سقوط ۲۰ پله‌ای ضریب هوشی ایرانیان؛ چهار دهه پس از انقلاب ۵۷براساس آمارهای بین‌المللی که در مجله آمریکایی «فوربس» در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است، ضریب هوشی ایرانیان در بیست سال گذشته میانگین حدود ۲۰ نمره پایین آمده و از عدد ۱۰۴ به ۸۴ رسیده است. در این رده‌بندی ایران از بین ۱۸۵ کشور در رتبه ۹۷ قرار دارد. اما ضریب هوشی یا همان آی کیو چیست؟

ضریب هوشی نسبتی است که از تقسیم سن عقلی بر سن تقویمی ضرب در صد به دست می‌آید. اگر سن عقلی با سن تقویمی یکسان باشد، ضریب هوشی صد می‌شود، ولی در بعضی مواقع در بعضی افراد سن عقلی بیشتر می‌شود و این افراد هوشی بیشتر از سایر افراد دارند.

برای به دست آوردن سن عقلی راه‌های زیادی وجود دارد و معمولا کارشناسان از آزمون‌‌های خاصی استفاده می‌کنند که جنبه‌های مختلفی مانند تشخیص الگوها، قدرت حافظه کوتاه‌مدت، استفاده فرد از واژه‌ها، سرعت محاسبه فرد، درک روابط یا جبر، اطلاعات عمومی، محاسبات ریاضیات، درک فضایی، منطق، و املا را ارزیابی می‌کند. بنابراین، بالا بودن ضریب هوشی یکی از ابزارهای توسعه به شمار می‌آید.

در رده‌بندی‌ای که فوربس منتشر کرده است، سه عامل، شامل شمار برندگان جایزه نوبل هر کشور (برای سنجش هوش تاریخی)، متوسط آی‌کیو (برای سنجش هوش نسل کنونی) و نمره کسب شده تحصیلی (برای سنجش هوش بالقوه نسل آینده) برای محاسبه جایگاه هر کشور در نظر گرفته شده است.

در آخرین رده‌بندی، میانگین ضریب هوشی در آمریکا و بریتانیا حدود صد است. این عدد برای شهروندان ژاپنی، چینی، کره‌ای، هنگ‌کنگی و تایوانی ۱۰۵، و برای ترکیه، کشورهای خاورمیانه، و جنوب آسیا بین ۷۸ و ۹۰، و برای کشورهای آفریقایی زیر صحرایی، بین ۶۵ تا ۷۵ است.

کاهش شدید رتبه ایرانیان در ضریب هوشی، اکنون مورد تائید مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز قرار گرفته است. حامد برکاتی، مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، علت این کاهش را افزایش گرایش خانواده‌ها به بی‌فرزندی و تک‌فرزندی می‌داند و می‌گوید: «خانواده‌ها هر روز کوچک و کوچک‌تر می‌شوند و تعدادشان کمتر.»

چندی پیش هم فاطمه محمدبیگی، یکی از نمایندگان مجلس، در مصاحبه‌ای با تسنیم با تایید کاهش ضریب هوشی در کشور گفته بود که ذخیره ژنتیکی ایرانی‌ها در حال کاهش است.

غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی بر ضریب هوشی تاثیر می‌گذارد که از آن جمله می‌توان به وضعیت تغذیه‌ای، به ویژه در دوران کودکی، اضطراب‌ها و ضربات روحی روانی، فقر عاطفی و ارتباطی، و کمیت و کیفیت تحصیلات اشاره کرد.

با این حال، اگرچه کاهش فرزندآوری در ایران (که براساس آخرین برآوردها نرخ ‌زادوولد از ۱.۲۵ در سال ۱۳۹۵ به زیر ۱ در سال ۱۳۹۸ رسیده است) از علل اصلی کاهش ضریب هوشی است، اما به عقیده کارشناسان یکی دیگر از مشکلات عمده‌ای که به‌خصوص پس از انقلاب ۱۳۵۷ دامن‌گیر جامعه ایران شده است و میانگین ضریب هوشی را پایین آورده است، پدیده «فرار مغزها» است.

با نگاهی به مهاجران سال‌های اخیر ایران، به فهرستی برمی‌خوریم که شامل برنده‌های المپیادهای علمی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر، و متخصصان رشته‌های مختلف، از جمله پزشکان، پرستاران و کادر درمان، و نیز روزنامه‌نگاران است که هر سال بنا به دلایل مختلف مجبور به ترک کشور می‌شوند.

براساس آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران با ضریب مهاجرت ۱۵ درصد، رتبه اول را در میان ۶۱ کشور توسعه نیافته و در حال توسعه داراست و می‌توان تخمین زد که در سال‌های اخیر، حداقل سه واحد از ضریب هوشی متوسط ایرانی‌ها صرفا به سبب خروج نخبگان از کشور پایین آمده است. بر همین اساس، هم‌اکنون حدود ۲۵ درصد از ایرانیان تحصیل‌کرده در خارج از کشور زندگی می‌کنند و مقصد اغلب آن‌ها کشورهایی چون آمریکا، کانادا، ترکیه، کشورهای حوزه خلیج فارس، از جمله امارات، و برخی کشورهای اروپایی است. همچنین، هر سال حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار ایرانی تحصیل‌کرده برای خروج از کشور اقدام می‌کنند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درباره ضررهایی که مهاجرت نخبگان به کشور می‌زند، گفت: «درصد بالایی از افرادی که در المپیادها رتبه آورده‌اند، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ممتاز تهران، شریف و…، مهاجرت می‌کنند و غرب نیز فرش قرمز زیر پایشان پهن می‌کند و امکانات خوبی در اختیارشان می‌گذارد، چون آن‌ها خزانه ژنی و آی. کیوی ایران هستند.»

اما با آن که نمایندگان مجلس، مسئولان و کارشناسان، جملگی بر خالی شدن کشور از «ژن‌های خوب واقعی» اذعان دارند، هیچ برنامه مشخصی برای پیشگیری از این وضعیت وجود ندارد و اگر هم گاهی قولی داده می‌شود، در حد «وعده و وعید» باقی می‌ماند و مشکلات اقتصادی و اجتماعی، مانند درآمد ناکافی، نبود شایسته‌سالاری، و قرار نداشتن نخبگان در جایگاه واقعی‌شان، همچنان به قوت خود باقی است. سرانجام، نداشتن امید به آینده باعث سرخوردگی نخبگان و افراد باهوش کشور می‌شود و چنان که می‌بینیم، تنها راهکار باقی مانده، مهاجرت به دیگر کشورها و به موازات آن، پایین آمدن سطح ضریب هوشی در کشور است.

براساس تحقیقات دانشگاه استنفورد با نام «ایران ۲۰۴۰»، تخمین زده می‌شود که حدود ۷۰۰ هزار ایرانی در دانشگاه‌های خارج از ایران تحصیل کرده‌اند یا تحصیل می‌کنند که از این تعداد، ۱۳۰ هزار نفر که متولد ایران هستند، به زمان کنونی مربوط می‌شوند.

در این تحقیقات که چند ایرانی به سرپرستی دکتر پویا آزادی انجام داده‌اند، آمده است: «۹۰ درصد دانشجویانی که پیش از انقلاب برای تحصیل به کشورهای خارجی می‌رفتند، پس از فارغ‌التحصیلی به کشور بازمی‌گشتند. این در حالی است که اکنون نود درصد دانشجویان دیگر به ایران بازنمی‌گردند و این تعداد بیش از یک سوم منابع انسانی است که ایران برای تحقیق و کارهای علمی در اختیار دارد؛ سرمایه‌ای که عمدتا ارزان در اختیار کشورهای عمدتا غربی قرار داده می‌شود.»

بررسی روند مهاجرت و خروج سرمایه انسانی از ایران

اما ظاهرا آنچه بیشتر موجب مهاجرت نخبگان، و به دنبال آن، کاهش ضریب هوشی ایرانیان طی بیش از چهار دهه گذشته شده است، موانعی است که پیش پای دانشجویان و نخبگان قرار داده می‌شود. در سال‌های اخیر برخوردهای امنیتی با دانشجویان به شدت افزایش یافته است. از سوی دیگر، مانع‌تراشی‌ها در تحقیقات علمی به بهانه‌های مختلف، نیز دلیل موجهی برای مهاجرت سرمایه‌های انسانی ایران بوده است که از جمله می‌توان به حوادث سال ۱۳۸۸ در ایران و «ستاره‌دار» شدن برخی از دانشجویان اشاره کرد، یا بازداشت و زندانی کردن فعالان محیط زیست که از نخبگان این حوزه هستند، که هر یک می‌تواند یکی از ده‌ها دلیل موجهی باشد که نخبگان با استناد به آن چمدان‌ها را می‌بندند و جلای وطن می‌کنند.

مهدیه پوریادگار/ ایندیپندنت فارسی

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 221305] [تاريخ انتشار: بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 06:37:45 توسط Narenj
این هوش را گسترش بدیم و از یکطرفه دیدن موضوعات اجتماعی دوری گزینیم ، به این می رسیم که مردم و حاکمیت با هم در اتباط و بده و بستان اند . همین دور برداشتن و شاه شیخ کت شلوار کرواتی را بردن و به دست و پای شیخ شاه الدنگ اجق وجقی انداختن ، نشان از پایین بودن ، هوش و درک و شعور اجتماعی و همبسته با فرهنگی ،دانشی و دانشمندی ست . نمونه ها فراوانند ، جهل سال هم امید اولیه را با بنی صدر ها شروع کردن و بعد به گل کاری های خاتمی افنخار نمودن و با رو شدن دست همه مسلمان های حکومتی دوباره به احمقی نجات چاه جمکرانی دانشگاه دیده داق ترایی پیوستن و از ان هم گسستن و به روح پلید مترسگ گلاس گوهی رای دادن ، نشان از هوش و درک و شعور پایین و زیر صفری ست که این مسله هم در تفکر و اندیشه و راه و روش و رفتار و کردار جامعه ایران و تعلیم و تربیت به ارث رسیده و هک شده در درون جامعه ایرانی دارد
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 16:25:04 توسط rastakhiz
جمهوری اسلامی مغز مردم را در تلویزیون و رادیو می شوید و هیچ چیز ندارد و هیچ کس نمی خواند و جستجو نمی کند
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 03:27:13 توسط حسن آقا
۲- فرهنگ‌زدایی شیعی اصل دوم سیاست اجتماعی حکومتی است که عامدانه نقشی محوری‌ در سرکوفتن هوشمندی‌ی عمومی و فروکشاندن ضریب هوش توده‌ی مردم بازی می‌کند. دین شیعی، خلاف مسیحیت سیاهان جنوب آمریکا، با هر نوع جشن و موسیقی یا مراسم پایکوبی مخالف است. چرا که می‌داند افسردگی روحی و آزردگی روانی هوشیاری و خردمندی را پایین می‌کشد. مهم‌ترین همایش شیعی «عزاداری» و «زیارت» است: خرغلطی در بی‌فرهنگی و آیین فرهنگ‌کشی‌ متکی بر داستان‌های جنگی خونین برای کسب قدرت یا پرستش مردگان موهوم! در این همایش‌ها، گریه‌و‌زاری، غم‌و‌ناله، شیون‌و‌فغان مستحب و واجب است. و بنا بر درجه‌ی افسردگی فرد, رستگاری ابدی محتمل‌تر می‌شود! با ستایش مرده ، روح انسان را با تکیه بر آخرتی موهوم، به افسردگی و دل‌مردگی می‌کشاند. ده‌ها سال است که پژوهشگران علوم روان‌شناسی بر این باورند که افسردگی (Depression) موجب ریزش خردمندی و حتی صدمه‌ی همیشگی به مغز-به‌عنوان یک ارگان فیزیکی- می‌شود. دریغا که ریزش ۲۰ نمره‌ای در ضریب هوش ملی ایرانیان-که ۴۲ سال است زیر دست آخوند شیعی می‌زییند، هیچ جای تعجب ندارد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 03:07:20 توسط حسن آقا
۱- خلافت فاشیعه‌ برای نگهداری و گسترش پایه‌های مومن، بر دو اصل ساده استوار است: ۱: فقر‌پروری و ۲: فرهنگ‌زدایی شیعی. در زمینه‌ی رابطه‌ی فقر با هوشمندی مطالعات زیادی در دهه‌ی گذشته انجام گرفته: تنگدستی و ناداری، فروکوبنده‌ی توان فکریست، چرا که انسان را در فاز‌ی از حس‌و‌درک نگاه‌داشته (Feeling & perception)، با حذف اوقات فراغت و آزادی از مشغولیات روزانه، او را از پرش به سطح اندیشه و پندار، و بازنگری‌ی تجربه‌های زندگی در مداری بالاتر باز می‌دارد. در مقاله‌ی علمی که در ۲۰۱۳ از سوی انجمن جهانی روانشناسان (ISP) منتشر شد، پژوهشگران طی سال‌ها و صدها مورد، به این نتیجه رسیدند که زندگی فقیرانه تا ۱۳ نمره از «ضریب هوشمندی» Intelligence Quotient می‌کاهد. روحانیون به رابطه‌ی وارونه‌ی هوش و فقر واقفند و قرن‌هاست که برای به‌زنجیر کشاندن «امت» از آن بهره گرفته‌اند: چه آخوند انگلی، خاخام‌ صهیوفاشیست،یا کشیش‌ هیتلر‌باز! خلافت شیعه، نیازمندی‌های روحی و جسمی انسان‌ها را نیز چنان تشنه و بی‌خوراک نگه می‌دارد تا با هدایت این ناداری‌ها به پرستوهای تاریک شیعی،مومنان را در سیاه‌چال درد و نیاز به اسارت کشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 19:35:08 توسط خالیبند
جوک ترکوندی بابا؟ اگر اصلا هوشی داشتن که سال 57 انقلاب نمیکردن. اگر ضریب هوشی صفر بوده در سال 57 پس 20 * 0 =0 نتیجه تکنیکی اینکه ضریب هوشی فرقی نکرده
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 15:17:09 توسط بهرام
ضریب هوشی جامعه بیش از هرچیز به فرهنگ و آموزش و پرورش اجتماعی بسته گی دارد و بهیچ وجه جنبه ژنتیک و نژادی ندارد۔ با پاگیری حکومت اسلامی و رواج خرافه معلوم است که ضریب هوشی ایرانیان پائین رفته است۔ کشتار ده ها هزار انسان فرهیخته و گریز میلیونها انسان تحصیل کرده و نخبه توام با رواج خرافه و چاکرمنشی دینی و استبدادی همه عواملی است که ضریب هوشی ایرانیان را پائین کشیده است ولی در همین اثنا میتوان گفت دسترسی میلیونها ایرانی به شبکه جهانی اینترنت و ماهواره و بیزاری اکثریت مردم از حاکمیت آخوندی میتواند آنان را در جستجوی بدیلی بر شرایط موجود سوقط دهد که همه این عوامل سبب بالا رفتن ضریب هوشی میگردد۔ بنظر من نه ضریب هوشی ۱۰۴ پیش از عنقلاب اسهالی و نه رقم ۸۴ ضریب هوشی کنونی نمیتواند درست باشد۔ کشورهای همجوار ایران با ضریب هوشی متوسط ۹۵ مشخص شده اند و ایران نیز چنین نمره ای دارد۔
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 11:46:50 توسط کاربر قدیمی!
پائین بودن ضریب هوشی یا آی کیو ایرانیان برمیگردد به حضور اسلام لعنتی در ایران و این فقط مختص مردم ایران نیست. شما در طول ۱۴۰۰ سال سلطه اسلام در همه کشورهای اسلامی تا حالا یک اختراع مدرن به غیر از شمشیر آدمکشی شان از این همه کشورهای اسلامی تا حالا دیدید که اندازه یک سرسوزن به تمدن و رفاه کل بشر کمک کرده باشند؟ ایرانیها نه بعد از انقلاب حتی قبل از انقلاب ۵۷ هم همچی باهوش نبودند وگرنه چطور دنبال یک آخوند مرتجع بنام خمینی راه میافتادند تا از چاله شاهی به چاه عمیق خرافات اسلامی و ملائی بیفتند؟ هوش انسان ۲۵ درصد ژنتیکی است طبق یافته های تست دوقلوها و بقیه ۷۵ درصد ربط دارد به نقش آموزش و پرورش و محیطی که انسان در آن تربیت و بزرگ میشود.نقش تغذیه هم بسیار مهم است که تو هرروز مثل ژاپنی ها ماهی بخوری یا نه فست فود. البته اقلیت ایرانی باهوش هم داریم که باز برمیگرده به محیط خانوادگی شان و نواحی که زندگی میکنند.در صحرای بی آب و علف عربستان سابق نمیشه انتظار داشت محمد پیامبر کارشناس درخت و محیط زیست باشد؟ شما به یک آفریقائی هم امکانات اروپائی ها را بدهید میشود ضریب هوشش را بالا آورد. سیستم هوش سازه!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 11:32:43 توسط گویا
اولا این آمار از کجا به دست آمده است؟ نمونه ها بر چه اساسی گرفته شده اند؟ یعنی شما فکر می کنید که اگر یک ایرانی در داخل کشور حتی اگر کارهای برجسته علمی انجام دهد، به او جایزه ای مثل نوبل می دهند؟ اگر چه بدون شک کیفیت آموزشی ایران در این چند دهه به شدت کاهش یافته و فشار و تنگناهای اقتصادی فکر بازی برای اکثر جامعه ایران نگذاشته، اما من باز هم به این آمار باور ندارم. ثانیا نه تنها مهاجرت نخبگان بلکه به طور کلی مهاجرت مردم ایران به نفع رژیم حاکم است و دست آنها را برای معرفی افراد خودی به عنوان نخبه و ایجاد خفقان بیشتر باز می نماید. به قول شاعر: چو بیشه تهی ماند از نره شیر--------شغالان درآیند آنجا دلیر
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۹ برابر با دهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 10:21:03 توسط اکثریت ساکت
بنظر من این ارقام صحیح هستند ولی برخلاف نظر نژاد پرست باند تبهکار حاکم در ایران هیچ ربطی به ژن نداره. کسانی هستند که با هوش بالا بدنیا میایند و ربطی به نژادشان نداره مثل آلبرت اینشتن که نمیشه گفت چون یهودی آلمانی تبار بود با هوش بدنیا اومد. عوامل دیگر در بالا بردن هوش هم اثر میگذارند مثل تغذیه، آموزش و پرورش با استاندارد بالا و مورد دسترس عموم، آرامش و ثبات در زندگی، فرهنگ و قواعد اجتماعی همه اینها در بالا بردن هوش افراد جامعه کمک میکنه. این رژیم جامعه رو از کودکستان تا دانشگاه غرق در خرافات کرده این باعث شده که دسترسی به علم ودانش نسل به نسل سختر شده. ضربه ای که این رژیم به ایران و آینده اش زده اسکندر و مغول ها همزمان نمیتوانستند بزنند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 آرمین لاشت، جانشین مرکل کیست؟ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی