حیرت و خشم؛ واکنش مردم به اعدام نوید افکاری


ایرام وایر، شهروند خبرنگار: دو روز از اعدام ناگهانی «نوید افکاری»، کشتی‌گیر شیرازی که به اتهام قتل یک مامور دولتی در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ و شرکت در همین اعترضات، به دو بار اعدام محکوم شده بود، گذشته است اما افکار عمومی هنوز در شوک و ناباوری به سر می‌برد. پیش از اعدام نوید، کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های مختلف «نویدمان را نکشید»، «نه به اعدام» و «نوید افکاری»، صدای این جوان معترض را به گوش دنیا رساندند. حالا خبر اعدام او با واکنش‌های جهانی رو به رو شده است. از کمیته بین‌المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی گرفته تا وزیر خارجه امریکا و سفارت آلمان و بسیاری از ورزشکاران دنیا این اعدام را محکوم کرده‌اند. گزارش زیر اما درباره مردم کوچه و بازار در ایران است. نوید از جنس همین مردم بود.

***

«دیروز بقال محله وقتی قالب پنیر را جلوی مادرم می‌گذاشت، گفت حاج خانم! لااقل می‌گفتید توی ماه محرم دست نگه دارند و این بچه را اعدام نکنند؛ این‌ها که چند وقت دیگر می‌گویند به احترام خانواده شهدا این جوان را هم کشتیم. مادرم ماهواره ندارد و اصلا از ماجرای نوید افکاری و اعدام شدنش بی‌خبر بوده است.»

این را «مرتضی» تعریف می‌کند که برادر بزرگ‌ترش در جنگ ایران و عراق کشته شده است و در ادبیات جمهوری اسلامی، «خانواده شهید» خوانده می‌شود. می‌گوید: «مادرم هم که داغ جوان دیده، با این تعاریفی که جمهوری اسلامی از خانواده شهدا داده است، مدام تحقیر می‌شود. هر کس را می‌کشند، می‌گویند به احترام خانواده شهدا کشتیم! کارهای غلط‌‌شان را به اسم شهدا توجیه می‌کنند.»

مادر مرتضی از خانه که برگشته، پرس و جو کرده و کل ماجرا را فهمیده است: «مادر من از زمان شهادت برادرم، هر وقت متوجه مرگ یک جوان می‌شود، حتی وقتی در خیابان حجله می‌بیند، تا دو روز حالش خوب نیست. حالا بعد از فهمیدن ماجرای نوید افکاری، کلی به هم ریخته است. توی اخبار یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای بخشی از خاک‌سپاری نوید را دیده و آن قدر خودش را زده که از حال رفته بود. می‌گفت برادرت هم قد بلند بود؛ مثل این پسر که توی قبر جا نمی‌شد.»

مرتضی چند لحظه سکوت می‌کند و بعد می‌گوید: «داغ دل مادر من هنوز تازه است. از سال ۱۳۶۲ تا الان داغش تازه است اما گاهی دلش هم از مردم می‌گیرد. می‌گوید جمهوری اسلامی ما را از چشم مردم انداخته است. چند وقت پیش وقتی یادداشت کوتاهی از "محمدحسن شهسواری"، نویسنده در اینستاگرامش خواندم، متوجه شدم مادرم تنها مادر شهیدی نیست که این احساس را دارد.»

اشاره او به متنی است که شهسواری در سوگ «پویا بختیاری»، پسر جوانی که در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بر اثر شلیک مستقیم گلوله کشته شد، در اینستاگرامش نوشته است. او در بخشی از این متن با اشاره به کشته شدن برادر ۱۶ ساله‌اش در جنگ ایران و عراق، نوشته است: «مادرم یک بار گفت از فامیل و آشنا هرکس تا من را می‌بیند، از گرانی‌ها و فساد می‌گوید. انگار من صاحب جمهوری اسلامی هستم. حواس‌شان نیست پسر دسته گلم زیر خاک است.»

جمهوری اسلامی با مردم لج‌بازی می‌کند

«علی» دانشجو و در شبکه‌های اجتماعی فعال است. او از چند وقت پیش، از طریق شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای در جریان پرونده نوید افکاری قرار گرفته است. اما خبر اعدام نوید مثل بسیاری او را شوکه کرده است: «وقتی هشتگ‌های نوید افکاری و "نویدمان را نکشید" همگانی شدند، گمان می‌کردم صدایمان به گوش دنیا رسیده و محال است او را بکشند اما... . من هنوزم از این همه وقاحت جمهوری اسلامی در عجبم. وقتی صدای آخرین تماس تلفنی نوید را شنیدم، بیشتر از قبل شوکه شدم. او خبر نداشت که چند ساعت دیگر پای چوبه دار است. خوش‌خیال بود؛ درست مثل همه ما که فکر می‌کردیم او را نمی‌کشند.»

علی چند ثانیه سکوت می‌کند و می‌گوید: «واقعا برای من سوال این است که یک نظام که تا بیخ گلو در بدبختی تحریم و وضع بد اقتصادی و کرونا و... است و نارضایتی مردمی در آن به اوج رسیده است، چرا باید یک نفر دیگر را اعدام کند و نارضایتی‌ها را به اوج خود برساند؟ این لج‌بازی با مردم چه نتیجه‌ای دارد؟ من دو روز است به این سوالات فکر می‌کنم اما به نتیجه نمی‌رسم.»

«سحر» هم مثل علی، اخبار مربوط به نوید را دنبال می‌کرده و در دو روز گذشته با ناباوری، خبرهای مربوط به اعدام و خاک‌سپاری او را خوانده است. با بغض می‌گوید: «در مملکتی که تحریم، فقر و گرانی روزگار همه را سیاه کرده است، کاش لااقل با این همه کمپین و درخواست و التماس‌های مردم در این موارد یک مقدارنرمش نشان می‌دادند. من از دیروز احساس می‌کنم توی قفس گیر کرده‌ام . حرف نوید که گفت برای طناب دارشان دنبال گردن می‌گردند، مدام در ذهنم زنده می‌شود و احساس می‌کنم این طناب ممکن است به بهانه‌های واهی به گردن همه ما بیفتد.»

سحر تا چند ساعت بعد از انتشار خبر اعدام نوید افکاری، باور نمی‌کرده این اتفاق افتاده باشد: «اخبار را چند بار چک کردم. وقتی خبر در خبرگزاری میزان که متعلق به قوه قضاییه است منتشر شد، فهمیدم واقعی است. من باورم نمی‌شد این حکومت این قدر سفّاک باشد. باورم نمی‌شد به همه دنیا دهن کجی کند.»

نفس عمیقی می‌کشد و حرفش را این طور ادامه می‌دهد: «به ما گفته بودند سر بی‌گناه پای دار می‌رود اما بالای دار نمی‌رود. گفته بودند ظلم روی زمین باقی نمی‌ماند اما جمهوری اسلامی روی همه این‌ها خط بطلان کشید. سر بی‌گناه بالای دار می‌رود. آدم‌های مظلوم وسط خیابان به خاطر اعتراض مسالمت آمیز به ضرب گلوله کشته می‌شوند. ظلم هم باقی مانده است.»

قصاص یا اعدام سیاسی؟

«یاسر» نیز دانشجو است و از وقتی پرونده نوید افکاری رسانه‌ای شده، در جریان سرنوشت او قرار گرفته است: «راستش من اول گفتم خب اگر ماجرا قتل است که حکم قصاص است و خانواده مقتول را هم باید به حساب بیاوریم؛ بالاخره عزیز از دست داده‌اند. اما بعد از گزارش "۲۰:۳۰" تلویزیون و همین‌طور اعدام با این عجله در حالی که گفته می‌شد خانواده نوید به عنوان راه‌کار و گرفتن رضایت از خانواده مقتول بودند، نظرم را عوض کرد. الان فکر می‌کنم این اعدام فقط یک اعدام سیاسی بود، نه قصاص برای قتل.»

«نسترن» وکیل دادگستری است. او هم ضمن تایید حرف‌های یاسر می‌گوید: «در اجرای قصاص معمولا از خانواده مقتول می‌خواهند که برای اجرای مراسم حضور داشته باشد. این تشریفات به این دلیل است که بسیاری از خانواده‌ها تحت تاثیر جوی که وجود دارد، قرار می‌گیرند و رضایت می‌‌دهند. اما طبق خبرهای منتشر شده، خانواده مقتول هم در جریان زمان اجرای قصاص نبوده‌‌اند.»

او توضیح می‌دهد که پرونده نوید افکاری ایرادهای فاحش حقوقی داشته است: «اما مهم‌ترین نقض حقوقی پرونده این است که برای نوید حکم قصاص بر مبنای اعتراف صادر شده بود. در حالی که خودش اعلام کرده بود اقرارش زیر شکنجه بوده و اقرار زیر شکنجه فاقد وجاهت قانونی است.»

«نیما»، همکار نسترن با او هم عقیده است: «این پرونده ایرادات فاحش حقوقی دارد. من اصلا به درست و غلط اصل موضوع ورود نمی‌کنم ولی به عنوان حقوق‌دان می‌گویم حداقل به قوانین وضع شده توسط خودتان احترام بگذارید. نصف بیشتر قوانین حقوقی ما از فقه گرفته شده‌اند که هیچ کجای دنیا به جز چند کشور، چنین مبنایی را برای قضاوت درمورد مسایل حقوقی و جزایی معیار درستی نمی‌دانند. اما همین قوانین هم در بحث قصاص، برگزاری آخرین دیدار با خانواده را از حقوق محکوم به اعدام می‌داند. از طرفی دیگر، کسانی که به عنوان صاحب خون معرفی می‌شوند، باید شاهد اجرای حکم اعدام باشند. حتی نمایندهٔ دادستان تلاش خود را برای صلح بین دو خانواده و گرفتن رضایت انجام می‌دهد. پررنگ‌ترین ایراد، در زمینهٔ عدم رعایت فقه و حقوق اجرای حکم اعدام در ماه‌های حرام است. چهار ماه محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه ماه‌های حرام هستند که به جز در موارد دفاع (جنگ)، به صورت سنتی اعدام در این ماه‌ها اجرا نمی‌شود. البته خودداری از اعدام در ماه‌های حرام با تفسیر آقای خمینی از سورهٔ "توبه" که می‌گوید در این چهار ماه بر خود ستم نکنید و با مشرکان جنگ و کشتار نداشته باشید، حتی اگر آن‌ها به شما حمله کردند، شکل رسمی‌تری به خود گرفت.»

دندان خراب

نیما در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «وقتی صرفا با دیکتاتوری و قلدری می‌خواهند حکومت کنند و هر زمان بسته به نفع و مصلحت خودشان، هر چیزی که قبلا به عنوان قانون یاد می‌کردند را به سخره می‌گیرند و پا روی آن می‌گذارند، تیشه بر باور و اعتقادات مردم می‌زنند. اما نمی‌دانند مردمِ مایوس و بدون باور، خطرناک‌ترین مردم برای حکومت‌ها هستند.»

«مریم» یک فعال اجتماعی است که بارها در زمینه جمع‌آوری دیه برای محکومان به قصاص و گرفتن رضایت از اولیای دم تلاش کرده و بارها هم موفق شده است. او که حالا روزهای بدی را می‌گذراند، می‌گوید: «برایم این حجم توهین به خواست افکاری عمومی غیر قابل باور و تحمل است.»

هشتگ‌های «نه به اعدام» در شبکه‌های اجتماعی او را امیدوار کرده بوده اما حال یاس و سرخوردگی امانش را بریده است: «امان از وقتی امیدوار می‌شوی و بعد ناگهان امیدت را ناامید می‌کنند و وجودت را خالی. فردا همه شبکه‌های اجتماعی را می‌بندم. این حکومت ظالم با خواهش و اصرار و التماس جواب نمی‌دهد. دندان خراب را باید از ریشه کشید.»

او می‌گوید در این دو روز مدام با خودش این بیت ترانه را زمزمه کرده است: «مثل پروانه‌‌ای در مشت، چه آسون میشه ما را کشت.»
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214367] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم شهريور ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 04:42:23 توسط Narenj
اول اینکه ، نوید ، اعدام نشده ، زیر شکنجه جان باخته و دژخیمان مومن و معتقد اسلامی ، جسد بی جان نوید را به دار کشیده اند که گتد جنایت شان بیشتر بیرون نزند .. دوم : آذر خانم و همه کسانی که به یکتا پرستی در عقیده و تک حزبی بدون مخالف و اپوزسیون در سیاست ، باور دارند ، همه کلیشه ای و شعار وار پیش می روند .. سوم : ترس و وحشت و کشتار و شکنجه و اعدام با سازماندهی شده از سوی ممعتقدین سفت و سخت ، اینجا اسلام و مسلمانی ، می تواند و توانسته در طول تاریخ بر شورش و حق خواهی و عدالت خواهی مردم بطور کلی تاثیر گذاشته و جامعه را در حال تنش و عقب ماندگی به مدت زیادی نگه دارد ، همچانکه این جمهوری خلیفه گری اسلامی بیش از چهل سال دوام اورده است و.. سوم : تا کی می خواهید از تز و روش حزب توده ای دست بردارید ، بزودی ، سر بهار ، اخر زمستان این رژیم همه جایش بحران ، سرنگون می شود ..
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 13:29:24 توسط خرم دین
خانم آذر به خاطر داشته باشید که شما تا قبل از به اجرا در آمدن حکم اعدام نوید افکاری حتی یکبار اسم او را در جایی نیاوردید و حالا ظاهر امر نشان میدهد که دارید از اسم او استفاده ابزاری میکنید و در همینجا خبری از وخامت حال نسرین ستوده آمده است و شما هرگز اسم ایشان را هم به همان دلیل خودی و ناخودی نبرده اید ، جنبش روبه تشدید ایران پی به این ناهمراهی چپ ها و کمونیست های ایرانی برده اند و مثل سازمان مجاهدین خلق از احزاب بسیار منشعب شده شما که به علت همین ناهنجاری خودی بودن و مرزبندی های عجیب و غریب شما حتی در مقابل همفکرانتان ، دست شسته اند ، بخصوص با انقلاب ناموفق کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی که در همه ابعاد جغرافیایش به فقر و نکبت مردم آن کشورها انجامید . من با تمام وجود به نیت خیرخواهانه و آزادی نگرانه شما احترام میگذارم ولی بجای جذب کردن تمایل امثال ما ، بیسوادان سیاسی ، شما کم کم دارید ما را از خود دور میکنید ، با نزدیک شدن به مردم کوچه بازار ایران نگذارید که اسم نسرین را بعد از مرگش به قلم آورید ، ما همه خواهان پایان دادن به نکبت جمهوری اسلامی هستیم و تا در کنار یکدیگر قرار نگیریم نمیشود
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 08:13:40 توسط آذر
رژیم جنایتکار، پس از مدتها حبس و شکنجه شدید نوید افکاری، ورزشکار و کارگر گچ‌کار به جرم”محاربه” ودر حالیکه کارزار جهانی محکومیت صدور حکم اعدام، اعتراض و مخالفت با حکم حبس‌های طولانی و شلاق نوید، وحید و حبیب افکاری گسترش می یافت و این موج اعتراض، هر روز طیف گسترده‌تری را با خود همراه میکرد و ارتجاع اسلامی را در مقیاس وسیع و گسترده‌ای به چالش میکشید، با عجله طناب دار را به گردن نوید آویخت تا همه معترضان و مخالفان را در برابر عمل انجام شده قرار دهد. اعدام نوید افکاری یکبار دیگر به مردم زحمتکش ایران و عموم مردم جهان نشان داد که حیات ج-ا، با اعدام نوید افکاری درعین حال میخواهد این پیام را به مردم برساند که در برابر معترضان و مخالفان و در برابر قیام‌کنندگان علیه نظم موجود، بی‌اندازه بی رحم و بی‌گذشت است. ارتجاع حاکم که سالهای پایانی عمر نکبت بار خود را سپری میکند بر این تصور است که با این اعدامها و خون‌ریزیها میتواند در دل توده‌های زحمتکش ناراضی و جان به لب رسیده رعب و هراس ایجاد کند و آنان را از روی‌آوری به اعتراض علنی و اعتصاب و تظاهرات خیابانی وخطر سقوط و سرنگونی برهاند. اما زهی خیال باطل.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 پاسدار حدادی، رئیس دفتر قاسم سلیمانی به وی پیوست
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
خاطرات جنگ؛ گنجینه‌ تمام شدنی!!
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
 ایران 10 برابر آمریکا توان نظامی دارد
برگزیت؛ غول بانکداری آمریکا ۲۰۰ میلیارد یورو سرمایه خود را از بریتانیا خارج می‌کند 
 پیام تغییر پایتخت:حاضریم کشور را به جنگ و ویرانی و مردم را به خاک و خون بکشیم ولی حاضر نیستیم سیاست خودمان را تغییر دهیم!
انتقاد مشاور روحانی از مستند 'کودتای خزنده' 
 سعيد حجاريان :هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی/ اين ها باز توليد دروغ از بالاست/ مردم کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند/ بازرگان گفت یکدم نشد بی سر خر زندگی کنیم
احضار سفیران جمهوری اسلامی در لندن، برلین و پاریس 
 حمله شدید ترامپ به چین و ایران در مجمع عمومی سازمان ملل
حمله تند پادشاه عربستان به حکومت ایران در سخنرانی سازمان ملل آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی