سناریوهای جمهوری اسلامی برای فرار از مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی


سرتیپ عبدالعلی پورشاسب یک مقام ارشد نظامی ایران گفته است سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه پاسداران از نظر او نتیجه جنگ الکترونیکی آمریکا بوده است.

سرتیپ پورشاسب که معاون قرارگاه خاتم‌الانبیا، مهم‌ترین قرارگاه جنگی ایران، است گفته حدس او این است که این موضوع و گزارش شلیک موشک کروز از مرز در چارچوب جنگ الکترونیکی بوده است.

این گفته عبدالعلی پورشاسب نشان می‌دهد نیروهای مسلح ایران هنوز حاضر به پذیرش شفاف مسئولیت خود به‌ویژه سپاه پاسداران در سرنگونی این هواپیما و کشته شدن ۱۷۶ تن سرنشین آن نیستند.

حکومت ایران برای فرار از پذیرش مسئولیت سرنگونی این هواپیما تاکنون سناریوهای مختلفی را مطرح کرده است.

در ابتدا همه مقامات از جمله مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری و فرماندهان نظامی به طور کلی منکر سرنگونی هواپیمای مسافربری از سوی سپاه پاسداران شدند تا این که مجبور شدند سه روز پس از سرنگونی هواپیما در بیانیه‌ای اعلام کنند که هواپیما از سوی سامانه موشکی سپاه پاسداران سرنگون شده است.

در مرحله بعد سناریوی تاخیر در بازخوانی اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیما شروع شد و با وجود آن که جمهوری اسلامی از تکنولوژی بازخوانی اطلاعات ضبط شده در جعبه‌های سیاه برخوردار نبود، چندین ماه به کرات این موضوع را به تاخیر انداخت. سرانجام تحت فشار خانواده‌های قربانیان و نیز فشارهای بین‌المللی از جمله از طرف اوکراین به عنوان کشور صاحب هواپیما و فرانسه و کانادا و افغانستان به عنوان کشورهایی که اتباع آنها در سرنگونی هواپیما کشته شده بودند، مجبور شد که جعبه‌های سیاه را به فرانسه بفرستد و با بازخوانی آنها معلوم شد هواپیما در اثر شلیک موشک دوم سرنگون شده و اگر موشک دوم شلیک نمی‌شد امکان زنده ماندن سرنشینان هواپیما وجود داشت.

سناریوی سوم که از سوی حکومت و همزمان با تاخیر در ارسال جعبه‌های سیاه به خارج از ایران پی‌گیری می‌شد، متمرکز شدن جمهوری اسلامی بر مطرح کردن مسئولیت سربازان و مسئولان پایین‌رتبه در سرنگونی هواپیما بود. هدف این سناریو این بود که خانواده سرنشینان کشته شده هواپیما موضوع را در سطوح بالاتر مانند فرماندهان شبکه پدافند و فرمانده نیروی هوا فضای سپاه و نیز روسای سازمان هواپیمایی و دولت و وزارت راه و شهرسازی پی‌گیری نکنند. در واقع در این سناریو نظام تمرکز خود را بر خطای انسانی نظامیان پایین‌رتبه‌ای می‌گذارد که مسئول نگهداری سامانه موشکی در اطراف فرودگاه امام خمینی تهران بوده‌اند. ستاد کل نیروهای مسلح ایران پیش از این با تاکید بر این سناریو گفته بود که مسئول این سامانه موشکی موفق به برقراری ارتباط با شبکه پدافند نشده و خودش تصمیم به شلیک به سوی هدف گرفته است.

حالا و در یک سناریوی دیگر یک مقام ارشد نظامی دیگر می‌گوید حدس‌اش این است که جنگ الکترونیکی بوده و هواپیما در اثر گمراه شدن سامانه پدافندی سپاه سرنگون شده است. سناریویی که پیش از این نیز مطرح شده، اما از سوی خود مقامات و فرماندهان نظامی تایید نشده بود. در واقع جمهوری اسلامی در این سناریو حاضر است حتی با پذیرش شکست و مغلوب شدن خود در جنگ الکترونیک با آمریکا به نوعی از زیر بار مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی شانه خالی کند.

واقعیت این است که جمهوری اسلامی قصد دارد که با بازی بین این سناریوها موضوع پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری را مشمول مرور زمان کند و خانواده قربانیان را از پی‌گیری آن منصرف کند، اما با وجود تلاش‌های بسیار حکومت، مجموع اقدامات خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی نشان می‌دهد آنها با فرض این که سرنگونی هواپیما یک جنایت بوده خواهان پی‌گیری و روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع و محاکمه و مجازات مسببان آن هستند.

خانواده کشته‌شدگان در این چارچوب در خارج از ایران اقدام به تشکیل انجمنی برای پی‌گیری این پرونده کرده‌اند و هفته اخیر نیز این خانواده‌ها اقدام به قراردادن گل و عکس عزیزان از دست رفته خود در محل سرنگونی هواپیما کردند. این اقدام اگرچه در وهله اول اقدامی احساسی و برای یادبود اعضای از دست رفته این خانواده‌ها به نظر می‌رسد، اما از نظر شکل و محتوا کاملا شبیه حرکت موسوم به مادران خاوران در سه دهه گذشته برای پی‌گیری موضوع اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و پی‌گیری روشن شدن ابعاد و دلایل و محاکمه و مجازات مسئولان آن است .

اراده خانواده کشته‌شدگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در داخل و خارج ایران برای پی‌گیری این موضوع نشان می‌دهد آنها نه تنها سناریوهای مختلف ارائه شده از سوی مقامات و مسئولان نظامی و غیر نظامی جمهوری اسلامی را باور نکرده‌اند، بلکه کماکان بر انجام تحقیقات مستقل برای روشن شدن ابعاد مختلف این پرونده اصرار می‌ورزند. وجود طرف‌های خارجی مانند دولت‌های کانادا و اوکراین و افغانستان نیز در این پرونده باعث شده تا جمهوری اسلامی نتواند آنچنان که می‌خواهد این موضوع را شامل مرور زمان کند و به فراموشی بسپارد.

مراد ویسی کارشناس حوزه سیاست داخلی ایران / ایندیپندنت فارسی

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214652] [تاريخ انتشار: بيست و نهم شهريور ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 06:12:49 توسط hassan hamd
I believe it needs more support of all who wants the victory of those family who lost their loved ones in this case against IR at political horrific tragedy made by IRCG, don't trust any foreign governments even Canadian because in the past and on daily basis we saw how they are dealing with IR. I don't want to list what they have done with killing of Zahra Kazemi, Bakhtiar, Farokhzad, and hundreds more....
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 05:02:28 توسط محمد
ضحاک روزی یک جوان را می خورد خامنه‌ای و آخوند های حوزه قم روزی یک جوان ایرانی برای کشتن و خوردن کافیشا ن نیست گاهی هر دو روز 1500جوان و گاهی 176 نفر را می‌کشند و می‌خورند
نوشته شده در تاريخ سی ام شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيستم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 23:04:17 توسط sarvenaz
همه میدانند کشتن این 176 نفر انتقام گروه تندرو از حادثه مرگ 75 تن در مراسم تشییع جنازه سلیمانی بوده. عمدا این هواپیمارا با موشک زدند تا بتوانند پاسخگوی مرگ این افراد در کرمان باشند چون مشخصا افرادی که مهاجران کانادا بودند در تشییع سلیمانی شرکت نمیداشتند و این باعث ایجاد عقده در تندروها شده بود
نوشته شده در تاريخ سی ام شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيستم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 08:45:25 توسط افراسیاب
سردار سلامی گفته پشم و کرک شما را به باد میدیم بخاطر کشتن قاسم کتلت، منظورش پشم و کرک ترامپ و پمپئو است که هر روز سه تیغه میکنن، حالا اوکراین رفته شکایت کرده و تحریمها هم یکشنبه برگشت و بزودی مردم گرسنه و بی خانه مان پشم و کرک تمام این سرداران قاچاقچی و آغاشون را روی اجاق کز میدن.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 طنز/ آگهی‌های دیوار بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی کشور 
 بازداشت مامور حراست نفت آبادان بعد از بدرفتاری با یک خانم زخمی + فیلم و عکس
 بازدید از آرامگاه محمدرضا شجریان پولی شد
 شرایط وخیم اقتصادی و فشارهای روحی به شهروندان
 صدای آمریکا: پرزیدنت ترامپ در انتخابات پیروز خواهد شد
 جایگاه رییس جمهور در نظام
آرزوت چیه ؟ آرزوم اینه چشامو ببندم بمیرم ریخت مسئولان مملکت رو نبینم !
ماکرون: «جمعیت شیخ یاسین» مستقیما در قتل معلم فرانسوی نقش داشت و منحل می‌شود  
تجمع ساندیس خوران همیشگی در اعتراض به دوچرخه‌سواری دختر بی‌حجاب در نجف آباد
 ترامپ برای مخالفان جمهوری اسلامی بهتر است یا بایدن؟
کشف یک محموله کوکائین به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار به مقصد اسرائیل 
 حسن رعیت، شریک بابک زنجانی و از سرکوبگران اعتراضات 88 آزاد شدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی