نخستین چالش سیاسی جو بایدن: چینش وزیران کابینه 

 
راضی کردن همه نیروها اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار است. بایدن برای دولت خود به سراغ چهره‌های با تجربه رفته است. لیبرال‌ها و میانه‌روها راضی‌اند. اما چینش کابینه نتوانسته رضایت چپ‌ها و فعالان محیط زیست را جلب کند.

تظاهرات طرفداران محیط زیست، هواداران گروه "سان‌رایز" علیه چینش کابینه بایدن حکایت از دشواری کار او در سامان دادن به ترکیب دولت دارد. اعتراضات بیشتر متوجه انتخاب مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید و وزیر کشاورزی بوده است.

تظاهرات طرفداران محیط زیست در نیویورک برگزار شد اما تعداد شرکت‌کنندگان در حدی نبود که بتواند تاثیری بر سیاست‌ها و تصمیم بایدن در شکل دادن به دولت جدید داشته باشد. معترضان از جمله مخالف انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی دولت بایدن هستند.

علت مخالفت چپ‌ها و مدافعان محیط‌زیست با انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید را باید در سابقه فعالیت او جست‌وجو کرد. برایان دیز یکی از افرادی است که برای شرکت بزرگ مالی "بلک‌راک" کار می‌کند.

به باور فعالان محیط‌زیست، از این مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی بایدن نمی‌توان انتظار داشت در عرصه مقابله با تغییرات اقلیمی تلاش‌ ویژه‌ای از خود نشان دهد.

سایت خبری "اشپیگل‌آنلاین" به تظاهرات گروهی از مدافعان محیط زیست در برابر ساختمان شرکت مالی "بلک‌راک" در منهتن نیویورک اشاره کرده است. معترضان بر روی پلاکارد اعتراضی خود نوشته بودند: «بایدن نه بگو!»

تظاهرات و اعتراضات این نیروها نتیجه‌ای در پی نداشت. جو بایدن رسما برایان دیز را به عنوان مشاور ارشد شورای اقتصادی دولت خود معرفی کرد.

برایان دیز که ۴۲ سال سن دارد، فعالیت سیاسی خود را همچون بسیاری دیگر از وزیران و مشاوران ارشد بایدن در دوره زمامداری باراک اوباما آغاز کرد.

برایان دیز در کاخ سفید و در چارچوب وظیفه جدید خود با فردی سروکار خواهد داشت که به‌خوبی می‌شناسد. این فرد ۳۹ ساله، ادوال آدیمو نام دارد و قرار است که به عنوان معاون وزیر دارایی در دولت بایدن فعالیت کند. آدیمو که تباری نیجریه‌ای دارد نیز در شمار مدیران ارشد شرکت مالی "بلک‌راک" بوده است.

نارضایتی جناح چپ حزب دموکرات

جو بایدن در چینش کابینه خود عمدتا بر آن بوده تا نیروهای لیبرال و میانه‌رو حزب دموکرات را راضی کند. به‌ویژه او با تاکید بر این موضوع که خود را رئیس جمهور کل آمریکا می‌داند، بر آن است تا از مخالفت نمایندگان جمهوری‌خواه نیز بکاهد.

بدیهی است که در پیش گرفتن چنین سیاستی باب میل نیروهای چپ حزب دموکرات نیست و ناخشنودی آن‌ها را در پی داشته است.

خبرنگار "اشپیگل" در ادامه گزارش خود نوشته است که در پیش گرفتن چنین سیاستی به معنای آن است که سر نیروهای چپ و پیشرو حزب دموکرات در چینش کابینه عملا بی کلاه مانده است.

دو سیاستمدار حزب دموکرات می‌توانستند تا حدودی رضایت جناح چپ حزب دموکرات را تامین کنند: برنی سندرز و الیزابت وارن.

حتی پیش از این اخباری منتشر شده بود که حکایت از هدایت وزارت کار توسط برنی سندرز داشت. فراموش نباید کرد که برنی سندرز با اعلام حمایت خود از جو بایدن عملا راه را برای نامزدی او از سوی حزب دموکرات هموار کرد و باعث افزایش حمایت بخش‌هایی از مردم آمریکا از او شد.

اخباری که اکنون منتشر شده حکایت از آن دارد که بایدن تصمیمی برای محول کردن وزارت کار به برنی سندرز ندارد.

جو بایدن اخیرا گفته بود که با توجه به آرایش کرسی‌های مجلس سنا، بیرون کشیدن یکی از سناتورهای دموکرات از این مجلس تصمیمی بسیار دشوار خواهد بود. ناظران این گفته بایدن را پاسخ رد به خواست سناتور برنی سندرز برای هدایت وزارت کار تفسیر کرده‌اند.

بایدن گفته بود که او یک برنامه بسیار پیشرو و جامع برای تحول آمریکا طراحی کرده و برای اجرای این برنامه نیاز به اکثریت مجلس نمایندگان و سنا دارد.

اکثریت مجلس نمایندگان همچنان در اختیار حزب دموکرات است. در مجلس سنا وضعیت به این گونه است که جمهوری‌خواهان موفق به کسب ۵۰ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی این مجلس شده‌اند. دموکرات‌ها ۴۸ کرسی را کسب کرده‌اند.

تکلیف دو کرسی دیگر در انتخابات روز پنجم ژانویه ایالت جورجیا روشن خواهد شد. در صورت پیروزی دموکرات‌ها، توزیع کرسی‌های مجلس سنا به شکل برابر بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه صورت خواهد گرفت.

با احتساب رای معاون رئیس جمهور، کامالا هریس، عملا اکثریت مجلس سنا نیز به دموکرات‌ها تعلق خواهد گرفت. در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان در جورجیا عملا کار بایدن برای پیشبرد بسیاری از سیاست‌های خود دشوار خواهد شد.

در خدمت کشاورزان خرده‌پا

نتایج انتخابات روز سوم نوامبر به وضوح نشان می‌دهد که بایدن در نقاط روستایی آمریکا و به‌ویژه در مناطق دهقانی کمترین میزان حمایت و پشتیبانی را داشته است.

بسیاری از نیروهای وابسته به جناح چپ حزب دموکرات خواستار آن هستند که وزارت کشاورزی تبدیل به بلندگوی صاحبان مزارع بزرگ نشود.

به باور آن‌‌ها وظیفه اصلی وزارت کشاورزی باید ناظر بر مقابله با گرسنگی و نیازهای مصرف‌کنندگان باشد. از این رو، دهقانان و کشاورزان خرده‌پا در کارولینای جنوبی یا افراد کم‌بضاعتی که در ایالت اوهایو شکم خود را با دریافت کوپن‌های مواد خوراکی سیر می‌کنند، از وزارت کشاورزی و دولت بایدن انتظار دارند به آن‌ها توجه کنند.

از این رو، گرچه پست وزارت کشاورزی عملا در شمار پست‌های مهم در کابینه آمریکا محسوب نمی‌شود، اما در شرایط کنونی می‌تواند انتخاب وزیر این نهاد، رضایت و یا نارضایتی بخشی از اعضای حزب دموکرات را در پی داشته باشد.

سیاهپوستان و اقلیت‌ها

بایدن در نطق پیروزی خود از حمایت و پشتیبانی شهروندان آفریقایی‌تبار قدردانی کرده بود. اما توجه به سیاهپوستان نمی‌بایست در مناطق دهقانی آمریکا منجر به افزایش مخالفت شهروندان سفیدپوست با سیاست‌های او گردد.

بایدن در چینش کابینه خود به اقلیت‌ها، از جمله به شهروندان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین توجه کرده است. اما، چنین توجهی از انتظار این دسته از شهروندان آمریکا فاصله زیادی دارد.

به عنوان نمونه، ویسنته گونزالس، نماینده حزب دموکرات از ایالت تگزاس اخیرا نارضایتی خود را در گفت‌وگو با پرتال خبری "پولیتکو" بیان کرده بود.

گونزالس گفته بود که انتظار دارد بایدن پنج عضو کابینه خود را به شهروندان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین اختصاص بدهد.

از سوی دیگر، باید افزود که شهروندان آسیایی‌تبار آمریکا حتی یک نماینده نیز در بین اعضای کابینه جدید جو بایدن ندارند.

منبع: دويچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 219234] [تاريخ انتشار: چهاردهم آذر ۱۳۹۹ برابر با چهارم دسامبر ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 آرمین لاشت، جانشین مرکل کیست؟ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی