آبان ۹۸؛ وقتی که خامنه ای دستور «جنگ» صادر کرد


در تاریخ حیات جمهوری اسلامی، آبان‌ماه به سبب آنچه «خونین‌ترین سرکوب معترضان» نامیده شده، رنگ خون به خود گرفته است.

آبان ۱۳۹۸ و به دنبال اعلام افزایش ناگهانی و سه برابری بهای بنزین، اعتراض‌های گسترده‌ و پردامنه‌ای تقریبا در سراسر کشور آغاز شد. مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی می‌گویند که دست‌کم ۳۰ استان شاهد اعتراض‌هایی بودند که از بنزین شروع شدند و البته خیلی زود کل ساختار جمهوری اسلامی و شخص رهبر جمهوری اسلامی را نشانه گرفتند.

حالا در سالگرد آبان خونین ۹۸، اطلاعات بیشتری درباره شدت سرکوب معترضان از سوی دستگاه‌های مختلف امنیتی منتشر شده است.

آنچنانکه خبرگزاری «رویترز» از «بی‌قراری علی خامنه‌ای» در جلسه روز ۲۶ آبان‌ماه با مقامات ارشد امنیتی و دولتی در پی بالاگرفتن اعتراض‌ها و دستور وی برای دست زدن به «هر کاری» برای «متوقف کردن» اعتراض‌های گسترده خبر داده که در نتیجه آن و طبق اطلاعات «رویترز» دست‌کم ۱۵۰۰ معترض کشته شدند.

در میان کشته‌شدگان نام دست‌کم ۲۸ کودک و نوجوان کمتر از ۱۸ سال دیده می‌شود. بازداشت حداقل هفت هزار نفر و صدور احکام زندان طولانی‌مدت و حتی اعدام در دادگاه‌هایی که همچنان مشغول برگزاری هستند، تنها گوشه‌ای از پاسخ نظام به مردمی است که با دست خالی به خیابان‌ها آمدند و بسیاری‌شان هیچگاه بازنگشتند.

با اینهمه، نوع واکنش نهادهای امنیتی بویژه فرماندهان سپاه پاسداران به این اعتراض‌ها و بویژه واژگان به کارگرفته شده توسط آنها، خود عمق نگرانی «نظام» از فروپاشی قریب‌الوقوع حکومت را نشان می‌دهد. کلیدواژه اصلی اما این است: «جنگ».

فرمانده کل سپاه پاسداران روز چهارم آذرماه سال ۱۳۹۸ در تجمع حامیان حکومت ایران در میدان انقلاب تهران مرتبا از کلیدواژه «جنگ» استفاده کرد و گفت: «باور کنید جنگی که این روزها در خیابان‌های ما آغاز شد یک سناریوی جهانی بود. این جنگ تمام شد و شما دقیق عمل کردید». او ریشه این به اصطلاح «جنگ» را به «آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و خاندان سعودی» نسبت داد و افزود که «منتظر باشید. از خط قرمزهای ما عبور کنید نابودتان می‌کنیم».

سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج کشور نیز اعترض‌های آبان‌ماه را یک «جنگ خیابانی» لقب داد و گفت که «جنگ جهانی تمام عیاری علیه نظام و انقلاب وضع حمل کرد و خوشبختانه نوزاد آن در لحظه تولد فوت کرد».

سرتیپ احمدرضا پوردستان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش نیز دی‌ماه سال گذشته، «وقایع آبان ۹۸» را «ادامه همان کاری که دشمنان در سال ۸۸ دنبال می‌کردند» توصیف کرد و با استفاده از عباراتی همچون «مسائل هیبریدی» و «جنگ ترکیبی» افزود که «امروز با تهدیدات هیبریدی و ترکیبی از سوی دشمن مواجه هستیم که از حالت تهدید هم خارج شده و به شکل جنگ ترکیبی در آمده است».

علی سعیدی، رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا و نماینده پیشین علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران نیز «جنگ» و «فتنه» را به‌هم مرتبط دانست و گفت که «همیشه جنگ و فتنه به دو صورت در جوامع وجود داشته‌است. جنگ یا از خارج تحمیل می‌شود و عوامل فتنه داخلی آن را همراهی می‌کنند یا فتنه از داخل شروع می‌شود و دشمن از خارج بر موج آن سوار می‌شود؛ بنابراین پیوندی میان فتنه و جنگ نرم وجود دارد».

در همین حال، رهبر جمهوری اسلامی و البته حسن روحانی، رئیس‌جمهور مورد حمایت طیف موسوم به اصلاح‌طلبان نیز معترضان را «آشوبگر» و «اشرار» لقب دادند تا راه را برای توجیه سرکوب هرچه شدیدتر مردم معترض توسط نهادهای امنیتی و در حقیقت، به راه انداختن این «جنگ خیابانیِ» یک طرفه هموار کنند.

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز دی‌ماه سال ۱۳۹۸ توپ را به زمین ایالات متحده امریکا و دولت دونالد ترامپ انداخت و با بیان اینکه «راهبرد اصلی آمریکا فشار همه‌جانبه و مادون جنگ بود»‌، تاکید کرد که «هدف غائله آبان، سوریه‌سازی ایران» است.

جدا از ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حتی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی نیز شامگاه دهم خردادماه سال ۱۳۹۹ یعنی تقریباً هشت‌ماه بعد از اعتراض‌ها در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اذعان کرد که «حدود ۲۰ درصد از کشته‌شدگان آبان‌ماه با سلاح‌های غیرسازمانی کشته شدند». او نیز دقیقا از همین کلیدواژه «جنگ» استفاده کرد: «آنها می‌خواستند در ایران جنگ داخلی راه بیندازند».

علاوه بر نهادهای امنیتی و سرکوبگر، شماری از روزنامه‌ها و رسانه‌های حتی نزدیک به جریان موسوم به اعتدالی-اصلاح‌طلب نیز بر همین طبل کوفتند. از جمله روزنامه «فرهیختگان» تیتر یک شماره روز سه شنبه ۲۸ آبان‌ماه خود را به «جنگجویان وارداتی» اختصاص داد و درباره معترضان نوشت: «اینها شهروندان معمولی نیستند».

نیازی به گفتن و نوشتن نیست که در ورای همه این رسانه‌ها، صدا و سیمای دولتی جمهوری اسلامی نیز مرتباً با پخش گزارش‌هایی یک سویه، معترضان را افرادی «اغتشاشگر»، «تجزیه‌طلب»، «آموزش‌دیده»، «اغتشاشگران مسلح» و «اشرار» توصیف کرد که به تعبیری، شایسته برخورد نظامی-جنگی هستند.

تصویر این «جنگ» هم از آن رو واضح‌تر می‌شود که ادوات نظامی استفاده شده توسط نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی علیه معترضان هم نشان‌دهنده تصور آنها از حضور در جنگی همه‌جانبه علیه مردم معترض در شهرهای مختلف ایران است. از جمله در ماهشهر که روزهای خونینی را تجربه کرد، سپاه پاسداران با سلاح‌های نیمه‌سنگینی همچون دوشکا، نفربر و تیربار به روی معترضان «رگبار» آتش گشود به گونه‌ای که برخی از شاهدان، از خیابان‌هایی پر خون سخن گفته‌اند؛ جوی‌هایی قرمزرنگ.

بعدها شماری از نهادهای بین‌المللی هم از رویکرد جنگی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در سرکوب اعتراض‌ها گزارش دادند. به عنوان مثال، «سازمان عفو بین‌الملل» در گزارشی با اشاره به شلیک مستقیم گلوله به سر، قلب، گردن و سایر ارگان‌های حیاتی بدن معترضان بویژه جان‌باختگان نوشت که این نشان می‌دهد «نیروهای امنیتی به قصد کشت مردم را نشانه گرفتند.»

در تحلیل نهایی و از منظر رویکرد شدیدتر نظام و نهادهای امنیتی به اعتراض‌های آبان‌ماه ۱۳۹۸، می‌توان به همان جمع‌بندی کوتاه محمدرضا باهنر اشاره کرد: «اگر اعتراضات آبان ۹۸ را جمع‌وجور نمی‌کردیم، انقلاب می‌شد». یا به قول فرمانده عملیات سازمان بسیج کشور که صراحتاً گفت «به عنوان کسی که در صحنه بودم معتقدم فقط خدا ما را نجات داد»؛ ریسمانی که فاصله چندانی تا پاره شدن نداشت.

این سرکوب جنگی علیه مردمی به کار گرفته شد که با دست خالی در شوک ناشی از چندبرابر شدن بهای بنزین و خالی‌تر شدن سفره‌هایشان به خیابان‌ها آمدند. مصاحبه برخی از زندانیان و هم‌بندی‌های بازداشت‌شدگان آبان‌ماه حتی در رسانه‌های جمهوری اسلامی نیز حاکی از آن است که تقریباً تمامی بازداشت‌شدگان، شهروندان عادی و اغلب غیرسیاسی، با سطح زندگی زیرخط فقر و البته جوان بودند؛ آنچنان جوان که یکی از بازداشت‌شدگان در جلسه بازجویی در پاسخ به این سؤال که «در زمان فتنه ۸۸ کجا بودی؟»، گفت «توی کوچه بازی می‌کردم. عصبانی شد که به او یادآور شدم که من ۱۹ سال دارم و زمان اعتراضات ۸۸ یک بچه نه ساله بودم».

آبان ۹۸ نخستین بار نبود که جمهوری اسلامی و نهادهای نظامی-امنیتی‌اش از سلاح گرم علیه معترضان استفاده کردند، اما قطعاً نخستین بار است که این چنین در ابعادی وسیع در نظر و عمل به طور آشکاری «واژگان و ادوات جنگی» را علیه مردم معترض به کار بستند؛ نیروهای امنیتی و سپاهیان‌اش از «جنگ شهری»، نبرد با «نیروهای آموزش دیده و داعشی‌های جدید»، «۴۸ ساعت جنگ در تهران» در مقیاس «کربلای ۴» و عباراتی از این دست استفاده کردند.

این همه البته پایان اعتراض‌های مردمی نبود و نیست و تجهیز دستگاه سرکوب، ضامن بقای نظام‌های سیاسی بسته به شمار نمی‌رود که اگر چنین بود بسته‌ترین نظام‌های سیاسی در طول تاریخ تاکنون می‌توانستند به حیات خود ادامه دهند.

این «بشکه باروت»- به قول محمدرضا باهنر- منتظر جرقه بعدی است؛ آنچنانکه در آبان خونین ۹۸ نیز در چشم‌بهم‌زدنی سراسر ایران را فراگرفت؛ از تهران تا امیدیه و از اندیمشک تا رشت.
یوحنا نجدی/ رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218093] [تاريخ انتشار: بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 15:55:38 توسط ناشتاس
لغت بر خامنه‌ای لعنت بر بسیجی لعنت بر دزدای ایران
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 01:29:00 توسط بهروز
اول از هر چیز، آذر ساکت شو، مطلبی که نوشتی بخون، اگه بالا نیاور ی برو دکتر، دوم ،ملت  ایران هیچ کاری نخواهد کرد،   متاسفانه حقیقت تلخ است
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:53:49 توسط جاوید از تهران
این روزها از همه طرف رژیم ضد بشری محاصره شده. برای همین آدمهای لمپن و کیبرد بدستی را روانه بازار نویسندگی کرده. برای همین از حتا سخنان شاه هم استفاده ابزاری و تاکتیکی میکند. حکومت ضد بشر هنوز چند میلیون دلاری را در لیفه ی شلوار بی کشش که دارد پائین م افتد پنهان کرده و میتواند مقداری از آن را مثلا بدهد به سایتی تا آنرا در صفحه ی نخستش بگنجاند و ۲ روز هم برش پای بفشارد. یک بسیجی به نام الف محسن سلگی مقاله ای نوشته زیر عنوان :« جز به «ایرانستان» شدن ایران رضایت نمیدهند» برایم بسیار جالب است. که اسرائیل و عربستان و آمریکا را متهم کنند. که میخواهند ایران را ایرانستان کنند. چیزی که شاه در مورد اسلام گفته بود. این البته برای بیدار کردن صدای عاطفه برانگیز آن مرد ایران دوست است! شاه! اما این «باشرف» نویسنده اصلا اشاره ای به گروگانگیری پرچم آمریکا و اسرائیل و گاهی پرچم فرانسه و انگلیس سوزی این ۴۲ سال ندارد، به اسرائیل باید از صحنه ی روزگار حذف شود، به ساعت شماطه داری که نابودی اسرائيل را رقم میزند به راه حل نهائی رهبر م خ ن ث انقلاب برای یهودیان و اسرائيل و به حمامهای خون مردم هم کاری ندارد!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:31:35 توسط آذر
دریای خون آبانماه ۹۸ ادامه همان سیاستهای سرکوبگرانه ج-ا، از آغاز تا به امروز است. هیئت حاکمه ایران به کرات نشان داده است که سیاست سرکوب و کشتار یکی از ملزومات اولیه و اصلی بقاء و استمرار این رژیم سفاک و آدمکش است. سیاستی که در هیچ شرایطی از آن کوتاه نیامده و در آینده نیز کوتاه نخواهد آمد مادام که اوضاع براین منوال باشد خیزش های توده ای و انفجارات اجتماعی نیز ناگزیر است.خیزشهائی که هر بار با پیشرفتهای جدیدی همراه است. آگاهی سیاسی توده ها پیوسته ارتقاء یافته است. جنبش اعتراضی توده ای و اشکال مبارزه پیوسته رادیکالتر شده و مسیر حرکت این جنبشها، مارپیچی و حلزونی رو به بالا و در حال تکامل و تعالی بیشتر بوده است. و نشان داده که طبقه کارگر و توده های زحمتکش مردم ایران نیز جهت سرنگونی انقلابی ج-ا، به سلاحی بیش از اعتصابات پراکنده و اعتراضات وسیع خیابانی نیاز دارند. اعتصاب عمومی سیاسی و قیام مسلحانه توده ای، بالاترین و کاملترین سلاحی است که طبقه کارگر و توده های مردم با سازماندهی و به کارگیری آن میتوانند ج-ا، را از پای درآورده و بر ویرانه های آن حکومت شورای کارگران و زحمتکشان را بر پا نمایند.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 08:10:25 توسط افراسیاب
آنموقع اگر بگیم دلار پنج هزار تومان بوده و بنزین شد سه هزار تومان یعنی تقریبا ۶۵ سنت در ازای هر لیتر، الان با دلار سی هزار تومان و بنزین سه هزار تومان می‌شود تقزیبا ١٠ سنت، ببینید این اقتصاد اینهاست مثلا می‌خواهند برنامه اقتصادی بچینند تا سال دیگر کمتر کسری بودجه داشته باشند ولی با مخ سقوط میکنن، یکی نیست به این رهبر الدنگ بگه آخه گوسفند تو که دستور کشتار مردم را میدی که مثلا برنامه هاتون را پیش ببری و با اینهمه خونریزی و آبروریزی برای خودتان ده بار از برنامه اقتصادیتون فقط در طول یک سال عقبگرد زدید و منفی داشتید، این چه جور حکومتی است و چه جور اقتصاد دانانی دارد که ده مرتبه در طول یک سال عقبگرد می‌کند و اینهمه هم جنایت کردید که هزینه سنگین براتون داشت، خارج از ریزش نیرو و فرار خیلی‌ها از ترس دستگیر شدن بعد سقوط این رژیم، نیروها و پرسنل نظامی اول به حقوق و خرج و دخل زندگیشون فکر میکنن و بعد خیلی مهمتر به بازنشستگی و زندگی آینده خانواده شون و وقتی رهبر الدنگ بکش بکش راه می‌اندازد دیگه آینده ای برای پرسنل پلیس و نظامی باقی نمی‌ماند و دست آخر میگیرن پدرشون را درمیارن.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیویی که در شبکه های اجتماعی بعد از کشته شدن محسن فخری زاده و گارد حفاظت وی در خودروی ضد گلوله پخش شده
فیلمی از انتقال فخری زاده بعد از ترور به بیمارستان
وضعیت خودروی فخری زاده پس از حمله
تصاویری از محل ترور محسن فخری‌زاده 
 ثروت دویست میلیارد دلاری خامنه ای با دمپایی پاره
 در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟
 فوری/ عضو ارشد سپاه پاسداران و "یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی" ترور شد (به روز شد)
 ارتش اسرائیل برای گزینه حمله آمریکا به ایران آماده می شود
نتانیاهو خطاب به جاسوس سابق: با آغوش باز منتظرتان هستیم 
 فاکس نیوز : آمریکا برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده می شود/هفته های آینده بسیار حساس است
 عیسی کلانتری: امام فرزند ناخلف آمریکا بود 
 گزارش محرمانه کانادا: چگونه یک صرافی ایرانی تحریم را دور زدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی