وام یک میلیونی و چهار ماه کمک هزینه ۱۰۰ هزار تومانی ایران چیست؟ 


درآمد برخی از مشاغلی بنابر ویژگی آن درآمد آن ثابت نیست مثل دارندگان واحدهای تجاری و فروشگاه ها که پشتوانه مالی مناسب تری از نظر دولت دارند هم مشمول دریافت وام نیستند

دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران همزمان با دومین دور تعطیلی های گسترده برای مبارزه با شیوع گسترده ویروس کرونا اعلام کرده است که مساعدت های مالی برای گروهی از شهروندان ایرانی در نظر گرفته است.

این حمایت های مالی شامل پرداخت چهار ماه کمک هزینه بلاعوض و یک امکان دریافت یک وام بانکی است.

مبلغ کمک هزینه ۱۰۰ هزار تومان است که آذر ماه تا پایان سال به حساب برخی از واجدان شرایط واریز می شود و میزان وام یک میلیون تومان است که بازپرداخت آن در اقساط سی ماهه در نظر گرفته شده است.

اما این حمایت های مالی شامل حال تمام شهروندان ایرانی نمی شود. قرار است کمک هزینه بلاعوض به ۳۰ میلیون نفر پرداخت شود و واجدان شرایط دریافت وام هم ۱۰ میلیون نفر اعلام شده اند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته در حدود یک سوم جمعیت ایران واجد دریافت کمک هزینه دولتی هستند که در ماه های آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان است. مشخصات دریافت کنندگان این کمک اعلام نشده اما رئیس جمهور ایران کسانی را که آن را دریافت نمی کنند مشخص کرده است.

این ۱۰۰ هزار تومان به کسانی که حقوق ثابت دارند داده نخواهد شد. بنابراین کارکنان دولت و شرکت ها در میان حدودا ۳۰ میلیون نفری که این کمک هزینه را دریافت می کنند، نیستند. رسانه های ایران می گویند مشخص نیست کارگرانی که بر اثر این تعطیلات کارگاه های آنها از سوی کارفرما تعطیل شده و حقوقی دریافت نمی کنند مشمول این کمک هزینه هستند یا نه.

به طور معمول دولت ایران زنان سرپرست خانوار، کارگران روزمزدی که درآمد ثابت ندارند و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را در زمره افراد مورد حمایت طرح های دولتی قرار می دهد اما مشخصات دریافت کنندگان این کمک به طور دقیق روشن نیست.

چه کسانی می توانند وام یک میلیون تومانی بگیرند؟

مشخصات دقیق واجدان شرایط دریافت وام یکی میلیونی اعلام نشده و رسانه های ایران هم می گویند توضیحات شفافی از سوی دولت در اختیار نیست اما مشخص است که این وام فقط به افراد فاقد درآمد ثابت تعلق خواهد گرفت و مثلا کارکنان دولت و شرکت و موسساتی که حقوق مشخصی دارند، نمی توانند این وام را دریافت کنند.

همچنین درآمد برخی از مشاغل بنابر ویژگی آنها ثابت نیست مثل دارندگان واحدهای تجاری و فروشگاه ها که پشتوانه مالی مناسب تری از نظر دولت دارند هم مشمول دریافت این وام نیستند.

حسن روحانی گفته این وام به افرادی که حقوق بگیر هستند هم داده نخواهد شد با این حساب احتمالا کارگران بخش خصوصی که حقوق بگیر ثابت بر اساس کارکرد روزانه محسوب می شوند اما ممکن است در جریان تعطیلی دو هفته ای مشاغل حقوقی دریافت نکنند، مجاز به دریافت این وام نیستند..

رسانه های ایران می گویند با توجه به اینکه افراد واجد شرایط ۱۰ میلیون نفر عنوان شده اند احتمالا این افراد فاقد شغل ثابت هستند که سرپرست خانوار محسوب می شوند و احتمالا تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دارند.

سود بانکی وام یک میلیونی چقدر است؟

دولت ایران می گوید وام یک میلیون تومانی قرض الحسنه است و به آن کارمزدی تعلق نمی گیرد. به این ترتیب، ۱۰ میلیون ایرانی واجد شرایط که یک میلیون را دریافت می کنند مطابق وعده دولت باید عینا همین مبلغ را در سی ماه بازپس دهند.

به گفته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، دولت پرداخت سود این وام به بانک ها را تقبل کرده است.

با این همه منابع مالی پرداخت این وام مشخص نشده و برخی از نمایندگان مجلس هم به همین دلیل از وعده پرداخت این مبلغ به شهروندان از دولت انتقاد کرده اند.

دولت ایران در ابتدای شیوع ویروس کرونا پرداخت یک تا دو میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با نرخ سود چهار درصدی به چهار میلیون خانوار را تصویب کرده که عمدتا به صاحبان کسب و کار‌های خرد تعلق می گرفت.

قرار بر این شده بود تا این وام به حساب بانکی مرتبط به دریافت یارانه آنها واریز شود و اقساط این تسهیلات نیز پس از یک دوره تنفس سه ماهه از همان محل یارانه معیشتی خانوارها کسر شود. دوره بازپرداخت این تسهیلات قرض‌الحسنه ۲۴ ماهه در نظر گرفته شده‌ بود.

منبع: بی بی سی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218443] [تاريخ انتشار: يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۰ ، 13:53:58 توسط تحلیلگر - از آلمان
به جوادی! به این هم فکر کردید که پشت چنین سیاست رژیم کمک به مردم بی بضاعت یا کم درآمد جامعه اولا خواباندن اعتراضات چند میلیونی مردم و مانع ریختنشان به خیابانها است همانطور که آخوند رئیس جمهور خودش گفته که با تعطیلی تهران مخالف است چونکه آنوقت سیل چند میلیونی گرسنگان به خیابانها میریزند که ممکن است به براندازی نظام فاسد ختم شود. بنابراین رژیم مجبور است از یک طرف که چرخ اقتصادی کشور نمیچرخد چرخ کمکهای خودش به مردم فقیر را سرعت بخشد تا شورشی سر نگیرد! ترس از قیام مردم دارد! ولی از طرف دیگر با راه انداختن چنین کمکهائی رژیم سعی میکند مردم را وابسته به کمکهای خودش نگه دارد و مردمی هم که به کمک دولت نیازمند و وابسته باشند بجای شورش و به خیابان ریختن شاید سپاسگزار کمک ها و بخشش رژیم باشند و به جانش دعا هم بکنند. هدف ایجاد وابستگی مردم به دولت یا نظام است البته با پول و ثروت خود مردم تا در مقابل نظام نیایستند و خشمگین نشوند و بخورند و ساکت باشند. مردم ایران هم حق سکوت گرفتن از رژیم را به قیام و شورش برای حق خواهی خودشان ترجیح میدهند! واقعیتی تلخ اما موجود! کمک رژیم در مقابلش سکوت مردم را خریدن!
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۰ ، 18:38:13 توسط جوادی
لازم نیست ولخرجی کنید که آنهم درد مردم و گرسنگی را که به ملت تحمیل کرده‌اید بهیچ وجه درمان نحواهد کرد بروید ومشکل اصلی که اقتصاد مریض شماست را حل کنید که آن هم با اختلاس و دزدی و غارت مملکت بدست یک مشت دزدان حکومتی و فک و فامیلشان غیر ممکن است را اول حل کنید. . شما آخوندها عقده‌ای هستید دارید عقده گرسنگی و حقارت که کشیده‌اید با گرسنگی و فقر عمدی ملت تسکین میدهید.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیویی که در شبکه های اجتماعی بعد از کشته شدن محسن فخری زاده و گارد حفاظت وی در خودروی ضد گلوله پخش شده
فیلمی از انتقال فخری زاده بعد از ترور به بیمارستان
وضعیت خودروی فخری زاده پس از حمله
تصاویری از محل ترور محسن فخری‌زاده 
 ثروت دویست میلیارد دلاری خامنه ای با دمپایی پاره
 در «بیت» خامنه‌ای چه می‌گذرد؟
 فوری/ عضو ارشد سپاه پاسداران و "یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی" ترور شد (به روز شد)
 ارتش اسرائیل برای گزینه حمله آمریکا به ایران آماده می شود
نتانیاهو خطاب به جاسوس سابق: با آغوش باز منتظرتان هستیم 
 عیسی کلانتری: امام فرزند ناخلف آمریکا بود 
 فاکس نیوز : آمریکا برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده می شود/هفته های آینده بسیار حساس است
 گزارش محرمانه کانادا: چگونه یک صرافی ایرانی تحریم را دور زدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی