نقش همیشگی ائمه جمعه در مزاحمت برای ورزش زنان 


روز ششم اسفند ۱۳۹۹، در پی انتشار ویدیویی از ضرب‌وشتم و فحاشی صخره‌نوردان اصفهانی توسط یک فرد «آمر به معروف»، هیات کوه‌نوردی اصفهان اعلام کرد فرد مزاحم کوه‌نوردان را شناسایی کرده است و این حادثه پی‌گیری قانونی می‌شود.

سه روز بعد یعنی نهم اسفند، همین هیات با ارسال نامه‌ای به باشگاه‌های این رشته ورزشی، از تمامی کوه‌نوردان و صخره‌نوردان خواسته که تمرینات زنان را از این پس فقط در داخل سالن برگزار کنند.

فرد «مزاحم» یا همان آمر به معروف، امام جمعه «درچه» بود که با «کثافت‌کاری» خواندن تمرین زنان و مردان صخره‌نورد در «کوه سفید» درچه اصفهان، با برخی از این کوه‌نوردان نیز درگیری فیزیکی پیدا کرده بود.

او نخستین امام جمعه‌ای نیست که با یک تصمیم شخصی، ورزش زنان را متاثر از نگاه تندرو و دگم خود می‌کند. ائمه جمعه و روحانیون، طی چهار دهه اخیر، یکی از بلندترین سدها مقابل ورزش زنان چه در حوزه قهرمانی و چه در حوزه سلامت بودند.

***

«خدیجه سپنجی» از سال ۱۳۸۳ که کمیته‌ای با نام «کمیته بانوان» در فدراسیون فوتبال ایران متولد شد، به‌عنوان نخستین نایب‌رییس زنان فدراسیون فوتبال و رییس این کمیته، کار خود را آغاز کرد.

او بیش از آن‌که وقت خود را صرف حضور در دفتر کارش یا سالن و زمین تمرین و رقابت زنان فوتبالیست و فوتسالیست ایران کند، در جاده تهران–قم رفت‌وآمد کرد. آن‌قدر به دیدار مراجع تقلید رفت تا رای آن‌ها را برای «ممنوعیت فوتبال زنان» بشکند. تا پیش از آن، زنان از سال ۱۳۷۹ فقط حق داشتند در سالن‌های فوتسال، بدون حضور مردان و با حجاب اجباری تمرین و بازی کنند.

خدیجه سپنجی سرانجام سال ۱۳۸۶ موفق شد مجوز راه‌اندازی فوتبال زنان با البسه‌ای را از حوزه علمیه قم بگیرد که نه به تایید فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا یا سازمان وقت تربیت بدنی، بلکه به تایید نظر مراجع تقلید قم رسیده بود.

ائمه جمعه، در شکل دادن به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال هم نقشی کلیدی داشتند. سال ۱۳۸۵ اندکی پس از ابلاغ حکم «محمود احمدی‌نژاد» به «محمد علی‌آبادی» رییس وقت سازمان تربیت بدنی مبنی بر بازکردن درهای ورزشگاه‌های فوتبال به روی زنان، اولین فریاد از حنجره «احمد خاتمی» در خطبه‌های نماز جمعه تهران سر داده شد. او گفت: «بنده مهم‌ترین عامل مخالفت روحانیون با حضور زنان در ورزشگاه‌ها را اهمیت رعایت حجاب و عفاف می‌دانم. شما به ما بگویید چه کسی تضمینی بر رعایت شئونات اسلامی زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی می‌دهد؟»

هرچند که بهمن ۱۳۹۴ «مرتضی آقاتهرانی»، روحانی نزدیک به مصباح یزدی در گفت‌وگو با هفته‌نامه «رمز عبور» ادعا کرد شخص مصباح یزدی پشت این اعتراض و سپس لغو دستور رییس‌جمهور وقت بود.

دی‌ماه سال ۱۳۹۷ حجت‌الاسلام «مهدی امیری ارجمند» امام جمعه فیروزکوه در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «شهر و کشور ما بر خون شهدا بنا شده و حضور بانوان در رقابت های ورزشی نیمه‌برهنه با دین اسلام همخوانی ندارد.» او فوتبال را ورزشی نامید که ورزشکارانش «نیمه‌برهنه» هستند.

«مهدی قریشی» خطیب جمعه ورامین هم «تلاش رسانه‌ها» برای باز شدن درهای ورزشگاه به روی زنان را «بالاترین توهین به زنان جامعه اسلامی» دانست و گفت: «زنان جامعه خودشان باید به این افراد تودهنی زده و اجازه ندهند عده‌ای زنان بی‌عفت خارجی را الگوی آن‌ها قرار دهند.»

«علی وحدانی‌فر» امام جمعه «دهدشت» نیز در روزهایی که تلاش برای متقاعد کردن فیفا برای آزاد شدن حق ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران ادامه داشت، گفت: «زمانی که مردم مشکل اقتصاد دارند برخی گعده می‌گرفتند که بانوان به ورزشگاه بروند یا نروند.» او از نمایندگان مجلس و «امت حزب‌الله» خواست به این «هنجارشکنی» ورود کنند.

«میر احمدرضا حاجتی» امام جمعه اهواز نیز به صورت مستقیم موافقان طرح ورود زنان به ورزشگاه را «بازی دولت برای فراموش شدن گرانی‌ها» نامید و تهدید کرد و گفت: «کاری نکنید یک بچه حزب‌اللهی غیرتی شود و کاری بکند.»

سیاهه ائمه جمعه‌ای که با هر کنش فعالان حقوق زنان برای باز شدن درهای ورزشگاه، پشت تریبون نماز جمعه، واکنشی تند نشان داده‌اند، به همین چند خطیب خلاصه نمی‌شود. این مشتی است نمونه خروار که درهای ورزشگاه‌های ایران را تا پیش از همه‌گیری کرونا، به روی زنان بسته نگه داشت.

دوچرخه‌سواری زنان موضوع دیگری است که بارها مورد بحث روحانیون و ائمه جمعه قرار گرفته و هربار محدودیت بیشتری برای زنان دوچرخه‌سوار ایجاد کرده است.

آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی ۲۹شهریور۱۳۹۵ در فتوایی نوشت: «دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و نیز در جایی که در معرض دید نامحرم باشد، حرام است.» پس از این فتوا، حتی «معصومه ابتکار» معاون زنان و خانواده ریاست‌جمهوری که پیش‌تر اعلام کرده بود «در قوانین جمهوری اسلامی، هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان نداریم»، از موضع خود عقب‌نشینی کرد و گفت: «ابعاد این موضوع باید بررسی شود.»

به بررسی ابعاد نیاز نبود. «سید محسن محمودی» امام جمعه موقت ورامین خرداد ۱۳۹۹ با «بی‌غیرت» خواندن مردانی که اجازه دوچرخه‌سواری به دختران خانواده‌شان می‌دهند، جامعه را رو به انحراف دانست و گفت: «دوچرخه‌سواری یک زن با کدام ارزش اخلاقی سازگار است؟»

در همان روز، «سید محمدعلی آل‌هاشم» امام جمعه تبریز مشوقین دوچرخه‌سواری زنان را و همچنین مردانی را که نسبت به این موضوع سکوت کرده‌اند، «بی‌غیرت» نامید.

روزنامه «اصفهان زیبا» روزنامه شهرداری اصفهان در شماره روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه خود تصویری از دوچرخه‌سواری دختران اصفهانی را منتشر کرد. یک روز بعد، آیت‌الله «سید ابوالحسن مهدوی» امام جمعه اصفهان و یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، از شهرداری اصفهان خواست به مبحث دوچرخه‌سواری زنان ورود نکند، چون «علمای اسلام» آن را حرام می‌دانند. او سپس شورای شهر اصفهان را این‌گونه تهدید کرد: «قبل از اینکه مردم متدین شما را وادار به رعایت حدود الهی کنند، خودتان اقدام کنید.»

«محمدتقی رهبر» دیگر امام جمعه موقت اصفهان و یکی از تندروترین خطیبان جمعه کشور، اسفند سال جاری دوچرخه‌سواری زنان را معضلی هم‌سطح «گرانی» در کشور دانست و امامان جمعه را به یک‌صدایی علیه آنچه «گسترش بی‌تقوایی در جامعه» می‌دانست، دعوت کرد. او زنان دوچرخه‌سوار را عامل گمراهی جوانان دانست و گفت: «جوانان کشور غریزه دارند و نمی‌توانند با دیدن یک زن که سوار دوچرخه است، بر نفس خود غلبه کنند.»

آیت‌الله «احمد علم‌الهدی» امام جمعه مشهد در مورد دوچرخه‌سواری زنان، خرداد ماه امسال توصیفی منحصربه‌فرد داشت. او ادعا کرد که زنان دوچرخه‌سوار، «آتشی بر غریزه جوانان می‌زنند» که آن شعله‌ها را «غیرقابل مهار» دانست.

تصور نکنید که قدرت خطبه‌های امامان جمعه، محدود به مرزهای ایران می‌شود. آن‌ها با نفوذی که سپاه پاسداران در کشورهای همسایه داشته، قادر به دخالت حتی در امور ورزشگاه‌ها و زنان کشوری مانند عراق هم هستند.

شنبه ۱۲مرداد۱۳۹۸ فدراسیون فوتبال عراق با انتشار بیانیه‌ای بابت آن‌چه در جریان برگزاری «مراسم افتتاحیه مسابقات فوتبال غرب آسیا» در ورزشگاه کربلا گذشته بود، عذرخواهی کرد.

دو روز پیش از این عذرخواهی، در جریان مراسم افتتاحیه این مسابقات، تعدادی از زنان با لباس‌هایی که به رنگ‌های قرمز، سفید و مشکی بر تن داشتند، وارد ورزشگاه شدند و روی زمین چمن همراه با موسیقی عربی رقصیده بودند.

این ورزشگاه توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ساخته و با حضور «محمدرضا داورزنی» معاون وقت وزیر ورزش و جوانان و روسای فدراسیون‌های ورزشی ایران افتتاح شده بود.

«حسین انصاریان» یکی از روحانیون تندرو، خواهان در نطفه خفه شدن این حرکت از سوی دولت عراق شد. آیت‌الله «حسینی همدانی» امام جمعه کرج نیز در سخنرانی خود این حرکت را «بی‌حرمتی به امام سوم شیعیان» دانست و از دستگاه دیپلماسی ایران خواست هرچه سریع‌تر به این موضوع ورود کند.

داستان، فقط مختص به زنی که دوچرخه‌سواری کند، زنی که از صخره بالا برود، زنی که وارد ورزشگاه شود تا یک مسابقه فوتبال را تماشا کند؛ نیست.

آیت‌الله احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد، مرداد ۱۳۸۷ از پرچم‌داری «هما حسینی» قایق‌ران زن ایرانی در مراسم افتتاحیه رقابت‌های المپیک انتقاد کرد. او با طرح این ادعا که انقلاب ایران «انقلاب ارزش‌ها» بوده، پرچم‌داری یک زن را مخالف اصول اسلام و نظام و ارزش‌های انقلاب دانست.

آذرماه ۱۳۸۹ آيت‌الله «صافی گلپايگانی»، از مراجع تقليد قم، در واکنش به اعزام ورزشکاران زن به خارج از کشور گفت که اعزام ورزشکاران زن مايه شرمساری است و بايد از آن جلوگيری کرد.

آيت‌الله «عباس کعبی»، یکی دیگر از اعضای جامعه مدرسين حوزه علميه قم همان سال حضور زنان ایرانی در رقابت‌های «بازی‌های آسیایی» را «تاسف برانگيز، عجيب و مايه تاثر و تکدر» نامیده بود.

همین ائمه جمعه که گاه و بی‌گاه با سخنرانی‌های خود در خطبه‌های نماز جمعه، بخشی از فعالیت ورزشی زنان را ممنوع و محدود می‌کنند، نسبت به «نگاه سیاسی» کشورهای اروپایی به مقوله ورزش شکایت دارند. آخرین مورد، آیت‌الله «حبیب‌الله شعبانی» است که ادعا کرد دستگاه‌ها و نهادهای بین‌المللی ورزش، متاثر از سیاست‌های دولت‌های غربی هستند.

او در دیدار با «آرش میراسماعیلی» رییس فدراسیون تعلیق شده جودو ایران از ممنوعیت مبارزه جودوکاران و ورزشکاران ایران با رقبای اسراییلی حمایت کرد و گفت: «آن‌ها تاکید دارند که ورزش نباید سیاسی باشد، اما خودشان در اوج سیاسی‌کاری اقدام به حق‌کشی می‌کنند.»

ششم آذر ۱۳۹۹ هیات کوه‌نوردی اصفهان، یک ضارب را «مزاحم» نامید و از پی‌گیری قضایی‌اش خبر داد. نهم آذر، همان مزاحم حکم به تعطیلی صخره‌نوردی زنان اصفهان داد. او یک خطیب جمعه بود.

منبع: پیام یونسی‌پور؛ ايران واير


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 224270] [تاريخ انتشار: سيزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با سوم مارس ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با سوم مارس ۲۰۲۱ ، 11:45:48 توسط آذر
آخوند و دولت دینی حاکم مبلغ و مروج مردسالاری، خانواده سنتی- اسلامی قرون‌وسطایی، نابرابری و تبعیض نسبت به زنان است، با قوانین و مقررات ارتجاعی اسلامی، راه را بر هر شکل از خشونت علیه زنان توسط دولت و خانواده سنتی و مردسالار هموار کرده است. تمام قوانین و مقررات دولت اسلامگرا بر انقیاد، نابرابری، تبعیض و خشونت علیه زنان مهر تائید زده است. بر طبق این قوانین زن باید در خانواده تابع و زیردست مرد باشد و از دستورات وی تبعیت کند، چراکه مرد بر طبق همین قوانین، سرپرست، رئیس و ارباب خانواده است. موارد اعمال خشونت علیه زنان در ایران بسیار فراتر از آن‌ است که در بتوان به آنها اشاره کرد. خشونتی در این ابعاد که زنان در ایران با آن مواجه‌اند، تنها یک راه حل رادیکال دارد. برای برانداختن این خشونت، نه‌فقط باید دولت دینی حاکم بر ایران را سرنگون کرد و هرگونه نابرابری و تبعیض جنسیتی را برانداخت، بلکه با دگرگونی نظم اقتصادی- اجتماعی باید شکل و ساختار خانواده کنونی را دگرگون ساخت. بخش بزرگی از زنان هم اکنون به این حقیقت پی برده‌اند. از همینروست که در قیام آبانماه ۹۸ برای سرنگونی ج-ا، زنان حضوری پررنگ داشتن
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فرد مرموز در رونمایی «دستگاه کرونایاب مستعان ۱۱۰» چه کسی است؟ + عکس 
 دلیل توانایی جاسوس ها در ترور فخری زاده و انفجارهای نطنز از نطر زیبا کلام
 سقوط پهباد هسا در خیابان بنیاد ازدواج شاهین شهر اصفهان
توهمات یک دیکتاتور جنایتکار كه به قيمت جان مردم تمام شد
فضای ناامن خیابان‌های ایران برای زنان
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا: مانورهای هسته‌ای ایران تحت تاثیر مرگ قریب‌الوقوع خامنه‌ای است 
کاریکاتور/  مستعان ۱۱۰ یک ساله شد 
خاندان خمینی؛ رانده‌شدگان از صحنه سیاسی ایران، آنها که کشتند و کشته شدند 
رمضان قدیروف: قرآن را به ناوالنی ندهید 
 زدن دوز سوم واکسن بیون‌تک فایزر علیه کرونا ضروری است
 حمیدرضا جلائی‌پور: باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد
 صادق زیبا کلام: انتخابات ریاست جمهوری را بایکوت میکنمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی