چرا روحانی بدترین رئیس‌جمهور تاریخ جمهوری اسلامی است؟


حسن روحانی در آخرین سال دوران ریاست جمهوری‌اش به سر می‌برد و تقریباً ده ماه به پایان حیات دولت دوازدهم باقی مانده است.

از آنجا که عملاً بعد از شکل‌گیری فضای انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عمر واقعی دولت مستقر تمام می‌شود، اکنون فرصت مناسبی برای ارزیابی عملکرد حسن روحانی است که با وعده‌های بسیار و تهییج افکار عمومی در انتخابات‌های سال‌های ۹۲ و ۹۶ توانست رأی بخش بزرگی از معترضان به وضع موجود را کسب کند.

در این یادداشت دلایلی ارائه می‌شود برای این‌که چرا حسن روحانی بدترین رئیس‌جمهور در بین هفت رئیس‌جمهور نظام جمهوری اسلامی است.

البته حضور روحانی در شرایط کنونی و فاصله نگرفتن زمانی تا حدی در ارزیابی واقع‌بینانه ایجاد چالش می‌کند. روحانی اکنون کسی است که عملکردش در ذهنیت جامعه زنده است و عامل سیالیت زمانی به ضرر او عمل می‌کند. اما حتی با در نظر گرفتن این عامل نیز نمره منفی بیشتری از اسلاف خود می‌گیرد.

ارزیابی ارائه‌شده در این مطلب بر بستر معیارهایی چون «شکاف بین وعده‌ها و عملکردها»، «شدت پوپولیسم و عوام‌فریبی»، «شاخص‌های عملکرد»، «شرایط دولت و جامعه در آغاز مسئولیت» و «میزان پایبندی به فضائل اخلاقی» مبتنی است.

تغییر مواضع انتخاباتی

حسن روحانی در شکاف بین نهاد ولایت فقیه و دولت (قوه مجریه) و یا وجوه ولایت و جمهوریت نظام مستقر رئیس‌جمهور شد. در فضای رقابت انتخاباتی شکل‌گرفته در سال‌های ۹۲ و ۹۶ او به عنوان کاندیدای جریان تجدیدنظر طلب فعالیت کرد که دستکم در ظاهر دیدگاه‌هایی متفاوت با نماینده بخش مسلط قدرت را نمایندگی کرده و کاندیدای مورد نظر علی خامنه‌ای نبود.

نوع مواضع، شعارها و تحرکات روحانی بویژه در سال ۹۶ تفاوت‌های آشکاری با سمت‌گیری‌های نهاد ولایت فقیه داشت، اما او بعد از تصدی مسئولیت نه تنها توجهی به وعده‌های خود، و قول و قرارهای انتخاباتی نکرد بلکه در برخوردی معکوس مسیر نزدیکی به نهاد ولایت فقیه و ترمیم شکاف ایجادشده به نفع آن را طی کرد.

محمود احمدی‌نژاد، کاندیدای برکشیده خامنه‌ای و مورد حمایت او بود اما او در پایان ریاست جمهوری هشت ساله‌اش از نهاد ولایت فقیه فاصله گرفت و چالش‌های نه چندان پردامنه برای آن ایجاد کرد. اما حسن روحانی کم‌دردسرترین رئیس‌جمهور در دوران رهبری ولی‌فقیه دوم جمهوری اسلامی ایران بوده است.

این چرخش دیگر ایراد بزرگ روحانی را آشکار می‌سازد که مبتنی بر فریبکاری سیاسی است. به لحاظ شدت خلاف واقع‌گویی، پشت کردن به رأی‌دهندگان، رفتار دوگانه و نادیده گرفتن وفای به عهد روحانی دارای رکورد است.

دروغ‌گویی و وارونه‌سازی

دروغگویی و وارونه‌سازی واقعیت‌ها دیگر ویژگی منفی روحانی است که او را در جمع ناراستان و سیاست‌پیشگان متکی به رذائل اخلاقی، برجستگی ویژه‌ای می‌بخشد. دنیایی که در صورت‌بندی ترسیمی از روحانی از عملکرد دولت و شرایط کشور جلوه داده می‌شود گویی جهانی دیگر و کشوری متفاوت با ایران است! اندک آشنایی با شرایط عینی و زیست واقعی جامعه حکم به ابطال دعاوی روحانی می‌دهد.

رویگردانی از روحانی در مقایسه با محمد خاتمی خیلی سریع در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش رخ داد در حالی که هنوز فعالیت دولت دوازدهم به شش ماه نرسیده بود. ریشه این اتفاق و عامل اصلی آن شکاف زیاد بین وعده‌های روحانی در فضای انتخاباتی و عملکرد او بود که موجب خشم و پشیمانی شمار زیادی از رأی‌دهندگان شد.

روند نزولی حسن روحانی با شتاب بالا انجام شد و او بدون اعتنا به انتقادات و نارضایتی‌ها با لجاجت در مسیر غلط و متضاد با وعده‌ها و قول و قرارهای انتخاباتی‌اش حرکت کرده است. عملکرد رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم به گونه‌ای بوده است که نه تنها نشانی از فردی که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ با فاصله گرفتن زیاد از وضعیت موجود نوید تغییرات زیاد در صورت انتخاب مجدد می‌داد ندارد، بلکه گویی یک ابراهیم رئیسی با عمامه سفید است.

پوپولیسم

روحانی رکوردهای جدیدی در زمینه پوپولیسم در عرصه اقتصادی و سیاسی ثبت کرد که تقریباً با قطعیت می‌توان گفت که آگاهانه و عامدانه با فرض اینکه قصد اجرای وعده‌ها را نداشت، به امیدسازی کاذب و بالا بردن سطح توقعات روی آورد.

پوپولیسم روحانی از پوپولیسم احمدی‌نژاد شدیدتر و مخرب‌تر بود. احمدی‌نژاد منتخب نهاد ولایت فقیه بود و سیاست‌های غلط اقتصادی‌اش را در عمل جلو برد در حالی که روحانی با شعارهای جذاب و استفاده ابزاری از نظرات کارشناسان و دیدگاه‌های دانش بنیاد اعتماد عمومی در جامعه بخصوص در بخش‌های محروم را به رویکردهای منطقی را متزلزل ساخته و عمق استراتژیک پوپولیسم در ایران را گسترش داده و از آن قبح‌زدایی کرد.

عملکردها

شاخص‌‌های عملکرد در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، و سیاسی دیگر عاملی است که کارنامه روحانی را در قعر لیست رؤسای‌جمهور قرار می‌دهد. بیشترین کاهش ارزش پولی ملی در دوره ریاست جمهوری او رخ داد و شاخص فلاکت اقتصادی به بالاترین درجه رسید.

ارقام رشد فساد سرسام‌آور شد و دولت در زمینه فسادآفرینی با سیاست‌های غلطی چون تعیین دستوری دلار ۴۲۰۰ تومانی و نظام چندنرخی و مداخلات مکرر در قیمت‌گذاری نیز مرزهای جدیدی را درنوردید. علی رغم اینکه در این دوره آمارهای اقتصادی مهندسی شده‌اند اما تردیدی ندارد که ایران به مرز اَبَرتورم نزدیک شده و نرخ بیکاری به بالاترین حد خود رسیده است.

عده‌ای و از جمله خود روحانی به تحریم‌های سنگین دولت ترامپ و سیاست فشار حداکثری اشاره می‌کنند که نوعی «جنگ اقتصادی» را بر کشور تحمیل کرده است. البته تحریم‌ها تأثیر منفی گذاشته است اما این ادعا که مشکلات بزرگ و نارسایی‌های عملکرد روحانی را به این عامل خارجی تقلیل داد، خطای بزرگی است. بر اساس ارزیابی‌های کارشناسی ۳۰ درصد مشکلات اقتصاد ایران متأثر از تحریم‌هاست و ۷۰ درصد دیگر محصول سوءمدیریت، بی‌کفایتی‌ها، معضلات ساختاری و فساد است.

تحریم‌های کمرشکن در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نیز برقرار بود، و خود حسن روحانی و حلقه اعتدالی‌ها در نقد وضعیت موجود این عامل را در نظر نگرفته و احمدی‌نژاد را نکوهش می‌کردند.

دیگر ایراد این نگاه، نادیده گرفتن فرصت ویژه‌ای بود که حسن روحانی پیدا کرد. نظام پیش از انتخابات سال ۹۲ عملاً تصمیم به مصالحه مقطعی با دولت آمریکا در حوزه منازعه هسته‌ای گرفته بود. روحانی با اطلاع از این مسئله بر مسیر هموار و با چراغ سبز آقای خامنه‌ای برجام را تصویب کرد. همچنین صاحب دارایی انباشته شده حداقل صد میلیارد دلاری شد که مربوط به درآمدهای انباشته شده و مسدود شده دولت دهم بود. این سرمایه آزاد شده هیچگاه معلوم نشد چگونه مصرف شد که تأثیری مثبت ماندگار بر اقتصاد کشور نداشت.

شکست برجام

از سویی دیگر روحانی در شکست برجام نقش داشت و حتی اگر ترامپ هم رئیس‌جمهور نمی‌شد باز مشکل به نوعی رخ می‌داد. طبق اظهارات روحانی دولت اوباما با این شرط محدود کردن مصالحه به اختلافات هسته‌ای را پذیرفته بود که مقدمه فازهای بعدی برای حل همه اختلافات باشد. اما روحانی مشابه توافق اتمی سعدآباد با آگاهی از اینکه آقای خامنه‌ای اجازه چنین کاری نمی‌دهد همراه با جواد ظریف با فضاسازی غلط اوباما و کری را فریب دادند.

روحانی نه اراده و نه توانایی تعمیم برجام به دیگر حوزه‌های تنش با آمریکا و تغییر سیاست خارجی ستیزه‌جو داشت. این عامل بستر اصلی متزلزل شدن برجام و خروج دولت ترامپ از برجام را تشکیل داد. سیاست مخرب منطقه‌ای جمهوری اسلامی در دوره موسوم به اعتدال با شدت ادامه پیدا کرده و حتی قدرت سپاه قدس بیشتر از قبل شد. در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد شکاف با سپاه به طور نسبی بیشتر بود.

شیوه مدیریت

شیوه مدیریت حسن روحانی هم معضلات را تشدید کرده است. مدیریت ضعیف، نظارت‌گریز، کاهلانه، از سر شکم‌سیری، آمرانه، غیرمشارکتی و قبیله‌گرایانه حسن روحانی و ابتنای آن به گفتار درمانی در کنار نگاه امنیتی و محافظه‌کاری یک فاجعه در ساماندهی قوه مجریه پدید آورد.

این میزان از وادادگی، رهاشدگی و شلختگی در سامان دولت بی‌سابقه بوده است. روحانی به دلیل غرور شخصی و نگاه جناحی تصمیم‌گیری‌های اصلی در هیئت دولت را به جمع محدودی از اعوان و انصار خود در چارچوب حامی‌پروری سپرد که در بین نیروهای مدیریتی جمهوری اسلامی حداکثر در رده‌های میانی می‌گنجند. وقتی زمام اداره مسائل اجرای و اقتصادی کشور در دست کسانی چون محمدباقر نوبخت، حسام‌الدین آشنا و محمود واعظی قرار بگیرد معلوم است که شیرازه امور از هم گسیخته می‌شود. پیرسالاری حاکم بر کابینه نیز نقش مهمی در عدم انعطاف و فقدان چابکی و طراوت مدیریتی ایفا کرده است.

توسعه سیاسی و فرهنگی

به لحاظ سیاسی و فرهنگی اگرچه در ابتدا گشایش‌های محدودی صورت گرفت اما در ادامه با عقب‌نشینی‌های صورت گرفته راهبرد به تسلیم کشاندن نیروهای سیاسی و مدنی منتقد و مستقل در پیش گرفته شد تا با سیاست‌زدایی آنها در ازای دریافت امتیازات محدود در وضعیت موجود هضم شوند و ساخت اقتدارگرا به عنوان سرنوشت گریزناپذیر توسط جریان های سیاسی و نیروهای جامعه مدنی پذیرفته شود.

این ترفند امنیتی خیلی زود افشا شد و شکاف بین نیروهای معترض سیاسی و فرهنگی با دولت روحانی بعد از ماه عسل کوتاه‌مدت فعال شد. سرکوب در زمان تصدی دولت روحانی در محدوده اختیارات قوه مجریه درونی‌تر شد. وزارت اطلاعات در دوره روحانی عین سیاست‌های حاکم در دوره احمدی‌نژاد را ادامه داد. مجاری مشارکت سیاسی نیز به لحاظ میزان رقابت‌پذیری در انتخابات‌ها به صورت نسبی تنگ‌تر شد و به فهرست محذوفان و اسامی افرادی که از مشارکت سیاسی و فرهنگی محروم هستند، افزوده شد. سانسور و محدودیت‌ها نیز گسترش یافت.

بنابراین مجموعه این عوامل باعث می‌شود که اگر عامل زمانی را هم در نظر بگیریم باز روحانی منفی‌ترین و ضعیف‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ جمهوری اسلامی باشد که بیشترین خیانت به امید و اعتماد عمومی را مرتکب شده است.

علی افشاری - رادیو فردا

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 216305] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم مهر ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم مهر ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 01:25:19 توسط خرم دین
من جرات میکنم و پیشنهاد میکنم که رضا پهلوی را بعنوان یک چتر همگانی از طرف خارج از ایران بپذیریم . مگر نه اینکه ایشان گفته اند که فقط هدف رساندن ایران به یک رفراندوم استوار بر آگاهی مردم را دارند ، پدر بزرگ ایشان هم در آغاز به فکر برپایی جمهوریت در ایران بودند و به هر دلیل ناموجه پادشاه شدند ، نه این شاهزاده اون رضا شاه است و نه مردم آگاه ایران مردم ۱۳۲۰ هستند ، اگر شما راه حل دیگری دارید که ما را از چنگ این رژیم نجات دهد لطفا به اشتراک بگذارید ، من عقلم به راه دیگری نمیکشد ، کاش زنده یاد مصدق هنوز جوان و پر انرژی حضور داشتند ، من در مقابل ایشان زانو میزدم ، حتی شاد روان بختیار ، ولی کسی نمانده که بتواند وزنی سنگین برای اتحاد ایرانیان داشته باشد .من سلطنت را مردود میدانم و واقعا هم سلطنت خانوادگی یک اتفاق عتیقه ای بیش نیست ، جمهوری اگر سوشیال دمکرات هم باشد که چه بهتر . همه رویاها بعد از به زیر کشیدن این رژیم به واقعیت خواهد پیوست . اتحاد مقطعی ، تاکتیکی . خواهش میکنم بگویید اگر راه دیگری به عقلتان میرسد ، بخدا مردم اسقبال خواهند کرد ، خودم اولین خواهم بود .
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 23:44:00 توسط خرم دین
! رژیم بدون صلح با اسرائیل و مذاکره با آمریکا و تغییر رفتار تروریستی اش هیچ آینده ای ندارد! ... جناب اردلان مشکل من با فکر شما و آقای افشاری در همینجا است ، شما هنوز دنبال آینده برای اصلاحات میگردید . اصلاحات در آبان ماه ۹۸ به دست مردم ایران به خاک سپرده شد و خواست مردم این بود که شعار رادیکال تر و تبدیل به : اصلاح طلب ، اصول گرا ، دیگه تمام ماجرا . همانطور که سلطنت در ایران به خاک سپرده شد . ما وظیفه داریم که دولت های کارتری امروز را در سطح دنیا مجاب کنیم که این رژیم نماینده اکثریت مردم ایران نیست تا به قطع دوشیدن ایران بعد از ۴۱ سال رضایت دهند . یک هماهنگی مقطعی بین خارج و داخل با کمترین هذینه رژیم را به زانو خواهد در آورد و گذری در آرامش و هوشیاری تمامی احزاب و ایده ها و آرمان ها . ایران احتیاج به مداوا شدن دارد ، رنجور است و هر روز فشار بر مردم کوچه بازار سخت تر و سخت تر میشود ، ایران امروز به این اتحاد ملی محتاج است ، نوش دارو بعد از مرگ سهراب ، طنزی دردناک و تکرار مکرراتِ تاریخ بیش نیست ، خانه از بنیان خراب است ، خواجه در بند نقش ایوان است، مردم در بند را دریابیم دارد دیر میشود
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 17:54:36 توسط اکثریت ساکت
در کشورهایی که انتخابات آزاد وجود داره، آخر دوران ریاستش صاحب کار یعنی مردم به رییس دولت نمره قبولی یا ردی میدن. در کشورهای دیکتاتوری این بحث احمقانه ست اون هم تو ایران که رییس جمهور پشم هم نیست، اون هم حسن پشمک! سوال جالب تر اینه که آیا این رژیم بدترین رژیم است و با سیستم های کمونیستی، پادشاهی، فاشیستی و مردم سالاری مقایسه بشه، خوب و بد هرکدام کنار هم قرار داده بشه تا معلوم بشه کدام بدترین وکدام بهترین است.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 12:51:34 توسط داریوش
8 سال دیگه میگیم خدا پدر روحانی رو بیامرزه. همون طوری که الان خیلی ها میگن صد رحمت به احمدی نژاد، ولی اون زمان فکر میکردیم دیگه رئیس جمهور بدتر از احمدی نژاد نداریم. و الان دیدیم که داریم.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 10:42:28 توسط روزنامه نگاراز تهران
این حاج علی افشاری که به همراه بقال سرکوچه ما به خانه خدا مشرف شده. وقتی حاج حسن فریدون روحانی را رئیس جمهور میخواند ،حالا البته بد،این خودش مایه شگفتی ست! ایشون هم البته خواهان ادامه این حکومت است. و البته با آمدن بی بی سی چی ها به رادیو فردا و تخریب چند برنامه خوب مثل برنامه تابو خانم فهیمه خضرحیدری و حذف نظرگاهها نمی شود دیگر چندان انتظار داشت. اما حالا همه در حال ریختن همه گهناهان بر سر و روی و عمامه روحانی هستند تا با قربانی کردن او رهبر بیشرف و خونخوار عنقلاب را تطهیر بکنندش! حالا همه جنایتکاران دست بکارند. بخوانید: «جتبی ذوالنوری، رئيس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، به حسن روحانی نوشت که اگر ملاک برای تصمیم‌گیری «خواست مردم» باشد، «امروز اکثریت قاطع» مردم از رئیس‌ جمهور ناراضی هستند و باید خامنه‌ای دستور بدهد که روحانی «هزار بار اعدام شود» بنا بر این در اینجا هم اگر توجه شود همچنان که با خون آخوند قاضی جنایتکارمنصوری آمام خامنه ای را شستند نوبت روحانی ست. اصلا شما یک رئيس دولت اسلامی پیدا کنید که رهبری تائيد کند. بنی صدر،هاشمی، خاتمی، احمدی نژاد همه جنایتکار همه برای رهبری بدند!!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 10:30:39 توسط اردلان
پیک ایران: کاربر گرامی، آنچه برداشته شد حملات شما به ديگران بود. اصل مطلب به طور کامل منتشر شده.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 09:29:49 توسط اردلان
به خرم دین که میگه این مقاله گمراه کننده است. آقای علی افشاری یکی از تحلیلگرهای سیاسی نسبتا خوب است. ..... ایشان مقایسه با یک رئیس جمهور خوب قبلی نکرده بلکه صفت بدترین را آورده یعنی:بد- بدتر- بدترین! ....آمدن ج.ا. فقط تصمیم مردم ایران نبود بلکه قدرتهای خارجی هم نقش مهمی بازی کردند خصوصا آمریکای جیمی کارتر!بنابراین سرنگونی رژیم ملاها اگر در معادلات ابرقدرتها باطل شده باشد این اتفاق با کمک مردم ایران میافتد و رژیم رفتنی میشود.شخصیت ترامپ مشکل داره ولی سیاست ضد رژیم ملائی اش قابل ستایش است و میتواند براندازی رژیمی که ورشکسته اقتصادی شده را سریعتر بکند.رژیم ملائی در همه زمینه ها کارنامه ننگین و سیاه دارد و به بن بست رسیده ولی مردم ایران اکثریت ناراضی هم بنیه براندازی به تنهائی ندارند و باید زیر بغلشان را گرفت تا دوباره بلند شوند و قیام کنند.نبود رهبر مخالف رژیم و آلترناتیو حکومتی مشکلات دیگر! رژیم بدون صلح با اسرائیل و مذاکره با آمریکا و تغییر رفتار تروریستی اش هیچ آینده ای ندارد! ...
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم مهر ۱۳۹۹ برابر با هفدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 01:11:31 توسط خرم دین
انتخاب روحانی به ریاست جمهوری برای مردم ایران سرمایه ای هنگفت بوده است ، به دلیل اینکه اگر رئیسی رائ می آورد مردم هشت سال به امید اینکه از اصلاح طلب ها آبی گرم شود مینشستند و شعار اصلاح طلب ، اسولگرا دیگه تمومه ماجرا و گذشتن از کل نظام هشت سال به عقب میافتاد ، در ضمن مگر در طول ۴۱ سال رئیس جمهور بهتری هم داشته ایم که این بدترینش باشد ، هرچه از این گنداب رژیم خمینی بیرون آمده به یک اندازه آلوده و متعفن بوده است . این مقاله گمراه کننده است ، اصلا راجع به روحانی و فلان آخوند و پاسدار صحبت کردن وقت تلف کردن است و نوک پیکان مبارزه را از بیت رهبری و شخص خامنه ای دور میکند . ننگ و نفرین ابدی به خمینی و رژیمش .
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم مهر ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 21:08:21 توسط اردلان
هم قبل از انتخاب اول و همچنین قبل از انتخاب دوم این آخوند به ریاست جمهوری خیلیها گفتیم ای مردم وعده های تو خالی این ملا را باور نکنید چونکه میگن چاقو هیچوقت دسته خودش را نمی برد و این آخوندها همگی سر و ته یک کرباسند. چرا یک آخوند بیاید گور نظام فاسدش را بکند وقتیکه از آن منفعت میبرد؟ این ملاها حتی خوابش را هم نمیدیدند روزی رهبر و رئیس جمهور و همه کاره کشور بشوند ولی حالا که همه قدرت را در دستان خودشان قبضه کردند باید خیلی خر باشند که قدرت و حکومت خودی را به خطر بیاندازند. احمدی نژاد چون آخوند نبود باز نیمچه شهامتی داشت که علیه سپاه جبهه بگیرد و یکسری افشاگری ها بکند که تهدیش کردند پدرت را در میآوریم. ولی این روحانی بزدل بخاطر مقام و تیتر چسبیده به صندلی ریاست با اینکه خودش اعتراف میکنه کاره ای نیست و فقط مقام تشریفاتی دارد چون سیاست داخلی و خارجی را فقط رهبر تعیین میکند.حتی برای خودش هم ارزشی قائل نمیشود که استعفا بدهد چون ناآرامی در رژیم نمیخواهد ایجاد بکند یا از انتقام خامنه ای و سپاه برای جان خودش میترسد.بدتر اینکه مردم ایران با همه نارضایتی رژیم را بخاطر اسلامشان تحمل میکنند.فاجعه!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم مهر ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 20:38:52 توسط گویا
فردوس عزیز، فکر میکنم که تحریمها حتی اگر به سقوط جمهوری اسلامی بینجامد هزینه بسیار زیادی بر مردم ایران و کشور از همه لحاظ تحمیل خواهد نمود. نمونه اش فقر ، قحطی ، خشکسالی و بیماریهای وسیع دوران قاجار است که هیچوقت به سقوط حکومتهای قاجار منجر نشد. سقوط حکومت به دست مردم نیز به سادگی میسر نیست، چون شخصی که بیشتر مردم به او اعتماد داشته باشند و بخواهد جنبش احتمالی را رهبری نماید نمی شناسم و قیام مسلحانه مردم نیز بدون هدایت یک رهبر قوی و درستکار (معلوم نیست که با این وضع عموم مردم دیکتاتور جدیدی ایجاد نشود)، تنها حرکتی کورکورانه خواهد بود که به کشتار وسیع و آواردگی ملت منجر خواهد شد. اگر چه تلاشهایی می شود که رضا پهلوی را به عنوان چنین رهبری معرفی کنند اما علارغم نیت خوب ایشان بعید می دانم که حمایت گسترده ای از ایشان بشود. در نهایت گزینه بعدی حمله نظامی به ایران و سقوط جمهوری اسلامی است که به نظرم در صورت رای آوردن ترامپ و قطعی شدن نامزدی سپاهیان بسیار محتمل است. بحث در مورد خسارات چنین حمله ای ضرورتی ندارد. از قدیم گفته اند احمقی سنگی را به چاه انداخت اما هزار عاقل نتوانستند آنرا درآورند.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم مهر ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 18:16:55 توسط فردوس
گویا عزیز از همان ابتدا که آخوند آمد نافش را با دروغ گره زده بود همان که گفت 98 درصد به جمهوری اسلامی رای دادند دروغ بود تا الان که آمار دروغ از شرکت مردم می دهند 43سال با زور اسلحه و جنگ زرگری مردم را سر بریدند الان هم اگر آمریکا و دیگر کشور ها این جانی ها را تحریم نکنند مردم به سختی خواهند توانست این آخوند های آدمکش و شکنجه گر تا دندان مسلح را از بیخ بکنند
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم مهر ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 17:20:42 توسط آذر
با نگاهی گذرا به عمر ۴۱ سالهٔ ج-ا، همه کسانی که به اندازه سر سوزنی از انصاف و آگاهی برخوردار باشند، فهمیده اند که مسئولان ج-ا، در عرصه دروغگویی پیشگام همگان در جهان هستند. استثنایی هم وجود ندارد. این روند از زمان خمینی که معمار و پایه گذار اصلی حکومت بود، شروع شد و بتدریج تمام تار و پود نظام را فرا گرفت. وقتی خامنه ای بعد از خمینی در راس نظام نشست، روند دروغگویی و شارلاتانیزم در میان مسئولان آنچنان شتاب گرفت که توسل به دروغ و ریاکاری یکی از خصیصه های ذاتی و لاینفک نظام شد. این ویژگی، در کمتر زمانی، ابتدا در رأس هرم قدرت و پس از آن بدون استثنا در همه ابعاد و ارکان نظام نهادینه شد. با قرار گرفتن روحانی در جایگاه ریاست جمهوری، فضای جدیدی در این عرصه باز شد. شخص روحانی، علاوه بر داشتن ظرفیت شارلاتانیزم همطراز با احمدی نژاد، بدلیل اینکه از ویژگی آخوند بودن هم برخوردار بود، در کوتا مدتی روی دست احمدی نژاد بلند شد. او هنوزهم دیگران را به اعتماد و باور داشتن به “جمهوری”و“جمهوریت” نظام تشویق میکند!! رفتار روحانی دیگر دروغگویی و شارلاتانیزم نیست، بلکه ظاهرشدن در قامت یک دلقک سیاسی تمام عیاراست.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم مهر ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 14:25:24 توسط گویا
هدف تمامی اینها یک چیز است و آن حفظ قدرت در دست خودشان و ضعیف و فقیر نمودن کشور به صورتی که ملت توان مقابله با آنها را نداشته باشند تا به قول خودشان انقلاب اسلامی را به انقلاب مهدی موعود گره بزنند. مردم پینوکیو صفت و روشنفکران (البته باید گفت بلانسبت روشن فکر) بی سواد و سفیه نیز با تایید آنها و حتی مشارکت در حکومت آنها به نابودی ایران و آوارگی مردمش کمک نمودند.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی