آیا خوردن غذاهایی که نیاز به جویدندارد به کاهش وزن کمک می‌کند؟


بنا بر پژوهش تازه دانشگاه لیدز، بافت مواد‌غذایی بر احساس سیری ما اثر می‌گذارد و در نتیجه شاید به کسانی که در تلاش برای مبارزه با چاقی هستند کمک کند تا با کاهش غذای مصرفی وزن خود را کم کنند.

به گزارش بی بی سی، کاهش احساس گرسنگی با مهار اشتها و احساس سیری یکی از راه‌های رویارویی با مشکل اضافه وزن و چاقی است.

این پژوهش دریافته است که غذایی که جامد و دارای "گران‌روی بالا" باشد در مقایسه با غذای مایع یا دارای "گران‌روی پایین" که روان هستند، به طور آشکاری باعث کاهش احساس گرسنگی و ایجاد احساس سیری می‌شود. (بهتر است به جای آب سیب، سیب بخورید).

ما با افراد شرکت‌کننده در این پژوهش گفتگو کردیم و هم‌چنین با کارشناسان دیگر تا دریابیم چگونه انتخاب مواد غذایی با بافت بیشتر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

چه چیزی به ما احساس سیری می‌دهد؟

در توضیح اینکه چگونه بافت مواد غذایی می‌تواند بر احساس سیری ما اثر بگذارد، هلنا گیبسون مور از بنیاد تغذیه بریتانیا می‌گوید: "احساس سیری و فرونشاندن گرسنگی پس از صرف وعده غذایی بر اثر نشانه‌های گوناگونی در بدن ما از زمان مصرف ماده غذایی تا ورود آن به معده و هضم و جذب آن ایجاد می‌شود، این نشانه‌های سیری در واکنش به تجربه‌های حسی ما مانند شکل و بو و مزه و بافت غذا و نوشیدنی به وجود می‌آیند".

پژوهش چه بود؟

پروفسور آنویشا سرکار و دانشجوی دوره دکترا کاترینا استریبیتکایا در دانشگاه لیدز پژوهشی را با استفاده از معیار‌های دقیق در تحلیل پژوهش‌های قبلی در این زمینه انجام دادند: در نتیجه تحلیل مجموع ۸۵۳۰ پژوهش قبلی، آنها به ۲۳ مورد رسیدند که به ارتباط میان بافت مواد غذایی و چگونگی احساس سیری افراد پس از مصرف غذا می‌پرداخت.

در تمام این ۲۳ پژوهش، از شرکت‌کنندگان خواسته شده است تا غذا‌های مختلفی را مصرف کنند که فقط تفاوت آنها با هم بافت آنها بوده است. برای مثال سینه مرغ بخار‌پز و جامد یا سینه مرغ نرم و خمیر‌شده.

آنها پیش‌بینی کرده بودند که نتیجه پژوهش نشان بدهد که "بافت بیشتر مواد غذایی باعث فرونشانی بیشتر اشتها می‌شود و باعث می‌شود غذای کمتری بخوریم و احساس سیری کنیم".

نتیجه این پژوهش چه کمکی به کاهش وزن افراد می‌کند؟
پس از بررسی و تحلیل داده‌های پژوهش آنها دریافتند که پیش‌بینی‌ها درست بوده است. "نتیجه پژوهش نشان داد که غذای جامد در مقایسه با غذای مایع به طور بارزی گرسنگی را کاهش می‌دهد. غذا‌هایی با گران‌روی بالا به طور قابل توجهی در مقایسه با غذا‌هایی با گران‌روی پایین باعث افزایش احساس سیری می‌شوند".

دکتر کری مک‌کریکرد، پژوهشگر ارشد مؤسسهٔ علوم بالینی سنگاپور، آژانس علوم و فناوری و پژوهش (A*STAR) که خود او هم در این زمینه پژوهش‌هایی انجام داده است، توضیح می‌دهد که چطور نتیجه این تحقیق را می‌توانیم در رژیم غذایی خود به کار ببندیم تا مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری کنیم.

او می‌گوید: "ما دریافتیم که افراد نسبت به تغییر بافت مواد غذایی و نوشیدنی بسیار حساس هستند. حتی تغییرات خیلی کم در غلظت و مقدار جویدنی بودن و نرمی غذا مورد توجه قرار می‌گیرد و باعث می‌شود بر میزان احساس سیری فرد اثر بگذارد".
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 215747] [تاريخ انتشار: شانزدهم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی