«نه به جمهوری اسلامی»

ندای شهروند

گفت و شنود، می تواند زمینه تفاهم شود. فضا و کانونی و تمرینی لازم است تا بتوان در سطح وسیعتری از محافل بسته و خسته، متمدنانه و بااحترام به تنوع افکار و حقوق مخاطب، در باره معضلات و راه کارها ، سخن گفت و پاسخ شنید. پس از 42 سال پراکندگی و سر گرمی"اصلاحاتِ" بی سرانجام، کارزار «نه به جمهوری اسلامی»، یک کانون و فضا و محور و ظرفِ اولیهِ وزینی برای گفت و شنود و همبستگی ملی فراگیر برای رهایی از شر حکومتی ضد بشری و فاسد است. «نه به جمهوری اسلامی» منحصر به اِبراز موضع سیاسی محافل و افراد خاصی نیست. «نه به جمهوری اسلامی» تفکر و تمایل و تظاهرات گسترده در کشور , و یک ظرفیت ملی است. اکثریت قاطع، ولی سازمان نیافته از شهر وندان ایران زمین، با اعتراض ها و اعتصاب های پیوسته، و مقاومت های موثر و چشم گیرِ و همچنین "نه به حجاب اجباری"، به آن باور داشته و آنرا فریاد می زنند. «نه به جمهوری اسلامی» یک فراخوان عمومی و ملی و جنبه سلبی برخورد ملت با حکومت ولایی و سپاهی است. پرسش این است: جنبه ایجابی یک باور اجتماعی را چگونه میتوان به بار آورد و متمرکز کرد؟

برای برتری یافتن بر حریف و خصم در کُشتی و پیکار، لازم است "بَدَل" را با شگردی "بَدیل" پاسخ داد. نقالانِ می گویند، گرد آفرینِ زیرک و تهمینهِ هوشیار و رستمِ پهلوان هم در پیکار با دشمن، "بَدَل" منازع را با فنی "بَدیل" جایگزین کردند. در ماههای قبل از تحول های سال 57 ، خصم فریبکارِ ملک و ملت با رواج فریاد "الله اکبر" بر بام و کوی و برزن و سرود و شعر خوانی و پخش نوار روضه خوانی و جعل مکارانه مفاهیم، "بَدَل" زد و برای خود لشکری ساخت. امروز با بکارگیری شبکه های هم رسانی واجتماعی فراوان و رسانه های متنوع ارتباطی کسترده، به راحتی میتوان بر زمینه های آماده انفجار کشور، بر بامها و در پارکهای محلات و فضاهای عمومی، "بَدیل" "نَه نَه نَه" را زمزمه و فریاد زده و جوی های پراکنده را به رودی خروشان از هم بستگی و هم سویی و هم آوایی و قدرت جمعی سوق داد.

کهن دیار ایران، زمینه و فضای فربه و خوبی از باور و احساس سکولاریسم و آزادی خواهی و عدالت طلبی، به ویژه در میان جوانان دارد. در همین ظرف و زمینه و کانونِ همگرایی آماده است که جنبه ایجابی حرکت اجتماعی جوانه میزند. در همین ظرف و زمینهِ «نه به جمهوری اسلامی»، صاحب نظران مجرب، میتوانند باورهای سیاسی و اجتماعی و فلسفی خود، از سکولاریسم و آزادی و عدالت خواهی و مفادِ منشور حقوق بشر، را توصیف و تبلیغ و تشریح و روشنگری کنند. جای بسی تأسف است که با منشِ سرگردان و بی خاصیتِ نیت خوانی و محفل بازی، این ظرف و کانونِ همگرایی ضروری، نادیده و نفی شود.

شهروندی از کهن دیار، فروردین 1400
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 225623] [تاريخ انتشار: هشتم فروردين ۱۴۰۰ برابر با بيست و هشتم مارس ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان