سایمون واتکینز : چین در نظر دارد ایران را به یکی از مراکز بزرگ اطلاعاتی و جاسوسی جهان تبدیل کند


سایمون واتکینز، خبرنگار انگلیسی که برای اولین بار جزئیات قرارداد بیست و پنج سالۀ ایران و چین را برملا کرد، در مطلبی جدید نوشته است که چین قصد دارد در پایان اجرای این قرارداد ایران را به یک مرکز بزرگ جاسوسی و کنترل و مراقبت دهها میلیون ایرانی تبدیل کند.

سایمون واتکینز که گفته های خود را به "منابع آگاه در داخل ایران" مستند کرده نوشته است که "مرحلۀ آتی توافق بیست و پنج سالۀ چین و ایران استقرار گستردۀ تجهیزات جاسوسی الکترونیکی و جنگ سایبری در اطراف بندر چابهار با شعاع عملیاتی پنج هزار کیلومتر و همچنین اجرای همزمان نظام کنترل و مراقبت گستردۀ مردم ایران خواهد بود که بر اساس مدل نظام کنترل و مراقبت چین ساخته خواهد شد."

به گفتۀ سایمون واتکینز، این طرح منطبق با راهبرد درازمدت پکن در قبال ایران است. بر اساس این راهبرد ایران در پایان قرارداد بیست و پنج ساله به یکی از ارکان جغرافیای سیاسی چین بدل خواهد شد که در عین حال نیروی کار جوان آموزش دیده و ارزان را در اختیار چین قرار خواهد داد.

سایمون واتکینز افزوده است که در پی موافقت رهبر حکومت اسلامی ایران، فرماندهان سپاه پاسداران و سرویس های اطلاعاتی جمهوری اسلامی، چین در نظر دارد از هفتۀ دوم نوامبر آینده طرح کنترل و مراقبت میلیون ها ایرانی را به اجرا بگذارد. سایمون واتکینز به نقل از منابع اطلاعاتی خود در ایران افزوده است که به موجب طرح پکن، حدود ده میلیون دوربین مداربسته در هفت شهر پرجمعیت ایران و حدود پنج میلیون دوربین مداربسته در بیست و یک شهر دیگر ایران مستقر و کلیه این دوربین ها مستقیماً به سامانه های اصلی کنترل و مراقبت دولت چین وصل خواهند شد. در پایان این روند هفت شهر ایران از جمله بیست و پنج کشور جهان خواهند بود که در آن بالاترین نظام کنترل و مراقبت اجرا خواهد شد. این اقدام به گفتۀ خبرنگار بریتانیایی به دولت پکن امکان می دهد که بتواند به فاصلۀ یک نسل با ترکیب داده های مراقبت و داده های ثبت شده در سطوح محلی، ملی و منطقه ای حتی رفتار تک تک افراد را نیز کنترل کند.

به موازات این اقدام چین که پیشرفته ترین نظام سانسور اینترنت جهانی را دارد، مدل نظام "اینترنت ملی" خود را نیز در ایران به آزمایش خواهد گذاشت و زبان چینی را در آغاز در کنار انگلیسی و رفته رفته بعد از حذف انگلیسی به نخستین زبان خارجی آموزشی در ایران بدل خواهد کرد.

چین در نظر دارد که در پایان قرارداد بیست و پنج سالۀ خود با ایران شعبات برخی کارخانه ها و مراکز اقتصادی خود را در ایران دایر و محصولات آنها را به بازارهای کشورهای غربی صادر کند. برای این منظور شرکت های چینی سرمایه گذاری های مهمی در بخش حمل و نقل ایران انجام خواهند داد. چین در عین حال در نظر دارد که در پایان تحریم های تسلیحاتی ایران در هجدهم اکتبر آینده در چارچوب یک طرح دفاعی مشترک که در قرارداد بیست و پنج سالۀ دو کشور در نظر گرفته شده به حضور نظامی خود در ایران سرعت بخشد. این حضور در پایگاه ها و فرودگاه های همدان، بندر عباس، چابهار و آبادان آغاز خواهد شد و از طریق آن بمب افکن های دوربرد و جنگنده های چین و روسیه در این پایگاه های مستقر خواهند شد. همزمان ناوهای نیروهای دریایی چین و روسیه از بنادر اصلی ایران در چابهار، بندر بوشهر و بندر عباس استفاده خواهند کرد.

سایمون واتکینز در ادامه افزوده است که در چهارده ماه آینده حدود پنجاه هزار نظامی و شبۀ نظامی چینی و روس مرکب از افسران نیروهای دریایی و هوایی، مأموران اطلاعاتی و فرماندهان نیروهای ویژه برای محافظت از شرکت های چینی در میدان های نفت و گاز ایران در این کشور مستقر می شوند.

به گفتۀ سایمون واتکینز، چین در نظر دارد از نوامبر آینده یکی از بزرگترین مراکز شنود و جمع آوری اطلاعات در جهان را در چابهار مستقر کند. حدود هزار مستشار از بهترین کارشناسان اطلاعاتی چین و روسیه و همچنین شمار اندکی از افسران سپاه پاسداران جهت آموزش در این مرکز شروع به کار خواهند کرد. دامنۀ عملیاتی این مرکز اطلاعاتی پنج هزار کیلومتر است که قادر است سامانه های فرماندهی، کنترل، ارتباطات، اطلاعات و رایانه های کشورهای عضو ناتو و متحدان آمریکا در منطقه نظیر عربستان، امارات و اسرائیل را رصد کنند. به گفتۀ سایمون واتکینز، تأسیسات چابهار به چین امکان می دهد که دامنۀ عملیات اطلاعاتی خود را از اتریش تا مصر، سودان، اتیوپی، سومالی، کنیا، افغانستان، پاکستان، هند و تایلند گسترش دهد. تأسیسات چابهار همچنین به مراکز اطلاعاتی روسیه در اطراف پایگاه های نظامی اصلی این کشور در سوریه به ویژه در طرطوس و لاذقیه و همچنین ستاد فرماندهی مشترک نیروهای مسلح روسیه و چین متصل خواهد شد.

ناصر اعتمادی / رادیو فرانسه

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 213985] [تاريخ انتشار: هجدهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با هشتم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 18:28:06 توسط اردشیر
من فقط یک سوالی از طرفداران سینه چاک خامنه ای دارم که واقعا فکر می کنند این بی همه چیز نماینده خدا روی زمینه.سوالم اینه که مغز فندقی شما چطور این تصویر بالا رو تحلیل میکنه که بلا نسبت ولی امر مسلمین جهان رو در روی یک منکر خدا با لبخندی دلبرانه نشسته و با او راز ونیاز میکنه؟فراموش نکنید که همین شخص و حزب متعفنش از هزاران جوان مسلمان چینی در اردوگاهها داره دین زدایی و خدا زدایی میکنه.همچنین فراموش نکنید که در قرآن هست که کفار رو دوست و هم پیمان خود نگیرید.من اینجا قصد دفاع از خدا و اسلام و ادیان رو ندارم ولی خواستم به شما مدعیان اسلام گوشزد کنم که خامنه ای داره مخالف قول صریح قرآن عمل میکنه پس مثل کبک سر خودتون رو زیر برف نکنید
نوشته شده در تاريخ بيستم شهريور ۱۳۹۹ برابر با دهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 23:16:36 توسط كاوه اهنگر
جناب فضولياشي، .... توصيه ميشود بجاي .... اظهار نظر در مورد غيرت اين و ان، روي دشمن و اشغالگران بيوطن اخوند انگل و سپاهي مزدور تمركز كنيد. درجه داران و سربازان ارتش فرزندان ملت هستند و وظيفه شان صيانت از اب و خاك ايران است. هر چند كه فرماندهان ارتش را از بيم سرپيچي و كودتا و موي دماغ اخوندها شدن، از ميان مزدوران استخوان بدست سپاهي گمارده اند، ولي بدنه ارتش همدل مردم و به شدت از وضع موجود ناراضي هستند، چه برسد به اينكه چكمه هاي ناپاك روسي و چيني هم وارد سرزمين ايران شوند. اين خواب شوم اخوند هاي بيناموس و بيوطن و مزدوران دريوزه سپاهي جامه عمل نخواهد ديد و در حد همان روياي كثيف خواهد ماند.
نوشته شده در تاريخ بيستم شهريور ۱۳۹۹ برابر با دهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 16:07:41 توسط کاپلان
جناب فضولباش اسلحه دست هر کسی است وظیفه پاک کردن کشور را دارد از جنایتکاران مستشار مذهبی اخوند بازاری سپاهی . اخوند جانی هم با کودتای نظامی و کشتن مردم و نسبت دادن کشتار به شاه ،سر کار امد تک تیر اندازهای اخوند تعلیم دیده در خارج در تظاهرات مردم را کشتند وگفتند شاه کشت الان هم در تظاهرات مردم را می کشند می گویند دشمن کشت بنا بر این اسلحه وضعیت این رژیم را مشخص می کند
نوشته شده در تاريخ بيستم شهريور ۱۳۹۹ برابر با دهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 05:59:38 توسط قصاص 42
قربان قدمت چین جان بیا تا بفهمی یک من ماست چقدر کره داره در 42سال گذشته که آدمکش های آخوندی تعلیم دیده در چین هیچ غلطی نتوانستند بکنند هر چند وقت یک بار مثل سگ هار بجوش آمده از دست مردم با اسلحه چین به جان مردم افتادند حالا اگر خودت مستقیما وارد عمل شوی سپاه و چین را مردم ایران با هم به درک می فرستند آنوقت مردم چین هم می فهمند حکومت چین عددی نیست. در مرحله اول تمام دوربین هایت را به آسمان هفتم می فرستند بعد هم مستشاران چین و سپاهی را راهی دیار عدم میکنند شما هنوز نمی دانید با چه مردمی طرف هستید هر وقت با احشا داخلی یتان از درخت آویزان شدید می فهمید کشتار مردم بی گناه یعنی چه ،می فهمید خانم حامله را دار زدن یعنی چه، می فهمید شکنجه سفید و سیاه یعنی چه ......
نوشته شده در تاريخ نوزدهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با نهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 19:36:56 توسط فضولباشی
خطاب به جناب کاوه آهنگر> نوشتیدید" بي تفاوتي و بيغيرتي و بي رگي تا كي و كجا؟؟؟... یعنی شما فقط بانوشتن این متن خودتان را از دیگران جداکردید و با غیرت شدید؟ چرا شعار میدهید و فقط از بقیه انتظار دارید که وطن شما را نجات دهند. شما بیافتیدجلو بقیه هم دنبالتان خواهند افتاد. آواز دهل شنیدن از دور خوش است ....
نوشته شده در تاريخ نوزدهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با نهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 08:42:30 توسط آذر
چین نیز بعنوان یک قدرت امپریالیست، هدفش از صدور سرمایه به ایران جز تسخیر بازار ایران در مقابل رقبای دیگر از جمله آمریکا و اروپا و بدست آوردن سودهای انحصاری نیست. اکنون چند سالی است که چین در تعدادی از کشورهای آفریقائی به ویژه در معادنی که محصولات آنها مورد نیاز داخلی چین است سرمایه‌گذاری کرده است. اما جز چپاول و غارت، ارمغانی برای مردم این کشورها نداشته است. نه پیشرفتی در این کشورها صورت گرفته و نه رفاهی عاید مردم شده است . در هر حال، هدف چین از صدور سرمایه به ایران، به دست آوردن بازار ایران، کسب حداکثر سود، فروش کالاهای چینی در کشورهای دیگر، سلطه بر راه های آبی بین المللی و پیدا کردن جای پای محکمی در منطقه استراتژیک خاورمیانه و خلیج فارس است. اما وابستگی به چین آنگونه که در سند ۲۵ ساله آمده است، وقتی به عرصه همکاری نظامی بسط ‌یابد، ابعاد دیگری بخود میگیرد و همراه با خطرات جدی نظامی برای مردم ایران در آینده نیز خواهد بود. در واقع ج-ا، برای پایان دادن به تمام فجایع و معضلاتی که روزمره در ایران به بار می‌آورد اکنون برای نجات نظم ورشکسته‌اش امپریالیستهای چین و روسیه را به یاری طلبیده‌است.
نوشته شده در تاريخ هجدهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با هشتم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 22:59:09 توسط كاوه اهنگر
ايا در كل ارتش ايران يا حتي بدنه ناراضي سپاه گاوداران چند گردان سرباز وطن پرست و از جان گذشته بالزدار (تريد مارك) پيدا نميشه كه براي نجات وطن و جلوگيري از اشغال بيش از پيش ايران توسط چين و روسيه و نابودي و تخريب مركز توطيه و تهيه نقشه هاي شوم ضد ايران و ايراني، بيت فاسد رهبر سيد علي گداي بيناموس، به بيت خامنه اي حمله كنند و اين نقشه هاي شوم ايران بر باد ده را در نطفه خفه كنند؟ - ايراني كه توسط سپاه و اخوند ضد ايراني اشغال شده، اكنون در شرف اشغال سربازان روسي و چيني ست؛ غيور مردان ارتش بپا خيزيد و وطن خود را نجات دهيد. بي تفاوتي و بيغيرتي و بي رگي تا كي و كجا؟؟؟
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 پاسدار حدادی، رئیس دفتر قاسم سلیمانی به وی پیوست
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
  شاهکار سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در مرمت منار مسجد پامنار در سنگسر!
 ایران 10 برابر آمریکا توان نظامی دارد
 احضار سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه ایران به دلیل پخش یک سریال مستند
شهادت شاهین ناصری درباره شکنجه نوید افکاری
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
بازگشت تحریم‌های سازمان ملل؛ همه چیز در گروی قطعنامه ۱۹۲۹ 
 پیام تغییر پایتخت:حاضریم کشور را به جنگ و ویرانی و مردم را به خاک و خون بکشیم ولی حاضر نیستیم سیاست خودمان را تغییر دهیم!
برگزیت؛ غول بانکداری آمریکا ۲۰۰ میلیارد یورو سرمایه خود را از بریتانیا خارج می‌کند 
 سعيد حجاريان :هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی/ اين ها باز توليد دروغ از بالاست/ مردم کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند/ بازرگان گفت یکدم نشد بی سر خر زندگی کنیم
انتقاد مشاور روحانی از مستند 'کودتای خزنده' آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی