تشدید اختلافات میان شماری از سناتورهای جمهوریخواه و ترامپ 

 
دامنه اختلاف بین دونالد ترامپ و شماری از اعضای حزب جموریخو‌اه و حتی برخی از سناتورهای پرنفوذ این حزب در حال گسترش است. چنین پدیده‌ای دو هفته پیش از برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز آمریکا (سوم نوامبر) پدیده‌ای استثنایی است.

شماری از سناتورهای حزب جمهوریخواه آشکارا لب به انتقاد از برنامه و عملکرد دونالد ترامپ گشوده‌اند. حتی یکی از سناتورهای پرنفوذ حزب جمهوریخواه گفته است، هنوز تصمیم نگرفته رای خود را به چه کسی بدهد. برخی دیگر از اعضای حزب جمهورخواه حتی گفته‌اند که به ترامپ رای نخواهند داد.

روی برتافتن سناتورهای جمهوریخواه از کاندید حزب خود آن هم دو هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری، موضوعی است که توجه بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی در آمریکا را متوجه خود ساخته است.

سروریس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان در گزارشی تحلیلی در سایت خود نوشته است که رابطه دونالد ترامپ با جمهوریخواهان از همان ابتدا نیز بدون مشکل نبوده است.

تورستن تایشمان، گزارشگر این شبکه در واشنگتن به چند مورد از روی‌برتافتن سناتورهای جمهوریخواه از ترامپ اشاره کرده است.

به عنوان نمونه، سناتور بن سس، از ایالت نبراسکا در تماس تلفنی با شرکت‌کنندگان در انتخابات از عملکرد ترامپ در قبال متحدان و دشمنان آمریکا انتقاد کرده است.

او گفته است که ترامپ با دیکتاتورها مماشات می‌کند، به رنج مسلمانان ایغور در چین بی توجه است و هیچ حمایتی از مردم و معترضان در هنگ‌کنگ از خود نشان نداده است.

بن سس گفته است: «ما تحت رهبری دونالد ترامپ به جای هدایت و رهبری متحدان‌مان در جهان، عملا آن‌ها را دور می‌زنیم و به بازی نمی‌گیریم.»

سناتور جان کورنین نیز لب به انتقاد از ترامپ گشوده است. سناتور سوزان کالینزٰ حتی گفته است، تصمیم قطعی نگرفته که در انتخابات رای خود را به سود چه کسی به صندوق بریزد. اکنون تحلیلگران می‌پرسند، چگونه است که دو هفته پیش از انتخابات، انتقادها نسبت به عملکرد دونالد ترامپ در صفوف حزب جمهوریخواه افزایش یافته است؟

نگاهی به پرونده مشاجرات سیاسی

مشاجره و اختلاف نظر بین جمهوریخواهان و دونالد ترامپ از همان سال ۲۰۱۶ آغاز شد. در تابستان سال ۲۰۱۶ شماری از جمهوریخواهان صاحب نفوذ ترامپ را "فریبکار"، "دروغگو" و "افراطی" خوانده بودند.

دونالد ترامپ هم نگاه دوستانه‌ای به رهبری حزب جمهوریخواه نداشت. او حتی رهبری این حزب را به عنوان بخشی از مشکلات کشور می‌دانست.

پیروزی ترامپ در انتخابات روز نهم نوامبر سال ۲۰۱۶ و موفقیت جمهوریخواهان برای کسب اکثریت در هر دو سنا و مجلس نمایندگان باعث تغییر در رویکرد ترامپ نسبت به جمهوریخواهان و تغییر رویکرد رهبری این حزب نسبت به ترامپ شد.

به‌رغم آن، برخی از سناتورها و چهره‌های پرنفوذ جمهوریخواه همچنان به مخالفت خود با سیاست‌های ترامپ ادامه دادند. از آن جمله می‌توان به انتقادهای شدید سناتور جان مک‌کین اشاره کرد. سناتور جف فلک، از ایالت آریزونا نیز تبدیل به یکی از منتقدین جدی ترامپ شده بود.

ترامپ در حمله خود به این سناتورها تنها به نشر پست‌های توییتری خود اکتفا نکرده بود. او حتی در برخی از سخنرانی‌های خود زبان به انتقاد و حمله به آنان گشوده بود. از آن جمله می‌توان به برخورد ترامپ به جف فلک اشاره کرد. ترامپ او را فردی سازش‌کار و متمایل به بزهکاری خوانده بود.

فلک نیز از جمهوریخواهان درخواست کرده بود، در برابر ترامپ ایستادگی بکنند. او حتی گفته بود کسی که در برابر عملکرد ترامپ سکوت کند، تبدیل به "همدست" او می‌شود.

تغییر رویکرد جمهوریخواهان

رویکرد جمهوریخواهان پس از طرح و اجرای اصلاحات مالیاتی آمریکا تغییر کرد. سخنرانی پال رایان، در باغ رز کاخ سفید در دسامبر ۲۰۱۷ را باید نقطه عطفی در مناسبات رهبری حزب جمهوریخواه و دونالد ترامپ دانست.

رایان خطاب به ترامپ گفته بود: «اجرای چنین سیاست قاطعانه‌ای [اصلاحات مالیاتی] بدون رهبری عالی شما ممکن نبود.»

پس از آن، رهبری حزب جمهوریخواه در چهره ترامپ، تضمینی برای حفظ قدرت سیاسی می‌دید. به‌ویژه پس از پیروزی دموکرات‌ها در کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان در سال ۲۰۱۸، جمهوریخواهان چاره را در پشتیبانی از ترامپ دیدند.

اما اکنون، بحران کرونا و عملکرد مناقشه‌برانگیز ترامپ برای مقابله با این بحران باعث کاهش محبوبیت او و همچنین تضعیف موقعیت جمهوریخواهان در آمریکا شده است.

به‌ویژه آن دسته از نمایندگان حزب جمهوریخواه در کنگره که نگران انتخاب مجدد خود هستند، تصمیم گرفته‌اند تا با فاصله گرفتن از مواضع ترامپ، موقعیت خود را بیش از پیش به مخاطره نیاندازند.

منبع: دويچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 216482] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم مهر ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اکتبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم مهر ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 17:21:47 توسط Long Live Mr. Trump
خیر این ها تعدادی هستند که به به عنوان راست افراطی شناخته می شوند و هدفشان بر افرو ختن جنک بوده و مربوط به این دوره نیست ووو گردانندگان احزاب کمونیستی آبرو باخته خوشحال نباشید که کامپیوتر فرزند فاسد خانواده جو بایدن کار دست انها داده و احتمال تعقیب قضایی همه انها وجود دارد... این خبر ها را منتشر کنید الته اگر به منافعتان اسیبی نمی رساند Joe Biden refuses to answer question about FBI seizing son's laptop
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم مهر ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 17:17:07 توسط افراسیاب
ترامپ دوباره انتخاب بشه جمهوری اسلامی باهاش مذاکره میکنه و هر چی بخواد قبول میکنه البته تا چهار سال باقیمانده. اگر بایدن بیاد و طبق معمول میخواهد خیانت کند و زهر بریزد و ایندفعه کشورهای عرب خلیج فارس و اسرائیل منتظر دوران خیانت و کثافت اوباما نمیمانند و با تمام قدرت به رژیم خامنه ای حمله نظامی میکنن، این رژیم با گلوله میره و نه مذاکره، پاسدار و آخوند باید کتلت بشه هیچ راهی دیگر ندارد، رژیم فاشیستی که مردم را با تیربار میزنه باید بمباران بشه.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم مهر ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم اکتبر ۲۰۲۰ ، 15:49:19 توسط احمق شناس
تمام مفتخور ها و منفعت طلب ها در سراسر جهان دل به رای نیاوردن ترامپ بسته اند که به مفتخوری و دزدی خود ادامه دهند ولی زهی خیال باطل! ترامپ نماد مبارزه با سیستم کثیف سیاسی فعلی در جهان است که راه مماشات با دزد ها و تروریست ها را در پیش گرفته بود و چون جیبش پر بود و مثل اوباما برای مال اندوزی نیامده بود، اعتنایی هم به مافیای تروریستی حاکم بر سایر کشور ها نداشت. ایندفعه هم مثل 2016 صد در صدد ترامپ همه مخالفانش را سکته میدهد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیویی که در شبکه های اجتماعی بعد از کشته شدن محسن فخری زاده و گارد حفاظت وی در خودروی ضد گلوله پخش شده
فیلمی از انتقال فخری زاده بعد از ترور به بیمارستان
وضعیت خودروی فخری زاده پس از حمله
تصاویری از محل ترور محسن فخری‌زاده 
 ثروت دویست میلیارد دلاری خامنه ای با دمپایی پاره
 در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟
 فوری/ عضو ارشد سپاه پاسداران و "یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی" ترور شد (به روز شد)
 ارتش اسرائیل برای گزینه حمله آمریکا به ایران آماده می شود
نتانیاهو خطاب به جاسوس سابق: با آغوش باز منتظرتان هستیم 
 عیسی کلانتری: امام فرزند ناخلف آمریکا بود 
 فاکس نیوز : آمریکا برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده می شود/هفته های آینده بسیار حساس است
 گزارش محرمانه کانادا: چگونه یک صرافی ایرانی تحریم را دور زدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی