مواجهه سیاسی با ویروسی که ولایت‌پذیر نیست


آیا سیاستِ ما عین واکسیناسیونِ ماست؟

زیتون ـ محمدرضا سرداری: در حالی که اکثر کشورهای دنیا در حال طی مراحل آغازین واکسیناسیون شهروندان خود در مراکز درمانی هستند، موضوع واردات واکسن این روزها به بحث اصلی ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی بدل شده است.

پس از آن که خامنه‌ای واردات واکسن از آمریکا و انگلیس را ممنوع کرد؛ موجی از انتقاد و نگرانی ایرانیان را فرا گرفت. افزایش نگرانی در میان شهروندان اما نه انعکاسی در اظهارات مقامات داشت و نه رسانه‌های داخلی ایران.

واکنش مقامات بهداشتی و درمانی محافظه‌کارانه و حتی ستایشگرانه و به تعبیر ارزشی‌ها ولایت‌مدارانه بود. سعید نمکی، وزیر بهداشت فرمان رهبر را با رابطه پدر و فرزندی مقایسه کرد و گفت وی دلسوز مردم است و چنین حکمی را بر اساس تحقیقات علمی صادر کرده. بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس نیز در نامه‌ای نظر علی خامنه‌ای را تایید کرده‌اند، آن را «فصل‌الخطاب» خواندند و از دولت خواستند به این دستور عمل کند.

در آخرین اظهارات مقامات در تایید فرمان رهبر جمهوری اسلامی، امروز هم ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران مدعی شده این کار برای «صیانت» از جان مردم بوده و ایران، «آزمایشگاه واکسن آمریکایی و انگلیسی نیست.»

تنها صدای اعتراض تلویحی از سوی سازمان نظام پزشکی برخاست؛ اما نه خطاب به صادرکننده فرمان منع ورود واکسن، بلکه خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهوری. در نامه این سازمان به روحانی بدون اشاره به فرمان رهبر جمهوری اسلامی، ضمن تاکید بر مواجهه علمی و مدبرانه در مقابل بیماری همه‌گیر کرونا، از دولت خواسته شد تا برای تامین واکسن مطمئن مورد تایید مراجع «علمی» بدون در نظر گرفتن ملاحظات «سیاسی» اقدام کند.

مشاوران بهداشتی و پزشکی «رهبر»

پس از صدور فرمان ممنوعیت ورود واکسن از سوی علی خامنه‌ای، بر اساس اظهارنظرهای رسمی مقامات در وزارت بهداشت و هلال احمر، تمامی سفارش‌های مربوط به واکسن فایزر، مدرنا و آکسفورد لغو شد.

فارغ از بعد سیاسی این فرمان اشاره وزیر بهداشت به اینکه، رهبر جمهوری اسلامی ترجمه «گزارش‌های علمی» در مورد «تردیدهای موجود» درباره شیوه ساخت واکسن کرونا در آمریکا و از طریق «ام آر ان ای» و احتمال «به هم ریختن سیستم ایمنی بدن» در صورت تزریق آن را خوانده، و همچنین بعضی از اظهارات مسئولان پزشکی و بهداشتی نزدیک به رهبر درباره تاثیر این واکسن بر «ژن» ایرانیان، نشان از چند و چون منابع «علمی» در اختیار وی دارد.

موضع عبدالحسین روح امینی، رئیس پیشین انستیتو پاستور و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که اخیرا عضو کمیته واکسن وزارت بهداشت نیز شده در خصوص ارتباط میان واکسن و امنیت ملی و همچنین به خطر افتادن ژن ایرانیان، احتمالا یکی از منابع استفاده شده برای مجاب کردن علی خامنه ای به صدور چنین حکمی بوده است.

او در این باره گفته است:« به بهانه دوگانه ارتباط با آمریکا و واکسن می خواهند ما را مجبور کنند امنیت، منافع و ژنتیک نسلمان را به خطر بیاندازیم».

از سوی دیگر علیرضا مرندی نیز که سال‌ها سمت‌های ارشدی در نهادهای بهداشتی و درمانی کشور داشته و اکنون پزشک معتمد علی خامنه‌ای و به نوشته تسنیم رئیس فرهنگستان علوم پزشکی است، طی نامه‌ای به، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نوشته است آنچه که ایران باید نسبت به آن باید محتاط باشد «تزریق واکسن mRNA به مردم است که این نوع واکسن با سرعت بی سابقه‌ای، براساس فناوری که هرگز قبلا مجوز نداشته تولید شده است. عوارض جانبی بالقوه درازمدت این نوع واکسن آنقدر نامشخص است که حتی شهروندان آمریکایی (در صورت ابتلا به عوارض آن) مجاز به پیگیرد قانونی از شرکت ها یا دولت نیستند. چرا ما باید از کشورها یا شرکت هایی که کارآیی و ایمنی کافی واکسن را اثبات نکرده‌اند، واکسن خریداری کنیم»؟

مرندی همچنین تاکید کرده که «عدم موفقیت این سازمان و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا همان چیزی است که «سیاسی» شده است».

به نظر می‌رسد این نامه در واکنش به اظهارات مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت، نوشته شده که در پاسخ به اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت ورود واکسن‌های کرونای آمریکا و بریتانیا گفته بود: «لطفا واکسن را هم سیاسی نکنید.»

مرندی همچنین در این نامه مدعی شد که چون آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج شده، این سازمان خواسته امتیاز ویژه‌ای به آمریکا بدهد تا این کشور دوباره به این سازمان بازگردد. او همچنین گفت که واکسن فایرز به اندازه کافی آزمایش نشده است.

سردرگمی در سیاست‌گذاری بهداشت و درمان

گرفتاری و مشکلات کشور در زمینه بهداشت و درمان هر چند بی‌سابقه نیست، اما با بروز بیماری کرونا نابسامانی‌ها بیشتر از پیش خودنمایی می‌کند. تناقض‌گویی، سخنان غیرعلمی و در نهایت بی‌برنامگی که پیش از این بیشتر در حوزه‌های سیاسی و امنیتی رخ می‌نمود حالا در حوزه بهداشت و درمان نیز نمایان شده است.

پیش از صدور فرمان منع از سوی خامنه‌ای درباره واردات واکسن، دولت بر اساس خواسته‌ی عمومی و همچنین توصیه کارشناسان علیرغم وجود مشکلات ناشی از تحریم، اقداماتی برای وارد کردن واکسن‌های خارجی تایید شده بین‌المللی انجام داده بود. حتی اعلام شد سازمان هلال احمر ۱۵۰ هزار واکسن از شرکت فایزر خریداری کرده تا در اختیار کادر درمان کشور قرار گیرد. اما پس از صدور فرمان این سازمان اعلام کرد که خرید واکسن از فایزر را از دستور کار خویش خارج کرده است.

محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور ایران هم در روز ۱۱ دی ماه خبر از خرید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکس داده و گفته بود «به دلیل تعطیلات کریسمس، امروز یا فردا پرداخت خواهد شد و در این خصوص مشکلی وجود نخواهد داشت.» با این حساب این خرید هم کنسل شده است.

این در حالی است یک روز پس از نامه سازمان نظام پرشکی به رئیس جمهوری نیز؛ محمدرضا ظفرقندی، رئیس این سازمان در گفت و گویی جداگانه گفت که قرار است تا پیش از نوروز دو میلیون دوز واکسن از چین، روسیه و هند وارد شود. او همچنین گفته واکسن‌های مدرنا و فایزر بخاطر شرایط نگهداری «هرگز» در دستور کار خرید قرار نداشته است. وی در این اظهارات البته یک راه حل هم برای خرید واکسن آکسفورد کشور بریتانیا ارائه کرده است و آن راه حل خرید از روسیه است. به گفته ظفرقندی چون بخشی از واکسن آکسفورد قرار است در خاک روسیه تولید شود؛ ایران می‌تواند خرید خود را از روسیه انجام دهد.

البته نام ظفرقندی به عنوان یکی از چهار امضاکننده نامه به رییس‌جمهور از سوی سازمان نظام پزشکی هم دیده می‌شود. نامه‌ای که در آن تاکید شده بود «باید صرفاً بر اساس نگرشی علمی و بر اساس مصالح ملی و فارغ از مسائل سیاسی» به مسئله واکسن کرونا پرداخته شود.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف هم پیشتر راهی کوبا شده بود تا زمینه انتقال تکنولوژی واکسن از کوبا به ایران را فراهم کند. او گفته بود که از دستاوردهای کوبا در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ «تحت تاثیر قرار گرفته است».

دولت کوبا هم در روز جمعه ۱۹ دی (۸ ژانویه) اعلام کرد که با ایران توافق‌نامه‌ای را امضا کرده است که به موجب آن فناوری پیشرفته‌ترین واکسن نامزد تولید نهایی در هاوانا به ایران منتقل شده و آزمایشات بالینی انسانی مرحله سوم در این کشور انجام خواهد شد.

کارشناسان هشدار داده اند که پروسه تولید واکسن در ایران زمانبر است و این تاخیر در آغاز واکسیناسیون می‌تواند آثار کشنده و جبران ناپذیری بر جای بگذارد. حتی روح الامینی که مسئول پیگیری واکسن از سوی مجلس شده است نیز تاکید دارد که «نهایی شدن واکسن حداقل ۵ سال زمان می‌برد.»

چندی پیش ۱۲۷ داروساز در نامه‌ای سرگشاده تولید واکسن در داخل کشور را در حد یک شوخی دانستند و نوشتند: «با کدام جرات ادعای تولید چنین واکسنی را داریم؟»

نقل است که حسن مدرس روزگاری گفته است که «سیاستِ ما عینِ دیانتِ ماست، این‌روزها اما به نظر می‌رسد آشفتگی و سردرگمی دقیق‌ترین توصیف از وضعیت تصمیمات حوزه سلامت در ایران است که به شکل جداناشدنی‌ای با سیاست درآمیخته است و گویی سیاستِ ما عین واکسیناسیونِ ما شده است. متخصصان سعی دارند کج‌دار و مریز و بی‌آنکه پا را از خط قرمزها فراتر بگذارند اخطار و توضیح بدهند که چه کاری خطرناک است و کدام کار لازم. سیاسیون اما می‌گویند که برای «صیانت» از جان مردم واکسن‌های تایید شده بین‌المللی را که در کشورهای «دشمن» تولید شده است وارد نمی‌کنند اما همزمان از آزمایش بالینی واکسن کشور «دوست» بر روی هزاران ایرانی استقبال می‌کنند. حال باید دید با این ویروس چغر که نه خط قرمز می‌شناسد و نه سیاست و نه ولایت‌پذیر، کار ایرانیان و حاکمانشان به کجا خواهد کشید.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 221435] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 12:10:53 توسط آذر
ایرانِ ویران! کشوری مصیبت‌زده، کشوری که آتش خشم ستمدیدگان در هر کوی و برزن جاریست.ج-ا، جمهوری غارتگران، دزدان و فاسدان است، حکومتی که با سیاستهایش مردم را به فقری همه جانبه و رنج‌آور محکوم کرده است. امروز خواست فوری تمامی مردم، واکسیناسیون همگانی، مطمئن و رایگان برای ساکنان کشور است. این حق بدیهی مردمی‌ست که در طول یکسال گذشته بیرحمانه به قتلگاه فرستاده شدند. واکسیناسیون عمومی و درمان رایگان بیماری کرونا در تمامی مراحل حق بدیهی مردم است که جمهوری جهل و وقاحت اسلامی تا امروز این حق را از مردم گرفته و بدین‌ترتیب بخش بزرگی از مردم ستمدیده را قربانی سیاست‌ جنایتکارانه خود کرده است. عدم خرید واکسن مطمئن خارجی به بهانه‌ های واهی یک اقدام جنایتکارانه دیگر است،اقدامی که نتیجه‌ٔ آن چیزی جز ادامه قتل‌عام مردم ستمدیده‌ٔ ایران نیست. باید به مقابله با این سیاست‌ جنایتکارانه برخاست و اجازه نداد تا در حالیکه سالانه میلیاردها دلار خرج سیاستهای جنگ‌افروزانه میکند، پول واکسیناسیون عمومی، مطمئن و رایگان مردم را به جنگ‌افزار، خرج مزدوران نظامی و دستگاههای سرکوب و مذهبی خود کند. نباید گذاشت. باید بپا خاست.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 19:19:12 توسط حسن آقا
۲-رژیم می‌توانست همان‌طور که برزیل،امارات و بحرین و...کردند، واکسن‌های ساخت چین را نیز برای مقابله با شیوع مرض خریداری و در اختیار مردم گذارد. چون جنگ ۸ ساله، این اپیدمی را با هر ترفند و کلک به درازا خواهند کشاند. مشابه حکومت فاشیعه‌ی ایران، دولت بوزینه‌ی نارنجی ترامپ، هم از پندمیک استفاده‌ی سیاسی کرد: در ابتدا ویروس را انکار کردند، سپس اپیدمی را به حال خود گذاشتند تا رشد کند و جمعیت را از خیابان‌ها جمع کند؛ با سد کردن یارانه‌، امکانات ایالتی را خشکانده نظام ملوک‌الطوایفی و خصوصی پزشکی را تقویت و بیمارستان‌های دولتی و محلی (community) را به بحران کشاندند. همه‌ی این‌ها برای امید به کاهش چشمگیر در شرکت‌کنندگان انتخابات نوامبر و بی‌اعتبار کردن فرمانداران دمکرات ایالتی بود! اما با معرفی آرای پست‌شدنی،بهره‌وری سیاسی از اپیدمی راه به جایی نبرد. سیاسی کردن کرونا در آمریکا میلیون‌ّها مریض، ۴۰۰ هزار کشته برجای گذاشت و ده‌ها میلیون نفر را به زیر خط فقر کشاند.و این مرکز جهانی اپیدمی هنوز به اوج شیوع نرسیده! و رژیم دینی از این افتضاح جنایت‌بار در آمریکا برای توجیه سیاست خود بهره‌های زیادی برد!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 19:02:38 توسط حسن آقا
۱- پندمیک کرونا نیز چون جنگ با صدام «موهبتی الهی» بود. و چون جنگ ۸ ساله، تا آنجا که بتوانند شیوع آن را به درازا خواهند کشاند. پخش ویروس میان مردمانی که ۶۰٪ آن زیر خط فقر می‌زیند، و در اقتصادی که در سه سال گذشته با میانگین منهای ۵٪ ،فقر و ناداری تولید می‌کند، به‌راستی که موهبتی الهی به‌شمار رفت. سفره‌ی مرگ‌آوری که از قم برای مردم چیدند و با سفر طلاب و زایران به ۴ گوشه‌ی کشور کستراندند، دامی شد برای تضعیف و قلع‌م‌قمع جمعیتی که حال می‌بایست دست گدایی به قمه‌زن‌های بسیجی و «جهادی» دراز کند، و نیازمند وسایل بهداشتی قاچاقی-وارداتی‌ «ستاد اجرایی امام»، خلافت فقر و جهل را ناجی و والی خود خواند. و اکنون‌که یک سال که از اپیدمی می‌گذرد، روز روشن جلوی ورود واکسن به کشور می‌ایستند. و این ادامه‌ی منطقی‌ی سیاستی است که از ابتدا در مواجهه با کرونا در پیش گرفتند. ورود واکسن به جامعه باید با سودآوری اقتصادی و سیاسی نهاد‌های ولایتی همراه باشد و خوراک و سوخت تبلیغاتی: «حماسه‌آفرینی» «نیروهای جهادی» و «مردم‌محور» همراه باشد نه با فرآورده‌های «آمریکایی» و همکاری با سازمان جهانی.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 11:56:44 توسط کاربر قدیمی!
2) نکته مهمتر که ماهیت رژیم ملائی را افشا میکند و ثابت میکند چرا فاشیسم مذهبی عریان است. رهبری یک اراجیفی میگوئید و یکسری مسئولین دیگر حتی خلاف عقل و میل و علم و دانش شان برای حفظ پست و مقام و منافعشان حاضرند همان اراجیف را ماله کشی کنند و بگویند فرمایش رهبری صحیح است. عین چنین وقایع امروزی ایران را در فاشیسم هیتلری هم داشتیم که کم نبودند حتی دربین تحصیلکرده های پزشکی آلمانی سابق که فرضیه نژادپرستی آدلف هیتلر را درست میدانستند و حتی مرتکب جنایاتی شدند که اصلا با سوگندنامه علم پزشکی متضاد بوده! حالا وزیر بهداشت و یکسری دیگر بجای روی آوردن به فاکتهای علمی پزشکی سعی میکنند چنان از فرمان رهبری اطاعت کورکورانه بکنند که همان رویه فاشیسم نازیهاست، همینطور در کمونیسم! اسلامچی ها همیشه میگن علم بدون " تقوا " بی ارزش است و جنایتکار میسازد ولی حالا میبینیم تقوای بدون علم است که جنایتکار میسازد مثل خامنه ای با " تقوا " و وزیر بهداشتش که تیغ بر سلامتی مردم درمانده ایران کشیدند. در چنین ساختار حکومتی فرمان از بالا یک خلیفه مؤمنین با بیسوادی کاملش صاحب جان مردم هم است! سندی دیگر که ج.ا. فاشیستی است!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 10:44:50 توسط کاربر قدیمی!
مشکل اصلی اینست که اسلام ملاها بدترین و خطرناکترین ویروس است که ویروس کرونا در مقابلش بی آزاره. به آخوند نباید اجازه داد حتی گاو بچراند چه برسد به مملکت داری.الاغتر از خامنه ای خود وزیر بهداشتش است که کون لیس خامنه ای است و هرچی آقا مدفوع کند نشخوار میکند. ابله های مسئول حکومتی رژیم ملایان لابد کورند که ببینند کاشفان این واکسنها اول روی خودشان هم تزریق میکنند چون بدان اعتماد کامل دارند یا اینکه نه هزاران پرسنل و کادر علمی کشورهای غربی از جانشان سیر شدند که برای این واکسنهای غربی صف کشیدند؟ تصمیم خامنه ای ابله برای ممنوعیت واکسن غربی از روی دشمنی دیرینه اش با غرب و از روی نفرت و حسادت شخصی است و اصلا ربطی به فاکتهای علمی ندارد.در ضمن خود رژیم ملائی به رئیس شرکت بایونتک آلمانی اوگور شاهین ترک تبار آلمانی جایزه برتر دانشمند مسلمان را داد یادشان رفته؟خامنه ای ابله در همه چیز غرب توطئه و دشمنی میبیند ولی سرطان پروستاتش را با داروی آمریکائی درمان میکند. خنده دارتر که میگن ژن ایرانیها را نشانه گرفتند انگار چه ژن نابغه ای داریم؟این واکسن mRNA غیر ممکنه در DNA دستکاری بکند چون آنزیمش را نداریم!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 آرمین لاشت، جانشین مرکل کیست؟ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی