ترور محسن فخری‌زاده به دستمایه‌ای برای دعواهای جناحی تبدیل شده است


قتل محسن فخری‌زاده اختلافات و دعواهای جناحی در ایران را شدت داده و بحث‌های متعددی برانگیخته است: مسئلۀ ناکارآمدی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور و لزوم "واکنش قاطعانۀ ایران" برای تلافی ترور، از جمله بحث‌هاست. ترور فخری‌زاده در عین حال فرصتی ایجاد کرده تا هر جناح، مقاصد خود را در پروندۀ اتمی و در مورد رابطه با آمریکا دنبال کند.

به گزارش رادیو فرانسه، روز سه‌شنبه ۱۱ آذر/اول دسامبر، علی ربیعی، سخنگوی دولت، در نشست خبری خود، در ارتباط با ترور محسن فخری‌زاده به ویژه از عملکرد وزارت اطلاعات دفاع کرد و گفت که این وزارتخانه "از چند ماه قبل و حتی چند روز قبل از حادثه، اطلاعات لازم را در قالب “هشدار انجام عملیات تروریستی” با جزییات و ذکر مکان‌های احتمالی و اهداف عملیات در اختیار سازمان ها و نهادهای حفاظتی مربوطه قرار داده بود"...

یک روز قبل، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز صریحاً گفته بود که سیستم‌های اطلاعاتی کشور محل بروز احتمالی حادثه را پیش بینی کرده بودند. اما هیچیک ازاین دو مقام به طور دقیق توضیح نداده‌اند که چگونه به رغم این اطلاعات، حتی مسیر حرکت محسن فخری‌زاده و محافظانش تغییر نیافته بود. شمخانی فقط گفت: "متأسفانه جدیت مورد نیاز اعمال نشد و این بار آنها (تروریست‌ها) موفق شدند"...

علی ربیعی نیز گفت که در بیست سال اخیر، دائماً خبرهایی مبنی بر سوءقصد علیه فخری‌زاده دریافت می‌شد و این، "شاید علت عادی گرفته شدن خبر باشد". او افزود: "با کمی دقت و رعایت پروتکل‌های حفاظتی می‌توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم".

با اینحال سخنگوی دولت همۀ انتقادها علیه دولت و علیه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی را ناموجه و گاه دروغ‌پردازی دانست. وی از جمله این ادعا را که "مشخصات و آدرس فخری‌زاده طی مذاکرات برجام لو رفته"، کذب محض دانست و گفت: "عادت کرده‌ایم به اینکه عده‌ای همواره از آب گل‌آلود برای منافع جناحی و سیاسی خودشان ماهی می‌گیرند... فخری‌زاده هیچ‌گاه با هیچ مقامی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به ایران آمده، دیدار نداشته و این یک دروغ مسلم است".

دو روز قبل، علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس در توئیتر نوشته بود: "آیا می دانید نام شهید فخری زاده توسط بازرسان جاسوس سازمان انرژی اتمی به موساد داده شد؟" سلیمی افزوده بود: "شیک پوش‌های پشت میز مذاکره همان تروریست‌های قاتل دانشمندان هسته ای و سردار شهید ما هستند. چرا باید با قاتلان و خبر چینان آنان مماشات کرد؟"

"کاسبان ترور و کاسبان تحریم"
در حال حاضر مخالفان برجام در ایران قصد دارند با بهره‌گیری از بحث‌های اخیر، رابطۀ دولت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مخدوش کنند. بخشی از نمایندگان مجلس نیز در این جهت فعالیت می‌کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا‌ این افراد را "کاسبان ترور" نامیده و با کنایه به نمایندگان می‌نویسد: "دانشمندان مجلس کنونی با هدف تخریب رقیب و حفظ آینده سیاسی خود، در عمل به منافع ملی کشور آسیب می‌زنند".

ایرنا "کاسبان ترور" را با "کاسبان تحریم"، یعنی کسانی که از تحریم‌ها، "منفعت‌های هنگفت به جیب زده‌اند" مقایسه کرده و می‌نویسد می‌نویسد: "بالاتر از سیاهی کاسبی تحریم هم رنگی هست: کاسبی از ترور!".

یکی دیگر از دعواهای سیاسی که فعلآ جریان دارد تلاش برای وابسته کردن فخری‌زاده به جناح موافق یا مخالف برجام است. روزنامۀ کیهان چاپ تهران می‌نویسد که جریان رسانه‌ای حامی دولت "در اقدامی عجیب و قابل تأمل و در تحریفی آشکار"، تلاش دارد که فخری‌زاده را "عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جا بزند".

توصیه اینست: تنش را تشدید نکنیم
در پاسخ به پرسش‌هایی در مورد نوع واکنش ایران به ترور فخری‌زاده، علی ربیعی در عین تأکید بر لزوم مجازات "تروریست‌ها"، چند بار تکرار کرد که نباید "در دام دشمنان بیفتیم". او گفت: "کسانی که مرتکب این جنایت شدند، باید مطمئن باشند که تاوان آن را خواهند پرداخت اما در مکان، زمان و به شیوه ای که ما انتخاب می‌کنیم این اقدام صورت خواهد گرفت".

او افزود: "هیچ ایرانی تردید ندارد که باید مجازات انجام شود اما تفاوت این است: آیا در همان سناریویی که تروریست چیده بازی کنیم یا خودمان سناریو بچینیم؟ ما باید منافع ملی خود را دنبال کنیم". به گفتۀ ربیعی "همیشه توصیه این است که تشدید تنش نکنیم و در دام دشمنان نیفتیم... قطعاً پاسخ ما آنطور نباید باشد که دشمن می خواهد".

اما روزنامۀ کیهان از "تنش‌زدایی" انتقاد کرده و در مقاله‌ای که به "دفاتر جامعه اسلامی دانشجویان" نسبت داده شده می‌نویسد که ترور فخری‌زاده در حالی رخ داد که "دولت روحانی در پایبندی به برجام، پروژۀ تنش‌زدایی را پیش می‌برد". به نوشتۀ کیهان آنچه منجر به ترور فخری‌زاده شد، "مماشات در برابر ‌ترور و پیشنهاد مذاکره در برابر فشار" است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوۀ قضاییه نیز "توصیۀ غربی‌ها برای خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران را چراغ سبز نشان دادن به تروریست‌ها" دانسته است.

ارتباط ترور با تغییر دولت آمریکا

روز سه‌شنبه، طی نشست خبری از علی ربیعی سؤال شد که "آیا یکی از اهداف ترور محسن فخری زاده مانع تراشی برای رابطه بین ایران و دولت جدید آمریکا نبوده؟" ربیعی پاسخ داد: "ما می دانستیم که با وقوع تغییرات سیاسی در واشنگتن و باز شدن روزنه ای به روی تنش‌زدایی، افراد، گروه‌ها و رژیم‌هایی هستند که از چنین تغییرات مثبتی برای صلح و امنیت جهانی نگرانند. ما می دانیم کسانی وجود دارند که می خواهند با دامن زدن به خشونت و اقدامات افراطی، به هر قیمتی تنش ها را افزایش دهند. قطعاً ترور با چنین هدفی صورت گرفته است"... ولی به گفتۀ ربیعی "ما آنها را در رسیدن به این هدف جنگ طلبانه ناامید خواهیم کرد. ما مسیر درست خود را خواهیم رفت"...

اما روزنامۀ کیهان در ارتباط با تغییر دولت در واشنگتن می‌نویسد: "کسانی که بدون عبرت گرفتن از برجام و با تعطیل کردن عقل خود منتظرند تا بایدن رئیس جمهور آمریکا شود تا در ایران گشایش اقتصادی رخ دهد، زمانی از خواب بیدار می‌شوند که دوباره کاهش بی‌سابقۀ ارزش پول ملی و افزایش چند صد درصدی قیمت‌ها را با بایدن تجربه کنند"...


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 219058] [تاريخ انتشار: يازدهم آذر ۱۳۹۹ برابر با يکم دسامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 آرمین لاشت، جانشین مرکل کیست؟ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی