مجتبی خامنه‌ای؛ نگران از سرنوشت احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی


« قبل از سحر با من تماس گرفته شد و گفتند که حاج‌آقا مجتبی است؛ تعجب کردم و وقتی گوشی را گرفتم ایشان خیلی آرام و ساده گفت که حاج قاسم در فرودگاه بغداد شهید شد؛ ما به‌سرعت به سازمان صداوسیما آمدیم و قبل از اذان صبح همه معاونان سازمان را صدا زدم و اینجا جلسه‌ای تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم که زینب‌وار شهادت او را برگزار کنیم و زینب‌وار مرثیه سردار سلیمانی را از آن لحظه تا الان برگزار کردیم.»

این روایت عبدالعلی علی‌عسکری است از سحرگاه روز ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ و تماسی است که از مجتبی خامنه‌ای دریافت کرده تا او را از مهم‌ترین خبر ممکن آگاه و دستورالعمل‌های لازم را برای اعلام آن دیکته کند.

در اتفاقی دیگر، بر اساس خبری که به دست ایندیپندنت فارسی رسید، مجتبی خامنه‌ای در روزهای گذشته با محمود احمدی‌نژاد جلسه‌ای سه‌ساعته داشته و در آن جلسه در مورد انتخابات آتی ریاست‌جمهوری مذاکره کرده است. معاون دفتر علی خامنه‌ای انجام این دیدار را تلویحاً تکذیب کرده ولی هنوز محمود احمدی‌نژاد و افراد نزدیک به مجتبی خامنه‌ای در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

اما مجتبی خامنه‌ای چه جایگاهی در سیاست جمهوری اسلامی دارد که مقام‌های رسمی خود را ملزم به اجرای دستوراتش می‌دانند و برای انتخابات باید با او جلسه برگزار کنند؟

آقازاده‌ای که آقا است

داستان مجتبی خامنه‌ای و آینده قدرت در ایران از یک سحرگاه دیگر آغاز شد. وقتی در سال ۱۳۸۴، مهدی کروبی خسته از روند اعلام آرای انتخابات ریاست‌جمهوری به خوابی کوتاه رفت، نتایج به ناگاه دگرگون شد و آرای محمود احمدی‌نژاد از او پیشی گرفت. این سبقت آرا تا انتها حفظ شد و درنهایت انتخابات ریاست‌جمهوری بدون مهدی کروبی به دور دوم کشید و احمدی‌نژاد به ریاست‌جمهوری رسید.

کروبی در روز ۲۹ خرداد ۱۳۸۴، خشمگین از این اتفاق، علاوه بر استعفا از همه سمت‌هایی که علی خامنه‌‌ای به او داده بود نامه‌ای هم به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و برای نخستین بار از نقش مجتبی خامنه‌ای در عرصه سیاسی ایران سخن گفت.

کروبی در این نامه به نقش مجتبی خامنه‌ای در تغییر جهت دستگاه رهبری در حمایت از محمود احمدی‌نژاد آن هم سه روز قبل از انتخابات و کنار گذاشته شدن دیگر گزینه که محمدباقر قالیباف بود سخن گفت.

در آن نامه به‌روشنی درجه حمایت علی خامنه‌ای از پسرش و دخالت‌های او در امور سیاسی نیز افشا شده بود: «شنیدم که یکی از بزرگان به جنابعالی گفته‌اند که «آقازاده حضرت‌عالی از فلان شخص حمایت می‌کند» و شما فرموده‌اید‌ «ایشان آقا است نه آقازاده» و به هر حال مشخص شد که آن حمایت‌ها نظر شخصی آقا مجتبی بوده است. در عین حال کماکان خبرهایی در مورد فعالیت ایشان به نفع یکی از کاندیداها – که سه روز قبل از انتخابات ناگهان ستاره بخت او افول کرد و عنایت‌ها به طرف فرد دیگر سرازیر شد – و حتی رفت و آمد به ستاد انتخاباتی آن کاندیدا منتشر شد.»

علی خامنه‌ای به این نامه مهدی کروبی پاسخی مستقیمی نداد و شاید پاسخ غیرمستقیمش به آن نامه این بود که در سال ۱۳۸۸ که باز هم مهدی کروبی کاندیدا شده بود، صحنه به گونه‌ای طراحی شد که آرای مهدی کروبی از مجموع آرای باطله آن انتخابات هم کمتر اعلام شود. پاسخی روشن به کروبی و دیگر سیاستمداران که هر کس با خامنه‌ای و آل خامنه‌ای درافتد قطعاً از عرصه سیاست جمهوری اسلامی برمی‌افتد.

مجتبی خامنه‌ای؛ رئیس واقعی صداوسیما

نقش مجتبی خامنه‌ای در عرصه سیاست جمهوری اسلامی تنها به انتخابات ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ محدود نیست. در سال‌های گذشته در مورد نقش او در شکل دادن به سازمان اطلاعات سپاه، پیوندهایش با حسین طائب، رئیس کنونی این سازمان، اداره بنیادهای فرهنگی و مالی زیرنظر رهبر جمهوری اسلامی به نیابت از او سخن گفته شده است.

درباره نفوذ او در بزرگ‌ترین بنگاه رسانه‌ای جمهوری اسلامی یعنی صداوسیما نیز تنها مستند موجود، خاطره علی‌عسکری، رئیس کنونی این سازمان از سحرگاه ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ نیست.

پیش از این و در شهریور ۱۳۹۸، محمد سرافراز، رئیس سابق صداوسیما با انتشار کتابی به نام «روایت یک استعفا» به صورت سربسته گوشه‌های از نفوذ مجتبی خامنه‌ای و حسین طائب در این سازمان و نقش آن‌ها در برکناری خود را افشا کرد.

سرافراز در آن کتاب می‌گوید که پس از موافقت علی خامنه‌ای با استعفایش دیداری با حسین طائب داشته به او می‌گوید: «من تشکر می‌کنم از شما و چون ممکن است آقایان را نبینم، از طرف من از آقای حسین محمدی (معاون دفتر علی خامنه‌ای) و حاج‌آقا مجتبی (خامنه‌ای) تشکر کنید؛ زیرا زمینه را فراهم کردید که من از صداوسیما بروم و این جای تشکر دارد و من راحت می‌شوم».

او می‌گوید که پیش از استعفا نیز طی چند دیدار با علی خامنه‌ای به او تظلم‌خواهی کرده و در مورد اقدامات فرزند هشدار داده: «گفتم یک حکومت پنهانی در (درون) حکومت، که هم پول دارد، هم رسانه در داخل و خارج دارد و هم ابزار امنیتی دارد، علیه سازمان در حال برنامه‌ریزی است.»

خامنه‌ای به تظلم‌خواهی او پاسخی نمی‌دهد و نهایتاً سرافراز نیز مانند کروبی از عرصه قدرت حذف می‌شود.

به جز محمد سرافراز، شهرزاد میرقلی‌خان، بازرس ویژه جنجالی او نیز در کتابی با نام «قدرت قلم در برابر سلاح‌های مرگبار» که در هفته‌های گذشته منتشر کرده است، نقش یگانه مجتبی خامنه‌ای را در اداره صداوسیما و پیوندهایش با سپاه قدس، خریدهای خارجی، قاچاق و سازمان اطلاعات سپاه شرح می‌دهد.

او در این کتاب ماجرای یک دیدار خود با مجتبی خامنه‌ای را به تفصیل بیان کرده و گفته است که فرزند رهبر جمهوری اسلامی در آن دیدار چگونه نظرات خود درباره سیاست خارجی، گفتگوهای برجام و موضوعات مرتبط با سپاه را به عنوان سیاست رسمی جمهوری اسلامی معرفی می‌کرده است.

محمد سرافراز با انتشار متنی در حساب توییتری خود صحت موضوعات مطرح‌شده در کتاب را تائید کرده است.

فقط صداوسیما؟

دایره نفوذ مجتبی خامنه‌ای به عنوان فرزند رهبر جمهوری اسلامی تنها به صداوسیما و رقابت‌های انتخاباتی محدود نمی‌شود. شاید صداوسیما مشهورترین عرصه دخالت او باشد ولی قطعاً تنها عرصه نیست.

رهبر جمهوری اسلامی بر اساس جایگاهش کنترل بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور را از طریق بنیادها در دست دارد. بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیای سپاه، تولیت اماکن مذهبی، اوقاف و ... سودده‌‌ترین فعالیت‌های اقتصادی ایران را در اختیار دارند. همه این بنگاه‌‌های اقتصادی زیرنظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شوند.

برخلاف صداوسیما گرچه هنوز کسی به صراحت درباره نقش مجتبی خامنه‌ای در اداره این بنگاه‌ها افشاگری نکرده است ولی نفوذ نیروهای وابسته به او در مدیریت این بنگاه‌های اقتصادی نشان می‌دهد که یا او به نیابت از پدر و به صورت مستقیم کنترل شاهرگ اقتصادی کشور را در دست دارد و یا نقش او به‌گونه‌ای برجسته است که می‌تواند به صورت غیرمستقیم مهره‌های نزدیک به خود را در آنجا قرار دهد. در هر صورت مجتبی چه نقش مستقیم و چه غیرمستقیم داشته باشد این نکته بدیهی است که او در صورت لزوم می‌تواند تعیین‌کننده‌ترین فرد در نیناداره بنگاه‌ها و بنیادهایی باشد که به تنهایی ۶۰ درصد اقتصاد کشور را شکل می‌دهند.

مجتبی خامنه‌ای به جز بخش اقتصادی در بخش امنیتی و نظامی نیز صاحب نفوذ گسترده‌ای است.

با تشکیل سازمان اطلاعات سپاه در سال ۱۳۸۸، او هم‌اکنون یک سازمان اطلاعات و امنیت سراسری را در اختیار دارد که در ۱۱ سال گذشته توانسته وزارت اطلاعات را تا حدود زیادی به حاشیه براند.

این به آن معنا نیست که علی خامنه‌ای و فرزندش بر وزارت اطلاعات تسلط ندارند. تشکیل سازمان اطلاعات در درون نیروی نظامی و کنترل مطلق بر آن مزیت‌هایی به‌مراتب گسترده‌تر از در اختیار داشتن وزارتخانه‌ای دارد که می‌تواند با تغییر دولت‌ها رویکردهای متفاوتی پیدا کند.

تجربه آزموده شده تمامی دیکتاتوری‌های منطقه برای تسلط بلامنازع بر کشور نیز نشان داده که سازمان استخبارات درون نیروی نظامی به معنای تسلط همزمان بر سلاح و عرصه عمومی است. این سازمان برای سرکوب هر نوع مخالفتی و یا چینش مدیران و سامان دادن به سازمان بوروکراتیک حکومت قدرتی به‌مراتب گسترده‌تر از یک وزارتخانه امنیتی منفصل از نیروی نظامی دارد.

بحرانی که فرا خواهد رسید

رهبر ۸۱ ساله جمهوری اسلامی هنوز جانشین رسمی ندارد و این سبب شده تا «بحران جانشینی» به فهرست بحران‌های پیش روی نظام اسلامی افزوده شود.

از «ولایت‌فقیه اصلح» به «ولایت موروثی فقیه» راه کوتاهی است که گویا جمهوری اسلامی در حال سبک و سنگین کردن برای پیمودن آن است. در مرکز این جابه‌جایی مفهومی قدرت، مجتبی‌ خامنه‌ای، فرزند علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی قرار دارد.

جمهوری اسلامی یک بار دیگر نیز مشابه این راه را پیموده و برای آنکه موانع بر سر راه علی خامنه‌ای برای نشستن در جایگاه رهبری برداشته شود، شرایط تصدی پست رهبری را از «ولایت مجتهد اصلح» به «ولایت‌فقیه غیرمجتهد» تنزل داده است.

مجتبی خامنه‌ای فرزند و شاگرد کسی است که همواره گفته که عرصه سیاست و قدرت مانند کوه‌نوردی است؛ باید آهسته و پیوسته گام برداشت و موانع را یکی‌یکی و با صبر و حوصله زدود.

برای رسیدن مجتبی به مقام جانشینی پدرش چند مانع وجود دارد. او سابقه مدیریت رسمی در کشور ندارد. افشای گوشه‌هایی از نقش او در مدیریت بخش‌های زیرمجموعه پدرش شاید با این هدف انجام می‌شود که او را «مدیر در پرده» معرفی کنند.

دومین مانع این است که جانشینی او مجادله‌ای داغ بر سر تبدیل ولایت به سلطنت و موروثی شدن قدرت ایجاد می‌کند. این موضوع در زمان تعیین دومین رهبر جمهوری اسلامی نیز مسئله‌ساز بود و نهایتاً سید احمد خمینی که نقشی مشابه مجتبی خامنه‌ای برای پدرش ایفا می‌کرد تصمیم گرفت تا در پرده بماند و خامنه‌ای به جلوی صحنه بیاید. شاید با این قول و قرار که خامنه‌ای قدرت را نه به صورت یکه و یگانه که در شراکت با احمد خمینی و اکبر هاشمی رفسنجانی در دست خواهد گرفت.

هم‌اکنون جمهوری اسلامی تنها یک گزینه برای جانشینی آماده کرده است؛ ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه. اگر مانع مفهومی موروثی شدن قدرت مشکل‌ساز باشد، مجتبی خامنه‌ای می‌تواند مانند احمد خمینی به سراغ گزینه «رهبری در سایه» برود. به این صورت که ابراهیم رئیسی رهبر باشد ولی عملاً مجتبی گرداننده قدرت باشد.

اما مجتبی این درس را از پدرش آموخته که قدرت بلامنازع رهبری با «شراکت» جور در نمی‌آید و نهایتاً آنکه بر صندلی می‌نشیند، پس از تثبیت می‌تواند شرکا را با چرخش قلمی حذف کند؛ کاری که پدر خودش با شرکایش انجام داد.

در هر صورت جانشین شدن و یا نشدن مجتبی خامنه‌ای و نقشش در روزگار پس از علی خامنه‌ای موضوعی مناقشه‌برانگیز در جمهوری اسلامی خواهد بود. این بحران به حدی بزرگ است که قطعاً فکر و ذکر رهبر جمهوری اسلامی را نیز به خود مشغول کرده است. حذف‌کننده‌ی خونسردِ شرکای قدرت به حکم گذر زمان، خود در جایگاهی قرار گرفته که باید فکری به حال عزیزترین فرزندش بکند تا او به سرنوشتی مشابه آنچه خودش برای احمد خمینی و اکبر هاشمی رفسنجانی رقم زد، دچار نشود. وقایعی که در آینده جمهوری اسلامی رخ خواهد داد، نشان می‌دهد که آیا رهبر کوهنورد جمهوری اسلامی موفق شده فرزندش را با خود به قله قدرت برساند و از گزند روزگار محفوظ دارد یا نه.

مجتبی دهقانی/ ایران ایندیپندنت فارسی
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 222743] [تاريخ انتشار: هفدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با پنجم فوريه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۹ برابر با نهم فوريه ۲۰۲۱ ، 02:14:22 توسط خرم دین
البته من نه اینکه مخالف رضا پهلوی باشم بلکه فکر میکنم که ایشان تنها چتر برنده ای است که میتوانیم دست به نقد رویشان شرط ببندیم ، بالاخره فرزند خانم فرح هستند ، همین به من کمی آرامش میدهد .
نوشته شده در تاريخ هفدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با پنجم فوريه ۲۰۲۱ ، 15:25:08 توسط خرم دین
آقای محترم رضا پهلوی باید اول تکلیف خودش را با ملت ایران و اپوزسیون در پیتی مان مشخص کنه ، ایشان سالی دوبار میایند و سوک سوکی میکنند و انگار میروند دنبال گل چیدن ، مرد حسابی دلت برای ایران میسوزد اوپوزسیون را ولش کن و هفته ای یکبار تو یوتیوب نیم ساعت با حرارت به مردم داخل ایران از تو اتاق خانه ات امید بده و حرف بزن ، بعد از شش ماه دیگه از موسوی دوران طلایی که کمتر نیستی که مردم میلیونی دنبالش دویدند از بی چادری ؟ شش ماه هفته ای نیم ساعت . بعد ببین مردم درمانده ایران چطور برایت کف و هورا خواهند کشید ، بعد ببین این اپوزسیون دربدر تک پر چطور التماس کنند که در زیر چترت قرار گیرند ، بابا بخدا رضا پهلوی به یک دلیل خیلی مرموزی همه مردم و اپوزسیون را سر کار گذاشته و مچل کرده . آقا یک کلام بیا بگو این کاره نیستی تکلیف همه را روشن کن .
نوشته شده در تاريخ هفدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با پنجم فوريه ۲۰۲۱ ، 09:50:45 توسط دیکتاتور یا دمکرات
کسانی که می گویند رضا پهلوی حرکتی نمی کند هنوز بدنبال دیکتاتور می گردند! یک مقدار چشممان را باز کنیم، ایشان خواستار دمکراسی و حقوق بشر هستند،به این معنی است که ایمان به دمکراسی دارند! وقتی اعلام می کند که گروه ها و سازمانها یکبار برای همیشه تکلیف خود را با ملت روشن کنند و بگویند کدام طرف خط ایستاده اند! خواستار رژیم یا خواستار سرنگونی رژیم؟ می بینیم هیچکس نام خود را ثبت نمی کند، خوب ایشان چه کند؟ گه گاه بعنوان پسر پادشاه ایران که رسما استعفا نداد وظیفه خود را فقط در حد انتقاد از رژیم است انجام میدهد و عده ای به زبان ساده از او می خواهند که خودش شروع به برنامه ریزی کند ! خوب این که میشود دیکتاتور که! حالا که یک ایرانی با این سطح بالای شعور خواهان دمکراسی و خود یک دمکرات است از او می خواهیم که دیکتاتور شود! یا عده ای که احتمالا یا قدرت برای خودشان می خواهند و یا افراد رژیم در لباس مخالف هستند می گویند این آقا میخواهد همانند پدرش دیکتاتور شود در صورتی که اینطور نیست و با پشتیبانی مردم حرفش با سیاستمداران امریکا و اروپا خریدار پیدا می کند و حرف ملت شنیده میشود بجای رژیم!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با چهارم فوريه ۲۰۲۱ ، 18:30:44 توسط شاهد راستگو
حالا چه فرقی میکنه کی زهبر بشه هر خری بیاد یه پالون میذارن سوارش میشن
نوشته شده در تاريخ شانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با چهارم فوريه ۲۰۲۱ ، 10:43:03 توسط حمید
با سلام مهمترین ملاک اکثریت مردم ایران، حکومت فردیست که رفاه و آسایش مردمش در سایه تدبیر سیاسی و اقتصادی و...فراهم شود حالا اون شخص میخواد علی خامنه ای باشد یا پسرش یا پسر محمدرضا پهلوی یا... که البته حاکمان ایرانی بی توجه به مردم ایران و خواسته هایشان در اوهام خویش سرگردانند
نوشته شده در تاريخ شانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با چهارم فوريه ۲۰۲۱ ، 07:24:16 توسط Homer J
I wonder if British would agree to this, after all they are the one that installs these people in the leadership position, invents and interfere with religion. They are the one have the last say on changes. Just remember who installed Khomeini in 1979
نوشته شده در تاريخ شانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با چهارم فوريه ۲۰۲۱ ، 03:27:28 توسط هوشیاری
پدر این مردک آنها را کشت چرا این مردک که تهفه قاتل است باید نگران باشد؟ اینها برنامه های اطلاعات برای صحبت در جامعه و عادی کردن بحث رهبری اوست! در مورد این یارو اصلا نه حرف بزنیم و نه جواب سئوال بدهیم و نه حتی اسمش را ببریم ! هوشیار باشیم!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 23:18:59 توسط ایرانی
تازمانیکه اپوزیسیون مفلوک جمهوری اسلامی هنوز مشغول دعوای حیدری/نعمتی است در پیروزی پروژه جانشینی آسید مجتبی شکی نیست. آقای رضا پهلوی هم که رفته “گل بچینه”
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 22:02:27 توسط پرویز حاتمی
بخش دوم: سیدعلی خامنه ای که در خرداد ۱۳۶۸ ولی فقیه و جانشین خمینی گردید، در دی ماه ۱۳۷۳ به درجه اجتهاد رسید و مرجع شد. مرجع بودن ولی فقیه بعدی هم بعدها میآید همانطور که در مورد سیدعلی خامنه ای آمد. در این میان مجتبی که در دامان پدرش سیدعلی خامنه ای که بصیرت جهانی او سرامد تمامی نوع بشر است تربیت یافته، چرا از نظر حکومت شایسته ترین نباشد. مجتبی بصیرتش را در فرماندهی کودتای ۱۳۸۸ و فرمان دادن به سرکوب وحشیانه مردم که جزء شروط اصلی ولی فقیه بودن است را هم بخوبی نشان داده. مردم هم در طی تظاهرات اعتراضی ۱۳۸۸ با شعارشان به نیت حکومت برای رهبر نمودن مجتبی خامنه ای بعد از سیدعلی خامنه ای اشاره کردند. سران حکومت، مانند مراجع دست نشانده، سران سپاه، نیروهای سرکوبگر، و باندهای حکومتی که به هیچ عنوان نمیخواهند سیستم درامدی و چپاولشان تغییر کند هم هیچگونه مشکلی با جانشین شدن مجتبی خامنه ای بجای پدرش را ندارند. مجلس خبرگان که قرار است جانشین ولی فقیه را تعیین کند هم تکلیفش معلوم است و گوش بفرمان سیدعلی خامنه ایست.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 20:30:08 توسط 007
بدلایلی برای علی خامنه ای و مجتبی خامنه ای فوق العاده مهمه که مجتبی رهبر بعدی ایران باشه از طرفی با توجه به شرایط جسمی و سن بالای علی خامنه ای, رهبر شدن فرزندش در آینده ای نچندان دور بسیار محتمل هست که برای رهبری او مهمترین موضوع پروژه مقدس سازی و بت تراشی از مجتبی خامنه ای خواهد بود تا گوسفندان پشت سر آقا پیره دنبال آقا جوانتره طی طریق کنند.من فکر می کنم اگر ما مردم ایران رژیم جمهوری اسلامی رو نمیخوایم باید تا قبل از هم سفره شدن امام زمان و مجتبی خامنه ای رژیم رو سرنگون کنیم وگرنه سرنگونی بت جوانتر و سفاک تر بمراتب سخت تر از قبلی خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 20:02:58 توسط حسن آقا
ایران/ایندیپندت فارسی چرا به جای این چرندیات که در تن‌های پایین افشا شد، چرا درباره‌می نامه ۳۸ فعال سیاسی به بایدن نمی‌نویسد؟ چرا برجسته‌ترین چهره‌ها: از زعیم جبهه ملی و پدر داغ‌دار بختیاری یا از خانم سپهری و طبرزدی را به عموم معرفی دقیق‌تر می‌کند؟ چرا مقاله پشت مقاله درباره‌می درخواست‌های این مبارزان در نگاه داشتن تحریم‌ها و فشار بر رژیم درباره‌می حقوق بشر مردم ایران تحلیل نمی‌کتد؟ جای این چرندیات چرا از روزگار نوری‌زاد نمی‌گویند که در اوج بیماری فریاد اعتراضش در انفرادی خفه شده؟ چرندیات این مقاله چه ربطی به واقعیت‌ّای مردم ایران دارد؟
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 18:09:36 توسط پرویز حاتمی
این برنامه جناشینی ، خواسته حکومتیون جمهوری اسلامی است. مجلس خبرگان برای خالی نبودن عریضه هم که شده ممکن است با ضافه مجتبی خامنه ای چندین نفر دیگر را هم بعنوان کاندیدای و لی فقیه شدن معرفی کند، آما تمامی آنها به نفع مجتبی خامنه ای کنار میکشند. حال در این میان چه اتفاقاتی بیفتد و کار به کجاها بکشد را باید دید پرویز حاتمی
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 17:45:07 توسط پرویز حاتمی
این مجتبی است که ) میخواهد( خواهد آمد، میگوئید نه، از سیدعلی خامنه ای بپرسید این مقاله برای اولین بار در تارنمای خودنویس نیک آهنگ کوثر بتاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۴ منتشر شد. این روزها صحبت و گمانه زنیهای بسیاری در رسانه های خارج از کشور در مورد جانشینی سیدعلی خامنه ای در جریان است. اسلا م ابوسفیانی که سیدعلی خامنه ای در ایران بنای آنرا از نوع شیعی برقرار کرده جواب . وا ضح و روشنی در مورد این جانشینی دارد: مجتبی خامنه ای ابوسفیان کسی بود که پسرش معاویه خلافت را در اسلا م موروثی کرد، سیدعلی خامنه ای هم در پی آنست. حداد عادل پدر عروس خامنه ای و همسر مجتبی در مجلسی بروشنی گفت: اگر قرار میبود سرنوشت . همسر دختر من مانند احمد خمینی شود من هیچوقت د خترم را به همسری او در نمی آوردم. در حکومت جمهوری اسلامی، مرجعیت شرط آغازولی فقیه شدن که همانا جانشین امام زمان و در نتیجه آن خداوند شدن است نیست؛ بله بصیرت داشتن به مسائل و سیاستهای داخلی و جهانی است. بصیرتی که براساس تفکر متحجرانه وعهد حجری میباشد. ادامه دارد در نظر بعدی
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۹ برابر با سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 16:48:53 توسط سخنگو
اروپا خواستار احراج همين خبر نگاري ها با اسمهاي مسخره " ابران ايندپندنت فارسي" شده است كه براي حكومت فاسد كار ميكنند . در اين مقاله جناب دهقاني به رقبا ي اقا مجتبي فاسد هشدار ميدهد كه ما ميدانيم شما در چه فكري هستيد و كور خوانده ايد . مرگ خامنه اي تغييرات بزرگي را باعث خواهد شد و مجتبي فاسد كاري از پيش نخواهد برد . جناب دهقاني هم دست اخر با يك سوال از من و شما !! اعتراف ميكند كه چيزي نميداند و فقط ميخواسته يك پيام بفرستد .آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی