جنگل‌های شمال غارت شده‌اند 

 
 منیره چگینی

در روزهایی که پروژه انتقال آب دریای خزر به حالت مسکوت مانده، تراز دریاچه آب خزر پایین رفت تا زنگ خطر برای بزرگترین دریاچه جهان به صدا دربیاید، این در حالی است که کارشناسان محیط زیست از کاهش جنگل‌های شمال ابراز نگرانی شدید کرده‌اند، به‌نحوی که این جنگل‌ها در ۴۰ سال گذشته به نصف رسیده‌اند.

روز گذشته احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که «تراز آبی دریای خزر ۱۳۰ سانتیمتر طی ۲۵ سال گذشته کاهش پیدا کرده است»

البته خطر بزرگتر در کمین این دریا، جاری شدن فاضلاب انسانی و صنعتی است که باعث به خطر افتادن محیط و اکوسیستم منطقه می‌شود، موضوعی که لاهیجان زاده نیز آن را تایید می‌کند و معتقد است: «علاوه بر زباله‌ها شیرابه پسماندها نیز از طریق رودخانه‌ها و یا بارندگی وارد دریا می‌شود و از آنجایی که شدت آلودگی شیرابه بسیار بالاست مشکلاتی را برای محیط دریا به‌وجود می‌آورد. تعدادی از شهرهای استان‌های شمالی یا تصفیه‌خانه فاضلاب ندارند و یا تصفیه‌خانه آنها تکمیل نشده است و فاضلاب‌های انسانی همچنان به دریا راه پیدا می‌کند».

این مرکز از جمله دلایل کاهش تراز آب دریای خزر را ادامه خشکسالی سال‌های قبل در حوضه آبریز خزر و کاهش بارش و آب‌دهی رودخانه‌های منتهی به دریای خزر و مهمترین آنها یعنی رودخانه ولگا دانسته بود. کارشناسان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی معتقدند که تغییر شکل سواحل، شکل‌گیری محیط‌های آبی جدید، جابه جایی زیستگاه آبزیان، کاهش حجم بارگیری کشتی‌ها و افزایش هزینه‌های حمل بار مهمترین تهدید ناشی از نوسان تراز آب دریای خزر است.

پسروی آب دريای خزر به‌عنوان يکی از منابع اصلی تامين آب تالاب بين‌المللی ميانکاله يکی از هفت ذخيره‌گاه ‌زيست‌کره جهان در ايران طی سال جاری، نبض خشکسالی را درتالاب تندتر کرد.

دو عامل اصلی کاهش تراز دريا

حميد عليزاده، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقيانوس‌شناسی و علوم جوی تاکيد کرد که تراز آب دريای خزر امسال سه تا چهار سانتيمتر از سال پيش پايين‌تر است. در زمان‌های بسيار گذشته دلايل زمين‌شناختی بر نوسانات تراز آب دريای خزر موثر بوده است ولی در هزاران سال‌ اخير عمده دلايل نوسانات آب اين دريا مربوط به شرايط اقليمی ميشود.

او ميگويد آب دريای خزر بيشتر با تبخير کم ميشود و دو عامل «ورود آب» و «تبخير آب» از مهمترين دلايل نوسان تراز آب دريای خزر است، اما او به تثبيت تراز اميدوار است چون بر اساس اطلاعاتی که در مذاکره با متخصصان کشور روسيه داشتيم، در بهار امسال اين کشور بهار پر بارشی داشته، گرچه در زمستان برف زيادی را تجربه نکرده ‌است. در تابستان هم بخش‌هايی از رود ولگا نسبتا پربارش و دمای آن نيز پايين بوده است و در صورتی که اين وضع ادامه يابد، احتمال تثبيت تراز قبلی را بدون جا به جايی محسوس داريم»

تداوم قاچاق چوب در جنگل‌ها

اما خطر محيط زيستی شمال فقط مربوط به دريا نيست و در آماری حيرت انگيز، جنگل‌های شمال در 40 سال نصف شدند. به گزارش برخی از رسانه‌ها، حداقل در چهار دهه گذشته سطح جنگل‌های هيرکانی از سه‌ميليون و 600‌هزار هکتار به حدود يک‌‌ميليون و 800‌‌هزار هکتار يعنی تقريباً به نصف رسيده است. قاچاقچيان چوب که اين روزها آزادتر از گذشته در نيمه‌های شب به جنگل‌های شمال ميروند و درختان 100 تا يک‌‌ميليون‌ساله را قطع ميکنند.

به گفته ماموران منابع‌ طبيعی، گستاخی قاچاقچيان چوب به حدی رسيده که نيسان بازداشت شده با بار پر از کاتين (چوبهای جنگلی) را شبانه بيرون می آورند. در اين رابطه محمد درويش، مديرکل پيشين مشارکت‌هاي مردمی سازمان حفاظت محيط‌ زيست پيشنهاد داده، شماره سه رقمی از سوي سازمان جنگل‌ها تعريف شود و از مردم درخواست کرده است که در صورت مشاهده قاچاق چوب، به ماموران گزارش دهند.

اين فعال محيط‌ زيست می افزايد: کل پرسنل سازمان جنگل‌ها در سراسر ايران حدود 14‌هزار نفر هستند که از اين تعداد حدود چهار‌هزار نفر جنگل‌بان و قرق‌بان در جنگل‌های سراسر ايران مامور حفاظت از جنگل‌ها هستند، که اين تعداد کم است و برای حفاظت کفاف نميدهد.

محمد متينی زاده، عضو هيات علمی موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع کشور : جنگل‌بانان و همه آنهايی که در موسسات و مراکز پژوهشی، سازمان جنگل‌ها و ادارات منابع ‌طبيعی و دانشگاه‌های مرتبط ميکوشند، برای حفاظت خردمندانه از جنگل‌ها کافی نيستند، اين جنگل‌ها برای ماندن و بهره‌مند کردن ما و نسل‌های پس از ما از خدمات بی مانندشان به عزمی ‌بلند، پيگيرط مجدانه و خواستن‌های تمام‌نشدنی از سوی همه مردم ايران نياز دارند.

منبع: آرمان ملی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 212254] [تاريخ انتشار: بيست و يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اوت ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اوت ۲۰۲۰ ، 21:30:48 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 3 و تمام. بگذار کلام من باعث ضربه زدن به انسانی دلسوز و طبیعت دوست نشود.به احتمال نزدیک به سد درسد، نویسنده ی محترم خواسته بنویسد، هزار، که اشتباهی نوشته میلیون. این اشتباه امری ست عادی.ولی اِشکال بزرگ از این دست مطالب این است که از خلافکاری های بزرگ رسمی، مانند نقض قانون مقدس(منع بریدن جنگل ها) و ...در آن ها خبری نیست. ناگهان می خوانی: فلان کارخانه ی چوب با حضور واعظی در مازندران دوباره شروع بکار کرد. ولی هیچ کسی نمی پرسد، چوب آن از کجا آورده می شود؟! آیا با روسیه، اندونزی یا برزیل قرارداد بسته اند؟ خیر، با نقض قانون ادامه ی کار می دهند. اصلن حضور آقای واعظی برای همین بوده، تا نگویند در مازندران خودسرانه می بُرند. آیا چنین مسئولینی کوچکترین اطلاعی از اهمیت حیاتی جنگل آن هم برای ایران، دارند؟! ندارند. زیرا جنگل ایران نسبت به وسعت آن کشور نسبتن پهناور کمی بیشتر از هیچ است. پس آن تصمیمات از کجا آمده؟بخشی از یک پروژه قدیمی ضد ملی است؛مثل خصوصی سازی در ایران.لطفن بخش خصوصی را با خصوصی سازی یکی مگیرید.خصوصی سازی در ایران یعنی اموال بیش از 80 میلیون انسان را به یک یا چند نفر بخشیدن.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اوت ۲۰۲۰ ، 20:58:09 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
در منگفت قبلی، از جمله نوشتم: «تا زمانی که در کشور ایران کارخانه های بی فایده ای چون چوکا»، باید اضافه کنم: بی فایده برای مردم؛ وگرنه برای غارتگران بی وطن و شرکا سود های هزاران میلیاردی دارد. مردم غارت شده ی ایران، اندک مسئولینی که به آینده ی ایران می اندیشید! چوکا و چون چوکا را اگر قابل تبدیل نیستند، در هم کوبیده با خاک یکسان سازید. نکته ی دوم: شاید بعضی خوانندگان بگویند، آقای حبیبی شما هم وعده ی سر خرمن می دهید! کدام مسئول قصد دارد به جنایات علیه جنگلِ مظلوم رسیدگی کند؟! در جواب آن تردید درست، یک نمونه می آورم تا مشت گردد نمونه ی خروار. همین چند سال پیش "قاچاقچیان" مأمور بریدن جنگل های شگرف هیرکانی تاسکوی ماسال شدند در روز روشن. مردم طبیعت دوست ماسال، ماشین های پر از چوب را با رانندگان تحویل مرکز شهر دادند. مسئولین تحویل گیرنده، تا بتوانند قاچیاقچیان ضد جنگل جنایتکار را آزاد سازند، به مردم گفتند: اینک بیگاه شده است؛ پِگاه بیایید تا به جرم جنایتکاران رسیدگی کنیم.صبح هنگام که مردم به مرکز شهر رفتند، معلوم شد، "مسئولین" در نیمه های شب، قاچاقچیان را با کامیون های پر از چوب رها کرده اند.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اوت ۲۰۲۰ ، 20:22:44 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
«قاچاقچيان چوب که ... به جنگل‌های شمال ميروند و درختان 100 تا يک‌‌ميليون‌ساله را قطع ميکنند.» آیا کسی خواسته جنایات غارتگران را عمدن لوث کند؟ یا اشتباهی در نوشتن رخ داده؟ درخت یک میلیون ساله نداریم. حد اقل چنین گزارشی در هیچ جای جهان وجود ندارد. می گویند سرو اَبرکوه(ابر قو) شاید 4500 تا 7000 هزار سال عمر داشته باشد. از این اشتباه که بگذریم. چیزی که بر زبان نمی آید غارت "قانونی" است. در ضمن قاچاقچیان که نویسنده بدرستی نوشته «آزادتر» به ویران ساختن جنگل های شمال مشغول می باشند، در واقع اجازه ی بریدن اندک جنگل بر جای مانده را دارند. این یک سیستم گریز است از سوی جنگل تراشان حرفه ای. قاچاقچیان، جنگل را برای هیزم نمی بُرند؛ می بُرند(در واقع می دَرَند) تا به جاهای خاصی تحویل دهند. تا زمانی که در کشور ایران کارخانه های بی فایده ای چون چوکا هست؛ این بساط فساد و غارت و جنایت نیز پابرجاست. هوایی حرف نمی زنم. هر وقت مسئولین قصد رسیدگی داشتند، من نیز نمونه هایی که هیچ کس توان انکار آن ها را ندارد، بر می شمرم. آیا نویسنده محترم نمی داند که قانون مقدس(منع بریدن جنگل ها) رسمن، یعنی با اجازه نقض شده؟!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 پاسدار حدادی، رئیس دفتر قاسم سلیمانی به وی پیوست
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
  شاهکار سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در مرمت منار مسجد پامنار در سنگسر!
 ایران 10 برابر آمریکا توان نظامی دارد
 احضار سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه ایران به دلیل پخش یک سریال مستند
شهادت شاهین ناصری درباره شکنجه نوید افکاری
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
بازگشت تحریم‌های سازمان ملل؛ همه چیز در گروی قطعنامه ۱۹۲۹ 
 پیام تغییر پایتخت:حاضریم کشور را به جنگ و ویرانی و مردم را به خاک و خون بکشیم ولی حاضر نیستیم سیاست خودمان را تغییر دهیم!
برگزیت؛ غول بانکداری آمریکا ۲۰۰ میلیارد یورو سرمایه خود را از بریتانیا خارج می‌کند 
 سعيد حجاريان :هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی/ اين ها باز توليد دروغ از بالاست/ مردم کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند/ بازرگان گفت یکدم نشد بی سر خر زندگی کنیم
انتقاد مشاور روحانی از مستند 'کودتای خزنده' آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی