سیل شدید در تالش روستای کیشون بن 


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 214918] [تاريخ انتشار: سوم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سوم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 21:44:28 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
و حرف آخر: کارخانه ی چوکا زود یا دیر بناچار در هم کوبیده می شود. پس هرچه زودتر، بهتر. کارخانه ی چوکا مظهر ویرانی و تباهی منطقه را در هم بکوبید تا جنگل نیمه ویران بتواند نفسی بکشد عمیق.
نوشته شده در تاريخ سوم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 15:37:20 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
چرا کیش سنبل ایران زمین شده؟ زیر درختی ست طبی،خوشبو و مقاومترین چوب را دارد.اگر مقاومترین نباشد، یکی از مقاومترین هاست. چوب آن در هوای آزاد بیش از دیگر درختان مقاومت می کند. کیش تقریبن پوسیدنی نیست. از سوی دیگر شمشاد یعنی همان کیش، همیشه سبز است.در نتیجه شده سنبل ایران. کیش در واقع شاخه ی زیتون ایرانیان است. به یاد دارم نوروزخوانان در استان گیلان را که بعد از نوروز خوانی و ستاندن هدیه از صاحب خانه، شاخه ای از کیش به چفت در خانه ها می آویختند و می رفتند. و ما کودکان صبح هنگام با دیدن آن شاخه ی سبز شمشاد وحشی پر از شادمانی می شدیم. آداب و زبان های گیلانیان، معرف بخش بزرگی از فرهنگ اصیل ایرانی است. در ضمن تالش ها سه درخت را مقدس می دانند و چوب حتی خشک آن ها را نمی سوزانند، که عبارتند از کیش، رَز، و کِه(زیرفونِ وحشی، درخت نمدار - مازندرانی). که هر یک داستان تجربی و علمی خود دارد. همه ی میوه های خوراکی مفیدند؛ ولی میوه ی رَز(انگور) دارویی ست بی نظیر. و کِه(زیرفون وحشی) زادگاهِ کِژ، کِج، کرم ابریشم بوده قبل از اهلی شدن. کِژ = کِه ژی. و چای گل آن دارویی ست غریب.کیشور(کشور) نام زن است در تالش.
نوشته شده در تاريخ سوم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 14:00:53 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
و اما«کیشُون بن» به سکون ب - کیش همان شمشاد است.کیشون = کیشان، جمع است. البته حالا دیگر از آن کیشزاران(شمشاد زاران)همیشه سبز چندان خبری نیست. زیرا با ویرانی جنگل ها، آفت به جان جنگل افتاد، و کیشزاران همیشه سبز خوشبوی طبی دل انگیز را نیز نابود کرد. واژه ی کیش در فارسی منسوخ شده. ولی در واژه ی مرکب کیشور(کشور کمی دِگر شده)ی پهلوی هنوز بکار گرفته می شود. کیشور یعنی پَلَه، اِران(ایران) که دارای عرف، کیش و آیین خود است. کیشور یعنی ایران زمین، و از واژه ی پَلَه(پهلَه) بر می آید که منظور خشکی آن سر زمین است. زیرا در قدیم دریا محیطی همکانی بود و جزء کشوری به حساب نمی آمد. پهلوی و پهلوان = پهلَه بان = مرزدار ایران، گواه این سخن است. پَلَه و پَهلَه(تالشی، پهلوی) یعنی تکه، بخشی از هر چیزی. چنانکه پَلَه وان یعنی نگهبان آن تکه، آن بخش از خاک کلِ زمین که به ایرانیان تعلق دارد.آرش کمانگیر یک پهله بان،نگبان پهله=اِران = ایران است. تالش ها هنوز نام اِران=ایران را بر دختران خود می نهند و به همان شکل تلفظ می کنند. کیشُون بن را اگر به فارسی برگردانیم، می شود بُنِ کیش ها = بُن شمشادزاران = پای شمشادزاران
نوشته شده در تاريخ سوم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 13:10:42 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
2 و تمام. فیلمبردار شاید به عمد غارتگران را افشا کرده،یا اتفاقی آن فیلم را گرفته.فیلم با ارزش و افشاگرانه ای ست. او گفته: «در حدود دو سد متر، دو کامیون پر از چوب دیده می شود. حال ببینید در کل منطقه چه خبر است.» بزرگترین بدبختی طبیعت ایران این است که سودجوی غارتگر و مسئولین حفاظت طبیعت، همکار هم اند. برای اینکه حرف هوایی نزده باشم؛ دوستان را برای چندمین بار رجوع می دهم به این مقاله در هیمن سایت(نکاتی چند در پی ویرانی عظیم سیل در«استان گلستان» و ...)که از سخنان پشتیبانان جنگل تراشی و مسئولین حفاظت جنگل،آنجا نمونه آورده ام.و به اثبات رسانده ام که آن ها با هم همکار اند.از افراد نام برده ام. دقیق جملاتشان را آورده ام. آن مقاله در واقع دانشنامه ای بسیار کوتاه اما افشره است از چگونگی غارت جنگل ها و همکاری مسئولین امور با جنگل تراشان غارتگر بسیار بیرحم که با پوشیدن لباس مذهب و حکومت، بی نهایت بیرحم می دَرَند و می بَرَند. آن ها چنان قدرتمند می باشند که بخاطر یک جمله، سرهنک اصلانی، رییس نیروی انتظامی ماسال را بازنشست کردند. او گفت: بریدن درختان جنکلی غارت سرمایه های ملی است، و فورن بازنشست شد
نوشته شده در تاريخ سوم مهر ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ ، 12:36:16 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
علت اصلی سیل های ویرانگر در بارِ آن دو ماشین است که در فیلم دیده می شود. در فیلمی بسیار کوتاه دو ماشین پر از چوب دیده می شود.حال ببینید در کل منطقه چه خبر است. افردای سودجو و غارتگر مسئول امور جنگل ها هستند که در نتیجه این وضع پیش آمده. منظور از تالش، شهر تالش(هشپر سابق) و شهرستان تالش است؛که غلط بکار برده می شود. وگرنه تالش ایران منطقه وسیعی از غرب استان گیلان را تشکیل می دهد. شهرستان ماسال نیز جزء تالش است. پس چرا سیل در شهرستان تالش و شهرستان رضوانشهر آن همه ویرانگر است؟! زیرا برای بردن مفت هنگفت، جنگل تراشان غارتگر با کمک بعضی مسئولین آنچه باعث مهار سیلاب ها بوده را نابود کرده اند. جنگل سیستم بسیار پیچیده ای دارد که حتی گاه متخصصین امور از همه ی ویژگی های زیبای آن با خبر نیستند. جنگل شناسی فقط آن نیست که در دانشگاه ها آموخته می شود. سیستم بی نهایت پیچیده ی جنگل را فقط درختان نمی سازند. عده ای جنگل را درختزار می دانند و می گویند دوباره می کاریم. جنگل دوباره ساختنی نیست. طبیعی است که با کاشتن می توان کمی جبران کرد. ولی سیستم اِعجاب انگیز جنگل چیز دیگری ست که در این اندک و بیش نگنجد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
دوچرخه‌سواری مرکز شهر بدون مانتو و روسری
 طنز/ آگهی‌های دیوار بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی کشور 
 مرگ یک بسیجی حین درگیری در منطقه تهران‌پارس
 بازدید از آرامگاه محمدرضا شجریان پولی شد
 یک هفته با خامنه‌ای؛ «خر قلعه حیوانات» و «سبک حاج قاسم»
 شرایط وخیم اقتصادی و فشارهای روحی به شهروندان
 صدای آمریکا: پرزیدنت ترامپ در انتخابات پیروز خواهد شد
 جایگاه رییس جمهور در نظام
پزشک مسلمان اهل لبنان به دلیل دست ندادن با یک زن، تابعیت آلمانی نخواهد گرفت  
آرزوت چیه ؟ آرزوم اینه چشامو ببندم بمیرم ریخت مسئولان مملکت رو نبینم !
ماکرون: «جمعیت شیخ یاسین» مستقیما در قتل معلم فرانسوی نقش داشت و منحل می‌شود  
تشدید اختلافات میان شماری از سناتورهای جمهوریخواه و ترامپ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی