قران یک متن مسئله‌دار و مسئله‌انگیز است

گزارشی از سخنرانی «مطالعاتی تازه در باب ریشه‌های اسلام و قرآن»
 
زیتون– نهم اسفند ۱۳۹۹، چهل‌ویکمین نشست مجازی «حلقه‌ی دیدگاه نو» با عنوان «مطالعاتی تازه درباب ریشه‌های اسلام و قرآن» با سخنرانی محمدعلی امیرمعزی، برگزار شد.

در ابتدای این جلسه یاسر میردامادی، مجری و مدیر جلسه، به معرفی سخنران «پروفسور محمدعلی امیر معزی» و سوابق‌‌ تحصیلی، دانشگاهی و پژوهشی او پرداخت و در میان مجموعه کارهای او از کتاب «قرآن مورخین» یاد کرد که به‌تازگی از سوی انتشارات «سرف Cerf» منتشر شده است.

سخنران اصلی نشست، محمدعلی امیر معزی، مدیر «مدرسه عملی پژ‌وهش‌‌های عالی» و استاد دانشگاه پاریس، سخنانش را با اشاره به موضوع سخنرانی و مناسبت ان با انتشار کتاب ۴ جلدی و چهار هزار صفحه‌ای «قرآن مورخین» آغاز کرد و از انگیزه و چگونگی شکل‌گیری این کتاب گفت:«اول یک معرفی بکنم از این کتاب که ۵ سال پیش به دلیل یک تمایل شخصی و یک آرزوی خودخواهانه من شکل گرفت. مدت‌ها بود که به خاطر کارم متوجه شدم مطالعات قرآنی تعدادشان بسیار زیاد شده، یعنی از سال‌های ۲۰۰۰ اگر نگوییم هر روز، هفته‌ای چند مقاله و ماهی یک کتاب راجع به قرآن در مغرب زمین چاپ می‌شد، به طوری که حتی برای ما که کارمان اسلام‌‌شناسی است موجب حیرت و گیجی شده بود. این بود که فکر این موضوع به ذهنم رسید. مدیر انتشارات «سرف Cerf» هم از من درخواست کرده بود یک ترجمه به فرانسه از قرآن بدهم. به ایشان گفتم زیاد فایده‌ای نمی‌بینم در یک ترجمه دیگری از قرآن به فرانسه، در زبان فرانسه از قرن ۱۸ تابه‌حال بیش از ۵۰ تا ۶۰ ترجمه از قرآن موجود است. گفتم اولا من زیاد صلاحیت این کار را ندارم و دیگر اینکه فایده‌ای در این کار نمی‌بینم، اما کاری که می‌تواند مفید باشد این است که ما یک جمعی ببندیم از مطالعات علمی که راجع به قرآن از قرن ۱۹تابه‌حال انجام شده است. به‌خصوص این سالهای اخیر. و بتوانیم این را نه تنها در اختیار اسلام‌شناسان و کسانی که این حرفه‌شان است بلکه در اختیار یک جمع وسیع‌تری بگذاریم و فکر میکنم این کار مفیدی باشد و ایشان موافقت کردند. من به همراه دوست و همکارم پروفسور «گیوم دی» استاد دانشگاه بروکسل با هم گروهی برپا کردیم از حدود ۳۰ تن از دانشمندان بنام در سطح جهانی و دانشمندان جوان. چند تن از دانشجویان دکترای خودم و ایشان هم جزو مولفین هستند».

امیرمعزی در ادامه از کتاب قبلی خود با عنوان «فرهنگ قرآن» به کوتاهی یاد کرد و گفت که «قرآن مورخین» برخلاف آن کتاب، به نگاه دانشمندان آکادمیک غرب به قرآن و اسلام اختصاص دارد:«من خودم کتاب دیگری را در سال ۲۰۰۷ مدیریت کردم با عنوان، «فرهنگ قرآن». بعد از ماجرای یازده سپتامبر برای من این فکر به وجود آمد که همه‌کس در همه جای دنیا از قرآن حرف می‌زدند، یا آن‌را خشن و جنگ‌افروز معرفی می‌کنند یا برعکس یک کتاب برادرانه و صلح آمیز، و به نظر من هیچکدام درست نبود. از این رو تصمیم گرفتیم کتابی درست کنیم با [حدود] ۲۰ تا ۲۵ نفر از دوستان و همکاران به عنوان «فرهنگ قرآن»، برای اینکه یک مقدار به مردم نشان بدهیم که قرآن اصولاً چیست. در این کتاب روی ما به نگاهی بود که دانشمندان مسلمان به قرآن دارند، یعنی نگرش مسلمانان در کثرت‌شان؛ متکلمین، عارفان، فلاسفه، فقیهان، ادیبان. اینها در طی این ۱۳ – ۱۴ قرن چه نگاه‌های مختلفی از قرآن داشتند و هدف این بود که گفته بشود قرآن فقط یک کتاب نیست و آنچه به آن اهمیت می‌دهد در طی این قرون و آن را در مرکز یک فرهنگ و تمدن قرار می‌دهد دقیقا کثرت این نگاه‌ها است و اینکه اسلام هیچوقت یگانه نبوده و همیشه چندگانه بوده و شاید دقیقا غنای اسلام از همین موضوع می‌آید. بنابراین فرهنگ قرآن نشان‌دهنده این نگاه چندگانه مسلمانان به قرآن بود. ولی برخلاف این [کتاب]، در کتاب «قرآن مورخین»، هدف این نیست که ببینند مسلمانان چه نگاهی به قرآن دارند،[بلکه هدف] این است که بیبینیم دانشمندان آکادمیک غرب چه نگاهی به قرآن دارند و بنابراین روشی که در این کتاب به کار رفته نگاه به قرآن قبل از پیدایش اسلام است، یعنی قبل از پیدایش فیلترهای تفسیری و تاویلی، برای اینکه ببینیم اساسا این قرآن چیست. یعنی کتاب با عنوان یک متن خام تاریخی مذهبی و ادبی که در مرز قرون ۶و ۷ میلادی شکل گرفته، این کتاب چه می‌گوید. بنابراین آنچه که بعدها مسلمانان یا غیرمسلمانان راجع به قرآن می‌گویند برای ما مهم نبود، اینکه خود قرآن چه می‌گوید و اینکه قبل از آن چه بوده و بر روی چه پایه‌ها و سکوهایی بنا شده. یعنی قبل از قرآن و در خود قرآن چیزی که مطرح شده موضوع کار ما بود. از این بابت شاید تازگی دارد».

به گفته‌ی این استاد دانشگاه پاریس مطالعات علمی راجع به قرآن در نیمه‌ی اول قرن ۱۹ در آلمان شروع می‌شود، در بین دانشمندانی که اغلب یهودی بودند و تورات‌شناس و این‌ها در یک سری حلقه‌های علمی دانشمندان بزرگی شروع کردند و سپس در تمام اروپا گسترده می‌شود و در طول قرن ۲۰ ادامه می‌یابد.

محمدعلی امیرمعزی با اشاره به این‌که «دو نقطه عطف» در مطالعات قرآنی وجود دارد، نخستین نقطه عطف را «شوک سال‌های ۱۹۷۰» ذکر کرد: «یکی [از این نقاط عطف] در سال ۱۹۷۰ میلادی است که انگلیسی‌ها به آن می‌گویند seventies shock یعنی شوک سال‌های ۱۹۷۰، در آن سال‌ها همزمان در انگلیس و در شهرهای آکسفورد و کمبریج و یکی در شهر ارلانگن آلمان، در واقع سه نفر در انگلستان و یک نفر در آلمان [به مطالعه قرآن پرداختند]. در آکسفورد اتریشیا کوک و مایکل کوون، در کمبریج، جان وانسبرو و در ارلانگن، گونتر لولینگ، (۱۳:۴۵) اینها یک سری آثار نوشتند که بسیار بحث‌برانگیز شد. آنچه که مهم است این است که از لحاظ روش‌شناسی و منبع‌شناسی کار این ۴ نفر ماندگار شد. آن [ماندگاری در] دو چیز بود:

-اول این‌که این دانشمندان ثابت کردند که آنچه متون اسلامی راجع به پیدایش اسلام و قرآن می‌گویند قابل اعتماد نیست و باید با عینکی انتقادی‌تر از آنچه تابه‌ال بود به این متون نگاه کرد، نه درباره همه چیز، درباره دوره پیدایش اسلام یعنی حیات پیامبر و معاصرینش و پیدایش اسلام. آنچه که متون اسلامی می‌گویند قابل اعتماد نیست. من خودم کتابی در این باره نوشتم با عنوان «قرآن صامت و قرآن ناطق»، که به انگلیسی هم ترجمه شده، که راجع به این است که چرا نمی‌شود به این متون اسلامی اعتماد کرد که بخش عمده آن مربوط می‌شود به جنگ‌های داخلی بین مسلمین و فتوحات و پیدایش امپراتوری عرب. به این موضوع برخواهم گشت. این خیلی تاثیر دارد. مولفینی که خواستند راجع به دوره نخستین اسلام صحبت کنند هر کدام متعلق به یک جبهه و فرقه کلامی و سیاسی بودند و از این رو هرکدام خواستند تصویری را در جهت افکار خود بدهند. بنابراین باید با دید انتقادی این متون را دید که چرا انقدر اختلاف زیاد است بین آنان، چرا که واقعا زیاد است و اینکه تجزیه و تحلیل کنیم که این اختلافات از کجاست و از این رو باید سعی کنیم بیش از آنکه خطوط را بخوانیم بین خطوط را بخوانیم، این ۴نفری که نام بردم این موضوع را اثبات کردند.

-دومین موضوعی که اثبات کردند این بود که باید برای مطالعه این دوره پیدایش قرآن و اسلام بجز متون اسلامی متون غیره اسلامی معاصر را هم مطالعه کرد. یعنی متون مسیحی، یهودی، مانوی و زرتشتی هم‌زمان با پیدایش اسلام، یعنی قرن ششم و هفتم میلادی در این منطقه، متونی که عبری هستند، به‌خصوص سریانی، حبشی یا لاتین یا یونانی و متون پهلوی و غیره. منظور این نیست که لزوماً آنچه این متون می‌گویند درست است، آنها هم همان‌قدر جهت دارند که متون اسلامی، اما اطلاعاتی را می‌دهد که متون اسلامی نمی‌دهند. بنابراین از این جهت نقش بسیار موثری داشتند در پیشبرد مطالعات. این دو مسئله به عنوان سکوهای روش‌شناسی باقی ماند»

امیرمعزی در ادامه دومین نقطه عطف در مطالعات قرآنی را سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ دانست: «[اما] دومین نقطه عطف [در مطالعات قرآنی] سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ اتفاق افتاد به‌نحوی‌که مطالعات قرآنی بسیار گسترش پیدا کرد در سراسر جهان و در اروپا و آمریکا. در سال‌های ۲۰۰۰ دو اتفاق دیگر افتاد که [خود نیز]عطف مهمی بودند. یکی اینکه به‌واسطه بسیاری از آثاری که در سال ۲۰۰۰نوشته شد، متوجه شدیم که تاثیر ادبیات مسیحی به‌خصوص به زبان سریانی در قرآن خیلی سنگین است. تا آن موقع بیش از همه از تاثیر ادبیات یهودی صحبت می‌کردند، یعنی نه تنها عهد عتیق و ادبیات تلموت. ولی از سال‌های ۲۰۰۰متوجه شدند که وزن ادبیات مسیحی بالاخص به زبان اَرانی و سریانی بیش از وزن ادبیات یهودی است. یعنی آنچه که از یهودیت در قرآن دیده می‌شود از طریق ادبیات مسیحی رد شده و به سرزمین عرب رسیده، چون خیلی از این مسیحیان سریانی زبان به‌خصوص در جنبه‌های فقهی و حقوقی بسیار متأثر از دین یهود بودند و دین یهود در فرقه‌های مسیحی تا قرن ۶ و ۷ حضور داشته. دوم به کار گرفتن تاریخ مادی material history یعنی باستان‌شناسی، سنگ‌نوشته شناسی و نسخه‌شناسی است . کسانی که متخصصین این رشته‌ها بودند به گروه‌هایی که در سراسر جهان در پیدایش قرآن و اسلام تحقیق می‌کردند، پیوستند و از این رو گروه‌های مقتدری پیدا شد که در آن نه تنها متخصصین اسلام و قرآن بودند، متخصصین یهودیت، مسیحیت، مانویت، کیش زرتشتی و باستان‌شناسان و نسخه‌شناسان و سنگ‌نوشته‌شناسان هم بودند و با هم شروع به کار کردند. و این موجب انفجار واقعی در مطالعات قرآنی شدند»
مدیر «مدرسه عملی پژوهش‌های عالی» سپس از تاریخ ومحتوای «قرآن مورخین» گفت:«از سال ۲۰۰۰تا ۲۰۱۵ که ما شروع کردیم به نگارش، صدها و صدها کتاب و مقاله راجع به این دوران نوشته شد و ما خواستیم یک جمع‌آوری بکنیم از آنها که منجر به پیدایش کتاب «قرآن مورخین» شد. جلد اول قرآن مورخین مقدمه مبسوطی حدود هزار صفحه دارد درباره اینکه در عربستان و اطراف عربستان در قرن ۶ و ۷ میلادی چه می‌گذرد. یعنی محیط پیدایش قرآن و پیام محمد چه بوده. یعنی یهودیان در این دوران چه می‌کردند، مسیحیان چه ‌می‌کردند؟ مانوی‌ها بسیار مهم‌اند در این دوره، چه اتفاقی در بیزانس، روم شرقی می‌افتد، چه اتفاقی در ایران، یمن، آفریقای شرقی و بالاخص حبشه می‌افتد؟ محیط حقوقی و فقهی آن دوره چگونه است؟ می‌آیم جلوتر و فصل مبسوطی راجع به زندگی محمد و زندگی‌های محمد به عبارت بهتر داریم که نویسنده‌اش استیفین شومیکر نوشته چرا و به چه عللی نمی‌شود زندگی تاریخی محمد را نوشت و بعد پیدایش قرآن، تاریخ نگارش آن و تاریخ مقدس شدن‌اش و تا دست نوشته‌های قرآن و غیره. بنده هم مقاله‌ای در آخر این کتاب نوشتم راجع به تشیع، شیعیان و قرآن […]. دو جلد بعدی نزدیک به ۳۵۰۰ صفحه است و شاید اولین باری است که این کار در تاریخ مطالعات قرآنی انجام می‌شود. تفسیری آیه به آیه از ۱۱۴ سوره قرآن انجام می‌شود از لحاظ فیلولوژیک و تاریخی. فقط با در نظر گرفتن آنچه در بین خطوط قرآن از متن‌های گذشته هست. آنچه درباره خود قرآن آمده، بدون در نظر گرفتن آنچه مسلمانان بعد از یک قرن و نیم، دو قرن می‌گویند. پس این تفسیر قرآن فیلولوژیک و تاریخی است از قرآن قبل از پیدایش اسلام و از این بابت کار جدیدی است.»

محمدعلی امیر معزی پس از این مقدمه، به محتپای اصلی سخنرانی وارد شد و در آغاز تاکید کرد که در مطالعات قرآنی، «قرآن یک متن مسئله‌دار است» و افزود که از همان قرن نخست، مسلمانان متوجه این موضوع شده‌اند و شکل‌گیری علوم قرآنی مانند نظم قرآن، ناسخ و منسوخ و اسباب نزول، را تلاشی برای حل این مسائل در قرآن دانست:«در مطالعات قرآنی، قران یک متن مسئله‌دار و مسئله‌انگیز است، یعنی برخلاف آن‌چه که مسلمانان فکر می‌کنندکه قرآن پاسخ به همه سوالات است، محققان فکر می‌کنند قرآن پر از سوالاتی است که پاسخ به آن آسان نیست. البته اگر شما این‌گونه مسئله را برای فرد مسلمان معتقد و متدین مطرح کنید رد خواهد کرد و میگوید قرآن کتابی است با عربی روشن و مبین و در آن همه مسائل حل شده و اگر چیزی باقی مانده مفسرین به آن پاسخ داده اند‌. ولی یک سری داده‌های عینی هست که نشان می‌دهد در اوایل پیدایش قرآن و برای چند قرن برای خود مسلمان هم قرآن کتابی مسئله‌انگیز بوده است. کافی است به آثار علوم قرآنی مراجعه کنیم. خیلی زود، از اواخر قرن دوم هجری، هشتم میلادی، چیزی به وجود آمد به اسم «علوم قرآنی» که هدف آن این بود که فهم قرآن را برای مسلمانان آسان کند. اگر ما به رشته‌های مختلف علوم قرآنی نگاه کنیم متوجه می شویم که چقدر قرآن برای خود مسلمان مسئله‌‌انگیز بود. مثلا عنوان یکی از این علوم این بود، «نظم قرآن»، طرز نوشتار قرآن که مسلمانان سعی کردند در برابر انتقادات یهودیان و مسیحیان و مانویان که می‌گفتند چرا قرآن سبک و استیلی ندارد و پاره‌پاره است ارایه کنند. قصه داوود، قصه ابراهیم و نوح را ببینید انگار پاره‌پاره شده و در همه قرآن پخش شده، در یک صفحه موضوعات متفاوت مطرح می‌شود. مسلمانان سعی کردند جواب بدهند و نظم قرآن را ساختند و این یک نوع ادبی شد. وقتی شما به آثاری که متعلق به این نوع ادبی هستند نگاه می‌کنید، می‌بینید که مولفین مختلف جواب‌های مختلف دادند برای توجیه این سبک قرآن که در واقع سبک نیست و «ناسبک» است. بنابراین نتیجه اینکه دانشمندان مسلمان نمی‌دانستند که چرا قرآن به این شکل نوشته شده و پاره‌پاره است. یک علم دیگر قرآنی «اسباب نزول» است. دانشمندان سعی کردند بگویند برای فلان سوره یا آیه سبب نزول آن چه بوده، این هم یک نوع ادبی شد و وقتی که به کتابهای این علم قرآنی نگاه می‌کنید می‌بینید گاهی برای یک آیه ۱۴ سبب مختلف آورده شده»

امیرمعزی ادامه داد:«طبری در تفسیر خود این صداقت فکر یا دارد که بعضی وقت‌ها همه‌ی دیدگاه‌های مختلف را می‌آورد و باز هم نتیجه‌ منطقی که می‌توان گرفت این است که مسلمانان خیلی زود، از یک قرن، یک قرن و نیم بعد از پیدایش قرآن نمی‌دانستند چرا فلان سوره و آیه نازل شده. چیز دیگر ترتیب تاریخی وحی است، همانطور که می‌دانیم قرآن فعلی ترتیب تاریخی نزول را بهم زده و طبق زندگی سنتی پیامبر گفتند مکی و مدنی هستند، اما ما در سوره های مکی آیه مدنی داریم و برعکس. همه چی مخلوط شده. در ضمن یک نظم خاصی در نظر گرفتند که تابه‌حال دانشمندان مسلمان و غیر مسلمان نتوانستند علت آن را پیدا کنند این که ترتیبی که چیده شده این است که سوره‌های بلند اول و سوره های کوتاهتر در ادامه، سوره‌های اولی ۲۰-۳۰ صفحه و پایانی دو سه خط است، اینکه چرا چنین کردند و سوره‌های مکی و مدنی را هم قاطی کردند هنوز دقیقا مشخص نیست. بنابراین این قرآن ترتیب تاریخی نزول را در نظر نگرفته و از این رو دانشمندان مسلمان سعی کردند ترتیب تاریخی را بازسازی کنند. ابن ندیم در قرن چهارم در قرن هشتم و سیوطی در قرن نهم، اینها سعی کردند یک لیستی درست کنند، لیست ‌سوره‌ها به ترتیب نزول. میبینیم که سه تا لیست مختلف است و این یعنی مسلمانان ترتیب تاریخی را نمی‌دانستند. همه نشان می‌دهند که قرآن برای آنان مسئله‌انگیز بوده.

یک مثال دیگر از علوم [قرآنی علم] «ناسخ و منسوخ» [است]. یعنی یک زمانی مسلمانان برای جواب دادن به بعضی تناقض‌ها آنرا ساختند مثلا قرآن به شراب می‌گوید نوشیدنی بهشتی است و یک زمانی می‌گوید می‌توانید بنوشید و در وقت نماز ننوشید، یعنی خارج از وقت نماز می‌شود نوشید و بعد آیه‌هایی هست که شراب در آن حرام شده و از این جمله تناقضات زیاد هست، مسلمانان آمدند یک تئوری با عنوان ناسخ و منسوخ گذاشتند به این معنی که آیه‌های جدیدتر آیه‌های قدیمی را منسوخ می‌کند، البته خیلی‌ها آن را نپذیرفتند به لحاظ کلامی و تئولوژیک. گفتند این چه خدایی است که تصمیم‌اش را عوض می‌کند و این چیزی که می‌گویید یعنی بعضی از این آیات بدتر از آیات دیگر هستند. برای آنهایی که این تئوری را قبول کردند هم باز مسئله ‌انگیز بود، چون ترتیب آیات مشخص نبود و نمی‌دانستند کدام آیه جدیدتر است، اما بالاخره این هم یک نوع ادبی شد. وقتی شما کتب ناسخ و منسوخ را نگاه می‌کنید تعداد آیات ناسخه و منسوخه در کتب مختلف از ۴ تا ۳۰۰ تا فرق می‌کند. یعنی یک مولف می‌گوید این تعداد ۴ تا است، دیگری می‌گوید ۱۰ تاست، تا ۳۰۰. بنابراین این نشان می‌دهد که مسلمانان نمی‌دانستید تناقضات قرآن از کجا می‌آید و چه چیزی ناسخ است و چه چیزی منسوخ از این رو قرآن مسئله‌انگیز بود. حالا بگذریم از اینکه از تعدد قرآن‌ها [هم بحثی است]. مثلا کتاب المصاحف ابن ابی داوود سجستانی (۳۲:۴۸) از ۴ یا ۵ مصحف مختلف یعنی نسخه قرآنی مختلف صحبت می‌کند که تا قرن اول هجری در جریان بودند در سرزمین‌های اسلامی، مصحف علی، مصحف عبدالله ابن مسعود، مصحف عبید ابن کعب، اشعری و غیره و در ضمن آنچه که شیعه درباره تحریف قرآن می‌گویند. بنابراین در سه چهار قرن اول هجری بر سر قرآن بحث و جدل زیاد بوده و این نیست که ما فکر کنیم همه مسلمانان از ابتدا قبول کردند این قرآن رسمی است و همه به آن عمل کنند. نه، جنگ و جدل و قرآن‌های زیادی وجود داشت و مسلمانان به آن واقف بودند».

این استاد دانشگاه پاریس سپس به طرح این سوال پرداخت که چرا یک متن باید مسئله‌انگیز باشد و مدعی شد که «جنگ‌های داخلی میان مسلمانان و فتوحات و پیدایش امپراتوری عرب» علت اصلی آن است:« اما اساسا چرا یک متن باید مسئله برانگیز باشد، من دارم تاریخ را به عقب می‌روم و دقیقاً اینها مسائلی است که مطالعات جدید راجع به پیدایش اسلام و قرآن مطرح می‌کند. دلیل اصلی به نظر من و بسیاری از محققین، جنگ‌های داخلی بین مسلمین و فتوحات و پیدایش امپراطوری عرب است. جنگ‌های داخلی را همه خوب می‌دانید، فقط گاهی آدم فراموش می‌کند که اسلام در خشونت به دنیا می‌آید و در خشونت بارور می‌شود و این جنگ‌ها، جنگ‌های بین خود مومنین و مسلمین است و بعضی از مورخین می‌گویند فتوحات از جنگ های داخلی کمتر کشته دادند. از خود زندگی پیغمبر شروع کنید، آنچه را که به آن غزوات می‌گویند بین پیامبر و قبیله قریش که نزدیکان سببی و نسبی خودش هستند اتفاق می‌افتد. بعد از مرگ پیغمبر که بر اساس بعضی روایات مسموم می‌شود و به مرگ طبیعی نمی‌میرد خشونت‌های جانشینی پیش می‌آید که از لحاظ شیعه خیلی زیاد بودند و مرگ فاطمه دختر پیامبر به علت این خشونت ها بوده است. تا در زمان خلیفه اول جنگ‌های ربذه پیش می‌آید، بسیاری می‌خواهند برگردند به عقیده پیشین خود و ابوبکر مانع می‌شود. جنگ‌های خونینی به راه می‌افتد، در زمان عمر خلیفه دوم فتوحات آغاز می‌شود، خودش بر اساس روایات به دست یک برده ایرانی کشته می‌شود، خلیفه سوم عثمان در اولین یا دومین جنگ داخلی بزرگ کشته می‌شود. خلافت به علی می‌رسد که با ۵ سال خلافت در سه جنگ داخلی بزرگ درگیر است. یعنی جمل، صفین و نهروان. علی به دست یکی از خوارج کشته می‌شود، بعد بنی‌امیه بر سر کار می‌آید و سرکوب شدید مخالفان، البته این مخالفان بیشتر طرفداران علی بودند، علویون، کشتارهای بزرگ که موجب شورش‌های مسلحانه بعدی می‌شود، و آن شورش ‌ها سرکوب‌های بیشتری را برمی‌انگیزند، یعنی یک دایره معیوب سرکوب و شورش پیش می‌آید، بنی امیه هم در یک انقلاب خونین به دست بنی عباس از بین می‌رود، بنی عباس هم این دایره معیوب و سرکوب خشن را شروع می‌کنند و سرکوب‌هایی که باعث شورش و شورش‌هایی که باعث سرکوب می‌شود ادامه پیدا می‌کند.

می‌رسیم به اواخر قرن سوم هجری، یعنی تا سه قرن، سه قرن و‌نیم آنچه واقعا مشخصه تاریخ پیدایش اسلام است جنگ های داخلی است. جنگ‌های بین خود مسلمانان، در عین حال بسیار زود، یعنی از زمان عمر فتوحات آغاز می‌شود و دو امپراتوری بزرگ، رم شرقی، بیزانس زمین‌های جنوبی خود را از دست می‌دهد و امپراطوری ساسانی سقوط می‌کند و یک جهان جدید زاده می‌شود و به قول غربی‌های پارادایم فرق می‌کند. یعنی در طی چند دهه، دیگر اعراب در دنیایی غوطه‌ور می‌شوند که دنیای آنان نبود و همه این‌ها در این مدت است که اسلام به عنوان دین مطرح می‌شود و قرآن نگارش می‌یابد.

شاید چیزی که ۲۰_۳۰ سال پیش کمتر به آن توجه شده بود، این بود که این دو مسئله به هم مربوطند، وقتی متون و روایات را می‌بینیم، همان شخصیت‌هایی که در جنگ‌های داخلی نقش مهمی داشتند؛ محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی و بعد از آن حجاج ابن یوسف، عبید ابن زیاد، همین شخصیت‌ها را در روایات و تاریخ نگارش قرآن هم می‌بینیم. بنابراین اینها به هم مربوطند. قرآن‌های مختلف، در چنین فضای و جوی نگاشته شده و طبیعی است که مسئله‌برانگیز باشند و بازتاب این خشونت‌ها و تنش‌ها در قرآن هست».

محمدعلی امیرمعزی، استاد دانشگاه پاریس، در بخش نهایی سخنان خود در نشست «حلقه‌ی دیدگاه نو»، به علت اصلی اختلاف میان مسلمانان بپردازد. او با فرض این‌که پیام اصلی پیامبر اسلام «اعلام پایان دنیا و معرفی آخرالزمان» بوده و این‌که اسلام و قرآن ریشه‌هایی در «فرهنگ یهودی-مسیحی» دارد، مدعی شد که معرفی «مسیح موعود» می‌تواند منشاء اصلی این اختلافات باشد: «حال در قسمت آخر حرفم. بار عقب‌تر می‌رویم، چرا این اختلافات بین مسلمین هست؟ چرا مسلمانان برای قرن‌ها همدیگر را پاره می‌کردند؟ در همین قرآن‌هایی که متون مقدسشان شکل گرفت، قرآن و حدیث، این به نظرم بر اساس مطالعات اخیر من و بعضی دوستانم برمی‌گردد به ریشه اصلی پیام محمد و من اینجا حرفم را به شکل یک قیاس منطقی مطرح می‌کنم قیاس منطقی «سیلوجیزم»، به قول فرنگی‌ها.

مقدمه کبری، قضیه اول اینکه محمد آمده است برای اینکه آخر زمان و پایان دنیا را اعلام کند، آنچه که فرنگی‌ها به آن می‌گویند جنبه اپوکلیپتیک، این جنبه اخرالزمانی در قرآن بسیار سنگین مطرح است، یعنی ما راجع به آخر الزمان یکی دو آیه نداریم، یکی دو سوره نداریم، ده‌ها سوره داریم، یعنی سوره‌های پایانی، ۳۰_۳۵ تای آخر بجز یکی دو استثنا همه آخرالزمانی هستند و بعد، ده‌ها و ده‌ها آیه و آنچه که مهم است این است که این آخر الزمان بسیار زود پیشبینی شده و تمام قاموسی که برای آن پیش‌بینی شده یک حالت هشدار دارد برای آخر الزمان. اسمی که برای آخر زمان آمده، الساعه هست، یعنی چیزی که در حال حاضر در حال اتفاق افتادن است. حتی امروز در فارسی و عربی وقتی شما می‌خواهید کاری را فوری انجام بدهید می‌گویید الساعه. این از قرآن آمده، یعنی آنچه که در حال فرود آمدن و ناگهانی است. اسم دیگر آن الواقعه است، یعنی چیزی که در حال فروافتادن است، در حال وقوع است، اسم دیگرش […]یعنی چیزی که دارد واقع می‌شود. علاوه بر اینها حدیث‌های زیادی داریم در مورد ناگهانی بودن آخر الزمان که دارد پیش می‌آید. قرآن درباره ابعاد اخرالزمانی خود کاری که می‌کند این است که مردم را دعوت می‌کند به مهربانی، به نیایش، روزه، زکات، چون تنها جوری که می‌توانند از خشم خدا در امان باشند این است که آدم‌های خوبی باشند، چون روز قیامت در شرق وقوع است و باید خودشان را مصون نگاه دارند. از این بابت قرآن متعلق به زمان خود است، یعنی متن‌های اپوکالیپتیک، در تمام ادیان یکتاپرستی، یهودیت، مسیحیت و زرتشتی در همین زمان متن‌های اخرالزمانی بسیار است. در یهودیت ما دو تا داریم، وحی زرو بابل ترجمه‌ی وحی ترجمه آپوکالیپس است به معنی وحی آخرالزمانی. یا اسرار شمعون این حیان، یا جاماسب‌نامه متن‌های زرتشتی هستند، کمی تردید هست در تاریخشان، اما حدودا مال همان زمان‌ها هستند، بخصوص متن‌های آخرالزمانی مسیحی به زبان سریانی که ده‌ها وحی داریم و مربوط به همین زمان دقیقا و همه می‌گویند مراقب باشید که آخرالزمان در شرف وقوع است.

حالا چرا این‌گونه است، به دلیل اینکه شاید یک جو آخرالزمانی در آن زمان وجود داشت به دلیل جنگ‌های بسیار طولانی بین روم شرقی و ایران که کشته ‌های بسیار و بیماری‌های بسیاری در پی داشت. مردم جابجا می‌شوند، روم شرقی و ساسانیان مالیات های سنگین به مردم می‌بندند و دوران بسیار تلخی است. ما می‌دانیم به خاطر مطالعات زمین شناسی زلزله‌های زیادی در این دوره وجود داشت، یکی از آیه‌ها به نام زلزال هست، یعنی زلزله. به دلیل مطالعات نجومی می‌دانیم که چندین خسوف و کسوف دقیقا در این دوره زمانی قرن ۶_۷ میلادی اتفاق میافتد، میدانیم چند باز طاعون و وبا آمدن و از این رو دوره‌ای است که در آن‌ جو آخرالزمانی است، مردم بسیار نگرانند و در عین حال امیدوار به یک منجی برای نجات. این مقدمه کبری قیاس من.

مقدمه صغری این است که محمد متعلق به یک فرهنگ یهودی-مسیحی است. اینجا به آن گفته می‌شود biblical culture یعنی بر خلاف آنچه که متون اسلامی می‌گویند و عربستان را به صورت یک سرزمین جاهلیت معرفی می‌کنند که قبل از اسلام در آن مردم سنگ‌ها و درخت‌ها را می‌پرستند و دخترانشان را خاک می‌کردند، چنین چیزی نیست. هم مطالعات باستان‌شناسی و مطالعات دیگر نشان داده که اینطور نیست و مهمتر از همه خود قرآن است. یعنی ما در برابر چند آیه در باره بت‌پرستی اعراب قبل از اسلام، هزاران آیه داریم در مورد داده‌های عهد عتیق و عهد جدید. تقریبا در هر صفحه یک شخصیت یهودی مسیحی داریم ما و به اصطلاح مضامین یهودی و مسیحی، یعنی یکتاپرستی، پیغمبر شناسی، یعنی گه‌گاه خدا پیامش را با پیغمبرانی به سمت مردم می‌فرستد، یعنی آخر‌ت‌شناسی، مردم به خاطر اعمالی که کردند پاداش می‌بینند و یا تنبیه می‌شوند. اینها مضامین اصلی یهودیت و مسیحیت و دیگر دین‌های این فرهنگ یهودی مسیحی و مانویت هستند. بنابراین آنچه که متون اسلامی می‌گویند یک جنبه اعتقادی دارد، همه ادیان می‌گویند که قبل از ما چیزی وجود نداشت و بعد از ما همه چیز هست. قبل از ما تاریکی و بعد از ما نور. اما حالا می‌دانیم که اینطور نیست قرآن کاملا رد میکند این موضوع را و تقریبا ثابت شده است. نه تنها قرآن دایم درباره شخصیت‌های انجیلی و ‌توراتی حرف میزند، از آدم تا نوح تا ایوب و ابراهیم و موسی و زکریا و عیسی و مریم، آنچه که مهم است در قرآن به این موارد به صورت اشاره ای پرداخت می‌شود یعنی کسانی که قرآن را می‌خوانند یا گوش میدهند این قصه‌ها را می‌شناسند، بنابراین یک اشاره برایشان کافی است. یعنی شما اگر بخواهید قصه ابراهیم و موسی را از طریق قرآن بشناسید نمی‌توانید، چون تکه‌هایی از این قصه‌ها فقط تفسیر شده در قرآن، وگرنه قصه‌های ابراهیم و عیسی و موسی تعریف نشده، بنابراین مستمعین قرآن این قصه‌ها را می‌شناسند و اشاره ای برایشان کافی است. از سوی دیگر مسائل طرح شده مسایل پیچیده ای است اگر عیسی معرفی شده به عنوان روح الله، یا کلمه‌الله اینها مفاهیم کریستولوژیک بسیار پیچیده‌ای است، اگر به کسی که درخت را می‌پرستد بگویی عیسی کلمه‌الله است او چیزی نمی‌فهمد، بنابراین با یک فرهنگ توراتی-انجیلی، عهد قدیم و جدید در تماسیم، و اصولاً زبان های مقدس یهودیت و مسیحیت حضور سنگین دارند در قرآن. خود کلمه قرآن از زبان سریانی می‌آید و ما این را نمی‌دانم و فکر می‌کنیم عربی است، چرا که ریشه «قرأ» را در آن می‌بینیم. از قرآن به بعد، کلمه «قرآن» در عربی راه می‌یابد، قبل از قرآن کلمه قرآن در عربی وجود ندارد، قرآن از «قریانا» ی سریانی می‌آید به معنی کتاب دعا. کلمه «سوره» به معنی فصول قرآن، سریانی است و ریشه عربی ندارد، کلمه «آیه» به معنی تکه‌های متنی، عربی نیست، سریانی است. کلماتی مانند زکات و صلاه سریانی هستند، حج عربی نیست، عبری است، ارانی عبری است. بنابراین زبانهای مقدس یهودی، عبری و مسیحی و اَرانی سریانی و حبشی در قرآن وزن سنگینی دارد. بنابراین محمد و یا راوی قرآن دارای یک فرهنگ یهودی-مسیحی است که دارد آخرالزمان را اعلام می‌کند که در شرف وقوع است.

با این دو مقدمه صغری و کبری، نتیجه‌ی یک قیاس منطقی این است که چنین شخصی حتما باید آمدن مسیح موعود را اعلام کند. چون ما در این دوره، قرن ۶-۷ و در این منطقه نمی‌توانیم متعلق به یک فرهنگ توراتی باشیم، آخر دنیا را اعلام کنید و آمدن مسیح موعود را اعلام نکنید، حالا چرا من به صورت منفی این را می‌گویم؟ چون قرآن آمدن مسیح موعود را اعلام نمی‌کند و در این باره چیزی نمی‌گوید، عیسی مسیح معرفی شده، عیسی بن مریم مسیح گفته می‌شود، اما درباره مسیح طوری حرف میزنند انگار فامیلی عیسی است، هیچ توضیحی راجع به این کلمه که بسیار وزن مذهبی سنگینی دارد داده نشده، یعنی نگفته مسیح یعنی چی یعنی منجی آخر زمان. ولی در عوض در حدیث خیلی گفته شده، در حدیث از آخرالزمان گفته شده و اینکه مسیح خواهد آمد. یک پرانتز کوتاه باز می‌کنم و اینکه احتمالا این قسمت‌های آخرالزمانی قران و حدیث آخرالزمانی اصالت دارند و به احتمال خیلی زیاد به شخص محمد و زمان او برمی‌گردند، مسلم است. به دلیل اینکه مسلمانان بعدی هیچ نفعی نداشتند اینها را از خودشان بسازند چون آخرالزمان به وقوع نمی‌پیوندد و جهان پایان نمی‌گیرد، پس ساختن چنین سوره‌ها و آیه‌ها و حدیث هایی به یک نوعی صداقت پیامبرشان را زیر سوال می‌برد پس نفعی در ساختن آن نبود. مورخین پیدایش اسلام بر این عقیده هستند که شاید تنها قسمت‌های اصیل قرآن که به زمان محمد برمی‌گردد و حدیث‌هایی که شاید اصیل باشند دقیقا آنهایی هستند که آخرالزمانی هستند. پرانتز را می‌بندم.

بنابراین ما حدیث زیاد داریم که در آن مسیح موعود، عیسی معرفی شده و از آنجا موضوع باز هم پیچیده تر می‌شود وقتی علی ابن ابی طالب خودش را مسیح زمان معرفی می‌کند و می‌گوید من عیسای این زمانم . برای بعضی از مومنین به پیامبر، علی منجی آخرالزمان است. شاید همه اختلافات از اینجا می‌اید، یعنی کسان زیادی، به‌خصوص آنهایی که در دشمنی قدیمی بین بنی‌هاشم و بنی امیه، متعلق می‌شدند به طیف نفوذ بنی امیه این حرف را قبول نداشتند. آنها نه محمد را زیاد قبول داشتند-آن کسانی که قرآن به آنها می‌گوید منافق، یعنی مومنین واقعی نبودند- و نه علی را قبول داشتند و بنابراین خود قرآن هم نشان می‌دهد که بین مومنین به پیامبر تنش زیادی وجود دارد. و قرآن همه این تنش‌ها و تناقض‌ها را در خود دارد و جنگ‌ها را. تناقض‌ها منجر به جنگ می‌شود به‌خصوص بعد از مرگ پیغمبر، عده‌ای فکر میکردند علی مسیح موعود است تنها جانشین شایسته پیغمبر است و بنابراین جنگ‌ها از آنجا شروع می‌شود.

امیرمعزی در پایان از «ظهور یک امپراتوری در زمان عبدالملک، خلیفه پنجم اموی، سخن گفت و او را «بنیان‌گذار واقعی اسلام به‌عنوان دین» دانست:«[اما] اتفاق مهمی که می‌افتد، فتوحات و تولد یک امپراتوری است که همه ورق‌ها را از نو بر می‌زند و به‌خصوص از وقتی‌که پارادایم عوض می‌شود، از زمان عبدالملک اتفاقات بسیار مهمی می‌افتد، عبدالملک خلیفه پنجم اموی است، بین سالهای ۶۵تا ۸۵ هجری خلافت کرده است، یعنی اواخر قرن هفت و اوایل قرن هشت که به عقیده بعضی مورخین، بنیان‌گذار واقعی اسلام به عنوان دین، امپراطوری عبدالملک است. عبدالملک است که زبان عربی را زبان رسمی دولت اعلام می‌کند، تا آن وقت زبان اداری یا یونانی بود یا پهلوی، فارسی میانه، عبدالملک می‌گوید دیوانی‌های بیزانس و ایران باید عربی یاد بگیرند یا عرب‌ها باید مدیریت یاد بگیرند. قانون‌های مهمی می‌گذارد، راجع به خراج، خمس، اهل ذمه‌ی اقوام کشور‌های فتح شده و در مجموع او است که به احتمال زیاد این روایت رسمی قرآن را شکل می‌دهد و به عنوان قرآن امپراتوری معرفی می‌کند. البته دشمنان بنی امیه این روایت را قبول نمی‌کنند، یک کاری که عبدالمک می‌کند این است که سعی می‌کند یه حافظه جمعی جدید درست کند، به‌خصوص سعی می‌کند جنبه‌های آخرالزمانی محمد را به فراموشی بسپرد یا فقط از آنها تاویل ارائه دهد و معنی تحت‌اللفظی آن را نمی‌گیرد. وقتی که شما یک دولت محکم دارید دوست ندارید دنیا تمام شود و از این رو جنبه‌های آخرالزمان به حاشیه برده می‌شود، و آن که بیش از همه مهم است این است که علوی ‌ها را کشتار می‌کند، به‌خصوص با دو تا از حکمرانانش، عبیدالله ابن زیاد و حجاج ابن یوسف و قرآن خود را به عنوان قرآن رسمی تحمیل می‌کند که البته عده زیادی نمی‌پذیرند و تا قرن ها چندین قرآن با هم در سرزمینهای اسلامی در جریانند. به احتمال زیاد اوست که به این دین اسم اسلام را می‌دهد. تا به آن موقع ما متونی داریم که به ما می‌گویند کسانی که دنباله چ‌رو محمد بودند، «مومنون» نام داشتند، مومنین یا مهاجرین. اسم اسلام و مسلمین از زمان عبدالملک [رایج شده و از آن] متن و سکه هست، بنابراین به نوعی بنیانگذار اسلام به عنوان دین امپراتوری عبدالملک است و اوست که سعی می‌کند قرآن را [شکل دهد] قرآنی را که ما می‌شناسیم به عنوان رسمی و الان همه ‌ و حتی شیعیان هم قبولش می‌کنند، البته نه همه. این قرآن یک جور بی‌نظمی ارادی دارد، بی‌نظمی سوره های مکی و مدنی، چرا؟ چرا آیات مکی و مدنی مخلوط شدند، چرا همه‌چی پاره‌پاره است و تکه‌‌پاره‌‌های هر قصه و مضمونی در کتاب پخش شده، مسلمانان در این که این بی‌نظمی وجود دارد حرفی ندارند، در ارادی بودن آن بی‌نظمی هم همینطور، ولی سوال این است که چرا؟ چرا امپراتوری و دستگاه خلافت خواسته این بی‌نظمی ارادی را تحمیل کند».

پس از پایان سخنرانی یک ساعته‌ی محمدعلی امیرمعزی، در بخش دوم نشست، آقایان مجید سلیمانی و محسن متقی هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به بررسی کتاب و طرح سوالاتی از آقای امیر معزی پرداختند و نشست با پرسش و پاسخ حاضران با نویسنده پایان یافت.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 224390] [تاريخ انتشار: پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هشتم مارس ۲۰۲۱ ، 01:05:29 توسط سخنگو
در سالهاي شصت زماني كه حكومت خميني براي اعدام جوانان مبارز در زندانها به قاتل احتياج داشت گروهي به يكي از زمينهاي فوتبال نزديك رفتند و به انها پيشنهاد پول دادند و انها را أجير كردند . حركت انها ربطي به مذهب نداشت و براي انها "درامد" داشت . تا زماني كه انسانها از قدرت پول غافلند و به دور مذهب بالا و پايين مي پرند " عرض خود مي برند و زحمت ما ميدارند ". انسان دو چيز لازم دارد اكسيژن و پول . اگر به فرض محال ايرانيان سرمايه گذاري مالي ميكردند ( كه مجاهدين و برخي گروه ها كرده اند با خريد املاك ولي معلوم نيست سود ان چه مي شود ) و سود انرا براي نابودي حكومت بكار ميبردند امروز اين حكومت وجود خارجي نداشت . انچه حكومت را نگه داشته مذهب نيست , كشتار و ترس است كه با قدرت پول انجام ميشود . با احترام به نظرات همه .
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 18:48:56 توسط هالو
رفیق جان, در ضمن بسیار خوشحال شدم وقتی دیدم شما هم در ترویج اندیشه ما, مجموعه اخلاقی-معنوی سه‌گانه‌ی «پندار و کردار و گفتار نیک» را بد! نمی‌دانید. بنوعی هم تایید اندیشه ماست! این اندیشه ایرانی است!
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 17:44:14 توسط هالو
... من شخصا از نیروهای اهورایی و نیروهای اهریمنی برای توضیح این جهان استفاده میکنم.من از کلمات اهورا و اهریمن برای پاسداشت و یادبود آن بزرگ مردان نیکواندیش, که در در زمان خودشان! با علم خودشان! چنین می‌اندیشیده‌اند استفاده میکنم, و از طرفی دیگر چون این کلمات با گوش ما آشتاتر هستند. مانند آنکه با استفاده از کلمه اتم در قیزیک نیز, ما یاد آن اندیشمندان یونانی را گرامی می‌داریم که در آن اندیشیده‌اند. و من در این راه سعی می‌کنم از جاده علم خارج نشوم. ولی بطرز ساده بگویم, در انتها میرسیم به مغز شما, آنجا که «پندار» شما شکل میگیرد و افعالتان از آن صادر می‌شوند و افعالتان باعث تغییراتی در این چهان میشود. توضیح علت و چگونگی شکل‌گیری «پندار» شما, موضوعی پیچیده‌تر از آن می‌شود که من قادر باشم در چند جمله آن را اینجا بیان کنم. من خود هیچگونه دوگانگی و تعصبی ندارم و میتوانم حدس بزنم که آن اندیشمندان ایرانی نیز نداشته‌اند زیرا خودشان هم گفته‌اند که: «راه در جهان یکی است و آن راستی است»
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 17:40:50 توسط هالو
رفیق جان, اول اینکه شما نمی‌توانید خود از مردگان وام بگیرید و ما را ازآن نهی کنید!!(آن دو جمله که از مردگان نقل کردید!) جمله اول اگر از مارکس باشد که کمی تا حدی ابلهانه است! زیرا بعد از مردنش نیز کار او را باید به مردگان واگذار کنیم؟ (اگر به سطح چسبیدی, مغز را فراموش میکنی!) رفیق جان, آنجا که فرمودید ایرانیان بدانند, بله, می‌دانیم که ادیان ابراهیمی تحت تاثیر آیین «مهر پرستی» بوده‌اند زیرا این آیین و میترا ‌پرستی نیز از دیرباز در این منطقه رایج بوده است. و دیگر اینکه آنان در زمان خودشان چنین و چنان می‌کرده‌اند! بما چه مربوط است؟ این تاریخ است برای دانستن و نه موبمو عمل کردن! "ترازمندی در اندیشه" یعنی چه؟ کلمات سنگین و قلمبه سلمبه؟ و آن اعتدال! در کنش و رفتار را که از دست‌رفته میدانید نیز, طبق اندیشه ما, آن کنش و رفتار, خود نیز حاصل نیروهای اهورایی و اهریمنی هستند! در ضمن, اهورا و اهریمن خدا نیستند! نیرو هستند! این اندیشه است, مذهب نیست و تکلیفی ندارد. یک اندیشه هزاران سوال در خود دارد, پویا و در تحرک است. ما به مردمان اندیشه می‌دهیم تا خود اندیشه کنند و کردار راستین را برگزینند ...
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 17:35:55 توسط حسن آقا
۵ - حال با ورشکستگی کامل حکومت اسلامی پس از ۴۰ سال غارت و کشتار، دوران اسلام سیاسی نیز به سر آمده. باید فقط در فکر اسلام‌ستیزی بنیادین و «ژاکوبینی» بود.اینجا باید «به نقش قهر تاریخ» توجه کرد! به رغم یورش اسلام و اعراب، ما همچنان گنجینه‌ی تاریخی هنر و ادبیات سراسر ایرانی داریم. و نیز می‌توانم آیین‌های باستانی ایرانی را در مجموعه اخلاقی-معنوی سه‌گانه‌ی «پندار و کردار و گفتار نیک» بازسازی کنیم و با جشن‌های پرمعنا و طبیعت‌گرایی چون نوروز-تیرگان-مهرگان-یلدا، در مبارزه علیه اسلام-در هر ترکیب و لباس سیاسی یا فرهنگی یا اخلاقی- زندگی ایرانی و غیر‌مذهبی کنیم. در همین راستاست که ما به «مورخین آیین ایرانی» نیز نیاز مبرمی داریم تا راه و روش زندگانی ایرانی را از میان آتش این جهنم اسلامی نجات دهیم. و برای صلابت بخشیدن به این بازسازی فرهنگی-تاریخی، آن را به این یا آن شکل حکومتی یا این و آن طبقه اجتماعی وصل نکنیم. همه این فعالیت‌ها در بطن جامعه چون مقاومتی نامتمرکز در جریان است. راه آزادی و عدالت و بازسازی شخصیت ایرانی فقط با عبور از نعش متعفن اسلام مرده‌پرست و زن‌ستیز می‌گذرد و بس.
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 17:30:38 توسط حسن آقا
۴ - این که روشنفکران مذهبی و تیوری‌های سیاسی را ادغام و از آن التغاط سیاسی ساختند امری ایرانی نیست. مثال: «دمکرات‌مسیحی‌ها» در ایتالیا و آلمان. تفاوت اینجاست که در اروپا علیه دستگاه روحانیت قرن‌ها مبارزه فکری-فرهنگی شد... در ایران اول با شکست مشروطه و سپس با تجاوز نظامی متحدین و برکناری رضاشاه، تسلط ایدیولوژیک روحانیت تضعیف دایمی نشد. این که سوسیال‌دمکراسی، سوسیالیسم یا لیبرالیسم را با اسلام مخلوط کردند بیانگر قدرت این فلسفه‌های سیاسی بود نه ضعف آنها. «ولایت مطلقه فقیه» واکنش خمینی به نفوذ این گرایش‌ها در اسلامش نبود؟ در شرایط ایران استبداد سیاسی اجازه نداد که حتی «خداپرستان سوسیالیست» که علی شریعتی در دوره‌ای به آن پیوست، در گستره‌ی جامعه رشد کند و مقولات آزادی سیاسی و عدالت اجتماعی را در قبای حزب و دسته و در فضای باز به توده‌های شیعه‌گرا معرفی کند. تراژدی این بود که در عمل، حتی این حرکت‌های روشنفکری-مذهبی به جای تضعیف روحانیت به عکس آن منجر شد.از فردای انقلاب همه این جریانات یک به یک مورد سرکوب و حذف قرار گرفتند. نقش فرد خمینی و بینش فوق‌ارتجاعی سیاسی وی،در این روند اساسی بود.
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 15:01:02 توسط کاربر قدیمی!
حسن آقا سوسیال‌دمکراسی «اسلامی» دیگر چه صیغه ای است؟ هر از چندگاهی در لابلای نوشته هایش متلکی به سوسیال‌دمکراسی میاندازد که مثلا صدای ما را دربیاورد؟! پدرجان این افرادی که نام بردی گاوتر از این حرفها بودند که درک درستی از سوسیال دمکراسی داشته باشند آنهم در کنار دین ارتجاعی مثل اسلام که اصلا غیر ممکن است و دست نیافتنی! سوسیال دمکراسی با سابقه حزبی 150 ساله در آلمان به برابری حقوق زنان با مردان معتقده و در برنامه اش دارد چیزیکه با فقه اسلام اصلا جور درنمیاید وقتیکه در قرآنشان آمده زن نصف مرد ارزش دارد یا زنانی که از مرد حرف شنوی ندارند روزی سه بار کتکشان باید زد و صدها چرندیات زن ستیزی دیگر اسلامی! واقعاً خنده داره بگیم یک آدم مذهبی میتواند روشنفکر باشد!؟ این ملاهای بدون عمامه مثل بازرگان عمداً خودشان را به خریت مسلمانی زدند که اصلا میانه ای با لیبرالیسم نمیتوانند داشته باشند چون اصل اول لیبرالیسم آزادی بیان و اندیشه داشتن است که در اسلام ممنوع است! یکسری القاب غربی را برای آرایش تفکرات ارتجاعی پوسیده شان به خود چسباندند برای فریب مردم و فکر نمیکردند با مقاومت اسلام آخوندی مواجه میشوند!!
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 10:49:35 توسط کاربر قدیمی!
اشتباهی که یکسری میکند و میگویند مسلمانهای مغز شستشو داده شده را دیگر نمیشود تغییر داد چون اسلام هم غیرقابل تغییر است! ادیان و خداسازی هم محصول فکری انسانها هستند و به مرور زمان و با تغییر شرایط محیط زیستی قابل تغییر هستند و تغییر هم داده شدند مثل مسیحیت کاتولیک که از درونش رفرمهائی صورت گرفت و پروتستانت زاده شد و شاخه های دیگرش تا کمی قابل تحملتر باشد. یعنی اگر یکسری روشنفکر به اندیشدن و مقاومت علیه قدرت مرگبار و زورگوی کلیسای کاتولیک پانصد سال پیش همت نمیکردند هنوز ما توی اروپای قرون وسطی زندگی میکردیم که دین در سیاست و زندگی مردم دخالت مستقیم داشت و چه جنایاتی که همین کشیشهای مثلا خداترس که نکردند! مبارزین ضد سلطه دینی اروپا نشان دادند که میشود حاکمیت دین سیاسی را کنار زد تا به آزادی و دمکراسی رسید. حالا نوبت همه دلسوزان ایرانی است که با تلاش و روشنگری علیه اسلام عربها و آخوندها به مبارزه با آن برخیزند چون بدون گذر از اسلام و قرآنش یا رفرم کردنش رسیدن به دمکراسی و آزادی و عدالت و حقوق بشر غیر ممکن است.ممنوعیتهای اسلام را به خودش برگردانیم که عامل اصلی عقبماندگی ایران و ایرانی بوده!
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 07:13:05 توسط افراسیاب
اگر می‌خواهید اسلام را از بین ببرید باید سانسورش کنید و تمام آثارش را محو کنید کاری که اسلام با دین زرتشتی کرد، مسلمونها در نقد دین زرتشت کتابی بیرون ندادند بلکه همه آثار زرتشتی را از بین بردند و سوزاندند. وقتی آخوندی گری ممنوع شود و آثار و کتابهای آخوندها را از بین ببرید آنوقت نسل جدید اطلاعی از این مذهب و ایدولوژی ندارد و در نتیجه فراموش می‌کند، مسلمانان به همین طریق ادیان دیگر را از بین بردند. مسجدها را تبدیل به آپارتمان کنید و اجازه ندهید کتب اسلامی و قرآن چاپ شود و ورود آن را نیز ممنوع کنید آنوقت خواهید دید بعد بیست سی سال که آدم‌های جدید در جامعه شکل گرفتند چیز زیادی از این مذهب مخرب نمی‌دانند، البته بعد از آمدن جمهوری اسلامی در ایران خیلی از کشورهای مسلمان وحشت کردند و تا آنجا که توانستند و می‌توانند اسلام را محدود کردند و حتی در بعضی کشورهای شمال آفریقا معدود مساجدی را تبدیل به هتل برای توریست‌ها کردند. در مورد اسلام شیعه در ایران و در آینده هر چیزی از این آخوندها پیدا کردید با خودشان بسوزانید و از روش بپرید، اینها را باید محو کرد و تمام بناهایشان را بجز آن تاریخی ها ویران کرد.
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 05:23:31 توسط حسن آقا
۳- آنچه در «مورخین قرآن» گرد هم آمده، این آثار نقد تاریخی اسلام، برای بسیجی و بازاری نوشته نشده. از اهمیت روشنفکران ملی-مذهبی و مذهبی-سوسیالیستی در به روی کار آمدن رژیم شیعی اسلامی غافل نباشید. از بنی‌صدر تا بازرگان و یزدی و قطب‌زاده، مسلمان‌های «مدرن» تا مجاهدین خلق، به رغم خواست استراتژیک‌شان، در اتصال ایدیولوژیک مردم به روحانیت مرتجع نقش محوری بازی کردند. هرچند فکر می‌کردند با اختلاف با روحانیت برای رسیدن به لیبرالیسم و سوسیال‌دمکراسی «اسلامی» خواهند رسید. نقش اسلام سیاسی فقط به تروریست‌های «فداییان اسلام» محدود نمی‌شود. روشنفکرانی چون شریعتی و آل احمد، و سیاستمداران سکولار مسلمان (نه لاییک، که با سکولاریسم تفاوت دارد) که نیروی جوانان و قدرت سازماندهی انقلابی را زیر چتر روحانیت فوق‌ارتجاعی آوردند، زمینه‌ی حکومت اسلامی را برخلاف عقیده سیاسی خود چیدند. نقد تاریخی بالا از ادامه‌ی زیست سیاسی اسلام سیاسی در درازمدت اهمیت شایانی دارد. در این دوران فروپاشی رژیم اسلامی، این آثار زمینه‌ی پاکسازی فرهنگی کامل را در آینده فراهم می‌کند. آذر هم اشتباه می‌کند:مردم چین مذهب ندارند: کنفیسیوس!
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 03:37:11 توسط Michael
Koran is the most important agent of the west in controlling foreign land. Millions of dollars are spent to create, maintain and spread different religions in order to control minds and rub the owners of those minds. The most obvious action against this phenomenon is to avoid these sessions when a " Paris University Professor" sits down and spreads nonsense. wasting time. One feels sorry for the audience. Michae
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 22:26:31 توسط کاربر قدیمی!
به Reza. اولا ما چه جوری وقتمان را تلف بکنیم یا برای چه چیزی صرف بکنیم به خودمان ربط دارد نه به تو! آن نصیحت هایت برای یادگیری را ببر برای عمه جانت! مشکل ما فقط با قرآن و اسلام نیست بلکه داشتن هموطنانی ناآگاه امثال خودت هم هست که داری میگی کاری به این نداشته باشیم قرآن و اسلام چیست و بگذاریم مسلمانها در جهالت خودشان بسر ببرند ولی فراموش میکنید که بدترین ضربه ای که ایران و ایرانی خورده از حضور اسلام و مسلمان بودن مردم ماست و از سازشکارانی امثال خودت که میگند این مردم را نمیشود تغییر داد و راحتشان بگذاریم!وقتیکه تشخیص میدهیم دینی یا مرامی غلط است یا اشتباه دارد وظیفه دوتا آدم تحصیلکرده و فهمیده و روشنفکر است که نگاه آنالیزانه بکنند و بگویند اشتباه در کجاست یا راه حل چیست. اینکه میگی اگر خدا هم بیاید به این مردم بگوید اسلام و محمد پیامبر از من نیست با اینحال قبول نمیکنند و دوست دارند به دین و ایمان خودشان بچسبند مثل اینست که تشخیص بدهیم کسی بیمار است ولی آنرا به حال بیمارش رها سازیم و دنبال دوا و درمانش نباشیم.ولی اسلام مثل یک ویروس مسری شد و کل جامعه را بیمار میکند چه باید کرد با پاندمی؟
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 22:11:40 توسط اکثریت ساکت
برای درمان یک بیماری باید اونو شناخت. باید همه کثافتهای این دینرو رو کرد. اونی که امروز شستشوی مغزی شده نمیشه کاریش کرد، تمام عمرش در جهالت طی شده بعدش هم یک روزی تمام، ولی باید تلاش کرد نسلهای بعدی در جهالت فرو نرن بخاطر همین باید آیه به آیه این دین زیر انتقاد بره. تا بیست سی سال پیش نقد اسلام امکان نداشت چون کشورهای اسلامی هیچوقت این کارو نکردن و نخواهند کرد و اشتیاقی هم در جاهای دیگه برای این کار نبود ولی امروز برای مثال اروپایی ها حالیشون شده این دین چقدر کثیف و خطرناکه.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 20:17:18 توسط احمد
اسلام و قران نظرات و نتیجه جنگهای محلی و قبیله ای است و داستان نویسی در مورد قبایل پیروز و شکست زمانی یک قبیله از قبیله اخر است اما نویسندگان ان هم بعد از قرنها در تدوین ان اختلاف داشته اند نمونه ان اگر شخصی در مورد خمینی و انقلاب 57 که خود در جنایات شریک بوده خمینی را فرشته جلوه می دهد و کسی که ضربه سختی خورده او را شیاد زمان معرفی می کند و نسل سومی بیاید متنی از ان را بنویسد
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 19:35:50 توسط افراسیاب
رضا راست میگه آنهای که این کتاب را قبول دارند هر چقدر مدرک و سند بیاری قبول نمی‌کنند البته دلیل روانی دارد و یک نوع مرض روحی است و با دلیل و مدرک نمی‌شود باید بهشون قرص و داروی روانی داد.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 17:35:24 توسط Reza
شما بیکارید اینقدر وقت تلف میکنید که برای اونهائی که به این کتاب معتقد هستند دلیل محکمه پسند بیارید . کسانی که این کتاب رو قبول دارند اگر خود خدا هم بیاد بهشون بگه که این کتاب من نیست قبول نمیکنند . بجای این وقت تلف کردنها برید یه زبان کامپیوتر بخوانید ، یا ریاضی و فیزیک
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 15:31:37 توسط کاربر قدیمی!
آذر خانوم ادای روشنفکری را کنار بگذارد وگرنه با دید ایشان بایستی نوشته های ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش یا کتاب نبرد من آدولف هیتلر فاشیست هم اجازه چاپ و نشر و پخش عمومی داشته باشند! همانطور وقتیکه انتشار و پخش مثلا کتاب چگونه بمب بسازیم ممنوع است خب کتابی مثل قرآن هم که دستور قتل مخالفینش یا هر غیر مسلمان را میدهد چه فرقی با همان کتاب بمب سازی برای کشتن دیگران دارد که ممنوع میشود ولی انتشار قرآن نباید ممنوع شود؟ وقتیکه قبول داریم اسلام یک دین سیاسی همیشه بوده و در طول تاریخ رهبر سیاسی کشور همچنین رهبر دینی هم بود(نگاهی به دوران امویان و عباسیان و..)پس اسلام میشود یک ایدئولوژی کشورداری یا حکومتی که قراره در همه امورات زندگی حتی روزانه مردم دخالت مستقیم بکند از قوانین قضائی گرفته تا امورات زیر لحاف مردم!پس چطور نمیشود ایدئولوژی اسلامی را که تخریبگر خطرناک است و با جنگ و خشونت و ترور دگراندیشان وجود نحس خودش را بر مردم و جامعه تحمیل اجباری کرد در مقابلش ایستاد تا دایره نفوذش ابتدا کم شده و بعدا بطور کلی نابود شود؟آگاهی دادن به مردم با تغییر نظام همزمان با ممنوعیت اسلام راه حل!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با ششم مارس ۲۰۲۱ ، 13:17:07 توسط آذر
اصولاً نم‌یتوان مذهب را برانداخت یا دقیقتر ملغا ساخت. چون، مذهب ریشه‌های عمیق اجتماعی دارد و تا زمانیکه با استقرار نظمی سوسیالیستی این ریشه‌ها خشکانده نشوند و دیگر چیزی برای انعکاس مذهبی وجود نداشته باشد، تا زمانیکه آگاهی مردم به آن درجه بالا نرفته باشد که ذهن خود را از تمام رسوبات افکار و عقاید خرافی هزاران ساله پاک کنند، مذهب در اشکال مختلف به حیات خود ادامه م‌یدهد. مذهب تنها در یک جامعه سوسیالیستی و آنهم تدریجا محو خواهد شد. آنچه که فوریت آن در کشورهایی نظیر ایران ضرور‌ست، نه فقط سرنگونی دولت دینی، بلکه استقرار یک دولت نوین است که در آن دین و دولت به رادیکالترین شکل ممکن از یکدیگر جدا شده باشند. به انحصار یک مذهب معین پایان داده شود، یعنی هیچ مذهبی به عنوان مذهب رسمی، پذیرفته نشود. مذهب امر خصوصی مردم اعلام شود. به هرگونه دخالت مذهب در نظام آموزشی کشور پایان داده شود. مردم از این آزادی برخوردار باشند به هر دینی که می‌خواهند بگروند یا اصلا دین و مذهب نداشته باشند. آزادی در وسیعترین شکل ممکن در جامعه برقرار گردد تا هر کس بتواند آزادانه بدون ترس و واهمه نظرات و عقاید خود را ابزاردارد.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱ ، 19:35:07 توسط حسن آقا
۲- تولید اینگونه پژوهش‌های علمی درباره تاریخ اسلام و قران در واقع بزرگ‌ترین ضربه در درازمدت به خرافه‌پرستی و مقدس‌گرایی می‌زند و تیشه‌ایست به ریشه حوزه‌های علمیه‌ی آخوندهای تبهکار. این زحمات طی زمان به روشنفکران میانی نیز رسوخ می‌کند و از تولید روشنفکران مدرن-مذهبی گیج و ملغمه‌‌سازی چون عبدوالکریم سروش و علی شریعتی جلوگیری می‌کند: بچه آخوندهایی که با وجود تحصیلات مدرن جرات آن را یافتند تا منابع اسلامی را آبشخور فکری خود کنند. شیوه‌های نقد و بررسی مشخص از تاریخ دین:«قران مورخین»-، از هر دیدگاهی رهایی‌بخش است.در معرفی بالا برخوردهای نژادستیزانه علیه اعراب نیز نقد شده. ایرانی‌ها بدانند که یکی از آبشخورهای ادیان ابراهیمی همان بینش دوگانگی متعصبانه ادیان ایرانی بود: «آهریمن<—>اهورامزدا». بینشی که جایی برای ترازمندی در اندیشه و اعتدال در کنش و رفتار باقی نمی‌گذاشت. در عزاداری‌هایی که برای «سوگ سیاهش» پیش از نوروز برپا می‌شد، سینه‌زنی و زنجیرزنی میان ایرانیان رایج بود! خلاصه آن که «مردگان را بگذار تا مردگان بردارند»!(مارکس) «ریشه همه‌ی مذاهب،ترس است». (راسل)
نوشته شده در تاريخ پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱ ، 18:52:10 توسط حسن آقا
۱- معرفی کتاب جالبی است. این ۳ جلد «مورخین قران» نام دارد، بازچاپ قران نیست! این که پژوهشگران غیرمذهبی به تحلیل تاریخی-سیاسی، کاوش در زمینه‌های فرهنگی و نفوذ دیگر ادیان را بر اسلام برمی‌شکافند، و نیز به نقد ادبی-فرمال و فیلولوژیک قران می‌پردازند بسیار مهم است: این تاریخ‌دانان در واقع این اثر را مقدس‌زدایی می‌کنند، و بر زایش خشن و تاریخا معین اسلام پرتو می‌افکنند. زایشی توام با جنگ که این دین را از ابتدا‌به‌ساکن دینی دولتی کرد. از کشتار و غارت چند‌صد ساله‌ی روم و ساسانیان- که هر دو به دین دولتی و دولت دینی مجهز بودند، یکی از دلایل شکلگیری این امپراتوری بود. آشنایی اعراب با یهودیت، مسیحیت و ادیان ایرانی مانوی و زرتشتی همه از زمینی-تاریخی بودن اسلام سخن می‌گوید. چرندیات خدای خشن، زورگو و کینه‌ورز یهود را بگیرید و بر آن جامه‌ی چپاول روم و ساسانی بپوشانید، می‌رسید به خلفای اسلامی! چندهمسری در دین یهود رایج و مجاز بود: حضرت سلیمان ۳۰۰ زن و ۷۰۰ برده جنسی داشت!‌پدرش داوود هم چندین زن داشت...و در مسیحیت حتی مارتین لیتر نیز تضادی در انجیل با چند‌همسری نمی‌دید...
نوشته شده در تاريخ پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱ ، 11:16:39 توسط افراسیاب
شما نگاه کنید به اسامی محققینی که در این مقاله آمده و کلی زمان گذاشتند و این کتاب را درآوردند، اینها هر کدام خودشان یک وکیل یا سردفتر و یا کاره ای هستند که خداد یورو و بعضی‌ها تا هزار یورو در ساعت دستمزد میگیرن تا یک نامه یا یک کاری برای کسی بکنند، اینهمه پول از کجا میاد که میدن خرج اینها میکنن تا یک کتاب پر از قتل و جنایت و پدوفیلیسم را چاپ کنند و با یک جلد قشنگ بدهند بیرون و روش هم بنویسند قرآن. اینها اینکارها را برای ماها میکنن برای کشورهای ما و بودجه میلیاردی دارند که کشورهای ما را به گند بکشند، یک کتاب نمیدن بیرون برای نقد و برسی مذهبهای دیگر و همش چسبیدن به چرت و پرتهای مسلمونها چون آنجاها نفت و گاز است و پول فراوان، نشستند روی چاه نفت و با یک اشاره برج خلیفه با بیست میلیارد دلار می‌سازند، اروپا همشون گدا گودا هستند و تو آپارتمانهای کوچک مثل سوراخ موش زندگی می‌کنند و دائم درصدد تخریب کشورهای ما هستند، یادتون است خمینی از کجا آمد یادتون است چه رادیوی تمام کارهاش را گذاشته بود زمین و شورش ۵٧ را هدایت می‌کرد. چقدر پول خرج خمینی و قطب زاده گور به گور شده کردند یادتون است.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱ ، 10:59:08 توسط افراسیاب
تمام این پولی که غربی‌ها خرج میکنن و اینهمه محقق اجیر می‌کنند که در مورد قرآن تحقیق کنند فقط به فقط بخاطر زنده نگه داشتن این ایدولوژی در کشورهای اسلامی است، شما ببینید فقط یک نمونه جمهوری اسلامی چند تریلیون دلار برای جهان غرب سود آوری داشته، احمد کسروی در کتاب شیعه گری هم این نکته را آورده که چرا کتاب‌های مذهبی و صوفی‌گری را در فرانسه ترجمه میکنن و حتی به فارسی چاپ میکنن و برای ما می‌فرستند ولی برای خودشان تا می‌توانند کتاب‌های علمی و روشنفکری انتشار می‌دهند. فرقی نمیکنه محتوای کتاب قرآن چه باشد فقط جلد خوب داشته باشد و روش هم بنویسند قرآن نوشته فلان دانشمند همین می‌شود تبلیغ و تا دلتون بخواد آدم کودن و خینگ و روانی هست که بردارد و بخواند و به آن جذب شود، یعنی ما تا ابدیت در لجن مذهب اسلام غرق شویم و عقب‌مانده بمانیم ولی آنها هر روز بیشتر پیشرفت علمی صنعتی کنند. آخه کدام ابلهی می‌آید پول اینهمه محقق را بدهد که یک کتابی چاپ کند که مخطبش کشورهای عقب افتاده اسلامی باشد.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱ ، 10:18:45 توسط 12345
همه تون سرکارید بابا یک عربی دریک بادیه یه مشت حرف زده قروقاطی خوب وبد زشت وزیبا حالا نشستید تفسیرش میکنید .۴۲ سال پیش حکومتش را امتحان کردید دیگه چیش مونده .۱۱ سپتامبرش را دیدید نولی داعشی را دیدید نوع شیعی را دیدید دست بردارید بگذارید یک لحظه به خودمان بیاییم وببینیم راه کجاست وچاه کجاست ؟
نوشته شده در تاريخ پانزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پنجم مارس ۲۰۲۱ ، 09:52:54 توسط کاربر قدیمی!
قرآن آئین نامه و دستورنامه قتل و جنایت و غارت است و حیف اینهمه وقت و انرژی برای کار تحقیقاتی روی این کتاب عربهای بدوی صدر اسلام تلف شود. کتب تحقیقاتی خوب برخی نویسندگان ایرانی و غیرایرانی دیگر هم است مثل کتاب بازشناسی قرآن به نوشته دکتر روشنگر که تناقضهای درون قرآن را بخوبی بیان میکند! محتوای قرآن واقعا توهین به شعور آدمی میباشد گذشته از عقبماندگی ذهنی نویسندگانش! قرآن که قابل تغییر یا رفرم شدن هم نیست چون مثلا کلام الله است اصلا مناسب زمان بشر امروزی نیست و برای همین مسلمانها با مدرنیتت مشکل دارند و عقبماندگی فرهنگی و اجتماعی و صنعتی و غیره خود را نوعی تحقیر شدگی میدانند و برای دفاع از حیثیت اسلامی شان به تروریسم دست میزنند! قرآن کتابی خشونت پرور است و چون ضعفهای زیادی دارد و ضد دمکراتیک است اصلا باید در اروپا ممنوع شود وگرنه اسلامیزه شدن اروپا را باید منتظر باشند! شما ببینید در هیچ کشور اسلامی اصلا اجازه بحث روی قرآن نمیدهند! چرا؟ چون از گندش خبر دارند! دو روز پیش خواندم رئیس جمهور مصر دستور داد آیات قرآنی از کتابهای مدرسه ای حذف شوند که نشان سرعقل آمدن برخی حکام است! اسلام=دین ترور!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی