کنگرۀ آمریکا با پیگیری محاکمه برای برکناری دونالد ترامپ چه هدفی را دنبال می‌کند؟


محاکمه دونالد ترامپ برای برکناری او از ریاست جمهوری آمریکا در دومین هفتۀ ماه فوریه در مجلس سنای این کشور آغاز می‌شود. قرار است کیفرخواست تدارک دیده شده علیۀ دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان، دوشنبۀ آینده به سنا ارسال گردد. در این کیفرخواست، دونالد ترامپ به «برانگیختن شورش» متهم شده است. چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا، جمعه شب ٢٢ ژانویه، اعلام کرد که در پی تشکیل پرونده، «ارائۀ دادخواست و دفاع در برابر سنا حدود ٨ فوریه آغاز می‌شود». مهلت دو هفته‌ای پیش بینی شده پس از ارسال کیفرخواست، به دونالد ترامپ و وکلای مدافع او فرصت خواهد داد دفاعیات خود را در این زمینه آماده کنند.

به گزارش رادیو فرانسه، چاک شومر در اظهارات خود در بارۀ برگزاری «محاکمۀ برکناری» دونالد ترامپ یادآوری کرد که تدارک «کیفرخواست در مجلس نمایندگان با شتاب و با [فراهم آوردن] حداقل [مدارک] صورت گرفته» و تاکید نمود که «مرحلۀ بعد در سنا نمی‌تواند محاکمه‌ای نا تمام باشد». او گفت «ما باید محاکمه‌ای کامل و منصفانه برگزار کنیم که در آن رئیس جمهوری پیشین بتواند از خود دفاع کند و سنا کلیۀ رویدادها و جنبه‌های حقوقی و بنیادین را بررسی نماید».

دونالد ترامپ از سوی مجلس نمایندگان به «برانگیختن شورش» متهم شده است. رهبر جمهوری خواهان سنا، میچ مک کونِل نیز که پیش از این از طرفداران سرسخت رئیس جمهوری پیشین بود، او را مسئول برانگیختن هجوم به کنگره در روز ششم ژانویه دانست. دونالد ترامپ آن روز اندکی پیش از این هجوم به هواخواهان خود که در واشینگتن اجتماع کرده بودند، گفت «شما هرگز تضعیف کشور را نمی‌پذیرید. شما باید قدرت خود را نشان دهید و باید در این زمینه قوی باشید».

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه ٢٢ ژانویه، اندکی پس از اظهارات چاک شومر، اعلام داشت که «دادستان‌های مجلس نمایندگان برای دفاع از کیفرخواست خود در برابر یک صد سناتور که قضات این محاکمه هستند، کاملا آمادگی دارند». دادستان‌های مورد اشارۀ نانسی پلوسی، شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان‌اند که تحت هدایت جیمی راستکین وظیفۀ دادسرا را در این محاکمه بر عهده دارند.

محاکمه دونالد ترامپ، اینک که او کاخ سفید را ترک کرده است، چه حاصلی دارد؟ هنگامیکه مجلس نمایندگان پنج روز پس از هجوم هواخواهان ترامپ با شتاب روند برکناری او را آغاز کرد، این نگرانی وجود داشت که وی در پایان دورۀ ریاست جمهوری خود، کاخ سفید را ترک نکند، یا پیش از ترک آن خود را در زمینۀ پرونده‌های دیگری که علیۀ او وجود دارد و از جمله پرونده‌های مالیاتی، مورد عفو قرار دهد و یا دست به اقدامات دیگر بزند. هر چند این اصل که نمی‌توان در یک پرونده «مجرم و قاضی» بود، در کلیۀ نظام‌های حقوقی وجود دارد، اما جاری بودن آن در بارۀ حق عفو در آمریکا تنها از سال ١٩٧٤ در پی ماجرای واترگیت تثبیت شد. بر این اساس، یک رئیس جمهوری که روند «ایمپیچمنت» یا برکناری او آغاز شده است، نمی‌تواند خود را مورد عفو قرار دهد. شتاب دموکرات‌ها در آغاز این روند، بستن راه عفو بر دونالد ترامپ بود.

اما اینک این محاکمه چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ به نظر می‌رسد که پیگیری این روند حداقل سه هدف را دنبال می‌کند: نخستین هدف «مجازات» ترامپ برای تلاش در جهت مقاومت در برابر رای عمومی و روند دموکراتیک گزینش مقامات کشور و هشدار به همۀ دیگر «شورشیانی» است که به فکر ایجاد بی نظمی در نهادهای کشور باشند. این برکناری، بگفتۀ دموکرات‌ها، این پیام را به همراه دارد که قانون اساسی ایالات متحد آمریکا «استوار و پایدار» است و به «آشوب گران» اجازۀ به خطر انداختن ساختار سیاسی کشور را نمی‌دهد.

دومین نتیجۀ برکناری دونالد ترامپ، اینست که او از آن پس موقعیت حقوقی «رئیس جمهوری پیشین» و کلیۀ امتیازات آن را از دست می‌دهد. اگر بخشی از این امتیازات نمادین به نظر می‌رسد، شماری دیگر از اهمیت برخوردار است.

یکی از پرسش‌هائی که اینک در حلقه‌های دولتی و امنیتی آمریکا بی پاسخ مانده است، اینست که آیا باید شماری از گزارش‌های محرمانه را که بر اساس قانون در اختیار روسای جمهوری پیشین گذاشته می‌شود، برای دونالد ترامپ نیز ارسال کرد یا خیر؟ بسیاری وی را غیرقابل اعتماد می‌دانند و با ارسال چنین گزارش‌هائی به او مخالفند. بر کناری وی، او را از چنین حقی محروم می‌کند.

برکناری دونالد ترامپ راه را بر محروم ساختن وی از نامزدی در انتخابات آینده می‌گشاید. هر چند این ممنوعیت نیازمند تدارک متن جداگانه‌ای در کنگره است، اما پیش از آن وی باید از مقام خود بر کنار گردد. اگر برکناری رئیس جمهوری نیازمند رای موافق دو سوم سناتورهاست، برای محروم ساختن او از نامزدی در انتخابات رای اکثریت مطلق کافی است. برخی از جمهوری خواهان نیز از چنین چشم‌اندازی استقبال می‌کنند. برکناری دونالد ترامپ نیازمند رای موافق ۶٧ تن از اعضای سناست و بنابراین دموکرات‌ها به این منظور نیازمند همراهی ١٧ سناتور جمهوری خواه هستند.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 222110] [تاريخ انتشار: چهارم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم ژانويه ۲۰۲۱ ، 08:43:38 توسط جاسوس
هنوز آمریکاییها نفهمیده اند که ترامپ جاسوس روسیه بوده؟
نوشته شده در تاريخ پنجم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم ژانويه ۲۰۲۱ ، 00:57:05 توسط محاکمه هر دو
اینکه کنگره بخواهد ترامپ را محاکمه کند حرف بیخودی و گمراه کننده ای است! حقیقت این است که دمکراتهای چپ خواهان این اقدام هستند علتش هم افراطی بودن چپ همانند راست افراطی است! با کمی توجه به کسانی که شدیدا و همواره با ترامپ درگیر بودند و طرز زندگی و سخنان و حتی پوشیدن لباسهایشان متوجه افراطی بودن آنها میشویم ! خانم پلوسی یکی از آنهاست که در هر زمان و مکانی رنگ سرخ قسمتی از لباسهایش را تشکیل میدهد! اگر مجلس سنا بخواهد درست عمل کند میبایستی همانطور که ترامپ را بخاطر سخنانش محاکمه می کرد نانسی پلوسی را نیز بخاطر تهمت زدن به ترامپ و وقت رئیس جمهور که کارش خدمت به مردم و مملکت است را با دروغها و تهمت زدنها گرفت باید محاکمه کند! متاسفانه روزنامه ها بخاطر همگرایی با حزبی حقیقت را مخفی و اخبار را طوری فرم میدهند که خواننده اگر باهوش نباشد بعد از خواندن طرفی را که روزنامه نگار می خواهد نزد خود محکوم می کند! اگر محاکمه باید هر دو وگرنه هیچکدام !
ساير مطالب اين بخش
اسرائیل: توسعه مخفی برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی است که نباید بی‌پاسخ بماند 
 رئیس دفتر روحانی درباره توافق با آژانس: از قبل به تایید خامنه‌ای رسیده بود
 پیام مولانا عبدالحمید به مسئولان و جوانان سیستان‌وبلوچستان/ عاملان حادثه تیراندازی به سوختبران، باید مجازات شوند 
در آستانه انتشار اطلاعات آمریکا درباره قتل خاشقچی؛ جو بایدن با پادشاه عربستان گفت‌وگو می‌کند 
نامه «جمعیت امام علی» به روحانی: اجازه ندهید داغ ننگ انحلال بر پیشانی دولت بماند 
پربازديدهای اين بخش
تصاویر پخش نشده از تسخیر فرمانداری سراوان!
جوانان بلوچ پادگان سپاە را محاصرە کردەاند
جمعی از مردم بلوچ خود را مسلح میکنند
چه بلایی بر سر بویینگ ۷۳۷ ارمنی حین عبور بر فراز ایران آمده است؟ 
 فرمانداری سراوان (در سیستان و بلوچستان) به تصرف مردم درآمد
لحظه ورود جوانان بلوچ به داخل پایگاه سپاه و به آتش کشیدن خودروهای نظامی در بخش کورین
کلیه ادارات سراوان تعطیل شد، بیش از نیمی از سراوان در کنترل مردم درآمده است
مردم زاهدان به حمایت از مردم سراوان برخواستند
جوانان سراوان خودرو مامورانی که قصد سرکوب داشتند را به آتش کشیدند!
بازیکن سابق تیم ملی آلمان به اتهام ارسال تصاویر پورنوگرافی کودکان محاکمه می‌شود 
کدام کشورها بیشتر دارایی های ایران را مسدود کردند؟ + نمودار 
فرمانداری سراوان به آتش کشیده شد و به تصرف مردم درآمدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی