پروندهٔ هسته‌ای و ملاحظات خامنه‌ای در انتخابات ۱۴۰۰


هفته گذشته سازمان بسیج اساتید کتابی را با عنوان «دولت جوان حزب‌اللهی» رونمایی کرد. این عبارت را از خرداد سال ۹۸ تاکنون بارها رهبر جمهوری اسلامی به کار برده و تأکید کرده است که اگر چنین دولتی تشکیل شود، «غصه‌ها» تمام می‌شود.

اشارهٔ علی خامنه‌ای حالا به یک کد انتخاباتی در میان اصولگرایان بدل شده و مصاحبه‌ها و یادداشت‌های متعددی درباره آن منتشر می‌شود. رهبر حکومت ایران وعده داده است که دوباره دربارهٔ این موضوع حرف خواهد زد.

«دولت جوان حزب‌اللهی» ترجمهٔ یک رؤیای ناکام است که قرار بود در سیمای محمود احمدی‌نژاد جلوه‌گر شود، ولی منجر به ظهور «جریان انحرافی» شد. میل دوبارهٔ خامنه‌ای به تشکیل چنین دولتی چندان عجیب نیست، ولی او برای تحقق چنین رؤیایی با چند مسئلهٔ مهم مواجه است.

۱) موضوع اول پروندهٔ هسته‌ای ایران و تأثیر آن بر انتخابات است. پروندهٔ هسته‌ای ایران در سال ۹۲ به‌تنهایی جهت انتخابات را تعیین کرد و کماکان این قدرت را دارد که به محور تعیین‌کنندهٔ انتخابات تبدیل شود.

سال ۹۲ خامنه‌ای اجازه داد این موضوع به محور اصلی انتخابات تبدیل شود. او برخلاف رویکردش در سال‌های ۸۴ و ۸۸ در اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان دخالت نکرد و گویی حسن روحانی همان کاندیدایی بود که دنبالش می‌گشت تا پروندهٔ سازش هسته‌ای را به نتیجه برساند.

آیا خامنه‌ای کماکان چنین ملاحظه‌ای دارد؟ در دو هفتهٔ اخیر، او با دخالت‌های مکرر و علنی دربارهٔ آینده مذاکرات و وضعیت هسته‌ای، به طرز معناداری حسن روحانی را به حاشیه برده است. این می‌تواند یک نشانه باشد مبنی بر این‌که او دیگر تمایل ندارد روحانی و تیم او پروندهٔ هسته‌ای را نمایندگی کنند.

به موازات این گمانه‌زنی، نباید از توجه و تحرکات علی لاریجانی غافل شد که از سوی بخشی از اصولگرایان به عنوان یک کاندیدای جدی مطرح شده است. لاریجانی در موضوع پروندهٔ هسته‌ای مشی‌ای شبیه روحانی دارد و ظاهری مطیع و اصولگراتر. انتخاب او به‌عنوان رئيس‌جمهور می‌تواند به‌معنای ادامهٔ تفکر تیم روحانی در این پرونده باشد.

طبعاً ظهور چهره‌ای مثل لاریجانی مصداق «دولت جوان حزب‌اللهی» که خامنه‌ای دنبال آن است، نخواهد بود و او باید در این باره تصمیم بگیرد.

۲) ملاحظهٔ دوم به تفاوت فضای انتخابات سال ۱۳۹۲ و ۱۴۰۰ بازمی‌گردد. در سال ۹۲ مذاکرات محرمانه‌ای بین ایران و آمریکا در جریان بود که میوه‌چینی آن به بعد از انتخابات موکول شده بود.

بازیگری روحانی در مناظره‌ها با کلمات مناظره و سانتریفیوژ به او کمک کرد تا از فضا و احتمال مذاکره برای برنده شدن بهره‌مند شود. با این حال در سال ۱۴۰۰، قبل از آن‌که بازیگری کاندیداها مهم باشد، تصمیمات دولت بایدن دربارهٔ تحریم‌ها می‌تواند به فضای انتخاباتی جهت بدهد.

از همین زوایه است که بحث یا امیدواری حتی دربارهٔ نامزدی چهره‌هایی چون محمدجواد ظریف بالا گرفته و گمانه‌زنی‌های متعددی در رسانه‌های اصولگرا دربارهٔ چگونگی تاثیرگذاری بایدن بر انتخابات مطرح شده است.

گشایش‌های مقطعی اقتصادی از سوی دولت بایدن، فراهم شدن مقدمات بازگشت آمریکا به برجام و پیامدهای داخلی آن می‌تواند یک نیروی محرک قوی برای فضاسازی انتخاباتی باشد، به نحوی که کاندیدایی در این فضا رشد پیدا کند که تا چند ماه پیش بخت چندانی نداشت.

در چنین فضایی آیا رهبر جمهوری اسلامی که به‌شدت می‌کوشد فضای حاکم بر مذاکرات بین ایران و آمریکا را کنترل کند، قادر یا مایل به مقابله با چنین فضایی خواهد بود؟

اگر او با این فضا مقابله نکند، آیا نامزد مطلوب برای تشکیل «دولت جوان حزب‌اللهی» که به احتمال زیاد چندان اهل سازش و مذاکره نیست، امکان رشد و پیروزی خواهد یافت؟

غلامعلی‌ حدادعادل که اکنون پدرخوانده انتخاباتی اصولگرایان محسوب می‌شود، با اشاره به همین موضوع گفته است دولت بایدن با «از ابزار تحریم و شل و سفت کردن تحریم‌‌ها برای روی کار آمدن جریان خاص در انتخابات بهره می‌گیرند».

این دیدگاه نشان می‌دهد که نگرانی از تاثیر جهت‌گیری دولت بایدن درباره تحریم‌ها در میان این طیف محسوس و جدی است و آنها توقعاتی برای مهار این وضعیت دارند.

احتمالاً در چنین شرایطی تنها گزارهٔ ممکن اِعمال نظارت استصوابیِ حداکثری و ممانعت از کاندیداتوری دیگر چهره‌هاست تا کاندیدای «جوان و حزب‌اللهی» در یک فضای کاملاً مدیریت‌شده بتواند بر کرسی ریاست‌جمهوری بنشیند.

۳) ملاحظهٔ سوم اما به پروندهٔ جانشینی گره خورده است. شکست ابراهیم رئيسی در انتخابات سال ۹۶ کماکان یک نقطه‌ضعف در کارنامهٔ فردی محسوب می‌شود که یکی از گزینه‌های احتمالی جانشینی رهبر جمهوری اسلامی است.

در طول دو سال گذشته، برنامه‌های مفصل تبلیغاتی دربارهٔ محبوبیت اجتماعی رئيسی تدارک دیده شده است که بسیاری آن را تبلیغات برای رهبری رئيسی ارزیابی می‌کنند.

اگر این تبلیغات با یک نتیجهٔ انتخابات و برد همراه شود، آیا پروژه «دولت جوان حزب‌اللهی» محقق نمی‌شود و رهبر کردن رئيسی را چند قدم پیش نمی‌برد؟

جمع‌آوری نامه در مجلس برای دعوت از رئيسی نشان می‌دهد حتی اگر این ایده در سطح عالی نظام شکل و قوت نگرفته‌ باشد، سطوحی از لایه‌های میانی قدرت نمی‌خواهند فرصت انتخابات را از دست بدهند و از رهبر جمهوری اسلامی توقع دارند که از چنین ایده‌ای حمایت کند.

این گزاره البته چندان حیاتی و فوری نیست و ابراهیم رئيسی با وجود شکست انتخاباتی سال ۹۶، کماکان ظرفیت و بخت رهبری را دارد. مثلاً او در سال‌های نه چندان دور و پس از مرگ یا بازنشسته شدن جنتی می‌تواند به‌راحتی ریاست مجلس خبرگان رهبری را تصاحب کند و کارت‌های خود را قوی‌تر کند.

با این حال این موارد به‌خوبی نشان می‌دهد که در کنار هوسِ دوبارهٔ رهبر جمهوری اسلامی برای تشکیل «دولت جوان و حزب‌اللهی» او باید دو موضوع پرونده هسته‌ای و جانشینی را نیز مدیریت کند.

گره خوردن این سه موضوع وضعیت را پیچیده می‌کند، ولی رصد کردن هر کدام می‌تواند مثل یک چراغ راهنما راهگشا باشد.

رضا حقیقت‌نژاد/ رادیو فردا

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 223620] [تاريخ انتشار: يکم اسفند ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيستم فوريه ۲۰۲۱ ، 20:38:10 توسط گویا
اولا مقاله روی یک موضوع تمرکز نداشت. آیا بحث آن دولت جوان انقلابی بود یا جانشینی ابراهیم رئیسی؟! ثانیا در همین سایت بارها گفته ام که خامنه ای به هیچ عنوان گشایش فضای اقتصادی و سیاسی را بر نمی تابد و به انحای مختلف سعی در کنترل فضای اقتصادی و سیاسی کشور دارد. شاهد سخن بنده رفتاری است که سران رژیم پس از روی کارآمدن ترامپ انجام دادند تا او را تحریک به خروج از برجام نمایند که مشابه کاری بود که خود خمینی جهت خروج صدام حسین از قرارداد الجزایر انجام داد. شما تصور می کنید که اگر فضای اقتصادی و سیاسی کشور بهبود یابد و شاهد حضور سیل توریستهای خارجی به ایران و سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در ایران باشیم ، آیا رژیم احساس خطر نمی کند؟در مورد روی کار آمدن دولت جوان و انقلابی، ممکن است که خامنه ای اجازه دهد تا افرادی مانند احمدی نژاد یا حتی افراد مخالف او جهت گرم نمودن تنور انتخابات کاندید شوند اما همانطوریکه همه شما خوب می دانید در نهایت نام شخصی که گوش به فرمان او می باشد از صندوق بیرون خواهد آمد. مردم ایران تاکنون چندین فرصت جهت ایجاد تغییرات اساسی در کشور را با شرکت در انتخابات از دست دادند
نوشته شده در تاريخ دوم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيستم فوريه ۲۰۲۱ ، 19:18:27 توسط حسن آقا
۲- رژیم دینی با ورود برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای به شروط توافقات آینده، به هیچ روی توان رسیدن به توافقی همه‌جانبه را از دست داده و اکنون با توسل به بمب اتمی می‌کوشد با ایجاد این «برگ معامله» می‌کوشد تا طناب تحریم‌ها را از گلویش بردارد. با اصرار بر «آمریکاستیزی» ایدیولوژیک نیز کل نظام را در مخمصه‌ای دایمی قرار داده،راه برگشتی وجود ندارد. دولت ترامپ نیز با رویه‌ای که در مقابل ظریف پیش گرفت، به دولت آینده بایدن نشان داد که بازی با جناح‌های حکومتی شوخی احمقانه‌ای است. پس در یک کلام، یکدستی رژیم در انتخابات تفاوتی در موضع دولت بایدن در قبال مفاد مذاکره ایجاد نخواهد کرد. اصلاح‌طلبان رد صلاحیت خواهند شد و حکومت ولایتی به کمال خود خواهد رسید! آنچه بی‌تردید مواضع دولت بایدن را به اکران تغییر خواهد داد، ادامه بمب اتمی‌سازی رژیم است که کار را به درگیری‌های نظامی خواهد کشاند. آنها که بهای سیاسی مهمی به انتخابات ۱۴۰۰ درباره مذاکرات با آمریکا می‌دهند نه به روند تکمیل ۲ ساله ولایت مطلقه، و نه به عواقب شرایط نوین برای توافقات همه‌جانبه رژیم با قدرت‌های جهان توجه می‌کنند.
نوشته شده در تاريخ دوم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيستم فوريه ۲۰۲۱ ، 19:00:48 توسط حسن آقا
۱- نکات خامنه‌ای درباره «دولت جوان حزب‌الهی» ربطی به سن رییس جمهور ندارد.در ۸ مرداد ۹۸: «راه جوانگرایی (نمیگم حتما وزارت) اینست که یک جوان "واقعا متعهد"، در سن متناسب خودش، ‎رییس جمهور شود. مقایسه با سن اول انقلاب غلط است حجتی برای کنار زدن باتجربه ها نداریم». یا در‏ اردیبهشت ۹۹: «به ‎دولت جوان حزب‌اللهی معتقدم... البتّه "صرفاً به معنای این نیست که باید یک رئیس دولت جوان (مثلاً ۳۲ساله) داشته باشد"، نه؛ دولت جوان [یعنی] یک دولت سرِپا و بانشاط و آماده‌ ای که در سنینی باشد که بتواند تلاش وکار بکند و خسته و از کارافتاده نباشد؛ ‎منظور این است.» نویسنده سپس ۳ چالش در مقابل این هدف فرضی «دولت جوان» خامنه‌ای طرح می‌کند. دو عامل اول یک موضوع است: مذاکره با آمریکا. چالش سوم را «پرونده جانشینی» برمی‌شناسد. اما مهم‌ترین هدف انتخابات - که هم‌گرایی حکومت: همگون‌تر کردن بخش ولایتی و دولتی، از قلم افتاده است. آن‌چه پس از قیام آبان ۹۸ و پاک‌سازی متعاقب اصلاح‌طلبان در مجلس ۱۱ شروع شد، از نظر نظام باید با انتخابات ۱۴۰۰ به سرانجام نهایی خود رسد.
نوشته شده در تاريخ دوم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيستم فوريه ۲۰۲۱ ، 11:24:45 توسط افراسیاب
اگر روزی روزگاری هم آمریکا به برجام برگردد شش ماه بعدش مکانیسم ماشه را فعال می‌کند، بهانه هم زیاد دارند مثل همین مکان‌های مخفی که آثار رادیواکتیو در آن پیدا کردند. مشگل دولت ترامپ هم همین بود که خیلی به خودش اعتماد داشت که دوباره پیروز می‌شود و از برجام رفت بیرون تا اینها را سر میز بیاورد، البته ترامپ فکر اپیدمی کرونا را نمی‌کرد و آن موقع تا ده درصد هم از بایدن جلو بود و دمکرات‌ها با کرونا پیروز شدند ولی بهرحال هر چه زمان میگذرد وضعیت جمهوری اسلامی بدتر می‌شود و خوب خودشان را با گربه گوشه دیوار مقایسه کردند، بایدن هم خوب داره بازیشون میده و یک تکه هویج گرفته دستش و اینها را مثل بز میکشونه اینور آنور، میخوان میز بزارن تو اروپا و باز دوباره ارازل و اوباش رژیم را بدوانند اینور و آنور. حالا ببینید که چقدر جمهوری اسلامی را اذیت کنند و آخرش هم هیچی و رژیم هم از ترس بدتر نشدن وضعیت و بهم نخوردن مذاکره الاف اینها بشود تا مردم داخل که از جان خود از بابت گرانی‌ها و اینهمه بدبختی گذشته اند شورش میلیونی بکنند.
نوشته شده در تاريخ يکم اسفند ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم فوريه ۲۰۲۱ ، 18:44:35 توسط آذر
نظر به ماهیت ارتجاعی ج-ا، شکل و ساز و کار هرم قدرت، فساد نهادینه شده در کل حاکمیت و بحرانهای ژرف و عمیقی که بر گلوی هیئت حاکمه ایران چنگ انداخته اند، کاملا روشن است که رفتن این یا آن باند فاسد، و آمدن این یا آن باندِ دزد و تبهکار بعدی، هیچ تغییری در ماهیت رژیم و بطریق اولی هیچ بهبودی در وضعیت زندگی کارگران و توده های مردم رخ نخواهد داد. نه با « توافق احتمالی برجام » نه «دولت جوان حزب‌اللهی» ونه « انتصابِ جانشین رهبر شارلاتان و کودنی چون خمینی و خامنه ای» تا ج-ا، و طبقه حاکم بر اریکه قدرت است، نه تغییری در به سامان رسیدن وضعیت فلاکتبار جامعه رخ خواهد داد، و نه تحولی بنیادین در سیاست خارجی ج-ا، اتفاق خواهد افتاد. نه سیاستهای کلان اقتصادی رژیم بنفع توده ها دستخوش دگرگونی خواهد شد، و نه دزدی و فساد و غارتگری در نهادهای ج-ا، کاهش خواهد یافت. با بودن ج-ا، در برای مردم بر همان پاشنه خواهد چرخید. راه نجات کارگران و توده های زحمتکش ایران، پایان دادن به این بازیهای رسوا و تکراری باندها ی حاکم است. این پایان نیز تنها با سرنگونی انقلابی طبقه حاکم و استقرار حکومت شورایی کارگران و زحمتکشان مسیر است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عبدالحسین مقتدایی استاندار سابق خوزستان بازداشت شد
 سروش: آن كه ديروز با فرح می‌پريد و امروز از فرح می‌پرد
 صادق زیبا کلام: نخستین گام"نرمش قهرمانانه"یا "برجام۱۴۰۰"ازجانب ایران برداشته شد
سوختن 2 زن ایرانی در خودرویی در ترکیه
 نشریه سپاه: اعتراض‌های خیابانی می‌تواند نظام را سرنگون کند
سرقت مسلحانه موتورسیکلت در یکی از خیابان‌های دزفول
 واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی
حمله با چاقو در سوئد؛ پلیس هویت ضارب را اعلام کرد 
 محسن رضایی: اگر نامزد شدم کاری خواهم کرد کسی وجود نداشته باشد که بیاید انتقاد کند
سردار دهقان توییت اش درباره دولت روحانی را حذف کرد 
 حیف و میل اموال کشور و خرید ویلا در خارج توسط مافیاهای حکومتی
 کاظم کردوانی : مطمئنم وضعیت حاضر ایران قابل دوام نیست و به سود حکومت اسلامی تمام نخواهد شدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی