موشک یا پدر، کدام را بیشتر دوست داری؟


روز شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹، در برنامه خبری «۲۰:۳۰» که از «شبکه۲» صدا وسیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود، گفت‌وگویی با فرزند یکی از مقامات فوت‌شده نظامی در ایران انجام شد که جنجال‌های زیادی را به همراه داشت.

«علی رضوانی»، خبرنگاری که به «بازجو» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز معروف شده است، به منزل «حسن طهرانی مقدم»، رییس سابق سازمان خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به «پدر موشکی ایران» معروف بود، رفت و با خانواده این فرمانده سابق سپاه گفت‌وگو کرد. اما سوال عجیب او از دختر طهرانی مقدم موجب انتقاد بسیاری از کاربران در فضای مجازی شد.

رضوانی از یکی از دختران طهرانی مقدم ‌پرسید: «اگر به تو بگویند ما موشک نداشته باشیم اما پدرت کنار تو باشد، کدام را انتخاب می‌کنی!؟»
دختر نوجوان طهرانی با اندکی مکث پاسخ ‌داد: «پدرم کنارم نباشد و موشک داشته باشیم.»

این برنامه خبری هرشب ساعت ۲۰ و۳۰ دقیقه به وقت تهران از تلویزیون حکومتی ایران پخش می‌شود. در این برنامه، عمده «اعترافات اجباری» گرفته شده از شهروندان بازداشت شده پخش می‌شوند و برخی از خبرنگارانش نیز به «بازجو-خبرنگار» شهرت پیدا کرده‌اند.

این بار سوال علی رضوانی از فرزند مرحوم طهرانی در مقابل دوربین موجب شد تا سیل انتقادات و انزجار مردم در فضای مجازی، دوباره نسبت به این خبرنگار سرازیر شود. منتقدان، سوال رضوانی که باعث شد تا دختر طهرانی مقدم در منگنه‌ای غیراخلاقی قرار بگیرد را مورد انتقاد قرار دادند.

«مجتبی واحدی»، روزنامه‌نگار می‌گوید: «علی رضوانی که این‌گونه بذر بی‌عاطفگی را می‌پراکند، حالا ما را مطمئن کرده است که ترورهای هسته‌های در ایران هم کار خود حکومتی‌ها بوده‌اند. آخر کدام حکومت باشرف، خانواده سرباز وفادار خود را در برابر چنین پرسشی قرار می‌دهد؟»

«حسین دهباشی»، پژوهش‌گر در واکنش به این ویدیو نوشت: «دهان آن خبرنگار و درب آن رسانه‌ای را گِل بگیرند که از دختر شهید بپرسد دوست داشتی بابا داشتی یا موشک!»

حجت‌الاسلام «نجفی تهران»، روحانی نزدیک به اصلاح‌طلبان در توییتر خود نوشته است: «فقط یک بازجوی قسی‌القلب با ذهن کثیف و آلوده خود می‌تواند این‌گونه یک دختر بی‌پدر را مجبور کند تا جلوی دوربین، ضد عاطفه انسانی خودش حرف بزند.»

«رضا حقیقت‌نژاد»، روزنامه‌نگار با انتشار این ویدیو از پروپاگاندای نظام توسط علی رضوانی گفت و نوشت: «آموزش پروپاگاندا، خبرنگار حکومت: داشتن پدرت را ترجیح می‌دهی یا موشک ما را؟ قربانی حکومت: موشک.»

این‌ها فقط چند نمونه از توییت‌های پربازدید در توییتر نسبت به این گفت‌وگو هستند اما هزاران واکنش انتقادی دیگر از سوی شهروندان ایرانی نسبت به گزارش علی رضوانی را می‌توان در توییتر، اینستاگرام و تلگرام مشاهده کرد.

طی سال‌های گذشته، افرادی مانند «رامین سیدامامی»، فرزند «کاووس سیدامامی»، فعال برجسته محیط‌زیست که در زندان اوین به طور مشکوکی جان سپرد یا «مسیح علی‌نژاد»، خبرنگار و فعال سیاسی فاش کرده‌اند که همین علی رضوانی اعضای خانواده آن‌ها را به اجبار مورد بازجویی قرار داده است.
«سپیده قلیان»، فعال مدنی نیز نام «آمنه‌سادات ذبیح‌پور»، دیگر خبرنگار برنامه ۲۰:۳۰ را در توییتی در بهمن ماه سال گذشته ذکر کرد و نوشت ذبیح‌پور از او قبل از اعتراف تلویزیونی، بازجویی کرده و حتی وی را مورد ضرب و شتم قرار داده است.

در ماجرای بازداشت «روح‌الله زم»، خبرنگار و فعال سیاسی که در عراق توسط سپاه پاسداران بازداشت شد نیز نقش پررنگ علی رضوانی در بازجویی و اخذ اعتراف اجباری از او کاملا مشهود است. شیوه سوالات رضوانی از زم را می‌توان نه در جایگاه خبرنگاری بلکه در جایگاه یک بازجوی امنیتی قلمداد کرد.

اما رضوانی و ذبیحی تنها خبرنگارانی نیستند که در صداوسیمای ایران، ارتباط تنگاتنگی با نهادهای امنیتی دارند. پیش از این و در سال ۱۳۷۹، نام «اسماعیل فلاح» به دلیل حضور در فیلم اعترافات اجباری «علی افشاری»، عضو شورای مرکزی «دفتر تحکیم وحدت» مطرح شده بود.

بعدها افشاری در نامه‌ای افشا کرد که ابتدا بازجو از او مصاحبه اجباری گرفته و سپس مصاحبه‌کننده صداوسيما که اسماعیل فلاح بوده، بر روی صندلی نشسته و در چارچوب متن از پيش تعيين ‌شده، سوالاتی را مطرح و علی افشاری نيز پاسخ‌های مدنظر بازجويان را تکرار کرده است.

«حسن شمشادی»، دیگر خبرنگار صداوسیما هم در تهیه اعترافات اجباری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی-سیاسی نقش داشته است. او پس از بازداشت‌های فله‌ای در سال ۱۳۸۸، از سوی صداوسیما به سلول‌ زندانیان به بندهای «۲۰۹» و «دوالف» سپاه می‌رفت تا از زندانیان و از جمله برخی از اعضای ستاد «میرحسین موسوی»، نامزد انتخابات پرحاشیه ریاست‌جمهوری در آن سال مصاحبه بگیرد.

تعدادی از زندانیان در سال ۱۳۹۳ در صفحات فیس‌بوک خود نوشتند که شمشادی در روزهای قبل از دادگاه‌های نمایشی سال ۱۳۸۸ که زندانیان باید برای دادگاه اصلی تمرین می‌کردند، حضور داشته و با آن‌ها مصاحبه‌های «تمرینی» ضبط کرده است.

«ایمان مرآتی»، «مرتضی حیدری» و «کامران نجف‌زاده» هم از دیگر خبرنگاران وابسته به نهادهای اطلاعاتی در نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

یکی از جنجال‌برانگیزترین مصاحبه‌های اجباری سال ۱۳۸۸، مصاحبه «محمد عطریانفر» و «محمدعلی ابطحی» با ایمان مرآتی بود. مرآتی از خبرنگارانی است که رابطه نزدیکی با وزارت اطلاعات ایران دارد و به عنوان گزارش‌گر، در برنامه‌های خاصی که توسط وزارت اطلاعات تهیه می‌شود، حضوری ثابت داشته است.

در همان سال ۱۳۸۸، مرتضی حیدری هم میزگردی را با حضور محمد عطريانفر، «سعيد حجاريان» و «سعید شریعتی» برگزار کرد که در این برنامه، این سه فعال سیاسی اصلاح‌طلب که پس از جنبش مردمی سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بودند، مجبور شدند اعترافات اجباری از پیش تعیین شده را در مقابل مرتضی حیدری تکرار کنند.

یکی دیگر از اعترافات اجباری سال ۱۳۸۸، مصاحبه شبکه «پرس‌تی‌وی» با «مازیار بهاری» بود. بهاری پس از آزادی از زندان اعلام کرد که «حمیدرضا عمادی»، مدیر اتاق خبر شبکه تلویزیونی پرس‌‌تی‌وی در اخذ مصاحبه اجباری از او در زندان مشارکت داشت و به جای ایفای وظیفه خبرنگاری، نقش بازجو را بر عهده گرفته بود.

این فعالیت‌های امنیتی، برای این خبرنگاران وابسته خالی از لطف و مرحمت حکومتی نیز نبوده است؛ زیرا به طور مثال و در یک نمونه، در ماجرای پرونده معروف «املاک نجومی» که در دوران مدیریت شهرداری «محمدباقر قالیباف» در تهران اتفاق افتاد و منازل مسکونی دولتی با قیمت‌های بسیار ارزان و گاه مجانی به نورچشمی‌های حکومت واگذار شد، نام ایمان مرآتی و کامران نجف‌زاده به عنوان دریافت‌کنندگان منازل چند ده میلیارد تومانی دیده می‌شود.

امیرحسین میراسماعیلی/ ایران وایر
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218171] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۰ ، 06:40:52 توسط كاوه اهنگر
افراد شناخته شده دستگاه استبداد، بخصوص چهره هاي شاخص و قضات و بازجوها و شكنجه گران قسي القلب (مانند تهراني در فتنه ٥٧) خيلي زود تر از بقيه - اگر فرصت فرار پيدا نكنند - بوسيله مردم گوشمالي شده و تنبيه خواهند شد حتي قبل از اينكه فرصت اعترافات بيشتري پيدا كنند. اين بازجو-خبرنگار مزدور هم انچه را كاشته درو خواهد كرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 20:24:08 توسط گویا
اتفاقا این جور مصاحبه ها خوب هم هست. چون مزدوران رژیم می فهمند که حاکمان برای آنها هیچ ارزشی قائل نیستند. انها باید همیشه سعید امامی را به یاد داشته باشند که با او و زنش چه کردند!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:15:57 توسط CY
هر کشور دیگری بود این خبر نگار رو از کار بیکار میکردند
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:09:03 توسط علمدار
اینهم مثل باباش عاطفه نداره .اخوندها هدفشون ازموشک فقط شاخ وشونه کشیدن برای دیگران است والا چه خطری مارا تهدید میکند یدونه صدام بود وتمام شد رفت .میلیاردها دلار ازگلوی مردم زدنو موشک ساختند همه را هم به روز نیاز اسرا ییل وامریکا براتون ازکار میندازند با طناب روسیه وچین هم کسی توی چاه نمیره .آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی