روزنامۀ لاکروا : اعدام نوید بیم یک حکومت شکننده از اتحاد محرومان و ایرانیان داخل و خارج است


روزنامۀ فرانسوی "لاکروآ" در شمارۀ امروز خود چهارشنبه شانزدهم اکتبر با اشاره به اعدام کشتی گیر جوان ایرانی، نوید افکاری، نوشت که حکومت ایران با کشتن این نماد ملی – نماد پهلوانی و قهرمانی – به معترضان و تظاهرکنندگان ایرانی هشدار داد که هیچکس مصون از سیاست سرکوبگرانۀ حکومت مذهبی تضعیف شدۀ ایران نیست.

به گزارش رادیو فرانسه، "لاکروا" در ادامه نوشته است : اعدام نوید افکاری و شدت عمل رژیم ایران نشانۀ شکنندگی حکومت اسلامی ایران و تأئید این حقیقت است که جوانان ایرانی از خلال تظاهرات و اعتراض های خیابانی شان طی سال های اخیر پایه های حکومت مذهبی ایران را لرزنده اند. "جاناتان پیرون"، موّرخ و سیاست شناس فرانسوی به "لاکروا" گفته است که جنبش سبز ماهیتاً سیاسی بود. اما، اعتراض های خیابانی ایران از دی ماه ٩٦ تاکنون جنبۀ اقتصادی و اجتماعی دارند و در آنها محرومترین گروه های اجتماعی یا همان "مستضعفان" شرکت دارند. مورخ فرانسوی سپس افزوده است : از آنجا که رهبران ایران می‌پندارند که پایه های حکومت خود را بر حمایت همین مستضعفان بنا ساخته اندند اعتراض های خیابانی آنان را تهدیدی مستقیم علیه کل موجودیت خود می‌دانند.

ایران شناس فرانسوی، "برنارد هورکد"، به "لاکروا" گفته است که همانند غلامرضا تختی، نماد پهلوانی و قهرمانی مردم ایران، کشتی گیر جوان ایرانی، نوید افکاری، در رقابت های ملی و بین المللی به مدال ها و پیروزی های مهمی دست یافته بود. "هورکد" یادآوری کرده است که در انگارۀ ایرانیان کشتی ورزش ملی باستانی جوانان فقیر است که از دی ماه ٩٦ خیابان های ایران را به صحنۀ اعتراض علیه حکومت مذهبی ایران بدل کرده اند و رژیم اسلامی با "اعدام نوید یکی از نمادهای مقدس و ملی ایرانیان را آماج گرفت و با این کار نشان داد که هیچکس مصون از سرکوب نیست".

عبدالکریم لاهیجی، رئیس افتخاری "فدراسیون بین المللی جامعه های دفاع از حقوق بشر"، نیز به روزنامۀ فرانسوی گفته است که متاسفانه اعدام نوید افکاری دومین اعدام سیاسی یکی از شرکت کنندگان در اعتراض های خیابانی ایران طی هفته های گذشته بوده است. او افزوده است که قریب یک سال پس از سرکوب اعتراض های خیابانی آبان ماه در ایران خانواده های بسیاری هنوز از سرنوشت بستگان خود بی خبر هستند و نمی دانند که آیا آنان در زندانند یا اعدام شده‌اند یا در جریان تظاهرات خیابانی کشته شده اند.

روزنامۀ مسیحیان فرانسه به نقل از کارشناسان امور ایران نوشته است که حکومت تهران از تلاقی مبارزات طبقات مختلف در ایران، یعنی طبقات متوسط تحصیلکرده و طبقات محروم جامعه و همچنین از اتحاد میان ایرانیان داخل و خارج از کشور بیمناک است و به همین خاطر به سیاست بیرحمی و ارعاب روی آورده و با کشتن نوید افکاری به عنوان چهره ای شناخته شده و نمادین می خواهد حس ناتوانی را در بین مردم ایران بپراکند.

لاکروا نوشته است که به همین خاطر تلاش شبکه های اجتماعی بر رفتار حکومت بی اثر ماند. نوید افکاری در زندان عادل آباد شیراز – شهر اقاقی ها و شاعران – در سحرگاه روز شنبه به دار آویخته شد بی آنکه محکوم بتواند حتی مطابق قانون برای آخرین بار با خانواده خود دیدار کند. گناه نوید، به نوشتۀ "لاکروا"، این بود که دو سال پیش همانند صدها هزار ایرانی علیه گرانی و فساد تظاهرات کرده بود و حکومت برای گرفتن جان او، نوید را به "محاربه با خدا" و قتل نفس متهم و با استناد به اعترافات اخذ شده زیر شکنجه به قصاص محکوم کرد. فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214446] [تاريخ انتشار: بيست و ششم شهريور ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 پاسدار حدادی، رئیس دفتر قاسم سلیمانی به وی پیوست
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
خاطرات جنگ؛ گنجینه‌ تمام شدنی!!
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
 ایران 10 برابر آمریکا توان نظامی دارد
برگزیت؛ غول بانکداری آمریکا ۲۰۰ میلیارد یورو سرمایه خود را از بریتانیا خارج می‌کند 
 پیام تغییر پایتخت:حاضریم کشور را به جنگ و ویرانی و مردم را به خاک و خون بکشیم ولی حاضر نیستیم سیاست خودمان را تغییر دهیم!
انتقاد مشاور روحانی از مستند 'کودتای خزنده' 
 سعيد حجاريان :هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی/ اين ها باز توليد دروغ از بالاست/ مردم کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند/ بازرگان گفت یکدم نشد بی سر خر زندگی کنیم
احضار سفیران جمهوری اسلامی در لندن، برلین و پاریس 
 حمله شدید ترامپ به چین و ایران در مجمع عمومی سازمان ملل
حمله تند پادشاه عربستان به حکومت ایران در سخنرانی سازمان ملل آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی