رئیس‌جمهور سپاهی؛ آیا اصلاً فرقی می‌کند؟


سخنان اسماعیل کوثری، مشاور فرمانده کل سپاه، در این باره که بهتر است یک فرمانده سپاه رئیس‌جمهور شود، از صریح‌ترین اظهارنظرهای یک مقام نظامی در مورد در دست گرفتن دومین مقام رسمی در نظام جمهوری اسلامی است.

صراحت این گفته‌ها البته صرفاً در مقام حرف و اظهار نظر است، وگرنه در مقام عمل، مدت‌هاست که سپاه در کنار ولی فقیه، اداره امور در تقریباً تمامی حوزه‌ها را در دست دارد؛ از حوزه فرهنگ و هنر گرفته تا اقتصاد و صنعت و نفت؛ از مجلس شورای اسلامی گرفته تا کابینه دولت؛ و از سرکوب اعتراضات داخلی گرفته تا تعیین سیاست‌ خارجی.

مهم‌ترین استدلالی که رقبای اصلاح‌طلب اصولگرایان حاکم بر سپاه و نزدیک به هسته مرکزی قدرت امیدوار بوده‌اند که با اتکا به آن مانع حضور مستقیم سپاهیان در بالاترین عرصه‌های سیاسی شوند، جمله‌ای از آیت‌الله خمینی است که در آن نظامیان از مداخله در سیاست منع شده‌اند.

اما هیچ‌کس، هرگز این وصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی را جدی نگرفت. از همان زمان مرگ او تا امروز، اگر تنها یک روند در جمهوری اسلامی به‌شکلی استثنایی بدون گسست و وقفه ادامه داشته، گسترش حضور سپاه پاسداران در تمامی عرصه‌های زیست سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران بوده است.

مجلس شورای اسلامی از دوره هفتم خود به این سو، آشکارا در اختیار فرماندهان سپاه بوده است. در دو کابینه محمود احمدی‌نژاد، رکورد وزیرانی با سابقه عضویت در سپاه شکسته شد؛ تقریباً حوزه‌ای در اقتصاد باقی نمانده که قرارگاه‌هایی مانند خاتم‌النبیا در آن حرف اول و آخر را نزنند. در عرصه فرهنگ و هنر، از وزیر سپاهی تا مؤسسات متعلق به سپاه میدان‌دار شده‌اند.

بنابراین، اگر حتی به گفته اسماعیل کوثری، مردم از قدرت گرفتن نظامیان می‌ترسند، دیری است تا آنان قدرت را در دست گرفته‌اند و رسیدن به یک رئیس‌جمهور سراپا نظامی و سپاهی، تنها گام بعدی در ادامه مسیری است که سال‌هاست پیموده شده است.

درحقیقت، اگر این مسیر از مدت‌ها پیش چنین هموار نشده بود، اسماعیل کوثری احتمالاً باید با احتیاط بیشتری سخن می‌گفت. او گفته است: «این مسائل، مسائل انحرافی است که می‌گویند مثلاً نظامی‌ها فلان‌طور هستند، چون آنها ترس از این دارند که نظامی‌ها با فداکاری‌هایشان بین مردم محبوب‌تر شوند، اینها از این می‌ترسند که نظامی‌ها مسئولیت بگیرند و کار را دنبال کنند و مقابل دشمن محکم‌تر بایستند.»

او البته روشن می‌کند که منظور از «نظامی»ها فقط «سپاهی»هاست: «من نمی‌دانم چرا بعضی‌ها می‌خواهند جنگ روانی راه بیندازند و بگویند نظامی! منظور آنها بچه‌های سپاه است. بچه‌های سپاه قبل از اینکه به سپاه بیایند سیاسی بودند و مبارزه می‌کردند، برای همین بر اساس تکلیف الهی که حضرت امام فرمودند جنگ در اولویت است خیلی از این بچه‌ها دانشگاه‌های خود را رها کردند و لباس سپاه به تن کردند تا پای انقلاب و دشمنی که تجاوز کرده بود بایستند. مگر آنها گناه کردند که در سخت‌ترین شرایط مسؤلیت پذیرفتند؟»

سخن مشاور فرمانده کل سپاه دو وجهه دارد؛ یکی پیشینه فرماندهان سپاه که گمان می‌کنند پس از جنگ، هنوز سهم لازم از کیک قدرت را نگرفته‌اند و دیگر آینده نظام، که به باور او با حضور یک سپاهی در مسند ریاست‌جمهوری بهتر تضمین می‌شود.

اما آیا به‌راستی تفاوتی می‌کند که چه کسی در جمهوری اسلامی رئیس‌جمهور شود؟

برای پاسخ به این پرسش، می‌توان از دو جهت مخالف حرکت کرد و به یک نقطه مشترک رسید:

در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، فرماندهان سپاه در جریان سرکوب دانشجویان در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ نامه‌ای به او نوشتند و هشدار دادند که «کاسهٔ صبرمان به پایان رسیده و تحمل بیش از آن را در صورت عدم رسیدگی، بر خود جایز نمی‌دانیم.»

چند سال بعد، وقتی محمود احمدی‌نژاد جانشین محمد خاتمی شد و بخش مهمی از وزارتخانه‌ها را به سپاهیان بخشید، باز هم کار گره خورد تا آنجا که داد و فغان کسی مانند احمدی‌نژاد هم از دست «برادران قاچاقچی» بلند شد، اما این ناراحتی «برادرانه» تاثیری بر منافع رو به گسترش سپاه نداشت.

داستانی که در دوره حسن روحانی هم تکرار شد. او از دولت «پنهانی» سخن گفت که هم پول دارد، هم رسانه و هم تفنگ. اما هم او، وقتی سپاه محکم ایستاد، در جلسه‌ای با فرماندهان سپاه شرکت کرد و سپس رکورد واگذاری انواع و اقسام قراردادهای دولتی به سپاه شکسته شد.

در واقع، بی‌عملی و ناتوانی رؤسای جمهوری، فارغ از وابستگی‌های جناحی‌شان در برابر سپاه پاسداران، بازتولیدی از مناسبات رئیس‌جمهور و رهبر جمهوری اسلامی، به مثابه فرمانده کل قواست.

در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت در جمهوری اسلامی، ولی فقیه «فصل‌الخطابی» است که بر همه چیز کنترل بی حد و حصر دارد و در برابر او، رئیس‌جمهور عملاً یک معاون اجرایی یا یک تدارکاتچی بیشتر نیست. همین شکل از رابطه، بین سپاه پاسدارانی برقرار است که هم سازمان اطلاعاتش جایگزین وزارت اطلاعات شده، هم از تمامی نهادهای اقتصادی دولت قوی‌تر است، هم رسانه‌های خود را دارد و هم رسانه‌‎های دیگران را کنترل می‌کند و هم اسلحه و قوای سرکوب و ارعاب دارد.

از زاویه دیگری هم می‌توان به موضوع نگریست و دید که عملاً تفاوتی نمی‌کند که در جمهوری اسلامی چه کسی رئیس‌جمهور شود.

در جریان رقابت‌های انتخاباتی، حسن روحانی در طعنه‌ای به رقیب سپاهی خود محمد باقر قالیباف گفت که او حقوق‌دان است نه سرهنگ.

اما آنچه در دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی رخ داده، چندان نشانی از تفاوت میان یک حقوق‌دان و سرهنگ ندارد. به دشواری می‌توان تصور کرد، اگر اساساً بتوان چنین تصوری کرد، که اگر در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ و یا آبان ۹۸، یک سرهنگ رئیس‌جمهور بود، سرکوبی بدتر و خون‌بارتر از آنچه اتفاق افتاد، می‌توانست اتفاق بیفتد.

همین وضعیت را می‌توان در سرکوب جنبش سبز، سرکوب اعتراضات دانشجویی سال ۷۸ و نیز سرکوب شورش‌های حاشیه شهری در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی هم دید.

در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد، بیش از آنکه برای شهروندان فرق کند چه کسی در چنین ساختاری رئیس‌جمهور می‌شود، دعوای اصلی بین جناح‌های درون حاکمیت است زیرا اگرچه رئیس‌جمهور، و به معنای دیگر رأی شهروندان، نقشی در تعیین سیاست‌های کلی نظام ندارد، اما اینکه چه کسی و از کدام جناح رئیس‌جمهور شود، می‌تواند «سفره انقلاب» را برای آنان بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کند.

جمشید برزگر / رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218406] [تاريخ انتشار: يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۰ ، 00:58:07 توسط حمید
هرکس که در این رژیم رییس جمهور شود فرقی نمیکند زیرا تمام عوامل این حکومت مشتی دزد و چاقو کش و بی سر و پا هستند! و همه انها برای غارت بیشتر مردم فرزند خود را هم قربانی میکنند. نمونه اش اخوند گیلانی و جنتی هستند.
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 21:19:46 توسط خسرو
نه تنها ۴ پاه که کل این رژیم کثیف باید منحل بشه!
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 14:10:02 توسط تحلیلگر- از آلمان
در متن آمده:"جمله‌ای از آیت‌الله خمینی است که در آن نظامیان از مداخله در سیاست منع شده‌اند." خمینی دجال حکومت خودش را فقط با اسلحه پاسداران و چماقداران بسیجی توانست محکم بکند و این جمله اش هم مثل بقیه جمله های عوامفریبانه اوست و گرنه میتوانست بطور قانونی مثلا در قانون اساسی اینرا درج بکنند که نظامیان حق دخالت در انتخابات به نفع گروهی خاص را ندارند چه برسد به مقام بالای کشور برسند! خامنه ای ملعون نقشه اش بود که قاسم سلیمانی رهبر ترویستان را رئیس جمهور بعدی بکند و با بوسه زدن بر پیشانی ق.س. میخواست نشان بدهد که دیگران هم با او بیعت بکنند مثل خلیفه مسلمین که برای خودش جانشین تعیین میکند!خوشبختانه با مرگ ق.س. نقشه کثیف خامنه ای نقش برآب شد و کسی را در بین تروریستان سپاهی پیدا نمیکند به اندازه او شناخته شده و قابل پذیرش در بین طرفداران نظام فاسدش باشد. واقعا مسخره است سپاه خودش جزئی از مشکلات کشور است و نه راه حل مشکلات! سازمانی که بعنوان تروریستی در جهان شناخته شده است مردم ایران خیلی نادان و ناآگاه باید باشند فردی از سپاه سرکوبگر خودشان را بعنوان رئیس جمهور بپذیرند! سپاه باید منحل بشود!
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:31:33 توسط آذر
مساله فقط رفتن دیکتاتور خامنه ای یا انتصاب“رئیس جمهو“ نظامی نیست. جنبش تا کنونی علیه رژیم و جناحھای حکومتی، نشان داده که از نظم موجود عبور کرده و با وضوح قابل قبولی مشخص کرده چه نمیخواھد، که بسیار مھم است. مھمتراما این است که بروشنی گفته شود چه میخواھیم. وظیفه ما این است که علاوه برشعارھای سلبی، ازھمین امروز شعارھای ایجابی خود را نیز در میان توده ھای مردم تبلیغ کنیم. باید این باوررا در میان توده ھای مردم تقویت کرد که نباید در انتظار قھرمان و ناجی باشند، بلکه باید این آمادگی را در خود ایجاد کنند که بلافاصله بعد از سرنگونی ج-ا، خودشان ادارۀ امور کشور را بدست گیرند. مساله فقط این نیست که رژیم ج-ا، برافتد، آخوندھا و دارودسته ھای حکومتی بزیرکشیده شوند و دسته دیگری از ھمین طبقه حاکم جایشان را بگیرند. بلکه مساله اساسی این است که قدرت سیاسی باید از دست طبقه حاکم خارج شود و در دست کارگران و زحمتکشان که در شوراھا متشکل شده اند قرار بگیرد. بنابراین تبلیغ بی وقفه شوراھا و دولت شورایی و حکومتی که در آن کارگران و زحمتکشان از طریق شوراھای خود به اعمال حاکمیت میپردازند، امری ضروری و تعویق ناپذیر است.
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 08:52:58 توسط گویا
با توجه به صحبتهای ولایت پسندی که این چند وقت از برادر سبزوار شنیدم، به احتمال زیاد ایشان گزینه مورد تایید مقام عظمی برای مسند ریاست جمهوری 1400 است. البته ایشان هم احتمالا از همان ابتدا شروع به گروگانگیری آمریکاییها می کند و اگر چه تا پیش از این نظرش روی به گروگان گرفتن هزار آمریکایی و درخواست غرامت از بایدن برای آزادی آنها بود، اما با فضاحتهایی که دولت تدبیر و امید به راه انداخته، احتمالا مجبور به گروگانگیری شاید صد هزار آمریکایی شود. زیرا جهت بازسازی اقتصاد کشور نیاز به صدها میلیارد دلار خواهد داشت. البته در این راه باید سربازان گمنام امام زمان را هر چه سریعتر با کمک دعانویس و رمال و اجنه مسلح به الله اکبر نماید.
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 08:14:08 توسط ناشناس
به قول دیگر میشود گفت: ما میگیم‌خر نمیتواند سکان هدایت کشور را به عهده بگیرد و ایشان پالان خر را عوض می‌کنند. ما میگیم خر نمی‌خواهیم، پالان‌خر عوض میشه..
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 07:53:33 توسط ٱفرین
اگر نظامیان مجاز در سیاسی کاری هستند، از ارتشیان می خواهیم که برای ریاست جمهوری کاندید شوند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیویی که در شبکه های اجتماعی بعد از کشته شدن محسن فخری زاده و گارد حفاظت وی در خودروی ضد گلوله پخش شده
فیلمی از انتقال فخری زاده بعد از ترور به بیمارستان
وضعیت خودروی فخری زاده پس از حمله
تصاویری از محل ترور محسن فخری‌زاده 
 ثروت دویست میلیارد دلاری خامنه ای با دمپایی پاره
 در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟
 فوری/ عضو ارشد سپاه پاسداران و "یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی" ترور شد (به روز شد)
 ارتش اسرائیل برای گزینه حمله آمریکا به ایران آماده می شود
نتانیاهو خطاب به جاسوس سابق: با آغوش باز منتظرتان هستیم 
 عیسی کلانتری: امام فرزند ناخلف آمریکا بود 
 فاکس نیوز : آمریکا برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده می شود/هفته های آینده بسیار حساس است
 گزارش محرمانه کانادا: چگونه یک صرافی ایرانی تحریم را دور زدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی