هر ۲۶ دقیقه یک سند تازه به نام اوقاف ثبت می‌شود!


نام سازمان اوقاف حالا سر زبان‌ها افتاده است. بعدازآنکه خبر سند زدن بخشی از کوه دماوند، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داغ شد بسیاری درباره این سازمان صحبت می‌کنند. سازمانی که بدون اغراق یکی از بزرگ‌ترین و تاریک‌ترین سازمان‌های اقتصادی ایران است. نه‌تنها هیچ اطلاع عمومی درباره طول و عرض آن در دست نیست، بلکه برخلاف سایر سازمان‌های دولتی و شبه‌دولتی، حتی نظارت محدودی هم روی فعالیت‌های اقتصادی آن وجود ندارد.

سازمان اوقاف را شاید بتوان هم‌ردیف نهادهای بزرگ اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار داد، با این تفاوت که سازمان اداری نیمه‌دولتی آن باعث شده تا این سازمان کمتر در کانون توجه قرار بگیرد. از نظر اداری اوقاف زیر نظر وزارت ارشاد است، اما در عمل حیاط خلوت نهادهای مذهبی و سیاسی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است. رییس اوقاف را وزیر ارشاد با تایید رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند. در حال حاضر سید «مهدی خاموشی»، رییس پیشین سازمان تبلیغات اسلامی، ریاست این سازمان را برعهده دارد. روحانی بانفوذ نزدیک به خامنه‌ای که در شبکه‌سازی روحانیان معتمد رهبر ایران باسابقه است. او افراد مورداطمینان خود را از میان روحانیون بانفوذ در سازمان گسترده اوقاف در سراسر کشور مهره‌چینی می‌کند. این شبکه صاحب‌اختیار یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی ایران با درآمد و هزینه‌های نامعلوم است.

هزینه‌ها و درآمدهای اوقاف

این سازمان در بودجه عمومی دولت یک ردیف اختصاصی دارد. اعتبارات اوقاف در بودجه سال ۱۳۹۹، بیش از ۲۴۴ میلیارد تومان است: حدود ۵۴ میلیارد تومان برای امور جاری و بیش از ۱۹۰ میلیارد برای امور عمرانی. معلوم نیست درآمدهای این سازمان چقدر است و دقیقا کجا هزینه می‌شود؛ اما مشخصا یک ریال از درآمدهای اوقاف به حساب خزانه واریز نمی‌شود.

منابع درآمدی سازمان بسیار وسیع و گسترده است. از درآمدهای نامعلوم حدود ۹هزار امامزاده‌ها و بقاع متبرکه گرفته تا درآمد کلان حاصل از زمین‌ها و املاک موقوفه.

هیچ گزارش معتبری درباره وضعیت مالی سازمان اوقاف وجود ندارد، اما حجم منابع مالی این سازمان به حدی هست که مسئولان آن از «آمادگی این سازمان در راستای کمک به حل بخشی از مشکلات اقتصادی دولت» صحبت می‌کنند.

روزنامه شرق در گزارشی که ۱۰ سال پیش به تاریخ ۲۳آذر۱۳۸۹ منتشر شده، نوشته درآمد حاصل از اجاره املاک موقوفی سازمان ۵۸ میلیارد تومان بوده است. اطلاعات این گزارش برگرفته از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس است. با اینکه مسئولان سازمان اوقاف حاضر به ارایه اطلاعات و آمار نشده‌اند، اما گفته شده سازمان اوقاف در آن مقطع بیش از ۷۰۰ هزار ملک وقفی در اختیار دارد که فقط ۱۰ درصد آن را اجاره داده و از این طریق بیش از ۵۸ میلیارد تومان درآمد داشته است.

این درآمد تاکنون رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. به گفته مقام‌های این سازمان فقط در نیمه نخست سال ۱۳۹۸ درآمدهای سازمان نسبت به سال قبل از آن ۶۰ درصد رشد پیدا کرده است که حدود دو برابر بیش از کاهش ارزش پول بر اثر تورم است.

درآمدهای نامعلوم، تنها یک روی سکه تاریکخانه مالی سازمانی است که صدها میلیارد تومان بودجه دولتی به اضافه هزاران میلیارد تومان درآمد غیرشفاف دارد؛ اما روی دیگر سکه عدم‌شفافیت در هزینه‌ها است. کسی نمی‌داند سازمان اوقاف با این پول‌ها چه می‌کند. تاکنون هیچ گزارش شفافی درباره هزینه‌کرد مالی این سازمان منتشر نشده است. حتی دیوان محاسبات مجلس هم نظارتی بر هزینه‌کرد اوقاف ندارد. آنچه مشخص است این است که این سازمان مبالغ نامعلومی را صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌کند، مقدار نامعلومی پول صرف رفع‌ورجوع مشکلات و بازسازی امامزاده‌ها می‌کند و مقدار نامعلوم دیگری را صرف کارهای نامعلوم دیگری می‌کند که همه از حساب‌وکتاب آن بی‌خبرند. البته در این میان مسئولان سازمان گهگاهی گزارش عملکرد هم ارایه می‌کنند و در خلال آن به برخی هزینه‌های سازمان اوقاف اشاره می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، مدیرکل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه به خبرگزاری ایرنا می‌گوید: «در سال ۱۳۹۸ یک‌سوم هیات‌های مذهبی از موقوفات حسینی بهره‌مند شدند. توزیع ۷۰۰ هزار پرس غذا در بین سیل‌زدگان کشور، آزادسازی ۳۱۴ زندانی جرایم غیرعمد، توزیع ۵ هزار پرس غذا و بیش از ۵ میلیون بطری آب معدنی در بین زائران اربعین حسینی را از دیگر رسالت‌های اجتماعی اوقاف و امور خیریه است.»

سازمان اوقاف و امور زمین‌خواری

با توجه به شواهد و قرائن به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر نهضت زمین‌خواری در سازمان اوقاف رونق زیادی پیدا کرده است. البته عنوان رسمی زمین‌خواری «تعیین تکلیف موقوفات بدون سند» است که برای آن با همکاری سازمان ثبت‌اسناد کارگروه اختصاصی تعیین می‌شود. کارگروهی که نتیجه فعالیت آن در سال گذشته «صدور ۲۰ هزار شناسه ملی برای موقوفات» بوده است. با حساب‌وکتاب ریاضی به طور متوسط هر ۲۶ دقیقه یک سند جدید به اسم سازمان اوقاف به ثبت رسیده است.

آن طور که به نظر می‌رسد این سازمان به‌راحتی روی اراضی ملی و منابع طبیعی دست می‌گذارد و با ارایه اسناد اصلی و جعلی وقف مدعی مالکیت کوه و جنگل و بیابان می‌شود. در این میان به نظر می‌رسد این سازمان از حمایت دستگاه قضا هم برخوردار است، چنانکه به‌رغم وجود قوانین قطعی برای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی، سازمان اوقاف در اغلب موارد در قامت برنده با یک سند قطعی مالکیت در دست از دادگاه بیرون می‌آید.

در سال‌های گذشته برخی نمایندگان مجلس به‌صراحت از «زمین‌خواری» اوقاف صحبت کرده‌اند. در سال ۱۳۹۳، «غلامعلی جعفرزاده امین‌آبادی»، نماینده رشت در مجلس پیگیر ماجرای زمین‌خواری اوقاف بود. اگرچه تلاش‌های او و تعداد دیگری از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف به‌جایی نرسید اما به‌طور رسمی مطالبی درباره فساد، فعالیت‌های غیرقانونی و زمین‌خواری سازمان اوقاف مطرح شد که پیش و پس‌ازآن بی‌سابقه بود.

این نماینده مجلس سازمان اوقاف را «بزرگ‌ترین زمین‌خوار» لقب داد که با زمین‌خوارهای دیگر زدوبند می‌کند، پورسانت می‌گیرد و به‌طور غیرقانونی مجوز ساخت صادر می‌کند: «برخی ‌زمین‌خوار‌ها با مراجعه به اوقاف ادعا می‌کنند ‌زمینی داریم که می‌خواهیم به اوقاف بدهیم، ولی سند نداریم. زمین بی‌صاحب اوقاف با درصدهای بسیار پایین وقفش را قبول می‌کند‌ و سند مالکیت برای شخص صادر می‌کند و طرف مقابل بنا بر این سند صاحب زمین می‌شود و اوقاف نیز درصدی از آن را بر‌می‌دارد؛ یعنی خود اوقاف اکنون بزرگ‌ترین زمین‌خوار کشور است.»

مجلس دهم دست‌کم تا سال ۱۳۹۶ پیگیر ماجرا بود و در چند نوبت تلاش موفق شد طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف را به هیات‌رییسه مجلس هم ببرد؛ اما این طرح به جریان نیفتاد و هرگز به‌جایی نرسید.

حجم فساد مالی و سیاسی در سازمان اوقاف و امور خیریه در حال حاضر نامشخص است، اما آنچه روشن است، این سازمان طی سال‌ها تبدیل به تاریکخانه‌ای مخوف شده که در اختیار شبکه‌ای بزرگ و بانفوذ از روحانیون نزدیک و مورد اعتماد هسته مرکزی قدرت، علی خامنه‌ای است.

علی رنجی‌پور/ ایران وایر
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211327] [تاريخ انتشار: هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و نهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 06:35:42 توسط افراسیاب
خوب این سندها تا زمانیکه این رژیم هست معتبر هستند و بعد از آن میگیرن پدرشون را درمیاورند، جرم بزرگی هم مرتکب شدن و همین میشه مدرک بر علیه شون و در دادگاههای آینده به جرم غارت منابع کشور محاکمه میشوند. این حکومت تشکیل شده از یک مشت احمق و فقط احمقها را بخودش جذب میکنه، آخه بگو پدرسوخته مگر زمین را میخواهی ببری تو قبر، هر رژیمی چه خوب و چه بد رفتنی است و اینهمه زمین دزدیدید و ساختید ازتون میگیرن و بر علیه تون مدرک هم میشه، راه فرار هم که ندارید و پولهاتون را هم در خارج مسدود کردن و دست آخر میشوید قاضی منصوری.
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 11:22:32 توسط آذر
تعداد اماکن متبرکه و امامزاده های خلق الساعه با نامهای عجیب و بعضاً خنده دار از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۹۹، جندین برابر یعنی از ۱۵۰۰ به نزدیک ۱۲۰۰۰هزار افزایش یافته است، پس گسترش رمالی، دعانویسی و رجوع به فالگیران در مقابل خرافه پرستی بزرگتری همانند دخیل بستن به اینگونه امامزاده ها، نه تنها امری غیر منتظره نیست، بلکه با استمرار حاکمیت دولت دینی و بن بست های روانی، سیاسی و اجتماعی ناشی از وجود این نظام، خرافه گری و خرافه پرستی در جامعه، تشویق هم خواهد شد. دخیل بستن به چاه جمکران و به امامزاده های خلق الساعه ج-ا، و با توسل یا با هزاران نذر و نیاز، پای سفره های رنگارنگ “ابوالفضل” نشستن، اگر خرافه پرستی نیست، پس چیست؟! اینگونه اقدامات که نمونه های دیگری از رمالی و فالگیری هستند، همواره تحت عنوان “پای بندی مردم” به باورهای دینی، قدردانی هم میشود. در واقع تا زمانیکه گرایش به خرافات و خرافه پرستی در خدمت چاپیدن و اهداف سیاسی و اجتماعی حاکمان اسلامی قرار دارد، رشد این پدیده نه تنها نکوهیده نیست، بلکه تبلیغ و ترویج هم میشود. همانند دیدن تصویر خمینی در ماه که بزرگترین خرافه قرن بود و ج-ا، را زائید!
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 10:02:56 توسط رضا ن.- از آلمان
در متن این نوشته آمده که کسی نمیداند سازمان اوقاف با پولهایش جه میکند؟ اولا سازمان اوقاف در زمان شاه سابق هم بوده و از طریق آن دستمزد ماهیانه طلبه ها و آخوندها از پول نفت پرداخت میشد به خیال خام شاه که ملاها هم سهمی داشته باشند و بخورند تا صدایشان علیه شاه درنیاید و شکرگزار شاه ولی نعمت باشند. ولی برعکس پرخوری ملاها زد به سر آخوندها و برعلیه شاه قیام کردند که سهم ما از فروش نفت کم است و انقلاب ۵۷ راه انداختند و بقیه ماجرای فاجعه که میدانیم. الان هم اوقاف تداوم همان سیاست ولی نعمتیست و دستمزد یا حقوق آخوندها را میپردازد و دیگر مزدوران رژیم را تا برای خودشان جیره خوار وابسته بسازند و نگهشان دارند برای مواقع سرکوبگری مردم ناراضی معترض.دلیل شفاف نبودن کانالهای مالی اوقاف برای اینست که دست رژیم ملائی رو نشود به چه میزان برای تروریسم اسلامی مایه میگذارد و پول کجاها خرج میکند. همان سیستم فاشیسم هیتلری مخفی کاریست تا بمب اتمی اسلامی ملاها آماده شود و بر سر موشکهای سپاه تروریستان بنشانند. ساخت امپراطوری شیعه با اینهمه فساد با وجود ثروت اوقاف ممکنه. زمان شاه گویا اوقاف امورات سفر حج مسلمین را...
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:39:18 توسط انقلاب
اخطار به تمام زمین بازان و زمین خواران، تصاحب و دست اندازی به منابع طبیعی ایران مطلقا ممنوع است و تمام اسناد صادره از فردای انقلاب عنقریب، باطل اعلان خواهد شد. و التماس خریدان و تصاحب کنندگان زمین، حتا اگر صدمین خریدار هم که باشد،غیر قابل قبول خواهد بود. تمام کاخ های ملایان و سپاهیان نوکر شان، بر دامنۀ دماوند تخریب خواهد شد. و تمام اسناد باطل خواهد شد. ای مردم ایران از خرید و فروش و ارتباط با اوقاف پرهیز کنید. اوقاف در دست مافیای سیدعلی خانه ای انگلیسی، دارد مردم را تحمیق و اموالشان را غارت می کند. ای ملت ایران حکومت شما از فردا آغاز نمی شود.از هم اکنو ن حکومت را در دست بگیرید . هر یک برای خود دفتر ی تهیه کنید و محل و شهر خود را تحت نظر داشته باشید. هر آنچه را که غیر قانونی مصادره شده است و سند جعلی برای آن ایجاد شده است . با خط خوانا و تاریخ و مشخصات زمین و خریدار ها و فروشنده ها بنویسید. مطمئن باشید که دفاتر شما از دفاتر رسمی دولت آینده خواهد بود. وقتی ملتی خود حکومت خود را در دست بگیرد، آنگاه عدالت بر قرار خواهد شد. نه به آمریکای جهانخوار و نه به ملایان خونخوار و دزد و انگلیسی
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:29:45 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
به احتمال قوی، ایجاد کنندگان این پروژه ها نمی دانند که این یورش به عرف های اجتماعی و حقوق جامعه، خشم برانگیز و مرگ آور است. حکومتی که کمی دور اندیشی داشته باشد، روی اعصاب مردم را نمی خراشد. و نکته ای گفتنی: اینک اَمرداد است. سایت «پیک ایران» جز نادر سایت های فارسی زبان است که در بالای صفحه اش بجای مرداد = ماهِ مرگ، نوشته اَمرداد = ماهِ زندگی. آنچه در زیر می آید برگرفته از آخرین پست وبگاهِ من است. «اَمرداد(اَموردات) یعنی ماهِ زندگی. و مرداد = مورد داد = مرگ دهنده = ماهِ مرگ. مرداد واژه ای ست مانند مرداب و مردار. پس، اَمرداد = ماهِ زندگی، درست است. مرداد خلاصه ی اَمرداد نیست. بدان صورت متضاد کردن واژه ها یک قانون دستوری کهن ایرانی است که در زبان تالشی هنوز پابرجاست؛ یعنی بکار گرفته می شود. کوتاه: امرداد بعد از تابستان گرم و سوزان، ماهِ باران است و تازگی؛ ماهِ زندگی ست. در ضمن ماهِ آوگوست و آگوست(خلاصه) = دارای آب فراوان، نیز همان اَمرداد است. آو = آب. گوست = انبوه، فراوان.
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 06:07:03 توسط مهدی
یکی جلوی این مملکت خواران را بگیرد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 اعتراف موسوی به دریافت رشوه ۶۵ میلیاردی از شهرداری 
قالیباف اکنون رییس مجلس است! + سند
 دبیرکل سابق حزب الله لبنان حکومت ایران را 'عامل ویرانی لبنان و انهدام بیروت' معرفی کرده است
 چنین فردی رهبر "انقلاب" بوده! / خمینی: دانشگاه بدترین مرکزی است که ما را به تباهی میکشاند/ ریشه بدبختی های بشر از دانشگاه است
* بازپرس ویژه قتل تهران ترور شد
* رتبه چهارم فوتی‌های کرونایی‌های جهان در اختیار ایران
 واعظ‌طبسی پادرد داشت، در کاخ مرمر آسانسور ساختیم!
 آزار جنسی دانش آموزان دختر در یکی از مدارس تهران
پخش "اعترافات" مسعود مصاحب از تلویزیون جمهوری اسلامی 
 چین از رسانه‌ای شدن قرارداد ۲۵ ساله با ایران ناراضی است
  کاریکاتور/ کرونا در محرم
ستاد ۴ ساله ترامپ در تهران
چه کسانی دیروز و امروز در ایران در حمایت از پیروزی ترامپ سخن گفتند؟
 حکومت ایران اورانیوم غنی شدۀ لازم برای تولید دو بمب اتمی را دارد
 داستان عجیب کارخانه تولید داخل که با خاک یکسان شد...
پای درددل های یک تولیدکننده در کارخانه غارت شده اشآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی