مسیر افزایش مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ از وین می‌گذرد 

تزریق امید به طبقه متوسط فقیر شده و زیر خط فقر از طریق به تصویر کشیدن فضای توافق با غرب و لغو تحریم‌ها با وعده گشایش اقتصادی (فارغ از اینکه این وعده‌ها تا چه حد عملی باشد)، می‌تواند یکی از بازوهای تبلیغ مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد باشد-عکس از مهدی قاسمی/ایسنا

امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین، هفتاد روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و آمریکا در وین تشکیل جلسه می‌دهند تا راه‌های بازگشت به برجام را بررسی کنند که شش سال قبل در همین شهر به امضاء رسیده بود.

نه تنها سابقه مذاکرات منتهی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بلکه اظهارات مقامات وزارت امور خارجه آمریکا، واقعیت‌های موجود شامل نگرانی‌های منطقه‌ای و تحریم‌هایی که تنها با مجوز کنگره آمریکا لغو می‌شوند و همچنین موضوعات فنی مرتبط با بازگشت به اجرای تعهدات، نشان می‌دهد که مسیر دستیابی به توافق جامع و ماندگار؛ طولانی و دشوار خواهد بود و در دولت کنونی به نتیجه نهایی نمی‌رسد.

اما چرا جمهوری اسلامی بدون برآورده شدن خواسته لغو تمامی تحریم‌ها که مورد تاکید علی خامنه‌ای قرار داشت، در آستانه انتخابات پای میز مذاکره با آمریکا (با ادعای غیر‌مستقیم بودن مذاکرات از طریق واسطه‌های اروپایی) می‌نشیند؟ آن هم در شرایطی که ابهام درباره چشم‌انداز پس از انتخابات و تغییر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، خود مانعی در راه توافق به‌شمار می‌رود.

پاسخ به این پرسش را فراتر از نیازهای اقتصادی ضروری ایران، می‌توان در فضای سیاست داخلی و انتخابات پیش رو جستجو کرد. انتخاباتی که مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند حضور در آن زمینه ظهور امام زمان را فراهم می‌کند و ضامن بقای نظام است، اما عموم مردم که فراتر از سیاست؛ دغدغه نان و معیشت دارند، به آن اقبالی نشان نمی‌دهند. این دلزدگی در شعارهایی که در اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ تا تجمع اخیر بازنشستگان معترض به وضعیت اقتصادی سر داده شد، مشهود است: «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»، «ما دیگه رای نمی‌دیم، عدالتی ندیدیم»….

در چنین فضایی تزریق امید به طبقه متوسط فقیر شده و زیر خط فقر از طریق به تصویر کشیدن فضای توافق با غرب و لغو تحریم‌ها با وعده گشایش اقتصادی (فارغ از اینکه این وعده‌ها تا چه حد عملی باشد)، می‌تواند یکی از بازوهای تبلیغ مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد باشد.

توافق هسته‌ای مقدماتی نتیجه دو ماه مذاکره علنی و دو سال مذاکره پشت‌پرده ایران و آمریکا بود. اکنون نیز این احتمال وجود دارد که با تصمیم سیاسی تهران برای بهره‌برداری‌های انتخاباتی، این تجربه تکرار شود و در دو ماه باقی مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری چارچوبی ابتدایی برای پیشرفت مذاکرات به دست‌ آید.

دور قبلی مذاکرات با آمریکا که نخستین مذاکرات مستقیم و علنی نمایندگان تهران و واشینگتن پس از وقوع انقلاب اسلامی بود، ۳۱ شهریور ۱۳۹۲، در نیویورک آغاز و تا سوم آذرماه همان‌ سال به توافق موقت ژنو یا برنامه اقدام مشترک منجر شد. توافقی که بخشی از تحریم‌ها را در مقابل بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران تعلیق کرد و بارها تمدید شد تا سرانجام برجام در تیر‌ماه ۱۳۹۴ به امضاء رسید.

بسیاری از مقامات آمریکایی حاضر در مذاکرات اوایل دهه ۹۰ شمسی، شامل رابرت مالی، اکنون عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت جو بایدن هستند. چهره‌هایی مانند جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه او که حامی تعامل با جمهوری اسلامی و معمار برجام بودند؛ اکنون می‌توانند در تحقق پروژه پمپاژ امید انتخاباتی نقش موثری ایفا کنند.

رابرت مالی در مصاحبه‌ای در روز جمعه تاکید کرده بود که آمریکا برای ترغیب تهران به‌منظور بازگشت به تعهداتش باید تحریم‌ها را لغو کند. او در این مصاحبه کوچکترین اشاره‌ای به تقویت توافق هسته‌ای با ایران (براساس برجام بسیاری از محدودیت‌های هسته‌ای برای ایران در سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد و از سال ۲۰۳۰ همه محدودیت‌ها برداشته می‌شود) نکرد و از فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و برنامه‌های موشکی سخنی به میان نیاورد. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مقابل از لزوم تعدیل مواضع و بی‌اعتمادی ایران به آمریکا در نتیجه اقدامات ترامپ سخن گفت و تاکید کرد که اکنون زمان کوتاه آمدن از خواسته‌های حداکثری است.

دیدگاهی که دیگر مقامات دولت بایدن نیز آن را تایید کرده‌اند. به گفته آنها تحریم‌های اعمال شده علیه ایران مورد بازبینی قرار می‌گیرد و هدف مذاکرات جاری نیز شناسایی گام‌هایی است که دو طرف باید برای بازگشت به تعهدات بردارند.

این رویکرد که در تضاد کامل با سیاست چهار سال گذشته دولت دونالد ترامپ و از همین رو مطلوب تهران است، می‌تواند به توافقی مقدماتی برای تعلیق همزمان بخشی از تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران منجر شود.

اما پس از عبور از پیچ انتخابات و حرکت به سوی توافق جامع، چالش‌های اصلی در مواضع کشورهای منطقه، کنگره آمریکا، احزاب سیاسی داخلی و بحث‌های فنی نمایان می‌شود.

این روند طولانی و پر فراز و نشیب حتی اگر به نتیجه برسد نیز به معنی پایان بحران‌ها برای مردم ایران نیست. لازمه دوام یک توافق فراگیر بر خلاف آنچه درمورد برجام اتفاق افتاد، رفتار عادی در جامعه جهانی، پیروی از حداقل‌های استانداردهای بین‌المللی، ایجاد توازن در مناسبات با شرق و غرب و همسایگان و حل ریشه‌ای مشکلات با آمریکا است.

اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه تحصیلکرده آمریکا که خود از طراحان برجام است و هیچ دستاوردی در تنظیم مناسبات با همسایگان نداشته، در پیش‌بینی چشم‌انداز روابط خارجی ایران می‌گوید، «در ۱۰ سال آینده اتکای ما به روسیه و چین است». علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز به روشنی از سپاه پاسداران می‌خواهد، برای عملیات تنها به داخل مرزهای ایران اکتفا نکند و همچنان بر بی‌اعتمادی به آمریکا و ادامه دشمنی با کشوری که طرف اصلی توافق مورد بحث است، تاکید دارد.

در این نگرش اصولا ضرورتی برای حل ریشه‌ای اختلافات با آمریکا و کشورهای منطقه، تبدیل «دشمن» به دوست و عادی‌سازی رفتار وجود ندارد.

توافق دوباره با غرب، اگر حاصل شود؛ از نگاه جمهوری اسلامی تنها فرصتی برای تنفس و ادامه حیات در دل بحران‌ها است و از نگاه غرب به تعویق انداختن نقطه تقابل در چالشی که فعلا راه‌حلی برای آن ندارد.

منبع: آزاده افتخاری- ایندیپندنت فارسی 


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 226054] [تاريخ انتشار: هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:29:16 توسط افراسیاب
بنظر میرسد آمریکا می‌خواهد با مذاکرات جدید رژیم را به بن بست بکشاند و یا اسرائیل و عربستان را تحریک به حمله هوای به تاسیسات اتمی اینها بکند، از گفته های آمریکایی‌ها معلوم است که دارند اسرائیل را تحریک می‌کنند و نتیجه هم فعلا داده و زدن کشتی سپاه در دریای سرخ، میگن یک میلیارد آزاد میکنیم و اسرائیل جیغ میکشه و فرداش یک کشتی میزنه، حالا تو این مذاکرات بگن پولها را آزاد میکنیم این نتانیاهو همان شب تاسیسات رژیم را بمباران می‌کند شاید آمریکا دنبال همین است و رژیم هم موشک می‌زند و بعد همگی میریزن سرش اینطوری صداهای ضد جنگ را خفه میکنن و بهانه هم دارند که جمهوری اسلامی به تاسیسات نفتی و پایگاه‌های ما موشک زد، یک پیروزی نظامی برای بایدن و انتخاب مجدد و ریس جمهور شدن دوباره. بایدن خوب می‌داند اگر جلوی این خامنه ای کوتاه بیاد یعنی شکست و برای انتخاب دوم خودش خیلی بد میشود و آن طرفی‌ها حسابی آتو میگیرن، دو راه دارند یا این رژیم را حسابی به زانو درآورند و خلع سلاح کنند که بعید است آخوندها قبول کنند و راه دوم پس گردنی و بمباران اینها که برای آن باید بهانه خوب و دنیا پسند داشته باشند.
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با هفتم آوريل ۲۰۲۱ ، 07:13:18 توسط افراسیاب
حکومت نظامی سال ۵٧ هنوز ادامه دارد، وقتی شرایط یک کشور بحرانی است خودبخود حکومت نظامی می‌شود. اینها هنوز بعد ۴٣ سال نتوانستند یک حکومت با ثبات تشکیل دهند و در دوران حکومتشون یا جنگ بوده یا مبارزات مسلحانه سازمان‌های سیاسی و یا اعتراضات خیابانی مردم و بحران با کشورهای خارجی و تحریم‌های شدید. ایران ۴٣ سال بی ثبات است و در این شرایط خودبخود کشور نظامی می‌شود، همه جا پاسدار و بسیجی و نیروهای امنیتی و انتظامی است چون دولت بی ثبات بر کشور حاکم است و سیستم نمی‌تواند کشور را اداره کند و اکثریت مردم مخالف هستند. حکومت نظامی تا زمانی که مردم یک حکومت باثبات و مورد تایید جهان بر پا نکند ادامه دارد. این برجام ها و درگیری‌های بین المللی تا زمانیکه این گروه مذهبی در ایران حکومت تشکیل دادند و پرچم خودشان را هم دارند ادامه دارد، اگر همه شرایط برجام هم مطابق میل جمهوری اسلامی باشد باز دوباره بعد چهار سال یک نفر مثل ترامپ میزنه زیر همش و باز هم بحران و میز مذاکره، خطر درگیری نظامی هم هست و همین دیروز یک کشتی رژیم را زدند.
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 19:02:45 توسط حسن آقا
۵- با ادغام اسراییل از ناتو به زیر فرماندهی کل «سنتکام» و سال‌ها جنگ در یمن-که ارتش امارات و عربستان را زیر رهبری سنتکام تقویت و تثبیت کرد، و با هزینه‌های نظامی که «زیردستان» برای سخت‌افزارهای مدرن متحمل شده‌اند، حضور نظامی آمریکا در منطقه در مقایسه با ۲۰۰۳ از ثبات و ماندگاری بیشتری برخوردار شده. با این حساب، گذشت زمان تنها به ضرر رژیم دینی است و در این راستا دولت بایدن با تحکیم متحدان زیر فرماندهی خود فشارها را بر رژیم آخوندی مهلک‌تر کرده. و اکنون «تسلیم» آخوند را می‌طلبد. حکومت نظامی دریایی که پس از حملات تروریستی رژیم به تانکرها بر خلیج فارس و دریای عمان تحمیل شد تا بدان‌جا تثبیت شده که دیروز فرانسه هم با استقبال از مسیولیت ضدآخوندی، رهبری ناوگان سنتکام را در خلیج بر عهده گرفت. البته همین فرانسه هفته دیگر در وین برای پیش‌مذاکرات برجام نیز حضور خواهد یافت! مردم ایران دست به کار خواهند شد و سرزمین خود را از شر این حیوانات درنده‌ی اسلامی خلاص خواهند کرد. گویا همه‌ی دنیا منتظر ماست تا حرف‌مان را بزنیم. و خواهیم زد.
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 19:01:41 توسط حسن آقا
۴- حکومت ولایتی با آمریکا و متحدانش در وضعیت جنگی قرار دارد. از یمن تا عراق و از اسراییل و سوریه تا افغانستان. تنش‌ها در بعد کوچک ولی جغرافیای بزرگی شکل نظامی به خود دارد. و در مقیاسی وسیع‌تر، رزمایشی اقتصادی یک‌طرفه، همه‌جانبه و بی‌سابقه‌ای در جریان است. در سیاست خارجی هم آمریکا دیگر با دلقک‌بازی یک رییس پریشان‌فکر روبرو نیست. نظام امنیتی-نظامی حکومتی، که خود را صاحب و مدیر‌عامل جهان می‌داند همچنان با برنامه‌ای درازمدت سر کار است. وقتی بایدن برنامه موشکی و سیاست منطقه را با برجام گره زد، به روشنی اعلام کرد که حکومت دینی یا باید تسلیم شود، یا جنگ ادامه خواهد یافت. به همین سادگی:تسلیم! در آخرین دکترین نظامی آمریکا (ژنرال Mattis 2018) سلامت اقتصادی و ثبات اجتماعی دشمن متخاصم بخشی از جنگ است. ادامه‌ی «بن‌بست» کنونی فقط به فروپاشی بیشتر جامعه‌ی ایران و پرداخت هزینه‌های هنگفت نظامی در گستره‌ا‌ی جغرافیایی ‌بس گسترده‌ است.
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 17:26:04 توسط کاربر قدیمی!
ظریف ماله کش اعظم توی این عکس میخندد ولی پایان بدی دارد؟"در محافل خبری تهران این گمان قوت گرفته که ظریف به شدت بیم دارد که کوتاه مدتی پس از انتخابات ریاست جمهوری و پایان دوران خدمت حسن روحانی، عوامل تندرو رژیم که به احتمال زیاد دولت آینده را به دست خواهند گرفت و قدرت بیشتری بدست خواهند آورد،در صدد نابود ساختن او از صحنه سیاسی برآیند تا همانند احمدی نژاد او را خاموش کنند.به گفته این محافل، که خود را از آشنایان نزدیک ظریف معرفی می کنند،او بیم دارد که انتقام جویی تندروها از او، به کنار گذاشتن وی از صحنه سیاسی رژیم محدود نشود،بلکه در صدد بازداشت و محاکمه او برآیند تا فشار بیشتری بر جناحی که "اصلاح طلب" و یا "میانه رو" توصیف گردیده،آورده و درس عبرت بیاموزد و صدای خود را خاموش کند.ظریف اخیرا به شماری از نزدیکان خود گفته است که زندگی سختی دارد و از جانب تندروهای رژیم به او هشدار های نگران کننده ای داده شده است.ظریف بیم دارد که در پایان دوران ماموریتش، او را به جاسوسی و یا تماس با دشمنان اسلام و حکومت متهم کنند.نگرانی ظریف نسبت به جان خود و خانواده اش و احتمال پناهنده شدن آنها به کشوری خارجی."
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 17:03:40 توسط حسن آقا
۳- رژیم با سردوانی در سیاست خارجی می‌خواهد اوج ورشکستگی حکومت و فروپاشی اجتماعی را پنهان کند. خرازی از «قهر سیاسی» (تحریم انتخابات) می‌ترسد و خانجانی از «هیجان کور» مردم که ‌می‌تواند به سرکوب یا سرنگونی منجر شود!ربیعی هم از شکست «استراتژی شرکت حداکثری» خامنه‌ای می‌ترسد. تحریم وسیع انتخابات اکنون بزرگ‌ترین هدف تاکتیکی باید باشد. تحریم‌های اقتصادی با سیاست منطقه‌ای و برنامه‌ی موشکی رژیم جوش خورده و هر تغییر اساسی باید با رضایت و تصویب مجلس آمریکا صورت گیرد. این‌ها تاثیری در خام‌فروشی غارتگرانه و دزدی ارز صادراتی یا چپاول دریای بلوچستان ندارد!هر که با ولایتیون وارد معامله شود با منابعی حراجی مواجه است! با سند چین هم آمدند لاریجانی را طرح کنند، خرازی دیروز گفت:«آقای لاریجانی اکنون موقعیت رای آوری ندارد، شاید یک ظرفیت ۲۰ الی ۲۵ درصدی انتخاباتی دارد که مثلا با ۱۲ میلیون رای رئیس جمهور بشود؛ اما اگر یک رئیس جمهوری بخواهید که بتواند مظهر و منشاء وفاق ملی باشد بعید می‌دانم با وجود آقای لاریجانی اتفاق بیفتد.» رژیم شیعی با بن‌بست انتخاباتی روبروست، ولی در وین و پکن دنبال راه‌حل است!
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 16:26:07 توسط حسن آقا
۲- رژیم از استفاده‌ی مردم برای خیزش گسترده طی انتخابات نگران است.خانجانی بی‌شرف ار آن به عنوان «هیجان کور» اشاره می‌کند:«گاهی شاهدیم که در یک مقطعی مردم با یک رفتار هیجانی، سیاسی وارد عرصه سیاسی و یا انتخابات می‌شوند که این یک خطر بالقوه‌ برای مردم و حکومت است.این برای حکومت خطر دارد که در فراسوی یک رفتار هیجانی و جنبشی نتواند مقابل این رفتار جنبشی استقامت بورزد و یا مقاومت می‌کند که در هر دو حالت‌اش اگر به سرکوب مردم ختم شود، از اهداف اولیه‌ی انسانی حکومت‌گری خود دور شده و اگر هم سرکوب نکند طبیعتاً سبب متلاشی شدن حکومت و دستاورد‌هایش می‌شود.» یعنی اگر مردم واقعا شرکت سیاسی کنند یا سرکوب می‌کنیم یا سرنگون می‌شویم! خرازی هم از تحریم انتخابات با شرکت اپوزیسیون خارج به عجز افتاده:«هرکسی صحبت از قهر سیاسی کند خدمت به مردم و آرمان های کشور نکرده؛ نتیجه و خروجی قهر سیاسی در داخل کشور انسداد است و در خارج از کشور بهره‌برداری و سواستفاده از وضعیت ایجاد شده در داخل کشور. شما ادبیات‌سازی‌ای که مخالفین نظام سیاسی ایران در خارج از کشور دارند را ببینید!» پس موضوع را بکنیم چین و آمریکا!
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 16:14:51 توسط حسن آقا
۱ - رژیم از هر واقعه‌ای برای جلوگیری از تحریم وسیع انتخابات در تلاش است. هفته گذشته ربیعی با وقاحت گفت:« اگر مشارکت بالای ۷۰ درصد نداشته باشیم، دولتی که می‌آید، در داخل کشور سرمایه اجتماعی ندارد که بتواند کنترل کند...از سوی دیگر  هم در بیرون کشور قلدری خارجی‌ها نسبت به ما افزایش پیدا می کند.» و با چاکری به استبداد ولایتی ادامه داد که:«مقام معظم رهبری هم همیشه گفته‌اند، مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی است و این گفته ایشان یک استراتژی است.» یعنی بفرمایید رای دهید،سپس خفه شوید چون این شد «مشارکت مردمی»!! خانجانی، عضو دولت خاتمی و از رهبری «حزب کارگزاران» هم از ورشکستگی بازی انتخابات عصبی شده:« برای نخستین بار در فاصله دو ماه مانده به انتخابات، هنوز کاندیداها در جریان‌های سیاسی مشخص نیستند که این مورد هم نشانه‌ای از توسعه نیافتگی...است».درحالی که صدها نامزد ناشناس غیر«حزبی» ریختند وسط! خرازی هم همین هفته نالید که:«بدنه اجتماعی جریان اصلاح طلب و همچنین قشر خاکستری جامعه، دچار دلسردی و یأس شده و عملا فضای ناامیدی و عدم مشارکت در انتخابات» سایه انداخته. از تحریم انتخابات می‌لرزند!
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 14:08:15 توسط آذر
اکثریت توده ها “انتخابات” قلابی را تحریم خواهند کرد. بن بستی که اکنون بر برجام حاکم است و طناب کشی دو طرف برای امتیاز گیری بیشتر نمیتواند برای مدت زمان طولانی ادامه داشت باشد. گذر زمان، خصوصا برای ج-ا، بسیار تنگ است. در معادلهٔ گشایش باب مذاکرات هسته ای برجام، ج-ا، بلحاظ وضعیت بسیار حاد اقتصادی که بر گلویش چنگ انداخته است، ظرفیت تحمل تداوم تحریمها در زمانی طولانی برایش تاحدودی ناممکن شده است. رفع تحریم ها برای هیئت حاکمه چنان حائز اهمیت است که هم خامنه ای و هم حسن روحانی آشکارا اعلام کرده اند که اگر فرصتی برای لغو تحریمها ایجاد شود، یکساعت هم نباید درنگ کرد؛ چرا که از دست دادن یک ساعت هم “فرصت سوزی” است. در حالیکه برای طرف دیگر معادله یعنی دولت بایدن، چنین تنگنای زمانی دستکم تا لحظهٔ کنونی اصلا مفروض نیست.اینکه ج-ا، بی وقفه بر توافق برجام ۲۰۱۵ تاکید دارد و طرح هر گونه مذاکرات جدیدی در مورد توافق برجام را مردود میدانند، اما بایدن و اعضای کابینه او جملگی به دستیابی به توافقی جامعتر از برجام ۲۰۱۵ اصرار دارند، ناشی از همین موقعیت برتر و دست بالای دولت آمریکا در معادله برگشت به برجام است.
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 13:10:38 توسط کاربر قدیمی!
رژیم ملائی اجباراً آمده پای میز مذاکره تا ببیند سیاست باجگیری اش از غرب با بالا بردن غنی سازی اورانیوم اخیراً نتیجه داده یا جواب میدهد یا نه؟ ملارهبر از داخل هم زیر فشار است چونکه خیلیها شخص او را مانع اصلی مذاکره میدانند ولی حالا میتواند بگوید رفتیم پای میز مذاکره ولی غربیهای خبیث انتظارات دیگری داشتند! همش سرکار گذاشتن نیروهای فشار داخلی برای افکار عمومی مصرف داخلی است این نمایش های رژیم با شرکتش در مذاکره! رژیم چه چیزی دارد از دست بدهد؟ وجه سیاسی که ندارد و بی آبروترین حکومت حتی نزد مردم خودش است و در سطح جهان هم همه رژیم ملائی را حامی اصلی تروریسم اسلامی میشناسند.رژیم ملائی اگر امتیازی گرفت آنرا در بوق میدمد به علامت پیروزی اش بر غرب و اگر مذاکره بی نتیجه ماند باز به نفعش است که به داخل بگوید دیدید آی مردم مقاومت ما را نتوانستند بشکنند و تسلیم روزگوئی آمریکا نشدیم و شعارهای همیشگی شان!مضحکه وقتیکه نماینده آمریکا در اطاق بغلی نشسته با چه وقاحتی عراقچی مزدور رژیم ادعا میکند مذاکره غیر مستقیم هم با آمریکا نمیکند؟ مگر اروپای وابسته سیاست مستقلی بجز از انتقال سیاست آمریکا به ایران دارد؟
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:41:26 توسط بهداد
در حکومت اسلامی انتخابات معنی ندارد وقتی ولایت فقیه همه کاره باشد و هر سه قوه در دست رهبر باشد رئیس جمهور چه معنی دارد اما تبلیغات و انتصابات برای تقویت نظام اسلامی است و تشدید پیمان با رهبری این حرف خود اخوندهاست در نظام ولایتی رئیس جمهور لباس حفاظتی رهبر است شما ببیند خامنه ای تصمیم می گیرد اگر درست شد خوب می گویند رهبر راست گفت و اگر غلط از اب در امد می گویند رئیس جمهوری خیانت کرد
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۴۰۰ برابر با ششم آوريل ۲۰۲۱ ، 10:29:57 توسط غضنفر
فکرکردین اگه بایدن بیاد باسیدعلی شربت سکنجبین هم بخورد دیگه ملاها باید برن .تنها راه نجات فرار است .زمان را ازدست دادید مثل خیلی ازحوادث تاریخی شاید شاه درستل ۵۶ میتوانست با مهره های ملی مملکت را نجات بدهد ولی باحکومت نظامی بازیش فرصت ازکف رفت .ملاها هم ازسال ۸۸ تاکنون فرصت سوزی کردند دیگه فقط سوراخ فاضلاب براشون مونده .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فرد مرموز در رونمایی «دستگاه کرونایاب مستعان ۱۱۰» چه کسی است؟ + عکس 
 دلیل توانایی جاسوس ها در ترور فخری زاده و انفجارهای نطنز از نطر زیبا کلام
 سقوط پهباد هسا در خیابان بنیاد ازدواج شاهین شهر اصفهان
توهمات یک دیکتاتور جنایتکار كه به قيمت جان مردم تمام شد
فضای ناامن خیابان‌های ایران برای زنان
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا: مانورهای هسته‌ای ایران تحت تاثیر مرگ قریب‌الوقوع خامنه‌ای است 
کاریکاتور/  مستعان ۱۱۰ یک ساله شد 
خاندان خمینی؛ رانده‌شدگان از صحنه سیاسی ایران، آنها که کشتند و کشته شدند 
رمضان قدیروف: قرآن را به ناوالنی ندهید 
 زدن دوز سوم واکسن بیون‌تک فایزر علیه کرونا ضروری است
 حمیدرضا جلائی‌پور: باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد
 صادق زیبا کلام: انتخابات ریاست جمهوری را بایکوت میکنمآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی