آیا ایران واقعا از تحریم‌های آمریکا "یک تریلیون دلار" زیان دیده است؟


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی یکشنبه سوم اسفند (۲۱ فوریه) از زیان "یک تریلیون دلاری" تحریم‌های جدید آمریکا بر اقتصاد ایران خبر داد و اعلام کرد ایالات متحده آمریکا باید غرامت بدهد.

بی هیچ شکی تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران ضربه زده، اما یک تریلیون دلار تقریبا معادل دو سال تولید ناخالص داخلی ایران است و این رقم بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

از طرفی مقامات ایران تاکنون همواره از موفقیت "اقتصاد مقاومتی" خبر داده و حتی در مواقعی از "برکات تحریم‌ها" سخن رانده‌اند و چنین حجمی از زیان اقتصادی در تضاد با ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی است.

تحریم‌های آمریکا عمدتا از سه منظر اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده است: کاهش درآمدهای صادرات نفت، ممانعت از سرمایه‌گذاری خارجی و هدف قرار دادن بخشی از صادرات غیرنفتی که درآمدهای نسبتا بالایی برای جمهوری اسلامی دارد؛ از جمله بخش پتروشیمی و فلزات.

قبل از بررسی آثار تحریم‌های آمریکا بر هر کدام از بخش‌های سه‌گانه یادشده بهتر است نگاهی به تولید ناخالص داخلی ایران بیندازیم که مهم‌ترین شاخص برای ارزیابی زیان تحریم‌ها هست. تولید ناخالص داخلی یعنی ارزش کل کالاهای تولیدی یا خدمات در یک سال.

تولید ناخالص داخلی

ادعای زیان یک تریلیون دلاری طی دو سال، آن هم برای اقتصادی که بنابر گزارش صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی آن در سال ۹۸ خورشیدی حدود ۵۸۴ میلیارد دلار (بر اساس نرخ جاری) و در سال جاری نیز حدود ۶۱۰ میلیارد دلار است، عجیب به نظر می‌رسد؛ به ویژه آنکه آمارهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز اختلاف فاحشی از میزان زیان تحریم‌ها بر اقتصاد کشور با آنچه محمدجواد ظریف گفته نشان می‌دهد.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی ایران (بر اساس قیمت‌های ثابت سال ۹۰)، در سال ۹۶ حدود ۶۶۹ تریلیون تومان بود و در سال ۹۸ به ۶۱۴ تریلیون تومان کاهش یافت.

بدین ترتیب، از سال ۹۶ تا ۹۸، اقتصاد ایران ۸.۲ درصد کوچک‌تر شده و تولید ناخالص داخلی ۸۰ تریلیون تومان بر اساس قیمت‌های ثابت سال ۹۰ کاهش یافته است.

در نیمه ابتدایی سال جاری خورشیدی نیز تولید ناخالص داخلی بنابر آمارهای بانک مرکزی به ۳۲۳ تریلیون تومان رسیده و اتفاقا نسبت به نیمه اول پارسال افزایش ۱.۳ درصدی هم یافته است.

بهترین راه مقایسه افت و خیز اقتصاد کشور، محاسبه تولید ناخالص داخلی بر اساس قیمت‌های سال پایه (در مورد ایران سال ۱۳۹۰) است، تا بتوان رشد اقتصادی واقعی کشور را تخمین زد.

البته نحوه دیگر محاسبه تولید ناخالص داخلی، مبنا قرار دادن ارزش کالاهای تولیدی و خدمات بر اساس قیمت‌های جاری است که با توجه به تورم افسارگسیخته در ایران، اقتصاد کشور بر اساس قیمت‌های جاری نه تنها افت نداشته، بلکه از ۱۴۸۰ تریلیون تومان در سال ۹۶ به ۲۳۸۵ تریلیون تومان در سال ۹۸ نیز اوج گرفته؛ چرا که تورم در ایران طی سال‌های گذشته به شدت بالا بوده و قیمت کالاها و خدمات با شتاب افزایش یافته است.

تورم در ایران طی دو سال گذشته، همواره بالاترین رقم در جهان بعد از پنج کشور ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، لبنان و سورینام بوده است.

علت اصلی تورم در کشور نیز به نقدینگی بر‌می‌گردد. بنابر گزارش بانک مرکزی، میزان نقدینگی در آذرماه امسال به رقم نجومی ۳۱۳۰ تریلیون تومان رسیده که ۷۷ درصد نسبت به آذرماه ۹۷ رشد کرده است.

نقدینگی در ایران در سال ۹۶ حدود ۱۴۴۵ تریلیون تومان بود؛ یعنی طی سه سال، نقدینگی در کشور بیش از دو برابر شده است که در کمتر کشوری چنین پدیده‌ای می‌توان یافت.

نقدینگی ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و حتی در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۷ خورشیدی که تحریم‌ها لغو شده بود، نقدینگی در کشور شاهد رشدی ۵۰ درصدی بود.

در سال‌های قبل از آن نیز نقدینگی همواره سیر صعودی داشته و باعث شده متوسط نرخ تورم سالانه در ایران از سال ۸۰ تا ۹۷ حدود ۱۷ درصد باشد و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ نیز به ترتیب حدود ۴۱ درصد و ۳۴ درصد باشد و سال آینده نیز بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول بالای ۳۳ درصد خواهد بود.

جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی

هدف دیگر تحریم‌ها ممانعت از حضور شرکت‌های خارجی در ایران و جذب سرمایه‌گذاریهای خارجی در جمهوری اسلامی بود.

اما نکته اینجاست که بر اساس آمارهای کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۹، همواره سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران، سالانه بین ۲ تا ۵ میلیارد دلار در نوسان بوده و رقم چندان بزرگی نبوده است.

البته در سال ۲۰۱۷ و با لغو تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی در ایران به ۵ میلیارد دلار اوج گرفت و سال ۲۰۱۸ به ۲ میلیارد دلار و در سال ۹۹ به زیر ۲ میلیارد دلار رسید؛ اما اینها ارقامی نیستند که بتوانند توجیه‌گر زیان یک تریلیون دلاری اقتصاد ایران از تحریم‌ها باشند.

صادرات نفت

مهم‌ترین تاثیر تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت خام ایران بوده است. بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران قبل از تحریم‌ها سالانه حدود ۶۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشت و حتی این رقم در سال ۲۰۱۸ نیز حفظ شد، اما در سال ۲۰۱۹ به ۳۰ میلیارد دلار و در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰ نیز به ۱۱ میلیارد دلار رسید.

این ارقام نیز توجیهی بر زیان یک تریلیون دلاری اقتصاد ایران طی دو سال گذشته نیست.

نکته مهم‌تر اینکه بر اساس برآورد بانک مرکزی ایران، سهم نفت (فروش داخلی و خارجی) از کل تولید ناخالص داخلی کشور در دوران قبل از تحریم‌ها حدود ۱۲ درصد بود و در نیمه ابتدایی سال جاری خورشیدی به ۵ درصد رسیده؛ یعنی نفت به معنی کل اقتصاد کشور نبوده و نیست.

حتی اگر کل صادرات کشور را در نظر بگیریم، بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول صادرات نفتی، غیرنفتی و حتی خدمات ایران روی‌هم‌رفته در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۰ میلیارد دلار بود که در سال ۲۰۱۸ به ۹۷ میلیارد دلار، در سال ۲۰۱۹ به ۵۷ میلیارد دلار و در سال گذشته میلادی به ۴۶ میلیارد دلار رسیده است که این افت‌ها کلا به خاطر کاهش صادرات نفت خام ایران بوده است.

البته عدم توفیق در جذب سرمایه‌های خارجی و افت صادرات کشور تنها مربوط به تحریمها نمی‌شود و حتی اگر تحریمهای آمریکا نیز لغو شود، باقی ماندن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) راه را بر تعاملات مالی و تجاری ایران تا حدود زیادی بسته نگه خواهد داشت و بانکهای جهانی در همکاری با ایران به شدت وسواس به خرج خواهند داد.

اما در کنار همه این مسائل، اقتصاد ایران حتی بدون تحریم‌ها نیز با معضل فساد، مدیریت نادرست و ناکارآمد، رانت و نبود رقابت آزاد و مهم‌تر از همه نقش پر رنگ دولت و نهادهای شبه دولتی در اقتصاد کشور مواجه است.

بر اساس برآورد سازمان شفافیت بین‌الملل که ماه گذشته منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور از لحاظ گستردگی فساد مالی، در جایگاه ۱۴۹ قرار گرفته است.

به همین دلیل است که اقتصاد ایران در ابتدای انقلاب با کره جنوبی برابری می‌کرد، اما اکنون برابر یک سوم اقتصاد کره جنوبی است.

مقامات جمهوری اسلامی شاید افت ارزش ریال در سال‌های گذشته را به تحریم‌ها نسبت بدهند، اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نرخ دلار ابتدای انقلاب حدود ۱۰ تومان بود و در سال ۱۳۹۰ که هنوز تحریم‌های اقتصادی علیه ایران وضع نشده بود، به بالای۱۲۰۰ تومان اوج گرفته بود. مهمترین علت آن نیز رشد سرسام‌آور نقدینگی و تورم افسارگسیخته در ایران بود.

نقدینگی در سال ۱۳۵۷ حدود ۲۵۷ میلیارد تومان بود، اکنون به ۱۳۱۰ هزار میلیارد (تریلیون) تومان رسیده است؛ یعنی پنج هزار برابر شده و نرخ دلار نیز از ۱۰ تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده؛ یعنی ۲۵۰۰ برابر شده است.
دالغا خاتین‌اوغلو/ دویچه وله
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 223770] [تاريخ انتشار: چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم فوريه ۲۰۲۱ ، 15:02:15 توسط کاربر قدیمی!
بحث بر سر غرامت خواهی رژیم ملائی آنهم از آمریکائی شد که خودش به التماس کردن از آن افتاده که تحریم را فورا بردارید و به برجام برگردید، یاد ضرب المثل ایرانی افتادم: اگر علی ساربونه میدونه شتر رو کجا بخوابونه. ممد ج. ظریف پینوکیوی رژیم اگر اهل غرامت گرفتن بود و میدانست چطور غرامت بگیرد خب چرا یک بیلیون دلار غرامت جنگی را از عراق نگرفت که هشت سال جنگ بر حکومت نادانش تحمیل کرده بود و توسط سازمان ملل هم مقصر جنگی شناخته شد یعنی بایستی غرامت جنگی و ضررهای اقتصادی که عراق باعث شده را به ایران بپردازد! چرا رژیم این همه سالها حتی یک دلار هم از عراق که صاحب چاه های نفتی بزرگی هم است غرامت جنگی نگرفت؟ و راحت از یک بیلیون دلار حق و حقوق مردم درمانده ایران گذشت کرده تا به امروز؟گذشته از اینکه غرامت از عراق نگرفت بلکه میلیاردها دلار هم در عراق سرمایه گذاری کرد چون خامنه ای ملعون عراق را برای ساختن هلال شیعی و گسترش امپراطوری شیعیانش لازم دارد! رژیم پوشالی ملاها آنقدر ضعیف و وابسته به پول نفت است که فقط با یک امضای ترامپ روی برگ کاغذی بساط حکومتش به هم ریخت این مثلا ابرقدرت منطقه! خود رژیم مقصر اصلی!
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 19:16:23 توسط حسن آقا
۵- نمونه‌ای دیگر از این که مبدا قاچاق سوخت در مرکز اقتصاد رسمی ولایتی قرار دارد: در گزارش فساد اقتصادی شرکت «سایپا شیمی بهشت» مستقر در قم آمده: «سال ۹۸ خبری منتشر می‌شود که گمانه زنی‌ها درباره قاچاق سوخت از مبادی رسمی را به واقعیت تبدیل می‌کند، شرکتی در قم (سایپا شیمی بهشت-قم) از مبادی رسمی بیش از ده‌ها میلیون لیتر گازوئیل و نفت سفید یارانه‌ای را به کشورهای همسایه قاچاق کرده و صدها میلیارد تومان سود به دست آورده است. (خبر مهر،آبان ۹۹) ۲۲ دی‌ماه نیز خبری آمد که:«فرمانده انتظامی قم: کامیونی حامل ۳۱ هزار لیتر گازوئیل قاچاق به ارزش سه میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال در عوارضی سلفچگان قم کشف شده است.»(خبر مهر). در ۱۱ بهمن نمونه‌ای دیگر کشف شد:« فرمانده انتظامی استان همدان : محل دپوی ۱۷۰ هزار لیتر سوخت قاچاق (۱۰ میلیاردی) در عملیات مشترک پلیس همدان و تهران بزرگ در باقرشهر کشف شد.» این‌ سوخت دولتی-یارانه‌ای از مرکز است که عمدتا از مرزهای رسمی قاچاق می‌شوند. آنوقت سوخت‌بر چند قطره را کشتار می‌کنند!فساد اقتصادی و خام‌فروشی همه اجزای جامعه را در خود فروکشیده.در این غارتکده، آمار رسمی اعتباری ندارد!
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 18:47:14 توسط حسن آقا
۴- در ادامه بی‌اعتبار بودن آمار اقتصادی دولتی، و نیز در پرتو حوادث دردناک سوخت‌بران بلوچ- که از سوی رژیم با تظاهر به مبارزه با قاچاق صورت می‌گیرد، باید توجه کرد که میلیاردها لیتر سوخت یارانه‌ای از طریق مبادی رسمی و شرکت‌های نفت در استان‌های مرکزی چون قم و اصفهان، و از طریق کامیون‌ها و نفتکش است که به مناطق مرزی آورده می‌شود تا در کشورهای مجاور با سودهای کلان به‌فروش رسد. رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا، سردار مقیمی، ۹ بهمن ۱۳۹۹: «این اشتباه است که فکر کنیم قاچاق سوخت به صورت مستقیم از شهرهای مرزی کشور انجام می‌شود چراکه ریشه بسیاری از قاچاق‌های سوخت در استان‌های مرکزی است و از این استان‌ها به مرزها و در نهایت خارج از کشور رخ می‌دهد...قاچاق سوخت از مبادی و استان‌های مرکزی با سهمیه سوخت بالا و دارای پالایشگاه بیشتر اتفاق می‌افتد، ... هدف ما این است که جلوی قاچاق سوخت به سمت شهرهای مرزی کشور را بگیریم و استان اصفهان یکی از استان‌هایی است.» مثال:بهای سوخت یارانه‌ای ایران در افغانستان و پاکستان هر لیتر ۹۰ هزار تومان بیشتر است.
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 12:23:49 توسط افراسیاب
وقتی چیزی ندارند که بگویند پشت سر هم داستان‌های دروغ از خودشان انتشار می‌دهند، اصلا نه تاریخ خواندن و نه مملکت خودشان را می‌شناسند البته جای تعجب ندارد حتی در پیشرفته ترین کشورهای دمکراتیک از این آدمها زیاد است، ناراحتی روانی و افسردگی دارند و خیلی چیز عادی است. ایراد شاه این بوده که همه‌چیز را در پیشرفت و خدمات اجتماعی می‌دیده و دشمن کشور را خارج از مملکت جستجو میکرده درصورتیکه بقول مردم ایران دشمن ما همین‌جاست دروغ میگن آمریکاست، شاه اگر بجای آن پول‌های سنگین که صرف خرید اسلحه پیشرفته می‌کرد به داخل توجه می‌کرد و کله این تروریست‌ها و آخوندها را می‌کوبید و همشون را می‌ریخت مثل صدام تو چرخ گوشت الان مملکت ما اینشکلی نبود و ده میلیون ایرانی هم آواره نبودند، ببینید از صدقه سری مثلا مبارزات تروریستی اینها چقدر بلا سر آن مملکت و ایرانی آمد و هنوز هم ول کن نیستند و دروغ پشت سر هم. محمد رضا شاه پهلوی از بابت آباد کردن مملکت شماره یک بوده حتی از پدرش هم خیلی جلوتر ولی از بابت نگهداری کشور و محافظت از آن در مقابل اینها نمره صفر داشته، حتی بهش میگن دیکتاتور. صبر کنید فرصت‌های بعدی هم خواهد آمد.
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 11:52:40 توسط هالو
اگر شاه و اسم پهلوی و ساواک و جزوه‌خوانی (مثلا کتاب خواندن!) و استبداد و آمریکا و امپریالیسم و مصدق و کودتا و غیره را از این جماعت بگیرید به تهی بودن و خلآ روانی میرسند. در واقع وقتی که ذهن انسان پویا نباشد آخرو عاقبتش همین می‌شود! مانند درختی هستند که کج رشد کرده! یا باید قطعش کنید و یا تحملش! راست نمی‌شود دیگر!
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 10:44:40 توسط کاربر قدیمی!
حسن آقا عقل کل و مثلا همه چیز دان ما توجه نمیکند کشوری مثل کره جنوبی که منابع و معادن طبیعی عظیم ایران را نداشته تا راحت نفت بفروشد و بخورد و بخوابد مجبور بوده برای منافع خودش با توجه به شرایطش و اوضاع واقعا موجودش راه ممکنه خودش را برود و شاید چاره دیگری نداشته که سرنوشت و ادامه حیاتش را در صنعتی شدنش دیده؟ و موفق هم شده وقتیکه ما خودمان توی آلمان صنعتی سراغ لوازم خانگی ساخت کره جنوبی میرویم مثل سامسونگش!امثال حسن آقا چه توقعات و انتظارات بیجائی از شاه سابق (هرچند قابل انتقاد!) دارند که صاحب کشوری شد که اکثریت مردمش بیسواد بودند و خواندن و نوشتن نمیدانستند!حسن آقا فکر میکند با کبلائی و حاجی ایرانی نمازخان بیسواد میشود بدون تربیت مهندسین رشته های صنعتی در دانشگاه ها به صنعتی شدن ایران رسید؟حسن آقا بجای ناسزا گفتن به شاه چشمش را باز کند و ببیند که شاه نیروی ارتجاعی آخوندها و اقشار مذهبی کهنه پرست را که ضد هرگونه مدرنیتت بودند بعنوان سدی در مقابل خودش داشت و مدام چوب لای چرخ پیشرفت صنعتی میگذاشتند.ببینید به محض ورود تلویزیون زمان شاه به ایران این ملاها علیه آن چه گفتند؟ کره ج. نفت نداشت!
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 00:32:04 توسط حسن آقا
۳- در نوشته بالامی‌خوانیم:«به همین دلیل (گستردگی فساد مالی) است که اقتصاد ایران در ابتدای انقلاب با کره جنوبی برابری می‌کرد، اما اکنون برابر یک سوم اقتصاد کره جنوبی است. این دروغی بزرگ است چون که اقتصاد کره از سال ۱۹۱۰ -دوره‌ای که ژاپن آن را به خود ملحق کرد- رو به صنعتی شدن گذاشته بود، قریب ۶۰ سال پیش از اولین کارخانه مدرن صنعتی در ایران، که بلوک شرق به شاه در ازای نفت داده بود. پایه از پیش خراب بود. دوم آن که رژیم شاه به‌مراتب نوکرصفت‌تر از دولت‌های کره پس از جنگ دهه ۵۰ میلادی بود. بدانیم که دولت نظامی کره جنوبی، با آن که دست‌نشانده نظامیان آمریکا بود برای سال‌ها فرار سرمایه از کشور را با حکم اعدام سرمایه‌‌دار پاسخ می‌داد! همان دوره‌ای که شاه در نیویورک و شیکاگو آسمان‌خراش می‌خرید و با پول نفت شرکت بوییتگ را از ورشکستگی نجات می‌داد و بزرگ‌ترین خریدار سلاح آمریکایی بود.این رژیم هم فقط سرمایه‌‌های ملی را در منطقه به باد نمی‌دهد، که با شیوه‌های پنهانی صدها میلیارد دلار را در حساب‌های شخصی در خارج خوابانده است. فقط سرنگونی کامل رژیم جلودار این غارت است. درضمن:(۱ تریلیون=۱۰۰۰ بیلیون).
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 22:14:07 توسط sourena
نه بابا چرا حرف مفت میزنین مسئول تمامی این زیانها که سر به تریلیونها دلار از لحاظ مالی و بی حساب از لحاظ سرمایه های انسانی« فرار مغزها، کشته شدن هزاران هزار جوان، روانپریشی مردم، فروش دختران در کشورهای خارجی، افت سلامت روانی و فیزیکی جامعه...» میزند وجود نحس جمهوری اسلامیست و لاغیر.
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 18:47:16 توسط افراسیاب
این رژیم با پول نفت بوجود آمده واصلا بدون پول نفت مثل گلدانی است که پاش آب ندی و خشک می‌شود و اگر ایران نفت نداشت همچین رژیمی بوجود نمی آمد، کوبا و کره شمالی کشورهای ایزوله هستند و کوچک و همسایه های محدودی دارند، کره شمالی بدون چین میمیره و کوبا اگر جزیره نبود نمی‌توانست تا به امروز خودش را حفظ کند، ایران از هر طرف باز است و ذخایر بزرگ نفت و گاز دارد و بخاطر همین ولش نمی‌کنند و دائم زیر نظر است. کشوری با این ذخایر اگر اسلحه اتمی هم بدست آورد و پل شرق و غرب هم هست آنوقت با وجود یک رژیمی مثل جمهوری اسلامی و حمایت از تروریسم و داشتن بمب اتمی آنوقت فاتحه دنیا را باید خواند، غربی‌ها همه کار می‌کنند تا اینها یا فلج شوند ویا بدست مردم سقوط کنند و اگر دست آخر ببینند هیچ راهی نمانده سناریو عراق را پیاده می‌کنند ولی اینها همینطور بدون پول نفت بمانند از بین می‌روند و وضعیتشون خیلی بحرانی است و فقط باید صبور بود، همین حالا هم رژیم نسبت به دو سال پیش خیلی خیلی ضعیفتر شده و هر موجودی که ضعیف شود از بین می‌رود چون این قانون طبیعت است. فعلا رژیم خیلی عصبانی است و تهدید می‌کند.
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 17:16:35 توسط حسن آقا
۲- با داده‌های اشتباه، برون‌داد‌ها آشغال است. این وضعیت سراسر حاصل سیاست خارجی و سیاست‌های اقتصادی نظام ولایت مطلقه است. حتی آمار فروش نفت خام رژیم نیز اعتباری ندارد. «شرکت نفت و گاز رضوی» متعلق به کارتل آستان قدس رضوی است، که به پنهان‌کاری در حسابداری و رد مقررات شفاف‌زای شهره آفاق است! قرارگاه خاتم‌الابنیا (سپاه) نیز دارای شرکت نفت گاز و پتروشیمی است. «شرکت انرژی گستر سینا»، متعلق به بنیاد مستضعفان نیز سخت در غارت «پنهان» درگیر است! در واقع نفت در ایران ملی نیست و آمار دولتی نیز بازتابی از صادرات نفتی ارایه نمی‌دهد. کارتل‌های ولایتی دست بزرگی در صنعت نفت دارند و از راه شرکت‌های تجاری در دبی، چین و...، فزون بر ارز‌اندوزی ، به معامله پایاپای و واردات قاچاقی در ازای فروش نفت نیز مشغولند. وقتی نفت ملی نیست و شفافیتی وجود ندارد و منتصب خامنه‌ای بر مسند قضایی تکیه زده، آمار دولتی اعتبار ندارد. وزیر نفت در همین مهر ماه گذشته دو قرارداد جدید با قرارگاه سپاه امضا کرد! تصور می‌کنید دولت روحانی نظارت مالی و اقتصادی بر خاتم‌الابنیای خامنه‌ای دارد؟!
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 16:40:34 توسط حسن آقا
۱- یکی از تاثیرات تحریم‌ها فرسایش پایه صنعتی و رکود در واحد‌های تولیدی بوده. واردات ماشین‌آلات و قطعات یدکی و صنعتی موجب رکود تولید و کوچک‌تر شدن اقتصاد شده است. دیگر آن که همین مساله تا حدودی موجب اوج‌گیری «خام‌فروشی» در همه عرصه‌ها شده، فعالیت‌هایی که از فروش سنگ آهن و مس تا سنگ‌های قیمتی ادامه دارد: ارزش افزوده که با روند صنعتی با رشد اقتصادی همراه است (مثال: تولید لوله آلومینیوم از بوکسیت یا خاک آلومینیوم). تحریم‌ها همچنین موجب رشد «اقتصاد پنهان» نیز شده، و این فعالیت‌های اقتصادی را غیرشفاف‌تر کرده، مقررات‌گذاری و حسابداری را از اعتبار انداخته و به گستردگی قاچاق ارز و کالا انجامیده. نظام سیاسی ولایت مطلقه در مقابله با تحریم‌ها توانسته موقعیت کارتل‌های اقتصادی را تثبیت‌تر، و مجراهای تجاری قاچاق‌چیانه خود را تقویت کند. همین چند عامل (فرسایش صنعتی، خام‌فروشی، و گسترش اقتصاد پنهان) که در سایه نظامی تبهکار و قوه قضاییه فاسدی صورت می‌گیرد، هرگونه ارزیابی واقعی از اوضاع تاریک اقتصادی کشور غیرممکن می‌کند.
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 16:30:11 توسط کاربر قدیمی!
"یک تریلیون دلاری" که در متن آمده به نظرم شمارش سبک آمریکائی است که یک بیلیون اروپائی را یک تریلیون میگویند. یک بیلیون یا هزار میلیارد دلار ضرر به اقتصاد رژیم ملائی را باید پای مسئول اصلی اش خامنه ای ملعون نوشت که حاضر نشد دست از یاغیگری اش بردارد و به تروریسمش در منطقه خاتمه دهد! ممد ج. ظریف مثلا مغز متفکیر اطاق فکر رژیم است که با مطرح کردن غرامت آنهم در این فازی که تحریم ادامه دارد نه تنها احمقانه است بلکه خودش دلیلی میشود که آمریکا به برجام برنگردد یا تحریمها را برندارد! در ثانی این درخواست غرامت رژیم خودش نوعی پیش شرط گذاشتن برای آمریکاست که دلیل دیگری میشود این شرط را قبول نکند چونکه اگر تحریم را بردارد یعنی قبول کرده ناحق بوده و آمریکا مقصر شناخته میشود پس باید غرامت هم بدنبال برگشتش به برجام و رفع تحریمها بپردازد! رژیم خودش کاری دارد میکند که آمریکا اگر به برجام برگشت و رفع تحریم کرد منتظرش پرداخت غرامت آنهم چنین سنگین است! خب مگر بایدن احمق است بخواهد به برجام برگردد و تحریم را لغو کند بعدش غرامت هم بدهد؟ برایش ماندن توی برجام و تداوم تحریم ارزانتر تمام میشود اگر ج.ا. نباشد!؟
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 16:00:00 توسط غیر خودی
متاسفانه رژیمهائی مثل کره شمالی و کوبا و جمهوری اسلامی میتوانند سالها به حیات زالو وارشان ادامه دهند چه تحریم باشد و چه نباشد.......تحریمها چیز جدیدی نیست , تحریمها از بعد از گروگان گیری سفارت آمریکا شروع شد و در این 42 سال کم و بیش هم ادامه دارد و ادامه هم خواهد داشت.........اما ضرر واقعی ایران از تحریمها نیست بلکه از وجود نحس رژیم جمهوری اسلامیست, رژیمی که وجود خودش را در ایجاد بحران با دیگران می بیند, جز ضرر و زیان برای مردم و کشور چه چیزی دیگری میتواند داشته باشد؟
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 15:12:35 توسط محمد
دیروز اعلام کردند که در دوسال گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده. اینها دزدی های خودشان وبی کفایتی مسولان را به گردن تحریمها می اندازند. یک مشت شارلاتان فاسد در راس همه امور مملکت نشسته اند و دارند سرمایه های کشور را میبلعند و میبرند. بالاخره همان زمین سوخته را بر جای خواهند گذاشت ، مگر این که این مردم بجنبند و با یک خیزش همگانی میهن را از دست این دزدان سرگردنه که سیری ناپذیرند ، نجات دهند
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 13:43:23 توسط افراسیاب
دلار زمان شاه ده تومان نبوده هفت تومان بوده و بخاطر همان دلار هفت تومان هم مردم انقلاب کردند، هر شخصی یا انسانی در هر محیطی بزرگ شود فکر می‌کند تمام دنیا هم همان شکل است و چه میداند مابقی دنیا آرزوی یک دلار را دارند بلکه فکر میکند همیشه همینطوری است و مملکت را دو دستی بدهند به آخوند باز هم دلار هفت تومان یا شاید اصلا یک تومان هم شود، یک مشت آدم ملنگ و کله پوک که عشق چگوارا و انقلاب کشته بودشان و جالب اینکه هنوز هم مقداریشان باقی مانده اند و رو همان ایدولوژی پشتک میزنند، حالا ببینید کشور به چه روزی افتاده است و این آخوندها زیر همین تحریم‌ها اینقدر ادامه می‌دهند تا همه چیز خاکستر شود در صورتیکه با یک خیزش همگانی و میلیونی این رژیم در عرض یک هفته بخار می‌شود. باید دید تا بکجا ادامه خواهد یافت و اگر کسی فکر می‌کند که تحریم‌ها برداشته می‌شود و دوران اوباما برمی‌گردد سخت در اشتباه است و تا روزی که این رژیم سرکار است پول نفت به ایران نخواهد رفت.
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 13:18:21 توسط آذر
پیش از نزاع هسته‌ای و تحریمها، ج-ا، با بحرانهای متعدد در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روبرو بود. سرمنشأ این بحرانها نیز در تضاد‌های شیوه تولید سرمایه‌داری ایران، دولت مذهبی حاکم و سیاستهای ارتجاعی ج-ا، قرار داشته است. بنابراین تحریمها این بحرانها را ایجاد نکرده که اکنون برافتادن تحریم، منجر به حل بحرانهای موجود گردد. تحریمها فقط بحران اقتصادی موجود را عمیقتر کرد. بنابراین، این ادعا که لغو تحریمها را حلال بحرانها معرفی میکنند، از اساس بی‌پایه و موهوم است. اما اگر حتی تأثیر لغو تحریمها را بر اوضاع اقتصادی جدی فرض کنیم، بازهم از فرارسیدن دورانی که جارچیان حکومت وعده آن را میدهند، خبری نخواهد بود. نه آزاد شدن دلارهای بلوکه ‌شده و افزایش فروش نفت میتواند بحران رکود – تورمی ۴۲ ساله اقتصاد را حل کند و نه برافتادن تحریمها و صدور سرمایه‌. البته وضعیت مالی دولت بهبود خواهد یافت، اما همچون گذشته، این درآمد مالی دولت نه صرف بهبود اوضاع اقتصادی و رفاه مردم، بلکه به جیب سرمایه‌داران، دزدان و غارتگران سرازیر، یا صرف دستگاه بوروکراتیک – نظامیِ انگل، و جاه‌طلبی های پان‌اسلامیستی رژیم خواهد شد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عبدالحسین مقتدایی استاندار سابق خوزستان بازداشت شد
 سروش: آن كه ديروز با فرح می‌پريد و امروز از فرح می‌پرد
 صادق زیبا کلام: نخستین گام"نرمش قهرمانانه"یا "برجام۱۴۰۰"ازجانب ایران برداشته شد
سوختن 2 زن ایرانی در خودرویی در ترکیه
 نشریه سپاه: اعتراض‌های خیابانی می‌تواند نظام را سرنگون کند
سرقت مسلحانه موتورسیکلت در یکی از خیابان‌های دزفول
 واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی
حمله با چاقو در سوئد؛ پلیس هویت ضارب را اعلام کرد 
 محسن رضایی: اگر نامزد شدم کاری خواهم کرد کسی وجود نداشته باشد که بیاید انتقاد کند
سردار دهقان توییت اش درباره دولت روحانی را حذف کرد 
 حیف و میل اموال کشور و خرید ویلا در خارج توسط مافیاهای حکومتی
 کاظم کردوانی : مطمئنم وضعیت حاضر ایران قابل دوام نیست و به سود حکومت اسلامی تمام نخواهد شدآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی