مراسم عزاداریِ محرم، جنگ افزاری سیاسی از زمان ناصرالدین شاه تاکنون


در دورۀ پادشاهی احمدشاه مراسم عزاداریِ محرم که در جنبش مشروطه‌خواهی رو به زوال گذاشته بود دوباره رونق گرفت. اما پس از به قدرت رسیدن رضاشاه، دولت رفته رفته محدودیت‌هایی برای برگزاری آن مراسم ایجاد کرد و سرانجام در مارس ۱۹۳۸ با صدور بخشنامه‌ای از استانداری‌ها و فرمانداری‌ها خواست تا از برگزاری مراسم عزاداری جلوگیری کنند. محمدرضا شاه در برابر اسلام‌گرایان سیاستی بردبارانه ‌تر در پیش گرفت، اما مخالفان مذهبی او و در رأس آنان روح‌الله خمینی مراسم عزاداری محرم را به سلاح کارآمدی برای ستیز با او تبدیل کردند.

از دو هفته پیش بحثی دربارۀ نحوۀ برگزاریِ مراسم عزاداریِ محرم در رسانه‌های ایران و در میان مقام‌ها و مسئولانِ جمهوری اسلامی ایران درگرفته است. در حالی که تا فرارسیدن ماه محرم و آغاز دهۀ سوگواری هنوز چند هفته‌ای باقی مانده و موج دوم کرونا هم‌چنان قربانی می‌گیرد، مسألۀ برگزاریِ مراسم عزاداری برای امام سوم شیعیان به دغدغۀ اصلیِ مقام‌های بلندپایۀ جمهوری اسلامی تبدیل شده است. از بحث‌ها چنین برمی‌آید که کرونا در محرم امسال رهبرانِ جمهوری اسلامی را بر سر دوراهی قرار داده است. یا باید فاتحۀ مراسم این ماه را در اوضاع و احوال کنونی یعنی در هنگامۀ تاخت و تازِ ویروس کرونا بخوانند و یا دل به دریا بزنند و با جان مردم بازی کنند و برگزاریِ مراسم محرم را در بحبوحۀ بیماری کوُوید ۱۹ مجاز اعلام کنند.

رهبران جمهوری اسلامی هستی و بقای خود را جزئاً مدیون این مراسم می‌دانند. آنان از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ (۱۲ محرم ۱۳۸۳ قمری) زیر رهبری آیت‌الله خمینی مراسم عزاداریِ ماه محرم را نخست به جنگ‌افزاری برای رسیدن به قدرت و سپس به اهرمی برای استوار کردن پایه‌های قدرتِ خود تبدیل کردند. بی‌جهت نیست که چندی پیش حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری در اوضاع و احوال کنونی تأکید کرد.

از زمانی که صفویان در اوایل قرن شانزدهم میلادی مذهب شیعه را مذهب رسمی کشور اعلام کردند، بیشتر پادشاهان ایران که همه شیعه مذهب بودند، نه تنها دست آخوندها و کارگزارانِ دین را در برگزاری مراسم عزاداریِ محرم باز گذاشتند بلکه خود نیز در دوره‌هایی مراسم رسمی عزاداری ترتیب ‌دادند. در زمان ناصرالدین شاه قاجار مراسم رسمی سوگواری و روضه‌خوانیِ ماه محرم در عمارت باشکوهی به نام «تکیۀ دولت» برگزار می‌شد. تکیۀ دولت را که به «تکیۀ بزرگ شاهی» و «تکیۀ همایونیِ دولتی» نیز معروف بود رو به روی مسجد شاه تهران در شمال سبزه میدان و در جنوب غربیِ شمس‌العماره ساخته بودند. در تاریخ‌ها آمده است که ناصرالدین شاه پس از مسافرت‌هایش به اروپا فرمانِ ساختن این بنا را به منظور برگزاری نمایش‌های غیرمذهبی به شیوۀ اروپاییان صادر کرد، اما پیش از آنکه ساختمان آن به پایان برسد بر اثر ناخرسندیِ مردمِ دیندارِ تهران دستور داد آن را به محل برگزاری روضه خوانی و تعزیه تبدیل کنند.

با آغاز جنبشِ مشروطه ‌خواهی و ورود افکار مدرن به ایران از اهمیت مراسم عزاداری کم و بیش کاسته شد. بیشتر روشنفکرانِ دورۀ مشروطه با چنین مراسمی مخالف بودند. در دورۀ پادشاهی احمدشاه که از ژوئیۀ ۱۹۰۹ تا اکتبر ۱۹۲۵ طول کشید مراسم عزاداریِ محرم دوباره رونق گرفت اما پس از به قدرت رسیدن رضاشاه، دولت رفته رفته محدودیت‌هایی برای برگزاری آن مراسم ایجاد کرد و سرانجام در مارس ۱۹۳۸ با صدور بخشنامه‌ای از استانداری‌ها و فرمانداری‌ها خواست تا از برگزاری مراسم عزاداری جلوگیری کنند. در آن بخشنامه آمده است: «جلوگیری از روضه خوانی و خارج کردن خرافات از سر مردم و آشنا کردن آنان به اصول تمدن، امروزه رسالت اساسیِ داخلیِ دولت است». پس از آن، مردم به برگزاری مخفیانۀ روضه خوانی و عزاداری در خانه‌ها روی آوردند. به گفتۀ بعضی از شاهدان، اگر روضه خوانی در جمعی روضه می‌خواند و مأموران دولت خبردار می‌شدند، روضه خوان را دستگیر می‌کردند، ریش او را می‌تراشیدند تا شرم کند و از روضه خوانی دست بردارد.

در زمان رضاشاه در بعضی از محله‌ها مردم شبکۀ خبررسانی درست کرده بودند و در کوچه- پس‌کوچه‌ها روی بام‌ خانه‌ها کشیک می‌دادند و همین که مأموران دولت را در آن حوُل و حوُش می‌دیدند خبر را بام به بام به خانه‌ای که در آن روضه خوانی و عزاداری برپا بود می‌رساندند چنان که عزاداران پیش از رسیدن مأموران پا به فرار می‌گذاشتند. در بعضی روستاها مردم مراسم روضه خوانی را در حمام عمومی برپا می‌کردند. زیرا تنها جایی بود که مأموران دولت را به شک نمی‌انداخت و عزادارانِ حسینی می‌توانستند به بهانۀ حمام کردن وارد آنجا شوند. آنان در سَرْبینه لباس‌های خود را می‌کندند، لُنگِ حمام به خود می‌پیچیدند و نیمه لخت وارد حمام می‌شدند تا برای شهدای کربلا گریه و زاری کنند.

پس از شهریور ۱۳۲۰ (سپتامبر ۱۹۴۱) و رفتن رضاشاه از ایران، عزادارانِ حسینی و عاشقان سیدالشهدا در سایۀ حضور نیروهایِ متفقین در کشور تکیه‌ها و حسینیه‌ها را که در زمان رضاشاه درهاشان را مهر وموم کرده بودند و بعضی از آن‌ها را به انبار تبدیل کرده بودند، دوباره گشودند، علم و کُتل‌ها را بیرون کشیدند و دسته‌های عزاداری به راه انداختند. علی شریعتی که می‌خواست «تشیُع علوی» را جایگزین «تشیُع صفوی» کند در کتاب «بازشناسیِ هویت ایرانی- اسلامی» می‌نویسد: «شهریور بیست آمد، دیکتاتوری رفت و آزادی‌ها رایگان نثار ما شد. اما روحانیت چنان در شور و شوق بازگشت به چادر و عبا و ریش و حوزه و سینه و شَله و هیئت‌های مذهبی و برگزاری رسمی و علنی عزاداری غرق بود که نه خطر را احساس کرد و نه مسئولیت را (مجموعه آثار، ج ۲۷، انتشارات الهام، ۱۳۷۱، ص ۲۴۷).

محمدرضا شاه در برابر اسلام‌گرایان سیاستی بردبارانه ‌تر در پیش گرفت. او خود در ظهر عاشورای هرسال در مراسم عزاداریِ مسجد سپهسالار حاضر می‌شد تا به مردم دیندار نشان دهد که سر ستیز با باورهای دینی آنان ندارد. بعضی از مورخان معتقدند که شاه گمان می‌کرد با مدرن کردن کشور، سوادآموزی و توسعۀ اقتصادی خرافات دینی رفته رفته از ذهن‌ها زدوده خواهد شد. اما مخالفان مذهبی او و در رأس آنان روح‌الله خمینی مراسم عزاداری محرم را به سلاح کارآمدی برای ستیز با او تبدیل کردند. به یاری مراسم عزاداری محرم آنان حتی توانستند مسیر پیکارهای سیاسی مردم را عوض کنند. آنان در مراسم تاسوعا و عاشورای سال ۵۷ جمعیت بزرگی از مردم را برای راهپیمایی برضد شاه به خیابان‌ها کشاندند. رهبری آن مراسم را آیت‌الله طالقانی به عهده داشت. او بود که از مردم خواست تا در راهپیماییِ روزهای تاسوعا و عاشورای آن سال شرکت کنند.

علیرضا مناف زاده/ رادیو فرانسه
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211789] [تاريخ انتشار: هفدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با هفتم اوت ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ شانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با ششم اوت ۲۰۲۰ ، 09:23:03 توسط رضا ن.
افراسیاب گرامی مذهب و سلطنت یا قدرت حاکمه همیشه دو روی یک سکه هستند و اعضای جدانشدنی چون به کمک و حمایت یکدیگر احتیاج دارند تا منافع هردو طرف خوب حفظ شود. شاه و فرح عکسهای حضورشان در زیارتگاه امام رضای مشهد را من هم دیدم که نشان دهنده دامن زدن به خرافه پرستی و بت پرستی اسلامیست و از طرف دیگر ادای احترام به عقاید مسلمانان برای عوامفریبی شان که ببینید شاه هم مسلمانست و از خودتان. ولی کمتر کسی این نمایشات مسلمانی سلطنت را باور میکرد. نمیشه که شب ویسکی و شراب ناب فرانسه بخوری و روز مومن و نمازخوان باشی؟ طبقه حاکمه تا زمانیکه میشود از ابزار دینداری مردم به نفع خودش استفاده بکند چرا نکند؟ ولادمیر پوتین بعد از شکست ایدئولوژی کمونیسم در روسیه ببینید چطور به ترویج مسیحیت برگشته و هرروز جائی کلیسائی نو ساخته میشود؟ زنجیری بهتر از دین نمیشود به گردن مردم انداخت تا افساری شود برای رام کردنشان. میگن قانون مشروطه صد سال پیش مقصره که میگوید شاه کشور حتما باید مسلمان باشد! شاه ختنه اگر نباشد چرخ کشور لنگه! خوش باشید. به کاربر- رسول- ! از قبل نمیدانستیم خمینی مرتجع بیشرف فریبکار چه خوابی دیده و دزده!!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۰ ، 19:37:41 توسط Rasul
به تمامی آقایان و خانمهای انقلابی; بازنده و برنده انقلاب ۵۷ کیست ? ما انقلاب کردیم — ما اشتباه کردیم.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۰ ، 18:10:14 توسط افراسیاب
دوست عزیز رضا، من مستندی دیدم با عکس و فیلم در یوتوپ که فرح دیبا در کنفرانس اسلامی در لندن شرکت و سخنرانی میکرده و اولین بارش هم نبوده و در قبر رضا در مشهد هم بارها با روسری و حتی چادر سفید به زیارت میرفت و خیلی زیاد عکس و فیلم موجود است و خارج از اینها فرح شدیدا تحت کنترل پسر دائی خود رضا قطبی بوده که این شخص جاسوس مستقیم شوروی بوده و سه بار هم ساواک درموردش به شاه هشدار میدهد که شاه هر مرتبه آن راپورت را نادیده میگیرد، خانم فرح یک معشوقه هم داشته که علنی با او در کاخ خودش رابطه داشته و آن شخص هنوز زنده است و سربازان گارد بارها دیده بودن و گزارش به بالا داده بودن، این شاه آنطور قدرتمند و دست باز نبوده که وانمود میکردن و نمیتوانسته در مقابل اینها اقتدار کامل داشته باشد و میدانسته براحتی میتوانن ترورش کنن، جاسوسهای شوروی و آمریکا و انگلیس بطور کامل دربار و دولت شاهنشاهی را در کنترل داشتن و اصولا در کشور ایران درصد بالای از حکومتیها چه گذشته و چه حال جاسوس بودن و خبر چینی را دوست دارن و همین حالا هم نصف جمهوری اسلامی جاسوس اسرائیل و آمریکا و انگلیس هستند و نصف دیگر جاسوس چین و روسیه،
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۰ ، 16:17:47 توسط رضا ن.- از آلمان
جناب افراسیاب در چهل سال پیش که به دوران جنگ سرد معروف بود کشورها به دوسته یا تحت حمایت شرق کمونیستی به رهبری شوروی یا زیر حمایت آمریکا به رهبری آمریکا و اروپای غربی دسته بندی میشدند.امکانش هست که سازمانهای جاسوسی دو طرف متخاصم هم سعی زیادی برای نفوذ در سیطره دیگری داشتند.اما در مورد فرح پهلوی در مستندی که من دیدم خودش هم انکار نمیکند در دوران جوانی اش وقتیکه دانشجوی هنر در فرانسه بوده هنوز دیدگاه سیاسی اش به حزب توده نزدیک بوده و اعضای خانواده اش هم همینطور.ولی از او بعنوان پرستو و رخنه در سلطنت و کاخ شاه استفاده سیاسی شده به عقل من کمی غیرقابل باور است و به نظرم بیشتر بایستی به حساب فرصت طلبی فرح نوشت که زن شاه یک کشور ثروتمند شدن چه مزایا و رفاه افسانه ای برایش میآورد و از موقعیت به نفع خودش استفاده کرد.بعدش هم همیشه بعنوان زن مترقی نه نمایندگی از زن مسلمان با حجاب سعی کرده برای حقوق زنان تلاشهائی بکند با انواع سازمانهای مختلف که ساخته.درحالیکه شاه خود را مسلمان میدانست و به سفر حج میرفت فرح در کنارش دیده نمیشود؟آنچیزی که هست بدبختی دو رژیم مانده برای من وشما نسل سوخته با آسیبهایش!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۰ ، 15:23:08 توسط افراسیاب
«ادامه» میکنن یعنی در واقع شوروی دست آخر رو دست میخوره. خود شاه هم بتوسط پودر رادیواکتیو در پاناما ترور میشود، خمینی و یاسر عرفات هم با پودر رادیو اکتیو کشته میشوند و بعدیها پسر خمینی و رفسنجانی هم با رادیو اکتیو کشته میشوند. گروهای اپوزیسیون در زمان شاه و نقش آنها در تغییر رژیم هیچ بوده است و تمام نقشه ها به توسط ابرقدرتها بجلو میرفته و شاه هیچکاره بوده و اصلا نمیتوانسته در مقابل آنها مقاومت کنه و فقط باید یک مدتی سلطنت کنه و کنار گذاشته شود، در مورد جمهوری اسلامی هم همین اتفاق افتاده و میخواهند ساقطش کنن و تحریمهای شدید آوردن که البته پلان ب و پلان سی هم دارن و اگر رژیم زیاد دست و پا بزنه به مرحله نظامی هم میکشه و تک تک آخوندها میشوند قاضی منصوری.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۰ ، 15:22:24 توسط افراسیاب
دوست عزیز رضا ن. از آلمان، اطلاعات تقریبا جدید است و از آرشیو شوروی آمده بیرون و آنطوری نبوده که خیلیها فکر میکردن. آنموقع در کشورهای اروپائی و دمکراتیک هم گروههای ترور بدتر از سیاهکل بمبگذاری و ترور و هواپیما ربائی میکردن و ساواک آنها هم کتک میزده فقط اعدام نداشتن. آنموقع نمیشده جلوی جاسوسهای شوروی و آمریکا و انگلیس را گرفت و فقط میشد فشار آنها را کمی کم کرد آنها فقط جاسوس و خبر چین نبودن بلکه ترور هم میکردن و سه بار به جان شاه سو قصد کردن. فرح دیبا را شوروی در فرانسه بعنوان یک دختر کمونیست و پسر دائی کمونیستش شناسائی کرده بود و کاری میکنن که شاه ثریا را طلاق میدهد و با فرح آشنا میشود و این یک روش معمولی شوروی بوده و سیاستمداران جهان را با پرستو شکار میکردن، از آنجا به بعد فرح دیبا میشود سپر پولادین جاسوسهای شوروی و رضا قطبی رئیس تلویزیون و ماموریت براندازی رژیم را داشته اند البته نقشه آنها دست آخر توسط آمریکا و انگلیس خنثی میشود و حکومت بجای تیم رضا قطبی و فرح به توسط جاسوسها در ارتش به اسلامیها مثل خمینی واگذار میشود و از همانجا شروع به پاکسازی فزیکی تمام گروها و اعضای چپی و کمونیست
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۰ ، 13:52:46 توسط رضا ن.- از آلمان
به افراسیاب که نوشته:" سازمانهای سیاسی مخالف حکومت شاه سازمان نبودن گروههای تروریستی بودن.."یک مثال میآوردی مثل حماسه سیاهکل که رفقای کمونیستی چریک ما در جنگلهای شمال اسلحه بدست گرفته بودن تا با جنگ مسلحانه به سبک فیدل کاسترو و چگوارا مثلا با نبرد پارتیزانی دیکتاتوری شاه را سرنگون کنند که طبیعتا واکنش شاه را نسبت به این گروه میشود فهمید چیزیکه کمونسیت ها امثال آذر نمیخواهند درک بکنند هر عملی را عکس العملی است! البته سیستم سرکوب و خفقان خود نظام شاهی باعث شده که گروههای رادیکال درست شوند وگرنه در یک جامعه با دمکراسی فعالیت احزاب و گروهها آزاد باشد نیازی به مبارزه خشونت آمیز یا مسلحانه نیست!مثل الان رژیم ملائی که هرگونه آزادی را به غیرخودیها گرفته و این باعث رادیکال شدن مخالفینش میشود که دست به اسلحه مجبورند ببرند برای سرنگونی این رژیم فاسد ضد مردمی!ساواک شاه فقط چشمش بدنبال گروهها یا روشنفکران چپی بود درحالیکه اسلامگراها به رهبری آخوندها داشتن سازماندهی میکردند بر علیه شاه ساده لوح!شاه چرا از حکم دادگاه نظامی که اعدام خمینی بود گذشت و بخشیدش و تبعدیش کرد؟شاه نفهمید اسلام ضد مدرنیته است!
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 18:27:34 توسط افراسیاب
درسته که رژیم پهلوی دیکتاتور بوده و ساواک داشته و شاه به همه کارها دخالت میکرده ولی سازمانهای سیاسی مخالف حکومت شاه سازمان نبودن گروههای تروریستی بودن که همردیف آنها سرتاسر اروپا هم وجود داشتن و بمبگذاری میکردن، دولتهای اروپائی حتی پلیس ضد شورش هم داشتن که حکومت پهلوی نداشت. گروههای مخالف حکومت چند بخش بودن یکی مثل حزب توده که تماما جاسوس شوروی دیگری مصدقیها که زمینهاشون و دهاتهاشون رو گرفته بودن و میخواستن دوران قاجار را برگردانن، چپهای رادیکال که با اسلامیها هم همدست بودن و میخواستن حکومت خمرهای سرخ بپا کنن و قشنگ نصف مردم ایران را قتل عام کنن و نصف دیگر را بفرستن به اردوگاههای مرگ، دسته آخر هم همین داعشیهای شیعه. همه از دم قاتل و آدمخور و تروریست و دشمن شماره یک ایران و ملت ایران، اینها اپوزیسیون حکومت شاه بودن. خود حکومت شاه و ارتش هم پر جاسوس شوروی و آمریکا، از دفتر خانم فرح دیبا و پسر دائیش رضا قطبی رئیس تلویزیون تا ژنرالهای شماره یک مثل قرباقی و فردوست همه جاسوس بودن و خود فرح دیبا هم شورویها بتوسط جاسوسهاشون تو دربار با شاه آشنا کرده بودن و همین خانم فرح یکی از عوامل آنها بود.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 14:58:11 توسط آذر
شکنجه گران و ترور فعالان سیاسی، در دهه‌ٔ خونین شصت، هم‌گرایی صد در صی با آنان با بدنهٔ ارتجاعی روحانیت در زمان پهلوی و پیش از آنان قاجاریه، دارای تاریخی خونبار است. از «شعبون استخوانی» در دوران قاجار، «شعبان جعفری یا شعبون بی مخ» و نوچه هایش در کودتای آژاکس و وقایع ۱۳۳۲ تا ارادت و سرسپردگی این بدنه ٔبه مذهب، سلطنت و بروز لمپن هایی مذهبی چون نواب صفوی و طیب حاج رضایی تا روند انقلاب ۵۷ و استفاده سازمانی حاکمیت ج-ا، از جمعیت فرودست، حاشیه‌رانده و «شرّ مطرود»، آنها مورد شناسایی و جذب قدرت حاکم جهت سرکوب انقلابیون و مردم معترض قرار ‌گرفته اند ج-ا، با بسط ایدئولوژی متکی بر شارلاتانسیم مذهبی، سرکوب سیاسی و با نگاهی به الگو و متد ارگانهای سرکوبگر پهلوی، باندهای، فالانژ خود را در سراسر ایران جهت سرکوب «کمونیسم» در معنای کلی و حذف سازما‌های سیاسی چپ گسترش داد. سازماندهی و بهره‌گیری از زنان و ادامهٔ تا کنونی، و محروم به نام “فواحش” که قربانی تا کنونی مناسبات سرمایه‌ محور جامعه و سیاستهای مطرود ماندگی عامدانه‌ هستند، راه حل ؟! برانداختن رسم و رسومات قرون‌وسطایی، برانداختن تبعیض و نابرای است.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم اوت ۲۰۲۰ ، 14:03:12 توسط رضا ن.- از آلمان
محمدتقی مصباح یزدی-مدیر موسسه امام خمینی و استاد حوزه علمیه-سال گذشته در یک سخنرانی از سفره‌ای گفت که ۱۴۰۰ سال است بر سر آن نشسته اند:"امروز ما سرسفره‌ای نشسته‌ایم که حدود ۱۴۰۰ سال، برای آن زحمت کشیده شده است. بخشی از آن را خدا ضمانت کرده که به دست ما برسد و معانی و مفاهیم و تفسیرش هم به دست علما و بزرگانی صورت گرفت که سختی‌های زیادی کشیدند و بسیاری از آن‌ها نیز به شهادت رسیدند.امروز ما به سادگی بر سر این سفره نشسته‌ایم". با این نمایشات عزاداری ( کارناوال شیعیان!) قراره یکسری از نعمات این سفره نمایش با نقش اول امام حسین به کارگردانی آخوندها بهره ببرند و میبرند که دیدیم و میبینیم! خنده دارتر نظر شاه میباشد:"شاه گمان می‌کرد با مدرن کردن کشور،سوادآموزی و توسعۀ اقتصادی خرافات دینی رفته رفته از ذهن‌ها زدوده خواهد شد." شریعتی و بنی صدر با پول بنیاد فرح پهلوی در دانشگاه سوربن پاریس فرانسه تحصیل کردن و کم سواد نبودند!یا استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران صادق زیبا کلام هم در این مراسم عزاداری سینه زنی و زنجیر زنی عکسهایش هست شرکت میکند و تحصیلکرده انگلیس هم است!ابلهی شاه ما را به خمینی جلاد رساند!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی