مجمع تقریب مذاهب؛ هر ۲۴ ساعت ۱۴۱ میلیون تومان بودجه


«محمدعلی تسخیری»، روز ۲۸مرداد۱۳۹۹ در حالی چشم از جهان فروبست که تشکیلاتی بزرگ و پرهزینه را برای جانشینان خود در «مجمع تقریب مذاهب اسلامی» به یادگار گذاشت. او در آخرین روز تابستان ۱۳۸۰ با حکم «خامنه‌ای» به سمت دبیرکلی این مجمع منصوب شد. با این‌که او در سال ۱۳۹۰ از مقام خود استعفا داد، اما تا آخرین روزهای زندگی خود همچنان نفر اول این تشکیلات باقی ماند. او در مقام مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران «در امور اسلام» و همین‌طور رییس شورای عالی تقریب مذاهب همچنان حضوری فعال در مجمع داشت، تا آن‌جا که تا اواخر خرداد در برخی جلسات مهم حاضر می‌شد، مثل جلسه «کمیته برنامه بودجه سال ۱۳۹۹ مجمع تقریب» که آن‌قدر اهمیت داشته است که آقای تسخیری در شرایط بیماری و کرونا و کهولت سن خود را به آن برساند. درباره تشکیلات مجمع تقریب مذاهب چه می‌دانیم؟ بودجه آن از کجا تامین می‌شود و اهداف و دستاورد‌هایش چیست؟

***

درباره تشکیلات مجمع تقریب مذاهب چه می‌دانیم؟

تشکیلات مجمع تقریب مذاهب یکی از نخستین سازمان‌هایی است که در سال ۱۳۶۹ خامنه‌ای پس از رهبری اقدام به تاسیس آن کرد. تاسیس این سازمان را شاید بتوان یکی از نخستین ماجراجویی‌های او برای گسترش حوزه نفوذ خود در میان علمای کشورهای مسلمان ارزیابی کرد.

این سازمان در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد. اعضای شورای عالی این مجمع که از سوی رهبر جمهوری اسلامی معرفی می‌شوند ۲۲ نفرند که ۱۳ ایرانی و ۹ نفر از اتباع مالزی، عمان، یمن، سودان، مصر، افغانستان، پاکستان‌ و آمریکا (محمد العاصی) در آن حضور دارند. در این شورا هیچ فردی از اتباع عربستان، قطر، بحرین، امارات یا ترکیه وجود ندارد.

در استراتژی مصوب این مجمع ۶ هدف برای آن تعیین شده است. این مجمع هر ساله «کنفرانس وحدت اسلامی» برگزار می‌کند، اما اگر کسی سوال کند گزارش عملکرد مجمع تقریب مذاهب در این مدت چه بوده، یا منابع مالی و بودجه آن صرف چه کارهایی شده و چه دستاوردهایی -حتی در جهت رسیدن به اهداف تعیین‌شده برای آن- داشته است، جواب مستندی برای آن پیدا نمی‌کند.

بودجه تقریب مذاهب

حساب و کتاب‌ اعتباراتی که از محل بودجه دولتی به مجمع تقریب مذاهب اسلامی داده می‌شود، نشان می‌دهد که این تشکیلات با احتساب روزهای تعطیل هر ۲۴ ساعت ۱۴۱ میلیون تومان بودجه دولتی می‌گیرد.

اسناد بودجه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که امسال برای خود مجمع اعتباری ۳۲ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر برای تشکیلات «دانشگاه مذاهب اسلامی» هم که زیر نظر مجمع اداره می‌شود بودجه‌ای ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است. به عبارتی؛ سهم مجمع تقریب مذاهب از بودجه امسال برابر با ۵۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون است. اگر این عدد را به ۳۶۵ روز سال تقسیم کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که روزانه ۱۴۱ میلیارد تومان از منابع عمومی کشور در اختیار مجمع تقریب مذاهب اسلامی قرار می‌گیرد.

بودجه این تشکیلات در سال‌های گذشته کمتر از این نبوده است. چنان‌که بازخوانی اسناد بودجه سالانه از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ حاکی از آن است که طی ۵ سال، بیش از ۱۵۷ میلیارد تومان اعتبارات دولتی به مجمع تقریب مذاهب اختصاص داده شده است.

بودجه این مجمع در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۲ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است؛ حدود ۴ میلیارد تومان بیشتر از بودجه سال ۱۳۹۸. مجمع تقریب مذاهب در سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۷ میلیارد تومان بودجه دولتی در اختیار داشت. این رقم در سال ۱۳۹۶ برابر ۳۲ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۸ میلیارد تومان بود.

دانشگاه مذاهب اسلامی هم به طور رسمی زیرمجموعه مجمع تقریب است و به طور مستقیم از سوی همین تشکیلات اداره می‌شود. اسناد بودجه سالانه ۵ سال اخیر نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ در مجموع ۶۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بودجه دولتی به این دانشگاه اختصاص یافته است.

بودجه این دانشگاه به ترتیب در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹، برابر ۱۰ میلیارد تومان، ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و امسال برابر ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.

در این سال‌ها البته میزان تورم قابل ملاحظه و چشمگیر بوده است، چنان‌که اگر بودجه‌های اختصاص داده شده به این مجموعه را به ارزش روز حساب کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که در این ۵ سال بودجه‌ای به ارزش بیش از ۳۶۲ میلیارد تومان در اختیار این مجموعه قرار گرفته است.


البته باید اضافه کرد که بودجه دولتی تنها منبع مالی مجمع تقریب مذاهب نیست. آن‌طور که در «دانشنامه مجازی اهل بیت» (ویکه‌شیعه) نوشته شده است که این سازمان علاوه بر بودجه می‌تواند از محل «موقوفات، نذورات و کمک‌های دریافتی از محل وجوهات شرعیه»، «درآمدهای متفرقه»، «کمک بلاعوض اشخاص حقیقی و حقوقی»، «دریافت وام با تصویب شورای عالی از منابع مختلف در مواقع ضروری» و «سایر درآمدهایی که منابع آن به تصویب شورای عالی برسد»، تامین مالی شود.

با این حال هیچ گزارش عملکرد تفصیلی در سایت این سازمان به چشم نمی‌خورد و دقیقا معلوم نیست این مجمع میلیاردها تومان بودجه دولتی و رقم نامشخص منابع مالی دیگر را صرف چه کارهایی در داخل یا خارج از کشور می‌کند.

مقایسه بودجه دانشگاه مذاهب اسلامی با بودجه دانشگاه‌های دیگر

در بودجه امسال برای ۲۶۶ ردیف برای دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، موسسات آموزش عالی و موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

در مقام مقایسه ارزش ردیف بودجه ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی دانشگاه مذاهب اسلامی بیشتر از ۱۴۴ ردیف بودجه دانشگاهی است.

هیچ اطلاع دقیقی از این‌که این دانشگاه چه تعداد استاد و کارمند و دانشجو دارد در دست نیست. در سایت این دانشگاه صرفا گفته شده است که سه دانشکده «فقه و حقوق مذاهب اسلامی»، «دانشکده علوم قرآن و حدیث» و «دانشکده کلام، فلسفه و ادیان» در این دانشگاه وجود دارند که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان مدرک می‌دهند. دانشجویان از طریق کنکور سراسری و پس از قبولی در مصاحبه شفاهی به عنوان دانشجو در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند.

علی رنجی‌پور/ ایران وایر

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 212736] [تاريخ انتشار: سی ام امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيستم اوت ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی و يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم اوت ۲۰۲۰ ، 04:47:58 توسط محمود
در مورد مطلبی که آقای رنجی پور انتشار داده اند باید متذکر شوم که اطلاعات ناقص ایشان در مورد مجمع تقریب مذاهب موجب تشویش اذهان میگردد ..... . از اینکه آمار و ارقام قید شده ادعایی ایشان تا چه حد صحت دارد جای بحث است لیکن تا آنجا که بنده مطلع هستم آیت الله تسخیری سالها پیش از تاریخ یاد شده در مطلب به ریاست مجمع برگزیده شده بودند نه سال ۸۰ چون بنده در سال ۷۶ که به آلمان سفر داشتم داماد آیت ا... تسخیری در سمت رایزن فرهنگی ایران با بودجه سرسام آوری به تاراج بیت المال مشغول بود ، همان زمان تسخیری بعنوان دبیر کل سمت داشتند . دوم اینکه آمار درآمد و هزینه های این مجمع خیلی فراتر از آنچه گفته شده است می باشد . در کنار آن مجمع ( مجمع تقریب مذاهب ) ، مجمع دیگری بنام مجمع جهانی اهل بیت. به دبیر کلی جناب دکتر ولایتی می باشد که بودجه ای همسنگ مجمع تقریب دارد . که کار هر دوی آنها فقط حیف و میل بودجه عمومی کشور بدون هیچ دستاوردی می باشد .
نوشته شده در تاريخ سی ام امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيستم اوت ۲۰۲۰ ، 13:24:26 توسط رضا ن.- از آلمان
پیک ایران این عکسها را عمداً میگذارد تا ما ایرانیها را تحقیر بکند که ببینید کشورتان توسط چه کسانی زوار دررفته و فرسوده بدنی و پوسیده فکری اداره میشوند! اینکار را میگن نمک روی زخم پاشیدن! قشر مفتخور آخوند حالا که صاحب چاههای نفت و تمام ثروت ایران هم شدند مشکل بشود قدرت را از چنگشان درآورد مگر با زور اسلحه مردم و بمب جنگ و ترور و غیره!؟ سند ایران را هم زدن به مالکیت خودشان و شده سلف سرویس و چرا به خودشان خدمت نکنند؟ مذهب و دینداری حداقل برای این گروه مفتخور آخوندئی نعمتی بزرگ بوده که ازش دست برنمیدارند و نخواهند هم برداشت! آخوند را میخواهی شکنجه بکنی بگذارش روزی دو ساعت کار بدنی بکند! فقط حرف مفت زدن را یاد گرفتند یا میزنند و حقوقهای نجومی هم دارند! خرسواری آخوندها صدها سال است که ادامه دارد و خواهد داشت مگر اینکه ملت ایرانی روزی بیدار شوند و به اسلام و نمایندگان فاسدش در ایران نه بگویند! نسل ما فکرنکنم شاهد این معجزه بیداری ایرانیها باشد؟!
نوشته شده در تاريخ سی ام امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيستم اوت ۲۰۲۰ ، 08:27:29 توسط کیی
جماعت خواب آلوده پشمالو و آدمکش و مفت خوار
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اوت ۲۰۲۰ ، 17:26:53 توسط آذر
در سراسر دوران جامعهٔ طبقاتی، مذهب نقش بسیار مهمی در خدمت حفظ قدرت و تحمیل ارادهٔ سیاسی برده داران، فئودالها و سرمایه داران بر توده های تحت ستم، ایفا کرده است. در این میان، دولتهای مذهبی با تلفیق دین و دولت در جامعه، نه تنها استثمار و بهره کشی توده های زحمتکش را به امری الهی تبدیل کرده اند، بلکه با جاری کردن قوانین مذهبی در متن جامعه، به بیرحمانه ترین شکل ممکن توده‌های مردم را سرکوب، آزادیهای سیاسی و اجتماعی را محدود و فراتر از آن، حتا آزادی های خصوصی و فردی توده های مردم را نیز از آنان سلب کرده اند. در ادوار گذشته و بطور اخص در قرون وسطی، دستگاه کلیسا و دولت مذهبی بعنوان قدرت بلامنازع سرکوب و تحدید آزادیهای مردم در خدمت فئودال ها بوده است. در ایران امروز نیز نقش دستگاه عریض و طویل روحانیت با هزینه های نجومی تحت هر نامی بعنوان نهاد مروج خرافات و تحمیق کاملاً آشکار است. و ج-ا، نمونهٔ حی و حاضری از تلفیق آشکار دین و دولت و اعمال قدرت روحانیت و طبقهٔ سرمایه دار در اسارت مردم است، زمان آن فرا رسیده است که با سرنگونی ج-ا، و استقرار حکومت شورایی کارگران و زحمتکشان دین ازعرش به فرش بنشیند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم امرداد ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اوت ۲۰۲۰ ، 15:12:29 توسط سمکو
اگر بودجە مجمع تقريب مذاهب اینقدر زیاد است، بودجە مجمع تخریب ممالک چقدر است؟!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی