آیا اعدام نوید افکاری چرخشگاهی تاریخی است؟


در قانون مجازاتِ اسلامی اعدام یکی از مجازات‌هایِ پُربسامد است. آن را برای مجازاتِ بسیاری از جُرم‌ها در نظر گرفته‌اند. اما چرا اعدام نوید افکاری به رویدادی مهم در حیاتِ سیاسی ایرانیان تبدیل شد؟ کارشناسان احتمال می‌دهند پس‌لرزه‌های این رویداد دیر یا زود دامن جمهوری اسلامی را خواهد گرفت. به نظر می‌رسد ایرانیانی که برضد این اعدام به پاخاستند ، کارزار گستردۀ جهانی به راه انداختند و واکنش بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، هنری و فرهنگی جهانی و نیز نهادهای بین‌المللی را برانگیختند، درواقع، اعدام این جوان ۲۷ ساله را به یک «رویداد» تاریخی تبدیل کردند. رویدادها در تاریخ سرنوشت‌ساز اند. باید دید اعدام نوید افکاری چه پیامدهایی خواهد داشت؟ زیرا در تاریخ «رویدادها» را با توجه به پیامدهاشان «رویداد» می‌نامند.

اعدام ناگهانیِ نوید افکاری به اتهام قتلِ کارمندِ حراستِ سازمان آب و فاضلاب استانِ فارس در جریان تظاهراتِ اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ موجی از اعتراض در سراسر جهان برانگیخت. گمانه‌زنی‌ها دربارۀ اعدام این جوان کشتی‌گیرِ ۲۷ ساله ادامه دارد. آخرین آن‌ها احتمال کشته شدن او زیر شکنجه است. به نوشتۀ بعضی از رسانه‌هایِ فارسی‌زبان خارج از کشور، پیش از خاکسپاریِ نوید افکاری مقام‌های جمهوری اسلامی به اعضای خانوادۀ او اجازه داده بودند تنها صورت او را ببینند و گویا آنان در صورت نوید افکاری آثار زخم و نشانه‌هایِ شکستگیِ بینی مشاهده کرده‌اند. به گفته حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، دادگاه برای متهم کردن موکل او تنها به اعترافاتِ او استناد کرده است. اما متهم سپس اعلام کرد که آن اعترافات را زیر شکنجه از او گرفته‌اند. رسانه‌های جمهوری اسلامی با پخش اعترافاتِ نوید افکاری و واکنشِ اعضای خانوادۀ کارمندِ مقتول روایت دیگری از ماجرا ارائه کرده‌اند که مخالفانِ اعدام نوید افکاری آن را «سناریویِ دروغین» خوانده‌اند. برای آگاهی از جزئیات روایت‌های گوناگون می‌توان به سایت‌های فارسی زبان داخل و خارج کشور و نیز به شبکه‌های اجتماعی ایرانیان مراجعه کرد. اما آنچه از آغاز این ماجرا بسیار چشمگیر و حتی بی‌سابقه بود، واکنش گستردۀ نهادها، شخصیت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی به اعدام این کشتی‌گیر ۲۷ ساله بود.

از دونالد ترامپ و مایک پُمپِئوُ تا جوُ بایدِن، معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا، از وزیر امور خارجۀ سوئد تا وزیر امور خارجۀ دانمارک، از اتحادیۀ اروپا تا کمیسرِ حقوق بشرِ دولت آلمان و بسیاری دیگر از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و نیز نهادهای بین‌المللی اعدام نوید افکاری را محکوم کردند. «وزارت امور خارجه و اروپای فرانسه» نیز با صدور بیانیه‌ای اعدام نوید افکاری را محکوم کرد و نوشت: فرانسه بر مخالفت کامل و بی‌وقفۀ خود با حکم اعدام در هر مکان و هر شرایطی پافشاری می‌کند و با عزم تمام تعهد خود را به لغو جهانی این مجازاتِ ناعادلانه، غیر انسانی و بی‌ثمر دنبال می‌کند . این کشور از همۀ دولت‌هایی که هنوز حکم اعدام صادر می‌کنند می‌خواهد که اجرای آن را تا لغو قطعی آن معلق کنند.

بیشترمحکوم‌کنندگانِ غیرایرانیِ اعدام نوید افکاری پیش از اعدام او به کارزارهایی پیوستند که ایرانیان برای جلوگیری از اجرای حکم به راه انداخته بودند. شخصیت‌هایِ سرشناس ایرانی مانند فرح پهلوی، رضا پهلوی، شیرین عبادی، گلشیفتۀ فراهانی، مهناز افشار، رخشان بنی‌اعتماد، محمد رسول‌اُف، صادق زیباکلام، حشمت‌الله طبرزدی، رضا خندان و هیلا صدیقی نیز اعتراض و بیزاریِ خود را اعلام کردند.

بسیاری از محکوم‌کنندگانِ ایرانیِ اعدام ناگهانیِ نوید افکاری اساساً مخالف حُکم اعدام‌اند. در جهانِ امروز اگرچه به جز ایران کشورهای دیگری نیز هستند که در آن‌ها به رغم فشارهای بین‌المللی حکم اعدام صادر می‌کنند. اما دستگاه قضاییِ بیشتر آن کشورها چنین حکمی را به سادگی و برای هر جُرمی صادر نمی‌کنند. در ایران شمار اعدام‌ها به نسبت جمعیتش بسیار بالاست، چنان که گفته می‌شود از این نظر جمهوری اسلامی ایران رتبۀ اول را در جهان دارد. از نظر تعداد اعدام‌ها نیز ایران پس از چین در رتبۀ دوم قرار دارد.

در قانون مجازاتِ اسلامی اعدام یکی از مجازات‌هایِ پُربسامد است. آن را برای مجازاتِ بسیاری از جرم‌ها در نظر گرفته‌اند. مانند قتل، تروریسم، کوشش در جهتِ براندازی نظام جمهوری اسلامی، نافرمانی سیاسی، قاچاق موادمخدر، دزدی مسلحانه، تجاوز جنسی، رابطۀ جنسی با محارم، سوءاستفادۀ جنسی از کودکان، آدم‌ربایی، زنای غیرمحصنه، رابطه جنسی نامشروع، لواط، همجنس‌گرایی، آزار جنسی، تن‌فروشی، خرابکاری، آتش‌افروزی، شورش، ارتداد، زنای محصنه، کفرگویی، اخّاذی، جعل، قاچاق، ایجاد اخلال در تولید، اصرار در مصرف الکل، تهیه یا توزیع خوراک، نوشیدنی، لوازم آرایشی یا بهداشتی مرگ‌آور، جاسوسی و خیانت، فرار از میدان جنگ با دشمن، محاربه با خدا و جُرم‌های دیگری که آدمیان در جامعه‌های انسانی پیوسته مرتکب می‌شوند.

یکی از جُرم‌هایی که در قانون مجازاتِ اسلامی سزاوارِ مجازات اعدام است، دشنام به پیامبر اسلام و دیگر پیامبرانِ الهی است. این جُرم در جمهوری اسلامی جُرمی تأویل‌بردار و کشدار است. برای مثال، در جمهوری اسلامی بسیاری از بهاییان را با استناد به این فقره از قانونِ مجازات اسلامی اعدام کرده‌اند. در حالی که بهاییان پیامبرانِ پیش از بها‌ء‌الله را فرستادگان خدا می‌دانند و گرامی می‌دارند. به گفتۀ برنارد لوئیس، تاریخ‌دانِ بریتانیایی و نویسندۀ «تاریخ اسلام»، مشکلی که مسلمانان با پیروانِ دین بهایی دارند، از آنجا سرچشمه می‌گیرد که آنان پیامبر اسلام را «خاتم انبیا» و دین خود را کامل‌ترین دین می‌شمارند. آنان معتقدند که با محمد «صحیفۀ نبوت» پیامبران به پایان رسیده است. درنتیجه، ادیانی را که پس از اسلام ظهور کرده‌اند باطل می‌شمارند. پذیرش دین بهایی از نظر آنان، درواقع، به معنایِ انکار «خاتمیتِ محمد» در مقام پیامبر است و در جمهوری اسلامی چنین کاری «سَبِّ نبی» شمرده می‌شود. در جمهوری اسلامی بسیاری از ایرانیان را برپایۀ تأویل همین جُرم کشدارِ «سّب نبی» اعدام کرده‌اند.

و اما ایرادی که کارشناسان به روندِ اعدام نوید افکاری می‌گیرند، این است که دستگاه قضایی کشور حتی قوانین تصویب شدۀ جمهوری اسلامی را رعایت نکرده است. نخست آنکه متهم آشکارا اعلام کرده است که او را در زیر شکنجه مجبور به اعتراف کرده‌اند. مقام‌های قضایی کشور در رد این ادعا سخنی نگفته‌ و دلیلی ارائه نکرده‌اند. دوم آنکه تصمیم به اجرای حکم یا بخشش در اختیار «اولیای دم» بود و قرار شده بود فردای روزی که نوید افکاری اعدام شد وکیل متهم به همراه برادر او و گروهی از «خَیّران» شهر شیراز به منزل مقتول بروند و از «اولیای دم» طلب بخشش کنند. دستگاه قضایی کشور این فرصت را از متهم دریغ کرد و شبانه او را به دیار نیستی فرستاد.

از سوی دیگر، پیش از اجرای حکم اعدام، موضوع باید برای «استیذان» یعنی «گرفتن اذن» به ولی فقیه که خامنه‌ای باشد، ارجاع می‌شد. پس از استیذان، پرونده برای اجرا نیازمند تأیید نهاییِ رئیس قوه قضائیه بود و آن وقت، قوه قضائیه موظف بود دست کم چهل و هشت ساعت پیش از اجرای حُکم موضوع را به وکیل محکوم و خانوادۀ مقتول اطلاع دهد. یک فایل صوتی مربوط به آخرین تماس تلفنی نوید افکاری از زندان عادل‌آباد شیراز نشان می‌دهد که او هیچ اطلاعی از اجرای حُکم اعدام خود نداشته است. این تماس تلفنی شامگاه روز جمعه ۲۱ شهریور میان نوید افکاری و برادرش انجام گرفته است. در آن فایل صوتی نوید افکاری می‌گوید که قرار است او و دو برادرش صبح روز شنبه ۲۲ شهریور به تهران منتقل شوند. اما قوۀ قضائیه روز شنبه اعلام کرد که او همان صبح روز شنبه اعدام شد.

درواقع، دستگاه قضایی کشور هیچ‌یک از راه و رسم‌های قانونیِ خود را رعایت نکرده است. همۀ این بی‌قانونی‌ها و خودسری‌ها اعدام نوید افکاری را به رویدادی مهم در حیاتِ سیاسی ایرانیان تبدیل کرد. کارشناسان احتمال می‌دهند پس‌لرزه‌های این رویداد در آینده دامن جمهوری اسلامی را خواهد گرفت.

علیرضا مناف زاده / رادیو فرانسه
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214433] [تاريخ انتشار: بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 21:14:14 توسط ایرانی 0
خارج نشینان عزیز. هر کدام شما از این حیوانات (باز جویان) ج.نا اسلامی خاطره ای دارید و حنای آن نا جوانمردان به قبایتان خورده اما خود مرا که بر سر هیچ پوچ دستگیر کردند باز جو عکس خروسی را به من نشان داد و گفت این خروس تخم میگذارد گفتم خیر گفت من بلایی سرش میآورم که تخم بگذازد آنهم دو زرده. آن بلاهایی که خود میدانید سرم آوردند که از اول کار تسلیم بودم تسلیم تر شدم ولی در آخر کار نعشم را کنار جاده انداختند که باید زیر ماشین له میشدم که یک راننده تریلی نجاتم داد که هنوز زنده ولی هزار مرض دارم. آنها برای وحشت همه کاری انجام میدهند و برایشان گناهکار بودن یا نبودن مطرح نیست بلکه کاری میکنند که شما به گناه مکتسبه اعتراف و زیر آنرا امضاء هم کنید که من کردم حال نمیدانم آیا مجرم اصلی دستگیر شد که جنازه مرا کنار جاده رها یا مرا مرده میپنداشتند که کنار جاده رهایم کردند. شاید امروز نوید افکاری باعث بیداری این اروپائیان دروغگو و سود جو و ناجوانمرد شده و این خونخواران پول پرست اروپائی ژست دمکراسی و آزادی خود را کنار بگذارند و پشت به ملاها و ج.ا بکنند و نوید افکاری پرچمدار درفش کاویانی ایران زمین باشد
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 20:51:55 توسط سخنگو
از خواندن نوشته هاي م . تلنگر بسيار بهره بردم و انها را بسيار عميق يافتم . مطلبي تحت عنوان " نقطه عطف " را در وبگاه بيژن نيابتي خواندم كه انهم بسيار جالب بود. بهر شكل حكومت فاسد در ضمن صغرا كبرا چيدن در مورد اعدام عزيز از دست رفته ملت ، نؤيد افكاري ، يك مطلب را كاملا ثابت كرده است و ان ترس شديد از شروع كشتن "بچه هاي بسيجي و حزب اللهي " است .مرگ اين كارمند ابفا رعشه به وجود خامنه اي و بيسوادان حاكم انداخته است . انها ميدانند نخ تسبيح حكومت همين كشتن يك طرفه است و اگر دو طرفه بشود كار شان تمام است .
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 18:53:07 توسط افراسیاب
اپوزیسیون خارج کشور تا آنجا که بتوانند کار انجام میدهند، همین امروز برای آزادی نسرین ستوده در فرانکفورت جلو سفارت رژیم تظاهرات کردن و در کانادا بر علیه دسته عزاداری رژیم بودن و اینهمه سایت اینترنتی و تلویزیون همه و همه دارن افشا گری میکنن و کلی هم خرج داره و دولتهای خارجی هیچ کمکی مالی نمیکنن و بیشتر از اینها اصلا امکان نداره، کلید نجات کشور دست مردم داخل ایران است که آنها هم چند ساله شروع کردن و هزینه اش را هم میدهند. مشگل تا بحال این بوده که رژیم صدها میلیارد دلار پول داشت و شکست دادن رژیمهای فاشیستی که خیلی نقدینگی هم دارن خیلی سخته ولی حالا با تحریمها آسانتر شده. در مورد انقلاب و شورش همگانی باید زمانش پیش بیاد و زیاد سیاسی نیست مثلا بحران اقتصادی و آذوقه و یا حمله گسترده هوای به رژیم به نحوی مردم باید عاصی و عصبانی بشوند اول دسته های کوچک خواهند بود و بعد به تمام کشور سرایت میکند و رژیم هم از همین وحشت دارد و بخاطر همین در آبان آنهمه آدم کشت، بهرحال آنروز میاید.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 17:14:17 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
اصلاح و شرح - «چرخش بزرگ جهان در قرن بیستم با به خود آمدن انسان، یعنی برگشت به انسانیت می تواند رخ دهد.» چرخش بزرگ جهان در قرن بیست و یکم با به خود آمدن انسان، یعنی برگشت به انسانیت، می تواند رخ دهد؛ درست است. هُوده = خوده(مثل هور و خور، هونی و خونی) = آنچه از خود است، آنچه در خود مایه دارد. مثل سخن. هوده با خود محتوایی دارد ارزشمند. ولی در بردگی نوین و با بیخود گشتن، هوده ی وجود پوچ می گردد. به همین خاطر است که سخنان سوزناک بابا طاهر عریان هنوز تأثیر می نهد.زیرا از هوده ی وجود او از انسانیت وجود او از استقلال وجود او بر آمده. در چنان سخنان اگر حتی اشتباهی باشد،زیبایی و دارایی هودگی را از دست نمی دهد. اساسِ این شدن، صداقت داشتن است. صداقت آغاز آفرینش مفید است. صداقت داشتن فقط برای آن فرد مفید نیست.انسان صادق اکناف خود را نیز زیبا می سازد. این سخن بروز احساسی شاعرانه نیست؛ بن علمی دارد. این همان انسان است که می تواند مایه ی هزاران کاشتن گردد. کاشتنی که فردا بار آورد؛ به جان آدمی زلال چشمه سار آورد. آنگاه او آن گردد که باید. به همین خاطر است که نوشتم:«برگ بزرگی از تاریخ را ورق زده پیروز.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 15:57:47 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
2 و تمام. در باب «زرد است و قی شده»، فراوان می توان نوشت و مثال آورد که باید در جای خود نوشته شود. جای افسوس فراوان دارد کسانی اسم اپوزیسیون را با خود به یدک می کشند که حتی خود نیستند. و بعد وقتی جوانانی قربانی می شوند؛ بلند گو ها را روشن می کنند؛ بلندگو هایی که از خود هیچ ندارند. هر کسی به این سخن من اعتراض دارد، اعتراض را بر دیده می نهم که اگر بجا باشد حق است. بیایند تا من در یک جلسه ی عمومی علنی حقوقی بهشان رو دررو ثابت کنم آنچه آن ها به نام سیاست مطرح می کنند، سیاست بازی یعنی حقه بازی است؛ و هیچ ارزش انسانی در آن نیست. آیا این از هُوده ی خود دور گشتن، این بیهودگی از آنِ خودشان است؛ خیر، در یک چرخش عظیم تاریخی منفی این ها از حقه بازان بزرگ جهان آن را آموختند. چرخشی که می توان بهش چرخش نکبت گفت. تولیدات آن چرخش براحتی، بسیار بسیار آسان خیانت می کنند. ... سخن بسیار است؛ بمانَد.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 15:40:43 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
جناب «سخنگو» این مناف زادگان خارج نشین، زندگی شان از همین راه می گذرد. یعنی به آن ها می گویند در باب فلان موضوع بنویس، و یا بوکِش خودشان خبر می دهد که باید بنویسند و می نویسند. چرخش بزرگ جهان در قرن بیستم با به خود آمدن انسان، یعنی برگشت به انسانیت می تواند رخ دهد. اخیرن در وبگاهِ خود آن را نقطه ی عَطف نامیدم. مشکل ایرانیان فقط این نیست که حکومت ایران هرکار دلش خواست می کند. مشکل بزرگ دیگر،ایرانیان خارج نشین و مدعی اند که به قرارداد های نوشته و نانوشته قانون شکنان و جانیان جهان آری گفته اند. یا با یورش به مظلومان یا با سکوت آری گفته اند بسیار شرم آور. این چرخش بزرگ انسانی یعنی برگشت به خود اگر صورت نگرفت، این قوم خارج نشین مدعی می تواند فردا دست به جنایاتی چنان عظیم بزند که مردمان بگویند «سد رحمت به کفن دزد قبلی.» از دست رفتن یک انسان هم فاجعه است و غم انگیز؛ و حتی گاه می تواند چزخش ایجاد کند. ولی در حال حاضر بزرگترین چرخش و برگشت و نقطه ی عَطف، خود شدن آدمی ست. اگر آن آگاهی بزرگ تاریخی و آن شهامت را یافت، برگ بزرگی از تاریخ را ورق زده پیروز. ولی با حال زار کنونی اش زرد است و قی شده.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 14:44:40 توسط گویا
حیف از این جوانهایی که خونشان به زمین ریخته می شود برای مردمی پینوکیو صفتی که آخرین هنرمندی آنها عرضه سرمایه خود به آخوندها در غالب سرمایه گذاری در بورس است. مردمی که اصلا قابلیت گرفتن درس از گذشته خود را ندارند و همواره به دنباله روی کورکورانه از مزدوران رژیم و آخوندها ادامه می دهند. ممکن است صحبت من سبب مکدر شدن خاطر بسیاری از افراد گردد اما خون تمام جوانهایی که در این سالها به زمین ریخته شده است را همین مردمی که در کوچه و بازار هر روز می بینیم با حمایتهای کورکورانه خود از رژیم پایمال نموده اند. البته بدیهی است که حمایت دولتهای اروپایی از رژیم نیز به نوعی پایمال نمودن خون این مردان و زنان مبارز بوده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 13:15:32 توسط سخنگو
اقاي مناف زاده روده درازي كرده است و جواب سوال " خير " است . از اين اعدامها زياد صورت گرفته است و تا اپوزيسيون دكوراسيوني به از بين بردن امنيت حكومت فاسد تمركز نكند تغييري نخواهد بود .
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 13:10:02 توسط آذر
اعدام نوید افکاری یکبار دیگر بمردم زحمتکش ایران و عموم مردم جهان نشان داد که حیات با آدمکشی، قتل، کشتار و خونریزی عجین است. رژیم ارتجاعی و سرکوبگر ج-ا، با اعدام نوید افکاری درعین حال میخواهد این پیام را بمردم ایران برساند که در برابر معترضان و مخالفانِ ج-ا، و در برابر قیام‌کنندگان علیه نظم موجود، بی‌اندازه بیرحم و بی‌گذشت است. بیدادگاه قضایی دزدی و فساد و رانت خواری تمام ارکان این دستگاه فاسد و سرکوبگر را فرا گرفته است. هیئت حاکمه ایران که با بحرانهای عمیق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مواجه است، برای جلوگیری از تکان های شدید اجتماعی و عقب راندن خیزش انقلابی توده های مردم ایران با شتاب و سراسیمگی بصدور احکام اعدام برای جوانان معترض روی آورده است. غافل از اینکه، بحرانهای حاکم بر جامعه آنچنان شدید و از جمیع جهات بزیان طبقه حاکم و نظام سیاسی پاسدار منافع آن است، که بکارگیری سرکوب و اعدام دیری است کارکرد خود را از دست داده و صدور اینگونه احکام شنیع و ضد انسانی هرگز مانع اعتصابات و خیزش انقلابی توده های مردم برای بزیر کشیدن رژیم ارتجاعی جمهوری انسان کُش و تمام نظم موجود نخواهد بود.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 09:39:05 توسط كاوه اهنگر
جمهوري سفاك اسلامي براي زهر چشم گرفتن از مردم و ايجاد رعب و وحشت و دهن كجي به جامعه جهاني مرتكب قتل و جنايت شد و نويد را زير شكنجه به قتل رساند و هزينه سنگيني را هم قطعا بابت ان خواهد پرداخت. هيچ اثري از طناب دار بر روي گردن ان روانشاد نبوده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 09:38:40 توسط افراسیاب
صد در صد هست و یک میخ بود به تابوت رژیم، خودشون هم فهمیدن چه غلطی کردن ولی حکومتیکه در تمام طول عمرش اعدام کرده نمیفهمه که این دست آخر یک جای منفجر میشه، فکر میکنن اعدام همیشه جواب میده چون ۴۱ سال اینکار را کردن. حالا هر کسی هم بخواد با اینها بنشینه پشت یک میز آبروش میره و میگن با یک مشت جنایتکار فاشیست میخواد گفتگو کنه، حسابی خودشون را منزوی کردن، کدام حکومت احمقی کشتی گیر مدال طلا آور را شکنجه و اعدام میکنه آنهم به اتهامات جعلی، حسابی منفور شدن و داخل ایران مردم ازشون متنفرند و روز سرنگونیشون نزدیکتر شد. نیروهاشون بشدت ترسیدن و بیشتر ریزش خواهند کرد، ممکن یک درگیری گسترده بین خودشون هم اتفاق بیافته با توجه به اینکه ارتش و نیروی هوای هم مخالف این اعدام بودند، حتی مردم عادی در اروپا راجب این اعدام حرف میزنن و از خود من میپرسن چرا اینکار را کردن، دنیا شوکه شد اصلا فکرش را هم نمیکردن خامنه ای و این رژیم اینقدر جنایتکار باشن خود خود داعش هستند که مردم را در میدانها بصف میکرد و تیر خلاص میزدند، اینها اصلا از کجا آمدن نه قیافشون و نه رفتارشون و نه راه رفتنشون هیچی شون شبیه آدم نیست.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
صيادان محلي نابود شدند/ کشتی های بزرگ چینی چیزی برای صید صیادان ایرانی باقی نگذاشتند + فیلم
جایگاه زن در جمهوری اسلامی در چند دقیقه!
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
خاطرات جنگ؛ گنجینه‌ تمام شدنی!!
حجاب اجباری در عربستان سعودی از ۲۳ سپتامبر "لغو می‌شود"
 هراس و آشفتگی در بازار سرمایه و نوسان شدید قیمت دلار در ایران پس از اعلام فعال شدن مکانیزم ماشه از سوی آمریکا
اسرار جنگ؛ کمک نظامی آمریکا به ایران، سه برابر کمک به عراق
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
زن اسیدپاش در یک قدمی چوبه دار
ظریف: جمهوری اسلامی آماده مبادله همه زندانیان با آمریکا است 
 حمله شدید ترامپ به چین و ایران در مجمع عمومی سازمان ملل
نخست وزیر مجارستان به «امپریالیسم اخلاقی» دموکرات‌های آمریکا تاخت  آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی