ایرانیان ناراضی از حکومت، به آئین‌های دیگر روی می‌آورند


زیتون-علی کلائی : این گزارش در تاریخ ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ در هفته‌نامه اکونومیست به زبان انگلیسی منتشر شده است که ترجمه آن در پی می‌آید. اگرچه در مواردی ممکن است آمارهای ارائه شده درست یا مستند نباشند اما اصل گزارش و آن‌چه می‌گوید می‌تواند محل تامل باشد.

***
مسیحیت در ایران کنونی برای منصور، پدر روحانی، همان شور و حالی را دارد که کلیساهای اولیه با آزار و اذیت ها و مشکلاتش داشت. او در کلیساهای خانگی سراسر کشور با زبانی رمزی (اطلاق نام مستعار«جمشید»برای مسیح) مراسم مذهبی را برگزار می‌کند. پدر منصور سرود خوانی های مذهبی را در سکوت برگزار می کند و می‌گوید که «ما لب می‌زنیم و زیر لب می‌خوانیم، چون نمی‌توانیم با صدای بلند و رسا عبادت کنیم».‌خطر برایشان بسیار است. در ایران تبشیر[مسیحیت]مذهبی ممنوع است و ده ها مبلغ مذهبی به زندان افتاده‌اند. در مقابل اما گویی پاداشی معنوی برایشان فراهم شده. روحانیان مسیحی می گویند که صدها کلیسای مخفی در ایران وجود دارد که هزاران نوکیش و عبادت‌کننده مسیحی را به خود جذب کرده است. باورمندان به کلیسای انجیلی مدعی اند که سرعت رشد مسیحیت در ایران از کشورهای دیگر بیشتر است.

فاصله معنوی میان روحانیان حاکم بر ایران با مردمی که بر آنان حکم می رانند، هر روز بیشتر می‌شود. تنگ‌نظری‌های نظام دینی حاکم و شیعی‌گری آن، بسیاری را رانده و منزوی کرده و به نظر می رسد که شمار روز‌افزونی از ایرانیان در حال ترک مذهب رسمی و یا در حال آزمودنجایگزین های مذهبی برای آن هستند.

مسیحیان، زرتشتیان و بهائیان، هر سه می‌گویند که گرایش به دینشان بسیار بیشتر شده و آمار نوکیشان به سرعت در حال رشد است. رهبران گرایش‌های دیگر اسلامی هم از اقبال بیشتر و احیای خود سخن می‌گویند. یاسر میردامادی، روحانی شیعه در تبعید می‌گوید که «باورها و وفاداری‌های ایرانیان در حال تغییر‌اند..ایرانیان به ادیان دیگر روی می آورند، چون دین رسمی دیگر آنها را قانع و راضی نمی‌کند.”

به صورت رسمی، روحانیان حاکم بر ایران، ادیان توحیدی‌ای را که پیش از اسلام به وجود آمده‌اند را به رسمیت می‌شناسند. بر اساس قانون اساسی، پنج کرسی مجلس به «اهل کتاب» یعنی پیروان مسیحیت، یهودیت و دیانت زرتشتی تعلق گرفته است. آنها مدارس خود را دارند (که البته رووسای آنها مسلمان اند). عبادتگاه های خودشان را هم دارند. بزرگترین جامعه یهودی در جهان اسلام هم در ایران زندگی می‌کنند.

اما معممین حاکم بر ایران ترجیح می‌دهند که غیر شیعیان از جامعه جدا، منزوی، تابع و تحت فرمان باشند. آنها از تنوع مذهبی هراس دارند و فکر می‌کنند که تنوع مذهبی می‌تواند پایه های هویت شیعی حکومت را تضعیف کند. از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ تا کنون، هیچ غیر شیعه ای به مقام وزارت نرسیده است. روحانیان حاکم هم هرازگاهی اقلیت های مذهبی را جاسوس و کافر می‌خوانند. تغییر دین از اسلام به ادیان دیگر هم مجازات مرگ به دنبال دارد.

اما سرکوب کارگر نیفتاده است. حکومت می‌گوید که بیش از ۹۹ و نیم درصد جمعیت ۸۲ میلیونی ایران مسلمان‌اند. اما این آمار قابل اطمینان نیست. گروه مطالعات افکار سنجی ایرانیان (گمان) که در هلند به ثبت رسیده، در یک نظرسنجی با بیش از پنجاه هزار شرکت کننده که بیش از نود درصدشان در ایران زندگی می‌کنند، دریافته که ایران در تلاطم مذهبی و دینی است. حدود نیمی از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی گمان گفته‌اندکه یا بی‌دین شده و یا دینشان را عوض کرده‌اند. کمتر از یک سوم پاسخ‌دهنگان هم خود را شیعه می‌دانند. اگر این اعداد و ارقام حتی نزدیک به واقعیت هم بوده باشد، نشان از آن دارد که تنوع دینی در ایران بسیار بیش از آنی است که در سرشماری‌های رسمی اعلام می‌شود.

می‌توان گفت که دیانت زرتشتی، قدیمی‌ترین دیانت در ایران و دومین دین بزرگ کشور است. نوروز و یلدا به عنوان دو روز مقدس زرتشتی، به عنوان تعطیلات رسمی و عمومی جشن گرفته می شود. این دین تنها ۲۳ هزار نفر باورمند در ایران دارد. آنان پیروان زرتشت، پیامبر ایرانی قرن ششم پیش از میلاد مسیح هستند. اما هشت درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی «گمان» گفته‌اند که زرتشتی هستند. برخی‌شان جذب ریشه‌های بومی این دین و عقاید پارسی شده و با اسلام خصومت پیدا کرده‌اند و به تمسخر، آن را زائده‌ای بر جا مانده از عرب‌ها می دانند. مراسم های ازدواج با رسوم زرتشتی در ایران مقبولیت پیدا کرده است و نیایش خوانانبه زبان فارسی آن را دور آتش برگزار می‌کردند. اما این مراسم از سوی حاکمیت در سال ۲۰۱۹ ممنوع شد.

روحانیان حاکم بر ایران، تصوف یا اسلام عرفانی را هم خطر بزرگتری می‌دانند. دراویش مدت‌ها از سوی حاکمیت سرکوب شدند و بسیاری از آنان بازداشت شده و مورد آزار قرار گرفتند. آنها در نهایت در سال ۲۰۱۸ دست به اعتراض زدند. پنج نفر از نیروهای امنیتی در این اعتراض ها کشته شده و بیش از سیصد درویش هم بازداشت شدند. نورعلی تابنده، قطب سلسله گنابادی که پرشمارترین باورمندان را در میان فرق دراویش دارد، تا زمان مرگ در دسامبر ۲۰۱۹ در حصر خانگی قرار گرفت. اما دراویشگنابادی می‌گویند که سلوکشان بسیاری از ایرانیان را جذب خود کرده و این تعداد بیشتر و بیشتر می‌شود.

جمعیت سنی‌مذهبان ایران هم تا حدودی به دلیل تعداد بالای زاد و ولدشان در حال رشد است. تصور بر این است که اهل سنت ده درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند و عموما در استان‌های مرزی ایران سکونت دارند. این را هم حاکمان ایران می‌خواهند. آنان تمامی مساجد اهل سنت در تهران، پایتخت ایران را تخریب[تعطیل] کرده‌اند. اما هنوز هر جمعه، هزاران باورمند اهل سنت در تهران، در خانه های بزرگی که از آنها به عنوان محل نماز استفاده می‌کنند، اجتماع می‌کنند.

میلیون‌ها ایرانی هم به شاخه‌های دیگر منشعب از اسلام، چون یارسانیها که دستورات مردی مقدس در قرن چهاردهم را پیروی می‌کنند و بهائی‌ها که پیامبرشان در قرن نوزدهم زندگی کرده، می‌پیوندند. جهان شمولی این آئین ها و مراسم هایشان که در آن موسیقی و رقص و اختلاط جنسیت های مختلف وجود دارد، محملی است تا از حاکمیت مذهبی‌ای که آیت‌الله روح الله خمینی بنیان گذاشت رهایی یابند. کسی که می گفت: «اسلام شوخی ندارد».

بسیاری از مسیحی شدگان به این دلیل که زنان هم در کنار مردان می‌توانند در زمینه مذهبی فعال شوند، به این دین گرایش پیدا می‌کنند. برخی‌شان هم شهادت امامان شیعه و مسیح را شبیه به هم می‌بینند. اما ممکن است پاره ای عوائد غیرمعنوی نیز انگیزه بخش برخی از نوکیشان در تغییر دین باشد. مثلا نوکیش ها می‌توانند تحت عنوان اقلیت تحت سرکوب، برای پناهندگی در آمریکا و دیگر کشورها اقدام کنند و عموما هم در زمان کوتاهی پذیرش می‌گیرند.

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ در منشور حقوق شهروندی اش قول داده بود که تبعیض های دینی و مذهبی در ایران پایان پذیرد. اما این منشور الزام آور نبود. روحانیان مذهبی حاکم بر ایران هنوز هم فکر می‌کنند که بهترین راه حفظ حکومت دینی، سرکوب است. در نتیجه روحانیان شیعه در حال تبدیل کردن ایران به کشوری نه چندان شیعه اند.

*ترجمه از هفته نامه اکونومیست منتشر شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱: https://www.economist.com/middle-east-and-africa/2021/01/23/disenchanted-iranians-are-turning-to-other-faiths

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 223778] [تاريخ انتشار: چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۲۱ ، 10:08:08 توسط کاربر قدیمی!
آزاد گرامی ممنون از هم نظری تان! جای تعجب است که خصوصا زنان ایرانی که در دین اسلام فقط کنیز و برده جنسی و زن توسری خور هستند چه دلیلی میبینند مسلمان باشند؟ چرا تاکتیکی هم شده به مسیحیت روی نیاورند تا از شر اسلامی که به بندشان کشیده خلاص شوند؟ اسلام را از ایران بیرون کنیم تا بشود آبادش کرد!!
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 21:46:16 توسط ازاد
من کاملا با نوشته کار بر قدیمی موافق هستم
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۲۱ ، 17:22:52 توسط کاربر قدیمی!
اگر دمکراسی و آزادیهای غربی ممکن شد تنها با وجود مسیحیت در اروپا و آمریکا و غرب بوده! مطمئناً اگر اسلام در اروپا هم حضور داشت بعید بود اروپا به پیشرفت و تمدن بشری و دمکراسی برسد! برای همین فکر خوبیست یک راه برای مبارزه با اسلام و بیرون راندش از ایران حتی شده مردم بطور ظاهری به مسیحیت گرایش پیدا بکنند و تغییر دین بدهند! چونکه هرچی بدبختی میکشیم یا کشیدیم در طول تاریخ ایران همه اش را میشود پای اسلام لعنتی عقبمانده و نمایندگانش آخوندها نوشت!بهترین تودهنی زدن به آخوندها و دین اسلام عربی شان گرایشات مسیحی است هرچند شخصا دین ستیزم و اصلا بهتره هیچگونه دینی نباشد چون همگی برپایه خرافات و ضد عقلگرائی بنا شده اند از خدائی که وجودش بر اساس یافته های علمی مردود است تا پیامبران جعلی ادیان توسط کاسبکاران دینی ساخته شدند!خصوصا زنان ایرانی که در اسلام سرکوب میشوند و انسانی نصف برابر مرد ارزش دارند بایستی سیل وار سریع مسیحی بشوند تا شاید اینطوری هم فشاری روی ملاها بیاد تا شاید کمی دست از زن ستیزی اسلامی شان بردارند!با اسلام ایران هیچوقت به دمکراسی و آزادی و ترقی و پیشرفت و تمدن و حقوق بشر نخواهد رسید!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 نام شهرهای ایران که زیر پوشش استارلینک قرار دارد
روحانی دیر آمد و زود رفت
شام آخرِ دولت با آقا
تهران : شلیک گازاشک آور و تیر به سوی هنرمندان پس از سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر جمهوری اسلامی»
گزارش پزشکی لو رفته در ایالات متحده؛ جنگ با کرونا تغییر کرده است 
 آیا استعفای خامنه‌ای جمهوری اسلامی را نجات می‌دهد؟ 
 کاریکاتور / مراسم تنفیذ
این هم دلیل قطع اینترنت در اهواز
 ترور یک فرمانده تیپ الحشد الشعبی در بابل
"در بدرقه او که به امید ملی خیانت کرد"
لحظه هولناک فروریختن پل امیرده بابل در سیل دیروز- این پل جاده ارتباطی با چندین روستا در بابل بود
 تجمع و پیام جمعی از مردم مشهد / یکشنبه 10 مرداد
شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه » در اصفهان بامداد شنبه ۹مرداد ۱۴۰۰آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی