چرا دروغ در جمهوری اسلامی سکه رایج است؟


در چهار روزی که بین انتشار ویدئوی سیلی زدن نماینده مجلس به یک سرباز تا «عذرخواهی» آن نماینده فاصله بود، او چندین دروغ گفت و برای توضیح هر دروغ به دروغی جدید متوسل شد. اما او استثنا نیست و در سپهر سیاسی جمهوری اسلامی، دروغ به سکه‌ای رایج تبدیل شده است. اما چرا؟ کدام نیاز است که مسئولان جمهوری اسلامی را ناچار از رواج دروغ می‌کند؟

***

پرویز کاظمی، وزیر رفاه در دولت محمود احمدی‌نژاد، در مصاحبه‌ای در سال ۹۳ گفت: «احمدی‌نژاد دروغ می‌گفت. مثلا با من ظهر جلسه داشت و صحبت می‌کرد و شب در جای دیگری می‌گفت از صبح در اصفهان بودم. بعد طوری حرف می‌زد و توضیح می‌داد که حتی من هم قانع می‌شدم و با خود می‌گفتم که نکند روز گذشته پیش ایشان بودم.»

آیا آن‌طور که عده‌ای گمان دارند، سلسله بی‌پایان دروغ‌گویی‌های احمد‌ی‌نژاد یک استثنا در جمهوری اسلامی بود؟

تازه‌ترین دروغ‌پردازی‌ها

در روزهای اخیر ماجرای دو دروغ‌پردازی خبرساز شده است؛ غسل دادن مصباح یزدی و سیلی زدن نماینده مجلس به سرباز راهور.

ماجرای سیلی زدن علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس، جدیدتر است. از قضا او یکی از نزدیکان احمد‌ی‌نژاد است و در دولت او به استانداری و برخی مقام‌های دیگر رسید. از سوم بهمن که خبر سیلی زدن او به یک سرباز منتشر شد تا هفتم بهمن که او ویدئویی با عنوان «عذرخواهی از مردم» منتشر کرد، عنابستانی چندین دروغ گفت؛ از موضوع پیاده شدن یا نشدن از خودرو، تا جزییات درگیری‌اش با سرباز تا جملات رد و بدل شده در صحنه تا توطئه انگاشتن کل ماجرا و مواردی دیگر. او به ظاهر ویدئوی «عذرخواهی از مردم» منتشر کرده اما همزمان در وبسایتش روایتی متفاوت ارائه داده است.

سخنان کاظم صدیقی درباره «چشم باز کردن و لبخند زدن جسد محمدتقی مصباح یزدی» که اواسط دی‌ماه از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد سلسله‌ای از دروغ‌های دیگر را نیز بر ملا کرد؛ صدیقی ناچار شد حرفش را پس بگیرد و آن را به شخص «غَسال» نسبت دهد اما احمد توکلی بعدا پرده برداشت که این غسال کسی جز رضا مطلبی کاشانی، ابربدهکار بانکی، نیست. پس از آن نیز خبرهایی در مورد روابط این ابرسرمایه‌دار و «شستن اجساد علما در باغ پنج هزار متری‌اش» منتشر شد. اینکه آیا جسد «آیت‌الله عزیزالله خوشوقت» نیز در آن باغ یا به دست آن متهم به فساد غسل داده شد یا نه هم از دیگر مواردی بود که تایید و تکذیب‌هایی به همراه داشت.

تا صحبت بر سر ابربدهکار بانکی است، به یکی از نزدیکان او نیز اشاره کنیم؛ علیرضا پناهیان، روحانی نزدیک به نهادهای امنیتی که همواره از عدالت و مبارزه با فساد سخن می‌گوید، در یک سخنرانی گفته بود اگر از وضع زندگی‌اش بگوید «مردم برایم اعانه جمع می‌کنند». اما روشن شد که خانه‌ای مجلل و میلیاردی در محله سعادت‌آباد تهران دارد. بعد، هنگامی که قصد داشت این موضوع را تکذیب کند روشن شد زمینی بسیار گران‌قیمت را نیز با بهایی بسیار اندک از چنگ یک شهروند ایرانی ساکن خارج از کشور درآورده است. یکی دیگر از مواردی که از علیرضا پناهیان روشن شد این بود که او با رضا مطلبی کاشانی، همان ابربدهکار بانکی که جسد روحانیون را به باغش می‌برد، در شرکت تک‌ماکارون شریک است.

سیلاب چهل ساله دروغ

اکثر مواردی که در بالا ذکر شد مربوط به چند ماه گذشته است؛ اما دروغ و دروغ‌گویی در جمهوری اسلامی از زمانی آغاز شد که از «عکس امام در ماه» سخن به میان آمد.

این دروغ‌سرایی و بنا نهادن حکومت بر دروغ تا امروز پیش آمده و منحصر به فرد و جناح خاص یا مواردی معین نیست.

کم‌وبیش هر مقام، با هر مشی سیاسی، در هر زمان، در مورد هر موضوعی دروغ می‌گوید و رهگیری دروغ‌ها به هر نهاد و مسئولی می‌رسد.

دروغ‌گویی با شعارهای دروغ‌ انقلاب آغاز شد، به دروغ‌پردازی‌های مذهبی زمان جنگ و «رؤیت امام زمان در جبهه‌ها» رسید، با خاطره‌گویی اکبر هاشمی رفسنجانی برای رهبر شدن علی خامنه‌ای ادامه یافت، در دوران احمدی‌نژاد به فصلی نوین رسید و «هاله نور» اطراف آن را گرفت، و در مواردی مثل کشتار آبان ۹۸، سرنگونی هواپیمای اوکراینی و خبرهای مربوط به کرونا به اوج رسید.

به هر کجا که روی آسمان همین رنگ است؟

در پرداختن به دروغ معمولا سه گزاره بیشتر تکرار می‌شود: «مردم دروغ می‌گویند»، «سیاستمداران همه جای دنیا دروغ می‌گویند» و «جمهوری اسلامی هم دروغ می‌گوید». اما این سه گزاره مدل خوبی را برای فهم دروغ‌گویی جمهوری اسلامی به دست نمی‌دهد.

دروغ‌هایی که در تمامی مثال‌های بالا ذکر شد از نوع برخی دروغ‌ها که گاه در عرصه سیاسی کشورهای مختلف گفته می‌شود نیست؛ ممکن است حکومتی مدعی شود برای حفظ اسرار نظامی - امنیتی خود گاهی ناچار است حقیقت را پنهان کند. اما در مثال‌های بالا به این نوع دروغ‌های جمهوری اسلامی اشاره‌ای نشد (البته با این توضیح که سیطره فضای امنیتی بر تمامی مسائل و موضوعات جایی برای عرصه غیرامنیتی باقی نگذاشته است).

ضمنا اینکه جامعه ایران چگونه به دروغ نگاه می‌کند و دروغ چقدر در بین مردم رایج یا غیررایج است نیز موضوع این یادداشت نیست. مردم یک کشور، فارغ از اینکه به دروغ‌گویی گرایش بیشتری داشته باشند یا به راست‌گویی، سنجش نسبت‌شان با حقیقت اساسا متفاوت از دروغ‌گویی مقام‌های حکومتی است.

پس چرا این‌قدر دروغ می‌گویند؟

محمد بهشتی، رئیس قوه قضائیه که در سال‌های آغازین انقلاب کشته شد، می‌گفت: «مگر می‌شود یک جامعه‌ای را بر محور دروغ تا آخر پیش برد؟ نمی‌شود.» اما تاریخ ۴۱ ساله جمهوری اسلامی نشانگر عدم صحت چنین برداشتی است و همان‌طور که احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است: «به مردم دروغ گفتیم، حالا به ما می‌گویند دروغگو».

ترجمه دروغ سخنان محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر، در جریان اجلاس سران عدم تعهد در تهران نشان داد که گاه دلیلی هم برای دروغ گفتن در کار نیست.یا آن‌طور که حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفته حسن روحانی خود نیز اعتراف می‌کند حرف‌هایش در عیان و نهان متناقض است.

البته در اکثر مواقع می‌توان دلیل یا مجموعه‌ای از دلایل را در دروغ‌گویی اصحاب قدرت در جمهوری اسلامی رهگیری کرد.

مهم‌ترین و نخستین دلیل این است که دروغ گفتن در سپهر سیاسی ایران عمدتا جرم نیست و نهایتا رذیلتی اخلاقی است که ممکن است جناح رقیب از آن بهره‌برداری کند. این مهم‌ترین تفاوت دروغ‌گویی در بین سیاستمداران ایران و دیگر کشورهاست؛ بر ملا شدن دروغ یک مسئول در کشورهای مختلف دنیا معمولا پیامدی جدی به دنبال می‌آورد و گاه حتی به سقوط مجموعه دولت می‌انجامد.

علت دیگری که مسئولان جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی می‌کشاند «تظاهر» و «ارائه چهره‌ای نادرست» از خود است و گستره‌ای بسیار بزرگ را شامل می‌شود؛ از فروختن جامعه مدنی به عنوان «مدینة النبی» گرفته تا دروغ‌هایی که وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌هایش به زبان انگلیسی تکرار می‌کند. در مواردی استثنایی، برخی مقامات جمهوری اسلامی پذیرفته‌اند که به دنیا دروغ گفته‌اند و سرشان کلاه گذاشته‌اند.

در داخل کشور نیز دروغ‌گویی کارکردی برای کسب مشروعیت دارد و گاه از عناصر مذهبی بهره می‌گیرد.

اما حجم عظیمی از دروغ‌گویی مقامات جمهوری اسلامی درباره موضوعات اقتصادی در زندگی شخصی‌شان است. تقریبا تمامی آنان چهره‌ای زاهدانه از خود ترسیم می‌کنند اما در خفا از هیچ مال منقول و غیرمنقولی نمی‌گذرند. پناهیان در این مورد تنها نبود. در دروغ بودن فهرست اموال شخصی که محمدباقر قالیباف منتشر کرد تردیدی نبود اما از یک سو جرمی تلقی نشد تا جلو تکرار چنین دروغ‌پردازی‌هایی را بگیرد و از دیگر سو، با فضای حاکم بر جمهوری اسلامی که باید از خود چهره‌ای زاهدانه ترسیم کرد تطابق داشت.

حتی گاه که مسئولی بنا به دلایلی بخشی از زندگی پنهان مقامات جمهوری اسلامی را افشا کرده بلافاصله وادار به عذرخواهی شده است. یک نمونه اخیرش پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، بود که پس از افشاگری درباره تملک غیرقانونی، چنگ انداختن بر اموال مصادره‌ای، زندگی در کاخ‌ها و… سخن گفت، ناچار شد از آن‌ها عذرخواهی کند.

به هر روی تا زمانی که دروغ و دروغ‌گویی صرفا مذمتی اخلاقی دارد و در رفتار حقوقی با آن به عنوان جرم برخورد نشود، دروغ و تقلب سکه رایج است و ادبیات سیاسی به مواردی از قبیل دروغ ۶۳ درصدی پیوند می‌خورد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است: هرکس ادعا کند به دلیل انتقاد به حکومت تحت فشار قرار گرفته دروغ می‌گوید. می‌توان از جرم‌انگاری همین دروغ او آغاز کرد. به ویژه از آن رو که یکی از بنیانی‌ترین عوامل رواج دروغ در ایران، «خوش آمدن» اوست.

حسن جعفری/ ایران وایر
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 222330] [تاريخ انتشار: هشتم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يازدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سی ام ژانويه ۲۰۲۱ ، 02:07:17 توسط بهرام
H K دلاور، این گوی و این میدان، شما بفرمائید چه کنیم تا انجام دهیم.
نوشته شده در تاريخ دهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 07:05:21 توسط H.k
این همه اعدام کردند،آبان سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ نفر به رگبار بسته و کشتتند، گرفتند و شکنجه و اعدام و سر به نیست کردند، هواپیما را ساقط و تمامی سرنشینانش را کشتند، قهرمان کشتی را اعدام کردند و ۲ برادرش هنوز در سیاهچالهای رژیم به همراه دیگر معترضین و مبارزان میپوسند و شما هم چسبیدید به یک سیلی؟ این سیرک و مسخره بازی سیلی زدن را جمع کنید.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 14:56:15 توسط کاربر قدیمی!
Rasul که نوشته کاربران دیگر اینهمه وقت و انرژی بیهوده برای این نوشته گذاشتند و آخرش ما را دعوت میکند " به عقل بیائید " خودش هم وقت گذاشته و هم انرژی اش تلف شد و خودش را کشت دوسطر نوشت و همان کار بیهوده ما را کرده! یا غیر از اینست؟ گذشته از این ممنون که دلسوز وقت و انرژی ما هم هستی و فکر نمیکردم ربطی به کسانی دیگر هم داشته باشد ما چطور با وقت و انرژی مان ور میرویم؟ بر سر عقل آمدن خودش هم جالبه برای ما بی عقل ها!؟
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 14:56:06 توسط کاربر قدیمی!
Rasul که نوشته کاربران دیگر اینهمه وقت و انرژی بیهوده برای این نوشته گذاشتند و آخرش ما را دعوت میکند " به عقل بیائید " خودش هم وقت گذاشته و هم انرژی اش تلف شد و خودش را کشت دوسطر نوشت و همان کار بیهوده ما را کرده! یا غیر از اینست؟ گذشته از این ممنون که دلسوز وقت و انرژی ما هم هستی و فکر نمیکردم ربطی به کسانی دیگر هم داشته باشد ما چطور با وقت و انرژی مان ور میرویم؟ بر سر عقل آمدن خودش هم جالبه برای ما بی عقل ها!؟
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 10:13:07 توسط Rasul
این همه صرف وقت و اتلاف انرژی از طرف کار بران این سایت به خاطر یک سیلی خور و یک سیلی زن، هر ۲ مزدور رژیم. وضعیت این ۲ روشن است، نماینده با دروغ به ملت عمر رژیم دزد و قاتل را طولانی میکند و گروهبان انتظامات هم باطون و شلیک به مردم در خیابانها، هر ۲ جانی و دشمن مردم به عقل بیائید.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 05:24:20 توسط بهرام
آقا دروغ کجا بود؟ تا قبر آ آ آ، اینها همه اش تقیه است، آخه مگر میشه کار اسلام را بدون خُدعه و تَقیه و مُتعه پیش برد؟ دو تای اولی برای فریب و شکست دشمنان و اون آخری برای کامجوئی از دوستان بوسیله حضرت اسهول بزرگوار برای رفاه حال مسلمین و نکاح مسلمات ابداع شده۔ اللهُ خَیر الناکِسین.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 05:00:25 توسط حسن آقا
۳- آنها که به این ضرورت‌های دوران مدرن حساس شدند، دور رفسنجانی گرد هم آمدند و سپس به دولت خاتمی و اصلاح‌طلبی روی‌آوردند... و بنا بر منطق درونی‌ی ولایت مطلقه، سرآخر سرکوب و منزوی شدند. این هم از «جمهوری»! این ناهم‌خوانی میان درجه‌ی مدنیت جامعه و ذات پیش‌مدرن روحانیت، از روز اول بی‌کفایتی و سردرگمی روحانیت را نشان می‌داد. پس در این نظام ناهم‌سنخ با دوران، دروغ‌گویی، کتمان و وارونه‌انگاری اقعیت‌های سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، یکی از اصل‌های دولتمداری دینی شد. شفافیت در همه‌رسانی اطلاعات جامعه و حقیقت‌کویی و دردشناسی اجتماعی با شتاب به درهم‌ریختن و فروپاشی کلیت رژیم می‌انجامید. ولی وقاحت آخوندی و تجربه‌ی قرن‌ها به‌بازی‌گرفتن مردم به یاری‌اش آمد: روش و منش قشری قدیمی و زالوصفت، که بر پایه‌ی دزدی (خمس و ذرات)، وعده‌های واهی (رستگاری در آخرت)، تشویق افسردگی‌ (عزا و زیارت) و فروکوبی خردمندی (روضه و منبر) قرار گرفته بود، واقعا مجهز به تشکیل حکومتی با این اصل گفتاری بود: «دروغ». و البته با چاشنی اضطراب‌آفرین «بحران»! بحران بهترین ‌پسزمینه برای مردم‌فریبی‌ست: بحران جهانی، بحران آب، بحران .
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 04:56:58 توسط حسن آقا
۲- مدرنیته‌ی وارداتی در ایران با کودتای اجنبی خودپا نشد و نتوانست اقشار تکنوکراتیک و بوروکراتیک مناسب با درجه‌ی رشد اقتصادی و مطابق نیازهای مستقل دولتی مرکزی تولید کند.برخلاف ناسیونالیسم دولتی چین (در قاموس «کمونیسم») یا ناسیونالیسم دولتی هند ( «هندویسم») که توانستند از دهه‌ی ۴۰ (۱۹۴۸ و ۱۹۴۹) قرن پیش خود را برای ده‌ها سال از مدار نظام مالی-امپریالی دور نگاه دارند، و بوروکراسی و تکنوکراسی مدرن و بومی خود را تولید کنند، ایران نتوانست راه دولت-ملت‌سازی مستقلی طی کند و بورژوازی بوروکرات شاه که زاییده‌ی نیازهای نفتی و امنیتی-ژیوپلتیکی آمریکا بود، راه وابستگی و زیستی ماهواره‌ای-مصرفی را برگزید. سرآخر. استبداد «شاه» اجازه‌ی رشد فرهنگ سیاسی جامعه را نیز نداد و بالاخره روزی، کشور را تحویل «شیخ» مرتجع داد و گریخت. پس «شیوخ» به اجبار با کادرهای خاص خود سر کار آمد!: قشر و پایه‌های بازاری‌اش که نه تنها قرن‌ها در تولید شرکت نداشتند و با زیستی دلالی و زالومنشانه به مفتخوری مشغول بودند، که برخلاف ناسیونالیسم چینی یا هندی، به ضرورت بوروکراسی ملی-مستقل و تکنوکراسی مدرن اعتقادی نداشت.
نوشته شده در تاريخ نهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هشتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 04:39:06 توسط حسن آقا
۱- «این مهم‌ترین تفاوت دروغ‌گویی در بین سیاستمداران ایران و دیگر کشورهاست؛ بر ملا شدن دروغ یک مسئول در کشورهای مختلف دنیا معمولا پیامدی جدی به دنبال می‌آورد و گاه حتی به سقوط مجموعه دولت می‌انجامد.» خوب، این دروغ است: دولت ترامپ تا ثانیه آخر دروغ گفت، حتی زمانی که انتخابات را باخت!! شما ترکیه یا انگلستان را تا به حال دنبال کرده‌اید!؟ بگذریم. برای درک «امپراتوری دروغ» «جمهوریخواهان» معتقدند که: الف: جمهوری اسلامی، با رد کردن اصل تفکیک قوا در مفهوم جمهوری، و تلفیق و ادغام قوای سه‌گانه زیر ولی فقیه، به یکدستی کامل قدرت سیاسی و فساد و دروغ انجامیده. ب: فقدان رسانه‌های آزاد که برای شفافیت و حقیقت‌جویی لازم است. اما، شاید کارخانه‌ی دروغ‌سازی رژیم ریشه در ناهمخوانی قشر روحانیتی دارد که توانست جامعه‌ای بزرگ و رو به رشد صنعتی را در دوران سرمایه‌داری موخر تصاحب کند! وقتی روحانیت تجددستیز را شما مسیول مدرنیته‌ وارداتی-مصرفی کنید، جز با «دروغ» و «بحران» مگر می‌توان حکومت کرد؟
نوشته شده در تاريخ هشتم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 15:40:44 توسط کاربر قدیمی!
ای آقا اصلا ناف اسلام را با دروغ بستن! آنوقت انتظار دارید پیروانش راستگو باشند؟ تربیت دینی درس اولش یعنی ریاکاری و دروغ و فریبکاری! تظاهر کن به راستگوئی هرچند که خودت باطناً میدانی دروغ است تا سر خودت را از مهلکه نجات بدهی!مثل این نماینده ابله مجلس با همه پشتک زدنهای وارونه اش! مسخره تر حرف خمینی دجال است که خودش بزرگترین دروغگوی تاریخ سیاستمداران ایرانی بود میگفت ما نه تنها شما را به معنویات میرسانیم بلکه آب و برق و اتوبوس ... را هم مجانی میکنیم و دیگر دروغهایش! دروغ گفتن از همان دست معنویات خمینی مرتجع است که به ارث رسیده! نمونه دیگر سخن ملارهبر است که گفت: «این هم اقتصاد فلجشان است؛ اقتصاد آمریکا به معنای واقعی فلج است.»منبع: دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای- ۱۹ دی ۱۳۹۹- در حالیکه آمارهای اخیر بانک جهانی در باره اقتصاد آمریکا میگوید بیشترین رشد اقتصادی را داشته با تورم پائین ترین سطح! حالا نگاهی به اقتصاد درب و داغان خودش بکنید که حتی عرضه تامین نان و تخم مرغ مردم راهم ندارند و صدها مشکلات اقتصادی دیگر مردم درمانده ایران!همیشه گفتیم ج.ا. امپراطوری دروغ است و مسئولینش با دروغ کاسبند!
نوشته شده در تاريخ هشتم بهمن ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژانويه ۲۰۲۱ ، 13:19:09 توسط هالو
بنویسم؟ یا یاد گرفتید؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی