چند ویژگی دور تازه اعتصاب‌های کارگران نفت و پتروشیمی


کارگران پالایشگاه‌های آبادان، پارسیان و قشم همراه با کارگران شرکت پتروشیمی لامرد و کارگران دست‌کم دو فاز پارس جنوبی روز شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد و مزایای خود اعتصاب و تجمع کردند.

برای این اعتصاب‌ها، می‌توان چند ویژگی خاص را برشمرد:

۱. این اعتصاب‌ها، نخستین اعتراض هماهنگ کارگران صنعت نفت و پتروشیمی در چند منطقه ایران در چند دهه اخیر به شمار می‌روند. در گذشته، اعتراض‌های صنفی در این بخش مهم اقتصادی جمهوری اسلامی انجام شده‌اند که البته پراکنده بودند و در نتیجه، نمی‌توانستند تأثیرگذاری سراسری در بهبود کارگران این صنعت داشته باشند.

۲. بخش بسیار بزرگی از کارگران اعتصابی،‌ قرارداد پیمانی دارند؛ ‌کارگرانی که امنیت شغلی ندارند، دستمزدشان با تأخیرهای چند ماهه پرداخت می‌شود و در عین حال، همین دستمزدها فاصله زیادی با هزینه معیشت و خط فقر در ایران دارند. این اعتصاب‌ها کارگران بخش نفت و پتروشیمی را با دیگر کارگران پیمانی از جمله در شهرداری‌ها، راه‌آهن و ... پیوند می‌دهد.

۳. این اعتصاب‌ها حاصل سازماندهی کارگران فعال در زمینه حقوق صنفی است و تشکل‌های کارگری مورد حمایت جمهوری اسلامی در آنها تأثیرگذاری ندارند.

۴. اعتراض صنفی کارگران در صنعت نفت نشان‌دهنده آن است که این بخش مهم اقتصادی حتی برای پرداخت دستمزد و مزایای کارگران خود با مشکلات جدی مواجه است و در پاسخگویی به مطالبات‌شان ناتوان است.

به نظر می‌رسد که می‌توان این دور از اعتراض‌های صنفی کارگران صنعت نفت و پتروشیمی ایران را دارای اهمیت ویژه‌ای در جنبش کارگری دانست؛ مانند اعتصاب رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران در دهه ۸۰ و اعتصاب‌های کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در دهه های ۸۰ و ۹۰.

حال باید دید جمهوری اسلامی ایران چگونه با این اعتراض برخورد می‌کند؟

در این سال‌ها و دهه‌ها، سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال کارگران معترض، سیاست چماق و هویج بوده است؛ از یکسو، برخورد شدید امنیتی و قضایی (از جمله تیراندازی به کارگران خاتون آباد یزد در نیمه نخست دهه ۸۰) و از سوی دیگر، دادن وعده و وعید به ارگران و تحقق بخشی از مطالبات آنها.

اما مروری بر اخبار و گزارش‌ها نشان می‌دهد این سیاست به تدریج، کارایی خود را از دست داده است، زیرا به رغم برخوردهای شدید با کارگران، مانند اخراج نمایندگان‌شان، بازداشت و شکنجه و صدور احکام زندان و شلاق، اعتراض آنان ادامه دارد و حتی شمار آنها شدت گرفته است. به ویژه که سیاست‌های اقتصادی‌ جمهوری اسلامی که به افزایش نرخ تورم، گرانی بی‌رویه، دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر و کوچک و کوچک‌تر شدن سفره‌های کارگران و دیگر مزدبگیران انجامیده، به تدریج این تصویر را که حکومتی خودی برای آنان به شمار می‌رود، از بین برده است.

‌در مورد اعتصاب‌های هماهنگ روز شنبه کارگران صنعت نفت و پتروشیمی در چهار استان ایران می‌توان سه آینده را متصور شد که در نهایت به یک نتیجه واحد خواهند رسید:

۱. ممکن است تمام یا بخشی از مطالبات کارگران تحقق یابد و اعتصاب آنان با موفقیتی نسبی پایان یافته تلقی شود. این موضوع، پایه‌ای برای اعتراض‌های آینده فراهم می‌کند.

۲. کارگران با وعده برآورده شدن مطالبات‌شان، به اعتراض خود پایان دهند. این سرنوشت برخی از اعتراض‌های کارگری در ایران بوده است. اما این به معنای پایان اعتراض‌ها نخواهد بود. اتفاقاً کارگران را فعال‌تر خواهد کرد. در این مورد می‌توان به اعتراض‌های کارگران هپکو و آذرآب در اراک، نیشکر هفت‌تپه و ... اشاره کرد.

۳. نتیجه‌ای از اعتصاب به دست نیاید. یعنی با برخوردهای امنیتی و قضایی با نمایندگان و سازماندهندگان این اعتصاب‌ها، کارگران به مطالبات خود دست نیابند. این تجربه در شماری از اعتراض‌ها وجود داشته است. اما این راه حل درازمدتی برای جمهوری اسلامی نخواهد بود. مشابه این وضع در اعتراض گسترده کارگران نیشکر هفت تپه در آبان سال ۹۷ وجود داشت؛ ده‌ها کارگر بازداشت شدند و شماری از آنان به زندان و شلاق محکوم شدند. اما همین روزها، اعتصاب و تجمع کارگران این شرکت وارد پنجاهمین روز خود می‌شود.


روزبه بوالهری/ رادیو فردا

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211633] [تاريخ انتشار: دوازدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم اوت ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با سوم اوت ۲۰۲۰ ، 14:28:48 توسط رضا ن.- از آلمان
صنعت نفت و پتروشیمی شاهرگ رژیم ملائیست! من چند وقت پیش به آن کاربر آذر کمونیست در این سایت پیغام دادم که مدام دم از اعتصاب کارگران میزد که با آن میشود رژیم را به زانو در آورد و بهش گفتم بجای نشستن کنج خانه و در پیک ایران شعار دادن چرا نمیرود در بین کارگران صنعت نفت و پتروشیمی روشنگری کند که سود زحمات کاری شان فقط به جیب طبقه مفتخور ملاها میرود. گویا خلاصه این کارگران بیدار شدند که مهمترین کارگران میباشند و رژیم با اعتصاب آنها بیچاره میشود هرچند الان که میزان تولید نفت کم شده باشد یا بفروش نرود! اعتصاب این کارگران یعنی فشردن گلو یا همان شاهرگ رژیم دزد و فاسد است تا ثروت نفت دیگر به کمک اقتصاد رژیم نیاید! فقط با فشار اقتصادی از طریق اعتصابات سراسری هم میشود بدون جنگ و جدال و حتی شلیک گلوله ای رژیم منفور اسلامی را به زیر کشید چونکه عامل اصلی همه این مشکلات اقتصادی رهبر ابله رژیم است که بدون شعور اقتصادی داشتن فکر میکند طبقه کارگر با شعار دادن مقاومت در مقابل آمریکا شکمش سیر میشود! به چند تا کمونیست در این سایت که شعارهایشان را ببرند درون کارگران در ایران و درکنارشان باشند اگر نمیترسند!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با سوم اوت ۲۰۲۰ ، 14:08:27 توسط Rasul
اعتصاب ۵۷ کارگران از روی شکم پُری و رفاه بود (چه مزایاها و امتیازاتی که نداشتند حقوق خوب بیمه سهیم بودن در سود کاخانجات حمل ونقل مجانی از خانه به محل کار و برعکس... )و امروز به خاطر شکم خالی ولا این کارگرها و کلاً مردم فقط جرات و شهامت طغیان و انقلاب برعلیه شاه فقید و نجیب و وطن پرست واقعی را داشتند که بر عکس این رژیم دزدان و قاتلان ج ا نخواست حکومتش روی خون مردم بنا بشود و رفت. حالا به همه مردم ثابت شده است که بازنده و برنده انقلاب ۵۷ کیست. ما انقلاب کردیم — ما اشتباه کردیم.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با سوم اوت ۲۰۲۰ ، 13:45:26 توسط کارگر کمونیست
پس از انقراض کمونهای اولیه و با شکل گیری طبقات، تحمیل فقر، گرسنگی، فلاکت، به بردگی کشاندن توده ها، زندان شکنجه و قتل عام توده ها و مبارزین آزادیخواه توسط طبقات حاکم استثمارگر با دیکته کردن اراده آنها به استثمار شوندگان تا به امروز همچنان ادامه دارد و این چیزی نیست جز دیکتاتوری طبقات استثمارگر. بسیاری از ما کارگران دارای تحصیلات بالا هستیم اما به نان شب محتاجیم و بخاطر ساختار ضد بشری موجود بسیاری از ما در زندانها و شکنجه گاهها وجودمان نابود شده و پیشروانمان به دار آویخته می شوند. لذا ما کارگران در منقرض کردن نظام سلطه گر طبقاتی و استثمارگر و پایان دادن به غارت حاصل رنج خود توسط استثمارگران حاکم و سگان وحشی مسلح آنان باید مصمم باشیم و برای این منظور باید انقلاب را تدارک ببینیم. ما انکار شدگان، باید در دیکته کردن اراده خود به استثمارگران حاکم مصمم باشیم و این یعنی بر پایی دولت دیکتاتوری انقلابی پرولتاریا، یعنی دولت کارگران که با الغای طبقات و نظم غارتگرانه استثمارگر و محو هر گونه ستم، اختیار را به انسان رها شده از خود بیگانگی باز خواهد گرداند. پیروز باد اتحاد و مبارزه کارگران جهان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با سوم اوت ۲۰۲۰ ، 09:51:15 توسط افراسیاب
کارگران و کارمندان شرکت نفت و ارگانهای حساس قبل از استخدام از فیلتر امنیتی رد شدند و تا از خودی نباشند استخدام نمیشوند چون شرکت دولتی است و تجربه انقلاب ۵۷ را هم دارند و هر کسی را به این سازمانها راه نمیدهند و بخاطر همین هیچ اعتصابی در طول چهل سال در آنجا رخ نداده و اما این که امروز میبینید بخاطر وضعیت بشدت بحرانی رژیم است که دارد از همه جا میزند و ریزش نیرو بسیار شدید شده است، با دلار ۲۵ هزار اگر ۱۰ میلیون هم حقوق بگیری میشود ۴۰۰ دلار که یعنی هیچ برای یک خانواده. غذا پوشاک مسکن دارو در وضعیت کرونا و حمل و نقل، بچه و مدرسه و پدر مادر پیر و مریض و خواهر شوهر نکرده و هزار جور مخارج دیگر. شورش یا انقلاب پا برهنه ها و گرسنه ها بزودی اتفاق خواهد افتاد و اول یک جرقه چند صد هزار نفری خواهد بود و مثل برق تبدیل به سیل هشتاد میلیونی خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با سوم اوت ۲۰۲۰ ، 09:39:08 توسط کارگر کمونیست
نه شا میخواهیم نه ملا قدرت به دست شورا. نه شا و نه امامه آخوند کارش تمامه. مرگ بر ستمگر چه شا باشه چه رهبر. یا انقلاب کمونیستی و انقراض نظام وحشی سرمایه داری دوران بسیار گندیده امپریالیستی و ایجاد سیستمی از هر کس به اندازه توانش و به هر کس به اندازه نیازش و یا بردگی. هر حرف و سیاست دیگری جز این فقط و فقط ادامه نظم موجود ضد کارگری و هر چه بیشتر گسترده کردن فقر و فلاکت و............میباشد.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم اوت ۲۰۲۰ ، 21:50:40 توسط Rasul
مثل اینکه این کارگران و کلاً مردم فقط جرأت و شهامت, حوار داد, شعار, طغیان و انقلاب برعلیه شاه فقید, وطن پرست واقعی, مظلوم واقعی و ایران ساز را داشتند. ما انقلاب کردیم — ما اشتباه کردیم.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم اوت ۲۰۲۰ ، 13:49:28 توسط کارگر کمونیست
قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران ادعا میکند که افزایش قیمت کالاهای اساسی "طبیعی" است! احمد توکلی عضومجمع تشخیص مصلحت رژیم در ۱۲مرداد در یک مصاحبه رادیویی گفت: مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند! در آمریکا به دلیل بی کاری و عدم توانایی در پرداخت اجاره خانه، ممکن است بیش از سی میلیون نفر بی خانمان شوند! اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه و ... را هم همه میدانیم. اینها اعترافات مزدوران رژیم ضد کارگر ج.ا. و واقعیت سیستم سرمایه داری امپریالیستی میباشد. در واقع این نظام گندیده جز غارت حاصل رنج کارگران و ایجاد بیکاری، فقر، بیماری،....و مرگ زود رس برای آنها و ثروت اندوزی افسانه ای برای مشتی انگل مفتخور به همراه سگان وحشی نگهبانش حرفی برای گفتن ندارد و کارگزارانش همه چیز را طبیعی میدانند. این نظام طبقاتی باید منقرض شود، استثمارگران باید از مالکیت و قدرت خلع ید بشوند و در این واقعیات هیچ تردیدی نیست. برای این امر کارگران کمونیست در ایران نیز باید به سازماندهی و آموزش خود و کارگران پرداخته و انقلاب کمونیستی را در دستور کار خود قرار دهند. پیروز باد اتحاد و مبارزه طبقه کارگر.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم اوت ۲۰۲۰ ، 09:07:52 توسط آذر
شروع اعتصابات فراگیر کارگران! زنده باد اتحاد طبقاتی و همبستگی کارگران! ، گسترش همزمان اعتراضات و اعتصابات کارگری، موثرترین سلاح کارگران و کارکنان مراکز تولیدی و صنعتی نه تنها برای تحقق خواستها و مطالبات معوقه، بلکه همچنین سلاح موثری برای وادار کردن طبقه سرمایه‌دار حاکم و رژیم ج-ا، به عقب نشینی و شنیدن صدای اعتراض و دادخواهی کارگران و تمامی توده های ستمدیده ایران است. اعتصاب همزمان کارگران و کارکنان بخشهای وسیعی از مناطق اقتصادی، پتروشیمی، نفت و گاز جنوب کشور را باید حمایت کرد و در تقویت آن کوشید. این اعتصابات بهم پیوسته در شرایطی صورت گرفته است که کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در اعتراضات تا کنونی خود هیچ پاسخی از طرف کارفرما و دولت حامی آن به مطالبات بر حق کارگران از جمله بازگشت به کار سایرکارگران اخراجی و پرداخت چهار ماه حقوق معوقه و بر جیدن خصوصی‌سازی برای همیشه، داده نشده است. کارگران اعتصابی، با شعار سرنگون باد رژیم ج-ا، – برقرار باد ادارهٔ شورایی- زنده باد آزادی – زنده باد اتحاد طبقاتی - کارگران و کارکنان دیگر بخشهای کشور را به حمایت و همبستگی با همکاران اعتصابی خود را فرا میخوانند.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم اوت ۲۰۲۰ ، 07:08:17 توسط amir
بقیه کارگران بخش حمل ونقل ،معدن،شهرداری، صنایع به غارت رفته و خصولتی شده و....باید به این جمع بپوندند تا خواسته آنها که برخورداری از یک زندگی شرافتمند است محقق شود.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیو دیگری از حمله به شهردار آبادان و فرار وی 
 کاریکاتور / سلام فرمانده 
قدرت نمایی استوار نیروی انتظامی با حرکات رزمی وحشیانه بر روی دختر مردم
ضرب و شتم شهردار آبادان توسط هموطنان معترض
سعید حافظی که مشکلات متروپل را افشا کرده است قبلا مورد مرحمت دلسوزان نظام قرارگرفته بود
 افشاگری در مورد حسین عبدالباقی ، زمینخوار  بزرگ و صاحب برج متروپل آبادان : چرا این برج فروریخت؟
لحظه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان
معجزه ای دیگر از صدا وسیما در ماجرای متروپل آبادان!!
 سعید حافظی: خبر مرگ عبدالباقی دروغ است
 اقتصاد جمهوری اسلامی فرو پاشیده است؟
 خانه حسن‌ شماعی‌زاده در نیاوران تخریب شد / وی گفته بود که فروشنده خانه‌ او در کشتار تابستان ۱۳۶۷ شرکت داشت
 علی پیرهادی : خواهر عبدالباقی ها عروس شمخانی ست و حسین عبدالباقی ارتباط مالی با پسر محسن رضایی داره