آیا زمین از ابتدا آب داشته است؟


حدود ۷۰ درصد سطح کره زمین را آب پوشانده، اما این موضوع که این همه آب از کجا به سیاره ما آمده هنوز پرسش بزرگی برای دانشمندان است.

به گزارش یورو نیوز، به تازگی یک گروه از پژوهشگران فرانسوی این نظریه را که آب بعد از پیدایش زمین به این سیاره منتقل شده زیر سؤال برده و به این ترتیب فرضیه جدیدی را در مورد منشا آب بر روی کره زمین ارائه کردند.

این دانشمندان در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که به احتمال قوی آب از همان ابتدا روی زمین و در درون ذرات تشکیل‌دهنده آن وجود داشته است.

فرضیه غالب بر این نظریه استوار بود که آب، مدت‌ها پس از تشکیل کره زمین، توسط سیارک‌ها دار یا شهاب‌سنگ‌ها وارد سیاره شده است. به این ترتیب که سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌های حاوی منابع غنی هیدروژن به زمین برخورد کردند و باعث ایجاد آب بر روی سیاره شده‌اند.

اما پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات علمی و دانشگاه لورن فرانسه ابتدا با تمرکز روی شهاب‌سنگ‌ها دریافتند که ذرات تشکیل‌دهنده آنها با سنگ‌های تشکیل‌دهنده زمین شباهت دارد. آنها سپس با اندازه‌گیری هیدروژن موجود در ۱۳ شهاب‌سنگ نادر، متوجه شدند که درون ذرات تشکیل‌دهنده زمین به اندازه کافی و حداقل سه برابر اندازه آب اقیانوس‌ها و حتی بیشتر، آب وجود داشته است.

آن‌ها به این موضع پی بردند که ایزوتوپ‌های هیدروژن در شهاب‌‌سنگ‌ها به هیدروژن‌های خاک زمین شباهت دارد. پژوهشگران همچنین دریافتند که ایزوتوپ نیتروژن موجود در این شهاب‌سنگ‌ها نیز به نیتروژن زمین بسیار نزدیک است. با این حال یکی از مسئولان این پژوهش می‌گوید که نظریه جدید به صورت کامل نظریه قدیم را رد نمی‌کند. به گفته وی قطعا شهاب‌سنگ‌ها در تشکیل ترکیب فعلی زمین تاثیر مهمی داشته اند.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 213422] [تاريخ انتشار: نهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سی ام اوت ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سوم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 07:53:53 توسط 9نادر
اگر آب از آغاز در کره زمین وجود داشته، در دیگر سیارات منظومه شمسی و نزدیک به زمین مانند مریخ هم باید وجود داشته باشه. قبل از اینکه زمین وجود داشته باشه، شهاب سنگ ها به یکدیگر جذب شدند و از بمباران شدید شهاب سنگ ها زمین درست شد و هنوز مابقی آنها گاهی به سمت زمین میآیند. از آنجائیکه سیارات دیگر هم به این شکل درست شدند، شهاب سنگ ها باید منشا آب در دیگر سیارات که به زمین نزدیک هستند نیز باشند. اما تا کنون آب در جای دیگری جز زمین گزارش نشده. این فقط حیات و تکامل موجودات نیست که فقط در کره زمین به صورت امروزی شکل گرفته بلکه وجود عناصر بالاتر، ترکیبات خاص شیمیایی و تکامل آنها و ایجاد ترکیبات حتا پیچیده تر و خاص، مانند اتم اکسیژن و مولکول آب و به نوبت مواد آلی که خود ساختار حیات را تشکیل داده اند فقط در کره زمین اتفاق افتاده! اینکه فقط شرایط اینجا فراهم بوده زیرا زمین در مداری از ستاره خود خورشید قرار گرفته که نه خیلی سرد هست و نه خیلی داغ جواب بسیاری از دانشمندان هست اما کافی ست؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی