چین با امضای سند همکاری با ایران دنبال چیست؟


چین در سند همکاری با ایران متعهد شده که طی ۲۵ سال آینده ۴۰۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند. این طرح نفوذ اقتصادی، سیاسی و نظامی چین در ایران و در سراسر خاورمیانه را افزایش خواهد داد.

سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین روز هفتم فروردین توسط محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، و وانگ یی وزیر خارجه چین، در دفتر وزارت خارجه ایران امضا شد. امضای این سند بخش پایانی و هدف اصلی سفر دو روزه وزیر خارجه چین به تهران بود که نشان‌دهنده تلاش پکن برای ایفای نقش تعیین‌کننده‌ای در منطقه است.

جوهره این سند صدور بی‌وقفه نفت ایران به چین در ازای سرمایه‌گذاری‌های کلان آن کشور در چارچوب یک توافق اقتصادی و امنیتی است.

وانگ یی در ملاقات با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گفت: «چین با قاطعیت از ایران برای دفاع از استقلال و کرامت خود دفاع می‌کند». وزیر خارجه چین در عین حال از دولت آمریکا خواست که تحریم‌ها علیه ایران را لغو کرده و «اقدامات تنبیهی فراتر از مرزهای خود علیه کشورهای دیگر از جمله چین را متوقف کند.»

به دلیل تشدید رویارویی‌های اقتصادی و دیپلماتیک تهران و پکن با کشورهای غربی طی سال‌های اخیر مناسبات چین و ایران به شدت تقویت شده و چین به شریان حیاتی اقتصاد ایران بدل شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، با خروج از برجام که چین یکی از امضاکنندگان آن است سیاست «فشار حداکثری» بر ایران را در پیش گرفت و به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه‌های موشکی تحریم‌های شدیدی علیه ايران وضع کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا، تا امروز سیاست اعمال فشار بر ایران را حفظ کرده ولی درعین حال اعلام کرده که آماده احیای برجام است.

امضای سند همکاری با ایران علاوه بر تقویت نفوذ منطقه‌ای و بلندپروازی‌های جهانی چین، سیاست آمریکا برای منزوی کردن ایران را تضعیف خواهد کرد و در صورت شروع گفت‌وگوهای جدید در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران پکن را در موقعیت بهتری قرار خواهد داد.

دانیل مارکی، استاد دانشگاه جان هاپکینز و نویسنده کتابی با عنوان «افق غربی چین» به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌گوید: «پکن تلاش می‌کند خود را یک بازیگر بین‌المللی برابر با آمریکا و در عین حال آمریکا را یک قدرت جهانی مشکل‌آفرین جلوه دهد.»

دهه‌ها و صدها میلیارد دلار
مقامات ایران و چین تاکنون جزئیات این سند همکاری را منتشر نکرده‌اند ولی نسخه‌ای از متن اولیه این توافق که تابستان گذشته به رسانه‌های غربی درز پيدا کرد، نشان می‌دهد که یکی از محورهای اصلی آن سرمایه‌گذاری هنگفت در زیرساخت‌های ایران است.

بستر اقتصادی این توافق صدور بی‌وقفه نفت ایران با بهای ارزان‌تر برای تأمین سوخت مورد نیاز اقتصاد چین در ازای ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری چین در ایران است. این سرمایه‌گذاری هنگفت در زمینه انرژی و فناوری‌های جدید و عرصه‌های دیگری نظیر ارتباطات، بنادر، راه آهن و شبکه بهداشت و درمان صورت خواهد گرفت. علاوه بر اين نقش و موقعیت ایران در برنامه اقتصادی عظیم چین برای ۲۵ سال آینده موسوم به «ابتکار کمربند و جاده» را ارتقا می‌دهد.

در نسخه این توافق که به رسانه‌ها درز کرد، در عین حال به تقویت همکاری‌های نظامی دو کشور از جمله برگزاری رزمایش‌های مشترک و اشتراک اطلاعات امنیتی نیز اشاره شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنان علنی خود از امضای سند همکاری با چین دفاع کرده و از قرار معلوم ایده اولیه این توافق در جریان سفر رئیس‌جمهور چین به ایران در سال ۹۵ مطرح شده است.

امضای این سند در ایران مورد انتقاد قرار گرفته و منتقدان می‌گویند مقامات حکومت ایران به دلیل نگرانی مردم از فروش منابع کشور و یا دادن امتیازات بیش از حد به چین حاضر نیستند متن توافق را منتشر کنند.

پس از درز کردن متن اولیه این توافق در تابستان گذشته بسیاری از ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی از این توافق انتقاد کرده و از حکومت خواستند آن را امضا نکند. رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در گزارش‌های خود در مرداد سال گذشته بخشی از نگرانی‌های مردم ایران از پیامدهای این توافق مبهم و ابراز تردید آنها در مورد منافع آن برای آینده کشور را منعکس کرد.

منتقدان به طرح‌های سرمایه‌گذاری چین در کشورهای آفریقایی و آسیایی اشاره می‌کنند که باعث بدهی سنگین آن کشورها و یا وابستگی شدید آنها به شرکت‌های چینی و دولت آن کشور شده است.

اما گذشته از انتقادها و مخالفت‌ها در داخل ایران، هنوز مشخص نیست که با توجه به تحریم‌های شدید آمریکا شرکت‌های چینی تا چه حدی می‌توانند سرمایه‌گذاری و فعالیت خود در ایران را افزایش دهند.

علی واعظ، مسئول بخش ایران در پژوهشکده «گروه بین‌المللی بحران» به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌گوید: «موفقیت این سند در گروی کاهش تنش بین ایران و آمریکا و یا تشدید رقابت بین چین و آمریکاست.»

اجرای عملی توافق
در عین حال باید دید چه بخش‌هایی از این توافق بلندپروازنه واقعاً اجرا خواهد شد.

در صورت تداوم بن‌بست برجام و یا فروپاشی این توافق شرکت‌های چینی با خطر تحریم مضاعف آمریکا روبه‌رو خواهند شد. علاوه بر این شرکت‌های چینی در اجرای پروژه‌های بزرگ در ایران سابقه درخشانی ندارند.

در سال ۸۸ پس از خروج شرکت‌های ژاپنی از طرح توسعه میادین نفتی آزادگان شرکت دولتی نفت و گاز چین اجرای این طرح را برعهده گرفت. ولی در نهایت دولت ایران از قرار معلوم به دلیل تأخیر و ناکارآمدی طرف چینی این قرارداد را فسخ کرد.

شرکت دولتی نفت و گاز چین قرارداد دیگری نیز برای توسعه میادین گازی با ایران امضا کرد، ولی این طرح نیز به دلیل تأخیر مکرر رها شد.

علی واعظ می‌گوید: «امضای توافق یک چیز است و اجرای آن چیز دیگری. سابقه چین نشان می‌دهد که این کشور معمولاً وعده زیادی می‌دهد ولی در عمل تعهداتش را درست و به موقع اجرا نمی‌کند.»

دوست روزگاران سخت
با وجود تمامی تردیدها و نگرانی‌ها در مورد این توافق بحث‌برانگیز باید تأکید کرد که چین با امضا این سند یک شریان حیاتی اقتصادی و سیاسی به ایران داده است.

در پی پیشنهاد اولیه این توافق از سوی رئیس‌جمهور چین در سال ۹۵ مذاکرات به کندی پیش رفت.

با توجه به امضای برجام در سال ۹۴ و لغو بسیاری از تحریم‌های بین‌المللی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران امکان سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران فراهم شد و تهران امیدوار بود با شرکت‌های اروپایی به خصوص در زمینه بهره‌برداری از منابع انرژی و نوسازی اين صنایع به توافق برسد.

اما خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران باعث شد شرکت‌های اروپایی ایران را ترک کنند و در نتیجه تهران باری دیگر به چین روی بياورد.

محمدجواد ظریف پس از امضای اين سند همکاری گفت: «چین دوست روزگاران سخت ایران» است. اشاره او به حمایت اقتصادی و دیپلماتیک چین در سال‌های اخیر بود که ایران تحت فشار شدید تحریم‌های آمریکا بوده است.

با توجه به ابراز تمایل دولت جو بایدن برای احیا مذاکرات هسته‌ای با ایران حمایت چین برای تهران حیاتی خواهد بود.

مقامات دولت جدید آمریکا گفته‌اند که بازگشت ایران به اجرای تعهدات خود در قبال برجام و کاهش تدریجی تحریم‌ها می‌تواند به طور همزمان پیش برود ولی حکومت ایران تأکید کرده که قبل از هرگونه مذاکره‌ای تمامی تحریم‌ها باید لغو شود.

دولت چین ضمن حمایت از برجام تاکنون در مجموع از ایران حمایت کرده و از واشینگتن خواسته که با لغو تحریم‌ها به این توافق بازگردد.

جان کالابریسی، کارشناس مناسبات ایران و چین در پژوهشکده «مؤسسه خاورمیانه» در واشینگتن معتقد است که دولت چین خواستار حفظ برجام و پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. به گفته او توسعه سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران می‌تواند باعث بی‌ثباتی منطقه شود و اقدامات دیپلماتیک پکن برای توسعه نفوذش در خاورمیانه را «که سهم چین در عرصه انرژی و سایر زمینه‌های اقتصادی رشد چشم‌گیری داشته» به خطر بیاندازد.

بلندپروازی‌های منطقه‌ای
چین به گسترش حضور و افزایش نفوذش در خاورمیانه ادامه می‌دهد.

وزیرخارجه چین قبل از سفر به تهران، برای امضای سند همکاری با ایران، به ریاض رفت و از سوی مقامات عربستان سعودی به گرمی مورد استقبال قرار گرفت. او در این سفر منطقه‌ای از ترکیه، امارات متحده عربی، بحرین و عمان نیز دیدار کرد.

دولت چین از جانبداری در بحران‌ها و جنگ‌های خاورميانه پرهیز کرده و وزیر خارجه آن کشور تأکید کرده که نفوذ و قدرت دیپلماتیک چین می‌تواند عامل مهمی برای صلح در منطقه باشد.

وانگ یی روز هشتم مارس در یک نشست خبری در حاشیه برگزاری اجلاس سالانه مجمع خلق چین از تقویت مناسبات پکن با جهان عرب سخن گفت و افزود قراردادهای متعدد در سال‌های اخیر «آغاز فصل جدیدی» در مناسبات چین با کشورهای عربی را بشارت می‌دهد.

جان کالابریسی معتقد است که با توجه به مناسبات متنوع دولت چین با کشورهای مختلف خاورمیانه پکن پس از امضای سند همکاری با ایران نهایت احتیاط را به خرج خواهد داد تا رقبای منطقه‌ای ایران از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نگران نکند.

به اعتقاد این کارشناس دولت چین تلاش می‌کند در احیای برجام و کاهش تنش بین قدرت‌های خاورمیانه نقش فعالی ایفا کند و این می‌تواند برای چین یک پیروزی دیپلماتیک بزرگ باشد.

او افزود: «اگر چنین چیزی تحقق یابد و به نتیجه برسد موقعیت چین از جنبه‌های مختلف تقویت خواهد شد.»

رید استاندیش/ رادیو فردا
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 225938] [تاريخ انتشار: پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 04:03:30 توسط حسن آقا
۲ - چین حکومت فاشیعی را هنوز به معاهده‌ی «شانگهای» راه نداده. پس از ۸ سال دریوزگی خامنه‌ای برای شرکت «استراتژیک» در «راه ابریشم»-که تجارت پرحجم چین بااروپا را تامین می‌کند- در آذر ماه خطوط آهن از باکو با کشتی به قزاقستان وصل شد تا مبادله جهانی سراسر از حکومت آخوندی مصون بماند! به سردوانی مشتی قاتل مسلمان وقعی نگذارید.شرق و غرب ایران را رها کرده‌اند که چون بشکه‌ی باروتی‌ست روبه انفجار! رژیم برای بزرگنمایی در داخل «وانگ» را بین سفرش به امارات و عربستان، کشاند تهران! رژیم در باتلاق بحران انتخابات ولایتی، به مرگ خود می‌اندیشد. ربیعی امروز:« اگر مشارکت بالای ۷۰ درصد نداشته باشیم، دولتی که می‌آید، در داخل کشور سرمایه اجتماعی ندارد... در بیرون کشور هم قلدری خارجی‌ها نسبت به ما افزایش پیدا می کند.» خرازی:«اصلاح‌طلبان عمده‌ترین حامیان دولت روحانی بودند.. این مساله...موجب شد تا بخش قابل توجهی از بدنه اجتماعی جریان اصلاح طلب و همچنین قشر خاکستری جامعه، دچار دلسردی شده و فضای عدم شرکت در انتخابات در میان‌شان ایجاد شود».آمده‌اند جسد متعفن لاریجانی را برای نامزدی بسنجند، متهم به بردگی به چین شدند!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با پنجم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:32:28 توسط کاربر قدیمی!
دیروز در گزارشی آمده که مائویست های هندی ۲۲ نفر ار نیروهای امنیتی هندی را کشتند و صدها هزار هوادار در هندوستان دارند. احتمال زیاد چین خبیث اسلحه دست این گروه داده باشد؟ میگم حالا که رژیم ملائی عاشق چشم بلبلی چینی هاست چرا نشود توی ایران حزب مائویست طرفدار چین راه انداخت تا ببینیم واکنش رژیم ملائی چیست؟ مگر رژیم نمیخواهد ایران را چینیزه بکند؟ شکل و قیافه نسل آینده ایرانی هم بر اثر قاطی شدن ژن ایرانی و چینی چی میشود؟ آیا مردان ایرانی آلت تناسلی کوچک مردان چینی را به ارث میبرند؟ البته توی چینی ها کچل کمتر دیده میشود! ملارهبر نگران ژن ایرانی نیست که از اصالت بیفتد؟ به افراسیاب که خیلی دلش خوش نباشد با آمدن اینترنت ماهواره ای دیکتاتوری ها سرنگون میشوند. آنزمان که دانشجویان چینی میدان پکن را برای دمکراسی خواهی به تصرف در آورده بودند ولی با تانک های چینی سرکوب شدند در اروپا ما میشنیدیم برخی میگفتند از جنبش دانشجویان چینی حمایت نشود چون چین سنت دمکراسی ندارد و بهتره در سیستم دیکتاتوری باشد تا میلیاردها چینی بهتر کنترل بشوند. چین هرج و مرج بشود میلیونها چینی پشت مرز اروپا میآیند و سیل پناهندگی!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با پنجم آوريل ۲۰۲۱ ، 03:16:39 توسط حسن آقا
۱- پس از یک هفته خالیبندی رژیم شیعی در باب بند‌‌و‌بست ۲۵ ساله با یک ابرقدرت، بالاخره دو‌‌‌زاری پرت‌و‌پلا نویسان افتاد که بله چین پس از ۸ سال سردوانی آخوندها، وانگ‌یی، پیش و پس از سفر به تهران، تور مبسوطی در منطقه دید، و به ترک تا عرب اطمینان داد که روابط روبه رشد چین در منطقه اجازه نمی‌دهد که چین در صدد تقویت رژیم رو‌به مرگ، جنگ‌افروز و تشنج‌زای آخوندی باشدرادیو فردا-آمریکا هم با نشر این مقاله دارد می‌گوید که بله، برای چین این «تفاهم‌نامه» اهمیت استراتژیک ندارد. منابع ناموثق از قول چین:« خامنه‌ای به لاریجانی گفت تنبون ما را بچسب تا کاغذی امضا کنیم:«چینی‌ها به دولت بایدن گفته‌اند مگر شما کورید؟یک پادگان در جابوتی داریم و بس. با این بی‌وطن‌های شیعی هم جوری که با مردم‌شان تا می‌کنند، معامله می‌کنیم: چنان ته خلیج را تراشیدیم که تا ۵۰۰ سال کف دریا کچله! رفتار آخوند‌ها که با بلوچ‌ها‌شون بدتر از رفتار ما با ایغورهاست!اگه مردی برو خر آخوند را بگیر! بلوچ‌ها ۴۲ ساله ماهیگیری صنعتی که هیچ، آب لوله و برق ندارن، خوب ما زدیم به رگ! حالا بگذار خالی ببندن و خام بفروشند! دوران انتخابات صید ما بالاست!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 16:57:54 توسط افراسیاب
یکسال قبل از فروپاشی شوروی هیچ کجا صحبت از سقوط شوروی نبود و یک ابر قدرت اتمی به آنشکل با آنهمه ارتش و نیروی دریای و آن وسعت امکان فروپاشی اش تقریبا صفر بود، چین هم با این رشد تکنیک و اطلاعات و اینترنت به احتمال زیاد در طول ٢۵ سال دوام نخواهد آورد و کشوری با این وسعت و هزاران اقوام گوناگون مثل شوروی تجزیه هم خواهد شد مخصوصا که هر چه بیشتر سعی می‌کند در دنیا دست اندازی کند و به آب و خاک دیگر کشورها تجاوز می‌کند و برای خودش دشمن می‌تراشد، اصلا همین هنگ کنگ برایش خیلی مشگل امنیتی و بین المللی ایجاد کرد و چقدر سر همین رابطه اش با جهان غرب بد شد، با آمدن اینترنت ماهواره ای صدها و یا هزاران فعال سیاسی و مخالف رژیم چین شروع به افشاگری و تحریک مردم خواهند کرد و ثروت سران چین را افشا خواهند کرد و اصلا فاصله طبقاتی زندگی مردم در چین و روش حکومت‌ها جهان آزاد مردم را تحریک به براندازی حکومت تک حزبی و دیکتاتوری خواهد کرد، میلیون ها نفر همین حالا مخالف سرسخت حکومت کمونیستی کشورشان هستند و اینها فقط احتیاج به اتحاد دارند. اینترنت بدون سانسور و آزاد حکومت چین و ایران و حتی پوتین را نابود خواهد کرد.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 16:38:11 توسط بایغور
مفاد قرداد این است که ایران یکی از ایالات چین است واز این به بعد با نصب دوربین در تمام خیا بان های ایران تمام 80 میلیون ایرانی زندانی در کمپ ایران تحت نظارت از چین قرار خواهند گرفت سرپیچی از دستورات چین سرخ با خون مردم ،نفری یک گلوله در سر خواهد بود و اخوند نیز به مفت خوری و انگل بودن ادامه خواهد داد
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 14:52:47 توسط کاربر قدیمی!
2) در کامنت دیروزی هم به مشکل اصلی اشاره کردم:" همینکه چین به ایران فشار میآورد محتوای قرارداد پنهان بماند این خودش یک دید استعماری!! است که به زیر دستش فرمان میدهد و حکومت ایران هم میگوید چشم قربان قرار داد مخفی میماند! ثانیا چینی که اینقدر از آمریکا میترسد تا مبادا از محتوای قرار داد باخبر شود و آمریکا احیاناً برعلیه اش تحریمی اتخاذ بکند بعداً چطور میخواهد مفاد قرارداد را به اجرا بگذارد که آمریکا متوجه آن در عمل! نشود؟ هدف چین بیشتر باجگیری از آمریکا و نمایش ابرقدرتی است و هدف ایران هم " تبلیغات درمانی" و باجیگری از آمریکاست! دوتا دیکتاتوری چین و ایران که در بین مردم خودشان هم محبوبیتی ندارند و با زور اسلحه و فضای امنیتی پلیسی حکومت میکنند هیچوقت مشروعیت قانونی نداشته و نخواهند هم داشت! قراردادی که مخفی بماند یعنی بدانید چه دزدیها و غارتگری قراره بشود! ملاها مگر از جیب خودشان مایه میگذارند؟ " خرج چو از کیسه مهمان بود ،،، حاتم طائی شدن آسان بود"! چوب حراج به اموال مملکت زدند تا بقای رژیم فاسد خودشان را حفظ کنند!سکوت مردم ایران هم گویا نشان از رضایتشان با این قرارداد با چین است؟خیانته!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 14:52:31 توسط کاربر قدیمی!
به - تهرانی از جنوب تهران! هموطن گرامی ممنون از توجه شما! امضای طومار مخالفین با این قرارداد فقط جنبه سمبلیک دارد نه شیوه خیلی مؤثر ممانت از آن! از آنجائیکه ایران متعلق به هر ایرانیست پس حق همه ما هم هست در سرنوشت آن دخالت بکنیم! واقعاً مضحکه رژیمیکه در طول 42 سال حکوت ننگینش در همه زمینه ها ورشکسته و ناکارآمد بوده بخواهد بدون دخالت دادن مردم حالا خودسرانه برای نسلهای آینده هم تصمیم بگیرد. با چه اعتمادی به سران همگی دزدش؟ با چه صلاحیت و مدیریتی که نداشتند تا حالا؟چینی که همه چیزش مخفی است چطور قابل اعتماد میتواند باشد؟اصلا توان مالی بانکهای چین هم مخفی است یعنی دستکاری شده و جعل شده تا خودشان را ثروتمند نشان دهند در حالیکه چین رشد اقتصادی اش همگی بر اساس بدهی و قرض و وام است و هرلحظه باید منتظر ورشکستگی کامل چین هم بود وقتیکه اسناد بانکهایش به بیرون درز بکند. برای همین چین چون خودش بدهکاری زیادی دارد سعی میکند با دادن چنین وامهائی به کشورهای در حال رشد و توسعه از طریق سود و بهره کشی این کشورها به ثروت برسد تا در حقیقت بدهی ها خودش را جبران کند وگرنه میگن سلام گرگ بی طمع نیست! در ادامه2
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 13:14:36 توسط افراسیاب
از کجا میدانید که خود چین مثل شوروی سقوط نکند، فقط صبر کنید اینترنت فضایی یا ماهواره‌ای بیاید و ببینید که یک و نیم میلیارد آدم چگونه در عرض چند ماه وسط خیابان هستند، حکومت چین حتی جلوی پنجاه میلیون هم نمی‌توانند مقاومت کند. بيشتر از نود درصد چین بسته است و مردم هیچ اطلاعی از خارج ندارند و دولتش هم هر چقدر بتواند مردم را فقیر نگه می‌دارد که بیدار نشوند، تبلیغات و افشاگری بینهایت در سرنگونی دیکتاتورها مآثر است.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:50:14 توسط تهرانی از جنوب تهران
در ضمن من نظر کاربرقدیمی را هم خواندم و صددرصد با آن موافقم. برای همین باید تعداد امضاهای این طومار به چند میلیون برسد تا فردا این را به عنوان یک سند بتوان در دادگاههای بین المللی ارائه داد. اما من امیدوارم مردم ایران پیش از وارد شدن این قرارداد به اجرزا این حکومت ضد بشری و ضد ایرانی رزا سرنگون کند. چین در هر کشوری رفته مثل زالو تمامی ثروت آن کشور را مکیده و جارو کرده. چگونه جواسیسش را در حتا کشورهای غربی برای دزدیدن تکنولوژی آن کشورها گسیل داشته.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:32:26 توسط تهرانی از جنوب تهران
چین دنبال چیست؟ پاسخ این است که در اثر خواب بودن و تن لش بودن مردم مردم ایران بر یک این کشور که نامش ایران است با تمدنی ۷۰۰۰ ساله اینک ۴۳ سال است که آخوند برش حکومت می کند. این حکومت ضد بشری برای اینکه فقط بر اریکه قدرت بماند ایران را دودستی و با به قول خودشان «اراده ی نظام مقدس» و بخوانید کثیف می خواهد ایران را مستعمره ی چین بکند. برای من که در این گوشه ی جنوب تهران هستم بسیار درزد آور است که هممیهنان خارج از کشور اینگون ما را از یاد ببرند. همچنین برایم رنج آور است که با بودن بیش از۱۳ میلیون ایرانی در خارج از کشور از ۸۳ مسلیون هنوز تعداد امضاء کنندگان دادخواست در محکومیت قرارداد استعماری با چین به ۱۰۰۰۰۰ نرسیده.  
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:10:00 توسط کاربر قدیمی!
چین نئوامپریالیسم سرخ فقط به دنبال منافع خودش است!محتوای این نوشته هم ضعیف است و روشن نمیکند این قرارداد چرا به ضرر ایران است یا حداقل یکسری سوالاتی مطرح کند مثلا آیا این قرارداد فقط با حکومت کنونی ایران است یا با کشور ایران؟ آمدیم دو سال دیگر رژیم ملائی سرنگون شد آیا کشور ایران باید پای این قرارداد بایستد و تعهداتش را به چین برآورده کند وگرنه چین میتواند در دادگاهی از ایران غرامت سنگین چند میلیارد داری بگیرد؟ که برای حکومت آینده بعد از این رژیم یعنی از دست دادن سرمایه عظیم است! آیا کارگران ایرانی که برای چین کار میکنند مثلا حق دفاع از حقوق خودشان یا اعتصاب کردن را دارند؟اگر مامور چینی توی ایران کسی را کشت توی ایران دادگاهی میشود یا نه توی چین؟طبق سندی چین وام مثلا پنج ساله میدهد به کارخانه کشوری ولی اگر آن کشور به موقع وامش را پس ندهد طبق قرارداد چین ۹۹ درصد آن کارخانه را صاحب میشود قانونی!همین خطر برای ایران هم هست آمدیم یکهو خود چین کمک کرد تا ایران وارد جنگی شود تا از پس تعهدات مالی اش در شرایط جنگ برنیاید آنوقت اژدهای زرد چین باز طلبکار میماند و میتواند ایران را ببلعد؟سوالات دیگر!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فرد مرموز در رونمایی «دستگاه کرونایاب مستعان ۱۱۰» چه کسی است؟ + عکس 
 دلیل توانایی جاسوس ها در ترور فخری زاده و انفجارهای نطنز از نطر زیبا کلام
 سقوط پهباد هسا در خیابان بنیاد ازدواج شاهین شهر اصفهان
توهمات یک دیکتاتور جنایتکار كه به قيمت جان مردم تمام شد
فضای ناامن خیابان‌های ایران برای زنان
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا: مانورهای هسته‌ای ایران تحت تاثیر مرگ قریب‌الوقوع خامنه‌ای است 
کاریکاتور/  مستعان ۱۱۰ یک ساله شد 
خاندان خمینی؛ رانده‌شدگان از صحنه سیاسی ایران، آنها که کشتند و کشته شدند 
رمضان قدیروف: قرآن را به ناوالنی ندهید 
 زدن دوز سوم واکسن بیون‌تک فایزر علیه کرونا ضروری است
 حمیدرضا جلائی‌پور: باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد
 ایران در برزخ جنگ و فروپاشی و گذار به دموکراسیآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی