واکسن کرونا برای ایران و مخمصه‌ای که خامنه‌ای درست کرد 


با ممنوع کردن واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی توسط خامنه‌ای تامین واکسن کرونا برای شهروندان ایرانی به مخمصه افتاد. حسن روحانی می‌گوید دولت تلاش می‌کند سریع‌تر "واکسن مطمئنی" وارد کند اما نمی‌گوید کدام واکسن و از کجا.

سخنان روز گذشته رهبر جمهوری اسلامی درباره ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونا که آمریکا و بریتانیا در تولید آن مشارکت دارند، تمام برنامه‌های وزارت بهداشت برای تهیه واکسن را به هم ریخت و در فضای مجازی با خشم و اعتراض شدید روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی خامنه‌ای جمعه ۱۹ دی ماه با تاکید بر ممنوعیت ورود "واکسن آمریکایی و بریتانیایی" به ایران گفته بود: «اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشورشان پیش نمی‌آمد.»

رئیس جمهوری، در نشست روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به این که یکی از مطالبات مردم تامین هر چه سریع‌تر واکسن کروناست وعده داد که دولت تمام توان خود را به کار می‌گیرد تا "واکسن مطمئنی را خریداری و وارد کشور" کند.

حسن روحانی هیچ اشاره‌ای به این که قرار است چه واکسنی و از کدام کشور خریده شود نکرد و تنها خبر داد که تحریم‌های آمریکا جا به جایی ارز برای خرید واکسن از طریق ساز و کار سازمان بهداشت جهانی موسوم به کوواکس مشکلاتی ایجاد کرده بود که دولت آنها را حل کرد.

مغلطه خامنه‌ای درباره "افتضاح کرونایی" در آمریکا

اظهارات خامنه‌ای درباره "افتضاح کرونایی" در آمریکا و و ربط دادن آن به تولید واکسن کرونا کاملا مغلطه‌آمیز است. واکسن فایزر- بیون‌تک که دو شرکت آمریکایی و آلمانی تولید کرده‌اند میانه ماه دسامبر و زمانی در آمریکا مجوز گرفت که بیش از ده ماه از آغاز پاندمی می‌گذشت و شمار مبتلایان شناسایی شده در ایالات متحده به مرز ۲۰ میلیون نفر رسیده بود.

اغلب کارشناسان و تحلیلگران معتقدند علت این وضعیت سیاست‌های کرونایی دولت دونالد ترامپ و جدی نگرفتن شیوع بیماری کووید۱۹ در ماه‌های ابتدایی است؛ سیاست‌هایی که ناظران آنها را یکی از علت‌های اصلی شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ارزیابی می‌کنند.

پس از تعلل فراوان دولت برای خرید واکسن کرونا نارضایتی عمومی افزایش یافت و کاربران ایرانی کمپین "واکسن بخرید" را در فضای مجازی راه‌انداخته‌اند.

با افزایش اعتراض‌ها حسن روحانی و وزیر بهداشت، سعید نمکی وعده دادند که جمهوری اسلامی برای دسترسی به واکسن کرونا در مرحله نخست روی واردات آن تمرکز دارد که شامل خرید مستقیم از شرکت‌های تولید‌کننده و خرید از طریق ساز و کار سازمان بهداشت جهانی خواهد بود.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، ایران از طریق سازوکار کوواکس برای خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن قرارداد بسته که با وجود تاکید دوباره روحانی بر حل شدن مشکلات انتقال ارز، به خاطر دستور خامنه‌ای فعلا منتفی است.

زمانی که خبر بستن قرارداد مطرح شد تنها واکسنی که مجوزهای بین‌المللی را دریافت کرده بود و در سبد ساز و کار سازمان بهداشت جهانی قرار داشت واکسن فایزر- بیون‌تک بود. در این فاصله واکسن شرکت آمریکایی مدرنا و واکسن اکسفورد آسترازنکا، تولید مسترک بریتانیا و سوئد، هم مجوزهای بین‌المللی را دریافت کرده‌اند.

اگر ادعای مسئولان درباره خرید واکسن از طریق ساز و کار کوواکس درست باشد، با سخنان خامنه‌ای باید قراداد آن را فسخ کنند. خامنه‌ای در عین حال روز جمعه گفته بود که مخالفت با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را قبلا به اطلاع مسئولان رسانده است.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صفحه توئیتر خود ویدئوی این بخش از سخنان خامنه‌ای درباره ممنوعیت وادرات واکسن از آمریکا و بریتانیا و گوشزد آن به مسئولان را بازنشر کرده است.


تناقض‌ها و ابهام‌های تصمیم خامنه‌ای برای محروم کردن شهروندان ایران ار سه واکسنی که تا به حال مجوز گرفته‌اند به همین جا ختم نمی‌شود. اصولا شرکت‌های مهم داروسازی کمپانی‌های چند ملیتی هستند و موسسه‌ها و پژوهشگران کشورهای مختلف با آنها همکاری می‌کنند.

تقدیر از سازنده "واکسن ممنوع" در تهران

به عنوان مثال بخشی از واکسن‌های شرکت مدرنا در دو کشور اسپانیا و سوئیس تولید می‌شود. افزون بر این اوگور شاهین، یکی از بنیانگذاران شرکت آلمانی بیون‌تک که با مشارکت شرکت فایزر واکسن کرونا تولید کرده، سال ۲۰۱۹ در مراسمی در تهران و با حضور علیرضا مرندی، مشاور و مسئول تیم پزشکی خامنه‌ای به خاطر تحقیقاتش در زمینه درمان سرطان "جایزه مصطفی" مخصوص دانشمندان جهان اسلام را دریافت کرد.


شاهین و همسرش، دو پژوهشگر ترک‌تبار آلمانی هستند که از پیشتازان به کارگیری روش‌های نوین برای تولید واکسن به شمار می‌روند و واکسن کرونایی که با همکاری شرکت فایزر ساخته‌اند و خامنه‌ای خرید آن را ممنوع اعلام کرد تا کنون به میلیون‌ها نفر در آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر تزریق شده است.

اعتراض به دخالت "ولایت" در مقابله با کرونا

تصمیم خامنه‌ای که مسئولان جمهوری اسلامی را به مخمصه انداخته با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی روبرو شده است. بهاره هدایت، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی در یک پیام توئیتری نوشت: «تعجبی ندارد؛ معنای راستین "ولایت" همین است: اعمال بندگی و بردگی در حق رعایای گمراه جاهل ناقص‌العقل.»

مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی وزارت کشور در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در صفحه توئیتر خود تلاش برای مهار بیماری کووید۱۹ را اولویت اصلی دولت خوانده و می‌نویسد: «هیچ‌مقامی حتی رهبر حق ندارد درمورد چگونگی مقابله با کرونا غیرکارشناسانه نظر دهد.»


ضیا نبوی، یکی دیگر از فعالان دانشجویی و زندانی سیاسی در پیامی خطاب به خامنه‌ای نوشت: «ما نه مقلد شمائیم نه رعیتتان! به هر واکسنی هم که اعتماد ندارید خودتان استفاده نکنید.»

مخالفت با واردات واکسن کرونا پیش از سخنان خامنه‌ای نیز مطرح شده بود. محمد رضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران که چندی پیش به پرسنل سپاه و بسیج توصیه کرده بود از واکسن‌های خارجی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ استفاده نکنند، ۱۲ دی ماه شرکت‌های خارجی تولیدکننده واکسن را به توطئه برای کاهش ۲۰ درصدی جمعیت جهان متهم کرده است.

اعتراض معتقدان به "داروی امام کاظم"

یک روز پیش از این اظهارات عده‌ای جلوی وزارت بهداشت تجمع و علیه استفاده از هر گونه واکسنی اعتراض کردند. بر پلاکاردی که در دست یکی از معترضان بود نوشته شده «نه به واکسن خارجی، نه به واکسن داخلی، ما واکسن "داروی امام کاظم" داریم.»


دو قرن سابقه توهم "دسیسه کفار"

تظاهرکنندگان که تعدادی از آنها ماسک زده بودند سازمان بهداشت جهانی، زیر مجموعه سازمان ملل را یک نهاد "آمریکایی – صهیونیستی" خوانده و خواستار خروج آن از "نظام تصمیم‌گیری کشور" شدند. ظاهرا اشاره این معترضان به سازوکار این سازمان برای توزیع عادلانه واکسن کرونا است.

مخالفت روحانیون و قشرهای نزدیک به آنها مانند رمالان و دعانویسان با واکسیناسیون سابقه‌ای طولانی دارد. اواخر قرن ۱۸ میلادی که ادوارد جنر بریتانیایی واکسن آبله را ساخت و امیرکبیر دستور واکسینه کردن عمومی را صادر کرد شماری از آخوندها و دعانویسان آن را "دسیسه کفار" برای وارد کردن اجنه به خون مسلمانان خواندند و با آن مخالفت کردند.

بیش از دو قرن پس از نجات جان میلیون‌ها نفر با واکسن آبله، اکنون "ولی فقیه" جمهوری اسلامی با واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی با این بهانه که "به آنها اعتمادی نیست" مخالفت کرده است. تفاوت خامنه‌ای با دعانویسان دوران امیرکبیر از جمله در این است که او قدرتی فراتر از قانون دارد و می‌تواند برای وزارت بهداشت و همه کارشناسان حوزه بهداشت تعیین تکلیف کند.

تصمیم خامنه‌ای برای محروم کردن ایرانیان از واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی در حالی است که "واکسن ایرانی" اگر تمام مراحل کارآزمایی‌هی بالینی را با موفقیت هم طی کند زودتر از شش تا هفت ماه دیگر به تولید انبوه نمی‌رسد.

تئوری توطئه و اظهارات غیرکارشناسی خامنه‌ای

خامنه‌ای در مخالفت با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی گفته "گاهی اوقات اینها می‌خواهند واکسن را روی ملت‌های دیگر آزمایش کنند".

حسن روحانی ظاهرا در ادامه این حرف گفته است: «مردم ما مطمئن باشند آنها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت.»

این حرف و سخنان خامنه‌ای بیشتر از جنس "تئوری توطئه" به نظر می‌رسد و هیچ مبنای علمی و منطقی ندارد. سه واکسنی که تا کنون تائیدیه و مجوز سازمان بهداشت جهانی و نهادهای نظارتی در آمریکا و اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند، همه تمام مراحل آزمایش و کارآزمایی بالینی را طی کرده‌اند و نیازی ندارند "روی ملت‌های دیگر" آزمایش شوند.

روزنامه شرق در گزارشی با توجه به سخنان روز گذشته خامنه‌ای به پیچیده‌تر شدن موضوع تامین واکسن برای مردم ایران و گزینه‌های باقیمانده برای این کار پرداخت.

این روزنامه می‌نویسد خرید از چین و روسیه، تولید واکسن با مشارکت کوبا و تولید واکسن داخلی از گزینه‌های باقیمانده است و "به نظر می‌آید گزینه آخر یعنی ساخت واکسن داخلی اصلی‌ترین و جدی‌ترین گزینه وزارت بهداشت و مسئولان سیاست‌گذار در حوزه سلامت جامعه است".

هشدار درباره تعلل در خرید واکسن

واکسن‌های چینی و روسی تا کنون مجوز سازمان بهداشت جهانی را دریافت نکرده‌اند، گرچه شانس واکسن سینوفارم چین کم نیست. با وجود این اتکا به واکسن تولید داخلی، که موفقیت و آغاز تولید انبوه آن مشخص نیست، بیشتر به معنای به خطر انداختن سلامتی شهروندان به خاطر عناد خامنه‌ای با بریتانیا و آمریکا به نظر می‌رسد.

انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در بیانیه‌ای که ۱۳ دی ماه منتشر شد با اشاره به برنامه‌های مختلف برای تولید واکسن ایرانی کرونا تاکید می‌کند که با توجه به زمان‌بر بودن این پروسه و محدودیت ظرفیت تولید، نباید در واردات واکسن تعلل کرد.

در این بیانیه آمده است: «با توجه به گسترش روزافزون پاندمی، کثرت جمعیت، وسعت ابتلا، تعداد بالای مرگ و میر، افزایش احتمال جهش ویروس در شرایط گسترش آلودگی، نیاز به زمان طولانی برای تکمیل مراحل ۱، ۲ و ۳ کارآزمایی بالینی و نیز ظرفیت محدود تولید انبوه واکسن در کوتاه مدت، این انجمن بر خرید فوری واکسن به میزان مورد نیاز تاکید می‌کند.»

انجمن ایمونولوژی ایران در بیانیه خود هشدار داده که "هرگونه تاخیر" در خرید و واردات واکسن کرونا "موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیر و از دست رفتن جان انسان‌های بیشتری" می‌شود و احتمال "ایجاد سویه‌های جدید ویروس و مقاوم به واکسن" را بیشتر می‌کند.

منبع: دويجه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 221286] [تاريخ انتشار: بيستم دی ۱۳۹۹ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 07:24:31 توسط افراسیاب
بنظر من این رژیم سر همین مشکلاتی که ویروس کرونا بوجود آورده از بین می‌رود، کرونا حتی دولت ترامپ را هم زمین زد و قبل از این اپیدمی تا ده درصد از جو بایدن جلو بود، عواقب اقتصادی این اپیدمی بعدا اقتصاد جهان را مثل جزام می‌خورد و هنوز کسی نمی‌داند که مقاومت این ویروس در مقابل واکسن چگونه خواهد بود و بعضی از محققین می‌گویند این ویروس قوی‌تر خواهد شد و واکسن را دور خواهد زد و آن ورشون قوی‌تر آن بچه ها و جوانان را هم بشدت مریض خواهد کرد، بهرحال واکسن زدن یک کشور دهها میلیارد دلار هزینه دارد و این باید هر سال ادامه داشته باشد و مرزها هم کنترل شود و مردم هم کمتر در تجمعات و رستوران‌ها ووو شرکت کنند و این خودش دخل اقتصاد هر کشوری را می‌آورد البته با توجه به جمعیت پیر کشورهای صنعتی فاجعه خواهد شد. کشورها از پول مالیات و بازنشستگی و حقوق بیکاری و امکانات و ساختن مدرسه و بیمارستان و ارتش و سازمان‌های دولتی بزنن و هی مردم را واکسن کاری کنن و مواظب باشند کسی به کسی نزدیک نشه، اقتصاد حسابی فلج میشه و چون حکومت ایران هم وابسته به اقتصاد جهان است وضعیتش صد برابر بدتر از امروز خواهد شد. البته سقوط می‌کند
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 07:05:48 توسط افراسیاب
اینها نمی‌توانند یک کشور ٩٠ میلیونی را واکسن بزنن نه پول دارند و نه امکانات از طرفی دیگر از اپیدمی کرونا بدشون هم نمیاد چون مردم تجمع اعتراضی نخواهند کرد، فقط به فقط به فکر شورش مردم هستند و تمام امکانات و پولشان را در این راه خرج میکنن که مردم اعتراض نکنند. وقتی اروپا و دیگر کشورها مردمشان را واکسن بزنن و این اپیدمی کم شود آنوقت در کشورشان را بروی هر کسی که از ایران میاد می‌بندند حتی اگر گواهی واکسن داشته باشد چون آن واکسن چینی مورد قبول آنها نیست پس در نتیجه ایران بطور کامل ایزوله ميشود و ایزوله شدن کشور مساوی است با ضعیفتر شدن این رژیم. پس در نتیجه این رهبر الدنگ نمیفهمد چی از دهان خودش خارج می‌کند، می‌توانست در این مورد خفه خون بگیرد و واکسن نزدن و حقه بازی خودشان را افشا نکند ولی مثل اینکه ترسیده دولتی‌ها پول‌های باقیمانده را خرج واکسن زدن مردم کنن و پولی برای سرکوب و ارازل امنیتی باقی نماند. در مورد حقوق بشر هم دولت جدید آمریکا حساس‌تر از قبلی است و خامنه ای می‌ترسد ایندفعه در صورت برگبار بستن مردم غربی‌ها حسابی به رژیمش گیر بدهند و بلای لیبی را سرشون بیارند.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۹ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 20:18:29 توسط حسن آقا
۲- واقعا وقتی چاقوکشان ابله ده‌ها سال فرهنگ‌زدایی و فقرزایی می‌کنند ۱۲ نفر شیعه‌ی سفیه وسط اپیدمی‌ی مرگ‌بار علیه واکسن و بر له داروی امام کاظم -که معلوم نیست خمیرش از پشکل کدام گوسفندهای شورای نگهبان فراهم شده- عر‌عر می‌کنندد نتیجه این می‌شود که: با این که اورانگوتان نارنجی ماه مه سال گذشته همکاری آمریکا را با سازمان جهانی بهداشت قطع کرد، « تظاهرکنندگان... سازمان بهداشت جهانی، زیر مجموعه سازمان ملل را یک نهاد "آمریکایی – صهیونیستی" خوانده و خواستار خروج آن از "نظام تصمیم‌گیری کشور" شدند.» پایه‌های برجای مائده‌ی اجتماعی رژیم نه می‌دانند در دنیا چه خبر است و نه می‌خواهند بدانند. حیوان‌گونه در مناسبات گدایی و آش و ساندیس‌خوری مسجد و بنیاد و بسیج و ستاد اسیرند و برای لقمه‌نانی هر چاپلوسی و نعلین‌لیسی را مباح و برای ادامه‌ی زیستی انگل‌واره واجب می‌دانند. و این است دستاورد رژیم برای حامیان تهیدست متدین و مستمندش!
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۹ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 18:32:24 توسط اکثریت ساکت
وقتی مستبد بر مسند قدرت بشینه نتیجه اش بهتر از این نخواهد شد. کرونا بخوبی نشان داد به عقل و دانش احترام نگذاریم باعث مرگمان خواهد شد. دیکتاتورهای احمق مثل علی بابای خودمون و یا احمقهای دیکتاتور مثل کله نارنجی نتونستند جلوی کرونا بایستند چون این ویروس خرافات و دروغ حالیش نیست، با عقل و دانش جلوش نایستی دمارت رو در میاره. قبلا هم پرسیدم کو اون خدایی که ۴۲ سال از ثروت کشور رو فداش کردند بیاد کرونا رو در ایران نابود کنه، کجایند امام های ریز و درشت که بخاطرشون ۴۲ سال کشتند و نابود کردند مگر کور و کر هستند مردم چی میکشند. تا دین مسئول اداره کشور باشه وضع همین خواهد بود و تا زمانی که استبداد(فاشیسم دینی، تک حزبی، سلطنت و غیره) در ایران باشه، این کشور هیچوقت آباد نخواهد شد.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۹ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 17:28:47 توسط حسن آقا
۱- متاسفانه موضوع واکسن برای رژیم تبهکار بسیار سیاسی است و نه تنها به‌خاطر «مبارزه‌ی امپریالیستی» با آمریکا و انگلیس، که مانند دولت ترامپ از این اپیدمی استفاده‌های داخلی سیاسی می‌کند: ترامپ عامدانه به شیوع کرونا و مرگ ۴۰۰ هزار نفر دامن زد، طبقات کارگر و میانی-پایینی را در بحبوحه‌ی اپیدمی آش‌و‌لاش کرد. ایالت‌های تحت کنترل ردمکرات‌ها را بی‌دفاع گذاشت و موجب صدمات اجتماعی‌ای بزرگی شد. روزی ۴۰۰۰ نفر می‌میرند. این اپیدمی برای رژیم آخوندی هم مصرف داخلی دارد: به سان ابزار دیگری برای سرکوب و فروکوبی و ناتوان‌ کردن خیل عظیم مخالفان میلیونی است، وگرنه واکسن‌های موثر دیگری نیز در بازار جهانی وجود دارد، چون واکسن چینی، که در امارات و برزیل موفقیت‌های بزرگی تاکنون داشته است. برزیل دیروز ۱۰۰ میلیون واکسن از چین سفارش داد.ماه پیش امارات ویروس ساخت چین را ۸۶٪ موثر اعلام کرد و بحرین نیز از همین واکسن استفاده می‌کند. چین هم ماه پیش به‌واسطه‌ی سیاست‌های داخلی و واکسینه کردن جمعیت، رشد اقتصادی داشته است. رژیم تبهکار تاکنون توانسته از اپیدمی برای سرکوب و منکوب کردن جمعیت عاصی با موفقیت بهره جوید.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۹ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 15:45:53 توسط کاربر قدیمی!
مخمصه چیه خامنه ای ملعون مثل خر توی این تصمیمش گیر کرده! دیکتاتور اعظم برای خودش تصمیم میگیرد مذاکره با آمریکا ممنوع ولی موضوع واکسن ضد کرونا دیگر سیاسی نیست که در حریم تصمیمات این دیکتاتور باشد بلکه به سلامتی همه ایرانیها ربط دارد تا با رسیدن به مصونیت عمومی چرخ اقتصاد و کار مردم بچرخد وگرنه مشکلات کشور زیادتر هم میشود و کشورهای دیگر پروازهای از ایران را همگی ممنوع میکنند چون شهروندانش واکسینه نشدند و غیره مکافات دیگر!همه کشورها برای مبارزه با این پاندمی که سراسر جهان را فراگرفته بایستی بطور موازی و همزمان مرحله واکسینه کردن را عملی کنند تا کسی جا نماند! مگر شیوع این ویروس با یک نفر از چین لعنتی شروع نشد؟تفاوت عملکرد حکومتها را ببینید مثلا اسرائیل دید که در سفارشات با شرکت بایونتک آلمانی دیر رسیده ولی هرطور شده میخواست سریع به میلیونها دوز این واکسن برسد حاضر شده قیمتش را سه برابر بپردازد برای مردم خودش و قرارداد امضا کرد و برای همین اسرائیل مقام اول بیشترین واکسینه کردن مردم را دارد چون بجای 13 یورو قیمت هر شیشه واکسن سه برابرش را داد تا جلوتر از کشورهای دیگر به واکسن نجات بخش برسد.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۹ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 15:22:12 توسط علمدار
شما درتاریخ یک پدیده نو پیداکن که اخوندها ازابتدا باش موافق بوده باشند بشماریم برق / رادیو / تلویزیون / اب لوله کشی / مدارس / لوکوموتیو / فرم لباس / قشون نظامی / واکسن (هم زمان امیرکبیر هم زمان پهلوی ها وحتی همین دیروز ).مدارس دخترانه وهرچه که بوی تجددبدهد .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 آرمین لاشت، جانشین مرکل کیست؟ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی