رسوایی کاظم صدیقی یا پایان «کرامات» شیوخ جمهوری اسلامی؟


عذرخواهیِ هرچند نیم‌بندِ کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، بابت حرف‌هایش درباره آنچه به قول او هنگام غسل دادن جنازه محمدتقی مصباح یزدی روی داد، اتفاقی کم‌سابقه در تاریخ بیش از چهل‌ساله جمهوری اسلامی است.

از معدود مواردی است که یک روحانی بلندپایهٔ حکومتی با فاصله خیلی کم پس از طرح یک ادعا که با مسائل دینی [در این‌جا «کرامت» یک «عالم دینی»] در ارتباط است، از گفته خود پشیمان می‌شود و علناً عذرخواهی می‌کند.

صدیقی چند روز پیش در یک برنامه تلویزیونی گفته بود غسّالِ جنازهٔ مصباح یزدی هنگام غسل میت، وقتی طلب «شفاعت» از او کرد، چشم‌های مصباح یزدی «باز شد» و به غسال «نگاه مهربانانه» کرد.

درست است که صدیقی هنگام عذرخواهی مسئولیت طرح این ماجرا را بر گردن آن غسال انداخت، اما تقریباً بر همه مشخص است که کل ماجرا ساخته و پرداخته خود صدیقی بوده است.

به همین دلیل، این ماجرا از زمان طرح تا حتی بعد از عذرخواهی، ضربه‌ای سنگین به ته‌ماندهٔ وزن اجتماعی و سیاسی کاظم صدیقی در میان حکومتیان و همچنین آن بخش اندکی از مردم خوش‌باور ارزیابی می‌شود که شاید هنوز به این گفته‌ها اعتماد می‌کنند.

چرا صدیقی عذرخواهی کرد؟
قطعاً عذرخواهی کاظم صدیقی بابت اظهاراتش در این باره به میل و ارادهٔ خود نبوده است. مشخص است که او تحت فشار به این عقب‌نشینی تن داده است.

در اِعمال این فشار، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و شکسته شدن انحصار صداوسیمای حکومتی ایران نقش مهمی داشته است و در آینده نیز خواهد داشت. دیگر سال‌هاست که مجریان، مهمانان و حتی سازندگان برنامه‌های رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی نمی‌توانند از پیامدها و واکنش‌های فراگیر گاف‌ها و گفته‌های نادرست خود در امان بمانند.

پیش از این هم سابقه داشته که یک مجری یا یک مهمان صداوسیما پس از انتشار وسیع سخنان نادرست یا توهین‌آمیزش در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها بابت اظهاراتش عذرخواهی کند، مثل عذرخواهی علی انصاریان بازیکن، پیشین فوتبال و مجری یک برنامه تلویزیونی، به‌خاطر اظهاراتش درباره افغان‌ها. یا عقب‌نشینی حسین امیرعبداللهیان، معاون پیشین وزیر خارجه جمهوری اسلامی و دستیار کنونی رئیس مجلس شورای اسلامی، به‌دلیل اظهارات اخیرش درباره قاسم سلیمانی که در قالب «توضیحات» (برای کاستن از شرمندگی عذرخواهی) منتشر شد.

اینترنت فقط انحصار صداوسیما را نشکسته بلکه در رسوا کردن اظهارات عجیب و غریب آدم‌های معروف در مجالس خصوصی و نیمه‌خصوصی نیز نقش مؤثری دارد، مثل داستان «هاله نور» احمدی‌نژاد در حضور عبدالله جوادی آملی یا آنچه محمد سعیدی، امام‌جمعه موقت قم، درباره «یا علی» گفتن علی خامنه‌ای هنگام تولد بیان کرد. احمدی‌نژاد و سعیدی نیز بعداً مجبور شدند از این ادعاهای خود عقب‌نشینی کنند.

البته وجه مشترک این عقب‌نشینی‌ها و عذرخواهی‌ها ناتمام و ناقص بودن آن‌هاست؛ این‌که گویندگان‌شان جرئت و شجاعت عذرخواهی واقعی و کامل ندارند و همیشه فرد یا گروه دیگری مسئول اصلی آن حرف نادرست یا توهین‌آمیز معرفی می‌شود. در مورد صدیقی «آن غسال» و در مورد امیرعبداللهیان «صهیونیست‌ها» و در مورد سعیدی هم «بداخلاقی [دیگران] در تقطیع و تحریف جملات» مقصر اعلام شدند.

اما همان‌طور که اشاره شد، با وجود این‌همه اظهارات نادرست و حتی توهین‌آمیز [چه توهین به شخص و چه توهین به شعور مردم] که مقامات و روحانیون عالی‌رتبه نظام جمهوری اسلامی در صداوسیما طرح کرده‌اند و معدود عذرخواهی‌های در پی‌شان، نمونه عذرخواهی صدیقی اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا افزون بر رسوا شدن یک ادعا یا یک فرد، یک «دستگاه ادعاسازی» تحت عنوان مذهبی «کرامت» هم رسوا شده است.

با این اوصاف، از این نباید غفل ماند که در این عذرخواهی، قدرت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با همه اثرگذاری لازم نقش کافی نداشته است، زیرا پیش از این هم مواردی وجود داشته که مقام‌های جمهوری اسلامی در مقابل افکار عمومی قرار گرفتند اما نهایتاً به عقب‌نشینی‌شان نینجامید.

عامل مهم و تکمیل‌کننده دیگری که موجب شد صدیقی «رسوا» شود، به سطح شخصیت خود او و همچنین شخصیت کسی که درباره‌اش سخن گفته بود، باز می‌گردد. کاظم صدیقی گرچه وابسته به حکومت است و محمدتقی مصباح یزدی نیز نزدیک به حکومت بود، اما هیچ کدام اعتبار چندانی در میان مردم و حتی طیف وسیعی از مقام‌های حکومتی ندارند.

صدیقی به قول خودش یک «روضه‌خوان» (بی‌سوادترین دسته از روحانیون) بیش نبوده و نیست که در «روضه‌خوان‌پروری» و «مداح‌سالاری» دوره رهبری علی خامنه‌ای به مقام حکومتی رسیده است. او همچنین دارای سوابقی در قوه قضاییه است و به‌گفته روح‌الله حسینیان، صدور احکام سنگین (احتمالاً اعدام‌های زیاد) را موجب افتخار برای خود می‌داند.

مصباح یزدی نیز گرچه از او «باسوادتر» بود، اما به خاطر کارنامه اظهارات و رفتارهای سیاسی و اجتماعی خودش تقریباً هیچ ارج و قرب و محبوبیتی در میان مردم و نخبگان نداشت.

به همین دلیل، به نقد کشیدن و رسوا ساختن ادعای صدیقی درباره مصباح یزدی حتی برای مقام‌های دولتی و حکومتی تقریباً «بدون خطر» و «قابل تحقق» بود. این را می‌توان از وسعت طیف مقام‌هایی که علیه این ماجرا در داخل ایران موضع گرفتند، دریافت؛ از حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی و مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی تا عزت‌الله ضرغامی رئیس پیشین صداوسیما و حتی حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در کیهان، هر چند هریک با انگیزه و نیتی متفاوت.

چرا بقیه ادعاها تکذیب نمی‌شود؟
اما اگر فرض شود یکی از دو طرف این ماجرا، یعنی صدیقی یا مصباح یزدی، دارای «اعتبار»، «ابهت»، «نفوذ» یا «منفعت» - حتی برای حکومتیان – بود، رسوا کردن چنین ادعایی بسیار سخت‌ می‌شد، زیرا این ادعا به‌نوعی به «خدا» و «قیامت» و در کل «دین» گره خورده بود و به چالش کشیدن این دسته از ادعاها آن هم در یک حکومت دینی کم‌هزینه نیست.

مگر در چهل سال گذشته کم پیش آمده است که روحانیون و حتی اشخاص غیرروحانی در رسانه‌های مختلف از «کرامات» چهره‌های مذهبی و سیاسی سخن بگویند؟ با این حال چند مورد مثل محمد سعیدی و کاظم صدیقی پیش آمده که ادعای خود را تکذیب کنند؟

تعداد ادعاهای تکذیب‌شده در مسئله «کرامت» نسبت به ادعاهای مطرح‌شده در چهار دهه اخیر بسیار ناچیز است.

یکی از کسانی که رسانه‌ها و چهره‌های حکومتی در سال‌های اخیر بر «کرامات» او بسیار تأکید کرده‌اند، محمدتقی بهجت است که از مراجع شیعه در قم بود و سال ۱۳۸۸ درگذشت. ذکر «کرامات» بهجت حتی در مجالس عمومی عزاداری رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز انجام گرفته است.

اما تاکنون هیچ‌کس در ساختار جمهوری اسلامی جرئت به چالش کشیدن جدی چنین ادعاهایی را نداشته است، زیرا حکومت ایران و رهبران سیاسی و مذهبی‌اش، به‌ویژه شخص روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی، اصلی‌ترین مانع بر سر راه مبارزه با این گونه خرافات بودند و هستند.

اساساً آنان خود گوش پیروان خود را به شنیدن چنین «کراماتی» عادت داده‌اند. مثلاً گفته شده که خود محمدتقی بهجت به طور مرتب در جلساتش از «کرامات» دیگر «علما» سخن می‌گفته است. خبرگزاری تسنیم در خبر کوتاهی در این باره نوشته که بهجت یک بار در «آغاز یکی از جلسات درس خارج فقه خود ماجرای خواندن نامه توسط آخوند ملا فتح‌علی در جیب قاصد بدون نگاه کردن به آن را بیان» کرده بود.

یا مثلاً انبوه داستان‌هایی که به اسم «کرامت» درباره خمینی بیان شده است، از جمله محمد صدوقی، امام جمعه پیشین یزد، که یکی از «کرامت»های خمینی را در قالب خاطره‌ای از سفر با او در پیش از انقلاب تعریف کرده است.

این روایت از این قرار است که وسط جاده، خمینی از ماشین پیاده شد و اصرار داشت که نماز شب بخواند، اما «آنجا هم که وسط بیابان بود و آبی وجود نداشت. یک وقت نگاه کردیم دیدیم که آبی جاری است. ایشان [خمینی] آستین بالا زدند و وضو گرفتند. بعداً نفهمیدم که آب بود یا نبود، به هرحال ما در آن سفر کرامتی از ایشان دیدیم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی گاهی حتی از زبان خود نیز به بیان کراماتِ خود پرداخته‌اند. علاوه بر ماجرای مشهور «هاله نور» احمدی‌نژاد، حسن روحانی، رئیس‌جمهور فعلی، نیز داستان مشابهی دارد که به داستان «شیء نورانی» معروف شده است.

حسن روحانی مدعی است وقتی دانش‌آموز دبستانی بوده و در مسجدی در حال وضو گرفتن بوده، «ارواح معصومین و فرشتگان» را در یک «هودج نورانی» مشاهده کرده که لحظاتی در مسجد به زمین نشست و بعد در آسمان به پرواز درآمد. فیلم این روایت روحانی نیز مثل فیلم «هاله نور» احمدی‌نژاد و «یا علی گفتن» خامنه‌ای هنگام تولد در شبکه‌های اجتماعی موجود است.

مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل فقدان حقانیت و مشروعیت‌ به طرح ادعاهایی در زمینه «اتصال» خود به نیروهای فراطبیعی شدیداً نیازمندند، هرچند این ادعاها گاهی چنان مضحک و حتی غیرقابل باور برای هواداران خودشان است که مجبور به تکذیب می‌شوند.

با این حال، این نوع اظهارات بخشی از پایه‌های اعتقادی نظام‌ توتالیتر و ایدئولوژیک جمهوری اسلامی است و بعید است رسوایی‌هایی مثل رسوایی اخیر کاظم صدیقی چرخهٔ تولید این «کرامات» را به طور کامل متوقف کند.

آرش گنونی/ رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 221552] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 18:17:28 توسط خسرو
من در یه کامنت دیگه هم گفتم: این بیشرف هیچی‌ ندار بی‌ پدر و مادر از کی‌ عذر خواسته؟ از مردم که فکر میکنه خرن و نمیفهمن؟ نه! از اون حرومزاده تر از خودش که سقط شد و اون گوسالهایی که میشینن پای لجن پراکنیهای این لجن تر خودشون عذر خواهی‌ کرده که شا...ده به همشون! یکی‌ که سواد خوندن داره و میفهمه بخونه این عذر خواهی رو و پیدا کنه کجا این بی‌ پدر گفت: مردم فهیم و عزیز (ولی‌ خواب زده) ایران، من عذر میخوام که شما رو خر فرض کردم و به شعور شما توهین کردم! کجا گفته اینو؟؟؟ هیچ کجا نگفته! این حرومزاده مردم رو به هیچ کجاش حساب نمیکنه اونوقت یه عده خوشحالن و میگن آی بردیم آی بردیم... یارو عذر خواهی‌ کرد برای اولین بار در طول عمر کثیف این رژیم کثافت!!! برو بابا دلت خوشه!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 15:34:32 توسط کاربر قدیمی!
در ضمن جناب CY! خامنه ای بی همه چیز همه سریالهای کارتون موش و گربه " تام و جری " ساخت والت دیسنی آمریکا را حفظه! خودش در مقایسه ای که سند سخنرانی اش هست ولی بعدا فورا از سایتش حذف کردند گفت که دعوا او با آمریکا یا ترامپ مثل دعوای تام و جری است که گربه یعنی آمریکا مثل آن گربه چندین سال است دنبال موشه ( ج.ا.) ولی موفق نمیشود ( گربه آمریکا هم نمیتواند ج.ا. را سرنگون کند چون مثل آن موش سریال تام و جری باهوش است و همیشه از دست گربه فرار میکند!) بعداً صدای انتقاد به خود را بلند کرد که آخوند رهبر ایران را موش کردی که بدنبالش آخوند رئیس جمهور فردایش گفت نه ایران مثل شیر سلطان جنگل است نه موش! کارگردان محسن مخملباف که قبلا به خانه رهبری رفت و آمد داشت میگفت ملا خامنه ای تا هرشب یک فیلم هالیودی نبیند اصلا به رختخواب نمیرود تا ببینید دژمن چطور فکر میکند! این ملاها در مقابل همه خالی بندی های فیلمهای هالیودی استادند! چه فکر کردید؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 15:10:26 توسط کاربر قدیمی!
به CY! والت دیسنی قبل از ساختن فیلمهایش کارگردانش را میفرستد حوزه علمیه قم تا از این شارلاتانها در لباس آخوندی درس کلاهبرداری یاد بگیرند. والت دیسنی یک کلاس و شعبه آموزشی برای پرسنلش در حوزه علمیه قم زده وقتیکه فهمیدند این ملاها عجب خدای فریبکاری و دروغ و چاخان بافی و خالی بندی هستند! رفتار آن مجری برنامه تلویزیون که روبروی این ملا صدیقی نشسته بود و به این هذیانگوئی اش گوش میداد و فقط میگفت: عجب، عجب...! از همه باحالتره! مجری تا پایان برنامه چندتا شاخ هم از شنیدن اراجیف صدقی درآورد! .....
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 14:50:07 توسط غضنفر
اولا ایشان باشیادی دروعگوش را انداخت گردن مرده شور بدبخت .ان قسمتی که گفت دوهفته قبل ازفوت گفت قراره مابه باغی برویم چنین وچنان که اصل دروغ اوست همچنان به جای خودش باقیست . وانگهی اون طلبه خوشگل خرم‌ابادی که باش میرفت تو اطاق ( نگاه کنید به گفته های نوریزاده ) ان را تکلیفش را معلوم نکرده ؟؟؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 12:48:28 توسط CY
شما به قیافه نحس این شارلاتان خوب نگاه کنید . این شیطان های زمینی هنر پیشه های خوبی هستند . فقط هم در فیلم های غمناک شرکت میکنند . خوب بلدند اشک بریزند . ولی دست این روباهان مکار خیلی وقت است که رو شده . والت دیسنی کجائی ؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 10:07:46 توسط کاربر قدیمی!
کلا آدمهای مذهبی مغزشان عیب یا اختلال دارد و این توهین نیست بلکه در یک آزمایشی توسط پزشکی با نوعی ماده ای از قارچ ثابت شده که نواحی از مغزشان عقبمانده است و خیلی راحت به خدا و دین و رهبران مذهبی اعتقاد و ایمان میآورند که ضد علم و دانش است.این افسانه سرائی و داستان سازی معجزات دینی یا آدمهای دیندار برمیگردد به دوران ماقبل پیدایش رسانه های عمومی که مردم سرگرمی نداشتند و یکسری را با چرندیات دینی سرگرم میکردند و جزئی از ادبیات عمومی بود. فقط در اسلام نیست در کتابهای انجیل و تورات هم پر است از این داستانسرائی مغزهای بیمار مذهبی! یک ویدیوی روشنگری از کانال رسانه است که همه شاهکارهای پاچه خواری این آخوند صدیقی را جمع آوری کرده و ببینید جه هذیانهای دیگری هم گفته مثل: خدا در جسم خامنه ای تجلی کرد. یعنی قبلا اورا جانشین خدا میکرده حالا خود خدا شد. بهش ایراد گرفتند این حرفت کفر گوئیست ولی باز ادامه داد.این ملای پست فطرت فهمید با دستمال بدستی به کاسبی خوبی میرسد و جفنگیاتش بدون یقه گیری از او پخش تلویزیونی هم میشود.ولی اینبار همه ما در صفحات اینترنتی چنان به هیکل و دهانش تر زدیم که عقب نشینی کرد!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 توضيحات قاضی صادرکننده حکم بازداشت «دونالد ترامپ» درباره این حکمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی