آلاینده ترین اماکن در انتقال ویروس کرونا کدام‌هاست؟


آگاهی بر اماکن آلاینده در انتقال ویروس کرونا نه تنها افراد را از رفت و آمد و حضور دراز مدت در آنها بر حذر می‌دارد، بلکه به مقامات دولتی امکان می‌دهد محدودیت‌های اجتماعی در این زمینه را بشکل سنجیده و متناسبی تدارک بینند. نتایج یک پژوهش گسترده در آمریکا که با بررسی داده‌های جابجائی نزدیک به صد میلیون شهروند این کشور فراهم آمده بسیار آموزنده و اساسی به نظر می‌رسد. تردیدی نیست که این نتایج را نمی‌توان به تمامی به همه جا و هر شرایطی تسری داد. با این حال تردیدی نیز نیست که داده‌های این پژوهش می‌تواند راهنمائی با ارزش برای انجام مطالعات دقیق تر و تدارک تمهیدات متناسب تر باشد.

به گزارش رادیو فرانسه، مطالعۀ صورت گرفته در آمریکا بر اساس بررسی و آنالیز داده‌های برگرفته از تلفن همراه ٩٨ میلیون تن از ساکنان شهرهای بزرگ این کشور در دورۀ موج نخست شیوع ویروس کرونا از سوی یک گروه پژوهشی زیر نظر سرینا چانگ، کارشناس مدل سازی علمی، در دانشگاه استانفورد انجام گرفته است.

برآورد نقش مدارس و نیز خانه‌های سالمندان به دلیل روش برگزیده در این بررسی ممکن نشده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که در دورۀ یاد شده، رستوران‌ها نخستین محل شیوع ویروس کرونا بوده است. چهار کانون دیگر آلایندۀ بعدی باشگاه‌های تمرینات بدنی، کافه‌ها و بارها و هتل‌ها بوده‌اند.

بر اساس بررسی دست اندرکاران این مطالعه، اگر رستوران‌های شهر شیکاگو در اول ماه مه بدون تمهیدات اجتماعی معمول گشوده می‌شد، تنها در یک ماه در این شهر ۶٠٠ هزار مورد ابتلا دیگر بر جمع بیماران افزوده می‌گشت.

این مطالعه با بررسی اثرات و نقش شاخص‌های گوناگون مانند ویژگی‌های اماکن، مدت تماس یا حضور در آن، چگونگی حفاظت شخصی و دیگر عوامل نشان می‌دهد که چرا حضور زمانی یکسان در یک رستوران و یک فروشگاه اتوموبیل تهدیدهای همانندی ندارد، زیرا در اولی فرد با جمعی بزرگتر که ناگزیر ماسک بر دهان ندارند همنشین است، در حالیکه در دومی تماس با شمار بسیار کمتری و با رعایت تمهیدات بهداشتی و اجتماعی صورت می‌گیرد.

نتایج این مطالعه بدون تردید خوشایند مدیران رستوران‌ها و کافه‌ها و سالن‌های ورزشی نیست. آنان در کلیۀ کشورها، برقراری محدودیت‌های ویژه در بارۀ کسب و کارهای خود را «تبعیض» تلقی کرده و در باره آلایندگی موسسات خود ابراز تردید کرده‌اند.

بر اساس نتایج این پژوهش، مدت توقف یا حرکت در یک مکان بسته، تراکم جمعیت در آن، چگونگی رعایت فواصل اجتماعی و تمهیدات بهداشتی عوامل اصلی تعیین کنندۀ ضریب انتقال هستند.

این مطالعه نشان می‌دهد که محلات فقیرنشین، اماکن آسیب پذیرتر در برابر این بیماری هستند. بر اساس این مطالعه «ساکنان این محلات بسیار کمتر به دورکاری رو می‌آورند، به اماکن پُر تراکم بیشتر رفت و آمد می‌کنند و به همین دلایل بیش از دیگران در معرض ابتلا قرار دارند». داده‌های در دست پژوهشگران نشان داده است که «افراد این قشر بیش از دیگران در فروشگاه‌های مواد غذائی توقف می‌کنند و همین، احتمال تماس با دیگران را بیشتر می‌کند».

این پژوهش بر اساس مدل سازی‌های علمی نشان می‌دهد که اگر در پی یک قرنطینه در شهری مانند شیکاگو، کسب و کارها بدون محدودیت از سر گرفته شود، موارد ابتلا به ویروس در محلات مسکونی ٣٩ درصد افزایش خواهد یافت. با محدود ساختن رفت و آمد در همین کسب و کارها به میزان ٢٠ درصد ظرفیت معمول خود، موارد ابتلا تنها ١٠ درصد افزایش خواهد یافت.

خانم ویتوریا کولیزا، پژوهشگر ارشد در «انستیتوی ملی سلامتی و تحقیقات پزشکی» فرانسه بر اهمیت این مطالعه تاکید می‌کند و می‌گوید «هر چند نتایج آن تائید کنندۀ مشاهدات پیشین است، اما برآورد کمی و مدل یابی پویائی آن ابزار ارزشمندی برای اخذ تصمیمات در این زمینه به شمار می‌آید».

اگر بر اساس این پژوهش رستوران‌ها «بیشترین شمار انتقال و ابتلا» را داشته‌اند، «فست فودها» از این جهت پس از باشگاه‌های تمرینات بدنی، کافه‌ها و بارها و هتل‌ها در ردۀ پنجم قرار گرفته‌اند. سبب این تفاوت را باید در دو شاخص عمدۀ مدت توقف و نیز تراکم هسته‌ای یافت. می‌دانیم که به نسبت زمان گذر در رستوران‌، افراد مدت بسیار کمتری را در «فست فود» می‌مانند و بر خلاف رستوران معمولا تنها و یا در شمار اندک به آنجا می‌روند.

تجمعات مذهبی نیز پس از گروه یادشدۀ بالا، بیشترین موقعیت‌های انتقال ویروس را تشکیل داده‌اند. پس از آن به ترتیب مراکز پزشکی، بقالی‌ها، فروشگاه‌های اجناس دست دوم، موائدغذائی، وسائل ورزشی، اسباب بازی، وسایل کامپیوتری و قطعات یدکی اتوموبیل قرار گرفته‌اند.

گروه پایانی اماکن آلاینده نیز از فروشگاه‌های بزرگ، ایستگاه‌های بنزین، داروخانه‌ها، فروشگاه‌های کوچک و نمایندگی‌های فروش اتوموبیل تشکیل شده است.

پژوهشگران این بررسی، میدان مطالعات خود را به ده شهر بزرگ آمریکا گسترش داده‌اند تا ویژگی‌های یک یا دو شهر بر فراگیری یافته‌ها سایه نیفکند. هر چند به این نتایج نیز نمی‌توان عمومیت بخشید، اما بگفتۀ کارشناسان تردیدی نیست که از آنها می‌توان در جهت تدوین سیاست‌های مناسب با موقعیت‌های مختلف بهره برد.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218081] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم آبان ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی