الگوی خامنه‌ای؛ بازطراحی ارتش در قالب سپاه سرکوب 


کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش در مصاحبه‌ای که روز ۲۰ اسفند در وب‌سایت دفتر حفظ و نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی منتشر شد، گفته است که یکی از «مأموریت‌های استنتاجی» ارتش، مشارکت «بسزا» در «برقراری امنیت در داخل شهرهایی» بوده که به گفته او در «ناآرامی‌های دی‌ماه ۹۷»، «دچار ناآرامی» شده بودند.

احتمالاٌ منظور او ناآرامی‌های دی‌ماه ۹۶ یا آبان ۹۸ بوده است، چون در دی‌ماه ۹۷، ناآرامی‌های گسترده‌ای گزارش نشده که کنترل آن خارج از توان ناجا یا سپاه باشد که نیاز به «کمک» ارتش باشد. در آبان ۹۸ نیز گزارش‌هایی درباره اعزام به ارتش به شهرهایی چون سنندج یا کمک ارتش به حفاظت از برخی از اماکن دولتی منتشر شده بود.

بر اساس این مصاحبه،‌ مأموریت ارتش در سرکوب ناآرامی‌ها که «افتخار آمیز» توصیف شده، با موافقت و مجوز رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران صورت گرفته است.

در این موافقت، نیروی زمینی ارتش فرصت سرکوب را میدان تمرین «نیروهای آموزش‌دیده و ولایی» ارزیابی کرده و ستاد کل نیروهای مسلح نیز این حوادث را میدان آزمایش برای ارتش ارزیابی کرده است.

علاوه بر این، گزارش این مأموریت به اطلاع رهبر جمهوری اسلامی رسیده و او «اوامر ویژه‌ای» داده است. فرمانده ارشد ارتش نمی‌گوید دستورات ویژه خامنه‌ای چه بوده ولی اعلام علنی مأموریت ارتش در سرکوب اعتراض‌های مردم از طریق سایت خامنه‌ای، پیام‌های معناداری دارد:

ارتش بخشی از ساختار سرکوب است
فرمانده ارشد ارتش در این مصاحبه گفته است که مأموریت‌شان «استنتاجی» بوده است. به طور معمول فرماندهان ارتش می‌گویند مهم‌ترین ماموریت ارتش، «مأموریت تصریحی» این نیرو در حوزه نظامی و دفاع از مرزها است، اما اگر بر اساس برخی مسائل و شرایط بحرانی، استتناج و نتیجه‌گیری شود که مثلا نیروهای امنیتی در زمینه سرکوب داخلی به کمک ارتش نیاز دارند، «مأموریت‌های استنتاجی» تعریف و اجرا می‌شود. از این زاویه باید ارتش را جزو و مکمل ساختار سرکوب داخلی تعریف کرد.

فرمانده ارتش در این مصاحبه تاکید کرده است که «مطابق اوامر» خامنه‌ای، ساختار جدیدی در ارتش بازطراحی شده و «یگان‌های متحرک و هجومی، یگان‌های واکنش سریع و یگان‌های فنی و تخصصی» ایجاد شده است.

او نگفته است که کدام از یک یگان‌ها در سرکوب ناآرامی‌ها شرکت داشته یا ماموریت شرکت در سرکوب‌ دارند ولی لحن و محتوای مصاحبه‌اش نشان می‌دهد خامنه‌ای دخالت ارتش در سرکوب اعتراضات رضایت داشته و «بازطراحی» اصلی برای ارتش همین است.

عبارت بازطراحی از این منظر مهم است که ارتش در دهه ۶۰ نقش گسترده‌ای در سرکوب نارآامی‌ها داشت ولی در سال‌های اخیر تلاش شده بود که شخصیت ارتش دور از مسائل سیاست داخلی نگه داشته شود.

بازگرداندن شخصیت و مأموریت ارتش به دهه ۶۰ و استفاده از آن به عنوان ابزار سرکوب در سیاست داخلی را در چارچوب یک فضای کلان‌تر می‌توان درک کرد.

رهبر جمهوری اسلامی، ۶ آذر ۹۸، چند روز پس از ناآرامی‌های بزرگ آبان ۹۸، به نیروهای بسیج توصیه کرد که مانند کمیته‌های انقلاب اسلامی در دهه ۶۰، «در همه محله‌های کشور» حضور دائمی داشته باشند.

گسترش گشت‌های امنیتی بسیج در محلات با تکیه بر تجربه ارعاب و سرکوب کمیته‌های انقلاب در دهه ۶۰، می‌تواند ضریب اطمینان رهبران نظام را برای افزایش قدرت سرکوب و بسط هسته‌های سرکوب محله‌محور افزایش دهد.

از این منظر، اضافه شدن ارتش به عنوان یک نهاد دیگر سرکوب‌گر قابل فهم است. هر چه نگرانی از اعتراض بیشتر شود، شبکه سرکوب گسترده‌تر می‌شود.

هضم ادبیات و روش ارتش در سپاه
در سراسر مصاحبه کیومرث پورحیدری با سایت دفتر نشر آثار خامنه‌ای، ستایش از رهبر جلوی چشم خواننده برجسته شده است. فرمانده نیروی زمینی ارتش در نقطه اوج این چاپلوسی‌ها می‌گوید: «ما امروز در رکاب پادشاه یا امیر مثل امرای حاشیه‌ی خلیج فارس نیستیم. ما امروز به اعتبار ولی فقیه است که سربازان ولی فقیه، امام زمان(عج) و خداییم».

آقای حیدری که از ‌آبان ۹۵ با حکم خامنه‌ای، فرمانده نیروی زمینی ارتش شد، در شیرین‌ زبانی‌هایی این‌چنینی برای رهبر جمهوری اسلامی سابقه خوبی دارد و گزینه خوبی برای مصاحبه بوده است.

فروردین ۹۹ در کشاکش پامنبری‌های معمول مقام‌های جمهوری اسلامی، او گفت برای برای مقابله با کرونا رزمایش «لبیک یا خامنه‌ای» برگزار کردیم. یک‌سال قبل‌تر هم گفته بود در راستای حرف خامنه‌ای که سال ۹۴ گفت «اسرائيل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، بر «سر در تمامی پادگان‌های نیروی زمینی [ارتش]، روزشمار نابودی اسرائیل نصب شده است».

فرمانده پیشین نیروی زمینی ارتش یعنی احمدرضا پوردستان که اکنون رئيس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش است، ادبیات و زبان مدح و ستایشش شبیه کیومرث حیدری داشت.

این دو چهره، نماد نیروهایی از ارتش هستند که سابقه نظامی‌گری آنها به طور عمده در ارتش سپری شده و ذهن و ادبیات سیاسی آنها به طور غالب با سپاه گره خورده است.

هر دو چهره مصاحبه‌های متعددی در ستایش سپاه و وحدت سپاه و ارتش دارند، ژست آمریکاستیزی را در صدر صحبت‌هایشان قرار می‌دهند، رجز و بلوف را فراموش نمی‌کنند، اهل خشم انقلابی هستند و می‌توان آنها را نمادهای نسلی از ارتش دانست که برای جلب رضایت رهبر حکومت می‌کوشند تصویری سپاهی‌تر از ارتش به نمایش بگذارند.

کیومرث حیدری همچنین گفته است در سال‌های اخیر ارتش از طریق فراخوان نیرو نمی‌گیرد، بلکه از طریق شناسایی نیروهای «ولایت‌مدار» بدنه خود را تقویت می‌کند.

این موضوع محدود به بدنه نیست. اساساً رشد و قدرت‌گیری فرماندهانی چون او که «ولایت‌مداری» ورد زبان‌شان است، نشان می‌دهد که رهبر جمهوری اسلامی پروژه شناسایی و مهره‌چینی در میان فرماندهان ارتش برای «سپاه سازی» آن را هدایت می‌کند.

خروجی این پروژه را می‌توان در بیانیه ارتش ایران در ۲۸ آبان پارسال دید که اعتراض‌های آبان ۹۸ را «فتنه جدیدی علیه انقلاب» خواند و معترضان را «افراد مزدور یا فریب‌ خورده» توصیف کرد یا سخنان عبدالرحیم موسوی، فرمانده ارتش، که مردم معترض «اغتشاشگرانی خواند که از آمریکا خط می‌گیرند» و ناآرامی‌های آبان را «طراحی‌های خبیثانه دشمنان» دانست و سرکوب معترضان را «مقتدرانه و هوشمندانه» توصیف کرد.

از این زاویه در پاسخ سؤال تکراری ارتش در کنار مردم است یا نظام، باید گفت اگر اوضاع بحرانی شود، خامنه‌ای ارتش را تبدیل به سپاه سرکوب می‌کند.


رضا حقیقت‌نژاد/ رادیو فردا 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 224941] [تاريخ انتشار: بيست و ششم اسفند ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 13:08:21 توسط کاربر قدیمی!
افراسیاب تا حدودی درست دیده که تلاش خامنه ای که سپاه تدریجا در ارتش ادغام شود بیشتر انگیزه اقتصادی هم دارد و خصوصا فشار تحریم چرخ اقتصاد رژیم ملائی را فلج کرده و دیگر آن ریخت و پاش سابق دوران نفت بشکه ای ۱۲۰ دلار را نمیتواند داشته باشد و حالا کمربندش را باید تنگ نر ببندد. ولی دلیل اقتصادی بخاطر اتفاقی که افتاده تا چه حد درست است چون چند ماه پیش سپاه تروریستان گویا شش بانک بزرگ داشت که همگی را زیر یک بانک وابسته به ارتش یکی کردند تا از تیررس تحریم که شده بودند خارج شوند. همینطور زیر پوشش بانک ارتش میتوانند به ترانسفر مالی حمایت از تروریسم ادامه بدهند و مخفی بمانند حتی اگر رژیم مجبور باشد قرار داد FTAF را امضا بکند. رژیم تروریستی فکر میکند آمریکا دیگر نمیتواند ارتش یک کشور مثل ایران را هم تروریستی اعلام بکند تا همه جهان هم تحریمش کنند! سپاه را به زیر چتر حمایت ارتش بردن دلایل دیگری هم دارند که چندتایش را در پائین آوردم! خلاصه اثرات مثبت فشار تحریم بدجوری رژیمی را که پول مفت نفت خورده بود و هارت و پورت امپراطوری شیعه ساختن میکرد را به دریوزگی کشانده و بازی خامنه ای تروریست را بهم ریخت!!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 08:52:37 توسط افراسیاب
وقتی شما دشمن را محاصره میکنید و در یک گوشه قرار می‌دهید زمان بهترین اسلحه شما است، فقط صبر کنید و ببینید که بی پولی و کمبود امکانات چطور دودمان این رژیم را بر باد می‌دهد. اینها در حال حاضر سعی می‌کنند به هر نحو ممکن خودشان را از وابستگی به درآمد نفت آزاد کنند که این مستلزم رو آوردن به مالیات گرفتن از مردم و به حداقل رساندن مخارج حکومت است و از طرف دیگر با مردم هم باید طوری کنار بیایند که بتوانند مالیات بگیرند و مردم هم با سیستم اینها تا حدودی همراه شوند یعنی تا حدودی از قوانین خشن اسلامی کم کنند و مردم را آزادتر بگذارند و تا آنجا که می‌توانند از جمعیت عظیم مفت خور سپاهی و مزدور کم کنند، شاید رژیم در نظر دارد بعد از مرگ خامنه ای ایران را تبدیل به لبنان کند که هر جور آزادی اجتماعی است و تروریست‌های حزب الله هم هستند اینطور دنیا هم کوتاه میاد و جلوی نفت را باز می‌کند و این رژیم هم دست ارازل تندروی اسلامی و پاسدار را کوتاه می‌کند و دنبال اتم هم نمی‌رود در غیر اینصورت باید منتظر ورشون دوم باشند که یک انقلاب شدید است و در آنصورت تمام طرفهای رژیم بطور کامل نابود می‌شوند.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 07:45:08 توسط افراسیاب
بیشتر انگیزه اقتصادی دارد، این رژیم همیشه با پول نفت زنده بوده و حالا فهمیده که آمریکا رگ خوابش را پیدا کرده و هر وقت بخواهد انگشتش را می‌کند تو سوراخ نفت اینها و پول دیگر خبری نیست. اینهمه نیرو که رژیم دور خودش چینده برای حفظ نظام خرج میلیارد دلاری دارد و حالا پولش از کجا میاد، خامنه ای نشسته آن بالا فقط زر میزنه و چیزی میخواد که پولش را ندارد، همش هارت و پورت الکی و خالی بندی صبح تا شب دروغ میگن چطوری یک همچین سیستمی میتونه سرپا بمونه، حالا مثلا میخوان ارتش و سپاه را تو هم بکنن که به سپاهی ها همین خدمات و حقوق ارتشی‌ها را بدهند و دیگه از شهرک و فروشگاه مخصوص و صد جور امکانات خبری نیست، این خیلی نرمال است که آدم وقتی پولش کم میاد شروع میکنه به زدن مخارج زندگیش و این رژیم هم دقیقا دارد همینکار را می‌کند چون بخوبی می‌داند که دیگر پول نفت خبری نیست و محال است تا بطور کامل تسلیم نشوند آمریکا پولی برای اینها آزاد کند، اینقدر اینها را در این شرایط نگه می‌دارند تا یک اتفاق بد برایشان بیافتد و یا مردم ایران بزنند به سیم آخر و دقیقا مثل سراوان به تمام ارگانهای این حکومت حمله کنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 19:19:52 توسط کاربر قدیمی!
سپاه پاسداران ارتش ایدئولوژیکی رژیم بوده و هست تا به امروز! البته نطفه اش را میلیشیای مجاهدین خلق اوایل دوران انقلاب گذاشتند با الگوبرداری از ارتش رهائی بخش فلسطین دوران یاسر عرفات تروریست! سپاه و کمیته سابق و بسیج ایده خود ملاها نبوده بلکه توسط گروههای انقلابی آنزمان توی ایران در اشکال مختلف رایج بوده و جا افتاده چون حتما دیده بودند که هیتلر فاشیست هم با نیروی ضربتی سلاح بدست هواداران ایدئولوژیکی اش توانسته بود به قدرت برسد. خمینی بدون اتکا به سرکوبگری سپاه نمیتوانست میخ قدرتش را محکم کند و خیلی مدیون سپاه بود و برای همین به سپاه مثل نور چشمی بیشتر توجه کرد که خامنه ای ملعون هم همان راهش را ادامه داد چون به ارتشی که فرمانده هایش تا دیروز به شاه سوگند خورده بودند کمتر میشد اعتماد کرد! اما موضوعی که حقیقت نژاد نتوانست ببیند تروریستی اعلام شدن سپاه توسط آمریکاست که بدجوری برای بدنامی آن سنگینی میکند و خامنه ای برای بیرون آوردن سپاه بدنام شده حتی منفور بین مردم ایران میخواهد سپاه را به درون ارتش ببرد تا از تیر حمله آمریکا بدور باشد؟ چون ارتش مثل سپاه بدنام نیست؟!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 18:41:04 توسط هوشششش
سپاه نیروی تروریست محسوب می شود اگر ارتش هم مثل نیروی انتظامی نقش اغتشاش گر را بازی کنند بانک آتش بزند و مردم را به بهانه اقدام علیه امنیت ایران متهم و به مردم شلیک کند و مردم را بکشد در این صورت ارتش هم به مقام تروریست بودن از جانب آدم کش خامنه عراقی ، نایل شده و مورد حمله نظامی قرار خواهد گرفت در صورت جنگ علیه تروریست .خوب اگر آدم کش بودن را دوست دارید به اسم الله
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 16:14:14 توسط آذر
چگونگی مقابله با مردم ناراضی و معترضی که رژیم را بمحاصره خویش درآورده‌اند و هرآینه ممکن است آتش خشمشان شعله‌ور شود و تمام دستگاه حاکم را در شعله‌های خود بسوزاند و خاکستر کند، به مشغله اصلی حکومت و دستگاه سرکوب آن تبدیل‌شده است. بدیهی است که با چنین طرحها و ترفند‌هایی باید مقابله و آن را افشا و خنثی نمود. جوانان و مردم محلات مختلف شهرها باید هوشیاری خود را حفظ کنند و خود را برای مقابله سازماندهی شده با این طرحها و تلاشها آماده‌تر سازند. ارتجاع حاکم مطمئن باشد که با این ترفندها و تشدید میلیتاریسم نمیتواند مانع شورش و قیام و انقلاب شود. خیزشها و برآ مدها توده‌ای، قیامها و تکانهای اجتماعی برآیند فعل‌وانفعالات و سوخت‌وساز درون جامعه و تابع قانونمندی آن است. شرایط سیاسی و اقتصادی که قیام آبان بر بستر آن شکل گرفت، کماکان بقوت خود باقی است و بسود قیام و اعتراض تقویت نیز شده است. قیام آبان ۹۸ غرش رعد در آسمان بی ابر نبود. ابرها در آسمان سیاسی و اقتصادی جامعه متراکمتر میشود.غرش رعد دوباره طنین خواهد افکند. باران که نه، رگباری شدید و سیلی زیرورو کننده تمام نظم موجود را خواهد روفت. دیر و دور نیست!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 14:19:19 توسط صمیمی
یک ارتش ملی و وطن پرست بهیچ وجه بطرف مردم خودش شلیک نمی‌کند ارتش حافظ کشور و جان مال و ناموس ملت است این ارتش فعلا بدست فرماندهان و سرداران سپاه افتاده که بعضی از آنها بویی از شرافت و وطن پرستی نبرده و نوکر جیره خوار آخوندهای فاسد و دزد و وطن فروش وابسته باستعمار شرق و غرب هستند گیریم که چند تا فرمانده خودفروش که پیشانی خودرا سوزاننده و وانمود می‌کند که جای مهر نماز است و بخاطر سر سپردگی و نوکری فرمان کشتار توسط آخوندهای مرتجع را اجرا کنندولی با پرسنل بدنه ارتش و سپاه که جز فرزندان خلف ایران زمبن هستند چکار می‌کند آنها که به بهیچ وجه به برادران و خواهران فرزندان خود آتش نمی گشایند چه می‌کنند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱ ، 09:03:35 توسط کاربر قدیمی!
تصور خامنه ای خبیث فرمانده کل قوا این است حالا که موفق شده ایران را تبدیل به یک زندان بزرگ اسلامی بکند پس مرحله بعدیش تبدیل کل ایران به یک پادگان نظامیست! دیکتاتورها حیاتشان را همیشه در سرکوبگری نیروی مخالفشان در درون میبینند و برای همین آنچه به وفور در یک دیکتاتوری دیده میشود ارگانهای نظامی و انتظامی برای مهار و کنترل کردن مردمان زیر دست است تا همواره اهرم فشار و از سرراه برداشتن مخالفین نظام خودشان به آسانی ممکن باشد. ملیتاریزه کردن ایران را هیلری کلینتون چند سال پیش هشدار داده بود که خامنه ای دارد بدان برای جنگهای خودش و محکم کردن رژیم فاسدش موفق میشود یا شده حتی! به ارتش هم که طبق معمول و مرسوم آدم مغزدار نمیرود فرمانده بشود بلکه آدمهایی خاص عاشق قدرت در اونیفورم ارتشی میروند تا فرمان بگیرند و فرمان بدهند همان اطاعت کورکورانه! قاسم سلیمانی سپاهی که زنده بود میگفت ارتش بیخاصیت است شاید مانع خامنه ای بود که روی ارتش هزینه کند ولی حالا گویا دست خامنه ای باز شده تا دستی روی سروگوش ارتش بکشد چون هرچه مزدور سرکوبگر بیشتر داشته باشد راحتتر میتواند حکومت بکند! رژیم با زور اسلحه یعنی همین!!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی