پس‌وردت را بنویس؛ روش بازجویان برای کسب اطلاعات از زندانیان


ضبط وسایل شخصی شهروندان در هنگام بازداشت از جمله کامپیوتر، لپ‌تاپ و تلفن همراه آن‌ها یکی از رفتارهای همیشگی ماموران امنیتی است. استخراج اطلاعات از این منابع و پرونده‌سازی و ساختن اتهامات بر اساس محتوای یافته‌شده از وسایل شخصی شهروندان هم از دیگر عادات سه نهاد قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران است. اما آن‌چه این روزها بیشتر دیده می‌شود، گرفتن رمز عبور اکانت‌های ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و بارگیری اطلاعات شخصی از خود متهمان است و بعد از آن وقتی وسایل پس داده می‌شوند، تمام اطلاعات شخص دستگیرشده از روی لپ‌تاپ و تلفن و… حذف می‌شوند و قابل دسترسی نیستند.

از پرسیدن رمز تا تغییر گزینه‌های امنیتی

«پدرام الوندی»، روزنامه‌نگار شاغل در «خبرگزاری ایرنا»، از تازه‌ترین کسانی است که مشخصات مک‌بوک و آی‌فونش پس از ضبط و استخراج اطلاعات، از سوی بازجویانش تغییر کرده‌اند.

پدرام الوندی در حساب توییتری‌اش شرح داده است که از حدود یک ماه پیش مک‌بوک و آیفونش را از بازجو پس گرفته است، اما نام کاربری، ایمیل پشتیبان و پرسش‌های امنیتی مربوط به اپل‌آی‌دی او تغییر کرده‌اند.

آقای الوندی جزو خبرنگاران ایرنا بود که تیر ماه امسال به خاطر مصاحبه با «حبیب‌الله سیاری»،‌ معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، تحت بازجویی ماموران امنیتی قرار گرفته‌ بودند.

در این جلسه ‌ماموران سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات ایران،‌ دو نهاد امنیتی جمهوری اسلامی، حضور داشتند. درباره جزییات این بازجویی که در اتاق شخصی مدیرعامل ایرنا انجام شده است، اطلاعاتی در دست نیست. اما همان زمان بعضی از همکاران آقای الوندی در توییتر گفتند که در جریان بازجویی وسایل شخصی او ضبط شده است.

همان زمان برخی چهره‌های مرتبط با نهادهای امنیتی، هر نوع شکایت یا بازجویی را تکذیب کرده بودند. از جمله «رمضان شریف»،‌ سخنگوی سپاه پاسداران، بازجویی و تشکیل پرونده برای چند نفر از مدیران و خبرنگاران ایرنا را تکذیب کرده بود. رمضان شریف در مصاحبه‌اش با رسانه‌ها در ایران گفت سپاه از ایرنا شکایتی ندارد و هر خبری در این باره منتشر شده، کذب است.

«مهدی محمودیان»، خبرنگار، اخیرا به همین تکذیبیه اشاره کرده و در توییتر نوشته است: «احضار و توقیف وسایل خبرنگاران و مسئولین خبرگزاری رسمی ج.ا به‌ خاطر انتشار مصاحبه یکی از فرماندهان ارتش توسط سپاه تکذیب شد. آن‌ روز عذرخواهی کردم و نوشتم لااقل وسایل‌شان را پس بدهید؛ امروز هم می‌گویم ببخشید که خبر کذب منتشر کردم، اما پس‌ورد اپل آی‌دی معاون وقت خبرگزاری را پس بدهید.»

به جز خبرنگاران ایرنا، «احسان مازندرانی» و «مسعود کاظمی» از دیگر روزنامه‌نگارانی هستند که وسایل شخصی الکترونیکی و پس‌وردهایشان به همین شیوه دریافت شده بود.

همه تحت نظر هستند

قربانیان پس‌ورد فقط روزنامه‌نگاران نیستند. بسیاری از چهره‌های سرشناس و نخبه‌های علمی، خصوص کسانی که تازه به کشور برگشته‌اند،‌ جزو قربانیان پس‌ورد در ایران به شمار می‌روند.

«بهداد اسفهبد»،‌ برنامه‌نویس کامپیوتر، پیش‌تر در سفری که زمستان سال گذشته به ایران داشت،‌ بازداشت شد و رمزهای عبورش را به بازجویان داد. آقای اسفهبد بعدتر در قالب یک پست وبلاگ و مصاحبه‌هایی که با رسانه‌های مختلف داشت،‌ آن‌چه را بر او گذشته بود، شرح داد.

او در این‌ باره به «ایران‌وایر» گفته بود، با توجه به شناختی که از سازمان اطلاعات سپاه داشته، می‌دانسته است همکاری نکردن گزینه‌ای نیست که توانایی انجامش را داشته باشد.

«کاوه مدنی»، از فعالان حوزه آب و محیط زیست، که به دعوت ایران برای فعالیت در «سازمان محیط زیست ایران» دعوت شده بود،‌ از دیگر کسانی است که بازجویان تلاش کرده بودند کنترل حسابش را به دست بگیرند. به گفته او پرسش‌های امنیتی که به ایمیل یا موبایلش ارسال شده بودند، نشان می‌داد چند بار تلاش شده بود کسی به حساب او وارد شود.

به دست آوردن اطلاعات، بدون نیاز به هکر

بازجویان ممکن است در زمان بازداشت،‌ در دوران بازپرسی یا هر زمان دیگری از افراد رمز تلفن همراه، لپ‌تاپ یا پس‌ورد ایمیل‌شان را درخواست کنند تا به اطلاعات شخصی آن‌ها دسترسی داشته باشند. دریافت این دسترسی با تهدید یا تطمیع متهم صورت می‌گیرد و در نهایت، به جز لطمه به حریم شخصی،‌ خسارت‌های مادی و معنوی برای قربانی به دنبال خواهد داشت.

مرور آن‌چه بیشتر قربانیان از لو رفتن اطلاعات کاربری‌شان روایت کرده‌اند،‌ نشان می‌دهد که عمدتا نه پای هکر خاصی در میان است،‌ نه بازجو لزوما اطلاعات فنی خوبی دارد.

بهداد اسفهبد، برنامه‌نویس کامپیوتر، در این‌ باره به ایران‌وایر گفته بود،‌ بازجویان به سادگی رمز عبورهایش را پرسیده و بعد هم مشغول دانلود کردن اطلاعات شخصی او شده بودند.

«فاطمه اختصاری»، نویسنده و شاعر، در این باره در توییتر نوشته است: «سفر خارج که رفته بودم، کد وای‌فای یه جایی را روی یه تیکه کاغذ گرفته بودم. منو که گرفتند، اینو توی وسایلم پیدا کرده بودند. بازجو [اصرار] کرده بود که این چیه، در حالی که من اصلا نمی‌دونستم از چی حرف می‌زنند. بعد از دو روز نشونم دادند. گفتم پس‌ورد وای فای است. گفتند دروغ می‌گی.»

از طرفی،‌ به نظر می‌رسد وقتی می‌توان با تهدید و تطمیع اطلاعات را به دست آورد، به استفاده از روش‌های پیچیده فنی نیازی نباشد. «علیرضا شیرازی»، از مدیران ارشد «بلاگفا»، سرویس وبلاگ ایرانی فارسی، در توییتر نوشته است: «در تمام این سال‌ها که بلاگفا فعال بود، حتی یک مورد (حتی یک مورد) درخواستی در رابطه با نظرات خصوصی ثبت‌شده در وبلاگ‌ها یا در اختیار گذاشتن پس‌ورد یک وبلاگ نداشته‌ایم.» او تاکید کرده که منظورش،‌ درخواست مسدود کردن وبلاگ‌ها نبوده است.

به دلیل همین ریسک‌ها، کارشناسان امنیت سایبری به همه توصیه می‌کنند، از ابزارهای امن برای تبادل اطلاعات‌شان استفاده کنند. همچنین تنظیمات امنیتی را در تلفن همراه‌شان فعال نگه دارند.

از جمله این تنظیمات، فعال‌سازی تایید دو مرحله‌ای است. با این روش،‌ دسترسی به حساب‌های شخصی افراد از چند طریق کنترل می‌شود. در صورتی که اطلاعات دریافتی توسط سرور با داده‌های درست هم‌خوانی نداشته باشد،‌ دسترسی به آن حساب خاص برای کاربر به طور موقت یا دایم قطع می‌شود.

بسیاری از کارشناسان امنیت سایبری، «سیگنال» را به عنوان پیام‌رسانی امن معرفی می‌کنند. به جز تبادل پیام در محیط رمزگذار‌ی‌شده، امکان حذف خودکار پیام بعد از خوانده شدن نیز وجود دارد؛ موضوعی که می‌تواند از بسیاری اطلاعات فعالان حقوق بشر محافظت کند.
اشکان خسروپور/ ایران وایر

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214262] [تاريخ انتشار: بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 12:55:08 توسط آذر
در دهه ۶۰، صدور احکام اعدام و شکنجه و شلاق، عمدتا متوجه اعضای سازمانهای سیاسی بود، و در سالهای بعدتر، زندان و سرکوب و شکنجه، بیشتر متوجه فعالان اجتماعی و کنشگران سیاسی شد، اکنون اما لبه تیز صدور احکام اعدام و اعمال شکنجه های ویرانگر، بر گردن و پیکر زحمتکشان و تهیدستان و جوانانی فشرده شده است که در میدان مبارزات علنی در کف خیابان ها به چهره های پر شور، سازمانده و تهییج کننده توده های معترض در خیزشهای عمومی تبدیل شده و یا میشوند. آنچه هیئت حاکمه را وا داشته تا در این برهه زمانی اینچنین به سیم آخر بزند، دقیقا ترس و واهمهٔ گسترهٔ وجود همین جوانان مبارز و سازمانده در خیزشهای عمومی است. برغم همه بگیر و ببندها، برغم صدور احکام ظالمانه اعدام و اعمال شکنجه های وحشیانه، در شرایط کنونی بلحاظ تعمیق و گسترش مبارزات کارگران و توده های مردم، ج-ا، قادر به ایجاد رعب و وحشت برای بازدارندگی از مبارزات علنی در متن جامعه نخواهد شد. این وضعیت در پی خیزش انقلابی مردم در دیماه ۹۶ و پیامد آن شکلگیری یک دوران انقلابی و استمرار آن شکل گرفته و مردم را در گستره ای وسیعتر برای سرنگونی انقلابی ج-ا، مصممتر کرده است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 پاسدار حدادی، رئیس دفتر قاسم سلیمانی به وی پیوست
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
  شاهکار سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در مرمت منار مسجد پامنار در سنگسر!
 ایران 10 برابر آمریکا توان نظامی دارد
 احضار سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه ایران به دلیل پخش یک سریال مستند
شهادت شاهین ناصری درباره شکنجه نوید افکاری
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
بازگشت تحریم‌های سازمان ملل؛ همه چیز در گروی قطعنامه ۱۹۲۹ 
 پیام تغییر پایتخت:حاضریم کشور را به جنگ و ویرانی و مردم را به خاک و خون بکشیم ولی حاضر نیستیم سیاست خودمان را تغییر دهیم!
برگزیت؛ غول بانکداری آمریکا ۲۰۰ میلیارد یورو سرمایه خود را از بریتانیا خارج می‌کند 
 سعيد حجاريان :هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی/ اين ها باز توليد دروغ از بالاست/ مردم کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند/ بازرگان گفت یکدم نشد بی سر خر زندگی کنیم
انتقاد مشاور روحانی از مستند 'کودتای خزنده' آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی