تفاوت‌ها و توهم شباهت در نظام‌های دموکراتیک و شبه‌دموکراتیک


به احتمال زیاد مهم‌ترین نکته در فهم سیاسی، تشخیص درست بین شکل و محتوا است، زیرا گاه شکل‌ها در بررسی ظاهری مثل هم هستند اما با کمی تحقیق عمیق‌تر معلوم می‌شود، محتواهای کاملا متفاوت و گاه متضاد دارند.
 
یکی از ترفندها و تردستی‌های جمهوری اسلامی ایران همین بود که تا حدودی موفق شد محتوای دیکتاتوری و استبداد درونی و ساختاری خودش را با شکل‌های ظاهری دموکراتیک بپوشاند. این از همان همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی در ایران که در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ در سراسر ایران و خارج از کشور برگزار شد، شروع شد. برگزاری رفراندوم و همه‌پرسی می‌تواند شکل دموکراتیک اما محتوای غیردموکراتیک داشته باشد و این همه‌پرسی چنین بود. از نظر شکل هرچند تقلب گسترده صورت گرفت اما به هر حال اکثریت مردم ایران درست یا نادرست تغییر نظام از پادشاهی به جمهوری را می‌خواستند و نتیجه هم چنین شد با این حال محتوای دموکراتیک نداشت زیرا خمینی صفت «اسلامی» را به‌صورت غیردموکراتیک وارد نام نظام کرد. اول قرار بود همه‌پرسی برای «جمهوری دموکراتیک ایران» باشد اما با اصرار و فشار خمینی و اعلام عمومی او که «جمهوری اسلامی نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم» صفت «اسلامی» وارد و «دموکراتیک» خارج شد اما توهم دموکراتیک بودن «جمهوری اسلامی» باقی ماند. این توهم تا همین امروز ادامه دارد و واژه‌ «اسلامی» چون خوره همه تاروپود کشور را گرفته و «دموکراتیک» حذف شده است. نظام دموکراتیک رکن‌های مختلفی دارد و مراجعه به مردم برای انتخاب سیاست‌ها و سیاست‌مدارها یکی از این ارکان است اما وقتی دیگر رکن‌ها وجود ندارند این کار شکل دموکراتیک به کشور می‌دهد اما محتوای آن دموکراتیک نمی‌شود و تا وقتی قوه قضاییه مستقل وجود ندارد، این در حد شکل و صورت باقی می‌ماند.
 
به تقریب هیچ چیز جامعه «دموکراتیک» با «شبه‌دموکراتیک» شبیه هم نیست. اما توهم این شباهت موجب می‌شود جامعه «شبه‌دموکراتیک» تداوم پیدا کند و روز به روز از محتوای دموکراتیک خود تهی شود و شیوه‌های استبدادی آن تقویت شود و مانند توده سرطانی تمام سطح جامعه را بگیرد. روزی که معمولا دیر شده است کل جامعه فرومی‌پاشد و نظام‌های فریبکار که اقتصاد و فرهنگ و خلق و خوی مردم را به نابودی کشانده‌اند و سال‌ها مردمی را که برده قدرت بوده‌اند، شهروند مستقل جا زده‌اند با خاطره‌ای تلخ می‌روند و از خود جز خسارت و تباهی هیچ ‌به جای نمی‌گذارند و تنها جامعه‌ای از شهروندانی که در این میان مال و جان و شرف‌شان رفته است باقی می‌ماند که با تلاش و هم‌دلی بسیار باید این جامعه از خط خارج شده دوباره به خط برگرداند.
 
در این که چه کسانی به حکومت‌های شبه‌دموکراتیک کمک می‌کنند تا دموکراتیک جلوه کنند، حرف بسیار است اما یک وجه مهم آن همین است که آمار و اطلاعات آن را حقیقی بشمارند و با همسان‌سازی اتفاقات آن با کشورهای دموکراتیک در دوام و گسترش این توهم همکاری داشته باشند.
 
به هر حال فهم این تفاوت موجب می‌شود ما در هیچ مورد اتفاقی که در کشور دموکراتیک می‌افتد و اتفاقی که در کشوری شبه‌دموکراتیک می‌افتد، همسان‌سازی نکنیم، چه مثبت و چه منفی. برای مثال دو نمونه از اتفاقات اخیر می‌توان آورد یکی ماجرای کرونا و دیگری انتخابات آمریکا.
 
بیماری جدیدی که همه‌گیر و جهانی شده است و عملا سراسر جهان را مبتلا کرده است، اولین‌بار در آذر ۱۳۹۸ (دسامبر ۲۰۱۹) در شهر ووهان از استان هوبئی کشور چین شناسایی شد و به دلیل ارتباط گسترده بین جمهوری اسلامی و چین خیلی زود به ایران رسید اما حکومت آن را پنهان کرد و کشتار مردم بر اثر بیماری شروع شد و هر چه هشدار دادند، انکار شد. انکار شد هم برای این که نظام انتخاباتی‌شان به هم نریزد و بتوانند مراسم ۲۲ بهمن و شبه‌انتخابات ۲ دی را برگزار کنند و هم این که می‌دانند فقط با حرف نمی‌شود مردم را خانه‌نشین کرد و باید کمک اقتصادی کرد و بابت درخواست از مردم باید به آن‌ها کمک کرد که آن درخواست‌ها را انجام دهند. حتی پس از این که ۱۱ مارس ۲۰۲۰ (۲۱ اسفند ۱۳۹۸)، سازمان بهداشت جهانی، بیماری کووید-۱۹ (COVID-19) را همه‌گیر و جهان‌گیر اعلام کرد، باز جمهوری اسلامی به‌جای عمل کردن به دستورات سازمان بهداشت جهانی روش خود را ادامه داد و نمایش‌های مضحک به راه انداخت بعد که مورد تمسخر قرار گرفتند، سخنگوی سپاه پاسداران گفت درباره وسیله که به عنوان دستگاه ویروس‌یاب فوری از راه دور نشان داده شده اطلاعات بیشتری ارائه خواهد شد و خواهان آن شد که درباره آن قضاوت «شتاب‌زده» نشود اما نکته اصلی همین است که در کشورهای دموکراتیک از این اتفاقات نمی‌افتد که بخواهیم شتاب‌زده قضاوت بکنیم یا نکنیم.
 
به هر حال اکنون وقتی می‌گوییم در کشور دموکراتیکی مانند کانادا شهر تورنتو را «وضعیت قرمز» اعلام می‌کنند، این هیچ شباهت محتوایی و حتی شکلی به اعلام «وضعیت قرمز» در جمهوری اسلامی ندارد.
 
در انتخابات اخیر آمریکا اتفاقاتی افتاد که شباهت شکلی با اتفاقاتی که در سال ۱۳۸۸ در ایران افتاد دارد. موضوع تقلب در انتخابات مطرح شد و تظاهرات خیابانی به سود دونالد ترامپ راه افتاد و حرف‌های مشابهی در مورد رای‌گیری زده می‌شد اما این شباهت‌های ظاهری هیچ شباهت محتوایی با ۸۸ ایران ندارند، زیرا دونالد ترامپ و هواداران او تاکنون خلاف حقوق دموکراتیک خود عمل نکرده‌اند و هر اتفاقی که افتاده است به نحوی جزیی از ساختار انتخاباتی ایالات متحده محسوب می‌شود. مردم آمریکا به مستقل بودن نظام قضایی کشور خود اعتماد دارند و در نهایت تکلیف این انتخابات در دادگاه روشن خواهد شد. در جمهوری اسلامی این تکلیف‌ها در دادگاه مشخص نمی‌شود، بلکه در خیابان و با گلوله مشخص می‌شود. این بزرگ‌ترین تفاوت ماهوی بین کشور شبه‌دموکراتیکی مانند جمهوری اسلامی و کشورهای دموکراتیک است. سال گذشته مردم به گران شدن بنزین اعتراض کردند و این اعتراضات، به سرعت به اعتراض به کلیت نظام منجر شد. حکومت اینترنت را قطع کرد، مردم را به گلوله بست و حدود ۱۵۰۰ نفر را کشت و حالا می‌گوید: «کدام آبان»؟!
 
این توهم شباهت را حکومت ایجاد می‌کند، اما مردم نیز گرفتار آن می‌شوند، حتی مردمی که مهاجرت می‌کنند.
 
رهایی از حکومت‌های شبه‌دموکراتیک بسیار دشوارتر از حکومتی غیردموکراتیک است و نخست نیاز به رهایی از ذهنیت و توهمی دارد که حکومت تا اعماق ذهن مردم کاشته است و زندگی در کشوری دموکراتیک هم این ذهنیت را تغییر نمی‌دهد، چرا که این ذهنیت و توهم همراه فرد است.
مصطفی عزیزی/ ایندیپندنت فارسی
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218173] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هجدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 16:43:23 توسط تحلیلگر- از آلمان
جناب Narenj این کلمه "فاشیم" شما تلفظ کدام زبانه؟ فاشیسم یا فاشیزمی بودن یک حکومت را خیلی راحت میشود از نوع ساختار و سلسله مراتب حکومتی اش ثابت کرد و نشان داد! اگر برای شما ثابت کردم ج.ا. با سازمانهایش بیشتر شبیه فاشیسم است حتی فراتر از دیکتاتوری قانع میشوید یا باز میگوئید شبه فاشیسم است؟ جالبه که ترامپ را با "احمدی نجات" که منظورتان همان احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایرانست مقایسه بی ربط کردید! شاید هردو فقط در پوپولیسم بودن شبیه باشند ولی اینکه نظام دموکراتیک آمریکا را "شبه دموکراتیک" بدانید توصیه میکنم به آگاهی بیشترتان از تقسیم و جدائی سه قوه مجریه و قضائیه و مقننه در آمریکا با وجود احزاب مختلف که شما فقط دوتایش را که معمولا تعویض قدرت میکنند دیدید یا میبینید! وقتیکه آزادی بیان و رسانه ها هم در آمریکا است صحبت از شبه دمکراتیک بودن نظام آن یا از روی غرض است یا مرَض! و بطلان روی شناخت نداشته کسیکه چنین چیزی را مدعی باشد! لطف کنید نوشته: سالگرد پایان فاشیسم؛ ساعت صفر ایران کی و چگونه خواهد بود؟ ازعرفان کسرائی- را بخوانید مقایسات جالبی از فاشیسم آلمان و ج.ا. تا دموکراسی ریشه‌دار آمریکا!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هجدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 06:30:19 توسط Narenj
رژیم ناب اسلامی در ایران ، شبه فاشیم است ، نه شبه دمکراتیک ، امریکا را در این میان می توان شبه دمکراتیک خواند .. حاکمیت اسلامی ایران در سرکوب و کشنار و جنگ خواهی و ساتسور و همه چیز خواری .. فاشیم کامل است ، اما ، فقر سازی و بیکاری و عادی کردن و افزودن و ایجاد اعتیاد و سستی و بی خیالی و بی عرضگی و .. شبیه فاشیم نیست ، اسلام و معتقدین و حاکمان اسلامی ، هزار چهره و همگونه اند و ظاهر خود و اسلام را ارایش می دهند که مردم و نیروی های مترقی اپوزیسیون را اچمز کنند . امریکا شبه دمکرات است ، انتخابات نسبی ازاد دارد ، اما فقط دو حزب سفت و سخت و وابسته و دلبسته کامل به سرمایه داری در امریکا اجازه تشکیل دولت و قدرت سیاسی را دارا هستند ، در این اخری ها ، پدیده ترامپ هم نشان داد که می توان در امریکا با کت و کروات و ثروت بیکران از احمدی نجات اسلامی ایران کپی برداری کرد و تا حدودی هم موفق شد ..
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 17:32:23 توسط تحلیلگر- از آلمان
آقای عزیزی با "شبه‌دموکراتیک " دانستن رژیم ملائی به آن اعتبار داده درحالیکه ساختار حکومتی آنرا بررسی مقایسه ای با فاشیزم هیتلری بکنی بدون شک میشود گفت نظام اسلامی یک حکومت فاشیستی مطلقه است نه شبهه دموکراتیک!خواستید برای شما دلایل میآورم چه سازمانهای این حکومت عینهو گستاپو و اس.اس هیتلرعمل میکنند با قبضه انحصار قدرت سیاسی و رسانه ای و پروپاگاندیسم و صدها نمونه دیگر! جریان ج.ا. عینهو حکایت معروف شترمرغ است: به شترمرغ گفتند بپر گفت:شترم،گفتند بار ببر گفت: مرغم. به رژیم میگی دمکراسی این نیست که شورای نگهبان گذاشتی تا فقط خودیها را الک بکند، میگه آن دمکراسی غربی شماست و ما آنرا قبول نداریم. بهش میگی پس راحت بگو حکومت خلیفه ای صدر اسلامی هستی دیگه، میگه نه اسلام را باید کمی با زمان حال تطبیق داد و جلو آورد.خمینی دجال سند سخنرانی اش هست که قول میداد (البته قبل از کوبیدن میخ قدرتش!) که بعد از شاه عین "جمهوری فرانسه!" در ایران میسازیم! خامنه ای ملعون حتی از کلمه دمکراسی هم وحشت دارد و لعنتش میکند!41 سال حتی یکبار به مخالفین حکومت اجازه تظاهرات آرام بدون خشونت هم ندادند!عجب شبهه دموکراتی؟مسخره!
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 13:30:21 توسط آذر
اما مضمون دمکراسی شورائی! باید در همان اولین گام، حقوق مردم را به آنها باز گردد و آزادیهای سیاسی و حقوق دمکراتیک مردم را در کاملترین و گسترده‌ترین شکل تضمین و برقرار شود، آزادی کامل فکر و عقیده، بیان، مطبوعات، اجتماع، تظاهرات و اعتصاب، تشکیل و فعالیت احزاب و سازمانهای سیاسی، اتحادیه‌های کارگری، شوراها و کلیه تشکلهای صنفی و دمکراتیک،- برابری حقوق کلیه اتباع کشور مستقل از عقیده، نژاد، جنسیت، قومیت و ملیت،– حق رای همگانی، برابر، مستقیم و مخفی برای تمام افراد زن و مرد که به سن ۱۸ سال رسیده باشند،– مصونیت فرد و محل زندگی او،– آزادی مسافرت، اقامت و شغل،– آزادی مکاتبات،– انحلال تمام دستگاههای تفتیش و سانسور، جاسوسی و شکنجه و ممنوعیت بی قید و شرط این اقدامات.دولت مذهبی نافی هر گونه دمکراسی و آزادیست. لذا دین و دولت باید بطور کامل از یکدیگر جدا گردند. آزادیزنان و با برابری کامل با مردان در تمام شئون زندگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و الغای هرگونه ستم و تبعیض برپایه جنسیت و برابری کامل زنان از حقوق کامل اجتماعی و سیاسی،- برابری تمام ملیتهای ساکن ایران. و الغای هرگونه ستم، تبعیض و نابرابری.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آبان ۱۳۹۹ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 11:21:07 توسط افراسیاب
همانطور که آقای عزیزی گفتن شبه دمکراتیک است ولی وقتی بجای خنثی کردن اعتراظات مردمی که با روش‌های مثل پلیس ضد شورش و ماشین آب پاش انجام می‌شود آنها می‌آیند و با نفر بر زرهی و جنگی و با مسلسل کالیبر بالا و ضد زره بسوی صف مردم شلیک میکنن که یک گلوله از بدن صد نفر رد می‌شود، این می‌شود جنایت علیه بشریت و یا به عبارتی دیگر رژیم فاشیستی، ایستاده بالای ساختمان و به سر و صورت مردم تیراندازی میکنه و یا آن زنه داعشی که فرماندار بوده میگه دستور دادم هر کس آمد تو بزنید، مثلا هر کس بیاد در داخل یک ساختمان دولتی و عمومی از نظر اینها باید کشته شود، این یعنی خود خود فاشیسم و وحشی‌گری در حد آخر این دنیا، دیگه یعنی آخر خط. این رفتار با مردم خودشان را دیگر کشورها می‌بینند و دیپلمات‌های خارجی به دولتشان گزارش میکنن و آنها اداره‌های مختلف و سازمان‌های جاسوسی دارند و حکومت‌ها را در رده بندی‌های مختلف قرار می هند، مثلا می‌گویند رژیم حاکم بر ایران آخر وحشی‌گری است و اگر ببینند این حکومت دارد دست برساختن سلاح کشتار جمعی می‌برد احساس خطر میکنن و از تمام امکاناتشان بهره میبرن برای ساقط کردن آن رژیم حتی با جنگ.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیویی که در شبکه های اجتماعی بعد از کشته شدن محسن فخری زاده و گارد حفاظت وی در خودروی ضد گلوله پخش شده
فیلمی از انتقال فخری زاده بعد از ترور به بیمارستان
وضعیت خودروی فخری زاده پس از حمله
تصاویری از محل ترور محسن فخری‌زاده 
 ثروت دویست میلیارد دلاری خامنه ای با دمپایی پاره
 در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟
 ارتش اسرائیل برای گزینه حمله آمریکا به ایران آماده می شود
 فوری/ عضو ارشد سپاه پاسداران و "یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی" ترور شد (به روز شد)
نتانیاهو خطاب به جاسوس سابق: با آغوش باز منتظرتان هستیم 
 فاکس نیوز : آمریکا برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده می شود/هفته های آینده بسیار حساس است
 گزارش محرمانه کانادا: چگونه یک صرافی ایرانی تحریم را دور زد
 عیسی کلانتری: امام فرزند ناخلف آمریکا بود آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی