روابط غیر راهبردی جمهوری اسلامی با چین و روسیه 


سفر سال ۲۰۱۶ رئیس‌جمهوری چین به ایران - STR / AFP

وزیر خارجه چین به تهران رفته است. برای امضای آنچه که سند همکاری جامع ایران و چین نام‌گذاری شده است. مقامات ایرانی آن را سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین نام نهاده‌اند. طرف چینی تاکنون ترجیح داده است، چندان در این‌باره اظهار‌نظر نکند.

در واقع به نظر می‌رسد برداشت دو طرف از این سند و وضعیت حاکم برروابط دو کشور، متفاوت از یکدیگر است‌.

جمهوری اسلامی ایران، دوست دارد و مایل است که روابط پکن -تهران را راهبردی بنامد. جمهوری اسلامی، تمایل مشابه‌ای برای راهبردی نامیدن روابط تهران - مسکو نیز دارد. واقعیت این است که این فقط برداشت تهران است و نه برداشت مسکو و پکن.

از نگاه جمهوری اسلامی، رابطه با چین و روسیه ذیل عنوان بزرگتری به نام راهبرد نگاه به شرق پی‌گیری می‌شود‌. راهبرد نگاه به شرق‌، راهبردی واکنشی در پاسخ به فقدان روابط ایران و آمریکا و پر‌تنش بودن روابط ایران و قدرت‌های اصلی اتحادیه اروپا مانند بریتانیا، آلمان و فرانسه در دهه‌های اخیر است‌. در تمام ۴۱ سال گذشته، روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی با آمریکا قطع بوده است‌. با آن که دو طرف در مواردی مانند توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برای کنترل و مدیریت تنش‌های فی‌مابین تلاش کرده‌اند ولی در ۴۱ سال گذشته در اغلب اوقات روابط تهران و واشینگتن پر از دوره‌های پر‌تنش بوده است و حتی در برخی مقاطع، طرفین با ورود به درگیری‌های محدود نظامی با یکدیگر، تا مرز ورود به یک جنگ کامل هم رفته‌اند.

در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ‌، آمریکا سیاست اعمال فشار حداکثری را بر جمهوری اسلامی اعمال کرد و اقدام به کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به عنوان مهمترین فرمانده سپاه و مهم‌ترین بازیگر جمهوری اسلامی در خاورمیانه کرد ‌.

جمهوری اسلامی نیز اقدام به حمله موشکی به پایگاه محل استقرار نظامیان آمریکا در عراق، سرنگونی یک پهپاد آمریکایی و راکت‌پراکنی از سوی گروه‌های نیابتی‌اش به سفارت آمریکا در بغداد و برخی از پایگاه‌های آمریکا در عراق کرد.

با وجود پایان دوره دونالد ترامپ و شروع ریاست‌جمهوری جو بایدن‌، آمریکا ضمن اعلام آمادگی برای برگشت به توافق هسته‌ای‌، خواهان اجرای کامل تعهدات هسته‌ای ایران، تغییر رفتار ایران در خارمیانه که بی‌ثبات‌ کننده خوانده شده، پایان یافتن حمایت تهران از گروه‌هایی که تروریستی خوانده می‌شوند، توقف برنامه موشکی بالیستیک ایران و در نهایت، توافقی فراگیرتر از برجام با ایران است که در آن نگرانی‌های اتحادیه اروپا، اسرائیل و کشورهای عربی هم دیده شود‌.

در مقابل درایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران‌، کماکان بر ادامه راهبرد آمریکا‌ستیزی تاکید می‌کنند. علی خامنه‌ای در هر سخنرانی جدید، بر ادامه دشمنی جمهوری اسلامی و آمریکا تاکید می‌کند و فرماندهان سپاه نیز ادامه راهبرد آمریکا‌ستیزی را به مثابه یک گاو شیرده نگاه می‌کنند. گاوی که به سپاه، شیر پرچرب سیاسی می‌دهد و سپاه را به مهم‌ترین بازیگر در سیاست داخلی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی تبدیل کرده و از سوی دیگر شیر پرچرب اقتصادی هم در اختیار سپاه قرار می‌دهد زیرا سپاه با ادامه وضع موجود، به یکی از بزرگترین بازیگران اقتصاد ایران تبدیل شده و برای فرماندهان آن نیز منافع مستقیم اقتصادی، مالی‌ و تجاری داشته است.

در چنین وضعیتی که علی خامنه‌ای و سپاه به عنوان تصمیم‌گیران اصلی جمهوری اسلامی به آمریکا‌ستیزی ادامه می‌دهند و نگاه بی‌اعتمادی به قدرت‌های اروپایی را در کلام و عمل پی‌گیری می‌کنند، دولت شامل رئیس‌جمهور و وزارت خارجه نیز متاثر از آنها در پی روابط راهبردی با چین و روسیه است.

جمهوری اسلامی فکر می‌کند رابطه با چین و روسیه می‌تواند در سطوح راهبردی گسترش یابد و جایگزین رابطه با آمریکا و اتحادیه اروپا شود‌ اما نگاهی به رفتارهای روسیه و چین در گذشته، بویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ نشان می‌دهد که پکن و مسکو برخلاف تهران چنین نگاهی به روابط دو جانبه ندارند. وقتی که دونالد ترامپ، سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را پی‌گیری کرد، چینی‌ها شروع به کاهش شدید خرید نفت از ایران کردند. در مواردی نیز که نفت از ایران خریداری کردند از پرداخت دلارهای نفتی ایران به بهانه تحریم‌های بانکی آمریکا خودداری کردند، به گونه‌ای که حجم روابط تجاری ایران و چین در سال گذشته به کمترین میزان در ۱۶ سال اخیر و کمتر از ۲۰ میلیارد دلار رسید. این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ حجم روابط تجاری دو کشور بیش از ۵۱ میلیارد دلار بود.

از طرف دیگر، مقامات چینی در برابر اشتیاق بسیار مقامات جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های راهبردی، به کرات اعلام کرده‌اند که تهران نخست باید برود و مشکل رابطه خود با آمریکا را حل کند وسپس امید به گسترش روابط با چین داشته باشد زیرا چین حاضر نیست به خاطر روابط با ایران‌، رابطه واشینگتن - پکن را به عنوان دو قدرت اصلی اقتصاد جهان به خطر بیندازد.

رابطه‌ای که حجم آن در سال گذشته حدود ۳.۳ تریلیون دلار بوده است و حتی برخی معتقدند که روابط اقتصادی دو طرف، دو برابر این عدد است زیرا چینی‌ها ۱.۴ تریلیون دلار از اوراق قرضه آمریکا و ۷۰۰ میلیارد دلار از سهام شرکت‌های آمریکایی را در اختیار دارند و سرمایه گذاران آمریکایی نیز بیش از یک تریلیون دلار از بازار سهام و ۱۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه چین را در اختیار دارند.

از طرف دیگر، به‌رغم اشتیاق بالای علی خامنه‌ای و سپاه برای برقراری روابط راهبردی با روسیه‌، مسکو نیز همواره به ایران به عنوان کارت بازی و تنظیم کننده روابط خود با آمریکا نگاه کرده است‌. بر خلاف آنکه مقامات ایرانی، روسیه را متحد خود در جنگ ۱۰ ساله سوریه می‌دیدند و حتی برخی در ایران از روسیه به عنوان جزئی از آنچه محور مقاومت می‌نامند، نام می‌بردند اما با فروکش کردن جنگ سوریه، حالا معلوم شده که روسیه در حال تلاش برای بیرون راندن سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی‌اش از سوریه است. مسکو پیش از این نیز چشمان خود را بر حملات مداوم نیروی هوایی اسرائیل به اهداف سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه بسته بود، در حالی که سامانه‌های پدافند پیشرفته روسی در سوریه مستقر بودند و روس‌ها هر‌گز از آنها برای دفاع از اهداف سپاه پاسداران - که خود را متحد روسیه می‌داند- کوچکترین استفاده‌ای نکردند.

اما آیا این وضعیت به این معنا است که رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان سپاه از حرکت به سوی گسترش رابطه با روسیه و پکن دست برخواهند داشت؟ شواهد نشان می‌دهد که چنین نیست. منافع سپاه و علی خامنه‌ای در ادامه دشمنی با آمریکا و بی‌اعتنایی به قدرت‌های اروپایی و ادامه عشق یکسویه به چین و روسیه است. چین و روسیه نیز به دلیل فرصتی که این وضعیت برای کسب منافع بیشتر آنها فراهم می‌کند، از آن استقبال می‌کنند. متضرر اصلی این وضعیت، ایران و ایرانیان خواهند بود که بدون وجود یک دولت منتخب واقعی ملت در ایران، ضمن رویارویی با یک نظام سرکوبگر بی‌اعتنا به اعتراضات مکرر مردم، به عنوان یک ملت و کشور دارای فرصت‌های راهبردی بسیار، از یک رابطه معقول و منطقی با منطقه و جهان محروم مانده‌اند و مجبور به تحمل روابط غیر‌راهبردی، پرهزینه و غیرطبیعی جمهوری اسلامی با روسیه و چین هستند.

منبع: مراد ویسی؛ اينديپندنت فارسی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 225545] [تاريخ انتشار: هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 20:33:49 توسط افراسیاب
من واقعا برای رئیس جمهور چین متأسفم که آمده و در کنار یک همچین عنصری بی شخصیتی قدم می‌زند و یا رژه می‌رود، واقعا در چین کارشناسان علوم سیاسی وجود ندارند که به یک رهبر کشور بزرگی و با تمدنی مثل چین بگویند که در شان شما نیست که آنجا بروید و با یک مشت تروریست و دزد دیدار کنید واقعا که آبروی مردم و تمدن چین را بردید. فقط یک نگاه به اصطلاح نیروی تجملی و تشریفاتی این رژیم بیاندازید با آن سر دوشیهای که مثل چوب رختی می‌ماند آخه بگو جمهوری اسلامی شماها چرا اینقدر کودن و احمق و بی‌شعور و بی پدر مادر هستید و چرا آبروی مملکت را اینطور می‌برید، این چه ریخت و قیافه ای است که گردان تشریفات شما دارد دقیقا عین سیرکهای دورگرد در اروپا ای بر پدر مادرتون لعنت، ولی من امروز بارها به این عکس نگاه کردم و هر دفعه کلی میخندم و نمیتونم جلو خندم را بگیرم این آخونده مثل بادمجون بغل رهبر چین، فقط یک مقایسه با نظامیان ایران در ۴٢ سال پیش در کنار شاه ایران بیاندارید، این سربازان جمهوری اسلامی را ببینید و آن فرمانده با آن عینکش، آخه مگر مجبورید که ادای دیگر ارتش‌ها را درآورید، شلوار دارد از پاتون می‌افتاد خاک برسرتون
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 19:19:49 توسط گویا
بنده اطلاعی از مفاد این قرار دارد ندارم اما با توجه به تجربیات چین در کشورهای دیگر فکر می کنم که دولت روحانی می خواهد که در عمر کوتاه باقی مانده خود یک قرار دارد ننگین با چین به امضاء برساند که برای حکومت منابع مالی قابل توجهی را به ارمغان آورد. توجه کنید که چون مجلس در دست مزدوران خامنه ای است آنها بدون آشکار نمودن مفاد چنین توافقی آنرا تایید و دولت روحانی نیز با تکیه بر مشروعیت خود که ناشی از رای بیست و پنج میلیونی ملت است آنرا امضاء می نماید. بنده از حقوق بین الملل نیز آگاهی ندارم اما تصور می کنم که طرح شکایت در دادگاههای بین المللی در آینده نیز به علت مشروعیت دولت روحانی مفید نخواهد بود.
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 18:05:54 توسط حسن آقا
2- بودجه نظامی چین چون آمریکا صرف اشغال نظامی , در بیش از ۱۰۰ کشور نمی‌شود. این بودجه کم‌تر از نیمی از بودجه‌ی آمریکا‌ست. ولی اگر مخارج اشغالگری حذف شود، چین تنها به مقدار کمی بودجه‌اش کوچک‌تر است. مخارج نظامی چین عمدتا صرف تکنولوژی‌های پیشرفته می‌شود. اگر چین در سواحل ایران پایگاه‌های نظامی بزند آن عدولی استراتژیک در دکترین نظامی این کشور خواهد بود. در عین حال این امر استراتژی نظامی آمریکا در منطقه را با اختلال مواجه خواهد کرد: چرا که پوشش اطلاعاتی-ارتباطاتی و هوایی آمریکا به نهانی گذشته نخواهد بود. چین با اصرار بر توسعه و استحکام اقتصاد ملی خویش، با درایت و حسابگری دوراندیشانه از گسترش «سخت» نظامی در جهان دوری جسته. اگر حکومت ولایتی باید حال برای آب از افغانستان نفت تقدیم کند، بی‌دغدغه به چین هم منابع را ارزانی خواهد کرد. برتراند راسل، در کتابی که پس از سفرش به چین نوشت می‌گوید:«ما در غرب چشم‌انداز چند ده ساله داریم. چینی‌ها آینده‌نگری‌شان بر مبنای قرن‌ ا‌ست»! حاکمان ولایتی، که دید ‌سیاسی هفتگی دارند، در این قرارداد با چینی طرفند که برای ربع قرن قرارداد تدوین کرده‌! وای بر ما!
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 17:43:17 توسط حسن آقا
۱- سیاست‌های حکومت ولایتی این روزها دید و منظری کوتاه‌مدت دارد: این که قراردادی ۲۵ امضا می‌کنند ولی مفاد آن سری است، گواه بر آن است که در این انزوای جهانی‌ای که قرار دارند، قراردادی ۲۵ ساله تلاشی تبلیغاتی‌ست: که این حکومت اعتباری باثبات در جهان دارد، که ما با دوراندیشی برنامه‌های ۲۵ ساله می‌ریزیم و.... اما مفاد این قرارداد مخفی است که خود در تاریخ معاصر ایران بی‌سابقه است! با توجه به وضعیت کشور و سابقه‌ی ۳۰ سال‌های چین، ماجرا بر سر تحویل پروژه‌های بزرگ زیرساختی به چین و استفاده‌ی مجانی چین برای سال‌ها از این تجهیزات برای پرداخت «وام» دولتی چین است. و البته خام‌‌فروشی در همه‌ی ابعاد ادامه خواهد یافت. معلوم نیست پروژه‌ی پارس جنوبی دوباره مطرح است یا نه. قطر ۳۰ برابر ایران گاز از این منابع بهره می‌برد و چین پیش از این از اجرای این پروژه‌ سر باز زده بود. چین در مورد همکاری نظامی اکراه دارد: تنها یک پایگاه نظامی در جهان دارد: در جبوتی، بیخ خر سومالی و برای مبارزه با دزدان دریایی! استراتژی چین در رقابت با آمریکا اقتصادی و ملی است نه رقابتی امپریالیستی-نظامی.
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 16:50:25 توسط حمید
روابط جمهوری اسلامی با چین و روسیه رابطه اقا و نوکر است مثل رابطه کشور های مستعمره قرن نوزدهم با کشورهای مستعمره کننده
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 12:28:02 توسط غیر خودی
فقط و فقط چاره اش عادی شدنه رابطه ایران با غرب و در راس آن با آمریکاست................متاسفانه اپوزیسیون جمهوری اسلامی به اندازه رهبران و سیاستمداران جمهوری اسلامی در وابسته کردنه جمهوری اسلامی به چین و روسیه مقصر است.......
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 11:16:05 توسط سید باقر
در جنگ تحمیلی جوانان وطن صدها هزار شهید دادند تا خرمشهر را از صدامیان پس گرفتند مملکت با فدا شدن هزاران جانباز و شهید بخون خوفته حفظ شده و مفت بذست نیامده است که آنرا مفت به چین و روسیه بفروشند . ای خانواده‌ای شهدا نگذارید خون فرزندان و عزیزانتان بهدر برود. امروز اگر آنها زنده بودند قطعا جلو این خیانت بزرگ را می‌گرفتند.
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 10:50:22 توسط کاربر قدیمی!
کسانیکه طرفدار چند قطبی بودن ابرقدرتها در سلطه بر جهان هستند نتیجه اش را ببینند که چطور دیکتاتوری های بزرگتر مثل چین یا روسیه از دیکتاتوری های کوچکتر برادرشان حمایت میکنند! دیکتاتوری کمونیستی تک حزبی چین خبیث هدفش از چنین رابطه اقتصادی با رژیم ملائی اولا وابسته کردن بیشتر رژیم و ایران به خودش است تا هروقت خواست از رژیم بعنوان آلت دستش و اهرم فشار روی آمریکا استفاده ابزاری از ایران بکند اگر آمریکا دست حمایتش را از روی هنک گنگ و تایوان برندارد چین هم میتواند ایران و کره شمالی را به جان آمریکا بیاندازد یعنی دنباله همان سیاست باجگیری چینی از غرب! البته که محتوای قرارداد ۲۵ ساله را مخفی نگه میدارند تا مردم ایران نفهمند رژیم منفور ضد ایرانی چطور برای ادامه حیات ننگ نظام فاسدش ثروت کشور و مردم ایران را حراج کرده و به قیمت مفت دارند ایران را به چین پیشفروشی میکنند یا کردند تا چند صباحی ملاهای کثیف خودشان در ناز و نعمت زندگی کنند! رژیم ملائی سریع خودش را زیر چتر پناه چین برده تا باران خشم مردم ایران روی سرش نبارد؟!ببینیم چین خودش با چالشهای بزرگ اقتصادی و جنگی و انزوای سیاسی بزودی مواجه نمیشود؟
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 09:35:48 توسط افراسیاب
این چین و روسیه فقط جمهوری اسلامی را می‌خواهند تا از آمریکا امتیاز بگیرند و جمهوری اسلامی هیچ منافعی براشون ندارد، فقط یک روز صادرات چین به آمریکا مساوی است با سالها صادرات چین به ایران و این آخوندها فقط به فقط از ترس مردم و مخالفین رژیم است که پریدند در بغل آنها و چین و روسیه هم هر طوری و هر فرمی که بخواهند هر روز و شب به جمهوری اسلامی و خامنه ای تجاوز می‌کنند و فیلم و عکس این تجاوز را هم هر روز نشان می‌دهند، آخوند هم که براش مهم نیست چون از بچه گی باهاش از اینکارها کردند، شما ببینید از صبح تا شب مردم رکیکترین فحش ها را به اینها می‌دهند ولی انگار نه انگار چون شخصی که همان فحش‌ها بصورت عملی دائم در طول زندگیش برسرش آمده دیگه از چی ناراحت بشه و به کجاش بر بخوره، وطن هم که ندارند و حتی علنی میگن که ایرانی نیستند و مسلمان هستند پس غیرت وطن‌پرستی هم در وجودشان نیست و اگر تمام آن مملکت ویران شود از چه ناراحت شوند پس بنابراین فقط برای ماندگاری و دزدی جلو هر کس و ناکسی دلا می‌شوند، اینجور ارازل همیشه مثل آهن ربا امثال خود را هم پیدا می‌کنند که همین مثلا سرداران و ارازل انتظامی و اصلاح طلب.
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هفتم مارس ۲۰۲۱ ، 09:05:36 توسط کاوه اهنگر
حکومت آخوندی چون از مشتی آخوند قشری مفتخور و سپاهی دزد و قارتگر تشکیل شده برای ادامه مفتخور و سپاه میلیاردر که دیگر حاظر نیست جانش را بخاطر بقا ایران نا ازدست بدهد مثل قرارداد1919 دوران قاجار که ایران را بطور مساوی تحت قیمومیت انگلیس و روسیه قرارد داره عمل می‌کند چون رزیم فاسد و وطن فروش آخوندی سپاهی ایران را فروختند تا با پول‌های باد آورده غارت شده بزنگی انگلی و نکبت بار خود که حاصل خیانت و وطن فروشی است ادامه دهندملت چرا اینقدر بدبخت و توسری خور شدید و نابودی و اشغال ایران را توسط بیگانگان چین و روس نظاره‌گر شدید فردا جواب نسل‌های آینده را چگونه میخواهید بدهید این خیانت آخوندها و سکوت شما در تاریخ ثبت خواهد شد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 حافظان امنیت وطن! 
 گوشت‌های خر از کجا سر درمی‌آورند؟
پنج پاسخ به یک پرسش؛ چرا مذاکرات از وین به خلیج فارس منتقل شد؟
 شارلاتان کیست؟
 نوری همدانی برکناری طائب را به «توطئه دشمنان» نسبت داد
رئیسی : مردم نگران نباشند، ما برخی از گرانی‌ها را گذاشتیم برای سال آینده که فشار تورمی یکدفعه به مردم وارد نشود
 مدیر حوزه مدیرعامل ایران خودرو: حضور روحانیون باعث آرامش‌خاطر کارکنان شده است + عکس
 نیروی انتظامی ۲۲ گردشگر را در منطقه تفریحی املش گیلان بازداشت کرد
 گروه سایبری گنجشک درنده مسئولیت حملات علیه صنعت فولاد را پذیرفت + عکس
سران گروه ۷ هم پوتین را مسخره کردند هم وعده ۶۰۰ میلیارد دلاری برای مهار چین دادند 
 تغییر فرمانده محافظان خامنه‌ای بعد از برکناری طائب؛ نگرانی از نفوذ گسترده اسرائیل
 ریسک سوار شدن هواپیما در ایران به شدت بالاست