صيادان محلي نابود شدند/ کشتی های بزرگ چینی چیزی برای صید صیادان ایرانی باقی نگذاشتند + فیلم


روزنامه آرمان ملی : انتشار دو فیلم از صید ماهی ترال در فضای مجازی باعث واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی شده و آنها با هشتگ «جلوی صید ترال ماهی را بگیرید» نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. در فیلم نخست تور بزرگ یکی از کشتی‌های چینی، میلیون‌ها ماهی را صید کرده و در فیلم دوم یک فرد ماهیگیر اهل چابهار می‌گوید که به دلیل فعالیت‌های کشتی‌های ماهیگیری چینی در آب‌های دریای عمان نمی‌تواند به دریا برود و به دلیل بیکاری دچار اعتیاد شده است، چون صید ترال برای ایرانی‌ها ممنوع است و کشتی‌های بزرگ چینی چیزی برای صید آنها باقی نگذاشته است. این در حالی است که صید به روش ترال توسط شناورهای چینی در سال‌های گذشته اعتراضات گسترده‌ای به دنبال داشته است و کشتی‌های چینی با تورهای ماهیگیری بسیار بزرگ هست و نیست منابع ماهی دریا را جارو می‌کنند. البته این موضوع دو جنبه مهم دارد، اول اینکه به باور کارشناسان صید ترال «میان‌زی» و «کف‌زی» هر دو به اکوسیستم‌های دریایی آسیب وارد می‌کند و با توجه به شرایط مدیریت و نظارت کنونی باید به‌طور کلی برچیده شود و در جنبه دوم موضوع شغل هزاران صیاد در استان سیستان و بلوچستان به‌نوعی نابود شده و بسیاری از آنها به اعتیاد روی آورده‌اند.

در این بین برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که ماهیگیران ایرانی مجبور هستند ده هزار دلار به دزدان سومالی رشوه پرداخت کنند تا اجازه یابند در سواحل آفریقا ماهیگیری کنند. روز دهم تیرماه امسال بود که دولت سومالی و دیده‌بان بین‌المللی ماهی‌گیری از حضور ده‌ها کشتی ایرانی برای ماهی‌گیری غیرقانونی در سواحل سومالی خبر دادند. در این بین خلیل‌الله درخشان، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ، گفته است: «از آنجا که کشتی‌های چینی ماهی‌یاب دارند، شبانه گله‌های ماهی را شناسایی کرده و آنها را شکار می‌کنند» به گفته او، ارزش محموله‌ای که در یک شب شکار می‌شود، گاه به اندازه قیمت خود کشتی‌ها است.

در این رابطه یک اکولوژیست دریایی به «آرمان ملی» می‌گوید: صید ترال که از آن کف روبی دریا هم یاد می‌شود در سال های اخیر از عمده آسیب‌های جدی خلیج فارس و دریای عمان بوده است. صید ترال از جمله روش‌های صیادی منسوخ شده و غیرقانونی در دنیا محسوب می‌شود، اما این موضوع در کشور ایران ابعاد وسیعی یافته و امروز صیادان خارجی و بیگانه که در کشور خود اجازه صید ترال نداشته‌اند به عمق دریا نفوذ کرده و اکوسیستم دریایی و تنوع زیستی آن را با خطرات جدی رو‌به‌رو ساخته‌اند.

امير رستموند معتقد است که اگرچه صيد ترال در کشور ايران جرم‌انگاري شده و اينگونه اعمال بارها در دستور کار مسئولين محيط زيست و قضايي کشور قرار گرفته است و چندين کشتي بيگانه در درياهاي آزاد ايران توقيف شده‌اند، اما کشتي‌هاي چيني و هندي همچنان در حال صيادي در مناطق دريايي ايران به روش ترال هستند. او در ادامه مي‌افزايد: صيادي به روش ترال حائز جذابيت براي صيادان خارجي است و ايران تنها کشوري است که به علت صدور مجوز صيد ترال يا چشم پوشي روي اين روش صيد غيرقانوني مورد توجه خارجي ها قرار گرفته است. اکنون نيمي از آبزيان درياهاي جنوب کشور از طريق صيد ترال نابود شده است.

صيد ترال عملا به علت ماهيت افراطي عليه محيط زيست و اکوسيستم آبي تبديل به يک بحران زيست محيطي براي کشور ايران شده است و اشتغال صيادهاي محلي سنتي را با دشواري رو به رو ساخته است. صيد ترال در سراسر جهان غيرقانوني بوده و براي اين شيوه صيادي به علت آنکه کف دريا را با آسيب جدي مواجه مي‌کند و بسياري از آبزياني که در اين فرآيند صيد مي‌‌شوند دور ريز مي‌‌شوند مرجان‌ها، جلبک‌ها، تخم آبزيان و بسياري از گونه‌ هاي ديگر را ريشه کن شده و بر اين اساس اين شيوه صيد مورد نقد جدي است و هيچ مجوزي براي آن صادر نمي‌ شود. رستموند با اشاره به اينکه متولي صيد در آب‌هاي ايران و مرجع مجوزهاي صادره در اين خصوص سازمان شيلات ايران است و اين سازمان از طريق يگان حفاظتي خود وظيفه دارد تا محدوديت‌هاي زماني و مکاني صيد را کنترل کند، خاطرنشان مي‌کند: مديريت غيرمسئولانه اين سازمان و نفوذ افراد و نهادهاي خاص در اين سازمان دولتي عملا توقف صيد ترال در کشور را غيرممکن کرده است و سازمان شيلات توان نظارت خود در عرصه‌هاي دريايي کشور را از دست داده است.

بيکاري صيادان و خطر آسيب‌هاي اجتماعي

يکي از شغل‌هاي اصلي مردم در شهرهاي ساحلي درياي عمان و خليج فارس ماهيگيري است و امروزه به واسطه فعاليت کشتي‌هاي چيني، صيادان محلي منبع يا درآمد خود را از دست داده‌اند يا اجازه صيادي در اعماق دريا را ندارند و بسياري از صيادان دست از کار کشيده و بيکار شده‌اند. در اين بين با توجه به آمار بالاي بيکاري و رشد نرخ اعتياد، آسيب‌هاي اجتماعي بيشتر از هر زمان ديگري آنها را تهديد مي‌کند. بنا بر آمار صيادان هرمزگان حال و روز خوبي ندارند و نبود صيد در دريا موجب بيکاري بيش از 50درصد صيادان اين مناطق شده و معيشت خانوار آن‌ها به خطر افتاده است.

يک صياد در شهرستان بندر خمير يکي از مشکلات اين صنف را صيد ترال عنوان کرده و در اين باره مي‌گويد: کشتي‌ها هرچه ماهي‌ ريز و درشت است، جارو مي‌کنند و تمام قايق‌ها و صيادان اين روزها بيکار هستند. امير رستموند در اين رابطه خاطرنشان مي‌کند: اکنون شناورهاي صيادي در حال تردد و مستقر در آب‌هاي ايران زيستگاه مرجان‌ها در آب هاي بندرلنگه را تخريب کرده‌اند و زيستگاه دريايي کشور با کاهش جمعيت ماهي تن و فانوس ماهي‌ها به دليل صيد کشتي‌هاي چيني و هندي و ايراني مواجه شده است. در گذشته نيز در آب‌هاي جنوب کشور صيد ترال عامل مرگ لاک‌‌پشت‌‌ها در جزاير نخيلو و ام‌الکرم در استان بوشهر و جزاير قشم، کيش، شيدور، هندورابي، هنگام و هرمز در استان هرمزگان و همچنين شهرستان جاسک بوده است.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214722] [تاريخ انتشار: سی و يکم شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يکم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 22:10:48 توسط بايغورخان
تنها راه نجات نشستن و صبر تا تمام شدن تمام آبزيانست در اينصورت چشم تنگهای عزیز دمشان را رو كول گزارده براى يافتن فتوحات مفت ديگر گورشان را گم ميكنند. بعدش ماهيگيران ما با خيال راحت ميتونن برن دريا پلانكتون صيد كنن, البته با ميكروسكوپ! يا اينكه صيادان با اتحاد و هماهنگى با هم بطور شيفتى و مسلح (آتش به اختيار) بدريا زده و به كشتى هاى غاصب حمله ميكنند و امانشان را ميبرن! تجربه نشون داده كه چینی ها و یا جاشوهای خارجیشون با دیدن قایقها اکثرا کشتی و لنج هاشون رو بسرعت ترک کرده و با قایق نجات فرار را بر قرار میکنند. اینطور لااقل یه چیزی به صیادان میرسد و بعد کشتی قراضه را هم روانه ته آب میکنند... کمی جیگر خواهد و اتحاد مگر اینکه از مشتی دزد دریایی سومالیایی ریغو کمتر باشن که کشتی های ابرهیکل تجاری را با یه قایق قراضه میگرفتند‌. والدرود
نوشته شده در تاريخ يکم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 02:13:41 توسط احمد
با اين كار وطن فروشي در امد نفت را از جيب مردم مي گيرند نابود كردن ارگانيزم طبيعي خليج فارس و درياي عمان تا چند سال ديگر نمايا ن مي شود
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 18:40:41 توسط Rasul
خامنه ای بدجوری ترسیده و تنبان زرد کرده، بخوبی میداند با کوچکترین اشتباه، عاقبت صدام حسین در انتظارش است، رهبر علیل و ذلیل دزدها و جانیان به غلط کردن افتاده، میداند که آمریکا اسرائیل مردم بی دفاع ایران نیست که بگیرد و ببندد و اعدام کند، آمیکا میزند و نسل هر چی آخوند و مزدوش و ساندیس خور خودفروخته اش هست را از روی زمین محو میکند،
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 12:26:15 توسط خرم دین
آقای افراسیاب ، شما نشسته ای و از این به وجد آمده اید که هواپیما های F35 ی آمریکایی با ماهرترین خلبان های اسرائیلی دنیا رسیدند به پشت مرزهای کشور بی صاحبت ، درود بر شما که اینقدر به خلبانانی که بناست تمامی زیرساخت های وطنت را نابود کند ، میبالید ، ایران آزاد و مقتدر و سربلند مانع قدرت مطلق شدن اسرائیل در منطقه بوده است ، چرا اخراج شاه و استخدام آخوندها را درک نمیکنید که در راستای نابودی وطنت برنامه ریزی شده است ، چین دنبال نابودی ایران نیست و فقط در راستای سیر کردن یک میلیارد و نیم مردش کمر به دوشیدن هرچه بیشتر ایران بی صاحب مانده بسته است ، بیشتر از سی پیامبر بنی اسرائیل در خاک وطن شما مدفون هستند که مهمترین آنها ، یحیی ، دانیال ، یعقوب و داوود و غیره و تخت سلیمان ، و اگر خوب بنگرید به همین دلیل اللهی اسرائیل حتی چشم به اشغال این سرزمین اللهی خواهد داشت و فکر نکن که به آزادی من و شما باشند بخصوص با هواپیماهای F35 شان و بهترین خلبانان اسرائیلی دنیا که دهان خیلی از هموطنان مرا به دلایل خواب آلودگی آب میاندازد ، راه براندازی و سرافرازی ایران از توافق جمعی روی یک رهبریت جامع میگذرد و بس
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 07:53:31 توسط افراسیاب
تنها راهش انداختن بلوکها چند تنی سیمانی و یا تیر آهن به داخل آن نقاطی است که صید ترال انجام میشود، اینطوری تور کشتیها بر اثر برخورد با بلوکهای تیز پاره میشود و کشتی مجبور میشود برگردد، خیلی از کشورها اینکار را کردن و محیط زیست دریائیشون کاملا بازسازی شده. حکومت ایران بفکر اینچیزها نیست آنها در حال حاظر از استرس و وحشت سقوط رژیمشون هیچ تصمیم جز سرکوب و بدار کشیدن بچه های مردم نمیگیرن، فقط به فقط بفکر راهی هستند که از این بحران بی پولی و تحریم نجات پیدا کنن، ولی خیال خام است. اینقدر مردم را با اسلحه کشتن و سرکوب کردن حالا خودتون ببینید همه کشورهای منطقه دست به دامان اسرائیل شدن که دشمن خونی و دیرینه شون بوده، چرا اسرائیل را میاورن بغل گوش ایران چون اسرائیل هم اف ۳۵ دارد و هم ماهرترین خلبانهای دنیا را. وقتی رژیم با اسلحه به مردم ایران جواب میدهد باید جوابش اسلحه باشد و کتلت شدن سرداران هروئین فروش و قاچاقچی، دنیا و کشورهای منطقه که احمق نیستن دارن میبینن مردم با دست خالی جلو یک قوم تروریست داعشی ایستادن و تنها راهش برای آسانتر شدن کار مردم بمب باران این کثافتهای آخوند و سپاهی است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیو دیگری از حمله به شهردار آبادان و فرار وی 
 کاریکاتور / سلام فرمانده 
قدرت نمایی استوار نیروی انتظامی با حرکات رزمی وحشیانه بر روی دختر مردم
ضرب و شتم شهردار آبادان توسط هموطنان معترض
سعید حافظی که مشکلات متروپل را افشا کرده است قبلا مورد مرحمت دلسوزان نظام قرارگرفته بود
 افشاگری در مورد حسین عبدالباقی ، زمینخوار  بزرگ و صاحب برج متروپل آبادان : چرا این برج فروریخت؟
لحظه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان
معجزه ای دیگر از صدا وسیما در ماجرای متروپل آبادان!!
 سعید حافظی: خبر مرگ عبدالباقی دروغ است
 اقتصاد جمهوری اسلامی فرو پاشیده است؟
 خانه حسن‌ شماعی‌زاده در نیاوران تخریب شد / وی گفته بود که فروشنده خانه‌ او در کشتار تابستان ۱۳۶۷ شرکت داشت
 علی پیرهادی : خواهر عبدالباقی ها عروس شمخانی ست و حسین عبدالباقی ارتباط مالی با پسر محسن رضایی داره