پیروزی بایدن برای باقی جهان به چه معنی است


جو بایدن بعد از چند روز شمارش آرا برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است.

در طول دوران چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط آمریکا با جهان عمیقا تغییر کرد.

گزارشگران بی‌بی‌سی در اطراف جهان، از پکن تا برلین، توضیح می دهند که خبر پیروزی بایدن با چه واکنشی روبر می شود و معنی آن برای روابط مهم آمریکا چیست.

چین
جان سادوورت در پکن می نویسد پیروزی جو بایدن چالش دیگری برای سیستم حاکم بر چین است.

شاید فکر کنید چین از رفتن دونالد ترامپ خوشحال شود. ترامپ جنگی تجاری بر چین تحمیل کرد، یک رشته تحریم های گزنده اعمال کرد و چین را به خاطر شیوع ویروس کرونا مقصر شناخت و کوبید.

اما برخی تحلیلگران گفته اند که رهبری چین اکنون ممکن است واقعا مایوس باشد. نه به خاطر اینکه علاقه ای ماندگار به ترامپ دارد، بلکه به این دلیل که چهار سال دیگر ادامه قدرت او در کاخ سفید چشم انداز وسوسه کننده پاداشی بزرگتر را به همراه داشت. آقای ترامپ، که در داخل آمریکا باعث تفرقه و در جهان منزوی بود، از نظر چین تجلی افول قدرت آمریکا بود، چیزی که که پکن انتظار و امیدش را داشت.

این پیامی بود که بولتن های خبری تلویزیون تحت کنترل حزب کمونیست چین سعی داشتند به کرسی بنشانند. آنها نه بر انتخابات - بلکه بر اعتراضات، کینه توزی سیاسی، و افزایش میزان همه گیری در آمریکا - تمرکز داشتند.

البته چین ممکن است بخواهد با استفاده از تمایل جو بایدن به همکاری در زمینه مسائل مهم مثل تغییر اقلیم سعی کند خود را در موقعیتی برتر قرار دهد. اما آقای بایدن قول ترمیم ائتلاف های سابق آمریکا را داده، که ممکن است در مهار بلندپروازی های چین برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت از تک روی ترامپ موثرتر باشد.

به علاوه پیروزی بایدن چالش دیگری برای نظام تک حزبی چین است. انتقال قدرت در آمریکا نه فقط ارزش های آمریکا را تضعیف نمی کند، بلکه گواهی بر ماندگار بودن آن ارزش هاست.

هند
راجینی وایداناتان از دهلی می نویسد ریشه های کامالا هریس مایه افتخار مردم هند است، اما نارندا مودی ممکن است با استقبال سردتر آقای بایدن - نسبت به ترامپ - روبرو شود.

هند از دیرباز متحد مهمی برای آمریکا بوده - و بعید است مسیر کلی این روابط در دوره ریاست جمهوری جو بایدن عوض شود.

پرجمعیت ترین کشور آسیای جنوبی همچنان متحدی کلیدی در استراتژی آمریکا برای مهار قدرت چین در منطقه و مبارزه با تروریسم در سطح بین المللی خواهد بود.

با این حال روابط شخصی آقای بایدن و نخست وزیر هند نارندا مودی ممکن است پردست انداز باشد. آقای ترامپ از انتقاد از سیاست های جنجالی آقای مودی در داخل خودداری کرده است - سیاست هایی که خیلی ها می گویند تبعیض علیه مسلمانان است.

آقای بایدن خیلی در این مورد صریح تر سخن گفته. کمپین او خواستار احیای حقوق همه مردم کشمیر شده و از "ثبت نام ملی شهروندان" (ان آر سی) و "قانون متمم شهروندی" (سی اِی اِی) که باعث اعتراضات گسترده شد انتقاد کرده است.

کامالا هریس که از طرف مادر هندی تبار است هم علیه برخی از سیاست های دولت ملی گرای هندو صحبت کرده است. اما تبار هندی او باعث جشن و شادی زیادی در بخش بزرگی از این کشور خواهد شد. اینکه دختر یک زن هندی که در شهر چنای دنیا آمد و بزرگ شد نفر دوم کاخ سفید می شود سبب مباهات عمیق هندی هاست.

دوکره
لورا بیکر خبرنگار ما در سئول می نویسد کره شمالی یک بار آقای بایدن را "سگ هار" توصیف کرد - اما حالا کیم جونگ اون پیش از تلاش برای تحریک کردن رئیس جمهور جدید آمریکا پیش خود حساب و کتاب خواهد کرد.

احتمالا رئیس کیم بدش نمی آمد آقای ترامپ چهار سال دیگر در قدرت باشد.

ملاقات بی سابقه و تماس های متعاقب آن میان دو رهبر فرصت بی نظیری برای ثبت در کتاب های تاریخ به دست داد اما توافق ارزشمندی میان دو طرف امضا نشد. هیچ یک از دو طرف به خواسته خود نرسیدند: کره شمالی به ساخت تسلیحات هسته ای ادامه داده و آمریکا از تحریم ها کم نکرده است.

در مقابل جو بایدن از کره شمالی خواسته پیش از دیداری با کیم جونگ اون نشان دهد مایل است برنامه تسلیحاتی اتمی اش را رها کند.

بسیاری تحلیلگران معتقدند که روزهای "آتش و خشم" برمی گردد مگر آنکه تیم آقای بایدن به سرعت ابتکار گفت و گو با پیونگ یانگ را در دست گیرد.

آقای کیم شاید بخواهد توجه واشنگتن را با بازگشتی به آزمایش موشک های دوربرد جلب کند، اما نمی خواهد تنش را تا جایی بالا ببرد که این کشور فقرزده با تحریم های حتی بیشتری روبرو شود.

کره جنوبی به پیونگ یانگ هشدار داده است که پا در مسیر تحریک نگذارد. سئول ممکن است گاهی با آقای ترامپ کلنجار رفته باشد اما آقای مون مشتاق است به جنگ ۷۰ ساله در شبه جزیره کره پایان دهد و از آقای ترامپ به خاطر داشتن "شهامت" ملاقات با آقای کیم ستایش کرد. کره جنوبی دنبال نشانه هایی از تمایل مشابه آقای بایدن خواهد بود.

برینانیا
جسیکا پارکر در لندن می نویسد "روابط ویژه" آمریکا و بریتانیا ممکن است با به قدرت سیدن جو بایدن کمی تنزل کند.

دو رهبر متحدان طبیعی هم به نظر نخواهند رسید: جو بایدن، یک دمکرات کارکشته، و بوریس جانسون سیاست مدار پرسروصدای هوادار برگزیت.

خوب است برای ارزیابی روابط آینده آنها نگاهی به گذشته بیاندازیم. به طور مشخص سال تعیین کننده ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ برنده انتخابات شد و بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای داد. در آن زمان جو بایدن و رئیسش باراک اوباما پنهان نکردند که نتیجه دیگری را بر برگزیت ترجیح می دادند.

مانورهای اخیر دولت بریتانیا در رابطه با برگزیت با استقبال دمکرات ها و لابی ایرلند روبرو نشده است، از جمله رئیس جمهور منتخب آمریکا. آقای بایدن گفته بود اگر انتخاب شود اجازه نخواهد داد صلح در ایرلند شمالی به "قربانی برگزیت" بدل شود - و گفت هرگونه توافق تجاری میان آمریکا و بریتانیا به محترم شمردن "توافق جمعه خوب" بستگی خواهد داشت.

به یاد بیاوریم که دونالد ترامپ چگونه زمانی بوریس جانسون را "ترامپ بریتانیا" خواند؟ خوب، آقای بایدن ظاهرا با این وصف موافق است، چون گزارش می شود زمانی نخست وزیر بریتانیا را "همزاد جسمی و عاطفی" آقای ترامپ خوانده بود. پس محتمل است که جو بایدن در ابتدا بیشتر مشتاق به گفت و گو با بروکسل، برلین یا پاریس باشد تا لندن. "روابط ویژه" ممکن است تنزل کند.

با این حال دو رهبر ممکن است راهی برای یافتن زمینه همکاری پیدا کنند. دو کشور روابط دیپلماتیک طولانی و عمیقی دارند، حداقل در زمینه های امنیت و اطلاعات.

روسیه
استیو روزنبرگ در مسکو می نویسد دولتی در واشنگتن که رفتاری قابل پیش بینی تر داشته باشد می تواند "روزنه امیدی" برای روسیه باشد.

کرملین حس شنوایی قدرتمندی دارد. بنابراین وقتی جو بایدن اخیرا روسیه را "بزرگترین تهدید" برای آمریکا توصیف کرد، آن را با صدای بلند و واضح شنید.

کرملین همچنین حافظه ای قوی دارد. بنابه گزارش ها در سال ۲۰۱۱ جو بایدن که معاون رئیس جمهور بود گفت که اگر او به جای آقای پوتین بود، دوباره نامزد انتخابات نمی شد: چون برای روسیه و شخص او بد است. مسلما پرزیدنت پوتین این حرف را فراموش نمی کند.

آقای بایدن و آقای پوتین در عالم ژئوپولیتیکی جفتی نیستند که عقدشان در آسمان ها بسته شده باشد. مسکو از این می ترسد که ریاست جمهوری بایدن به معنی فشار بیشتر و تحریم های بیشتر باشد. با حضور یک دمکرات در کاخ سفید، آیا وقت تلافی جویی از آنچه ادعا می شود مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا باشد فرارسیده؟

یک روزنامه روسیه اخیرا مدعی شد که در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ، روابط آمریکا-روسیه "به قعر دریا" سقوط کرد. اما آقای بایدن را به "خطری" تشبیه کرد که این سقوط را "حتی عمیق تر خواهد کرد." پس تعجبی ندارد که مسکو عمیقا احساس یاس می کند.

اما در این میان ممکن است روزنه امیدی برای کرملین وجود داشته باشد. صاحب نظران روس پیش بینی می کنند که دولت بایدن حداقل رفتاری قابل پیشبینی تر از تیم ترامپ خواهد داشت. به این ترتیب ممکن است رسیدن به توافق بر سر مسائل عاجل آسانتر باشد؛ مثل "نیو استارت" - توافق کاهش زرادخانه اتمی آمریکا و روسیه که قرار است فوریه آینده منقضی شود.

مسکو می خواهد عصر ترامپ را پشت سر بگذارد و برای بازسازی یک روابط کاری با کاخ سفید تلاش کند. اما تضمینی برای موفقیت وجود ندارد.

آلمان
دِی‌می‌اَن مک گینِس در برلین می نویسد آلمان امیدوار است با خروج دونالد ترامپ، به روابط بی دست انداز گذشته با این متحد محوری خود برگردد.

آلمان با این نتیجه نفس راحتی خواهد کشید.

براساس بررسی مرکز تحقیقات پیو فقط ۱۰ درصد آلمانی ها به سیاست خارجی دونالد ترامپ اعتماد دارند. او در آلمان از هر کشور دیگری در این مطالعه کمتر محبوبیت دارد. حتی ولادیمیر پوتین و شی جینپینگ در نظرسنجی ها در آلمان عملکردی بهتر از ترامپ دارند.

آقای ترامپ به تضعیف تجاری آزاد و برچیدن موسسات چندملیتی که آلمان از نظر اقتصادی به آنها وابستگی دارد متهم است. مشاجره او با چین به صادرات آلمان لطمه زده و روابط خیلی نامطلوبی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دارد - به سختی بتوان دو رهبر را پیدا کرد که از نظر اخلاق و منش تضاد بیشتری داشته باشند. سیاستمداران و رای دهندگان آلمانی از منش فرساینده آقای ترامپ، رویکرد نامتعارف او به فاکت ها و حملات مکرر او به صنعت خودروسازی آلمان شوکه هستند.

علیرغم اینها، آمریکا بزرگترین شریک تجاری آلمان است و روابط فرااقیانوسی برای امنیت اروپا اهمیت زیادی دارد. این آگاهی وجود دارد که اختلاف بر سر سیاست گذاری میان واشنگتن و برلین در دوره ریاست جمهوری بایدن ناپدید نخواهد شد. اما برلین چشم انتظار همکاری با رئیس جمهوری است که به همکاری چند ملیتی اهمیت می دهد.

ایران

کسرا ناجی خبرنگار ما می نویسد که پیروزی بایدن می تواند تهران را دوباره پای میز مذاکره بیاورد.

در هفته های پیش از انتخابات آمریکا، پرزیدنت ترامپ با امیدواری گفت که وقتی دوباره انتخابات شد اولین تماس تلفنی با او از سوی رهبران ایران خواهد بود تا وارد مذاکره شوند.

آن تماس تلفنی با آقای ترامپ - اگر برنده می شد - هرگز قرار نبود اتفاق بیافتد. مذاکرات با دولت ترامپ برای ایران غیرممکن می بود؛ بیش از حد تحقیرآمیز.

در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ تحریم ها و سیاست فشار حداکثری ایران را به مرز فروپاشی اقتصادی کشانده است. آقای ترامپ از توافق هسته ای خارج شد. اما بدتر، او دستور قتل ژنرال قاسم سلیمانی، دوست نزدیک آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران را داد. انتقام گرفتن از کشتن او تقریبا در صدر اولویت های تندروها در ایران است.

انتخاب جو بایدن ورود به مذاکره با دولت آمریکا را برای ایران خیلی راحت تر می کند. رئیس جمهور منتخب جو بایدن گفته است که می خواهد از دیپلماسی استفاده کند و به توافق اتمی برگردد.

اما تندروها در ایران به راحتی پای میز مذاکره برنخواهند گشت. با انتخابات سوم نوامبر، رهبر ایران ادعا کرد که انتخابات آمریکا "تاثیری" بر سیاست های تهران ندارد. او گفت: "در مورد آمریکا سیاست ما حساب شده و مشخص است و این سیاست با رفت و آمد اشخاص تغییر نمی‌کند".

میلیون ها ایرانی نظر دیگری داشتند. آنها با دنبال کردن روند انتخابات آمریکا با کمک بشقاب های غیرمجاز ماهواره ای، قانع شده بودند که آینده آنها به نتیجه این رای گیری بستگی خواهد داشت و امیدوار بودند که پیروزی بایدن به رفع تحریم ها منجر شود.

اسرائیل

تام بِیتمَن در بیت المقدس می گوید انتظار تغییر بخش اعظم سیاست های ترامپ در قبال خاورمیانه می رود.

پرزیدنت ترامپ دو قطبی بودن خاورمیانه را تشدید کرد. او برای تقویت و استحکام متحدان منطقه ای و سنتی آمریکا و در عین حال منزوی کردن دشمنان آنها در تهران تلاش کرد.

رئیس جمهور منتخب بایدن برای تعریف مجدد سیاست آمریکا در خاورمیانه به آن شکلی که در دوران باراک اوباما بود خواهد کوشید: کاهش "فشار حداکثری" آقای ترامپ بر ایران و تلاش برای بازگشت به توافق اتمی ۲۰۱۵ برجام که کاخ سفید دو سال پیش آن را ترک کرد.

این چشم انداز، اسرائیل و کشورهای خلیج فارس مثل عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به وحشت می اندازد. یک وزیر اسرائیلی در واکنش به پیروزی احتمالی آقای بایدن گفت که چنین سیاستی "یک مقابله خشونت بار میان اسرائیل و ایران را به دنبال خواهد داشت چون ما مجبور به اقدام خواهیم شد."

نتیجه همچنین به طور چشمگیری رویکرد آمریکا نسبت به مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها را عوض می کند. برنامه آقای ترامپ شدیدا به نفع اسرائیل تلقی می شد و به این کشور فرصت انضمام بخش هایی از کرانه اشغالی باختری را می داد. آن طرح به نفع توافق های تاریخی برای ایجاد مناسبات میان اسرائیل و کشورهای عربی کنار گذاشته شد.

این حرکت به سوی "عادی سازی" احتمالا در دوران آقای بایدن ادامه خواهد یافت، اما او ممکن است سعی کند از سرعت فروش بحث انگیز سلاح به کشورهای خلیج فارس بکاهد و احتمالا به دنبال گرفتن امتیازات بیشتر از اسرائیل خواهد بود. انضمام اکنون احتمالا دیگر یک گزینه موجود نیست و آقای بایدن همچنین به ساخت و ساز بیشتر شهرک های یهودی در اسرائیل اعتراض خواهد کرد.

اما آن "چرخش ۱۸۰ درجه ای" که یک مقام فلسطینی این هفته درخواست کرد انجام نخواهد شد. شعارها بار دیگر به سوی "دو ملت دو کشور" متمایل خواهد شد اما شانس پیشرفت زیاد در فرآیند صلح کمرنگ به نظر می رسد. 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 217625] [تاريخ انتشار: بيست و سوم آبان ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم آبان ۱۳۹۹ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۲۰ ، 14:09:29 توسط رنجبر
بعله حتمن اولیش قطع رابطه با روسیه یعنی یکی از متحدان اصلی جمهوری اسلامیه......
نوشته شده در تاريخ هجدهم آبان ۱۳۹۹ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۲۰ ، 11:37:37 توسط فردوس
جناب کسرا ناجی ایرانیان خواهان بر داشته شدن تحریم نیستند هر احمقی می داند که 43سال مذاکره با این رژیم گاو اسلامی، اب در هاون کوبیدن است شما به مذاکره نفت و اسلحه ادامه بده تا مردم خود تکلیف خود را روشن کنند مردم بعد از انقلاب خونینی که در راه است با کشورهای که به آخوند ها کمک می کنند با احتیاط و با در نظر گرفتن منافع ملی نزدیک خواهد شد نه بر پایه رعیت بودنآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی