سایه بلند شجریان بر خامنه‌ای و جمهوری اسلامی ایران


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پیام تسلیتی درباره درگذشت محمد‌رضا شجریان، هنرمند سرشناس ایران، صادر نکرد. حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنین با ایجاد محدودیت‌های متعدد، از جمله بستن راه‌ها، تلاش کرد تا مانع گردآمدن دوست‌داران و عزاداران شجریان در محل دفن او شود. پیش از آن نیز یگان ویژه نیروی انتظامی با برخی دوست‌داران شجریان در مقابل بیمارستان محل بستری شدن او برخورد کرده بود.

واقعیت این است که دستکم در دو دهه اخیر، علی خامنه‌ای و حکومت جمهوری اسلامی ایران با تمام موضوعاتی که مربوط به شجریان بوده است، مشکل جدی داشته‌اند. در دو دهه گذشته به این هنرمند سرشناس اجازه برگزاری کنسرت در داخل ایران داده نشد و او مجبور شد در خارج از ایران برای دوست‌داران خود کنسرت برگزار کند. همچنین، هنگامی که شورای شهر تهران تصمیم گرفت خیابانی کوچک را به نام شجریان نام‌گذاری کند، فشار نهادهای حکومتی، از جمله بیت رهبری و سپاه پاسداران، باعث شد که این موضوع متوقف شود، به گونه‌‌ای که محسن‌هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در نامه‌ای به پیروز حناچی، شهردار تهران، خواستار توقف آن نام‌گذاری «بنا به ملاحظات و مصالحی» شد.

ریشه بسیاری از این سخت‌گیری‌ها بر شجریان و دوست‌داران و عزاداران او را باید به رویکرد‌های متفاوت شجریان و هر دو رهبر کنونی و پیشین جمهوری اسلامی ایران به «موسیقی» دانست. در حالی که روح‌الله خمینی، نخستین رهبر نظام، موسیقی را مانند مواد مخدر خواند و دستور حذف آن را از برنامه‌های صدا و سیما داد، محمدرضا شجریان، چنان که خود می‌گوید، به همکاری با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پایان داد و کوشید تا با تولید آثار فاخر موسیقی و نیز تربیت شاگردان و برگزاری کنسرت برای مردم، با این دیدگاه حکومت مقابله کند و در جهت حفظ موسیقی در یک حکومت ضد موسیقی، تلاش کند.

در دوره رهبری خامنه‌ای نیز نه تنها فتاوی ضد موسیقی رهبر پیشین نظام تکرار شد، بلکه محدودیت‌های فردی علیه محمدرضا شجریان نیز گسترش یافت. خامنه‌ای که در جوانی کوشیده بود در مشهد شاعر سرشناسی شود و نشده بود، در عمل به شجریان به عنوان همشهری خود که به قله موسیقی ایران صعود کرده بود، حسادت می‌کرد.

از سوی دیگر، شجریان با بی‌اعتنایی کامل به جلسات سالیانه خامنه‌ای با شاعران و هنرمندان نزدیک به نظام و «بیت رهبری»، بر خشم حکومت از خود افزوده بود. به رغم این، بزرگترین چالش خامنه‌ای با شجریان را باید دراعتراضات بزرگ ضد حکومتی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸دانست. در شرایطی که به دستور خامنه‌ای معترضان در خیابان‌ها به گلوله بسته شدند، شجریان از معترضان حمایت کرد و در حالی که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری مورد حمایت خامنه‌ای، معترضان را «خس و خاشاک» نامید، شجریان گفت که صدای همان خس و خاشاک است و از نظر او اگر توفان شود، همین خس و خاشاک چشم‌ها را کور خواهد کرد.

با وجود چنین تنش‌هایی بین خامنه‌ای و حکومتش از یک طرف و محمدرضا شجریان از طرف دیگر، معلوم بود که حکومت با عزاداری مردم برای درگذشت شجریان همراهی نخواهد کرد و خواهد کوشید تا هر چه سریعتر از این موضوع عبور کند. اما آنچه در عمل رخ داد، در واقع بزرگترین عزاداری مردمی برای یک شخصیت غیرحکومتی در دهه‌های اخیر بود. درگذشت شجریان و نحوه واکنش مقامات حکومتی، انتقادات گسترده‌ای را علیه حکومت و شخص خامنه‌ای برانگیخت. حسن روحانی، رئیس جمهوری کنونی، نیز به رغم آن که برخلاف خامنه‌ای یک پیام تسلیت درباره شجریان منتشر کرد، ولی در عمل نهادهای دولتی تحت امر او نیز در برابر عزاداران قرار گرفتند، یا به سوگواری آنها بی‌اعتنایی کردند.

روحانی که در انتخابات ریاست جمهوری از نام و محبوبیت شجریان به عنوان یک ابزار انتخاباتی استفاده کرده بود و گفته بود شجریان و صدای او را دوست دارد، از اختیارات خود برای اعلام عزای عمومی در مرگ او استفاده نکرد، و حتی شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور، به عنوان دو نهاد عالی و تصمیم گیر امنیتی که تحت نظر او هستند، به ایجاد و اعمال محدودیت‌های گسترده برای حضور دوست‌داران شجریان در مراسم تدفین او اقدام کردند.

از سوی دیگر، در حالی که وزیر کشور به عنوان یکی از وزرای دولت روحانی، رئیس شورای امنیت کشور و مقام مافوق نیروی انتظامی است، در عمل این نیروی انتظامی و یگان ویژه آن بود که هم در مواردی شروع به کتک زدن عزاداران و دوست‌داران محمدرضا شجریان کرد و هم محدودیت‌های متعددی را برای مراسم تدفین او تصویب و اجرا کرد.

مجموعه این اقدامات نه تنها عمق شکاف بین مردم عزادار برای شجریان و حکومت جمهوری اسلامی ایران و در راس آن خامنه‌ای را هر چه روشن‌تر نشان داد، بلکه در عمل به عمیق‌تر شدن این شکاف کمک کرد.

رویّه حکومت در مورد هنرمندان منتقد حکومت مانند احمد شاملو، نشان می‌دهد که به احتمال بسیار، نظام حاکم بر ایران در آینده نیز با گردهم آمدن طرف‌داران و دوست‌داران شجریان در محل دفن وی در توس و نیز برگزاری مراسم‌های سالگرد درگذشت او مشکل خواهد داشت. جمهوری اسلامی ایران از میراث فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شجریان راه گریزی ندارد و حضور سایه بلند او بر خامنه‌ای و حکومت او در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

مراد ویسی / ایندیپندنت فارسی

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 215958] [تاريخ انتشار: بيستم مهر ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 16:14:22 توسط مهربان
این جناب مراد ویسی از نویسندگان خوبی ست چطور شد که از رادیو فردا رفت!؟ چطور شد که رادیو فردا تابو برنامه بسیار خوب خانم فهیمه خضرحیدری را نیز برداشت، چرا بخش نظرها ر ا حذف کرد. گویا رادیو فردا با آمدن آن مرد از رادیو انگلیس بی بیسیزه شده. BBIسیزه! و اما بزرگ مرد تاریخ و تمدن و موسیقی و زبلان پارسی با مرگش زنده تر شد. تنا چشم آیتن الله و ملاها و مداحان کور شود. خار چشم های کور این بیشرفان اسلامگرا و کل اسلامیون بود. بیخود نبود که نام خودش را به سیاوش تغییر داده بود. بر هر ایرانی دست که نام خودش را ایرانی کند. مرگ بر اسلام و تشیع که ضد ایران و ایرانیت هستند. زنده باد ایران و ایرانی.مقاله ی ویسی مقاله ی نسبتا خوبی ست. البته کوشش کرده بسیار معتدل بنویسد. شجریان گفته و خوب است که تصویر و صدایش هست که اسلام و متولیانش را ضد ایران و ایرانی دانسته که ۱۴۰۰ است که با ایرانی و با ایران دشمنی دارند و هرگز هرگز هرگز آشتی نخواهند کرد. چرا که آشتی آنها نابودیشان خواهد بود. بنا بر این هیچ امیدی برشان نیست.پس نابود باد این دین و این آئین.
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 13:26:01 توسط Azad
استاد همیشه زنده سرزمین ایران زمین که پیام اور عشق و هنر و آزادی بود به یقین هیچ نیازی به ‌‌‌پیام تسلیتی از جانب سید علی خامنه ای بیسواد، حسادت ورز و بی عاطفه نداشت. و همانطور که استاد شجریان خواند و گفت: بصبر کوش ای دل که حق رها نکند چنین عزیز نگینی بدست اهرمنی(خامنه ای).
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 10:50:12 توسط شولدر
خامنه الدنگ بعد از انتشار بیانیه قانون اساسی از طرف آقای شجریان باید 5تا موهایش را بکند در ضمن خامنه متولد کربلا است شناسنامه اش را مثل خمینی دجال عوض کرده این آخوند های بی سواد گداهای کشورهای دیگر هستند که لباس آخوندی را به تن کرده سواری از نادان ها بگیرند
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 09:56:21 توسط طرفدار استاد!
استاد شجریان از بدشانسی بدموقعی از دنیا رفت چونکه بخاطر وضعیت قرمز کرونائی اولا هوادارانش که اکثرا طبقه تحصیلکرده و فهمیده کشورند مجبورند از شرکت در مراسم دسته جمعی خودداری کنند و این بحران کرونا بهانه خوبی هم دست رژیم فاسد خامنه ای جنایتکار داد تا مانع تجمع هواداران چند میلیونی استاد شوند و رژیم سریع مراسم تشیع جنازه را طوری امنیتی سرهم کرد تا آتش خشم هواداران شجریان برعلیه رژیم سفاک برنخیزد که در تهران شعار مرگ بر دیکتاتور خامنه ای را در خیابان میدادند.خامنه ای که میداند در بین مردم ایران منفور است چشم دیدن محبوبیت استاد را نداشت هرچند شجریان با جایگاه و مقامی بالائی که در بین مردم ایران داشت در مبارزه با رژیم ضدمردمی آخوندها کمی کوتاهی کرد و میتوانست ضریه سنگینی به نظام اسلامی بزند ولی کوتاه آمد.نظامی که با موسیقی و صدای خواندن زن مخالف است و کمتر اعتراضی به این سیاست ارتجاعی اسلام عقبمانده شد در حالیکه دختر استاد مژگان ناب میخواند. خوشبختانه استاد از خودش یادگاری خوبی پسرش همایون بجاگذاشت که جای خالی پدرش را حتی بهتر و مدرن تر میتواند پر بکند.همایون فقط ربنا و قرآن گند نخواند لطفا!
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۹ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 08:05:14 توسط کمانچه نواز
مردی که شب و روز در توهم بسر میبرد و بخیال خود در پی نابود کردن جهان غرب است آنهم با یک مشت لمپن جیره خوار که از دنیا و زندگی بجز نشخوار کردن و قتل و غارت چیز دیگری نمی دانند چه بهتر که پیام تسلیتی به بزرگ مرد هنر و ادب و آواز و محبوب ملت ایران ارسال نکرد و همچنان در انزوا و به دور از ملت ایران که مورد تنفر است در توهم خود بماند تا بپوسد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 اینجا تهرانِ تحتِ سلطه ی خامنه ای و فقیهان است: خفتگیری از یک زن با قمه  
 دستگیری یک مجرم بزرگ 
 علی کریمی؛ سیبل رهبر، رسانه‌های تندرو، دولت، سپاه و روحانیون
 چه کسی دستور جمع آوری بیلبوردهای تبلیغاتی با تصویر علی کریمی را داد؟
 توهین کننده به علی کریمی اینستاگرام خود را خصوصی (پرایوت) کرد
نوشیدن الکل و رقص نخست‌وزیر فنلاند در یک مهمانی خصوصی جنجالی شد 
دبیر ستاد امر به معروف؛ کودک سرباز بسیجی، مسئول گزینش نیروهای انقلابی 
مردی پس از نشان دادن «سلام هیتلری» مقابل ورزشکاران اسرائیلی در مونیخ بازداشت شد  
 آقا تهرانی: جانشینی فرزند رهبری شبهه ای غلط است
 خبرنگار صداوسیما در توییتی خواستار نظارت بر معماری داخل منازل مردم شد
خداحافظی با رسانه‌های اجتماعی در ایران؛ پای نظام روی گلوی اینترنت 
 پرسش از اینترپل: آیا فردی را که در خطر اعدام بود، تحویل دادید؟