زمین خواری سازمان اوقاف و امور خیریه 
از سندهای عهد قاجار تا یال‌های دماوند


زیتون ـ شیوانظراهاری:پس از انتشار خبر وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی (معادل ۵۱۸۵ زمین فوتبال) در هفته گذشته، حالا خبر رسیده که سازمان اوقاف برای یک پلاک از یازده پلاک ثبتی کوه دماوند سند وقفی دریافت کرده است.

به گزارش همشهری از ۱۱ پلاک محدوده قله دماوند که متصل به قله است، ۱۰ پلاک جانمایی و تثبیت شده و حالا اداره اوقاف با اخذ رأی از دیوان عالی کشور و بدون توجه به نظرات سازمان جنگل‌ها و مراتع یک پلاک به‌ عنوان موقوفه ثبت کرده است.

سازمان اوقاف اما این خبر را تکذیب کرده و گفته بحث روی «یکی از یال‌های دماوند» بوده است؛ «ابراهیم حیدری جناسمی»، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران در این خصوص گفته :«قله دماوند وقف نیست، بلکه موقوفه یکی از یال‌های دماوند است که به عنوان مرتع ملار شناخته شده است. ملار دارای دو مرتع است که برای یکی از آنها نقشه‌برداری صورت گرفته است و حدود دو هفته قبل قصد داشتیم، با رییس سازمان ثبت اسناد کشور و معاون قوه قضاییه جلسه‌ای داشته باشیم تا مباحث مربوط به سند آن بخش انجام شود که الحمدالله این جلسه برگزار نشد، چراکه اگر این اقدام صورت می‌گرفت امروز با این وضعیتی که عده‌ای سودجو ایجاد کرده‌اند، قطعا سر ما را می‌بریدند.»

او همچنین با تأیید وقف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‎های هیرکانی گفته است:« آق‌مشهد ۵۶۰۰ هکتار است که از این محدوده ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار آن وقفی است و باقی‌مانده آن که قریب به ۴۷۰ هکتار است که با حکم دیوان از وقفیت خارج شده است. دیوان این حکم را تایید کرده است و وقف‌نامه این منطقه موجود است. مردم این منطقه اعتقاد به وقف دارند و وقفیات را انجام می‌دهند.»

معصومه ابتکار، معاون امور زنان رئیس‌جمهوری، که پیش از این سالها رییس سازمان محیط زیست بود، در توییتر با غیرقانونی خواندن این مساله نوشت:«اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال۱۳۸۱طی مصوبه شماره ۲۲۱مورخ ۲۱خرداد ۱۳۸۱شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است اثر طبیعی ملی عالیترین رده حفاظتی است که بر اساس قانون هیچ گونه امکان واگذاری یا بهره برداری ندارد.»

جنگل‎خواری با اسناد دوره قاجار

هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران رأی خود را در پرونده‌ای که توسط دیوان عالی به این شعبه ارجاع داده شده بود صادر و ادعای فردی را که با یک سند از دوران قاجار ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‎های هیرکانی را متعلق به خود می‌دانست به رسمیت شناخته و این عرصه را نه ملی که وقف تشخیص داده است.

رضا افلاطونی، مدیر کل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها در گفت وگو با ایسنا درباره وقف جنگل‎های هیرکانی گفت: «حسب گزارش‌های رسیده از اداره کل منابع طبیعی استان مازندران فردی با ارائه مدارک و مستندات مدعی وقفیت ۵۶۰۰ هکتار از جنگل های منطقه آق‌مشهد ساری شده و به ملی بودن این اراضی اعتراض کرده است.»

حالا ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های بکر هیرکانی که به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است، در تملک فردی است که چندین بار هم از سازمان جنگل‌ها درخواست مجوز برای قطع درختان آن کرده است. این بدان معناست که بر مبنای گزارش ایسنا حدود ۵۶۰ هزار درخت کهنسال کمیاب حالا با خطر قطع شدن مواجهند و هرچند که سازمان جنگل‎ها و مراتع با این قضیه مخالف است، اما مشخص نیست که در آینده دوباره دادگاهی رأی به قطع شدن درختان ندهد.

به گفته مدیر کل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها «درختان این منطقه درختان صنعتی جنگلی ارزشمندی مانند راش، ممرز، بلوط و توسکا هستند و مالک پیگیر قطع این درختان است اما ما بر اساس قانون برنامه ششم توسعه که هرگونه بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های شمال را ممنوع کرده است، به شدت مخالف این موضوع هستیم.»

مدیر دفتر حقوقی سازمان جنگل‎ها می‌گوید که از قوه قضائیه درخواست ورود به این پرونده را دارد چرا که به استناد قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع کشور مصوب سال ۱۳۴۱، جنگل‎های مورد مناقشه اراضی ملی به حساب می‌آیند و نمی‌توانند در مالکیت فرد باشند اما بنا بر رای دادگاه تجدیدنظر این اراضی پیش از آنکه ملی اعلام شوند، وقف بوده‌اند. ماده یک قانون ملی شدن جنگل‌‏ها و مراتع می‌گوید: «اسنادی که برای اراضی جنگلی و مرتعی پیش از تصویب این قانون ( سال ۱۳۴۱) صادر شده، باطل است»

سازمان جنگل‏‌ها حالا نسبت به عدم توجه دادگاه به این قانون معترض است. درخواست سازمان جنگل‏‌ها از رئیس قوه قضائیه در حالی است که پیش از این چندین بار این درخواست رد شده است و حالا سازمان جنگل ها امید دارد که ریاست جدید دستگاه قضا، با اعمال ماده ۴۷۷ موافقت کند.

افلاطونی مشکل اصلی سازمان جنگل‌ها را «زمین‌خواری» و مواجهه با «متصرفان و متجاوزانی» می‌داند که «پشت نقاب قانون مخفی می‌شوند.»

به گفته همین کارشناس در حال حاضر دو قانون مرجع برای سازمان جنگل‌ها است که یکی از آن‌ها قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع کشور است و دیگری قانون حفاظت و بهره‌برداری. او تاکید دارد که «اگر قرار است که از روی این قوانین مرجع، قانون‌های دیگر نوشته شود لازم است که از دستگاه متولی استعلام شود و نظر آن‌ها نیز در تصویب قوانین جدید اعمال شود. برای مثال پس از تصویب این دو قانون مرجع در سازمان جنگل‌ها، قانون بهره‌برداری از معادن تصویب شد که در حال حاضر شاهد آن هستیم که به صورت لجام گسیخته‌ای مجوز معدن صادر می‌شود و یا به استناد به قوانین دیگر، عرصه‌های وسیعی از منابع طبیعی تحت عناوین مختلف از حیطه مدیریت منابع طبیعی خارج می‌شود.»

با بالا گرفتن اعتراضات به این واگذاری‌ها امروز ابراهیم رئیسی در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال که در شهرستان شمیرانات برگزار شد بدون اشاره به مباحث اخیر در مورد جنگل‎های هیرکانی، اظهار داشت: «صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی جزئی از حقوق مردم است و صیانت نکردن از اراضی ملی منتهی به ضایع شدن حقوق عصرها و نسل‌ها می‌شود.»

او همچنین با اشاره به سخنان آیت‌الله خامنه‌‏ای در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز گفت: «حتی اماکن مقدس و مذهبی نیز نباید در جای غیرقانونی ساخته شوند ولو این اماکن مسجد، سازمان خیریه و یا مدرسه باشد، لذا سازمان‌های اداری کشور اگر تخلف کنند باید به طور مضاعف با آنان برخورد شود و تعاونی‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند.»

همه اتهامات سازمان اوقاف

سازمان اوقاف و امور خیریه نهاد اداره‌کننده‌ی موقوفاتِ فاقدِ متولی در ایران است. قلمرو فعالیت این سازمان شامل «موقوفات عام فاقد متولی یا مجهول التولیه و موقوفات خاصه و اماکن مذهبی اسلامی و همچنین اثلاث باقیه و بقعه‌های متبرکه، محبوسات، نذور، صدقات و هر مال دیگری که به غیر از عنوان وقف برای امور عام‌المنفعه و خیریه اختصاص یافته و مؤسسات و انجمن‌های خیریه‌ای که از طرف دولت یا سایر مراجع ذی‌صلاح به سازمان محول شده باشد.» است. این سازمان در طول سال‎های گذشته بارها با اتهامات مختلفی چون واگذاری زمین‌های اوقافی و مشارکت در زمین‌خواری مواجه بوده است .

غلامعلی جعفر‌زاده ایمن‌آبادی نماینده پیشین مجلس که مسئول بازرسی از سازمان اوقاف نیز بود، در مهرماه سال ۹۳ با اشاره به گوشه ای از تخلفات این سازمان گفته بود:« این‌ها هر کار ‌خواسته‌اند در این ۳۴ سال در کشور انجام داده‌اند و چون کسی جلویشان نایستاده، گمان می‌کنند، کسی چیزی نمی‌داند یا همه بی‌سوادند».

او واگذاری برخی معادن موقوفه بدون مزایده به شرکت‌های پیمانکاری، پرداخت برخی حق نظارت‌ها به رئیس سازمان وقت تا آینده دور، واگذاری برخی موقوفات به بستگان در لواسانات، عمل کردن بر خلاف نیات واقفان، برداشت‌های غیرقانونی از عواید موقوفات به نام برنامه‌های مدیریتی را از جمله تخلفات سازمان اوقاف برشمرده بود، تخلفاتی که البته رسیدگی‎ای به آنان صورت نگرفت. این نماینده سابق مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه را یک زمین‌خوار بزرگ دانسته و گفته بود:« من معتقدم که زمین خواری های بزرگ در کشور ما توسط سازمان ها و نهادها صورت می گیرد و کمتر افراد حقیقی به دنبال زمین خواری هستند که در راس آنها سازمان اوقاف و امورخیریه است.»

دو سال پیش از آن نیز محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران گفته بود که سازمان اوقاف و امور خیریه به یک «زمین‌خوار بزرگ» تبدیل شده است.

از صبح روز گذشته و همزمان با انتشار خبر وقف یک پلاک از یازده پلاک دماوند، کاربران شبکه‌های اجتماعی به این مساله واکنش نشان داده اند. در توییتر کاربران با هشتگ‌های جنگل‌خواری و قانون‌خواری نسبت به وقف اراضی عمومی اعتراض کردند. از شعر دماوند ملک‌اشعرای بهار گرفته تا ترسیم وضعیت موجود با استفاده از توییت‌های طنز در میان توییت‌ها دیده می‌شود.

در همین حال جمعی از دانشجویان استان مازندران هم با راه اندازی کارزاری از مردم خواسته اند تا با حساسیت بیشتری این موضوع را دنبال کرده و با امضای خود از تلاش آنها علیه واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی استان مازندران حمایت کنند.

با افزایش حساسیت عمومی نسبت این مساله، حالا باید منتظر ماند و دید آیا قوه قضائیه و شخص ابراهیم رئیسی می تواند با اعمال ماده ۴۷۷ درخواست سازمان جنگل‌ها و مراتع طبیعی را برآورده کند و یا سازمان اوقاف مانند چهار دهه گذشته جنگل و کوه را هم به لیست اموال خود اضافه خواهد کرد.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211272] [تاريخ انتشار: ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 08:38:27 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
نیک می دانم که این پرسش در ذهن بسیاری پا پیش می کِشد که مگر خلیل آقایی فردی بزهکار نیست؟! مگر این ها بیش از چهل سال با پوشیدن لباس مذهب و حکومت، ریا پیشه نکردند تا ایران را به سرزمینی غارت شده و سوخته بدل کنند؟! بی هیچ بحثی آن نظر درست را می پذیرم. ولی از آنجایی که خورد و خواب من در خارج از میهن است و زندگی من در داخل؛ با آگاهی های دقیقی که دارم، اگر او بار دوم هم «بله» می گفت، فاجعه ای عظیم رخ می داد. این است که آن «نَه!» گفتن او برایم مهم است. زیرا در ایران وقتی قانون شکنی را "قانونی" می سازند؛ برگرداندن آن، کار حضرت فیل است. آن جانیان ضد طبیعت و ضد بشر وقتی به جنگل بسیار بسیار مظلوم یورش می بَرند و بیرحم می بُرند؛ ویرانه ای از آن برجای می مانَد چنان، که در سخن نگنجد. چنانکه جنگل شگرف هیرکانی شاندرمین در شهرستان ماسال را در مدتی کوتاه به ویرانه بدل ساختند. من اما حالا هر روز آن نازنینان کوهستانی پای در گِل را می بینم که سر فراز ایستاده، در باد می رقصند شادمان. و من برایشان می سرایم و با حضور آن پابرجا زنده زیبایان به زندگی در این جهنمی که بطور مصنوعی برایم ساخته اند، سلام می گویم.
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 07:57:40 توسط یاد دوران
چند علت مخالفت و پیوند ارتجاع سرخ و سیاه با محمد رضا شاه : اصل اول: اصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی اصل دوم: ملّی کردن جنگل‌ها و مراتع ( که دماوند هم جزئی از ان بود ) اصل چهارم: سهیم کردن کارگران در سود کارخانه‌ها اصل پنجم: اصلاح قانون انتخابات ایران به منظور دادن حق رأی به زنان و حقوق برابر سیاسی با مردان اصل سیزدهم: فروش سهام به کارگران واحدهای بزرگ صنعتی یا قانون گسترش مالکیت واحدهای تولیدی اصل شانزدهم: تغذیه رایگان برای کودکان خردسال در مدرسه‌ها و تغذیه رایگان شیرخوارگان تا دو سالگی با مادران اصل هفدهم: پوشش بیمه‌های اجتماعی برای همه ایرانیان
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 21:15:02 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
«عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگو، نفی حکمت مکن از بهر دل عامی چند»(حافظ شیراز) پس نیک و بد را باید گفت. توضیح لازم - از جمله نوشتم: «بعد افشای آن حرکت ضد ایرانی دزدادنه از سوی این خدمتگزار کوچک، از واگذاری بخش کوهستانی به جنایتکاران جلوگیری شد.» لازم است این نکته نیز اضافه گردد که در جلسه ی ماسال خود خلیل آقایی نیز با واگذاری بخش کوهستانی جنگل تالش مخالفت کرد. گفت: شما بخش همواری را دارید، از آن برداشت کنید(نقل به مضمون). آن جلسه با فشار و ابتکار محمود شکری، نماینده ی قبلی سه شهرستان غرب استان گیلان تشکیل شده بود. خلیل آقایی را به ماسال کشانده بودند برای گرفتن امتیازات بیشتر برای جنایتکاران غارتگر، که خوشبختانه با مخالفت شدید خلیل آقایی روبرو شدند. گرچه شکری یکبار انسانی شریف و طبیعت دوست را با سیلی کر کرده بود، با این حال خلیل آقایی برای دومین بار تسلیم نشد. بار اول جنگل همواری را واگذار کرده بودند که تا به امروز آن نقض خشن قانون مقدس رفع نشده.
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 18:53:16 توسط آذر
اینهمه چپاول و فساد در کشوریست که اکثریت مردم در خط فقر یا زیر آن زندگی میکنند، حقوق بسیاری از کارگران و حقوق‌بگیران، ماهها بتعویق می‌افتد، کارگران بجرم اعتراض به عدم پرداخت حقوق بعنوان “اراذل و اوباش” بمحاکمه کشانده شده و به شلاق و زندان محکوم میشوند، مدارس و دانشگاههای کشور بحراج گذاشته میشوند، بسیاری از فرط فقر و نیاز ارگانهای بدن خود را میفروشند، دست “آفتابه‌دزدان” قطع میشود، قاچاقچیان خرده‌پا به چوبه‌های دار سپرده میشوند و بسیاری مصایب دیگر. در حکومتی که سران دینی و همدستان‌شان در طول زندگی انگل‌وار خود از قِبَل دسترنج مردم زندگی میکنند، طبیعیست که فساد به امری چنین گسترده و فراگیر تبدیل شود. با وجود افشای این پرونده‌ها، هنوز دامنه‌ٔ زمینخواری سیستماتیک مافیای اقتصادی حاکم بر ما روشن نیست. در چنین رژیمی“گر حکم شود که دزد گیرند..” اکنون در ایران نهادهایی عهده‌دار “مبارزه” با فسادند که خود تا خرخره در فساد غرق‌اند. ما، تنها زمانی به گسترهٔ واقعی فساد این مافیا پی خواهیم برد که ج-ا، جاروب شود، پرونده‌ها و اسناد محرمانه آشکار شوند و فاسدان در دادگاههای مردمی همهٔ حقایق را باز گویند.
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 18:20:46 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
و بیان نکته ای مهم در باب نقض قانون مقدس - منع بریدن جنگل ها. قبل از آن باید این نکته را متذکر شوم که یکبار در همین سایت به نقض آن قانون اشاره کردم، که فردی مسئول از تهران عکس العمل نشان داد و گفت: آن قانون در جایی نقض نشده. من ایشان را به مقاله ی خود در همین سایت به نام «نکاتی چند در پی ویرانی عظیم سیل در استان گلستان و ...» رجوع دادم. چون ممکن است کسان دیگری نیز دوباره همان ادعا را بنمایند، نوشتن این مقدمه را لازم دانستم. راستی، چرا خیلی از مسئولین از نقض آن قانون بی اطلاع هستند؟! زیرا یواشکی و با همکاری آقای ربیعی، خلیل آقایی و نمانیده ی سه شهرستان غرب استان گیلان و شرکا و غارتگران به سردستگی شرکت جنایتکار جنگل شفارود انجام گرفت. بعد افشای آن حرکت ضد ایرانی دزدادنه از سوی این خدمتگزار کوچک، از واگذاری بخش کوهستانی به جنایتکاران جلوگیری شد. و مدتی بعد نمی دانم به چه دلیلی خلیل آقایی دستگیر شد. ولی باقی خلافکاران نه فقط محاکمه نشدند، بلکه آن نقض قانون همچنان در تالش ایران ادامه دارد. خواسته ی من این است که آن نقض خشن قانون اصلاح شود و غارتگران جنایتکار محاکمه گردند و به مجازات رسند.
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 16:26:38 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 2 و تمام. اگر طبق آن ورق پاره ی بی اعتبار قاجاری، جنگلی به فردی داده شود، آنگاه باید جنگل همگان را پس بدهند. زیرا اگر آن فرد ورق پاره ای بی اعتبار از زمان قاجار دارد؛ بسیاری از مردمان ایران سند معتبر داشتند. ده ها نسل نه کاغذی، بلکه واقعی آنجا زندگی کرده بودند. با این بنیاد گذاری کَژ، آنگاه باید هزاران هکتار جنگل به صاحبان قبلی شان پس داده شود. به نظرم این ها جریاناتی سودجو و مشکوک می باشند که به انواع حیَل برای غارت دست در دست هم داده اند. و در نتیجه نمک بر زخم ایرانی می پاشند؛ و بعید است که این چنین افراد ایرانی باشند. حد اقل در عمل این ها ایرانی نیستند. ما هرچقدر که "زرنگ" باشیم، عمل ما، ما را لو می دهد. چگونه می توان ایرانی بود و به تنفسگاهِ میهن خود یورش بُرد؟!
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 16:07:27 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
مردم ایران گرفتار ده ها مشکل اند که از سوی غارتگران بی وطن بطور کاملن مصنوعی ایجاد شده. وقتی یک شبه کاخ ها بالا می روند؛ وقتی در یک لحظه باند بازی، هزاران میلیارد رشوه و سهم پرداخت می شود، طبیعی است که زندگی میلیون ها انسان گرفتار فقر و تباهی گردد. فرزندان شریف ایران زمین که در داخل میهن می توانید جلوی این یورش، غارت بیرحمانه و تباهی زندگی ایرانی بایستید، لحظه ای درنگ مکنید. یورش به منابع طبیعی، یورش به ایران و ایرانی است. مگذارید با این حقه بازی ها دوباره بیفتند به جان جنگلِ مظلوم. نسبت به وسعت ایران، جنگل آن کمی بیشتر از هیچ است. مگذارید این اندک را هم سودجویان بیرحم و بی وطن بدَرند و ببَرند. بریدن جنگل های هیرکانی که در هیره ی دریای خزر(کاسپین، مازندران، تالشی دولاو)قرار دارند طبق قانون ممنوع است. و طبق قانونِ ملی شدن جنگل ها همه ی اسناد قبلی باطل اعلام شده.پس با اسناد باطل نمی توان مدعی بود.از سوی دیگر وقتی جنگل چوپانان فقیر و نسبتن فقیر در منطقه ی تالش ایران ملی اعلام می شود، نمی توان به ورق پاره ای مشکوک از زمان قاجار استناد کرد.فرزندان ایران زمین، به این مسخرگی پایان دهید.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 اعتراف موسوی به دریافت رشوه ۶۵ میلیاردی از شهرداری 
قالیباف اکنون رییس مجلس است! + سند
 دبیرکل سابق حزب الله لبنان حکومت ایران را 'عامل ویرانی لبنان و انهدام بیروت' معرفی کرده است
 چنین فردی رهبر "انقلاب" بوده! / خمینی: دانشگاه بدترین مرکزی است که ما را به تباهی میکشاند/ ریشه بدبختی های بشر از دانشگاه است
* بازپرس ویژه قتل تهران ترور شد
* رتبه چهارم فوتی‌های کرونایی‌های جهان در اختیار ایران
 واعظ‌طبسی پادرد داشت، در کاخ مرمر آسانسور ساختیم!
 آزار جنسی دانش آموزان دختر در یکی از مدارس تهران
پخش "اعترافات" مسعود مصاحب از تلویزیون جمهوری اسلامی 
 چین از رسانه‌ای شدن قرارداد ۲۵ ساله با ایران ناراضی است
ستاد ۴ ساله ترامپ در تهران
چه کسانی دیروز و امروز در ایران در حمایت از پیروزی ترامپ سخن گفتند؟
  کاریکاتور/ کرونا در محرم
 حکومت ایران اورانیوم غنی شدۀ لازم برای تولید دو بمب اتمی را دارد
 داستان عجیب کارخانه تولید داخل که با خاک یکسان شد...
پای درددل های یک تولیدکننده در کارخانه غارت شده اشآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی