خودزنی جمهوری اسلامی با اعدام نوید افکاری

خبر اعدام نوید افکاری در روز شنبه موجی از واکنش‌ها در میان افکار عمومی را برانگیخت. فعالان سیاسی و اجتماعی تا ورزشکاران و هنرمندان و شهروندان، در فضای مجازی هر یک به نحوی خشم خود را از این عمل نشان دادند. این موضوع نشان می‌دهد که حکومت عملاً با اعدام نوید افکاری، دوباره باعث نوعی اتحاد علیه خود شده و تا مدت‌ها باید به افکار عمومی داخل و نهادهای خارجی پاسخگو باشد.
 
پس ‌از آن که کارزار جلوگیری از سه زندانی محکوم به اعدام به نتیجه رسید، این امید در میان بسیاری ایجاد شد که می‌توان با رساندن صدای مردم به حکومت، دست‌کم جلو برخی از وقایع را گرفت.
 
از این ‌رو در مورد پرونده نوید افکاری نیز این امید در میان مردم ایجاد شد که شاید بتوان جلوی مرگ یک انسان دیگر را گرفت.
 
تلاش‌ها ادامه داشت و حتی بسیاری از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و ورزشی نیز وارد گود شدند و حمایت خود را از لغو این اعدام اعلام کردند. واکنش‌های جهانی باعث شد جمهوری اسلامی تنها با شهروندان ایرانی مواجه نباشد، بلکه باید جوابگوی بخشی از افکار عمومی بین‌المللی نیز باشد که پیگیر ماجرا شده بودند.
 
اما اقدام حکومت در اعدام ناگهانی نوید افکاری، در ابتدا تعجب و سپس خشم و نفرت افکار عمومی را به همراه داشت.
 
نسل جدید در ایران در دهه گذشته این حد از نفرت جمعی را تجربه نکرده بود. تأکید بر نسل جدید از آن ‌جهت است که وقایع سال‌های ۶۷، ۷۸ و ۸۸ هر یک با فواصل زمانی یک دهه‌ای رخ داد و تجربه نسل گذشته بود؛ اما وقایع سال ۹۶، ۹۸ و حال اعدام‌های غیرقابل‌پیش‌بینی، باعث تداوم حس نفرت و بی‌عدالتی در میان یک نسل جدید شده است.
 
موضوعی که روز گذشته جلب ‌توجه می‌کرد، زمزمه پایان ایده خشونت‌پرهیزی در میان مخالفان اعدام و منتقدان خشونت بود. گویا حجت بر آنان تمام‌ شده که قطعاً دستگاه قضایی ایران ظالم است و دیگر راه اصلاحی نیست.
 
این ایده از آن ‌جهت می‌تواند خطرآفرین باشد که با پایان تفکر مخالفت و مبارزه مسالمت‌آمیز، هرگونه اقدام خشونت‌آمیزی این بار به ‌صورت مقابله‌به‌مثل احتمال بروز پیدا می‌کند.
 
میزان نفرت عمومی از حکومت و این اقدام آن در حدی افزایش ‌یافته که اگر کسی عملی خشونت‌آمیز علیه یکی از افراد یا منافع حکومت بزند، دست‌کم با حمایت بخش بزرگی از افکار عمومی مواجه خواهد شد. این موضوع را می‌توان در لابه‌لای واکنش‌های منتشرشده در فضای مجازی مشاهده کرد.
 
به دلیل ناامیدی فزاینده از بهبود شرایط و فشار حکومت بر طبقه متوسط به‌ عنوان قشر تأثیرگذار و موتور محرکه جامعه، ناامیدی از مبارزه مسالمت‌آمیز قطعاً می‌تواند جامعه را در آینده تندرو کند، تندروی که نقطه شروع آن را خود حکومت کلید زد.
 
آتش این خشم با ابراز نظر برخی از نزدیکان حکومت و افراد امنیتی و خبرنگاران صداوسیما تندتر شد. در میان تحلیل‌گران سیاسی کسانی هستند که معتقدند که جمهوری اسلامی عامدانه شهروندان را تحریک می‌کند و با ابراز خشونت عیان سعی دارد از احتمال اعتراضات آتی جلوگیری کند.
 
آخرین اعتراض مسالمت‌آمیز در آبان و سپس دی سال گذشته با سرکوب شدید و شکست مواجه شد و اعدام‌های اخیر نیز پس‌لرزه‌های همان ماجرا است؛ اما ازاینجا به بعد ممکن است شرایط تغییر کند. هر عملی برای نجات جان، مشروع تلقی می‌شود. این دقیق همان بخش خطرناک ماجراست.
 
از مدت‌ها پیش جامعه‌شناسان هشدار داده‌اند که سطح خشونت در جامعه ایران رو به فزونی است و این می‌تواند منجر به دومینوی وقایع خشونت‌بار شود. نادیده گرفته شدن مردم توسط حکومت، جامعه مدنی را به ‌یقین رسانده که برای اعمال نظراتش باید روش دیگری را تجربه کند. با در نظر گرفتن وضعیت بد اقتصادی و فقر گسترده در جامعه ایران، گروهی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و خشمگین و سرشار از نفرت شده‌اند، ممکن است دست به هرگونه اقدام غیرقابل‌پیش‌بینی بزنند، اقدامی که حتی خود حکومت نیز آماده مواجه‌ شدن با آن نیست.
 
امیر سلطان‌زاده نویسنده و روزنامه نگار/ ایندیپندنت فارسی
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214257] [تاريخ انتشار: بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 22:40:39 توسط نوید_ا
عزیزان پهلوان اعدام نشد ایشان زیر شکنجه به شهادت رسید برای اینکه به فضاحت قتلهای دیگر درزندان وزیر شکنجه اززهرا کاظمی تا به امروز گرفتا نشوند با دستپاچگی اعلام کردند اعدام شد لطفابا خواستن رسیدگی از طرف مجامع بین المللی پیرامون قتل زیر شکنجه ازبازی در زمین جنایتکاران خودداری کنیم
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 12:31:19 توسط مرتضی
The brutal and murderous regime is at the end of the line. The European community is cordially invited to stop supporting this pre-historic regime
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 11:07:57 توسط یاوری
این حکومت دزدان و غارتگران است و چهل یک ساله که ثابت کرده که اهل اصلاح و آدام بشو نیست منطقش اعذام و کشتن است حرف دیگری سرش نمی‌شود. راه دیگری برای شما باقی نگذاشته بجز عمل بمثل کردن شما با این جانیان غارتگر باقی نمانده اجازه ندهید این خلافکاران جان شما و جوانان شما را با محکمه های دروغین بگیرند
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 10:07:58 توسط تهمتن - ش
مقاله میگوید " رژیم به افکار داخلی - مردم ایران - ونهادهای خارجی- حقوق بشری - ﴿اروپاییی ! ﴾ تا مدت ها باید پاسخگو باشد !! توگویی کشتارهای ۴۲ ساله و خصوصا کشتار بیش از هزار و پانصد نوید افکاری را درخیزش آبانماه؛ که ماموران جنایتکار وزارت اطلاعات به مغز و قلب شان با شیلیک گلوله هدف قرار دادند و متلاشی کردند؛ تا بحال پاسخگو بوده است؟؟!! پس چه راهی برای رهایی ازچنگال خونین علی خامنه ای ضحاک؛ بجز مقابله بمثل باقی مانده ؟؟ خشنوت بر علیه آدمکشان؛ وکشتن شان؛ مقدس ست؛ وعامل رهایی ازخشنوت و آدمکشی رژیم جنایتکارست. دژخیمان وزارت اطلاعات؛ قلب رژیم ست و با معدوم کردن هر یک ازاین دژخیمان؛ رعشه و لرزه بر بدن فرتوت نظام خواهد افکند. - ویلاگ نویس گمنام؛ ستار بهشتی؛ قهرمان ملی دیگرماست که شجاعانه درمقابل علی خامنه ای جنایتکار ایستادگی کرد و ازجان خود نترسید وبه همین خاطر؛ بدستورمستقیم علی خامنه ای و با روانه کردن ماموران دژخیم اطلاعاتی به آن کلانتری؛ با صربات به سر و مغز؛ این قهرمان ملی را دچارخونریزی مغزی کردند که بعدازچند روز کوتاه؛ جان فدای ایران ومردم کرد. - درس آموزی را شیوه کنیم؛ ونه گریه و زاری.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 09:58:41 توسط افراسیاب
دستور مستقیم خامنه ای بوده، این شخص حسابی مستاصل شده و ترسیده. ورشکستگی کامل اقتصادی و بحران مواد غذائی بزودی میلیونها آدم گرسنه را به خیابان خواهد آورد، بینهایت ترسیدن والا همچین ریسک و آبروریزی نمیکردن که قهرمان ملی ورزشی یک کشور را با آن وضعیت اعدام کنن، براشون خیلی هزینه دارد و حتی دمکراتهای آمریکا هم صداشون درآمده. نیروهای رژیم خیلی خیلی ریزش خواهند کرد چطوری میخواهند خود را در آینده تبرئه کنن، هم اصلاح طلب و هم اصول گرا به مردم ایران اعلان جنگ دادن بهیچوجه نمیخواهند از ثروت و حکومت دست بکشن. وقتی یک پادو تو قوه قضائیه آنهمه دزدی و اختلاس کرده ببینید گنده ترها چکار کردن. اینها یک اقلیت کوچک و جنایتکار دزد هستند که بزودی بتوسط مردم ایران جارو خواهند شد، باور کنید یک حرکت اعتراضی دیگر مثل گذشته در بیشتر از صد شهر اینها را زیرو رو خواهد کرد، تمام رژیم از بالا تا پائین خیلی نگران هستند.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 09:41:09 توسط ایرانی بیدار
رژیم جهل اسلامی با اعدام نوید افکاری پایه های دار را برای دار زدن موجودیت خویش بنا نهاد. این حکومت قتل و غارت بنا بر ترس از خیزش دوباره مردم هراسان و با عجله اقدام به این جنایت کرد غافل از اینکه با این عمل آتش خشم را در مردم ستمدیده ایران فروزانتر کرده و بزودی زود در شعله های این آتش برای همیشه خواهد سوخت.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 پاسدار حدادی، رئیس دفتر قاسم سلیمانی به وی پیوست
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
  شاهکار سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در مرمت منار مسجد پامنار در سنگسر!
 ایران 10 برابر آمریکا توان نظامی دارد
 احضار سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه ایران به دلیل پخش یک سریال مستند
شهادت شاهین ناصری درباره شکنجه نوید افکاری
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
بازگشت تحریم‌های سازمان ملل؛ همه چیز در گروی قطعنامه ۱۹۲۹ 
 پیام تغییر پایتخت:حاضریم کشور را به جنگ و ویرانی و مردم را به خاک و خون بکشیم ولی حاضر نیستیم سیاست خودمان را تغییر دهیم!
برگزیت؛ غول بانکداری آمریکا ۲۰۰ میلیارد یورو سرمایه خود را از بریتانیا خارج می‌کند 
 سعيد حجاريان :هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی/ اين ها باز توليد دروغ از بالاست/ مردم کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند/ بازرگان گفت یکدم نشد بی سر خر زندگی کنیم
انتقاد مشاور روحانی از مستند 'کودتای خزنده' آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی