ترور فخری زاده، ضعف و ناکارآمدی سازمان‌های اطلاعاتی حکومت اسلامی را نشان میدهد؛ جزئیات تازه‌ای از ترور فخری زاده


ترور محسن فخری زاده تازه ترین ترور از رشته ترورهای افراد و دانشمندان وابسته به برنامه اتمی جمهوری اسلامی است. این ترور و دیگر عملیات تروریستی ماه های اخیر، از جمله انفجار سایت اتمی نطنز نشانگر نفوذ سازمانهای جاسوسی بیگانه در ایران همراه با ایجاد تیم های ترور و تخریب است. در همین حال این موضوع ناکارآمدی سرویس های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را برای مقابله با این تهدیدها نشان می دهد.

محسن فخری زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی که پدر برنامه‌های اتمی و موشکی رژیم اسلامی معرفی گردیده، در نیم روز جمعه در یک سوء قصد از پیش برنامه ریزی شده، در منطقه "آبسرد" دماوند در نزدیکی تهران هدف قرار گرفت و کشته شد. در جریان یک رویارویی مسلحانه که با انفجار مهیب یک خودرو بمب گذاری شده نیز همراه بود، یکی از محافظین فخری زاده نیز کشته شد. ولی همه مهاجمین موفق به فرار شدند. در ترور دیروز، انگشت اتهام به سوی اسرائیل و آمریکا و سازمان مجاهدین خلق به عنوان عامل داخلی آنها اشاره رفته است.

جزئیات ترور محسن فخری‌زاده

بر أساس خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران حوالی ساعت ۱۴ بعد از ظهر روز جمعه هفتم آذر خودرو حامل محسن فخری زاده به همراه دو خودرو محافظ وارد "آبسرد" می‌شود. یک کیلومتر جلوتر از ورودی شهر "آبسرد" و نزدیک باغی معروف به باغ سرهنگ، خودرو با رگبار مسلسل متوقف می‌شود و پس از آن یک خودرو نیسان که پر از الوارهای چوبی بوده است منفجر می‌شود.

بعد از انفجار این خودرو، تا شعاع ۵۰۰ متری خیابان پر از تکه‌های خودرو و چوب شد و بر اثر آسیب انفجار آسیب به دکل برقی که مجاور نیسان بود، برق شهر آبسرد نیز قطع می‌شود.

با وقوع انفجار مهاجمین مسلح که در اطراف کمین کرده‌ بودند، از نقاط نامشخصی شروع به تیراندازی به سمت خودروی حامل محسن فخری زاده می‌کنند. یکی از محافظان نیز که برای حفاظت از جان محسن فخری زاده، خودرو را در مسیر رگبار قرار می‌دهد همان لحظه کشته می شود.

با این حال، این اقدام مانع از اصابت گلوله به فخری‎زاده نشد و او دچار جراحات جدی شد.پس از فروکش کردن تیراندازی‌ها چند تروریست‌ متواری می‌شوند که جستجو برای پیدا کردن محل اختفای آنان در منطقه دماوند ادامه دارد.

بلافاصله بعد از پایان درگیری، فخری زاده را به داخل درمانگاه شهر آبسرد منتقل می‌کنند. وی پس از گذشت ۳۰ دقیقه با بالگرد به بیمارستان انتقال داده می‌شود. فخری زاده پس از رسیدن به بیمارستان در اثر شدت جراحات فوت می کند.

اظهارات یک شاهد عینی

خبرگزاری صداوسیما، امروز اظهارات یک شاهد عینی را که در محل حادثه حضور داشته پخش کرد. او که یک راننده عبوری بوده می گوید: «اول انفجار شد و بعد از آن دو طرف تیراندازی کردند، فردی هم وسط جاده به سوی من شروع به تیراندازی کرد.»

وی افزود: «پس انفجار خودرو نیسان بمب گذاری شده، مهاجمین به سمت خودرو فخری زاده تیراندازی کردند و حتی یک تیر به سمت خودرو من شلیک شد و رادیاتور خودرویم سوراخ شده است.»

او همچنین می گوید مهاجمان بین ۵ تا ۶ نفر بوده اند.

یک رسانه اسرائیلی: محسن فخری زاده در محل حادثه کشته شد

رادیو پیام اسرائیل امروز نوشت فخری زاده هنگامی که اتومبیل حامل او در حال حرکت بود، از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و بلافاصله کشته شد. این شیوه ترور نشان می‌دهد که سوء قصد کنندگان افراد بسیار حرفه‌ای بوده‌اند.

روایت وزیر دفاع جمهوری اسلامی از جزئیات ترور محسن فخری زاده

امیرحاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در گفت‌وگوی تلویزیونی در تشریح جزئیات اقدام تروریستی علیه رئیس پژوهشگاه وزارت دفاع گفت: «این حادثه تروریستی بعدازظهر روز جمعه اتفاق افتاد که دو نفر از محافظان محسن فخری‌زاده مجروح و یک نفر دیگر از محافظان وی کشته شدند...در این حادثه تروریستی ابتدا یکی از تروریست‌ها اقدام به تیراندازی به خودروی فخری‌زاده کرد و چند ثانیه بعد خودروی نیسان حامل مواد منفجره که در نزدیکی خودروی شهید فخری‌زاده (حدود ١۵ تا ٢۰ متری) بود، منفجر شد.»

وزیر دفاع جمهوری اسلامی اظهار داشت: «در این اقدام تروریستی محسن فخری‌زاده که دچار جراحت شده بود، پس از انتقال به بیمارستان شهید شد و تلاش های پزشکان نتوانست در این زمینه مؤثر واقع شود.»

ناکارآمدی سازمان های اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای مقابله با تهدیدها

ترور محسن فخری زاده، آنهم با جزئیاتی که بدان اشاره شد، یکبار دیگر ضعف و ناکارآمدی سازمان های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را آشکار می سازد.این موضوع را امروز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به حسن روحانی اذعان کرده است. نامه محسن رضایی که خود نخستین فردی است که سازمان اطلاعات سپاه را پس از انقلاب راه اندازی کرده و پیش از رسیدن به مقام فرماندهی سپاه پاسدران انقلاب اسلامی آن را سرپرستی کرده است، از این نظر قابل توجه است که چرا آن را خطاب به روحانی نوشته است. او از جمله کسانی است که می داند در مسائل امنیتی و اطلاعاتی، سازمان اطلاعات سپاه دست بالا را در کشور دارد و این سازمان توسط بیت رهبری مدیریت و هدایت می شود. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هم که از نظر سازمانی تحت نظارت رئیس جمهوری قرار دارد، از نظر هماهنگی و رهبری عملیاتی دستورات خود را از بیت رهبری می گیرد. شاید زور آقای رضایی برای انتقاد به اطلاعات سپاه و بیت رهبری نمی رسد، لذا ایشان در این باره به روحانی نامه می نویسد و به قول ضرب المثل رایج در ایران «به در می‌گویند که دیوار بشنود.»

محسن رضایی در این نامه می نویسد:« شهادت دکتر محسن فخری زاده، پس از انفجار نطنز و ترور کارمند دولت در تهران، چندمین اقدام‌ تروریستی دشمنان ملت ایران طی ماه های گذشته است که با قصد توقف پیشرفت های علمی و فناورانه ایران اسلامی و با آرزوی ایجاد ترس در دل دانشمندان ما صورت گرفته و نشانگر اتحاد تروریسم دولتی شامل سازمان های سیا، موساد و عربستان است، ضمن اینکه نشان می دهد که سازمان های اطلاعاتی و امنیتی ما باید جدی تر از گذشته در مقابل آنها بایستند.»

آقای رضایی اعتقاد دارند که سازمان های اطلاعاتی و امنیتی به صورت جدی با این تهاجم مقابله نمی کنند.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران در این نامه خواستار شده است که «سازمانهای اطلاعاتی کشور موکداً موظف شوند که منابع اصلی و نفوذی های سازمانهای جاسوسی را شناسایی نمایند و شیوه های شکل گیری تیم های ترور و سرپل های همکاری آنها با یکدیگر را کشف و خنثی کنند.»

وی در پایان این نامه می نویسد: «پر واضح است که ادامه چنین اقدامات تروریستی نشانگر ضعف سازمان های اطلاعاتی کشور خواهد بود که باید با همتی مضاعف به آن پایان داده شود.»

آقای رضایی کمی دیر از خواب بیدار شده اند. بسیاری از گزارش های رسمی و غیر رسمی، تأیید شده و یا تأیید نشده از نفوذ عوامل جاسوسی اسرائیل و آمریکا در بطن دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی، از جمله سازمان اطلاعات سپاه حکایت دارند. برخی گزارش ها حاکی از آنست که عوامل اطلاعاتی اسرائیل، "موساد" حتی توانسته اند به بخش اسرائیل در سازمان های اطلاعاتی رژِیم اسلامی نفوذ کنند.

کارشناسان می گویند که ترور محسن فخری زاده، یک شکست تازه عملیاتی و اطلاعاتی برای رژیم اسلامی ایران است.

حکومت اسلامی ایران در سال های اخیر، از سوء قصد به جان دست کم پنج نفر که همگی دانشمندان اتمی توصیف شده بودند، خبر داد و همه این ترورها را به اسرائیل نسبت داده است.

سازمان های اطلاعاتی رژیم اسلامی که از یافتن عاملان واقعی این سوء قصدها عاجز مانده اند، برای حفظ ظاهر افرادی را بازداشت کرده اند و ضمن شکنجه آنان، آن‌ها را ناچار کرده اند تا مسؤولیت اجرای این ترورها را به عهده بگیرند. ولی اکثر این افراد پس از مدتی ناپدید شده اند و هیچ خبری از سرنوشت آن‌ها در دست نیست.

سازمان های اطلاعاتی رژیم اسلامی طی این سال ها عملاً ناتوانی خود را برای مقابله و خنثی کردن تلاش های سازمان های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا اثبات کرده اند.

آرین طباطبایی، کارشاس خاورمیانه امروز در گفتگو با رادیو ملی آمریکا( ان پی آر) در باره این ترور و دیگر عملیات تروریستی در سال اخیر در ایران می گوید:« این ترورها و حملات این موضوع را نشان می دهد که ایران اکنون تا چه اندازه شکننده است. و این موضوع به رغم تمامی منابع و تلاش هایی است که رژیم اسلامی برای ایجاد یک سازمان اطلاعاتی و امنیتی مقتدر و نیرومند بکار بسته است. حکومت ایران در حال حاضر در برابر چالش های متعدد بین المللی، مردمی و نخبگان خود قرار گرفته است. این موضوع می تواند بر ای حکومت ایران مأیوس کنند باشد که به رغم تمامی تلاش ها و امکاناتی که برای ایجاد یک سازمان قدرتمند اطلاعاتی و امنیتی انجام داده، اکنون دریافته که این سازمان در برابر نفوذ و تهاجم از بیرون بسیار شکننده است.

روزنامه رأی الیوم امروز در مقاله‌ای نوشت که گروه ترور این دانشمند هسته‌ای ایران عمدتاً به بیش از یک دستگاه اطلاعاتی وابسته است که در رأس آنها سیا و موساد قرار دارد؛ به این معنا که این اتفاق یک عملیات مشترک و پیچیده است که به برنامه‌ریزی و جمع‌آوری اطلاعات و فناوری بالا، سیستم‌های نظارتی، اتاق هماهنگی و پیگیری منظم و ارتباطات با تجربه بالا نیاز دارد.

أی‌الیوم همچنین نوشت: «مطمئناً رژیم اسرائیل با مشارکت اطلاعات آمریکا تصمیم به ترور محسن فخری‌زاده جهت ضربه زدن به تلاش‌های ایران در زمینه دفاع موشکی و توسعه تحقیقات علمی نظامی و برنامه هسته‌ای این کشور گرفته بود.»

زهره نوروزپور امروز در سایت خبر آنلاین نوشت: « در هفته گذشته سفری مهم توجه رسانه های خبری منطقه و جهان را به خود جلب کرد.در حدی که جنجال انتخاباتی آمریکا را به حاشیه راند.خبری کوتاه که هیگدام از طرفین دیدار چندان مایل به صحبت درباره آن نبودند. ماجرا از این قرار بود که نتانیاهو شبانه با جت اختصاصی خود به نئوم عربستان رفت و با بن سلمان و پمپئو در تاریخ سوم آذرماه دیدار و گفتگو کرد. رسانه های خبری هرکدام تعریف و تحلیلی از این دیدار را منتشر کردند. عمده آنها از رمزگشایی این دیدار شبانه نتیجه گرفته بودند که این سعودی روابط خود را با اسرائیل به سمت عادی سازی پیش برده و قصد علنی کردن آن را داد. روز گذشته ترور شهید فخری زاده که به سبک تروریست های منطقه انجام شد احتمالا پرده دیگری از این دیدار شبانه را افشا می کند.»

در همین حال همکاری تنگاتنگ سازمان مجاهدین خلق با سازمان های اطلاعاتی آمریکا و غرب برای فاش ساختن اطلاعات محرمانه اتمی رژیم اسلامی بر هیچ کس پوشیده نیست.

دو ماه پیش از ترور فخری زاده، نام او در نشست شورای ملی مقاومت ایران، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق، مطرح شده بود. در نشست شورای مقاومت ملی ایران اعلام شده بود که دو سایت "سرخه حصار" در تهران و "مریوان" در آباده برای "تولید سلاح هسته‌ای" فعالیت‌هایی داشته‌اند و این سایت‌ها در اختیار سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی موسوم به "سپند" بوده‌اند. شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق در سال ۹۲ نیز اعلام کرده بود که بخش نظامی فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به "سپند" سپرده شده که رئیس آن محسن فخری‌زاده بوده است. این موضوع نشان می دهد که سازمان مجاهدین خلق در زمینه اطلاعاتی در ایران در کنار سازمان های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا فعالیت دارد.

محل ترور آقای فخری‌زاده نزدیک به محل استقرار برخی از سایت‌های اتمی و نظامی ایران است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی در باره ترور دیروز فخری‌زاده اظهار داشت:‌ «دشمنان ما ترور را به عنوان یک ابزار همواره علیه مردم عزیز ما و خادمین آنها استفاده کردند، این بار هم این کار را انجام دادند. رژیم اسرائیل و حامی بزرگ آن یعنی آمریکای جنایتکار و خائنین داخلی علی‌الخصوص منافقین که برای مردم عزیز ما شناخته شده‌ هستند همواره از این ابزار علیه ملت ما استفاده کردند.»

شاهرخ بهزادی/ رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 218894] [تاريخ انتشار: دوازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با دوم دسامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با يکم دسامبر ۲۰۲۰ ، 13:20:34 توسط علمدار
مضحکترین حرفها ازاقای شمخانی است که میگوید هیچ نیروی انسانی درمحل ترورنبوده وباپهباد ازبالا زده اند وماحتی محل ترور را میدانستیم .خوب اقای دریار برای رسیدن ازجاده فیروزکوه به ابسرد ۴ تا راه هست .اگه بلدنیستی بهت بگم .به فرض که شما چنین پیش بینی داشتید می توانستید ازچند کیلومتر جلو تر ( جاده خاکی وسط باغهای ابسرد به سمت ایینه ورزان ) میامد .یا دوسه کیلومتر جلوتر ازبلوارجدید ابسرد میامدند این لاطاعلات چیه میگی آقای دریادار ؟؟؟
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 11:31:21 توسط hasan
ترور این موجود یا دستور خود خامنه ای بود بخاطر اینکه فخری زاده بیش از حد اطلاع داشت و تاریخ مصرفش گذشته بود ویا نیرویی خارج از حاکمیت. در هر 2 مورد رژیم اسلامی دیگه بخاطر ضعف امنیتی موجود در بدنۀ بالترین رده های حکومتی هیچ اعتمادی به نزدیکترین عاملین خودش هم نداره. نه خامنه ای به رییسان خودگماشته اعتمادی داره و نه این رییسان به خامنه ای.
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 10:49:05 توسط سخنگو
راديو فردا با داغ شدن جريان مبارزه در ايران نقش ضد مردمي خودش را هر بيشتر نشان ميدهد . درست كردن يك خوروش با همه مواد لازم از جمله مجاهدين خلق مهارت راديو فردا را در مزدور ي نشان ميدهد . اقاي شاهرخ بهزادي و روحاني و خامنه اي و بقيه اراذل همه اعضاي گروه كر شكست خوردگان هستند كه تلو تلو خوران دارند هزيان ميگويند. افتاب خامنه اي در حال افول است .
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۹ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۲۰ ، 07:35:45 توسط افراسیاب
این شخص دانشمند نبوده تکنیسین و استاد دانشگاه بوده، کارشون ساختن و مونتاژ کردن بمب اتمی روی موشک‌های با برد کوتاه ساخت شوروی سابق و کره شمالی بوده، موشک‌های با کلاهک انفجاری معمولی را میخواستن به اتمی تبدیل کنن. همین کارهای که در اروپا مکانیکهای آماتور روی اتوموبیل انجام می‌دهند و موتور یک ماشین اسپورت را میذارن داخل یک ماشین قدیمی. در مورد وزارت اطلاعات رژیم هم آنها قدرت مقابله و کشف ماموریت‌های کشورهای قدرتمند را ندارند، ماموریت وزارت اطلاعات دستگیری مثلا چهارتا دانشجو و شکنجه کردن آنها و یا دوتا کارگر را بگیرند و شلاق بزنن و یا با کارت سپاه از صف تخم مرغ جلو بزنه و یک شونه تخم مرغ بیشتر بگیره و یا از تعاونی فرش ماشینی بگیره و رئیس هاشون هم صبح تا شب بدنبال یکنفرند که وضع مالیش خوب باشه و مثل طبری و صادق دزده ازش رشوه بگیرن و یا پرونده الکی براش درست کنن و یه زمینی ویلای ماشینی و یا چند هزار یورو گیرشون بیاد، اینها به جاسوس اسرائیل چکار دارن که الکی خودشون را درگیر کنن اگر جاسوس‌ها سیبیلشون را حسابی چرب کنن رهبر هم براشون میبرن مثل دختر لاریجانی که دو سال اطلاعات میفروخت برای اقامت.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی