دستان خالی جمهوری اسلامی برای انتقام ترور فخری‌زادهسخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مواضع منتسب به فرمانده سپاه را درباره انتقام سخت از طراحان، عاملان و حامیان ترور محسن فخری‌زاده، مهم‌ترین چهره هسته‌ای جمهوری اسلامی تکذیب کرد.

پس از انتشار توییتی از سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران که در آن از دستور کار جمهوری اسلامی برای انتقام و مجازات سخت طراحان، عاملان و حامیان ترور فخری‌زاده صحبت شده بود، رمضان شریف، سخنگوی سپاه گفت که این اخبار صحت ندارد.

فارغ از تکذیب سخنگوی سپاه، واقعیت این است که جمهوری اسلامی خلاف واکنش تندی که نسبت به کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس داشت، در موضوع ترور فخری‌زاده از اعلام مواضع تند و خشمگینانه خودداری کرده است.

علی خامنه‌ای که سال گذشته و هنگام کشته شدن قاسم سلیمانی از سوی آمریکا گفته بود انتقامی سخت در انتظار کسانی است که دست به این کار زده‌اند، حالا و در پی کشته شدن فخری‌زاده حاضر نشد چنین اظهاراتی بر زبان بیاورد و در پیام تسلیت او نشانه‌ای از تهدید به انتقام دیده نمی‌شود. این بخش از پیام رهبر جمهوری اسلامی بلافاصله از سوی رسانه‌ها و تحلیل‌گران به عنوان نوعی صبر و خویشتنداری جمهوری اسلامی ارزیابی شد.

حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع و مشاور کنونی علی خامنه‌ای در امور تسلیحاتی نیز گفت: «ما هوشمندانه عمل، زمان، مکان و چگونگی انتقام را تعریف می‌کنیم.»

سرتیپ پاسدار اسماعیل کوثری، جانشین پیشین فرمانده قرارگاه ثارالله و از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز گفت که نباید در موضوع انتقام ترور فخری‌زاده احساساتی عمل شود. حسن روحانی و اعضای دولت او نیز اظهارات مشابه‌ای داشتند و نشانه‌ای از انتقامی خاص و مشخص در مواضع آن‌ها دیده نمی‌شود.

مجموع این اظهارات و موضع‌گیری‌ها دارای تفاوت اساسی با دوره‌ای است که قاسم سلیمانی کشته شد. در آن دوره همه مقامات ارشد جمهوری اسلامی بر انتقام عملی و فوری تاکید داشتند. این مواضع و انتظار طرفداران جمهوری اسلامی باعث حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق شد. حمله‌ای که البته به دلیل اطلاع آمریکایی‌ها از انجام آن، حتی یک نفر از آمریکایی هم در آن کشته نشد. اگرچه هم‌زمان، سپاه پاسداران یک هواپیمای مسافربری اوکراین را سرنگون کرد که به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن منجر شد.

برخلاف وضعیت سال گذشته حالا در حالی که بسیاری از طرفداران جمهوری اسلامی پس از ترور فخری‌زاده، احساس تحقیر و شکست می‌کنند و خواستار انتقام هستند، ولی مقامات همه صحبت از صبر و خویشتنداری می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها مانند حسین دهقان می‌گویند دشمنان تلاش دارند در هفته‌های آخر فعالیت دولت دونالد ترامپ، تنش را با ایران افزایش دهند.

به نظر می‌رسد به طور مشخص پنج دلیل را می‌توان برای عدم تمایل جمهوری اسلامی به انتقام در شرایط کنونی و در پیش گرفتن سیاست صبر و انتظار برشمرد:

۱- ناتوانی اطلاعاتی جمهوری اسلامی در حالی که ترور فخری‌زاده یک شکست آشکار و بزرگ اطلاعاتی و امنیتی برای سرویس‌های اطلاعاتی ایران به شمار می‌رود، نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی از قدرت اطلاعاتی لازم برای پاسخ متقابل عاجزاند. کشته شدن قاسم سلیمانی در سال گذشته، ترور نفر دوم القاعده در تهران، ربودن اسناد اتمی ایران از سوی اسراییل و حالا ترور فخری‌زاده نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از توان اطلاعاتی کافی برای هماوردی با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای رقیب و دشمن خود از جمله اسراییل برخوردار نیست.

۲- ناتوانی در تحمل عواقب حمله نظامی. با وجود آن که روزنامه کیهان به عنوان روزنامه تحت امر علی خامنه‌ای از اسراییل به عنوان عامل ترور فخری‌زاده نام برد و خواستار حمله موشکی به حیفا و وارد آوردن تلفات انسانی در این حمله شد، ولی واقعیت این است که معلوم نیست جمهوری اسلامی با توجه به سامانه‌های ضدموشکی متعدد اسراییل، از توان موشکی لازم برای حمله موثر به اسراییل برخوردار باشد. حتی اگر چنین فرض شود که جمهوری اسلامی در یک حمله موشکی قادر به هدف قراردادن اهدافی در اسراییل باشد، معلوم نیست که جمهوری اسلامی قادر به تحمل عواقب و نتایج چنین حمله‌ای از جمله شروع درگیری و جنگ احتمالی بین ایران و اسراییل باشد. به ویژه این که بین مقامات جمهوری اسلامی حالا این تحلیل پر رنگ است که اسراییل به طور تعمدی دست به ترور فخری‌زاده زده است تا مانع از سرگیری مذاکرات مربوط به برجام با دولت جو بایدن رییس جمهوری جدید آمریکا و لغو تحریم‌ها علیه ایران شود.

۳- ناتوانی در پی‌گیری حقوقی. جمهوری اسلامی فاقد توانایی لازم برای پیشبرد موثر و موفق یک شکایت حقوقی درباره ترور محسن فخری‌زاده در محافل حقوقی و دادگاه‌های بین‌المللی است. نخست آن که هیچ گروه یا کشوری هنوز مسؤولیت این ترور را نپذیرفته است. اگر چه انگشت اشاره بیش از همه به سوی اسراییل است ولی اثبات حقوقی این تحلیل سیاسی و رسانه‌ای در دادگاه‌های بین‌المللی که با شواهد و اسناد و مدارک سروکار دارند، ساده نیست. دوم این که خود جمهوری اسلامی در برخی پرونده‌های بین‌المللی متهم به انجام اقدامات تروریستی است که از جمله آن‌ها می‌توان به پرونده اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایرانی در بلژیک اشاره کرد که متهم به طراحی حمله و انفجار در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در سال ۲۰۱۸ است. از سوی دیگر اگر جمهوری اسلامی تلاش کند تا موضوع ترور فخری‌زاده را در دادگاه‌های بین‌المللی پی‌گیری کند، در عمل با این رویه حقوقی موافقت خواهد کرد که پرونده‌های مشابهی علیه خود جمهوری اسلامی در ارتباط با ترورهایش در خارج از ایران از جمله ترور مخالفانش در این دادگاه‌ها به جریان بیفتد. رویه‌ای که جمهوری اسلامی را به دلیل تعدد اتهامات تروریستی علیه آن با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد کرد.

۴- ناتوانی در یارگیری سیاسی. جمهوری اسلامی در پی‌گیری پرونده ترور فخری‌زاده و انتقام‌گیری متناسب با آن دارای مشکلات سیاسی جدی است. جمهوری اسلامی در نظام منطقه‌ای در خاورمیانه و در سطح بین‌المللی دوستان زیادی ندارد. ممکن است بسیاری از دولت‌ها با اعمال ترور در معادلات بین‌المللی موافق نباشند و آن را محکوم کنند اما مشکل جمهوری اسلامی این است که در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی دشمنان و رقبای بسیار و دوستان اندکی دارد و این وضعیت مانع از هر شکل یارگیری سیاسی موفق از سوی جمهوری اسلامی علیه عاملان و آمران ترور فخری‌زاده خواهد شد. گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه از جمله کتایب حزب‌الله در عراق و حوثی‌ها در یمن این ترور را محکوم کرده‌اند ولی چنین حمایت‌هایی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی مصداق یک یارگیری سیاسی موفق برای جمهوری اسلامی نیستند.

مجموع این عوامل باعث شده است تا جمهوری اسلامی در ترور فخری‌زاده، سیاست صبر و خویشتن‌داری در پیش بگیرد. سیاستی که نه از روی اقتدار بلکه از روی نگرانی و ترس از عواقب و نتایج هر نوع انتقام است.
مراد ویسی / ایندیپندنت فارسی
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 219012] [تاريخ انتشار: دوازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با دوم دسامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با دوم دسامبر ۲۰۲۰ ، 00:32:36 توسط خرم دین
جناب حسن آقا مدتی بود دنبال حرف حسابی بودیم ، دمت گرم که هستی .
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با يکم دسامبر ۲۰۲۰ ، 08:12:04 توسط آذر
از هنگامیکه دولت ج-ا، در ایران استقرار یافت، مردم ایران لحظه‌ای از آسایش و آرامش برخوردار نبوده‌اند. موجودیت این رژیم عجین بوده است با جنگ، کشتار، اعدام، باند بازی، ترور، حذف، ترس و اضطراب دائمی توده مردم از خطراتی که هرلحظه آنها را تهدید میکند، توأم با افزایش فقر، گرسنگی، بیکاری و عواقب اجتماعی فاجعه‌بار آنها. با کشته شدن مهره ها و شکستهای سیاسی رژیم. موضوع غیرقابل تردید این است که ج-ا، امروز با گزینه‌هایی روبروست که هیچکدام با خواست و میل آن همخوان نیست. نه سکوت (سر خوردگی بدنه) و نه واکنش. این مساله بیانگر چیزی نیست جز محدودیتها و بن‌بستهای بیشتر در سیاستهای تا کنونی است. تا شروع بایدن و هراس از قیام بعید بنظر میرسد ج-ا، اقدامی واکنش برانگیز انجام دهد، فقط با جنجال و هارت وپورت و دادن وعده‌ در آینده بسنده میکند. اما توده‌ها، کارگران و زحمتکشان ایران برای رهایی از تمامی مصائبی که نتیجهٔ نزاع بین مرتجعین و بطور ویژه سیاستهای دولت ج-ا، است، تنها یک راه دارند آن سرنگونی و برقراری حکومت شورایی کارگران و زحمتشکان است، غیر از این، اینگونه نزا‌ع ها به اشکال مختلف همچنان ادامه خواهد یافت.
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با يکم دسامبر ۲۰۲۰ ، 04:14:47 توسط حسن آقا (2)
(۲) دولت بایدن با انتخاب جنگ‌طلب‌ترین کادرهای سیاسی امپریالیست به مناسب دفاع، سیاست خارجی و امنیت ملی در کابینه، همت خود را برای گسترش و تحکیم سلطه رو به افول امریکا در صحنه جهانی را نشان داده است. کلامی از سرکوب‌ها و اعدام‌های رژیم فاشیعه نیست و نخواهد بود. در لیست دشمنان، چین و روسیه اولویت دارند، و ایران و کره شمالی در رده دوم قرار دارند. کره شمالی منزوی‌ست، اما رژیم اشغالگر در ایران، توسعه‌طلب و برای نو‌مستعمرات عربی و اسراییل، که ضمیمه‌ای از ارتش امریکا‌ست، خطرناک است. بیش از این، حضور در عراق و افغانستان، برای مردم ورشکسته، کرونا‌زده و گرسنه امریکا جذابیتی ندارد، پس مصالحه با ایران و تنش‌زدایی در منطقه‌ای که فقط بوی شکست را تداعی می‌کند، نیروهای روحی روانی بزرگی را در گسترده جامعه بحرانی امریکا آزاد کرده و بر چین و روسیه میزان خواهد کرد. نو‌لیبرال‌های بایدن ( که نه نو هستند و نه ایبرال)، اما، با طرفی مواجهند که در ساختار درونی دربست ورشکسته، و در منطقه با مقاومت ضد‌شیعی روبروست. کمی نرمش در سیاست رژیم انفجار درونی ا به همراه خواهد داشت. فاشسیعیان نه راه پس دارند و نه راه پیش!
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با يکم دسامبر ۲۰۲۰ ، 03:48:04 توسط حسن آقا (2)
(۱) دولت دایمی و رژیم جهانخواری امریکا از نوع حکومت و ساختار درونی رژیم دینی بسیار خرسند و راضی است. امریکا با این خرده‌امپریالیست‌های روانی دو اشکال دارد: ۱) سیاست منطقه‌ای ،- که اوباما در مذاکراتش نگنجاند-، و ۲) برنامه هسته‌ای. ترور حاج قاتل سلیمانی و ته‌لشگر فخری‌زاده را هدفمند و در راستای مذاکرات آینده بود که سلاخی کردند. از سال‌های آخر اوباما سیاست “چرخش به آسیا” در دستور کار قرار گرفت: تمرکز همه‌جانبه برای مقابله با چین. قرار بر این بود که مبارزه برای رام گردن یا سرنگونی رژیم به آینده میان‌مدت حوصله شود. اما سیاست منطقه‌ای فاشیعیان برجام را برهم ریخت. اکنون امید رژیم، ظریف و خامنه‌ای به باز کردن برجام خیالی خام است، چرا که دولت بایدن، با پشتوانه تحریم‌های ترامپ و شکنندگی ساختار درونی رژیم، تغییر سیاست منطقه را پیش‌شرط آغاز مصالحه و ادامه مذاکرات هسته‌ای تعیین خواهد کرد. این سیاست از سوی نظامیان امریکا تعیین شده و خواهد شد. امریکا در صحنه جهانی همیشه متکی به راه‌حل و فشار و جنایت نظامی بوده، چرا که در سیاست جهانی و دیپلماسی بسیار ضعیف است.
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با يکم دسامبر ۲۰۲۰ ، 00:14:40 توسط Rasul
افراسیاب عزیز حقیقتا که گل گفتی :-)
نوشته شده در تاريخ دهم آذر ۱۳۹۹ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۲۰ ، 21:15:36 توسط افراسیاب
من که همیشه میگفتم بزودی اتفاقات خیلی بدی برای جمهوری اسلامی خواهد افتاد حالا خودتان نگاه کنید، این رژیم خیلی عمر کند زیر یک سال است حتی با وجود جو بایدن. به مرحله ای رسیدن که از بی پولی حال تهدید کردن و هارت و پورت گذشته را هم ندارند، یادتون هست چطور مثل سگ واق واق میکردند، همینه همیشه که کاه و یونجه شون زیاد بود جفتک می‌انداختند ولی حالا چپیدن تو سوراخ موش هم از وحشت قیام مردم و هم از وحشت کرونا نمی‌دانند چکار کنند، فقط یک ویروس کرونا که همه جای دنیا هست بیافته تو جون این رهبر الدنگ با آن تن ناقصش تمامه جمهوری اسلامی زیر و رو میشه، واکسن هم که برای همچین سنی و بدن داغونی که خامنه ای داره اثری نداره و در جا همان شب اول سقط میشه. فکرش را بکنید نوبتی هم باشه دیگه الان نوبت رهبر مفلیسن عالم است، قاسم که کتلت شد و انرژی اتمیشون را هم که شکمش را وسط خیابان سفره کردن فقط رهبر و کل رژیم مانده که به ازرایل سلام کنه.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی