سالروز آبان ۹۸ و برجستگی گذار انقلابی


یک سال از آبان ۹۸ گذشت که سرکوب خونین و بی‌رحمانه حکومت باعث کشته شدن صدها نفر از معترضانی شد که با دستان خالی به خیابان‌ها آمده بودند تا اعتراض به فقدان مشارکت سیاسی، زیرپا گذاشته شدن کرامت انسانی‌شان و تحمیل هزینه‌های سیاست خارجی تقابلی و ستیزه‌جویانه بر معیشت مردم را اعلام کنند.

هر دو جناح بلوک قدرت در هماهنگی و همکاری حداکثری با فرمان آقای خامنه‌ای به میدان آمدند و جنایتی بزرگ در سنگین‌ترین سرکوب اعتراضات خیابانی در تاریخ حیات جمهوری اسلامی را مرتکب شدند.

رسوایی و هزینه سنگین حیثیتی این جنایت آنقدر سنگین بود که بعد از موضع‌گیری تند اولیه خامنه‌ای، رحمانی فضلی و حسن روحانی عقب‌نشینی ملموسی از اتهام‌زنی‌ها صورت گرفته و تا کنون هیچ نهاد و کارگزاری مسئولیت کشتار و شلیک مرگبار به معترضان در خیابان‌ها را قبول نکرده است. در عین حال، علی رغم تعیین موعدهای متعدد نظام تا کنون از انتشار آمار رسمی کشته‌شدگان خودداری کرده است.

در این مدت احکام حبس سنگینی برای بازداشتی‌های اعتراضات آبان ۹۸ صادر شده، چند نفر اعدام شدند، خانواده‌های جان‌باختگان تحت فشارهای شدید قرار گرفتند که یا هویت فرزندان‌شان را بسیجی معرفی کنند یا روایت مورد نظام را بازگو کنند و اگر پذیرای این دو مورد نشدند، سکوت کنند. از مراسم بزرگداشت جان‌باختگان جلوگیری شد و حال در آستانه سالگرد، باز هم شماری از خانواده‌ها تهدید شده اند تا اقدامی انجام ندهند.

اما همه این تلاش‌ها نتوانسته کارزار برای دادخواهی جان‌باختگان آبان ۹۸ را متوقف سازد. این دادخواهی با درون‌مایه آن خیزش سیاسی در تغییرات بزرگ و ساختاری سیاسی و نقی متقابل هر دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب گره خورده است. نظام دچار ریزش اجتماعی شد و برخی از نیروها در درون پایگاه اجتماعی اصول‌گرایان هنوز از برخوردهای صورت گرفته ناراضی هستند و تلاش‌های زیاد بیت رهبری نیز نتوانسته ابهامات را بر طرف سازد.

تهدیدها برای جلوگیری از بزرگداشت سالروز درگذشت جان‌باختگان، استمرار احساس عدم اطمینان حکومت را بازتاب می‌دهد که با نگرانی از تشدید ابرچالش‌ها برای رفع تهدیدات و حفظ وضع موجود به گسترش سرکوب و سیاست مشت آهنین وابسته‌تر شده است.

موازنه قوای موجود شکننده‌تر از قبل شده است و توجه به این عامل و فقدان مشروعیت نظام باعث شده تا دستگاه امنیتی متشکل از وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی، تحت تأثیر نیروهای امنیتی فعال در بیت رهبری چون مجتبی خامنه‌ای، حسین محمدی و وحید ممانعت از شکل‌گیری اعتراضات خیابانی و فعالیت‌های میدانی مخالفان و منتقدان را در دستور کار قرار دهند تا صداهای معترض در اسرع وقت خاموش شده و پیامدهای هراس‌افکنانه آن دیگر فعالان را به سکوت وادارد.

این رویکرد بیش از گذشته چالش اقتدار نظام را نشان می‌دهد که برخوردها از سر ضعف و ترس بوده و قابلیت ثبات‌بخشی ندارد و فقط وضعیت شکننده را به صورت مقطعی استمرار می‌دهد.

آبان ۹۸ در رویکردی دیالکتیک دو وجه متضاد جمهوری اسلامی در دهه پنجم حیاتش را بازتاب داد؛ از یک سو شدت قدرت سرکوب و قساوت آن را نشان داد که پرهیزی در تبدیل خیابان‌ها به حمام خون معترضان ندارد اما سیر تحولات بعد از آبان ۹۸ در سمت و سویی متضاد، آسیب‌پذیری قدرت سرکوب نظام و نامحدود بودن توان کشتار، حبس و تسخیر خیابان‌ها و عرصه عمومی را آشکار ساخته است. اتکای بیشتر نظام به استفاده از قوه قهریه و زوال وجه مشروعیت‌آفرین سیاسی و اشغال اکثر قریب به اتفاق مصادر قدرت توسط جناح بازها قدرت سرکوب و اعمال آمرانه اقتدار را فرسوده می‌کند.

جمهوری اسلامی تا پیش از دی ۹۶ هم زمان از برخی از روندهای سیاسی و شکاف داخل بلوک قدرت و تحرک نسبی جناح تجدیدنظر طلب استفاده می‌کرد تا تنها اجبار و استفاده از خشونت تنظیم کننده معادلات حکومتی نباشد. اما عواملی چون «فریب‌کاری سیاسی حسن روحانی»، «اراده نهاد ولایت فقیه در حفظ انحصار سیاسی و پارادایم بنیادگرایی اسلامی شیعه‌محور»، «اقناع اکثریت جامعه از اصلاح‌ناپذیری جمهوری اسلامی بعد از آزمون‌های متعدد» و «احساس خطر از تحرکات اجتماعی» قدرت نرم نظام را به ته دیگ رسانده است تا بقایش به میزان خیلی زیادی به قدرت سخت وابسته شود.

در این چارچوب شکست همه تدابیر امنیتی در دهه ۹۰ برای کنترل جامعه و انحراف جامعه به سمت رویکردهای سترون و سراب‌های سیاسی از طریق تربیت و میدان دادن به نیروهایی دست‌آموز با استفاده از روش‌های تطمیع و مأیوس‌سازی منتقدان سیاسی و نیروهای جامعه مدنی نیز به نوبه خود چالش‌های امنیتی حکومت را تشدید کرده است؛ به گونه‌ای جمهوری اسلامی در حال حاضر بالاترین مرحله شکنندگی سیاسی را تجربه می‌کند.

همانطور که وقوع خیزش سیاسی و اجتماعی آبان ۹۸ گذار انقلابی در سپهر سیاسی ایران را تقویت کرد، مسیر طی شده در یک سال گذشته با توجه به ظهور اعتراضات متعدد میدانی در نقاط مختلف کشور، تشدید وخامت فلاکت اقتصادی، رشد فساد ساختاری، افزایش شدت سرکوب حکومت، مقاومت سرسخت بخش مسلط قدرت در برابر تغییر در سیاست‌های کلان و بروز گشایش‌های سیاسی گذار انقلابی را در موقعیتی برتر از گذار رفورمیستی قرار داده است که در ایران بعد از انقلاب پدیده منحصر به فردی است.

به عبارت دقیق‌تر آبان ۹۸ در ادامه دی ماه ۹۶ مرز جدیدی شکل داده که اقتضائات و مختصات سیاست‌ورزی معطوف به تغییر را در ایران بعد از انقلاب، کاملاً با گذشته متفاوت ساخته است. آینده ایران از سنتز تز اراده حکومت برای حفظ وضع موجود با اتکا به قوه قهریه و آنتی‌تز تصمیم اکثریت جامعه به مقاومت متحد تعیین خواهد شد.

شدت خشونت و بی‌رحمی اعمال شده که خندق خونینی بین حکومت و بخش‌های متفاوتی از طبقه متوسط و اقشار ضعیف اجتماعی ایجاد کرد، بستر میل به مبارزه سازش‌ناپذیر برای پایان دادن به حیات جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهد. بی‌کفایتی‌ها، دروغ‌گویی‌ها، فریبکاری‌ها، ناکارآمدی‌ها، و فشار سنگین اقتصادی و اجتماعی به شکل فزاینده‌ای خشم و انزجار را در بین پاره‌های مختلف اجتماعی، گسترش داده است.

در این فضا زخم آبان ۹۸ قابل التیام نیست و هر نوع اقدام آشتی‌جویانه از سوی حکومت حتی اگر محدود هم باشد، انگیزه و اراده برای گذار از جمهوری اسلامی ایران را در جامعه تقویت می‌کند. آگاهی از این موضوع باعث شده تا هسته سخت قدرت با رویگردانی از هر گونه انعطاف چاره بقا را در سخت‌گیری بیشتر و افزایش انسجام در بلوک قدرت با نیروهای اصول‌گرا ارزیابی کند.

اما تجارب جوامع در تاریخ معاصر دنیا نشان می‌دهد، ریسک این رویکرد بالاست و وضعیت انفجاری جامعه را تشدید می‌کند. در این شرایط هر آینه می‌توان انتظار بروز خیزش بزرگتری را داشت که ممکن است از محدوده توان کنترل حکومت خارج شود، همانگونه که برخی از کارگزاران نظام خطر اعتراضات آبان ۹۸ را شدیدتر از دی ماه ۹۶ ارزیابی کرده‌اند که اگر آن خشونت مشمئزکننده رخ نداده بود، فروپاشی نظام ممکن می‌شد. آبان ۹۸ گروه‌های معترض در ایران را به هم نزدیک کرد؛ کسانی که به خاطر استیصال در تأمین نیازهای اولیه معیشتی به خیابان‌ها آمدند و کسانی که به خاطر مطالبات سیاسی و فرهنگی معترض هستند.

به طور نسبی نیروهای سیاسی و جنبش‌های اجتماعی همراهی بیشتری با اعتراضات آبان ۹۸ داشتند؛ از این رو حرکت بعدی، که همه علائم و نشانه‌ها نشان می‌دهد بروز آن دور نخواهد بود، برآمد و بسامد گسترده‌تری خواهد داشت؛ اگر این بار نیروی سیاسی-اجتماعی بتواند در نقش هماهنگ‌کننده و میانجی‌گر اعتراضات خودجوش و از پایین به بالا را به یک جنبش اجتماعی مبتنی بر هم‌افزایی نیروها در چارچوب جنبش مبارزاتی خشونت پرهیز با ملاحظه حق دفاع مشروع ارتقا داده و رهبری کارآمدی را شکل دهد، احتمال متوقف شدن ماشین سرکوب نهاد ولایت فقیه بالا خواهد بود.

علی افشاری/ رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 217996] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:40:38 توسط تحلیلگر
جناب خرم دین لطف کنید کامنتهای فارسی که برای نوشتن شان وقت صرف میکنیم کمتر "سرسری" بخوانید شاید مفید بودند؟ خدمت جنابعالی عرض کنم این کمونیستها هستند که از ما سوسیال دموکراتها متنفرند و میگن چونکه با سرمایه داری سازش میکنند! پرسیدید:" بعد بدون حظور فعال چپ و کمونیسم ما چطور میتوانیم به سوشیال دمکراسی برسیم ؟" برای رسیدن یا به اجرا درآوردن برنامه سوسیال دموکراسی حضور احزاب کمونیستی حتما لازم نیست ولی بعنوان ابزار فشار بر سرمایه داری زالو صفت بد نیست در کنار احزاب سوسیال دموکراسی باشند بعنوان لولوخورخوره سرمایه داران که کمتر خون ملت را بمکند! در یک جامعه پلورالیستی با فعالیت آزاد اندیشان جا برای همه احزاب دمکراتیک هم هست هرچند کمونیسم در ذاتش ضددمکراتیک است بخاطر شکل حکومت تک حزبی اش!در پایین کوتاه برای آذر نوشتم با رشد مکتب کمونیسم در کشورهای اسلامی باعث رشد سریع گروه های افراطی اسلامی میشویم و تجربه افغانستان به ما میآموزد وقتیکه جامعه مراحل رسیدن به کمونیسم را طی نکرده باشد با چهارتا روشنفکر چپ کمونیسم نمیشود از افغانستان بهشت کمونیستی ساخت و شکست خوردند! حکومت ایدئولوژیکی عاقبت بدی..
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 03:13:18 توسط خرم دین
جناب تحلیلگر متاسفانه من فارسی را سر سری میخوانم و به علامت ها توجه چندانی نمیکنم و درسی شد برای زندگی و ممنون . جدایی دین از سیاست بهترین روش برای ارتقاع احترام دینداران هم خواهد بود و همه جامعه میتواند در آزادی عقیده به هر دینی که دارد اعتقاد داشته باشد و با بقیه جشن و پایکوبی داشته باشد . سپاهی منظورم سردوشی حلبی هایشان نبود و منظورم نظامی های دوره دیده ای که در رده های پائین استخدام شده اند ، همانطور که شما گفتید حداقل بلد هستند که با اسلحه گرم کار کنند . من قتل حججی در سوریه را هم قابل پیگیری قضایی میدانم و جوانان خوش خیال را فریب حرم و مبارزه با داعش به کشتن میدهند ، ما همه در آخر ایرانی هستیم و چند هزار سالی در کنار یکدیگر زندگی کرده ایم ، حالا مگر ارتشمان با سپاه چه فرقی دارد ، مهم این است که حالا بدون رهبری این رژیم میرود چه برنامه ای برای حفظ امنیت جامعه در زمان فروپاشی رژیم داریم ؟ بعد بدون حظور فعال چپ و کمونیسم ما چطور میتوانیم به سوشیال دمکراسی برسیم ؟ بعد گفتند فشار حداکثری جواب میدهد و مردم میریزند بیرون ، فقط دلار سفره مردم از سه هزار و پانصد شد سی و پنجهزار تومان .
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هجدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:43:38 توسط تحلیلگر- از آلمان
3) دقیقا به همین مشکلاتی که نام بردید خواستم اشاره کنم! آمدیم بساط رژیم ملائی را جمع کردیم یا جمع شد از طریق مختلف ممکنه، آنوقت چه باید کرد؟ اگر قرار باشد خانه ایران را از نو بسازیم اولا نباید دید معمارش یا بنّا کیست و اصلا چه برنامه ای دارد؟ خب این وظیفه جاگزینی یا نقش معمار آینده ایران برعهده اپوزیسیونی است که هنوز متاسفانه در کفشهای کودکی اش بسر میبرد و کمتر امیدی به آن است بدون اینکه بخواهم بذر یاس و نومیدی بپاشم! شما ببینید در بین چندین گروه کمونیستی خارج نشین! هم حتی نمیتوانند یک اتحاد نسبی با رهبری مشترک بین خودشان درست کنند و چندین شاخه اند! سلطنت طلبها و مجاهدین هم در طول چهل سال درجا زدند و میزنند و آلترناتیو جدی بشمار نمیآیند! امیدواریم مردم به تنگ آمده از رژیم را سوار قطاری نکنیم که راننده اش کور است! شخصا یادگیری از نظام دموکراتیک آلمان را توصیه میکنم و کارآمد میدانم اگر سوسیال دمکراسی نقش قوی در ساختن آینده ایران داشته باشد و به کمک ما نیاز باشد حاضریم! ابتدا جدائی دین از سیاست در ایران باید پیش شرط باشد تا هزاران تحصیلکرده غرب به نجات ایران بشتابند وگرنه با اسلام نمیشه!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هجدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:43:13 توسط تحلیلگر- از آلمان
2) با قیام مردمی سرنگون کرد بقول شما حتی اگر چاره ای جز نبرد خشونت آمیز با رژیم نباشد! یا به چنین رژیم یاغی به نظر من اسلام فاشیستی از بیرون تهاجم نظامی شود تا جاده برای مردم داخلی تا حدودی صاف شود که بدست خود از ج.ا. با موفقیت گذر کنند همانطور تجارب چگونگی گذر از فاشیسم هیتلری فقط با جنگ متحدین میسر شد!حرف شما صحیحه که زمان شاه طرفدارانش بیشتر از یک درصد بودند با این حال بعد از شش ماه سرنگون شد. زیرا خوشبختانه در دیکتاتوریها طبق تجارب در کشورهای دیگر وقتیکه مردم تا فنتیلی برای بیرون زدن خشم خود ببینند جنبش مقاومت برای سرنگونی هم در یک دیکتاتوری بسیار سریع شکل میگیرد! امیدی که در ج.ا. هم جنبش براندازی در کوتاه مدت چنان قوی شکل بگیرد که رژیم با مزدورانش حتی فرصت سرکوبگری میلیونها نفر علیه خودش را نداشته باشد! با نظر شما که به سپاهی (پاسداران؟) هم نیاز داریم برای حفاضت مرزها و امنیت داخلی اصلا موافق نیستم چونکه سپاه خودش معضل همه این مشکلات است نه قسمتی از راه حل!نهاد سرکوبگر تروریستی که باید منحل بشود تا از ج.ا. راحت گذر کرد!متوجه علامت سوالم ( معمار بعدی؟) در کامنت قبلیم به شما شدید؟3
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هجدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:42:59 توسط تحلیلگر- از آلمان
1)جناب خرم دین یعنی شما فکر میکنید طرفداران رژیم حتی به یک درصد هم نمیرسد؟ من حداقل حداقلش را گفتم تا در مبارزه احتمالا مسلحانه علیه رژیم در مد نظر باشد چه خواهد شد حالا از قربانیان در بین مخالفین دراین محاسبه زیری که برایتان نوشتم چیزی نیامده و خودتان حساب کنید که با نیروی انتظامی رژیم تا زیر دندان به هرگونه سلاحهای سرکوبگری عیله مخالفینش مسلح در مقابل دست مخالفین رژیم با سلاحهای دستی به چنگ آورده چقدر خواهد بود! ولی با توجه به همه این آمارهای تلفات احتمالی قربانیان بالا در گذر از ج.ا. نباید دست روی دست گذاشت و شاهد ظلم و ستم رژیم و ویرانی بیشتر ایران و مردمش شد! شکستن یک حکومت ایدئولوژیکی مثل اسلامی یا کمونیستی راحت و ساده نیست و هزینه آور است! در این نظامهای دیکتاتوری یا باید منتظر بود مثل شوروی سابق یک رهبر از دل خود نظام بیرون بزند مثل میخائیل گُرباچف که دید نظامش دیگر قابل تداوم نیست به دلیل ورشکستگی مالی از یکطرف و بی اعتمادی مردم گرسنه روسیه به سیستم سرکوبگر از طرف دیگر که عاملی شدند برای تغییر سیستم حکومتی آن! اگر گرباچفی نبوده نظام را یا باید از درون با قیام...در ادامه 2
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هجدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 00:58:14 توسط خرم دین
جناب تحلیگر شما میگوید که اگر فقط یک در صد جامعه طرفدار رژیم باشد خودش در تناسب و مقایسه خیلی میشود ، همین شرایط سال ۵۷ نیز قابل مقایسه بود ، من مطمعن هستم که درصد حمایت مردم در زمان دیکتاتوری پهلوی خیلی بیشتر از یک درصد جامعه بود ، ولی انقلاب شد . سربازان به مردم پیوستند ، ما به ارتشی و سپاهی در سطوح مختلف احتیاج داریم ، فرض کنید شورشی همه گیر اتفاق افتاد و ما در یک ماه از شر ج،ا راحت شدیم و رژیم دود شد و رفت به زباله دان تاریخ ، حالا کی باید از مرز ها مراقبت کند ، کی باید از انتظامات شهری و کشوری محافظت کند ؟ اگر کشورهای منطقه که با ایران مشکل تاریخی و معاصر دارند در زمان تحول تصمیم به نابودی این هویت و تمدن بگیرند ، چه کسی باید از کشور دفاع کند ؟ آخه آدم باید برای انقلاب و دگرگونی یک نقشه ای ، برنامه ای داشته باشد . عزیز نسین داستانی کوتاه دارد به اسم ( ما چطور کودتا کردیم ) اگر وقت کردید بخوانید ، گوگل کنید حتما پیدا مبکنید . دیر یا زود این مردم تاریخی طومار این رژیم را در هم خواهند پیچید ، بعد چه میشود ؟ چه جایگزین میشود ؟ آیا شما در منطق و واقعیت برنامه ای دارید ؟ امیدوارم
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 08:26:14 توسط افراسیاب
اینکه سربازی بروند یا نروند و یا اعتصاب کنن اینها نافرمانی مدنی است و این رژیم با این‌چیزها سرنگون نمی‌شود، اینها بدنبال بمب اتمی هستند و تا نود درصد هم جلو رفتن و موشک‌های قاره پیما هم یا ساختن و یا می‌توانن بسازن پس در نتیجه واقع بین باشید اینها آدم بشو نیستن و همش کارشون دروغ گفتن و حقه بازی است، از آنطرف هم کشورهای مخالف اینها هدفشون گوشت دم توپ کردن مردم ایران است، درسته که اگر نصف جمعیت بریزن بیرون اینها خاکستر میشن ولی میلیونها آدم هم یکنفر و دو نفر نیستن که به حرف این و آن گوش دهند، این رژیم میگه اگر ما را می‌خواهید ببرید باید یک کار بزرگ انجام شود مثلا یک میلیون سرباز بیارید و به ما حمله کنید و یا تمام مملکت را خاکستر کنید، اینها یک امپراطوری دزدی و غارت برای خودشان درست کردن و این مملکت را گنج باد آورده می‌دانند که افتاده رو سرشون و حاضر نیستن از این ناز و نعمت دست بکشن و بروند گوشه زندان، آخرش یک اتفاق بزرگ میافته خیلی خیلی بزرگ که رو تمام دنیا هم تاثیر میذاره و یا اینکه اینقدر ضعیفان میکنن تا تحلیل بروند مثلا با تحریم‌های خیلی شدید، ترامپ برای همین خوب بود.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 08:12:53 توسط تحلیلگر
شخصا هیچ مخالفتی ندارم مردم ایران در براندازی رژیم حاضرند چه هزینه ای بپردازند یا نپردازند.فقط ابتدا بدانند چه میخواهند جایگزین رژیم بکنند خوبست. نه مثل انقلابیون ۵۷ از روی ناآگاهی شان که خمینی دجال انقلابشان را دزدید بگویند ما نمیدانستیم به حکومت اسلامی و استبداد دیگری میرسیم.در ضمن نرفتن به سربازی زمان جنگ یا انقلاب قابل توجیه است که آدم چرا جان و عمرش را برای یک رژیمی که مخالفش است بدهد نه در شرایط غیرجنگی و غیرانقلابی مثل الان ایران که اوضاع نسبتا عادیست و مردم تسلیم شدن به رژیم خونریز را ترجیح میدهند تا از خشم رژیم در امان باشند.در ضمن آن ایرانیهای زیادی که در اطرافتان در آمریکا میشناسید خدمت سربازی نرفتند یا دروغ میگن یا فراری بدون پاسپورت ایرانی به آمریکا رسیدند وگرنه بدون کارت پایان خدمت سربازی گذرنامه صادر نمیشود. شاید هم خریدن؟ قدیمی ها میگفتند تا آش سربازی نخوری آدم نمیشی! حداقل کاربرد شلیک با اسلحه را یاد میگیری که برای نبرد مسلحانه علیه رژیم ملائی شاید به دردت بخورد اگر کار به جنگ داخلی کشید. در انقلاب ۵۷ هم از موقعیکه مردم سلاح ارتش و سربازان دوران شان به دستشان افتاد....
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 05:35:18 توسط گویا
اولا بنده افراد مخالف واقعی زیادی را میشناسم که سربازی نرفته اند و کسی هم آنها را دستگیر ننموده است. ثانیا در انقلاب 57 نیز این رویه یعنی سربازی نرفتن یا فرار از خدمت به عنوان اهرمی برای تضعیف نیروهای سرکوبگر بکار رفت. ثالثا اگر کار دولتی به این فراوانی که شما می فرمایید بود که اکثریت ملت دیگر انگیزه ای برای ایجاد تغییرات اساسی در حکومت را نداشتند. رابعا جوانانی که می خواهند کارت پایان خدمت داشته باشند، شناسنامه مهر خورده داشته باشند، در تجمعات شرکت فعال داشته باشند، به مسجد بروند و پشت سر حاج آقا نماز بخوانند و در مراسمهای مذهبی مانند سینه زنی و زنجیر زنی نیز شرکت نمایند به امید اینکه در صورت یافتن شغل دولتی خوب، بررسی صلاحیت عمومی اش توسط بسیجیان محل انجام شود، نوشتن سناریو جهت سرنگونی یا تغییر اساسی جمهوری اسلامی برای چنین جوانانی مصداق آب در هاون کوبیدن است. پیش از این گفته ام که ایجاد تغییر اساسی مستلزم صرف هزینه است، که این هزینه را جهت به حداقل رساندن هزینه آن باید کل ملت بپردازند نه اشخاصی مانند شاپور بختیار، داریوش فروهر..........،ستار بهشتی، نوید افکاری و غیره
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 19:45:22 توسط تحلیلگر
به گویا که اصلا توجه نمیکند چی برایش مینویسی! میگه: عدم مشارکت در سربازی..! آقاجان مگر خدمت سربازی توی ایران اجباری نیست؟ یا به نظر شما دلبخواهی که یک جوان میتواند در آن شرکت بکند یا نکند؟ سرپیچی از خدمت سربازی یعنی رژیم بدنبال فراری از سربازی میرود و دستگیرش میکند تا با زور وظیفه اش را انجام دهد. تنها راه برای کسیکه میخواهد از خدمت سربازی خودداری کند فرار قاچاقی از کشورست که پشتیوانه مالی خوب میخواهد و هرکسی هم آنرا ندارد.در ضمن در زیر برایش توضیح هم دادم که با کارت پایان خدمت سربازی دارنده آن به یکسری امتیازات میرسد از کار دولتی پیداکردن تا غیره که مشروط به ابتدا داشتن کارت پایان خدمت سربازیست. اگر کسی از ایران اطلاعاتی دیگری دارد اضافه کند لطفا! مثل اینکه قانون خریدن یا معافیت از خدمت سربازی هم هست؟ در مورد اینکه کدام شیوه ما را برای سرنگونی رژیم ملائی با هزینه کمتر به هدفمان میرساند به اندازه کافی سناریوهای مختلف وجود دارد و نوشته شد و انتخاب آنرا برعهده مردم داخل ایران باید گذاشت اگر که تصمیم دارند رژیم را تغییر دهند.ما فقط کمک فکری میتوانیم بکنیم و از جوانب مختلف دیدن ممنوع نیست!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 13:14:55 توسط گویا
طرح این سوال که آیا راضی هستید که در درگیری احتمالی بین مردم و مزدوران رژیم از روی جنازه صد هزار بگذرید درست نیست. به نظرم سوال را باید اینگونه مطرح نمود، که آیا رژیمی که با شعارهای فرینده ای چون استقلال، آزادی، مردم سالاری، رفع تبعیض و فقر، حقوق بشر، آزادی مطبوعات، آزادی زنان، عدم دخالت روحانیت در امور سیاسی، حقوق اقلیتهای دینی و غیره بر سر کار آمد. حکومتی که کارنامه امروزی آن کشته و معلول شدن میلیونها ایرانی در جنگ هشت ساله، سقوط اخلاقیات و فساد سیستماتیک، عدم آزادی بیان، گسترش فقر در جامعه، بیکاری فزاینده ملت، گسترش افسردگی و خرافات در جامعه، از بین رفتن فرهنگ و محیط زیست ایران و هزاران معضل دیگر است. آیا کشتن چند میلیون طرفدار این حکومت که بدون توجه به عواقب طرفداری کورکورانه خود از این حکومت در مقابل ظلم به دهها میلیون نفر دیگر حمایت می کنند و راضی به نابودی آن دهها میلیون ایرانی هستند، صحیح است؟؟؟ در مورد سربازی نیز نظر من این است که عدم مشارکت جوانان در سربازی باعث می شود که در صورت بروز درگیری ملت کمتر در مقابل هم قرار گیرند. عدم درگیری ملت با هم یعنی مشروعیت زدایی از رژیم
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:14:24 توسط تحلیلگر . از آلمان
جناب خرم دین کاملا درست میباشد که هیچ دیکتاتوری مثل رژیم ملایان در طول تاریخ داوطلبانه از قدرت کنار نرفته بلکه بایستی به زیر کشیده شود حالا یا با جنگ بیرونی یا جنگ داخلی یا قیام مردم از داخل. درست هم میباشد رسیدن به آزادی و دمکراسی هزینه دارد و معمولا بدون خونریزی نمیشود که انفلاب مردم آلمان شرقی برای سرنگونی نظام کمونیستی شان و پیوستن به آلمان غربی یک استثنا بوده و میباشد که حتی از دماغ یک نفر خونی ریخته نشد. معجزه! ولی ما متاسفانه توی ایران حضور اسلام وحشی را داریم که نمایندگانش با فرهنگ کارخانه شهید سازی هزینه نبرد با خودشان را یقینا بالا میبرند تا به هر قیمتی شده قدرت سیاسی را از دست ندهند حتی شده خیابانهای ایران را با جنازه مخالفینشان سنگفرش بکنند.فراموش نکنید رژیم ملائی یک حکومت ایدئولوژیکی اسلامیست و حتی اگر فقط یک درصد طرفدار جان سخت داشته باشد و بخواهند مقاومت کنند برای ماندن رژیم آنوقت چه هزینه سنگینی در انتظار ماست؟ولی وقتیکه هم سقف خانه ما ایران و هم پایه اش خرابست خراب کردن خانه و از نوسازی اش نه تنها عاقلانه است بلکه تنها راه حل؟ زلزله را دریابید که در راه است!معمار بعدی؟
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 09:44:50 توسط تحلیلگر . از آلمان
جناب افراسیاب صرف نظر از اینکه جو بایدن امراض زیادی دارد و اینرا آدمهای طراز اول حزب دمکراتهای آمریکا هم میدانستند ولی بخاطر میانرو بودنش نه زیاد چپگرا نه زیاد راستگرا چاره ای جز انتخاب او برای کاندیدای ریاست جمهوری نداشتند چون تفکر غالب در این جوامع دمکراسی اینست که انتخابات را در میانه گرائی میشود برنده شد و پیروزی احتمالی بایدن هم صحتی است بر این مدعا. فراموش نکنیم آمریکا NSA,CIA,FBI,PENTAGON و دیگر ارگانهای ناظر بر جامعه دارند و اگر برآورد کنند که رفتار ترامپ برخلاف منافع آمریکاست و به امنیت ملی دارد ضربه میزند گوش ترامپ را میگیرند و از کاخ سفید بیرون میاندازند. آمریکا ملک یا هتل خصوصی ترامپ نیست!رسوائی برای ترامپ میماند که چطور به چنین آدم بیماری مثل بایدن باخته البته اگر ثابت شود تقلبی درکار نبوده؟با رفتن ترامپ سرنگونی رژیم ملایان احتمالاتش کمتر شد و فرصت را مردم ایران از دست دادند که از جو نارضایتی بزرگ در کشور آنرا تبدیل به قیام ضد رژیمی تبدیل کنند.سیاست فشار حداکثری روی رژیم ادامه یابد تغییر رژیم ممکنه و تنها راه حل است برای نجات ایران و مردمش و کل منطقه.ببینیم بایدن چه میکند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 21:00:55 توسط خرم دین
جناب تحلیلگر - از آلمان ، بحث انقلاب مسلحانه آخرین راه حل در برابر رژیم است و داریم به آن آخرین راه حل ناچارا میرسیم ، اعتصابات سراسری که بحث آن داغ شده احتیاج به سرمایه مالی دارد که مایحتاج ضروری به کارگر و خانواده اش برسد ، مثل پنجاه و هفت که بازاریان این منبع مالی را تامین میکردند ، ما هم به چپ احتیاج داریم که ظمانت احترام همه جانبه کارگران را حفظ و سندیکاهای کارگری قوی را ایجاد کنند و هم به سرمایه دارانی که دل در گرو آبادانی ایران دارند . این آتش دیر یا زود از زیر خاکستر شعله ور خواهد شد و مردم در لحظه ای تاریخ ساز خواهند شد ، کاش اتحادی تاکتیکی و منسجم بوجود بیاید و گذر از ج،ا را ساده تر و با هذینه کمتری بپردازیم .
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 20:35:02 توسط افراسیاب
جناب تحلیلگر بایدن نباید آلزایمر داشته باشه چون با تست نخاع می‌فهمن و همچین آدمی را نمی‌توان بیماریش را پنهان کنن ولی پارکینسون و ام اس تست آزمایشگاهی ندارد و دکترها از رفتار و حرکات شخص بیماری را تشخیص می‌دهند و تست دوم داروی دوپامین است که به مریض می‌دهند و اگر جواب مثبت داشت یکی از آن دو بیماری را دارد و در مورد جو بایدن حرکات بدن و دستانش کند است و از روی کاغذ سر را بکندی بلند می‌کند و بطرف مقابل با چشمانی نیمه باز نگاه می‌کند، صدایش لرزان است و لکنت زبان دارد اینها خارج از حواس پرتی که دارد، به احتمال زیاد ابتدای پارکینسون را دارد. فکرش را بکنید همچین آدمی در کاخ سفید و با این مریضیها و سن بالا و اینهمه مشکلات و حریفهای زخم خورده ای مثل ترامپ، من که هنوز معتقدم ترامپ به این مفتیها نمی‌رود و میذاره تا بیرونش کنن و آنوقت تمام آمریکا میریزه بهم، حداقل سی میلیون از هفتاد میلیون که بهش رای دادن مسلح روانی هستند و آمریکای و ناسیونالیست غوغا میشه، گفتم منابع زمین داره بپایان میرسه یا پیک شده و مردم کشورها فکر میکنن مشگل جای دیگر است و خارجی‌ها هستند که آمدن و کار و مسکن گران شده.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 19:09:56 توسط تحلیلگر- از آلمان
افراسیاب گرامی منظور شما از بایدن " بیماری هواس پرتی که به احتمال زیاد پارکینسون یا ام اس است.." لابد آلزایمر است اگر حواس پرتی دارد؟بایدن در روز دوم سخنرانی اش باز سوتی داد بجای 250 هزار کشته بر اثر کرونا پاندمی گفت تا حالا 250 میلیون آمریکائی بر اثر کرونا کشته شدند. مثل احمدی نژاد که دو بار گفت کره زمین 7 میلیون جمعیت دارد یعنی میلیون و 7 میلیارد را با هم قاطی کرده بود در حالیکه در تهران خودش بیش از ده میلیون نفر زندگی میکنند!حرف شما کاملا درسته که با آمدن بایدن چرخش سیاست آمریکا به سمت نجات رژیم ملایان حداقل در شش ماه اول اتفاقی نمیافتد بخاطر هزاران مشکلات داخلی اوایل کاری که کابینه جدید دارد و باید حق الویت به آنها بدهد! در ثانی تغییر سیاست آمریکا در کفه ترازو اگر به نفع رژیم ملائی سنگینی بکند با خشم عربستان و اسرائیل و کشورهای عربی دیگر متحد دیرینه آمریکا روبرو میشود و از بیرون کشیدن سرمایه چند بیلیون دلاری شان از آمریکا گرفته تا غیره بایدن را میتوانند زیر فشار خود نگه دارند!یا بقول شما با اکثریت جمهوری خواهان در سنا هم بایدن موی دماغ دارد و سر راهش سنگ میاندازند!ولی سازش هردوطرف!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 18:43:31 توسط تحلیلگر- از آلمان
جناب خرم دین مرام و معرفت شما که از کسانیکه قبلاً در اینجا حضور داشتند ولی به دلایلی دیگر در جمع ما نیستند حداقل یادی میکنید قابل ستایش است!ولی امیدوارم غایب بودن کاربر- حسن آقا و کارگر کمونیست- بعد از تبادل نظر ایدئولوژیکی که با هم داشتیم دلیلش نباشد چونکه گاهی برخی کمونیستها را هم میشود با استدلال و حرفهای منطقی قانع کرد و شاید تغییر مسیر دادند؟ شاید روزی کاربر آذر( همان آذر س. در سایت اخبار روز؟) را هم بشود به صرات مستقیم سوسیال دمکراسی ما هدایت کرد؟هاها! در نوشته قبلی خطاب به ایشان که پیک ایران منتشرش نکرده و شاید در آرشیوش هنوز دارد پرسیدم شما که طرفدار جنگ مسلحانه با نیروهای رژیم هستید حاضرید پیشاپیش به عواقبش هم فکر کنید؟فرض کنیم طرفداران رژیم حداقل 1 درصد باشند یعنی از هشتاد میلیون 800000 نفرند! اگر نصف اینها طرفداران سرسخت رژیم باشند بخاطر منافعی که به جیب زدند بخواهند قطب مخالف ما براندازان رژیم باشند یعنی 400000 نفرشان به خیابان میریزند ولی فقط حتی یک چهارمشان یعنی 100000 نفر با اسلحه به دفاع از رژیم بپردازند و جان بدهند! آیا حاضریم از نعش 100000 بسیجی و پاسدار بگذریم؟جواب؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 18:16:07 توسط افراسیاب
در مورد تحریم‌های آمریکا بارها اعلام شده که در حکومت بعدی آمریکا چیزی عوض نخواهد شد، من فکر میکنم در آمریکا اصلا وقت نخواهند کرد بطرف ایران بروند و چیزی را تغییر دهند چون با وجود دو دستگی بوجود آمده و حتی نزدیک به جنگ داخلی، جو بایدن ۷۸ ساله با بیماری هواس پرتی که به احتمال زیاد پارکینسون یا ام اس است نمی‌تواند جلوی لشگر ترامپیها بایستد مخصوصا که سنا هم دست آنهاست، با حکومت جو بایدن و بحران کرونا آمریکا به درون یک رکود اقتصادی وحشتناک سقوط خواهد کرد و با توجه به اینکه دسته ترامپ که نشونال سوسیالیست هستند از هر گونه خرابکاری و ضربه زدن به دمکرات‌ها غافل نخواهند شد، نشونال سوسیالیست‌ها بسیار تندرو و ایدئولوژیک هستند و از لحاظ ایدئولوژیک چیزی شبیه سوسیالیست استالین و ناسیونالسیت بودنشان شبیه هیتلر است، شکست دادن اینها در کشوری پر قدرت مثل آمریکا ممکنه به جنگ اتمی و بین المللی هم بکشه، به هر حال با اینهمه مشکلات که آمریکا پیش رو دارد جمهوری اسلامی ممکن است فراموش شود و کشورهای منطقه مثل اسرائیل و عربستان درگیری نظامی با ایران پیدا کنند و یک جنگ هم در خلیج فارس بپا شود، باید دید چه می‌شود.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 17:52:47 توسط افراسیاب
جناب تحلیلگر هدف از تحریم همان ضعیف کردن یک سیستم است با ضعیف شدن رژیم برنامه اتمی و موشکی آنها کند می‌شود و اگر تحریم‌ها خیلی شدید باشد متوقف هم خواهد شد این هدف تحریم کنندگان است و اینقدر این تحریم‌ها ادامه دارد تا جمهوری اسلامی به همین حالت باقی بماند، براندازی رژیم در دستور کار آمریکا و متحدانش نیست و اگر براندازی در دستور قرار گیرد حمله نظامی خواهند کرد ولی این حکومت هم کشور بزرگی و خیلی خیلی پر خرج و پر مصرف را در زیر سلطه خود دارد و باید سیستم را کنترل کند که ماشین مملکت نخوابد بطور مثال حمل و نقل ذباله در سراسر مملکت هر ساله تا پنج میلیارد دلار هزینه دارد و ساختن راه‌ها و مدارس و سازمان‌ها و بیمارستان‌ها و پادگان‌ها.... و از طرفی دیگر حقوق و مخارج کارمندان دولت کارخانه های دولتی پرسنل ارتش و نیروهای امنیتی و نظامی، حکومتی که نود درصد مخارج آن از صادرات نفت و گاز تامین می‌شود به ناگهان در یک سیاه چاله فضای بنام تحریم می‌افتد و با سرعت زیاد به دیواره‌های آن چاله اصابت می‌کند تا بدرون سقوط کند، حکومت الان در دوره خرد شدن است، خرد شدن اعضای بدنش. در مورد تحریم‌های آمریکا بارها
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 17:45:52 توسط خرم دین
جناب تحلیلگر - از آلمان متاسفانه افرادی هستند که در همه شبکه های اجتماعی حضور دارند و همینکه کامنت گذاری آگاه پیدا میشود و بقیه را از اطلاعات خود بهرهمند میکند با چنین الفاظی مثل ساندیس خور و مامور رژیم و خیلی بد دهان تر از آنچه فکرش را بکنید به آن شخص حمله میکنند تا زمانی که شخص کامنت گذار از اینهمه فحاشی خسته شود و صحنه را ترک کند و این به نظر من کار اصلی سایبری رژیم میتواند باشد یا سلطنت طلبان کم سواد و یا سازمانی که در فحاشی به مخالفانش بسیار فعال است ، احترام من به آذر از آنجا شکل گرفته که صحنه را ترک نکرده و هنوز به گرایشات فکریش پایبند است و از انشائ ایشان میتوان تصور کرد که یک خانم هستند و خودشان نیز هرگز کتمان نکرده اند و همینکه تمام این بی چاک و دهانی ها و فحاشی ها را به جان میخرند و مقاومت میکنند برای من قابل تقدیر است ، یادش بخیر ، یک حسن آقایی داشتیم که مثل شما می نوشت و به همین دلیل فحاشی ها برای مدتی است که عدم حضورشان زیاد احساس میشود، باید پوست را کلفت کرد و از کنار شعبون های مجازی بدون اعتناع گذر کرد، امیدوارم که شما باشید و نظرات تان به مردم سر در گم کمکی کند . ممنون
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:23:40 توسط تحلیلگر- از آلمان
جناب افراسیاب با تحریمها رژیم منفور اسلامی کاملاً ضعیف شده ولی سرنگون نشده هنوز! ترامپ اگر به نظر من هم کمی زودتر تحریمها را راه می انداخت شاید سرنگونی رژیم را تا پایان دوره ریاست جمهوری اش میدید که بدست مردم ایران آخوندها از ایران فراری شدند! البته کنترل شدید هم باید میشد تا رژیم مثلا با وام مخفی کردن از چین یا روسیه تحریمها را دور نزند که میزند وگرنه صندوق بین المللی پول چند وقت پیش تخمین زده که سطح ارز پس اندازی رژیم به چیزی حدود هشت میلیارد دلار رسیده و دارد ته میکشد ولی هنوز رژیم هزارجور کلک زن سرپا ایستاده و زمین نخورده چرا؟ با تحریم اگر دست رژیم به منابع مالی رسیدن بطور کلی قطع میشد امیدی به سرنگونی اش بود چونکه بدون اقتصاد شکوفا هیچ حکومتی قادر به ادامه حیات نیست! با تاثیر تحریم حتی لازم نبود یک گلوله به سمت ایران شلیک شود و رژیم بدون جنگ برانداخته میشد؟ حالا اگر جو بایدن ( مُرده متحرک! ) اوبامای دوم رئیس جمهور شود فرصت طلائی شده برای کنار آمدن رژیم ملائی با آمریکا چونکه چاره ای دیگر ندارد و مجبور است برای نجات نظام فاسدش به میز مذاکره برگردد با شرایط آمریکا کمی تخفیف داده شده!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:03:35 توسط تحلیلگر- از آلمان
2) مردم هم منافع خود را در وهله اول میبینند مثل ضرب المثل آلمانی که میگه دستی را که نانت را میدهد گاز نمیگیرند! رژیم منفور اسلامی فعلا با دلارهای باد آورده ثروت نفت و غیره یکسری کمک رسانی اجتماعی در برنامه اش دارد و نمیشود نادیده گرفت و ناچیز دانست هرچند بسیار کم باشند و شایسته مردم ایران که بر سر بیلیونها دلار گنج نشستند نباشد! آیا میشود به مردم سرزنش کرد که سرکه نقد ( امنیت و کمکهای اجتماعی و..) رژیم را ول کنند و به دنبال حلوای نسیه اپوزیسیونی باشند که حتی عُرضه معرفی یک رهبر از بین خودشان را هم ندارند؟شما از کاربر آذر بپرسید که حامی گروهی از کمونیستهاست چرا این همه گروههای چپ کمونیستی رنگ و وارنگ حتی بین خودشان هم بعد از 41 سال یک سخنگوی مشترک ( نه رهبر!) نمیتوانند معرفی بکنند چه برسد بتوانند یک جنبش عظیم مردمی را در ایران رهبری بکنند!خانه رژیم بر چهار ستون بنا شده:مذهب اسلام که باور اکثریته، میلیتاریسم و سرکوبگری، اقتصاد نفتی، کمک به مستضعفین.با تحریم حتی بشود سه ستون اقتصاد و کمک رسانی و میلیتاریسم رژیم را ضعیف یا فلج کرد ولی هنوز یک ستون اسلامگرائی مردم میماند که مشکل اصلی ماست!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:02:54 توسط تحلیلگر- از آلمان
جناب خرم دین گرامی ممنون از لطف تان!نوشتید:"امیدوارم ترکمان نکنید." از شما چه پنهان پریروز پس از درگیری نظری با کاربری "دیوانه وار ترامپ پرست"! که بمن تهمت "سایبری رژیم" را زده بود قصد داشتم به قسمت نظرات سر نزنم چه برسد نظری بفرستم تا اینکه بعد از عذرخواهی پیک ایران از اشتباهی که در انتشار آن نظر پیش آمده بهتر دیدم هروقت فرصت و حوصله ای بود مزاحم شما بشوم! مشکل ما با این سری مقاله نویسها اینست که اغلب تصویری یکطرفه از اوضاع ایران نشان میدهند که با شرایط عینی موجود آنچنان تطبیق ندارد! ما مخالفین رژیم حریفی داریم بنام ج.ا. که میخواهیم بر او غلبه کنیم! خُب ما برای پیروزی بهتره که نه فقط ضعفهای رژیم بلکه نقاط قوتش را هم بشناسیم و آنوقت است که میشود فتیله پیچش کرد یا نه؟ مثلا یک نقطه قوت رژیم که رئیس جمهورش گفته برای اینکه سیل چند میلیونی گرسنگان به خیابانها نریزند کمک رسانی با انواع سبدهای کمک معیشتی و جیره غذائی وغیره به شصت میلیون نفر است! این چیزهای رژیم است که فهمیده برای ساکت کردن مردم چه سیاستی را برگزیند تا به عمر ننگینش تداوم بخشد! مردم هم منافع خود را میبینند که ... ادامه در 2
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:02:20 توسط تحلیلگر - از آلمان
آذر محترم را دعوت میکنم به کمی واقع بینی از شرایط عینی واقعا موجود در ایران بجای شعاردادن خودفریبی! چطور میگوئید رژیم ددمنش اسلامی با سرکوب آبان ماه موفق نبوده؟ اتفاقا با هربار سرکوب موفقیت آمیز اعتراضات مردمی رژیم در کارنامه ننگین خودش امتیازاتی به نفع خودش جمع میکند و برای همین مردم را نباید بدون برنامه و سازماندهی گوشت دم توپ یا سلاحهای مرگبار رژیم خونخوار کرد که برای حفظ نظام فاسدش حتی حاضر است حمام خون چند میلیونی در ایران راه بیاندازد! برای این رژیم کُشتن در راه اسلام تا حکومتش تداوم داشته باشد حتی از آب خوردن هم راحتتر است! فکرش را کردید با هربار شکست تظاهرات مردم چه تاثیر روانی سرخوردگی بدی به مردم دست میدهد تا دست از مبارزه بیفایده بکشند؟ بی مهابا مردم را با رژیم درگیر کردن بیشتر بهانه دستش نمیدهد تا بیشتر ابزار سرکوبگری اش را مجهزتر بکند با امنیتی و پلیسی کردن جامعه و ایجاد فضای رعب و وحشت بیشتر طوریکه از جنبش دانشجوئی ایران اصلا صدای جیکی هم در نمیاد! بدتر اینکه جنبش ضد رژیمی علمدارش گروه کمونیستی باشد که به رادیکالیسم اسلامی در ایران کمک شایانی میکند و میشود افغانستان دوم!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:01:57 توسط تحلیلگر- از آلمان
به جناب گویا که میپرسد:"آیا نرفتن به سربازی کمترین هزینه ای نیست که یک جوان می تواند پرداخت کند تا در صورت گسترش اعتراضات مردم کمتر در مقابل یکدیگر قرار بگیرند؟" جوان ایرانی سربازی نرود رژیم مزدورانش را از جای دیگر تامین میکند! شاید در جریان خبری گذشته بطور کامل نبودید و نشنیدید که علم الهدی آخوند امام جمعه مشهد خودش اعتراف کرد که 150 نفر از زندانیان سابق که اراذل و اوباش بودند را تربیت اسلامی کردند و بعدا در تظاهرات مردم برای سرکوبگری معترضین از آنها استفاده کردند! یا مورد دیگر حضور چند هزار نفر نیروهای مخلوطی عربی وافغانستانی و غیره زیر گروه حشدِ شعبی که خودش از چهل گروه دیگر تشکیل شده و برایشان مرز ایران یا عراق و سوریه و یمن و افغانستان و لبنان و فلسطین و غیره فرق ندارد و همه جا برای سرکوب و شکستن مقاومت مخالفین رژیم آماده بدست اسلحه هستند! اتفاقا اگر سرباز از فرزندان همین آب و خاک در ارتش باشد ممکن است سلاحش را روی هموطنش نگیرد!؟ اشتباه دیگر شما اینست که سپاه ارتش ایدئولوژیک رژیم است در کنارش نیروی چند هزارنفری بسیجی که رژیم اغلب نیروهای سرکوبگرش را از بین آنها برمیگزیند نه ارتش!!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 08:17:11 توسط افراسیاب
باید یک اتفاق بزرگ بیافته تا مردم بریزند بیرون، در مقابل این رژیم که جنایت علیه بشریت انجام داده اعتصابات عمومی خیلی سخته و یک کشور بزرگ مثل ایران و میلیونها آدم را نمی‌شود با یک رهبر یا اپوزیسون هدایت کرد، اول باید امکانات این رژیم به حد اقل برسه یعنی ادامه تحریم‌ها و منابع مالیشون هر روز کمتر شه و بعد مردم خودبخود به علت شرایط سخت زندگی اعتراظات پراکنده خواهند کرد و باید طوری باشد که رژیم نتواند خود را بازسازی کند یعنی عقبه لشگرش دائم خالی شود و در اینصورت و با ضعیفتر شدن رژیم مردم قدرت عمل بیشتری خواهند داشت. نگاه داشتن این رژیم هم مستلزم داشتن دهها میلیارد دلار پول‌های نفتی است و نگاه داشتن کشوری مثل ایران هم خیلی هزینه دارد، شهرهای بزرگ و دور از هم و مرزهای طولانی با کشورهای مختلف حداقل باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار هر سال به آن حکومت تزیرق شود تا بتواند زنده بماند و نیمی از این پول از نفت و گاز باشد، اگر تحریم‌های امروز سال ۸۸ اتفاق می‌افتاد این رژیم امروز وجود نداشت، بهرحال باید دید که حکومت بایدن چکار خواهد کرد و اگر تحریم‌ها ادامه داشته باشد رژیم عمر زیادی نخواهد داشت.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 03:49:54 توسط خرم دین
جناب تحلیلگر٘٘- از آلمان ، خواندن نظرات شما با گویش روانتان امیدوارم کرد ، امیدوارم ترکمان نکنید .
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 20:43:45 توسط ایرانی
آقای افشاری عزیز، علیرغم دوریتان از ایران، تحلیل بسیار دقیق و نزدیک به ذهنی ارایه کردید. سپاس از شما و به امید آزادی ایران
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 20:29:57 توسط آذر
انقلاب قانونمندیهای خاص خود را دارد. قیام آبان ۹۸ درخون قیام‌کنندگان درهم شکست، اما این قیام بشارت‌دهنده‌ٔ انقلاب بود. سرکوب قیام اگرچه بسیار شدید و گسترده و وحشیانه بود، اما نظم موجود را نجات نداده است و نجات نخواهد داد. سرکوب خونین قیام، نتوانسته و نمیتواند مانعی جدی و طولانی‌مدتی در برابر روندهای پیشین که آغاز آن به خیزش دیماه ۹۶ برمیگردد ایجاد کند. ویروس کرونا و شیوع آن اما بداد رژیم رسید و گرچه موقت و بسیار کوتاه‌مدت،اما وقفه‌ای در این روند ایجاد نمود. کرونا بر دست و پای کارگران و زحمتکشان پیچید و موانع بازدارنده‌ٔ معینی بر سر راه تجمعات و اعتصابات کارگری و مبارزات توده‌ای ایجاد کرد. اما درحال حاضر تمامی عوامل و شرایطی که بر بستر آن، خیزشها و اعتصابات و تظاهرات کارگری و قیام آبان شکل گرفت، بقوت خود باقی هستند. بحرانهای متعدد رژیم سیاسی و نظم سرمایه‌داری حاکم با همان حدت و شدت و حتی شدید‌تراز گذشته ادامه دارد. دوران انقلابی که با خیزش دیماه ۹۶ شکل گرفت، برغم فرازوفرودهای آن ادامه دارد. قیام و انقلاب توهم ذهنی نیست بلکه یک احتمال عینی و واقعی است که کماکان نظم موجود را تهدید میکند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 19:55:55 توسط گویا
ببینید اگر هر گونه اعتصابی برپا شود رژیم از نیروهای انتظامی می خواهد که اعتصاب را سرکوب نمایند. در این صورت در درگیریهای احتمالی این مردم هستند که درگیر هستند. یعنی مردم معترض از یک طرف و کادر نیروی انتظامی و سربازان که آنها هم از مردم هستند. حال اگر سربازی کشته یا آسیب ببیند، رژیم آن را در رسانه های تبدیل به پیراهن عثمان می نماید. به عنوان مثال به درگیری دراویش گنابادی در گلستان نهم توجه کنید که سربازان و کادریهایی از نیروی انتظامی کشته شدند و برخی از مردم معترض دراویش بودند که چرا چنین کردند و دراویش نیز تریبون قوی نداشتند که از خود دفاع نمایند. سوال این است که آیا ایجاد تغییر اصلا بدون هزینه ممکن است؟؟آیا باید عده ای خاص این هزینه را پرداخت نمایند یا عموم مردم کشور؟ حال که بهتر است هزینه را عموم ملت پرداخت کنند آیا نرفتن به سربازی کمترین هزینه ای نیست که یک جوان می تواند پرداخت کند تا در صورت گسترش اعتراضات مردم کمتر در مقابل یکدیگر قرار بگیرند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 18:37:08 توسط تحلیلگر- از آلمان
آذر گرامی من هم نگفتم باید آنقدر منتظر نشست تا ابتدا رهبری از شکم مادری زاده شود تا بعداً راه بیافتیم انقلاب کنیم!سواد کلاسیک کمونیستی مثل شما آنقدر باید قد بدهد که شرایط عینی جامعه زنگ انقلاب را به صدا درمیآورد و رهبر زاده میشود.شاید دلیل پیدا نشدن کسی که رهبری انقلاب را بر علیه رژیم ملائی برعهده بگیرد برمیگردد به آماده نبودن شرایط واقعاً عینی جامعه ایران برای انقلاب و گذر از ج.ا.؟آیا همه فاکتها و اوضاع کنونی ایران و مردمش را رویشان خوب شناخت داریم یا فقط از دید عینک خودمان اوضاع را میخواهیم به دلخواه خودمان ببینیم؟چرا مردم انقلاب نمیکنند معما نیست بلکه دلایل مختلف دارد که بارها نوشتیم!اشتباه نظر شما که اعتصابات عمومی را راه حل میدانید در حالیکه در بلاروس هم اپوزیسیون همین دو هفته پیش مردم را به اعتصاب عمومی سراسری دعوت کرد ولی دیدیم کارگران میگفتند اعتصاب کنند حقوقشان را کی میدهد و شکم زن و بچه را چطور سیر کنند؟جهت آگاهی شما ابتدا باید سندیکای کارگری باشد با صندوق پُر از پول تا حقوق دوران اعتصاب کارگران را بدهد مثل سندیکاهای کارگران در آلمان!شرایط اعتصاب را اول فراهم کنید بعد توقع...
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 18:09:51 توسط تحلیلگر- از آلمان
جناب گویا با تشکر از توجه شما!نوشتید:" عدم شرکت عموم ملت در رای گیریها، مناسبتها، راهپیماییها و حتی خدمت سربازی به دست می آید." بارها قبل از انتخابات در همین سایت و جاهای دیگر نوشتیم اگر مردم در انتخابات همیشه جعلی و مهندسی و دستکاری شده رژیم شرکت بکنند یعنی به نظام اعتماد و اعتقاد دارند و برایش مشروعیت قانونی درست میکنند.نمیشود از یکطرف نصف روز در صف بایستی تا رای به صندوق رژیم بریزی و از طرف دیگر ناله کنی و منتظر بنشینی ترامپ بیا به نجات ما! ولی نظر شما که مردم را باید دعوت به نافرمانی مدنی کرد مثل "خدمت سربازی نرفتن" کمی غیر واقع بینانه و نشدنی است.چرا؟ یادمه دوران ما قانون بود که تا سربازی نمیرفتی حق گرفتن گواهی نامه ماشین را نداشتی یا پاسپورت گرفتن برای خروج از ایران!میبینید رژیم آنقدر هم احمق نیست که چطور مردم را مجبور کند به ساز خودش با قانونگذاری برقصند! شما نمیتوانید جوانی را که آرزوی داشتن ماشین و رانندگی است محکوم کنید چرا رفتی برای این رژیم خدمت سربازی! یا مثلا اگر شرط صدور گذرنامه را منوط به شرکت در انتخابات بکنند شهروند عادی چه باید بکند؟سازش مردم با رژیم بدلایل منفعتشان!
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 17:29:51 توسط آذر
اگر قرار باشد توده ها همچنان منتظر رهبر باشند، آب از آب تکان نخواهد خورد! رهبری از آسمان نازل نمیشود، برای در دست گرفتن ابتکار عمل در رهبری از طریق دیگری جز مداخله فعال و عملی در مبارزات توده‌ای، بشکلی سازما‌نیافته از طریق بر پائی اعتصابات عمومی اقتصادی و سیاسی ممکن نیست. چرا که تنها اعتصابات عمومی که مکمل آن نیز تظاهرات توده‌ای خیابانی است، میتواند با بسیج میلیونها کارگر و زحمتکش حتی نیروی مسلح سرکوب رژیم را فلج کند و از کار بیندازد و شرایط را برای قیام مسلحانه، سرنگونی رژیم و پیروزی انقلاب فراهم سازد. اقدام عملی مستقل کارگری ضرورتی جدی در اوضاع سیاسی حساس کنونی است. صدور اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های کنونی سازمانهای کمونیست، فعالان و حتی تشکلهای کارگری درحمایت از این یا آن جنبش و اعتراض، گرچه ضروری است، اما چیزی را تغییر نخواهد داد. به اقدام عملی مستقل کارگری نیاز است. روزی که هزاران و ده ها هزار تن از کارگران، زحمتکشان و روشنفکران به حمایت از کارگرانی همچون هپکو و نیشکر هفت تپه برخیزند و مبارزه برای تحقق کار ، نان ، آزادی ، حکومت شورائی، را به سراسر کشور بگسترند، رهبری درعمل باور میشود.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 17:12:11 توسط گویا
با گفته تحلیلگر در مورد احتمال ناچیز به زیر کشیدن جمهوری اسلامی از داخل موافقم. اولین قدم برای سرنگونی یا ایجاد تغییر اساسی در رویکرد جمهوری اسلامی مشروعیت زدایی از آن است. این مهم تنها با اتحاد ملت و عدم شرکت عموم ملت در رای گیریها، مناسبتها، راهپیماییها و حتی خدمت سربازی به دست می آید. دوست ندارم این را بگویم اما جنایتهای رژیم در دی 96 یا آبان 98 به واسطه مشروعیت دادن به نظام توسط همین مردم بود. در صورت مشروعیت زدایی از رژیم راه برای ایجاد تغییر اساسی در ایران هم از طریق اهرمهای داخلی و هم خارجی باز می گردد و این همان چیزی است که رژیم به خوبی از آن آگاه است. متاسفانه رژیم جهت شکستن مخالفتهای ملت به زبان عامیانه آنها را به جان هم انداخته و تاکنون نیز موفق بوده است. ملت در چنین شرایطی باید پشتیبان هم باشند و بدانند که تنها چیزی که باعث کاهش آسیب به آنها جهت برون رفت از شرایط کنونی می گردد، همین پشتیبانی و دستگیری از یکدیگر است. اطمینان داشته باشید که اگر آسیبهای ناشی از فقر و بیماری کنونی در جامعه حداقل گردد، در آینده ملت توان و انرژی کافی برای ایجاد تغییر اساسی را خواهند داشت.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 14:22:46 توسط تحلیلگر- از آلمان
کاربر آذر مثل اینکه یک قدم جلو آمده چونکه قبلاً نظرش بود که جنبش مردمی نیازی به رهبری ندارد که سندش هست ولی الان نوشته:" آنچه مانع پیروزی این قیام شد، عامل ذهنی، فقدان رهبری .."! در همانجا به ایشان نوشتم که انقلابی در جهان سراغ نداریم بدون رهبری فردی یا حزبی و گروهی به ثمر رسیده باشد ولی اینرا قبول نداشت!همانطور که اگر بهترین نوازندگان آلات موسیقی را در یک ارکستر جمع بکنید باز نیاز به یک رهبر ارکستر یا دریگنت دارید تا نوازندگان را هماهنگ کند وگرنه هرکسی ساز خودش را بزند میشود هرج و مرج! همانطور که برای ساختن یک فیلم هم نیاز به یک کارگردان داریم تا رهبری گروه فیلم را برعهده بگیرد. انقلاب با " فقدان رهبری" یا خلاء رهبری پیشاپیش محکوم به شکست است! منظور "عامل ذهنی" آذر چیست؟ وقتیکه میگوید شرایط انقلاب فراهمه و گروهی از مردم در آبان ماه قیام کردند لابد ذهنیت مردم ناراضی از قبل وجود داشته که جان برکف خیابانها نهادند یا نه؟معتقدم یک نظام فاشیستی اسلامی مثل حکومت ملایان را بدون تهاجم نظامی و جنگ، فقط از داخل مردم با قیام خودشان مشکل بتوانند براندازی کنند!حاضرند صدهزار بسیجی و پاسداربکُشند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 09:54:41 توسط آذر
هر قیامی الزاماً به انقلاب و پیروزی نمی‌انجامد.اما شرایط عینی ازهرجهت برای انقلاب آماده است،آنچه مانع پیروزی این قیام شد، عامل ذهنی، فقدان رهبری و سازمانیافتگی جنبش برغم تمام حماسه‌آفرینی و جانفشانی توده‌های قیام‌کننده بود. این ضعف باید برطرف گردد و این وظیفه‌ در برابر طبقه کارگر ایران قرارگرفته است. روی‌آوری به اعتصابات عمومی و سرا سری، تنها راه برای حل این معضل و نجات جنبش از بن‌بستی است که در آن گرفتار آمده است. چراکه تنها در بطن این اعتصابات است که میتواند یک جنبش سازما‌یافته سرا سری و همراه با آن ‌یک رهبری مورد اعتماد و حمایت توده‌های کار و زحمت شکل بگیرد.این راهی است که هم میتواند معضل عاملی ذهنی را برطرف سازد و درعین‌حال آن شکلی از مبارزه است که میتواند قدرت مقابله سرا سری با رژیمی را داشته باشد که تمام اتکای آن به نیروی مسلح است.این شکل از مبارزه در همان حال که رژیم را در سراسر ایران درگیر میکند، تکیه‌گاهی میشود برای دیگر شکلهای قدرتمند مبارزه،ازجمله تظاهرات توده‌ای و آماده‌سازی تمام شرایط برای روی‌آوری به قیام مسلحانه سراسری، برای در هم شکستن قدرت مسلح رژیم و سرنگونی نظم حاکم.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آبان ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 09:00:31 توسط اکثریت ساکت
تا زمانی که هدف برای همه مشخص نشده باشه، اتحاد همه گیر در جامعه مشکل پیش بیاد. آیا هدف فقط سرنگونی این رژیمه؟ خیلی ها از جناح های مختلف فقط در رویای حکومت دلخواه خودشون هستند، کمونیست ها، سلطنت طلب ها و جریان های افراطی مخالف این رژیم هستند ولی هیچوقت نمیتونند عامل اتحاد باشند، تجزیه طلب ها مخالف این رژیم هستند ولی اگر موفق بشند ایران رو نابود می کنند. هدف داشتن یک سیستم حکومتیست که مردم تصمیم گیرنده اصلی باشند چون تجربه به ما نشون داده دیکتاتوری جواب نمیده. برای رسیدن به این هدف احتیاج به اتحاد مردم است و برای رسیدن به این اتحاد باید به فاکتورهایی که میتونند ما رو تقسیم بندی بکنند اهمیت ندیم، دین، قومیت، رنگ پوست، ثروت ... برای رسیدن به هدف اصلی مهم نیستند. تنها فاکتوری که باعث اتحاد میشه اینه که قبول کنیم همه ما با هر نوع تفکر دینی وسیاسی، قومیت و رنگ پوست صاحب این کشور هستیم. این رژیم با کمک دین اسلام و حکومت های قبلش با کمک حس قوم گرایی و فرهنگ فرد پرستی جلوی اتحاد مردم رو گرفته. اگر میخوایم ایرانی آباد داشته باشیم باید این نوع تفکر و فرهنگ رو کناربگذاریم.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی