غائله دماوند یک‌هزارم دست‌اندازی اوقاف به منابع طبیعی است


ماجرای وقف دماوند در یکی، دو هفته گذشته، سازمان اوقاف و امور خیریه ایران را در کانون توجه عمومی قرار داده‌ است. در بسیاری از تحلیل‌ها از اوقاف به‌عنوان امپراتوری بزرگ زمین‌داری و زمین‌خواری در ایران نام برده شده است. تشکیلاتی که به پشتوانه نزدیکی به آیت‌الله خامنه‌ای و طیف نزدیکان پرقدرت و صاحب نفوذ او دارای حاشیه امنیتی است که به آن اجازه می‌دهد، به اعتبار اسناد مخدوش، حتی تا ارتفاع ۵۶۱۰ متری از سطح دریا، ادعای مالکیت کند.

سازمان اوقاف یکی از ده نهاد بزرگ ثروتمند ایران است که مانند اغلب نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران، اطلاعات شفافی درباره آن وجود ندارد. با اینکه این سازمان از نظر اداری زیرمجموعه دولت است، اما برخلاف اغلب سازمان‌های دولتی، حتی اطلاعات کلی از عملکرد آن به‌طور عمومی در دسترس نیست. علیرغم اینکه طبق قانون تمام نهادهای دولتی موظف به ثبت قراردادهای خود در سامانه قراردادها شده‌اند، اما به‌جز ۵ مورد قرارداد اجاره عرصه و اعیان در استان تهران، هیچ نشانی از سازمان اوقاف در سامانه شفافیت قراردادها دیده نمی‌شود.

سازمان اوقاف به‌هیچ‌عنوان یک نهاد نظامی و امنیتی نیست که حتی پنهان‌کاری مالی درباره آن توجیه داشته باشد، بلکه تنها دلیلی که می‌توان برای عدم شفافیت آن متصور بود، فعالیت سازمان‌یافته گروهی از روحانیون است که آن را تبدیل به حیاط‌خلوت نزدیکان آیت‌الله خامنه‌ای کرده است. سازمان اوقاف از یک‌سو در اقصی نقاط ایران حضور و نفوذ دارد. از سوی دیگر، منابع مالی نامعلومی در اختیار آن قرار دارد و همچنین به سبب برخورداری از حاشیه امنیت بستر مناسبی برای فساد است.

برای آشنایی با اوقاف اول باید ببینم طول و عرض آن چقدر است؟ با اینکه اطلاعات مدونی درباره اوقاف وجود ندارد، اما ما از طریق جست‌وجو در سایت رسمی اوقاف مجموعه‌ای از اطلاعات پراکنده را جمع‌آوری کردیم که اگرچه تصویر کاملی از ابعاد اوقاف به دست نمی‌دهد، اما برای ما روشن می‌کند که درباره چه بنگاه بزرگ اقتصادی با چه میزان سرمایه و گردش مالی صحبت می‌کنیم.

دماوند، یک‌هزارم دست‌اندازی اوقاف به منابع طبیعی

طی ۱۰ روز گذشته مناقشه اوقاف و سازمان منابع طبیعی بر سر مالکیت حدود ۲ تا ۱۸ هزار هکتار اراضی دماوند، موجی از نگرانی را در میان ایرانیان به وجود آورده است؛ اما مناقشه دماوند دست‌کم، یک‌هزارم وسعت زمین‌هایی است که از آن به‌عنوان «اراضی مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی» نام برده شده است.

دقیقا ۴ سال و ۹ ماه و ۲۳ روز پیش در تاریخ ۲۱مهر۱۳۹۴ «علی محمدی»، نماینده پیشین ولی‌فقیه و رییس وقت سازمان اوقاف گفته بود: «از سال‌های بسیار قبل سازمان اوقاف و سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی بر روی بسیاری از اراضی اختلاف داشتند… با پیگیری‌های مستمر و طی تفاهم‌نامه منعقد شده از یک و نیم میلیون هکتار اراضی مورد اختلاف تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی تعیین تکلیف شده است.»

یک سیزدهم کل اراضی کشاورزی ایران در اختیار اوقاف

مشاور کشاورزی این سازمان، روز ششم بهمن ۱۳۹۷ مدعی شد این سازمان صاحب بیش از یک‌سیزدهم کل اراضی کشاورزی در ایران است. آن‌طور که در سایت رسمی سازمان اوقاف نوشته شده «یک میلیون هکتار اراضی کشور وقف‌نامه دارد.»‌

بدهکاری چندین هزارمیلیاردی دولت به اوقاف

روز هفتم مرداد ۱۳۹۷۷ مدیرکل اجارات سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به وجود ۱۸۰ هزار موقوفه در کشور گفت: «دستگاه‌های دولتی ۵ هزار میلیارد تومان به اوقاف بدهکارند.»

چهاردهم آبان ۱۳۹۷ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان مدعی شد: «براساس بررسی‌های صورت گرفته در چند دستگاه دولتی بالغ‌بر ۱۶۰ میلیارد تومان از اموال موقوفه مستندسازی شده است که باید به اوقاف برگردانده شود.»

ارزش موقوفات یک استان ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان

روز ۲۵آبان۱۳۹۷، حجت‌الاسلام مجیدی، مدیرکل اوقاف قزوین اعلام کرد: «ارزش موقوفات استان قزوین ۱۹ هزار میلیارد تومان است.» این رقم البته مربوط به حدود دو سال پیش است و با توجه به ارزش‌افزوده زمین در این مدت این رقم باید افزایش چشم‌گیری داشته باشد. در آخرین اظهارنظر رییس اوقاف قزوین روز ۳۱خرداد۱۳۹۹ گفته قزوین جزو ۱۳ استان کشور در فراوانی وقف است و موقوفات منفعتی ۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی دارد.

اگر قزوین را براساس گفته‌های رییس اوقاف میانگین بگیریم و ارزش موقوفات ۳۱ استان ایران را متوسط ۲۵ هزار میلیارد تومان فرض کنیم، ارزش کل موقوفات کل کشور حدود ۷۷۵ هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود.

هزار میلیارد تومان، کف هزینه‌های اوقاف در یک استان

روز پانزدهم آبان ۱۳۹۷ حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی، رییس اوقاف کرمان مدعی شد: وقفیات هرساله یک هزار میلیارد تومان به مسائل اجتماعی تزریق می‌کند. به گفته او فقط کرمان ۸۵ هزار مستاجر اوقافی دارد.

اگر این رقم را به کل استان‌ها تعمیم دهیم به این نتیجه می‌رسیم که دستگاه اوقاف هرساله چیزی بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان را به «مسایل اجتماعی» تزریق می‌کند. دقیقا معلوم نیست منظور این فرد از تزریق به مسایل اجتماعی چیست؟ به چه کسانی تحت چه عنوان داده می‌شود؟

شهرهای کوچک و موقوفه‌های میلیاردی

روز ششم شهریور ۱۳۹۸، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان غربی اعلام کرد: «سند وقفی ۲۷۰ میلیارد تومانی در شهرستان خوی اخذ شد.»

دو سال پیش‌تر یک مقام اوقاف در این استان از پدیده «موقوفه خواری» انتقاد کرده و گفته بود سند مالکیت ۱۷ میلیارد تومانی از چنگ «موقوفه‌خوران» بیرون کشیده شده است.

روز هجدهم آذر ۱۳۹۷ رییس اوقاف ابهر گفته مالکیت ۳ موقوفه ۲۰ میلیارد تومانی در خرم‌دره «اخذ» داده است.

روز سی‌ام خرداد ۱۳۹۹ رییس اداره اوقاف قشم از ثبت یک موقوفه جدید به ارزش ریالی ۵ میلیارد تومان با نیت ترویج و تبلیغ فرهنگ اهل‌بیت خبر داده است.

بیضا نام یک شهر در سپیدان استان فارس است. ارزش موقوفات این شهر کوچک، به گفته «رییس اوقاف بیضا» بالغ‌بر ۸۳ میلیارد تومان است.

نهضت سندزنی به نام اوقاف

آن‌طور که در میان اخبار پراکنده منتشرشده در سایت اوقاف مشخص است، در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ هزاران میلیارد تومان اسناد به نام سازمان اوقاف به ثبت رسیده است.

روز بیست و ششم فروردین ۱۳۹۵ یک مقام اوقاف در استان مازندران اعلام کرد ۷۵ میلیارد تومان اسناد و هزینه موقوفات مازندران بررسی و تایید شده است.

روز بیست و چهارم تیر ۱۳۹۵ رییس اوقاف تبریز گفت: «در سه‌ماهه‌ اول نزدیک ۲۰۰ مورد سند اخذ شده که ارزش آن بالغ‌بر ۳۲ میلیارد تومان بوده است و امید در پایان سال جاری بتوانیم نسبت به سنددار کردن تمامی موقوفات شهر تبریز اقدام کنیم. در زمینه‌ حقوقی نیز ۱۷ مورد پرونده در حال جریان است که در خصوص ۹ مورد آن به نفع اداره اوقاف رای صادر شده است و عمده‌ترین آن نیز مربوط به بخشی از موقوفه‌ تاج ماه بیگم به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد تومان است.»

روز ۲۸آذر۱۳۹۶، معاون حقوقی ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس «از اخذ اسناد مالکیت ۱۱ میلیون مترمربع موقوفات به ارزش بیش از یک هزار میلیارد در سال جاری خبر داد.»

روز یازدهم بهمن ۱۳۹۶ گفته شد که «به همت اداره اوقاف شهرستان بوشهر ۲ هزار مترمربع از اراضی موقوفه به ارزش هشت میلیارد تومان رفع تصرف گردید.»

روز پنجم اردیبهشت ۱۳۹۸ مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان خبر داده: «۲۰ هزار مترمربع از اراضی موقوفه در منطقه «داماهی» واقع در بلوار سید مصطفی خمینی (ره) بندرعباس به ارزش ۴۰ میلیارد تومان تثبیت مالکیت شد.»

روز دوم تیر ۱۳۹۸ رییس اوقاف کرمانشاه مدعی شد: «تاکنون دو هزار میلیارد تومان از اموال موقوفات احیا در این استان مستند شده است.»

علی رنجی‌پور / ایران وایر

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211775] [تاريخ انتشار: هفدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با هفتم اوت ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اوت ۲۰۲۰ ، 06:15:40 توسط مهدی
اوقاف از رسالتش خیلی دور شده . کارش به غصب زمینهای کشور کشیده شده.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 09:01:05 توسط آذر
گرانی بیداد میکند. کار مردم دیگر از محدود کردن مواد گوشتی، محصولات شیری، میوه ها و غیره در سبدهای خرید گذشته است. و در کشوری که آزادی بیان و مطبوعات، بعنوان یکی از عرصه‏ های نظارت بر فعالیتهای سیاسی و اقتصادی جامعه وجود ندارد، نمونه ( سازمان اوقاف و امور خیریه)، در کشوری که حتا سیستم به اصطلاح انتخاباتی تحت نظر ارگانهای وابسته به رهبر و دولتمردان فاسد قرار دارد و مردم حتا به اندازه کشورهای بورژوایی غربی در تعیین سرنوشت خود نقشی ندارند، درحکومتی دینی که سران دینی و همدستان‌شان در طول زندگی انگل‌وار خود از قِبَل دسترنج مردم زندگی میکنند، طبیعیست که فساد به امری چنین گسترده و فراگیر تبدیل شود. با وجود افشای این پرونده‌ها، هنوز دامنه‌ٔ فساد سیستماتیک مافیای اقتصادی حاکم، بر ما روشن نیست. در چنین رژیمی “گر حکم شود که دزد گیرند…” اکنون نهادهایی عهده‌دار “مبارزه” با فسادند که خود تا خرخره در فساد غرق‌اند. و زمانی به عمق و گستره واقعی فساد این مافیاها پی خواهیم برد که ج-ا، جاروب شود، پرونده‌ها و اسناد محرمانه آشکار شوند و فاسدان در دادگاه های مردمی همهٔ حقایق را باز گویند، این مهم دور نیست.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 08:56:59 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 2 و تمام.وقتی نیروی مستقل وجود ندارد،نتیجه همین است.از نیروی عظیم مردم برای اهداف کثیف سود می جویند. قبلن بیشتر نیروی های راست نقش مزدوری را به عهده داشتند.بعد ها اربابان دیدند راست بکلی لو رفته.حالا همان بازی کثیف را با همراهی مزدوران "چپ" پیش می برند.و کارشان هم خیلی گرفته.از جمله برای مصادره اعتراضات مردمی داخل دارند برایشان نمایندگان دروغین می سازند. در چنین شرایطی،اوقاف نباشد، یک بوغ آفی جور می کنند برای مفت بردن و هزاران میلیاردی درجا خوردن. تا این ضعف بزرگ جنبش های اعتراضی جهان حل نشود، همین است. شاید خواننده ی شریف(مرا به نابکاران کاری نیست)، بپرسد آقای حبیبی شما نمونه ای دارید برای اثبات سخن خود؟ هزاران گواه دارم؛ یکی را تا مشت گردد نمونه ی خروار می آورم.کودک مرا در یک برنامه ریزی تروریزم دولتی ربودند، و مرا نزدیک به هژده سال است در خانه ای نیمه ویران در آلمان شکنجه روانی می دهند و همه نیز می دانند.آب از آب تکان نخورده.ولی وقتی دستور پروژه ای صادر می شود، همه "حق طلب" و "آزاده" و "معترض" می گردند. برای اینکه بیشتر با این جنایات باور نکردنی آشنا شوید به وبگاه من رجوع کنید
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 08:27:34 توسط افراسیاب
تمام این اخبار زمینخواری و قرارداد چین از طرف رژیم است برای پرت کردن حواس مردم از بحران اقتصادی و کرونا و انفجارها توسط نیروی هوای کشورهای خارجی. دو سه تا خبر میدهند بیرون و روش مانور میدن تا اخبار اقتصادی و دلار و اعتصابات کمرنگ شود.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 08:24:57 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
آدم کشی، شکنجه گری، جنایت، ربودن اموال مردم، غصب اموال عمومی و ملی، در جهان بخصوص در دوران اخیر، امری ست بسیار عادی. به همین خاطر جنایتکاران جهان نمی توانند علیه یکدیگر اعلام جرم کنند. زیرا می شود همان داستان «دیگ به دیگ می گوید، روت سیاه» می مانَد اعتراضات مردمی که بجایی نمی رسد، مگر ستمگر ببیند اینجا دیگر جای شوخی نیست؛ که سر فرود می آورد و دست از قانون شکنی بر می دارد. این قانونی ست کلی و رسم تاریخ است. با این تفاوت که حالا مزدور گیری به اوجی بی سابقه رسیده. هرگز وضع اینگونه نبوده. سوال: پس این اعتراضات مردمی در جهان که گاه نتیجه ی نیک نیز می دهد، چه؟ همه ی آن ها پروژه ای و ساختگی است. طبیعی ست که باید در جاهایی نتیجه ای به سود مردم هم داشته باشد. از این امر حساب شده که بگذریم، پیروزی اساسی در این مزدورکده ی جهان همیشه به سود اربابان سازمان دهنده است. مثال: حتمن به یاد دارید که در مصر، مردم آرزومند تظاهرات چند ده میلیونی کردند. وقتی قدرت با کودتا به یک نظامی داده شد. گفتند، وظیفه ی شما تمام است، بروید خانه های خود. مردم در آمدند و گفتند: ما خواسته داریم. گفتند: غلط می کنید، بروید.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی